Het Medisch Klinisch Onderwijs bestaat 300 jaar HEEREN-HOEDEN JOS. BERTRAND A° 1807 VRIJDAG 29 OCTOBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Plechtige herdenking in de Leidsche Universiteit Belangrijke rede van den Rector-Magnificus Jlooqe gasten wit binnen- en buitenland LIEDENMTDDAG is in" de aula van het Nieuwe Academisch Zieken huis alhier in een plechtige zitting van den Senaat der Leidsche Univer siteit herdacht, dat drie eeuwen gele den het klinisch onderwijs als orga nisch met onze Universiteit verbonden instituut werd gesticht. Voor deze her denking bestond groote belangstel ling, zoowel uit binnen- als buiten- Onder de aanwezigen waren o.m. de Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen Prof Dr J R Slotemaker de Bruine, do chef van de afdeeling Hooger Onderwijs Mr. A J. L. van Beech Calkoen, de direc teur-generaal van de Volksgezondheid Mr. C. van de Berg en de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid de heer R. N*. M. Ev- kel, de voorzitter van de Koninklijke Aca demie van Wetenschappen Prof. Dr. J. van der Hoeve, vertegenwoordigers van de Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunde, van het Genootschap van de Genees-, Navuur- en Wiskunde, van de medische faculteiten van Utrecht en Amsterdam, de directeur van het Academisch Ziekenhuis te Leiden Dr. H. H. Maas en de directeuren van de Academische Ziekenhuizen te Groningen on Amsterdam, voorts de commissie van Toezicht op het Academisch Ziekenhuis te Leiden, de garnizoenscommandant te Lei den overste de Iongh. de dijkgraaf van Rijnland Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, Mr. Dr. C. E. van Stryen, secretaris der gemeen te Leiden en de wethouders Mr. A. Tepe en M. G Verwey. voort de president-cura tor der Leidsche Universiteit Mr. A. Van de Sande Bakhityzen, de secretaris van cura toren Mr. P. J. Idenburg en de meeste le den van het college van curatoren, de rc-c- tormagnificus der Leidsche Universiteit. Prof. Dr. J. A. J. Barge, de secretaris van den Academischen Senaat Prof. Dr. P. C. Flu, de pro-secretaris van den academischen senaat Prof. Dr. N. J. Krom, Prof. Dr. E. P Piek namens de Universiteit van Weenen, Prof. Dr. Logan Turner namens de Univer siteit van Edinburg, de meeste leden van den Academischen Senaat der Leidsche Universiteit en vele anderen. Rede van Prof. dr. J. A. J. Barge Bij deze herdenking hield de recci mag nificus, Prof. Dr. J. A. J. Barge een rede over: „De stichting van het Academisch Klinisch Onderwijs voor 300 jaren". Spr. ving aan met er op te wijzen, dat het herdenken van de stichting van het kli nisch onderwijs te Leiden vóór 300 jaar niet wordt geïnspireerd door den respecta belen duur van zijn bestaan alleen, maar in do eerste plaats door het geheel uitzon derlijk karakter, dat deze Stichting in haar tijd had. Van meet af aan werd te Leiden genees kundig onderwijs gegeven. Het was echter geheel theoretisch en bovendien gebonden aan de klassieke schrijvers, zoodat minder een vak dan wel een bepaald boek werd gedoceerd. Voor het verwerven van practi- sche kennis waren de toenmalige studen ten geheel aangewezen op de ipraktiseeren- de geneesheeren ter plaatse. Aan het juiste inzicht in de beteekenis van het practisch todenvijs schortte het de geleerdpn dier daj£n niet, maar de Univer siteit voorzag niet in wat noodig en nood zakelijk was. aan het persoonlijk initiatief harer alumni overlatend .hetgeen zij zelf niet geven kon of geven wilde. Zoo was het aan alle Universiteiten dier dagen Alleen Padua heett hierop korten tijd een uitzondering gemaakt. De stichting van het Leidsch klinisch onderwijs is ten nauwste verbonden met de verheffing van de Utrechtsche Illustere School tot Universiteit. Op 17 Maart, daags na de plechtige in wijding der Utrechtsche Universiteit, hield de eerste hoogleeraar der Medische Facul teit aldaar, Willem van der Straaten zijn inaugureele oratie, waarin hij onder meer te verstaan gaf ,dat hij, behalve hoog- leeraar in de geneeskunde ook directeur