VRIJDAG 29 OCTOBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 7 Strafrechtelijk Seminarium geopend Gistermiddag is in tegenwoordigheidi van verscheidene autoriteiten o.w. de heer H. J. Smidt, referendaris ten De- part emente van Justitie als vertegen woordiger van den Minister, den rec- tor-maenificus, Prof. Dr. J. A. J. Bar ge en anderen in het voormalige woon huis van wijlen iprof. Dr, C. Snouck Hurgronje, Rapenburg 61, het nieuw gestichte Strafrechtelijke Seminarium geopend. Prof. Mr. J. M. van Bemmelcn, hoogleer- aar in het strafrecht aan de Universiteit alhier en curator van de Prof. A. E. J. Mod derman-stichting, welke dit instituut in 't leven heeft geroepen, hield bij deze ge legenheid een rede. De oorzaak en het doel van deze sticn- ting en dit seminarium zijn gelegen in hot verlangen van den advocaat te Am sterdam, Mr. H. A. E. Modderman, een stichting te maken, die aan deze Univcnsi- teit het werk van zijn vader, den minister en hoogleeraar in het strafrecht, zou be stendigen. Zolf .heeft hij met Mr. Wijnveldt en spr. zitting genomen in het curatorium der stichting. Toen wij overlegden op wel ke wijze wij het best zouJen kunnen vol doen aa het streven der stichting zijn wij tot de conclusie gekomen, dat het eeist noodige was om een seminarium te maken, waar de studenten die zich in het bijzon der in het strafrecht en zijn hulpweten schappen willen specialiseeren een biblio theekje bijeen zouden vinden. Het curato rium gelooft, dat het door het maken van een dergelijk instituut oolc geheel handelt in den geest van den man. naar wien de stichting heet, Antony Ewoud Jan Mod derman, wiens honderdsten geboortedag wij op 27 September a.s. zullen herdenken. Uitvoering stond spr. stil bij de beteeke- nis van Modderman voor de Staat en voor de wetenschap. Prof. Barge verklaarde daarna het semi narium voor geopend. Daarna voerde nog het woord de vei tegen- woordiger van den Minister van Justlf\e' de heer H. J. Smit, die meaedeelde dat het H M. de Koningin heeft behaagd den heer H. A. E. Modderman te benoemen tot nd- der in de orde van de Ned. Leeuw. Tenslotte sprak Prof. Mr. W. P. J. Pompe, uit Utrecht, woorden van gelukwensch. Leidsche Chr. Besturenbond De heer A. Knetsch over ordening Voor den Leidschen Chr. Besturenbond hcetl de heer A. A. Knetsch het onderwerp: Ue ordening der maatschappij behandeld. De samenkomst, die in het gebouw Pa- triinonium werd gehouden, werd bi) afwe zigheid van den voorzitter door den secre taris op gebruikelijke tvijze geopend, waar na direct het woord werd verleend aan den spreker van dezen avond. Het vraagstuk van de ordening, aldus spr., is niet nieuw. Reeds in de grijze oud heid was men er mede bezig op welke wijze men productie en distributie kon regelen. En ook thans roept men om ordening. Met tal van voorbeelden toonde spr. aan, dat internationale ordening niet verkregen kan worden. Toch is ordening gewienscht. Sociaal voor wat betreft de verhouding tus- schen werkgevers en werknemers. Econo misch voor wat betreft de regeling van productie en distributie. Sociaal, door het optreden van de vakbeweging (het afsluiten van collectieve contracten) en door de so ciale wetgeving. Volgens spr. moet er gestreefd worden naar verwezenlijking der bedrijfs-organisa tie. Uitvoerig werd in dit verband de betee- kenis van de bedrijfsorganisatie uiteenge- ZCOp economisch terrein moet de doodelij- ke concurrentie tusscheru de producenten vervangen worden door een geordende sa menwerking. De wet op de algemeen verbindend- en onverbindend-verklaring van ondernemers overeenkomsten kan aan de economische ordening de helpende hand bieden. Aan de bcdrijfsraden dient verordenende bevoegd heid gegeven te worden. Samenvattend mag gezegd worden, dat wij, aldus spr., socialisatie als utopie ver werpen. Principieel staan wij afwijzend tegenover bedrijfsorganisatie door den Staat. Wij aanvaarden ordening, waarbij belanghebbenden en de overheid worden ingeschakeld. Men hoede zich echter voor overdreven verwachtingen. Na deze inleiding volgde een uitvoerige bespreking van verschillende vragen. Na een dankwoord aan den heer Knetsch werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. VERKEERSVEILIGHEID OP HET RAPENBURG De bouwwerkzaamheden bij de Academie hebben daar ter plaatse c>p het Rapenburg een aanmerkelijk gevaar voor de veiligheid van het verkeer doen ontstaan, omdat voor degenen, die het Academieplein door liet hek verlaten, het uitzicht naar links sterk belemmerd wordt door de schutting. Bo