VÏCTORIA-WATER De rechfsche vloof naar de Middellandsche zee Pijp jaagt urouiJ op de iilucht Chineezen verdedigen zich hardnekkig bij Shanghai VRIJDAG 29 OCTOBER 1937 EERSTE BL'AD PAG. a Buitenland DE RADICALEN VERGADEREN opmarsch naar Rome herdacht Daladier over het volksfront Op het radicaal-socialistische congres te Rijssel heeft de Fransche minister van defensie, Daladier, een openings rede uitgesproken, waarin hij o.a.zeide: Indien het volksfront moet leiden tot een coalitie van twee der partijen tegen de radicale partij, met name onder het voorwendsel, dat er geen reactionair gevaar is, indien tegenover de republi- keinsche discipline de discipline der klasse-partijen komt te staan, zal onze plicht jegens onze «partij van ons eischen, dat wij zonder aarzelen onze vrijheid van actie hernemen. Daladier wees er op, dat het debat over de algemeene politiek de gelegenheid zal bieden, te beraadslagen over de kwestie der herneming van vrijheid van handelen door de radicaal-socialistische partij. Hij verklaarde, „dat natuurlijk de partij haar vrijheid kon hernemen, maar geloofde, dat het een vergissing en een fout zou zijn. Het zou ook een groote onrechtvaardigheid zijn jegens de regeering van het volksfront, die onze eminente vriend Chautemps met zooveel talent en moed leidt". Ten aanzien van de kiesrechthervorming verklaarde Daladier persoonlijk tegen even redige vertegenwoordiging te zijn. Het bedrijfsleven in Frankrijk vordert niet zoo gunstig als in verscheidene andere landen. „Ondanks de devaluatie", aldus Daladier, „houdt de verslapping van onze uitvoer aan, evenals het ernstige deficit op de handelsbalans". Nooit sinds het einde van den oorlog zijn de politieke geweldplegingen en de manoeu vres tegen den vrede zóó talrijk en gevaar lijk geweest als in dezen tijd met zijn oor logen in Spanje en China, zijn zeerooverij in de Middellandsche Zee, de min of meer ondergrondsche intriges in de Mohamme- daansche wereld. Niemand ter wereld twij felt aan den vredeswil van Frankrijk, aan zijn trouw aan de groote ideeën van arbi trage, collectieve veiligheid en wederzijd sche bijstand, die den vrede zouden fun- deeren op de eerbiediging van het recht en niemand kan ons pogen, om de levensnood zaak van andere volken, hoe hun politiek regiem moge zijn, te begrijpen, ignoreeren. ,Wij steken allen volken loyaal de hand toe. Dat weet men. Men dient evenwel óók te weten, dat Frankrijk vastbesloten is zijn onafhankelijkheid en vrijheid, de veiligheid ,van zijn grenzen en de veiligheid van zijn rijksverbindingen te verzekeren. Het is de eer der radicaal-socialistische partij steeds de noodzakelijke opofferingen yoor een volledige doeltreffende nationale verdediging te hebben aanvaard. In het tegenwoordige Europa met zij'n tallooze be- geerigheden, wee den zwakken en ontwa penden volken! Daladier besloot met een beroep op het vertrouwen in de partij, welke de politieke democratie heeft opgebouwd en er voor ge ijverd heeft, haar te verbreeden tot sociale democratie. Nazï-propaganda in Britsch Nieuw-Guinea Zendelingen vurige Hitier-aanhangers! Een door de autoriteiten van Britsch Nieuw-Guinea ingesteld onderzoek naar de „nazi-propaganda" onder de inlandsche be volking van dit mandaatgebied heeft aan het licht gebracht, dat „het persoonlijk enthou siasme van Duitsche zendelingen wellicht evenveel schuld draagt aan deze propaganda als de werkelijk georganiseerde actie". Men acht het bewezen, dat de in dit op zicht geuite beschuldigingen tegen katholieke missionarissen ongegrond zijn. Echter wordt verklaard dat de jonge zendelingen uit Duitschland, die zich bij de Luthersche zen ding op Nieuw-Guinea aansluiten, nationaal- socialistische propaganda onder de aan hen toevertrouwde schoolkinderen hebben ge voerd. Kolonisten in de buurt van Luthersche zendingsposten hebben verklaard, dat de nieuw-aangekomen zendelingen, en zelfs eenige van de ouderen, die met verlof in Duitschland waren