zijnde van het onder toezicht der Staten staande Catharijne-gasthuis, deze coïnci dentie zou benutten om de studenten aan het ziekbed te brengen. Het zal de onwaardeerbare verdien ste blijven van Otto Heurnius, sinds 1601 opvolger zijns vaders in de Leid sche faculteit, de psychologische be teekenis van dit moment onmiddellijk te hebben begrepen. Onmiddellijk nadat hem de inhoud der door Van der Straaten te Utrecht gehouden oratie bekend was gewor den heeft zich Heurnius, ten diepste er van doordrongen, dat het plan van Stratenus na hetgeen zij reeds had doorstaan de doodsteek beteekende voor de Leidsche faculteit, zonder rug gespraak te houden met overige facul teitsleden „motu proprio" schriftelijk ge wend tot curatoren om de groote betee kenis van het onderwijs aan het ziek bed te betoogen. Op deze missieve werd op 29 September het schriftelijk advies der faculteit inge diend waarvan spr. de belangrijkste pun ten mededeelde en waaruit blijkt, dat ze de aard van het klinisch onderwijs dadelijk in zoo gave omlijning formuleeren liet, dat geen faculteit ter wereld dit eerste ontwerp voor universitair klinisch onderwijs ook maar in een enkel opzicht zou willen des- avoureeren. Op 4 November werd door curatoren be sloten het plan over te nemen. Tot de daadwerkelijke tenuitvoerlegging is het waarschijnlijk eerst in 1637 gekomen. Van meet af heeft het St. Caecilia-gast- touis voor het practisch medisch onderwijs gediend. In dit gebouw werden twee zalen, elk van zes bedden- ten dienste der faculteit als Collegium medico-practicum gereser veerd terwijl bovendien overeenkomstig den reeds genoemden wensch der faculteit een afzonderlijk vertrek voor het openen van lijken werd in gereedheid gebracht. Wij staan hier voor de kiem. van waar uit het academisch klinisch onderwijs zich over de geheele wereld heeft verbreid en deze kiem bevatte al het essentieele, dat voor het practisch onderwijs noodzakelijk is: zieken ter oefening van observatie, on derzoek en behandeling en bovendien het onontbeerlijk complement hiervan, de ge legenheid zich na den dood ervan te verge wissen of de voorstelling die men zich van de ziekte gevormd had juist was of niet. Academisch klinisch onderwijs derhalve in optima forma: een kliniek, behoorend tot de wetenschappelijke hulpmiddelen der Universiteit en door de hoogleeraren, hun- assistenten en studenten rechtens be treden; onderwijs aa.n het ziekbed, gege ven niet uit eigen aandrang of lust der betrokken docenten, doch op voorschrift van het bestuur der Academie, nadruk lief lijk op de Series lectionum aangekondigd en afzonderlijk gehonoreerd. Uitvoerig betoogde spr. daarna dat juist van dit miniatuurkliniekje uit het metho disch geneeskundig onderwijs aan het ziek bed, zooals wij dit thans kennen, zijn weg over de wereld heeft gevonden. In dit verband noemde spr. Bocrhaave, die, door zijn indrukwekkend onderwijs de leerlingen heeft gevormd, die in staat ble ken zelfstandig hetgeen zij in Leiden ge zien hadden naar elders over te planten en te doen gedijen. Wel merkwaardig is het intusschen, dat de verbreiding der methode over Europa zich zóó lang heeft laten wachten en dat gedurende meer dan een eeuw, van 1637— 1745, Leiden alleen in de geheele wereld een academisch goed georganiseerde inrich ting voor klinisch onderwijs heeft bezeten. In 1745 eerst, dus na het verscheiden van Boerhaave. stichtte Van Swieten. met Albrecht von Halier wel de grootste en ineest beroemde van Boerhaave's leer lingen, te Weenen. waarheen hij als lijfarts van Maria Theresia geroepen was. een co- pie van het Leidsch Collegium medico- practicum, die de grondslag werd voor de vermaarde klinische school van Weenen. In 1748 deed Ruvherford, eveneens een oud-Leidenaar en leerlinge van Boerhaave, in the Royal Infirmery te Edinburgh het- elfde „on the model of the lectures which he had attended in the hospital at Ley den". Andere steden als Budapest, Pavia, Praag, Rome, enz, volgden spoedig en ge leidelijk ontwikkelde zich aldus aan alle