vendien blijft voor het rijverkeer slechts een smalle strook beschikbaar. Met het oog hierop wordt men dringend herinnerd aan het bij gemeenteverordening vastgestelde verbod om binnen een afstand van tien meter van het Academiegebouw (dus ook langs de waterkant) rijwielen neer te zet ten. In het belang van de veiligheid van 't publiek heeft de politie thans ook het ipar- keeren van auto's verboden, van een punt, even voor het bouwwerk gelegen, tot aan de Nonnenbrug, zoolang de normale toe stand niet hersteld is. GEVAARLIJK SPEL Gisteren is de 9-jarige B. V., wonende in de Sumatrastraat, nadat hij op den Lage Rijndijk achter een auto had gehangen, toen hij deze losliet en de straat wilde oversteken, aangereden door een auto, be stuurd door R., uit Wijk aan Zee. Hij kreeg een snij wond aan het hoofd en een schaaf wond aan de knie en is door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. KONIJNEN ONTVREEMD T. T. B., alhier, deed aangifte dat in den nacht van 25 op 26 Oct, j.l. 3 konijnen zijn ontvreemd uit een hok, staande bij heer v. d. B. een Vlaamsche reus, ram, ge- tmerk 3 L 7, een witte voedster een donker grijze voedster. Een onderzoek wordt in- BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: W v d "Westenv Kempen z j E A E Binnendijk—Zühlsdorf z OVERLEDEN: P Staats dr. 15 j J Swart wedr.. S7 j G P Pols zn. 23 j. ONDERTROUWD; .Ti Muller 32 J< en JE ÖÖC£ÊS,a&« UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN CHR. MIDDENSTANDSVEREENIGING Gisteravond kwam de Chr. Middenstands- vereeniging in het Vereenigingsgebouw in ergadering bijeen. De belangstelling was groov. De avond werd door den Voorzitter, den heer C. A. Bos op de gebruikelijke wijze geopend. Hierna kreeg direct het woord Dr. van Muiswinkel, Directeur van het Economisch Instituut voor Bedrijfsstatistiek te Den Haag. Deze hield een rede over het onder werp: „Bedrijfsstaiistie'ken voor de Midden stand, mede in verband met de Vestigings wetten." Spr. wees er op hoe Christenen voor alles belijden, dat zij rentmeesters zijn van de door God geschonken goederen. En velen die ize dagen met veranderde omstandighe den voort willen gaan in oude paden, zijn geen goede rentmeesters. Men moet weten Tien nu te doen heeft. Een middenstan der behoeft in onze dagen niet bang te zijn oor de kapitaalkracht der groote zaken met filialen, als men zelf maar weet, hoe men met het' meer bescheiden kapitaal moet wer ken. Men moet kennis nemen van de be drijfseconomische vraagstukken. Hierna kwam Spr. tot de Vestigingswet. Deze dient om -het vakpeil van den Midden stand hooger op te brengen, opdat de toe vloeiingen van beunhazen wordt belemmerd. Drie dingen staan hierbij op de voorgrond. Ten eerste moet men credietwaardigheid be zitten. Ten tweede Handelskennis. En ten dorde moet men over vakbekwaamheid be schikken. Nu is het niet zeker dat straks bij estiging diploma's gevraagd zullen worden. Wel is er noodig dat men bescheiden, dat 'men capabel is, kan overleggen. i is dat niet een zaak waar straks alleen jongeren mee te maken krijgen. De ouderen komen straks in aanraking met een jonger geslacht, dat' die zaken onder de knie heeft en om tegenover hen sterk te staan, moeten ook de onderen van die zaken zich op de hoogte stellen. Ook voor een Vennootschap onder firma naam is deze zaak van belang. Treedt de uit dan valt de ander in. ook al heeft de zaak al jaren bestaan onder de Vesti gingswet. Daarom verdient het voor ieder aanbeveling om zich in zijn branche te be kwamen. Van de gelegenheid tot vragen stellen .verd een zeer ruim gebruik gemaakt. De avond werd op gewone wijze gesloten. ORTHODOX OF VRIJZINNIG In het Evangelisatiegebouw aan de Hooft- straat trad Donderdagavond, voor de recht- zinnigen van de Ned. Herv. Kerk te Ouds hoorn als spreker op Ds. Bartlcma uit Zeist, met het onderwerp: „Orthodox of vrijzin nig". De heer A. J. Dekker sprak een kort inleidend woord. Ds. Barf'ema ging na de geschiedenis van het Modernisme in zijn «verscliijningsvorm van vroeger en nu, waar aan hij tevens toetste het orthodox belijden. Uitvoerig stond hij stil bij het ontstaan van het modernisme na de Fransche revolutie, in de periode daarna van geestelijke ople ving, waaruit ontstonden de twee stroomin gen van het Humanisme en de Reformatie. De Reformatie die teruggreep naar 't Woord Gods, in tegenstelling met het Humanisme, waarin de mensch in het centrum staat. In het algemeen was het toen een tijd van nieuw bezinnen op godsdienstig terrein. Het Modernisme is d/us