geweest, rondgebazuind hadden, dat Duitschland T beheer over Nieuw-Guinea spoedig weer zou overnemen en daarom hebben aangeraden, de Duitsche taal te leeren, ter voorbereiding van deze wij ziging. Kleine kinderen in enkele dorpen begonnen spelenderwijs den nazi-groet en den roep „Heil Hitier" te gebruiken. Men zag de swas tika verschijnen op vlaggetjes, vastgeklemd in de uit palmhout opgetrokken wanden der hutten, en inlandsche onderwijzers van de zending gaven op verrassende wijze blijk van hun kennis van de verdienstelijkheden van Hitier. Meer dan eens kwamen berichten binnen, dat inlandsche werkkrachten openlijk zouden hebben verklaard, dat hun Australische werk gevers niet hun werkelijke meesters waren. Zoodra de overheid vernomen had, wat er gaande was, werd een brief geschreven aan den leider der Luthersche zending te Fisch- hafen, waarin diens aandacht op de ver schijnselen gevestigd werd. Dit schrijven had de gewenschte uitwerking. De propaganda stierf uit. De overheid wacht thans af, of de bewe ging weer opleeft. Toen Australië het beheer over Duitsoh Nieuw-Guinea op zich nam na den wereld oorlog, werd de zending zeven jaren tijd ge laten, om de Duitsche zendelingen te vervan gen door die van andere nationaliteiten. Op den herhaalden aandrang van mgr. Newton, den Anglikaanschen bisschop van Nieuw- Guinea, werd dit besluit echter eenige jaren later ingetrokken. Indien de propaganda herleeft, zou, zoo zegt men, de voorwaarde echter opnieuw ge steld kunnen worden. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE STAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE.STANDZWART GARANTIE.STANDBLAUW Speciaal product *oor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernislabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 Mussolini over den vrede AAET een alles overweldigend en- thousiasme heeft Italië gisteren den vijftienden verjaardag van den op marsch naar Rome, en de intrede van het zestiende jaar der fascistische aera herdacht. Rome was bij deze gelegenheid ver sierd met Italiaan6che en Duitsche vlaggen, deze laatste wegens de aan wezigheid van een officieele nationalis tische delegatie, aan welker hoofd Rudolf Hess. Hitiers plaatsver vanger, zich bevond. Des morgens om elf uur heeft de Duce in het Olympisch Stadion het woord gericht tot de vergadering der 100.000 leiders. Hij bracht in herinnering den opmarsch naar Home vóór vijftien jaren, toen de fas cisten optrokken „om de politieke klassen omver te werpen, die in de verachtelijke en corrupte praktijk van het demo-liberale par- l.imentarisme niet meer op de hoogte waren van den nieuwen tijd" Met trots mag verklaard worden, aldu6 Mussolini, dat wij in de afgeloopen vijf tien jaar groote dingen hebben tot stand ge bracht. die alle uitliepen op en beantwoord den aan ééne opperste zaak: den terugkeer "an het imperium van Rome. Vervolgens deelde Mussolini mede, dat de Führer een „delegatie van zijn beste man nen" naar Rome gezonden had. Hij nooimde de namen van hen allen en bij het hooren van ieder3 naam brak het volk in levendige toejuichingen los. De duce zag in hun aanwezigheid een be vestiging van de opvatting, dat naast de politieke as Berlijn—Rome een steeds nau were solidariteit zich aan het ontwikkelen is tusschen beide rogime6 en een steeds 1 rachtiger vriendschap tusschen twee volken. Gij hebt zoo ging Mussolini voort, de ze- weldige cijfers onzer organisaties verno men. Maar het is van belang, vast te stellen, dat achter deze cijfers de beste mannen staan, tot alles bereid. Daarom hebben zekere geruchten, die wij dezer dagen hebben opgevangen en die de zoogenaamde nublieke opinie zouden verte genwoordigen ons doen glimlachen. Zij be treffen maatregelen van financieelen aard, logische en rechtvaardige maatregelen, wel ke het regime heeft aangenomen en die ook werden aanvaard door de belanghebbenden. Het kon niet andere, wegens den gefret van absolute discipline en loyaal begrijpen. In het