Universiteiten van Europa en daarbuiten het klinisch onderwijs naar het model, dat al meer dan 100 jaren eerder te Leiden ge sticht was. Leidens rechtmatige glorie Het zijn deze feiten: de stichting van het Collegium medico-practicum te Lei den in 1637 als eerste en oudste acade mische kliniek en de verbreiding van het klinisch onderwijs van daaruit over de geheele wereld, die wij heden her denken als Leidens rechtmatige glorie. Spr. ging daarna nog na de verschillende etappes der huisvesting van het medico- practicum. Het St. Caecilia-gasthuis heeft 162 jaren dienst gedaan. In 1799 werd ge opend het Nosocomium academicum, waar in èn de interne kliniek\èn de chirurgie èn de verloskunde waren opgenomen en het welk gevestigd was in het huis tegenover het koor van de Pieterskerk. Reeds in 1818 echter ruilde het bestuur der Academie haar Nosocomium onder toebetaling van f20 000 togen het Waalsche Wees- en Oude Mannen- en Vrouwenhuis aan de Oude Vest. De volgende etappe was het in 1873 geopende, terstond als zoodanig geprojec teerde Academisch Ziekenhuis aan de Steenstraat, dat in 1928 plaats heeft ge maakt voor het groote gebouwencomplex aan den Rijnsburgerweg. Wel accentueert het verschil tusschen de twee sobere zalen aan het St. Caecilia- gasthuis en de indrukwekkende uitgestrekt heid van het tegenwoordige ziekenhuis, de enorme differentiatie, die de ontwikkeling der geneeskunde heeft gebracht, en dit is nog sprekender als men overweegt dat van de 300 jaren, die wij thans herdenken, de grootste .helft, 162 jaren in het oude St. Caeciliagasthuis is doorgebracht. Spr. sprak tenslotte den wensch uit, dat het voormalige St. Caecilia-gast- huis, dit oudste Academisch Zieken huis ter wereld, dat de laatste jaren als werkhuis dienst deed, tot monu ment werd verklaard. Het eenvoudigste zou wellicht zijn, dat het Rijk trachtte het gebouw in eigendom te venverven. De bestemming die er aan gegeven zou kunnen worden ligt voor de hand. En der zalen zou kunnen dienen voor het Instituut voor de geschiedenis der genees-, natuur- en wiskunde met zijn be langrijke boekerij en prenten verzameling, de andere voor medisch-historisch museum De minister noemde het een gelukkige gedachte, dar men opzettelijk wil herden ken, wat in het verleden als ontwikkeling van de wetenschap of haar toepassing ver kregen is. Er is immer een gevaar dat wij, het verleden vergetende, uitsluitend het te genwoordige waardeenen en dat wij dit aan vaarden als een natuurlijk en vanzelfspre kend gegeven in plaats van als een gave, die ons geschonken wordt en die ons nieu we verplichtingen oplegt. Dit algemeene vindt ook toepassing, als het gaat over klinisch onderzoek en zijn inschakeling in het universitaire instituut. De rede van den rector-magnificus heeft klaar uiteengezet, welk een belangrijke stap gedaan werd, toen men besloot, dit onderzoek te incorporeeren in de academie. Wat de rector-magnificus zeide over het St. Caecilia-gusthuis als oudste Academisch gasthuis ter wereld, ver dient volgens den minister om dezelf de reden als hij zooeven noemde, alle aandacht. Daargelaten of het gebouw Trouwens het moet mogelijk zijn voor de maatschappelijke krachten, om het ide aal van den rector-magnificus te verwezen lijken zonder financieelen overheidssteun en aldus vol piëteit een mijlpaal te bewa ren langs den weg dien wetenschap en kunnen hebben afgelegd. De burgemeester van Leiden, Mr. A. van de Sande Bakhuijzen, president-curator der Leidsche Universiteit, die vervolgens hei woord voerde, wees er op, dat 't groote feit dat in deze plechtigheid herdacht werd, m wezen een gelukkig voorbeeld is, hoe we tenschappelijk inzicht eener faculteit en een juist besef daarvan door het beheerende college, samengaande, groote dingen tut stand brengen. De gedachte van Otto Heur nius kon, om zoo vruchtdragend te worden als gebleken is, den materieelen en moree- len steun der tot beheeren bevoegden me» ontberen en het gelukkige voorbeeld, dat ons vandaag ter herdenking wordt aange boden, moge