niet als bij tooverslag versahenen. Breedvoerig ging spr. in op de Moderne Theologie van de voornaamste moderne theologen Prof. Schol te en Prof. Opzoomer, van wien (hij tal van eigen be schouwingen citeerde. Prof. Scholte stelde •oor als den denker en Prof. Opzoomer als de jurist, die voor waarheid! hield wat hij werkelijk aanschouwde, zonder erken ninig van het gözaig van de TI. Schrift. Men hield wel vast aan God en Zijn liefde, met als basis: de redie, zonder erkenning van de k'oof ontstaan tusschen God en mensch door de zonde. Het nieuwe Modernisme van 1877—1890 gait in die dagen blijk van groote onverschilligheid, vandaar het ontstaan van de kiescolleges, die zich tegen de Modernen uitsproken. Alles scheen toen mis te loopen door de verbreking van de eenheid onder ling. Tenslotte kwam spr. tot de conclusie in wijn lezing, dat in principe tusschen hat oude of nieuwe Modemisme of vrijzinnig Christendom geen verschil bestaat. In te genstelling met het optimisme bij het oude Modernisme was bij het nieuwe meer eeD pessimisme waar te nemen, vooral onder de jongeren. Hoewel dit volgens spr. is te waar- deeren, wat (betreft het meer verdiepen van de jongeren in de sohuldbewustheid blijven de beschouwingen tusschen de vrijzinnigen en rechtzinnigen die staan op Gods Woord en belijdenis omtrent de Heilsfei- ten als het verzoenend sterven, opstanding van Jetzus Christus, de erkenning van de Souvereiniteit Gods, verdorvendheid van den mensch, de H. Schrift als het onfeilbaar Woord Gods en het noodzakelijk borgtochte lij k lijden van Jezus Christus, het verschil punt. VOETBAL De wedstrijd A.R.C 3—L.D.T.S. zal ver moedelijk niet doorgaan, zoodat morgen al leen A.R.C. 1 te Leiden tegen S.L.F. 1 speelt AUTO IN BRAND Op de Heeremveg is gister een luxe-auto in brand gevlogen en geheel vernield. De be stuurder T. V., uit Hoofddorp, wist zich bij tijds in veiligheid te stellen. Daar er geen gevaar was voor de omgeving behoefde niet te worden gebluscht. VERGADERING ANTI-REV. KIESVEREEN. Gisteravond kwam de Anti-Rev. Kiesver- eeniging in vergadering hijeen. Na de ge bruikelijke opening gedacht de voorzitter aan den vooravond van 29 Oct. onzen groo- ten leider Dr A. Kuyper. Tot leden van het bestuur werden gekozen de 'heeren S. J. Koning en G. de Graaf. Vervolgens kreeg de heer W. Noomen Azn gelegenheid zijn inleiding te lezen over art. 1 van hei' Program van Beginselen. Spr. stond allereerst stil bij de naam Anti-Revolutionair. Met deze naam wordt stelling genomen tegen het beginsel van de Fransche revolutie: noch God noch meester. Dit beginsel, dal' zich stelt tegenover God en Zijn Woord en in breede lagen der bevol king ingang heeft gevonden, moet bestreden worden, en dat drukt men uit in het tweede deel van de naam: Christelijk-Historisch. Op de twee peilers van Schrift en Historie: er is geschreven, er is geschied stelt de A. R. Partij zich tegenover het revolutiebeginsel. Met de naam Christelijk kiest de partij welbewust de anti-these. Met de naam Historisch duidt de A.R. Partij aan, dat zij zich verbonden weet met de historie. Onze tijd staat niet op zichzelf, maar is een voortzettting van wat voorbij ging en bereidt voor op het komende. Vervolgens behandelde Spr. het karakter van de A.-R. Partij, dat naar het artikel zegt, zijn stempel ontving in de wosstelsvrijd tegen Spanje, onder de invloed der hervor ming. Het karakter van deze strijd is ook het karakter van de A.R. Partij en daarom is zij een nationale partij. Tenslotte stond Spr. stil bij het doel van het streven der A.R. Partij, nl. om de begin selen der reformatie naar den aard van den .tij&Tot yerderei-pniivikkelmg te brengen* Een aangename bespreking volgde op dit leerzame referaat. De heer Noomen ging, na sluiting, in dankgebed voor. CHRISTELIJKE BESTURENBOND Met een goed bezochte vergadering heeft de Chr. Besturenbond zijn werkzaamheden hervat. Na de gebruikelijke opening dooi den voorzitter, den heer C. Koren, gaif de secretaris, de heer W. Geerlof, een uiteen zetting van de laatst ontvangen circulaires het C. N. V. betreffende steun aan meer derjarigen en de B-steun. a.s. November-actie tot meerdere pro paganda voor onze beginselen was daarna punt van bespreking. Getracht zal worden deze vergadering zoo goed mogelijk te doen slagen. Op deze'vergadering zal het woord worden „jvoerd door ide heeren K. de Boer en G. Hordijk, met het onderwerp: Koerend getij en: 't Zeil gehesohen. Medewerking zal worden verieend door de muziekver. Arti et Religioni, terwijl >-le