fascistisch Italië staat "het kapitaal onder de bevelen ven den staat. Kameraden, aldus ging Mussolini voort in welk teeken willen wij het zestiende jaar der fascistische jaartelling beginnen? Dit teeken is vervat in dit eenvoudige woord: vrede. Dit woord werd gebruikt en misbruikt door de blatende'schapen van de zoogenaam de groote reactionniaire democratieën. Maar, wanneer dit woord van onze lippen komt, van ons, mannen, die gestreden heb ben en beieid zijn om to strijden, dan be antwoordt het aan zijn diepe, plechtige en menecholijke beteekenis. Maar, opdat de vrede duurzaam en vruchtbaar zij, is het noodzakelijk, dat de belachelijke en absurde bepalingen der vredesverdragen herzien worden. Het is noodzakelijk, dat een groot volk, als het Duitsche. opnieuw zijn plaats krijge, die het toekomt en die het had onder de Afrikaansche zon. Het is ten slotte noodzakelijk, dat Italië met rust gelaten worde, want het heeft zijn rijk gevestigd door zijn eigen bloed, door zijn eigen middeden, zonder te raken aan één enkelen vier kanten meter van eens andersmans rijk. Kameraden! heft de vanen hoog in de glorieuse stralen der zon van Rome. Het zijn niet alleen de vanen van een idee, van een leer, van een revolutie, het zijn de vanen van dvnen tijd, van het fascistisch tijdperk! Met geweldige toejuichingen hebben de toehoorders Mussolini's rede beantwoord. DE ONLUSTEN IN FRANSCH-MAROKKO Practisch heerscht de staat van beleg De maatregelen van de Fransche autoriteiten tot onderdrukking van de onlusten in Marokko worden met strengheid toegepast In Sale en Rabat zijn verscheiden nationalistische agitato ren in hechtenis genomen. In de meeste gevallen zijn de arrestanten onmiddel lijk voor het gerecht gebracht en tot ge vangenisstraffen veroordeeld. Ofschoon in de meeste steden en dor pen de orde kon worden hersteld, heerscht toch practisch in gansch Ma rokko de staat van beleg. De Fransche autoriteiten zijn van oor deel, dat de oproerige beweging in Ma rokko niet enkel van pan-islamietischen oorsprong is, doch dat ten deze „een totalitaire Euro pees che mogendheid rechtstreeks de hand in het spel heeft en steun biedt". Men herinnert in dit verband aan de geruchten, dat ook in Palestina buitenlandsche agitatoren het verzet der Arabieren aanwakkeren. Te Fez werd de dag gekenmerkt door bij eenkomsten in de moskeeën, waar heftige redevoeringen door duizenden inboorlingm werden aangehoord. Er werden optochten gevormd, die door de straten der beneden stad trokken. Om één uur gingen de betoogers uiteen, doch de winke'zaken blijven onder de be dreiging der agitatoren gesloten. De orde dienst bevindt zich nog steeds op de been. De groot-vizier heeft den pasjas en caids .an alle Marokkaansche steden bevolen, toe te zien, dat de moskeeën niet veranderd worden in plaatsen, waar politieke beraai slagingen worden gehouden. Zij zullen iede re overtreding van deze richtlijnen moeUn onderdrukken. Te Port Lyautey zijn op grond van deze bepalingen reeds eenige arrestaties verricht. O.m. is een gewezen lid van de commissie der Marokkaansche actie gearresteerd, ter wijl de agitator Hadsji Mohamed Djoeri tot 2 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Te Oudjda kwam het, ofschoon de stad vol politie en militairen is, toch tot onlusten. Een groot aantal personen werd gewond. Tien raddraaiers zijn gearresteerd. Ook hier hadden eenige honderden Marokkanen kans gezien zich aaneen te sluiten en de oolltie te lijf te gaan. Roemeensch burgemeester onthult monument Na de plechtigheid vermoord De burgemeester "an het Roemeensche dorp V e r e s t i in in tegenwoordigheid van een groote menigte mensehen van zijn ge meente door messteken gedood, even nadat hij een monument had onthuld van Du ca, den Roemeenschen minister-president, die in 1933 door leden van de anti-semietisché organisatie, de ijzeren garde, was vermoord. De burgemeester had in zijn toespraak leden der ijzeren garde de moordenaars ge noemd. Twee