ons dus voor oogen blijven slaan en ons den weg naar de toekomst wij zen en verlichten. Tot den bond van Cura toren en Senaat behoort thans ook de lands- regeering, niet uitsluitend als subsidieerend lichaam, maar als mediebeheerende en dat nog wel met overwegende stem. Ook de Re geering moge bedenken, dat het Curatoren, Senaat en Reigeering zijn, die slechts teza men de verwezenlijking 'van het doel der Universiteit kunnen verzekeren. In de tweede plaats wijst spr. er op, dat z i. sinds de laatste anderhalve decade het evenwicht van onderwijs en weten schapsbeoefening in ernstige mate is ver stoord geworden. De hooglleeraren zijn be last met de buiten alle vroegere verhoudin gen uitgegroeide zorgen voor het on denvijs en spr. vraagt zich af hoe het moet gaan met de bevruchting, die het onderwijs in zoo stej-ke mate placht te geven en ook moet geven aan de ontwikkeling en de ont plooiing van zelfstandig wetenschappelijk onderzoek. Uit deze herdenking moge eeu nieuwe prikkel geboren worden om er voor te waken, dat de voonvaarden, die de zui vere wetenschapsbeoefening stelt, vervuld blijven, omdat de invloed die onze Hooge- school in haar jeugdige jaren reeds ver over 's lands grenzen had, onverzwakt ma ge voortduren. Vervolgens brachten de buitenlandsohe gasten, in den aanvang van dit verslag ge noemd, de gelukwenschen over van de Universiteiten te Edingburgh en Weenen. Na alfnop \an de plechtige herdenkings zitting werd een bezoek gebracht, aan het voormalige St. Caeciliagasthuis in het Vrou wenkamp, aan de beide zalen, waarin een maal Boerhaave zijn wereldberoemde klini sche lessen gaf en waarin thans de arm- sten, der gemeente erwten lezen. De giften voor het carillon Een niet onbevredigend accres De penningmeester van het Carillon-comi té schrijft ons het volgende: Half September 1937, netto ontvangen f 9.200; half October 1937 netto ontvangsten f 9.G00; thans tezamen f 10.300. Een bevredigend totaal tot dusverre en een niet onbevredigend accres de laatste maand. Wanneer het klokkenspel er eenmaal zal zijn, moet echter met recht gezegd kunnen worden: „Dat is nu een geschenk van alle Leidenaren en oud-Leidenaren' Vooral het aantal bijdragen groote en kleine zal nog sterk moeten toenemen, evenals het tempo, waarmede deze binnen komen. Wij komen er. doch het geeft zoo'n vol doening te kunnen zeggen: „Wij zijn er!" Er moet nog veel werk verzet worden! Helpt ook u ons den nog langen weg in record-tijd afleggen. Zooals U weet, kunt U dit o.a. doen door een dezer dagen Uw bijdrage over te schrij ven op Postrekening No 302400, ten name van den penningmeester Carillon-Comité Stadhuis. Leiden. LEIDSCHE VOETBALBOND De Zaterdagmiddag-competitie le klasse: SLF 1—ARC 1; Ons Clubje 1— SCO 1; Ter Leede 1—Noordwijk 1; Wou- bruggc 1Katwijk 1; Rijnsb. B 1Quick B. 1. 2e klasse A: Noordwijk 2—Ter Leede 2; Sleutels 1Quick B. 2. 2e klasée B: Katwijk 2—SCO 2; LRC 3 Noordwijk 3; Quick B. 3SLF 2; MSV 1 3e klasse: ARC 3LDTS; SCO 3—Wou- brugge 2: Weter. B 2Quick B 4; CNV 1 Ons Clubje 2. 4e klasse: Quick B. 5SCO 4 (bijterreinl F. Pacta 2—CNV 2. Alle wedstrijden vangen aan om 3 uur. OPLICHTING P. L- aan den Leidscheweg, heeft aan gifte gedaan van oplichting tot een bedrag van f 55, door P. L. v. d. L. uit Leiden. Proces-verbaal is opgemaakt Een der beide zalen van het Collegium medico-practicum in het oude St. Caecilia gasthuis (16371799) in den huidigen toestand, nu het gebruikt wordt als Stede lijke Werkinrichting. een monument is en bijzondere archi tectonische waarde heeft, het moet in elk geval worden gewaardeerd als een cultuurhistorisch clement en omdat wij rijker worden, doordat wij het verle den voortdurend tot ons laten spreken, acht ook de minister de gedachte zeer de overweging waard, dat het gebouw zou bewaard blijven, hetgeen uiteraard niet tegelijk beteekent het in uitzicht stellen van een rijkssubsidie. SPECIAALZAAK DONKERSTEEG 3 Leiden krijgt een nieuw klokkenspel Naar wij vernemen zal het in aanbouw zijna nieuwe raadhuis te Leiden van