lieer A. Groeneveld zal declameeren. Het openingswoord zal worden gesproken door Ds. G. Mulder, Geref. predikant en het slotwoord door Ds. J. Th. Meijer, predikani- directeur der Martha-Stichting. Na sluiting door den voorzitter ging ie heer Groeneveld in dankzegging voor. AFSCHEID BIJ DE SRDORWEGEN Wegrns vertrek naar elders heeft gisteren de stationschef, de heer Laponder, afscheid genomen van het stationspersoneal. Hij werd op harte'ijke wijze toegesproken door den heer Stellingwerf. Als stoffelijk /blijk van waardeering bood derc-e een vulpen aan, terwijl mevr. Laponder bloemen ont ving. ONDERLINGE COMPETITIE A.D.C. De stand van de onderlinge competitie wedstrijden voor de bordonwedstrijden van de Alphensche Damclub is als volgt: gesp. gew. rem. verb pnt. ep I: J. v. d. Horst 12 7 K. v. Leeuwen 13 7 P. Lagerweij 13 6 J. Oosterman 11 6 W. v. Ofwegen 11 7 Jac. v. Oeveren 14 5 M P Krumpelman 14 7 G. Zijlstee 13 4 P. Verkade 12 4 F. J. Oosterman 12 3 W. J. v. Berkel 12 4 J D. v. Berkel 11 3 d. Hoorn 11 2 Jac. v. Ofwegen 12 2 L. v. Oosverom 7 2 Groep II: M. Zij ls tra 12 8 H. v.d. Meent 12 8 J. Ruij ten burg 12 8 M. Davelaar 11 6 G. de Grauw 13 6 J. Boot 11 5 Th. A. v. Leeuwen BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 75 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 Beveelt zich beleefd aan v. d. levering.-van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN 17— 7 15— 7 15— 7 15-13 15-13 12—14 11—13 10-14 10-14 8—14 7—15 6—18 4—10 18— 6 17— 7 10— 8 12—12 11— 9 11—17 10-14 O-U 7—19 CWolswij'k 12 5 R. Davelaar 10 5 G. v. Triest 14 5 A. Wolswijk 12 4 W. v. d. Laarse 10 4 G. v. Berkel 13 2 J. Schuurman 5 1 W. Lenting 8 HAZERSWOUDE GESLAAGD De heer IT. Bol Jzn., onderwijzer met h.a. aan de Chr. School op het dorp alhier, slaagde te Utrecht voor het examen van den Schoolraad voor Scholen met den Bijbel. Mej. L. J. de Greef, alhier, slaagde aan de Mode Academie Wohrijzek te Amsterdam voor het diploma le coupeuze. Zij werd op geleid door mej. J. van den Bosch, te Bos- KATWIJK a.d. RIJN TUINBOUWOVERZICHT Deze 14 dagen stonden in het teeken van de bloemkool. Alhoewel het product niet buitengewoon vlug kwam, want daarvoor waren vele malen de nachten te koud, kwa men er toch iedere veiling van 60.000 tot 78.000 stuks. En er staat nog veel. 'f Is te hopen, dat de nachtvorsten nog wat uit blijven, want anders kan de schade nog enorm zijn. Het product was aanvankelijk vrij vroeg, doch is zoo geleidelijk gegroeid, dat het seizoen, zonder nachtvorsten, nog later zal eindigen dan normaal het geval is. Met deze aanvoeren (en ook op andere vei lingen kwamen ze deze dagen los), moest de prijs wel even dalen. Gezien echter de weinige animo die er was voor export, viel het tenslotte nog niet tegen. Alleen die tuinders, die met dil' artikel alleen deze laatste 14 dagen kwamen, zijn eenigszins teleurgesteld, want voordien leek het wel of de bloemkool op prijs zou blijven, het ge- heele seizoen uit. De massa bracht deze week op in de eerste kwaliteit van f 5 tot f 8, met iets meer voor een enkele extra partij. Tweede soort bracht in verhouding van de eerste meer op, n.l. van f 2 tot f 5 en wat derde soort ging voor f 1.50 per 100 Deze 14 dagen hebben de zouierijen eenige kans gehad. Er is dan ook heel wat gekocht tweede soort en derde. Waschpeen had nog de gewone belang stelling en in den prijs kwam zoo goed als geen verandering. Per kist van 20 kg. bracht waschpeen van f 0.60 tot f 0.80 op en een enkel partijtje ging voor f 0.90. Deze prijs is aanmerkelijk beter dan vorig jaar, toen deze varieerde van f 0.20 i'ot hoogstens f 0.50 per kist. Breekpeen voor de conservenfahrie'ken ging nog niet vlot en de prijs kon niet be koren; van f 3.50 tot f 4.per 100 kg. Van bospecn komt nog maar een matig kwan tum; de prijs was onlangs beter. Thans is de noteering voor dit product van f 5.50 tot f 6.70 per 100 bos. Roode en gele kool had den nog steeds weinig aandacht. Gelukkig komt er nog niet erg veel. anders ging het naar den minimumprijs. De gele kool be nadert den minimumprijs al zeer dicht, van f 1.20 tot f 1.50 per 100 kg. Voor Roode kool kwam iets meer vraag. Mogelijk door de matige aanvoer als gevolg van de slechte gewassen. Betaald werd van f 2.50 tot f 3.10 per 100 kg. Kroten is dit seizoen al een zeer gevraagd artikel. De uitkomst is goed met prijzen van f 2.30 tot f 3.25 per 100 kg., zoo als deze dagen betaald wordt. Voor Andijvie was iets meer vraag. Er was een kleine prijs stijging waar te nemen. Dit product ging voor f 0.75 tot f 1.