broers trokken zich deze woord-n erg aan en toen de burgemeester zijn toe spraak geëindigd had, vielen zij hem aan. Met messen brachten zij hem doodelijke wonden toe. De daders zijn gearresteerd. DE BELGISCHE REGEERINGSCRISIS De Man als kabinets formateur Koning Leopold heeft gistermiddag den socialistischcn leider Vandervelde ver zocht, zich met de samenstelling van een nieuwe Belgische regeering te willen belas ten, welk verzoek door dezen echter niet kon worden ingewilligd. Hij is n.l. van meening, dat zijn persoon de oplossing van de crisis niet zou vergemakkelijken, met het oog op zijn standpunt inzake de internatio nale politiek. Bovendien wilde hij zich vrij heid van handelen voorbehouden. Hierna heeft de koning den socialisti- schen minister van Financiën, Dr. H. d e M a n, ontwerper van het bekende „plan van den arbeid", ontboden en hem hetzelfde voorstel gedaan. Bij het verlaten van het paleis heeft De Man aan de wachtende journalisten mede gedeeld, dat hij de opdracht voor het samen- stel'en van een nieuwe regeering heeftaan- Tevoren had Vandervelde gezegd, dat de koning meende, dit aanbod aan de socia listen te moeten doen. omdat zij in het par lement numeriek de sterkste partij zijn. Engeland blijft volkenbonds- politiek voeren In het Lagerhuis heeft Cranhorne bij de. beantwoording van de critiek op de regeering verklaard, dat hij tot zijn voldoe ning de stellige verzekering kon geven, dat de Volkenbond de grondslag der Britsche buitenlandsche politiek Is en blijft „De Volkenbond", aldus vervolgde hij, „is echter niet een stuk internationale machi nerie. waarin men een vraagstuk kan doen, om, na op een knop gedrukt te hebben, de oplossing te verkrijgen. Zooals alle men- schelijke instellingen is de bond een levend organisme met deugden en gebreken. Hij heeft echter steeds gestreefd naar het be reiken van zijn voornaamste doel. de be vordering van den vrede en de verhinde ring van oorlogen". Cranhorne zeide verder, dat 't de wensch van de overgroote meerderheid der leden van de commissie voor de niet-inmenging is, dat de niet-inmenging gehandhaafd blijft „Behalve Rusland heeft geen lid in de laatste vergadering de resolutie afgewezen en ik geloof, dat men mag hopen", aldus spreker, „dat zelfs Rusland een weg zal pogen te vinden, die het brengen kan tot aanvaarding van het Britsche plan". Eritreërs en Somalis Geen „inboorlingen" meer Bij den aanvang van het zestiende jaar van het fascisme heeft Mussul in i. uit erkentelijkheid voor de diensten, die de Eritreërs en Somalis tijdens den Abessijn schen oorlog hehben bewezen, bepaald, dat deze volkeren in officieele stukken niet meer mogen worden aangeduid als inboor lingen. doch als Eritreëre en Somalis. Voorts Is bepaald, dat voor betrekkingen of ambten in Oost-Afrika de voorkeur moet worden veeeven aan Eritreërs of Somal's die tot de categorieën oud-strijders of oor loesweezen behooren. Tenslotte zal op groote schaal aan Eri treërs en Somalis amnestie worden ver leend. Voeten verstijfd door rheumatische pijnen Nu vrij van pijn Kan weer gewoon loopen „Mijn voeten en enkels waren verstijfd door rheumatische pijnen en ik moest 8 weken in bed blijven, niet in staat mijn voeten op den grond te zetten. Ik dacht niet ooit weer te kunnen loopen. Toen haalde een kennis mij over een flacon Kruschen Salts te koopen. Reeds na een week voelde ik mij beter en na 3 flacons kon ik weer zonder moeite loopen. Dikwijls heb ik aan beterschap gewanhoopt, maar ik voel me nu gezonder en gelukkiger dan ooit te voren". Mevr. F. A. H. te W. De werking van Kruschen Salts berust op het feit, dat de verschillende zouten, waaruit dit is samengesteld, de afvoerorganen aan sporen tot een natuurlijke werking. Alle schadelijke afvalstoffen als urinezuur, wat in de meeste gevallen de oorzaak is van rheu matische pijnen, worden regelmatig verwij derd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Het beroepsgeheim van den arts De nieuwe