STADSNIEUWS DONDERDAG 28 OCTOBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Ghr. Hist. Unie Bijeenkomst van den Kamerkring Leiden De Kamerkring Leiden van de Oir. Ilist. Unie hield gisteravond in „Het. Nut" zijn najaarsvergadering. Zeer veel afgevaardigden uit de provincie Zuid- i Holland waren aanwezig. Do voorzitter van den Kamerkring, de Leer J a c. Wilbrink, heeft' bij de ope ning der vergadering een gedeelte uit Cor. 12 gelezen waarna hij met een enkel woord herinnerde aan de gehouden verkiezingen Spr. merkte hierbij op, dat in de toekomst getracht zal moeten worden het verloren terrein te herwinnen. De niet te begrijpen laksheid, die bij velen gevonden wordt, dient te verdwijnen. Wij dienen er ons .toorts rekenschap van te geven, dat het oude beginsel, dat nog steeds zijn waarde heeft behouden, aan de veranderde tijd» (Omstandigheden moet aangepast worden Tenslotte wekte spr. op om vooral per soonlijk krachtig mede te werken aan de verbreiding van het Chr. beginsel Naast onze toewijding en ijver dient echter ook ons gebed te slaan Mev blijdschap maakte de heer Wilbrink gewag van de benoeming van den heer Van Bocyen, penningmeester van den Kamer- kring. tot Minister van Binnenlaudsche Zaken. Spr. sprak den wensch uit. dat minis ter Van Boeyen in goede gezondheid nog veel moge doen tot heil van land en volk. Een inmiddels gehouden verkiezing had tot resultaat' dat in de vacature-Van Boeyen de heer J. J. Steenbakker van Boskoop en in de vacature-Hugo Scheer de heer T. Ter louw van Krimpen aan den IJssol werden gekozen. Voor de vacature-van Boeyen in het H.R. der Chr. Hist. Unie werd gekozen de. heer Jac. Wilbrink van Leiden, plaatsver .vangend H. B.-lid. Bede van den heer Tilanus Do heer H. W. Tilanus, lid der Tweede Kamer en secretaris van het Hoofdbestuur, die als spreker voor de zen avond was uitgenoodigd, sprak ver volgens over: ..De vraagstukken van dezen tijd en de veiligheid van ons land". Spr. begon met te vorklaren, dat wanneer wij letten op de internationale verhoudin gen. wij staan voor oen der groote vragen van dezen tijd waarover wij onze gedachten dienen te laten gaan. Maar ook aan de wereld-economie hebben wij onze aandachï nauwkeurig te schenken. Tenslotte is er do sociale ontwikkeling in de wereld, welks onze aandacht gespannen zal houden. Voor al deze vragen mogen wij de oogen niet sluiten. Het zijn vragen van grooter omvang .waarvoor wij een open oog moeten hebben. Daar het volgens spr. zeker de gedachte van het bestuur is geweest om meer speci aal stil te staan bij de vraagstukken van dezen tijd, die van zeer groot belang zijn voor eigen land, wenschto spr. dit onder- werp in enger verband te behandelen. De veiligheid van ons land, het tweede gedeelte van de aangekondigde rede, zag spr. gaarne iets breeder behandeld. AUeroerst stilstaande bij de veiligheid van ons land, zette spr. uiteen dat voor alles de geestelijke gezondheid van hot Nederlandsche volk in orde dient te zijn. Gelukkig baart de geestelijke toestand van ons volk geen groote zorgen. Bij de laatst gehouden verkiezingen is op duidelijke wijze gebleken, dat ons volk de groepen, die de extreme richting uit willen gaan, niet volgt. Dit is het meest' eminente belang voor de juiste ontwikkeling van staat en maat schappij en de grootste veiligheid van ons volk. Voortgaande weidde de heer Tilanus uit over de door de regeering in de Troonrede uitgesproken lijnen waarlangs hei' regee rt ngsprogram in het komende jaar zal gaan. Jn aansluiting hierop stilstaande bij 's lands financiën, wees Spr. op het achterwege laten van de stortingen in het Spoorwegpensioen fonds. het verkeersfonds, het