— per 100 st. Groene kool ging ook vlug weg en al is de.prijs nog slechts matigjes, een gunstig teeken is liet als er verhooging is waar te nemen. De goede kwaliteit ging voor f 2.50 tot f 2.80 per 100 kg. Met uien liep het al heel mal hoekt is, wordt thans voor dit artikel be taald. Iedere veiling liep het on. totdat de prijs van f 9.per 100 kg. bereikt was, orn weer terug te loopen tot f 7.50. Wie weet at er nog staat vc gebeuren. Waar dio stijging uü voortkomt weet men niet recht te zeggen. Vermoed wordt, dat het voornamp lijk speculatie is. Verschillende tuinders achtten den tijd gekomen om te ruimen. Men vreest voor het bekende lid op den neus. Er kwamen ook nog wat princesse- boonen, die voor een goede prijs weggingen an 17 tot 24 cent per kg. Nog enkele dagen n 't is met de kouden grond boonen afge- loopen. Voor selderieknollcn was nog onvol doende animo. Prijs laag, van f2 tof f 2.50 per 100 stuks. Met aardappelen gaat het nog erg stroef. Beste Zand-eigenheimers kunnen f 0.70 tot f 0.85 per kist opbrengen en voor kleiaardappelen is de noteering van f 0.50 tot f 0.65 per kist. Drielingen brengen van f 0.25 tot f 0.35 per kist op. KATWIJK AAN ZEE ALS TWEE RUILEN Mej. v. D. uit de Zuidstraat, deed bij de politic aangifte dat haar rijwiel hetwelk zij even bij de kerk had neergezet bij haar te rugkomst was omgeruild voor een oude fiets. DIERENMISHANDELING J. v. D. deed aangifte dat hij gezien had. dat de sc.helpcnvisscher D. v R. zijn paai'd heeft geschópt en met een stuk hout heeft bewerkt. KEURING VAN SCHEPELINGEN Dr. J. C. A. Cleveringa en Dr. C. Steinz al hier zijn benoemd voor het keuren van sche pelingen, welke keuring noodig is voor het verkrijgen van het z.g. monsterboek. HONDENDRESSEERCLUB Alhier is opgericht een hondendresseer- club. Het bestuur is samengesteld uit de hee ren IT Boonders, Varkevisser en A. vaal Duijvenbode. KOUDEKERK GEVONDEN VOORWERPEN Bij de gemeentepolitie zijn als gevonden aangegeven de navolgende voorwerpen: In de autobus N.A.L. een damespoi-temonnaie met inhoud en elders een bonv. BURGERWACHT De leden van de Burgerwacht alhier, worden er op attent gemaakt, dat inplaats •an Maandag, Dinsdagavond a.s. te half acht schietoefening zal gehouden worden. Na de schietoefening zal er een ledenver gadering worden gehouden, waarin o.m. aan de orde is, verkiezing bestuursleden LISSE De afdeeling Lisse van Bloembollencul tuur kwam Donderdagavond in vergade ring bijeen in hotel „De Witte Zwaan", onder leiding van den voorzitter, den heer A. Verduyn Jr. De voorzitter liet het bloembollen vak de revue passeeren en merkte op, dat de vooruitzichten weer beter wor den. Het vrekt de aandacht, dat bij min der gewas toch de uitvoer in aantal K.G. nog is gestegen. Door de Devaluatie i'-Ts een prijsstijging gekomen. Bij een- normaal gewas zou de uitvoer in aan tal K.G. nog veel grooter geweest zijn. Zal er een klein percentage aftrek plaats hebben voor tulpen en narcissen voor hyacinthen zal de volle 15 pet. aftrek plaats hebben met een verplichte inleve ring. Was men aanvankelijk van gedachte, dat er plantgoed tulpen tekort zou zijn, thans blijkt, dat er ruim voldoende is, de prijzen dalen. Uit alles blijkt, dat ons vak zeer onover zichtelijk is. Van B. en W. van Lisse was bericht in gekomen, dat in het vervolg alleen vergun ning voor verkoop van bloemen zal worden afgegeven wanneer men zich niet schul dig maakt aan verkoop van gedenatureer de (verkleurde) snijbloemen. Besloten werd een schrijven te richten tot den directeur van het postkanfoor om te bevorderen, dat de loketten ruimer zullen worden opengesteld, opdav het publiek vlug ger bediend kan worden. Het wachten duurt vaak zeer lang. Vervolgens werd stemming gehouden voor de benoeming van drie leden van het hoofdbestuur. Door het bestuur werden en kele candidatcn gesteld. De heer De Graaff stelde tegen-eandidaten. Gekozen werden de heeren J. IT. Avis te Mitwoud; A. Bij voet te Bloemendaal en K. de Jong te Hon- selcrsdijk. Bij de rondvraag vroeg de heer Nieuwen- huis of er niets tegen te doen is, dat on der gefingeerde namen geveild wordt. De voorzitter zeide, dat hier weinig aan te doen is. Hierna bloemenverloting en sluiting. GEMEENTERAAD Onder presidium van Burgemeester Van Wijnbergen kwam de 'Raad Donderdagmid dag in openbare zitting bijeen. Aan de orde kwam het verzoek van de afcleelingen van de Landax-beidersbonden om werkloozen, die een wachtjaar door moeten maken alvorens weer van hun werkloozenkas te kunnen trekken