Duitsche wet op de uitoefening van het medische beroep bevrijdt artsen in sommige gevallen van de verplichting 't be roepsgeheim te bewaren. De desbetreffende verordening verklaart: „Een arts is niet strafbaar, wanneer hij een beroepsgeheim onthult, teneinde een juridi- schen of moreelen plicht te vervullen, of wanneer hij, dit doende, handelt in overeen stemming met het gezonde verstand van het volk". In de motiveering wordt gezegd, „dat men de verouderde opvatting van het waarbor gen van gerechtvaardigde belangen heeft laten varen en heeft vervingen door het be ginsel, dat het algemeen welzijn voorgaat voor het particuliere belang". BELGRADO STRIJDT TEGEN DE WARENHUIZEN De winkeliers te Belgrado hebben hun zaken drie dagen lang gesloten als teeken van protest tegen do warenhuizen. De stad biedt daardoor het beeld van een rustdag. De organisatie van den middenstand en van de kleine neringdoenden hadden van de regeering de onverwijlde uitschakeling van de warenhuizen geë schL De regeering heeft het optvoicn Ier warenhuizen echter tot 31 December 1938 toegelaten. De Spaansche burgeroorlog Palma de Mallorca voor naamste basis ONDER commando van vice-admiraal Fernandez zal door de rechtsche Spaansche vloot worden overgaan tot blok kade van de republikeinsche Spaansche kust, van de Fransche grens naar het zui den. tot aan Almeria. In verband daarmede wordt Palma de Mallorca de eenige vlootbasis van Franco's strijdkrachten. De oorlogsschepen der rechtschen, welke zich in den Atlantischen Oceaan bevonden, doch thans beschikbaar zijn geworden we gens het verdwijnen van het noordelijke front, zijn op weg naar haar nieuwe basis. In totaal zal vice-admiraal Francesco Mo reno over 35 eenheden beschikken, waar onder vier kruisers, de „Canarias". de „Na- varra" en twee kanonneerbooten „Dato" en „Canalejas". Van Rosas, in Noord-Catalonië, tot Motrn in de prov. Granada, over een front dus van meer dan 800 km, zullen de rechtsche schepen trachten de voorziening der link- sche troepen met levensmiddelen en mate riaal te verhinderen. Fernandez heeft verder de beschikking over talrijke escadrilles vliegtuigen en watervliegtuigen en over een sterk garni zoen, dat. naar men in gezaghebbende krin gen verzekert, uitsluitend bestaat uit Spaansche infanterie-, artillerie-, genie- en marinetroepen. De vliegtuigen hebben reeds vele verken» ningsvluchten tusschen Barcelona en Cer- bere gemaakt. De troepen zijn goed ge oefend en goed uitgerust, zoowel voor net verijdelen van een mogelijke landingspoging der regeeringstroepen als voor andere doel einden. In dezelfde gezaghebbende kringen is men van meening, dat het optreden van alle strijdkrachten op Majorca beslissend kan zijn, wanneer Franco het sein tot het verwachte krachtige offensief op 't schier eiland zal geven. Zware regens In Aragon Tengevolge van overstroomingen, veroor zaakt door den aanhoudenden regenval is iedere militaire actie aan het geheele front in Aragon onmogelijk geworden. De Rio Gallego heeft den hoogsten stand van de laatste twintig l'aar bereikt. Ook de Rio Aragon. de Ehro en de Rio Arba zijn zeer gezwollen. De schade is aanzienlijk. Op sommige plaatsen, zooals in opper-Ara- gon, moesten de regeeringstroepen hun st®l- lingen verlaten met achterlating van alle materiaal. Het aantal manschappen, dat zich in Asturië aan de rechtschen heeft overgege ven, is thans gestegen tot 22 000. Linksche regeering naar Barcelona In de gisteren te Valencia gehouden repu blikeinsche ministerraad heeft men de Laat ste dringende vraagstukken, die zich voor deden voor het vertrek der regcerinp naar Barcelona, tot oplossing kunnen brengen. De volgende ministerraad zal te Barcelona worden gehouden. Hoewel de overeenkomst betreffende ae verplaatsing verzekerd was. vóór Compa nys zijn bezoek aan Valencia bracht, heb ben de ministers de voorwaarden nauwkeu rig vasta-esteld: Catalonië behoudt zijn auto nomie De repeering wordt verplaatst, „om haar