een groot klokkenspel met 45 klokken worden voorzien, waarvan de klokken gemaakt zul len worden in de klokkengieterij te Heili- gerlee. De grootste van de 45 klokken heeft een omtrek van ongeveer zeven meter en be hoort daardoor tot de grootste ter wereld. De architect Blaauw, en de heeren J. A. H. Wagenaar te Utrecht en Dr J. Casparie te 's Hertogenbosch zullen de klokkengieterij van advies dienen. Men hoopt in 1938 met het klokkenspel gereed te komen. Kring Leiden van A.R. Propagandaclubs Jaarvergadering in de „Rehoböth" Gisteravond werd in „Rehoboth" de jaarvergadering gehouden van den Kring Leiden van A.R. Propagandaclubs onder voorzitterschap van den heer A. .Warnaar, van Hazerswoude. Bij den aanvang der vergadering werden twee verzen uit den Kuyperpsalm gezongen, Ps. 89 7 en 8, waarna de Voorzitter gedeelte van Hebr. 11 las. In zijn openingswoord wees de voorzitter op het teleurstellende feit, dat evenwel' niet mag ontmoedigen, dat ondanks den uitslag van den grooten verkiezingsstrijd, slechts zoo betrekkelijk weinigen de vergadering bijwonen De jaarverslagen werden gelezen en goed- gekeurd. De voorzitter deed een beroep op de aanwezigen om de aandacht te vestigen op het colportage-orgaan „Nederland Waak zaam" en mede te helpen om het voortbe staan financieel mogelijk te maken Het is immers een schitterend propagandamiddel. Door den reglementair aftreden van den heer Warnaar als voorzitter was het noo dig een nieuwe voorzitter te kiezen, v voor de heer I. Alegra te Lisse werd ge kozen, die daarop de leiding der vergade ring op zich nam en het woord gaf aan den heer Warnaar, die sprak over: Kuypers strijd en onze taak. Spr .gaf in enkele trekken aan, hoe Kuy- per, in aanraking was gekomen met het Calvinisme, waarvoor hij aanvankelijk, ook als predikant niets dan wetenschappelijke belangstelling had, terwijl hij tenslotte op trad als leider van het Nederlandsche Calvinistische volk. Kuyper was het niet voldoend Calvinist te zijn, hij moest dienaar zijnvan zijn levensovertuiging en strijder voor het uit dragen van die beginselen op alle terrein des levens. Verschillende hoogtepunten van dien strijd werden door spr. op gloedvolle wijze in de herinnering van de hoorders terugge roepen en duidelijk werd uiteengezet de be teekenis van dien grooten strijd voor alle lagen \an ons volk. Ook in onze dagen hebben we het een goed deel aan Kuypers werk te danken, dat ons volk zulk een weerstand kan bie den aan allerlei stroomingen die het volks bestaan bedreigen. Kuyper heeft gestreden, maar ook nooit geaarzeld van het volk een offer te vragen. Ook dat mag niet wordent vergeten, denken we aan dc positie der Christelijke School in dezen tijd en daartegenover aan de po sitie van onze jonge onderwijzers. De weelde van hetgeen bereikt is kan ons verleiden tot slapheid. Het persoonlijk offer blijft noodig, vooral nu ons een orga nisatie ten dienste staat op allerlei ter rein, pers, vereenigingsleven, die in Kuy pers dagen volkomen gemist werd. Wij hebben den tijd mee, en wij moeten het onze taak achten die gelegenheid te be nutten orn onze beginselen onder het volk uit te dragen. Ook in Kuypers leven hebben kleine middelen een groote rol gespeeld. Efe vergadering werd beëindigd met het zingen van twee coupletten van het Luther- lied, waarna de heer R A. den Ouden uit Wassenaar voorging in dangebed. LUTHER HERDENKING Het Leger des Hails zal a.s. Zondag October een bijzondere Luther-avond houden in de zaal aan de Hooigracht waar o.a. de geschiedenis van Luther op 't doek zal wor den gebracht. Dr. J. Ph. Makking. Evang. Luth. predikant zal hierbij een gedachtenis rede uitspreken. Deze samenkomst is toegankelijk voor iedereen. VCJETBAl. Gistermorgen speelde L. P. S. V. tegen L. W. V. De wcrkloozen wonnen met 3—2. Bij de rust was de stand 2—1. De toepassing van electriciteit in het tuinbouwbedrijf Uitgaande van de afd. Leiden en om streken der Kon. Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, van de Coöp. Groentenveilingsvereen. en van de Ste delijke Lichtfabrieken alhier is gister avond in Oud Hortuszicht een vergade ring gehouden, waarin door Ir. C E. van de Stadt, van het Centraal Bureau der Vereen, van directeuren van Electrici- bedrijven in Nederland en door Ir. J. M. Riemens, rijkstuinbouw-consulent, ge sproken is over „De toepassing van elec triciteit in het Tuinbouwbedrijf. Deze vergadering, die werd bijgewoond door den directeur der Stedelijke Lichtfa brieken Ir. G. A. van Klinkenberg en door den adjunct-directeur, Ir. Fehmers. werd ge opend door den heer Jonker, 2e voorzitter der Mij van Tuinbouw en Plantkunde. Ir. v. d. Stadt over de technische zijde Eerste spreker was Ir. C. E. v. d. Stadt. die in de eerste plaats eenige algeaneene opmer kingen maakte over de electrische installatie in vochtige en tijdelijk vochtige ruimten. In deze ruimten moet de electrische installatie aan speciale eischen voldoen, omdat er kans bestaat op het defect geraken der installatie door carrosie, kans op kortsluiting en op brandgevaar. Er is ook kans op aardsluitin- gen en dus op levensgevaar. In het tuin bouwbedrijf leeft men in dit opzicht vaak onder ongustige omstandigheden, zoodat op passen en goede voorzorg dubbel geboden Het leidingmateriaal moet dus deugdelijk zijn, terwijl ook waterdichte laschdoozen, schakelaars, contact-doozen en ai-maturen moeten worden toegepast waarbij in voch tige kassen enz. ijzer materiaal de voor keur verdienst boven baccaliet. Spr. vertelde ook iets over de aarding der installatie, die de gevaren tot een minimum bemerkt. Vervolgens behandelde spr. de electrische grond- en lucht verwarming, waarbij uit den aard der zaak de omzetting van electriciteit in warmte ter sprake kwam. In de tuinbouw is men niet gesteld op heel hooge grond-tem peraturen, 75 gr. F. is reeds ruimschoots vol doende en in de electriciteit kan men die warmtegraad zeer nauwkeurig bepalen, ter wijl ook een groot voordeel is dat men een zeer geleidelijke verwarming kan verkrijgen door de electrische grond verwarmingskabel De luchtverwarming is ook heel goed maar helaas nog wat kostbaar door stroomver- Electriciteit is ook uitstekend om den grond te ontsmetten, waarvan spr. de ver schillende toepassingsmogelijkheden uiteen zette. Dit op groote schaal te doen wordt weer wat kostbaar, maar b.v. voor potgrond, die men gesteriliseerd wil hebben, krijgt men goede resultaten. Men kan de nachtstroom gebruiken, die 2 ct. per K.W.U. kost, terwijl 1 K.W.U. ongeveer 10 L. grond ontsmet. Tenslotte sprak Ir. v. d. Stadt over de ver lichting. In de eerste plaats kan de lichthoe- veelheid worden vergroot ter bevordering van de assimilatie, terwijl in de tweede (plaats de verlichting kan worden gebruikt om het daglicht te verlengen bij overigens voor de assimilatie voldoende hoeveelheid natuurlijk daglicht, dit speciaal voor lang- dag-planten. Een bijzondere toepassing der kunstmatige verlichting is nog de electri sche kiemkast, waarin met een eenvoudige gloeilamp de zaden tot kiemen worden ge bracht. Ir. v. d. Stadt lichtte zijn lezing met licht beelden toe. De tuinbonwkandige zijde De tweede spreker. Ir. R i e m em s sprak over de tuinbouwkundige zijde vara het on derwerp. Spr. wees er op, dat luchtverwar ming maar een zeer bescheiden toepassing kan krijgen, omdat zij te kostbaar is. Alleen als nachtvorstwering kan de electrische luchtverwarming goede resultaten geven, terwijl er ook in kweektabletten wel het een en ander mee te bereiken is wanneer mein precies op dezelfde temperatuur moet blijven en de electriciteit dus naast de gewone een trale verwarming kan worden toegepast. De grondverwarming kan in alle culturen uitnemend worden toegepast. Als de stroom rnaar goedkoop genoeg is! Hier opent, de toekomst echter nog vele mogelijkliedei Van zeer groote beteekenis is ook de ver lichting' het toevoeren van extra licht, waar bij vooral het neon-licht prachtige toepas singsmogelijkheden heeft, omdat neon-licht als warmtestraler geen speelt. Toch wor den ook met gewone gloeilampen reeds