en die oj) grond van gezinsinkomsten voor geen werkloozensteun in aanmerking komen, bij de gemeente te werk te stellen. De voorzitter vraagt machtiging om elk geval afzondexTijk te bezien en naar om standigheden te handelen. Een definitieve beslissing in het algemeen kan z.i. moeilijk genomen worden. Na breedvoerige 'bespreking wordt dit voorstel aangenomen. Nadat de conversie van eenige geldlee- ningen was goedgekeurd en eenige begroo ting,sposten voor den dienst 1937 waren goedgekeurd werd de rondvraag gehouden. De heer Knetsch vroeg om bij den Minis ter verhooging van den brandstoffenbijslag zien te verkrijgen wegens stijging der prij- De heer Schrama wees er op, dat de stij ging hiervoor zou moeten bedragen 0.20 in deze gemeente wil men voor de bon de zelfde hoeveelheid krijgen. Daarna sluiting. LEIDERDORP GEMEENTERAADSVERGADERING De begrooting vastgesteld Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering mei' gebed. De heer L. C. Snel. die benoemd is tot lid van den gemeenteraad, legt in handen van den voorzitter de» eed af. Eervol ontslag wordt verleend aan den Eeni-irrijs difr ia-heel Tangen tijd niet ge- Iheer A. .van Leeuwen als ambtenaar yan den Burgerl. Stand. De heer P. Boot wordt in zijn plaats benoemd. De heer Snel wordt be noemd tot Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. De begrooting van liet Burger lijk Armbestuur en van het Grondbedrijf /orden goedgekeurd. De geaneente-begrooting 1938 is nu aan de orde. De begrooiïngscommissie spreekt haar blijdschap uit over het feit, dat de begroo ting is aangeboden zonder belastingverhoo- ging. De commissie is van oordeel dat het erhaal van de ziektepremie, dat ten laste komt van hei' losse personeel der gemeente, beter door de gemeente zelf kan worden be taald. De heer Van der Wal stelt dit laatste en de heer De Haas stelt voor het uur loon te verhoogen niev 1 cent. Dit voorstel, overgenomen door B. en W. wordt aangeno men. Eenige discussies volgen nog over de punten; los- en laadplaats, luchtbescher ming, brandweer en zekerheidsstelling, vac cinatie en wegen. De post voor een nieuwe brandspuit in de toekomst wordt na toelich ting gehandhaafd. Daarna volgt vaststelling van de kosten per leerling in 1938 voor de Openb. Lagere School en vaststelling verordeningen op de heffing en invordering van besmettelijke ziektengelden en vaststelling algemeene voorwaarden voor verkoop van gemeente lijke bouwterreinen. Het voorstel tot het aangaan van een ..ieuwe rekening-courant-overeenkomst met de Bank van Ned. Gemeenten wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een voorstel tol' verlenging van de ijsbaan wordt door B. en W. aan den Raad gedaan. Daar nog geen overleg met IJssport heeft plaats gehad, staat dit alles nog „op losse schroeven", een definitief besluit wordt nog niet' genomen; als een bevredigende regeling met de Vereen. IJssport wordt verkregen, zal hiertoe worden besloten. Het subsidie aan het Groene Kruis over 1936 wordt alsnog toegestaan. Een schenking van f 250 wordt door den Raad op voorstel van B. en W. aanvaard, waarbij de gemeente zich verplicht tot on derhoud van het graf van wijlen mevr. van Giesscn. De heer De Haas vindt het niet noodig, dat de Raad een kwartier vóór den aanvang uitgeschreven wordt. De Voorzitter zegt, dat dit* zoo in het re glement van orde staat en de raad vindt geen aanleiding om hierin verandering te brengen. BAZAR Gistermiddag heeft Ds. O. J. She 'ter een bazar geopend welke wordt gehouden ren bate \an een Vereenigingsgebouw en de Ned. Herv. School. Spr. dankte in zijn ope ningswoord een ieder, die heeft medege werkt aan de totstandkoming van dezen ba zar. Reeds denzelfden middag en avond rerd dezen bazar druk bezocht. LEI DSCHEND AM BEGROOTING ELECTKISCH BEDRIJF Blijkens de begrooting 1938 van het licht- bedrijf van Stompwijk en Veur is op pond i de resultaten over 1936 en een deel van 17 de gasafgifte voor 1938 geraamd op öod.500 M3. ad f 33.615. De opbrengst straat verlichting wordt geraamd op f 3982.8U, cokes f 7915.85, teer f 1820.31, meterhuur f 2150 enz. Voor de benoodigde kolen is geraamd een bedrag van f 16.008.40, een post van onvoor zien van f 400, terwijl er is geraamd een na- deelig saldo van f 13.635.87. Voor het Electriciteitsbedrijf is geraamd een stroomverkoop voor licht tot een bedrag van f 59.885, voor kracht ad f 19.140. De opbrengst straatverlichting f 8135.40, overige inkom sten f 1180.68 en paeterhuur f 9400. Voor stroominkoop is geraamd een bedrag ,an f 36.223, onvoorziene