constitutioneele taken gemakkelijker te kunnen vervullen", ^ij zal een meer rechtstreeksche controle op de Catalaan sche nijverheid kunnen uitoefenen en de voortbrenging kunnen vergrooten. De aard rijkskundige ligeine van Catalonië zal bovendien de verdeeling der producten ver gemakkelijken. De belangrijkste afdeeüngen van de ministerieën van onderwijs, open bare gezondheid en landbouw, zullen nog eenigen tijd te Valencia Wijven, terwijl de Helden wasgoed en niet duur ZOWEL PER KG ALS PER STUK Bovendien zeet voordelige abonnement» prijzen. Beleefd aaubevelend: JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERH0RST" NEDERHORST DEN BERG ,B ATAV U S" GEEN PERSONEELE BELASTING HET BETER GECONSTRUEERDE nederl. motorrijwiel «264.- RIJWIELFABRIEK A.iATABCkl„BATAVUS" AFD. MOTOREN h eerenveeh ministers zich naar Barcelona zullen be geven. Mét ingang van Zaterdag zal de regee ring te Barcelona haar arbeid voortzetten, onafhankelijk van de Catalaansche gene raliteit De regeering te Valencia heeft de gren zen van de bemoeiingen der centrale regee ring en die der regionale regeeringen nauw keurig vastgesteld Over een mogelijke wij ziging van het kabinet door het opnemen van een vertegenwoordiger van een auto noom gebied is gisteren niet gesproken. Wellicht zullen de omstandigheden de regeering later aanleiding geven, die moge lijkheid te overwegen. Dat zou echter geen direct verband houden met de verplaatsing der regeering naar Barcelona. DE TOESTAND IN PALESTINA Hooge commissaris gaat heen In het Britsche Lagerhuis heeft Orrasbv Gore. de minister van Koloniën, medege deeld, dat Sir Arthur Wauchope in het begin van het volgende jaar als hooge com missaris in Palestina zal aftreden, in vor band met zijn blijvend ongunstigen gezond heidstoestand. Het bericht van Wauchope's verzoek om ontslag heeft algemeen teleurstelling ver oorzaakt Van de zijde der Arabieren wordt als re- den van dit ontslag aangevoerd, dat Wau chope een tegenstander is van de onderdruk kingspolitiek, zooals die kort na zijn vertrek is gevoerd. Van Joodsche zijde wordt met waardeering over zijn voortreffelijke mo reele eigenschappen gesproken, doch men is wel van meening dat in de huidige situa tie een krachtiger leiding gewenscht was. De nationale raad van Palestijnsche Jo den heeft een oproep tot de Joden in Pa lestina gericht, om hen aan te sporen, zich te onthouden van wraak en evenals in 1930 de nationale discipline te bewaren. In "'en oproep wordt verklaard, dat de regeering thans krachtige maatregelen neemt, om een einde te maken aan de onlusten. Dat lazen wij laatst boven een artikel in een krant. Het was 'n verhaal van een -ft vrouw, die het huis was uit- geloopen omdat zij de af schuwelijke tabakswalmen uit de pijp van haar man niet langer verdragen kon. Maak terwille van Uw vrouw èn van U zelf Uw pijp regelmatig goed schoon. Rook terwille van U bei den goede tabak (dat wil zeggen: IBIS). Dobbelmann lekker... man! Tatarescu bezoekt Ankara De Roemeensche minister-president Ta tarescu is voor een politiek bezoek ge arriveerd in de Turksche hoofdstad Ankara, alwaar hij werd verwelkomd door den Turkschen minister-president, den minister van buitenlandsche zaken en de gezanten van de staten der Balkan-Entente en de kleine entente. Turksche, politieke kringen hechten, naar Havas meldt bijzonder belang aan het be zoek van Tatarescu, dat komt na 't bezoek van Metaxas en vóór dat van Stoyadino- Tatarescu zou met de Turksche regee ring den toestand in Europa en in het Oos ten van de Middellandsche Zee in verband met de gebeurtenissen in Spanje bestu- deeren. De aanwezigheid van de regeeringshoof- den te Ankara, benevens van de generale staven der Balkan-entente, doet vermoeden, dat een gemeenschappelijk plan zal worden uitgewerkt, dat toegepast kan worden naar gelang van de ontwikkelingen in den poii- tieken toestand. Uw zoon in militaire dienst? Geen mooier geschenk dan een dundrvk Zakbijbel Uitgave A. Jongbloed