mooie resultaten bereikt. In elk geval ligt hier een zeer ruim veld met enorme r lijkheden. Ook deze spr. lichtte zijn lezing met een groot aantal lantaarnplaatjes toe, waarbij hij vooral foto's van allerlei proefnemingen ge bruikte om aan te toonen, dat grondverwar ming en verlichting dikwijls de meest ver rassende resultaten laten zien, al moet, bij de verlichting, elke plant afzonderlijk worden bezien, omdat in sommige gevallen de extra belichting ook geen of tegenovergestelde in vloed kan hebben. Er volgde eenige bespreking op de beide interessante lezingen, waarna nog een film vertoond werd. De herdenking der Kerkhervorming Ds. K. H. E. Gravemcyer over den drievoudigen zegen der hervorming Vanwege de Ver. Protestantsch Neder land is gisteravond in de goed bezette Oos- terkerk het feit der Kerkhervorming her dacht. Als spreker trad in dezen herden kingsdienst op ds. K. H. E. Gravemeyer, Herv. pred. te Den Haag, met het onder werp: „De drievoudige zegen van de kerk hervorming". Als wij denken aan de kerkhervorming, aldus begon spr., dan treedt als eerste ze gen naar voren, dat de bijbel weer is komen te staan in het middelpunt van heel het leven. God heeft ons door den bijbel het licht gegeven, waardoor Hij tevens het ge loof gewerkt heeft in Jezus Christus, het vleesch-geworden Woord. Als tweede zegen van het Protestantisme noemde spr. het heerlijke verschijnsel, dat de inhoud van den bijbel, die teruggedron gen was, weer werd verstaan. Het evange lie werd weer als de blijde boodschap ver staan. Men voelde het: niet uit de werken maar alleen in het geloof zullen wij zalig worden. Het volbrachte Middel aarswerk werd in dit verband door spr. nader ont vouwd. Tenslotte zag spr. als derde zegen der Kerkhervorming, het feit, dat God ons bij vernieuwing heeft willen toonen, dat Hij doorzet en onder tegenstand van het menschdom Zijn werk er weer boven op haalt en tot glorierijken luister brengt. Het Protestantisme, ontstaan door Gods genade zal ook alleen door die genade blij ven bestaan. RADIO-DISTRIBUTIE VRIJDAG 29 OCTOBER 8.50 ParUs R; ■W >-20 Keulen; Parös R; 18.20 Londen Rcg; 18.35 Brusse 9 20 Diversen; 20.20 Koine of diversen. Programma 8 Brussel VI, 9.20 Dlvc 0.35 London Reg; 12.10 Droltwich; 13.35 L< teg; 17.20 Droltwich; 18.20 Diversen. 19.05 wleh; 20.20 Gram.-muz.GRD; 22.00 London 22.20 Brusel VI; 22.20 Brussel Fr; pl.ir. 3g; 23.20 Droltwich Keulen; 10.35 ParUs R; 12.05 Londen Reg; 1 Parits 13.20 Brussel VI; 14.20 Londen 1 15 20 Keulen; 17.20 Bruseel VI; pl.m 17.33 B 1 Fr; 18.20 Keulen; 20.20 London 'Rcg; eromunster of dlv.; pl.m 21.50 Berliln Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Dlver 10.35 London Reg; 12.05 Droltwich: 18.50 1 Reg; 19.05 Droltwich; pl.m 22.50 Londoi Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 23 tot en met Vrijdag 29 October a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8. Oegstgeest, telef. 274. H0LLANDSCHE SOCIËTEIT Heerengracht 475 - Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN Voortgaande, zette spr. uiteen, dat Ne derland zonder bijbel niet kan bestaan. Wij als Protestanten, dienen er voor te waken, dat de bijbel niet door Rome wordt verdrongen. Groote zegeningen heeft ons land aan het Protestantisme te danken. Dat zal Neder land geenszins vergeten. En al zag het er vaak in den hervormingsstrijd naar uit, dat het een verloren zaak was, telkens bracht God, op Zijn tijd, uitredding. Met enkele voorbeelden uit den bijbel toonde spr. aan, dat als wij denken, dat de zaak radicaal verloren is, juist God bezig is de overwinning voor te bereiden. Op het gevaar van de overheersching van Rome wijzende, wees spr. er nadrukkelijk op, dat wij verwerpen de pauselijke hiërar chie en de priesterheerschappij. Wii zullen ons, aldus spr., dien naam van anti-papist niet schamen, want Protestant beteekent anti-papist. Onze oogen dienen niet op den mensch, maar uitsluitend op Christus gericht te zijn, van Wien wij het ook uit sluitend zullen verwachten. Nadat ds. Gravemeyer nog