uitgaven f 1000, terwijl de begrooting een voordeelig saldo aangeeft van f 15.313.01. GOEDKOOPE LEVENSMIDDELEN Overeenkomstig een ministerieele circulaire kunnen georganiseerde werkloozen, die uit- keering uit hun werkloozenkas ontvangen, voor verstrekking van goedkoope levensmid delen in aanmerking worden gebracht, in dien zij „kastoeslag" ontvangen, of indien hun inkomsten, incluisief de kas-uitkeering het in komen, hetwelk zij zouden hebben, als zij on der de steunregeling voor werklooze arbeiders waren opgenomen, met niet meer dan f 1. overschrijdt en zij verder voldoen aan dt stelde vereischten met betrekking tot de dis tributie der onderscheiden artikelen. De tijd gedurende welken hij trekt, telt mede voor den wachttijd van drie maanden, welke is vast gesteld om voor de distributie van margarine en bak- en braadvet in aanmerking te komen. Georganiseerde werkloozen, die Uit hun kas trekken, kunnen na afloop van dezen wacht tijd onmiddellijk voor deze producten in aan merking komen, ongeacht of zij al dan niet geheel uit de kas zijn uitgetrokken, mits zij daarvoor ook krachtens het hierboven be* paalde in aanmerking komen. OEGSTGEES1 AANRIJDING Gistermiddag had do 25-jarige E. C. alhier het ongeluk in aanraking te komen met een zeswielige vrachtauto bestuurd door C. V. uit Alphen aan den Rijn. Het voorwiel van de fiets werd totaal vernield, maar wonder boven wonder kwam de wiel- rijdster met den schrik vrij. Het ongeluk is te wijten aan liet feit, dat de wielrijdster met haar pedaal tegen de trottoirband hotste en zoodoende haar stuur kwijtraakte. SASSENHEIM BAZAR TEN BATE VAN BETHESDA Gistermiddag is door de presidente van de Damesliandwerkcltlib, Mevr. W. Wachter, de bazar geopend, welke wordt gehouden ten bate van Bethesda. Nadat de spreekster een overzicht had gegeven van de bazar welke het vorige jaar is gehouden, vervolgde zij: Moge bij deze beschrijving de geest van saamhoorigheid van hulp en steun weer over U vaardig worden. Ik open deze bazar vol moed en vertrouwen en hoop, dat de dames van de handwerkclub en haar helpers op het eind van deze bonte Donderdag kunnen zeggen: „Het resultaat is even mooi als verleden jaar." Hot ie heerlijk voor dit goede doel ve werken, waar we ons gesteund en geschraagd weten door zoo 'n groot deel van onze dorpsgenooten. De geheele middag heerschte er in het Vereenigingsgebouw een gezellige drukte, evenals tijdens de avonduren. Wij spreken de wensch uit dat evenals vorig jaar weer een belangrijk bedrag mag worden overgedragen aan het bestuur van „Bethesda." VOETBAL Morgenmiddag speelt Ter Leede I tegen Noordwijk I op haar terrein „Sporthoff" alhier. Ter Leede komt in haar volledige op stelling uit. Aanvang drie uur. VALKENBURG BURGERWACHT De Burgerwacht hoopt hedenavond oir uur haar oefeningen weer te beginnen de zaal van den heer De .Vries. VOORHOUT GESLAAGDE OOGOPERATIE VAN DEN BURGEMEESTER De burgemeester, de heer G. Bulten, hoeft een niet lichte oog-operatie ondergaan, else als geslaagd kan worden beschouwd. De toe stand van den burgemeester is zeer lie redi- gend. COLLECTE SPAARREGELING in deze gemeente gehouden collecte ten bate van het spaarsysteem (B-steun) voor werkloozen heeft ruim f140 opgebracht. VOORSCHOTEN Gemeenteraad De begrooting vastgesteld Onder leiding van burgemeester M. F. Berkhout kwam de raad in openbare zitting bijeen. Aanweiig waren alle leden. B. en W. deelen mede dat zij, gezien de geringe deelneming gedurende de winter maanden 1936/'37, hebben besloten geen voorstellen te zullen doen tot voortzetting van een cultureelen cursus voor werkloozen, uitgaande van het polytechnisch bureau „Nederland" N.V., gevestigd te Arnhem (P.B.N.A.). Voorts deelen B. en W. mede, dat zij geen voorstellen kunnen doen tot huur van grond op langen termijn, als be doeld in hun voorstel dd. 18 Aug. 1937, be- noocligd voor de uitbreiding van liet Wilhel- minapark, afgezien de eigenaar slechts be reid is het bewuste gedeelte van jaar tot jaar te verhuren. Aan den A.N.W.B. wordt over 1938 een sub sidie verleend van f 5. Vervolgens wordt' voorgesteld gelden beschikbaar te stellen voor een onder zoek in zake de waterwinning, grond boringen en het maken van een proef- put en voor het aanbrengen van een uitbreiding van de machine-installa tie. Het laatste gedeelte wordt door B. en W. teruggenomen, hetgeen een be drag beteekent van f 12.500. zoodat slechts f 2500 wordt gevraagd Het onderzoek zal ongeveer twee jaar du ren en gebleken is dat de bestaande instal latie