N.V. Leeuwarden. Licht, dun en zeer duidelijk. Banden in alle prijzen. Vraagt Uw Kerkboekhandelaar deze uitgave. (Adv.) De Japansch-Chineesche oorlog Zware Chineesche verliezen bij Niangtse-pas DE Chineesche troepen bij Shang hai blijken zich slechts uiterst langzaam terug te trekken en verdedi gen hun terrein met de grootste hard nekkigheid. Tusschen de Japansche stellingen en de hoofdverdedigingslinie der Chi neezen, welke overigens eerst de twee de is van de drie, welke ontworpen ..ijn en welke volgens de Chineesche deskundigen vrijwel onneembaar is, hebben de Chineesche soldaten in allerijl ondiepe loopgraven aangelegd en daarin mitrailleursnesten ingericht. Bovendien is er bijna geen boschje, geen struik, of er liggen eenige Chi neesche scherpschutters achter ver borgen. Voortdurend vlogen Japansche ma chines over dit terrein, doch de Chi neezen onthielden zicih van Iedere reactie, om niet door hun afweervuur hun posities te verraden. Van Japansche zijde wordt toegegeven, dat de Japansche troepen geen contact meer hebben met de hoofdmacht der Chineezen, doch uitsluitend gevechten leveren met de overal verspreid liggende Chineesche scherp schutters. Het offensief aan de Soetsjau-kreek is naar alle waarschijnlijkheid ruïneus voor de Japanners. Alle wegen en bruggen naar de kreek worden beheerscht door Chineesche mitrailleurposten evenals de Jessfield- spoorweg en omgeving. De Japanners putten eidfi bovendien uit door het onderhouden van een vreeeelijk spervuur, waaraan de vloot nog een groot aandeed heeft. Tweemaal hebbxen de Chineezen intus- schen reeds het thans door de Japanner» vrijwel geheel bezette T9japei gebombar deerd, waar niettemin de achtste Chinee sche divisie zich nog wanhopig verdedigt. De Japanners zijn van plan, te trachten1 tusschen de ChLaeesche troepen in Nantau en de Chineesche hoofdmacht te dringen, om de Nantau-divisies te dwingen, in Wes telijke richting terug te trekken. De Chi neesche troepen bij Nantau en Poetoeng houden zich echter uitstekend. Het Japansche telegraafagentschap Domei meldt daarentegen met veel ophef, dat de Chineesche troepen ten Noordwesten van Shanghai zijn gevlucht. De Chineezen zou den meer dan 100.000 man aan dooden heb ben verloren en srroote hoeveelheden oorlogs materiaal hebben achtergelaten. „Het schijnt, aldus het Japansche agent schap, dat de Chineezen nog tegenstand wil len bieden langs de lijn KiatingNansiang Soetsjau-kreek, doch van Japansche zijde is men van meening, dat de Chimeescho troepen te veel gedemoraliseerd zijn". De Chineesche generaal Tajoe-Ja-Tsjoea, die zich verantwoordelijk achtte voor het verlies van Tatsjang, heeft, naar Reuter meldt, de hand aan ziohzelf geslagen, hoe wel zijn voortreffelijke verdediging van de stad hem tot een nationalen held had ge maakt. De strijd in het noorden De Japansche autoriteiten Hebben mede gedeeld, dat de Japansche troepen bij het bezetten van den Niangtse-pas een groot aantal Chineesche troepen buiten gevecht hebben gesteld. De terugtrekkende Chinee zen zouden tienduizend dooden hebben ach tergelaten. Het succes van de Japansciie troepen wordt toegeschreven aan de omtrek kende beweging van het Moromoto-detache- ment, dat de Chineezen in de flank heeft aangevallen. De Japansche troepen hebben Sji Men Kau, 30 K.M. ten Zuidwesten van den Niamgtse-pas bezet De Japansche troe pen rukken thans op naar Taijoean, de hoofdstad van de provincie Sjansi. Reizigers, die uit Yitsjau in Peiping zijn aangekomen, hebben daarentegen tegenover een U.P.-vertegenwoordiger aldaar ver klaard, dat de „communistische" troepen uit Sjansi de Japanners verslagen hebben en het belangrijke plaatsje Lai Joean. 60 K M. ten Westen van Kau-Pei Tien hebben ver- Binnen-Mongolië autonoom? Te Kweihoea, de hoofdstad van de pro vincie Soeijoean, is, naar van semi officiee'e Japansche zijde wordt medegedeeld, a^n autonome regeering van Binnen-MongoliS

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2