in het voor bijgaan met een enkele gedachte bij do geloofsdaad van Luther had stilgestaan* eindigde hij met er op te wijzen, dat dc eenige uitkomst voor allen gelegen is in een reformatie van boven. Aan het einde van den dienst werden staande twee coupletten van het Luther-- lied gezongen, waarna men onder het spe len van toepasselijk orgelspel het bedehuis verliet. De werkloosheid De dagstaat van 28 October van den Ge meentelijken Dienst voor Sociale Zaken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, behan- 23, betonvlechters 20, betonwerkers 51, fundeeringswerlcers 2, glazenpaakers 1, gla- zenwasschers 12, granietwerkers 10, grond werkers 86, heiers 1, metselaar# 131, opper lieden 103, schilders 174, sloopers 4, steen houwers 1, straaumakers 9, hulp-straatma kers 14, stu-cadoors-witters 40, timmerlieden 256, uitvoerders 9, voegers 14, ongesch. bouw- vakarb 9. Totaal 979. Fabrieksarbeiders: bleekers 16, lompensor teerders 13, vellenblooters 2. steenfabr.arb. 134, zeepfabrarb. 5, ongesch. fabr.arb. 53. To taal 223. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 116, reizigers, colp 39 winkelbedienden 38, éta leurs 3, incasseerders 18, musici 7, onderwij zers 9, overheidspersoneel 6, verplegers 4. Totaal 240. Hotel-café-personeel: huispersoneel 12, keil ners 50. koks 8 Totaal 70. Houtbewerkers: beddenmakers 4. houtbe werkers 8, kistenmakers 6, kuipers 7, lijsten makers 4, mandenmakers 1, meubelstoffeer ders 20, meubelmakers 25, politoerders 2, on gesch. fabr.arb. 29. Totaal 166. Kleermakers: kleermakers 65, kappers 9, schoenmakers e.a. 17. Totaal 91. Land- en tuinarb.: bloemisten 37, landar beiders 28, tuinlieden 34, warmoeeiers 10, ongesch. landarbeiders "6. Totaal 115. Metaalbewerkers: bankwerkers 109, blik- bewerkers 21, burgersmeden 28. electriciena 61, gasfitters 13, gasmetermakers 1, gereed schapmakers 2, instrumentmakers 3, isoleer- ders 3, kettingsmeden 20, klinkers 11, koper slagers 3, lab. bedienden 2, lasechers 5, lood gieters 52, machinisten 17, metaalboorders 6, metaaldraaiers 2, metaalslij'pers 4, mctaalza- gers 2, monteurs 19, pianostemmers 3, polijs ters 1, ponsers 4, rijwielherstellers 16, rijtuig schilders 2, scheepstimmerl. 6, stokers 27, tegenhouders 15, hulp-verw. monteurs 12, voorslaanders 5, voorwarmers 4, vulcani- seurs 1, vuurwerkers 11, wagenmakers 5, ijzerwerkers 37, zandspuiters 2, zandvormers 3, ongesch. arbeiders 46. Totaal 584. Sigarenmakers: sigarenmakers 21, sigi sorteerders 1, sig. strippers 1. Totaal 23. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 9, in genieurs 3, technikers 5, teekenaars 18, werk meesters 23. Totaal 58. Textielarbeiders: hekelaars 6, katoendruk kers 21, kluwens e.a. 9, luikers 17, plaatsnij ders e.a. 20, schrobbelaars 2, spinners 57, spoelers 2, staaldraaddraaiers 5, sterkers 2, strijkers 12, wevers 116, wolbewerkers 38. on gesch. textielarbeiders 72 Totaal 379. Transportarbeiders: emballeurs 6, chauf feurs 143, exp. knechten 18, koetsiers 12, loop knechten 44. schippers 75, magazijnknechtcn 60, spoor- en trampers. 20. wakers 7, trans- portarb. 72, losse arbeiders 517 Totaal 974, Typografen: boekbinders 23, boekdrukkers 18, fotografen 3, hulp-vakarbeiders 4, letter zetters 2S, steendrukkers 2. Totaal 78. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 83, ovenis- ten 4, slagers 67, suikerwerkers 22, wijnkoo- persknechten 12, zoutzieders 3. zuivelberei- ders 5, ongesch. fabr.arb. 30. Totaal 226. Vrouwen: beh. naaisters 1. apothekersass. 2. kapsters 2 naaisters 11, strijksters 1, maasters 1 kooksters 1, winkeljuffrouwen 14, serveersters 1. buffetjuffrouwen 1. kanfoor- bedienden 42. verpleegsters 7, bedrijfsleid sters 1. teeken.-u-essen 1, onderwijzeressen 7, ass en huishoudsters 12. dienstb. d. en d. en n. 35. werksters 77. kinderjuffrouwen 2, fabr. arhoide-ters 11 AVO 8. Totaal 243. Alg. Totaal 4119. 29 October 1936 4828. 31 October 1935 4184. Ben. 44 ged. werkloozen en 15 jeugdwerkverschaffing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6