met een behoorlijke reparatie nog wel eenigen tijd zal meegaan en dus nog geen nieuwe machine-installatie behoeft te wor den aangebracht. Het crediet wordt verleend. Kosten bouw- en woningtoezicht en jaar wedde gemeentebode zijn administratieve maatregelen. Het eerste punt wordt goedge- onden zonder eenige bespreking, maar het tweede punt geeft de heer E. Ch. M u 1 h o 1- d aanleiding ve vragen, wie thans de administratie van de politie voert. De V o o r z. deelt mede dat het de bedoe ling was de gemeentebode te belasten met de administratie van de politie, waarvoor de jaarwedde gemeentebode was f 600 en f 600 als schrijver bij de politie. Gebleken is dat het niet ging en dat gemeentebode zijn een dagtaak was. De heer J. Braggaar vraagt of de over belasting hij de politie dan niet' bleef en blijft bestaan en wie thans deze administra tie voert. De heer A. Bakker vraagt vrije avonden voor de gemeentebode. Nadat de Voorz. nog eens heeft uiteen gezet dat in de uitvoering van de admini stratie niets is veranderd en hij aanraadt niet bezorgd te" zijn, aangezien meerdere per soneri 's avonds moeten overwerken, waar aan op 't oogenhlik niets is te veranderen, wordt goedgevonden de jaarwedde te bepa len op f 1200, met. vrije kleeding en schöeisel. en gebruik van een dienst'rijwiel. Verbetering der straatverlichting De voorgestelde straatverlichting in het dorp (Schoolstraat) juicht de heer A. Ver- o o n toe. De heer E. Ch. M u 1 h o 11 a n d 'indv f 200 wel wat veel en de heer O. R. I. V i v e e n betreurt het dat de vpibetering nog niet verder wordt doorgevoercF De Voorz. had van de zijde van den heer Muiholland een dergelijke opmerking niet verwacht en sluit zloh direct aan hij de woorden van den heer Viveen. B. en W. ho pen een volgend jaar door te gaan, maar er is gewacht met' het oog op de verbreeding van den Leidscheweg. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Hieraan aansluitend is 't voorstel voor de straatverlichting van den Rijndijk, dat even eens wordt goedgekeurd. De begrootingen De heer D. Liraburg houdi aigemeene beschouwingen en brengt B. en W. hulde voor de samenstelling der begrootingen, w aar in getracht is de uitgaven te houden binnen de perken der beschikbare financien, die in de branding van dezen tijd staan en waar door de gemeentelijke zelfstandigheid aan handen is gelegd. Het is echter noodzakelijk om zoodra de verhoudingen meer normaal zijn geworden aan ve dringen op meerdere zelfstandigheid der gemeente. Het beleid van B. en W. geeft spr. reden tot groote voldoening; het is een geruststelling te weten, dat het college in zijn handelingen wenschi' vast te houden aan de Chr. grondslagen van ons volksleven die in de bevolking weerklank vinden, ge zien de samenstelling van den raad. Spr. bestrijdt de misleidende politiek van den heer Mulholland, die in z'n orgaan pleit voor vermindering van pers. belasting voor motorrijtuigen en caféhouders, gratis tram abonnement voor leerlingen die U. L.-onder wijs ontvangen enz., maar niet aantoont waar de gemeente deze f 5000 vandaan moet lialen, zonder de pers. belasting van de inge zetenen met 20 opcenten te verhoogen. Te genover deze misleidende politiek stelt spr. de a.r., die gedragen wordt door verantwoor delijkheidsbesef en die de zedelijke en stof felijke belangen der ingezetenen wcnsCht te behartigeiL in de belijdenis van Gods souve reiniteit en hieraan het overheidsgezag wil onderworpen zien. Van de financiën zegt spr. dat zij wel druk kan, maar de gemeente nog nipt onder cu- rateeje van het Rijk staat De werkloosheid is het zorgenkind der gemeente, waarvoor gedaan wordt wat mogelijk is, gezien het Wilhelminapark. Spr. hoopt dat de tijd niet ver meer is dat de taak der gemeente in dit opzicht weer een secundaire kan zijn en ein digt met de wensch voor B. en W.: „Stoor u niet aan wat ieder zegt, maar doe wat bil lijk is en recht". De heer J. Braggaar vestigt de aan dacht op een gpdepite van dp Wijngaarden- laan, dat noch bestraat noch betegeld is, nabij de Geref. school en de laan ontsiert. Indien mogelijk zou hij gaarne verandering De heer E. Ch. Mulholland merkt op dat het begrootingsbeeld wel iets gunstiger is geworden, maar dat belastingverlaging niet is aangebracht. Spr. hoopt dat hij een volgende begrooting de oneenten van de pers. bel. verlaagd zullen worden De Voorz. meent dat het niet billijk zou zijn tegenover de andere grondeigenaren, wanneer.de gemeente de bestrating van het

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7