soc. verzeke ringsfonds enz., samen een totaal bedragen de van f 71.000.000. Sprekers persoonlijke moening t.o.v. deze stortingen is, dat hierin zoo spoedig mogelijk weer dient te worden voorzien. Moreel zijn wij verplicht de verze- keringsfondsen weer gezond te maken. Nadat Spr. dan nog stil gestaan had bij de plannen, die de regeering ontwikkeld heeft om de werkloosheid mei' kracht te bestrij den, de samenwerking tusschen onderne ming en bedrijf te bevorderen, de verster king van de handels-politieke weerbaarheid, de beëindiging van de crisismaatregelen t.o.v. landbouw en de beperking van den ar beid der gehuwde vrouw kwam hij tot de bespreking van de in de begrooting inge diende voorstellen tot versterking van de weermacht'. Met nadruk stelde Spr. vast, dat gezien de verhouding tusschen do volkeren «en versterking der weermacht dringend noodzakelijk is. Nederland wenscht de steeds gevoerde zelfstandigheidspolitiek vaat te houden. Dit brengt echter conse quenties mede. Wijzende op Indië en Nederland toonde spr. de groote noodzakelijkheid van do aanschaffing van materieel aan. Daarnaast is do uitbreiding van personeel urgent. Spr. eindigde met aan te toonen, dat berheid en donkerheid ons land omringen Er is zorg bij de Regeering, volksvertegen woordiging en volk, maar daarnaast is er ook hoop op 'n betere toekomst, zoowel inter nationaal, economisch als financieel. Bo venal is er reden tot dankbaarheid jegens God, dat wij het in Nederland hebben, zoo als wij het hebben. Wij mogen God danken dat wij leven in Nederland en dat wij een Begeering hebben, die Gods wet tot opperste richtsnoer wil nemen. Na een krachtig met applaus onderstreept 'dankwoord van den heer Wilbrink, was er gelegenheid om vragen te stellen, waarvan door velen werd gebruik gemaakt. Uitvoerig diende do heer Tilanus van antwoord, waar bij veel, dat duister was, tot klaarheid werd gebracht. DE LEIDSCHE KOOP- EN GESCHENKENWEEK Omtrent de Leidsche Koop- en Geschen kenweek, welke, zooals wij reeds vroeger hebben gemeld, van 19 November tot en met 4 December zal worden gehouden, ver nemen wij dat reeds ruim honderd deelne mers zich hebben aangemeld. De commissie, die deze „Week" organi seert, is vol vertrouwen, dat zij haar om vangrijken arbeid met succes bekroond zal VAN EEN TRAPJE GEVALLEN Gisteravond te acht uur is de 22-jarige moj. P. v. A. in een winkel in de Maars- mansteeg van een trapjo gevallon. waarbij haar rechterarm uit de kom schoot De E.H.D. bracht haar naar het Acad. Zieken wuis, "1J De zorg voor het stadsschoon Een monumenten-verordening Door in de Verordening op 't Bouwen on Sloopcn een z.g. wclstandsbepaling op te nemon heeft de Raad do zorg voor het stadsschoon, voorzoover dit' betrokken is bij het oprichten van niouwe en het veranderen van bestaan do gebouwen, als onderdeel van de taak dor gemeentelijke ovorheid er- kond. Hiermede wordt echter niet be reikt, dai' gebouwen, wolke uit hoofde van hun kunst- of historische waarde of van hun bcteekenis als onderdeel van een stadsgezicht verdienen te blij ven bestaan, ook inderdaad behouden blijven. En de stelling, dat het oude stadsschoon, voor zoover nog aanwe zig, zooveel mogelijk voor het nage slacht dient te worden bewaard, zal wel door niemand worden aangevoch ten. Dit ovcrwegendo bieden B. en W. een ontwerp-monumenten-vorordening, waar voor zij in hoofdzaak gevolgd hebben het Rapport over Monumenten-bescherming, dat in 1929 is uitgebracht door een commi&sie, die daartoe door de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten en hot Nederlandach insrituut voor Volkshuievesting en Stede- bouw was ingesteld, aan. De strekking daarvan is, dat de bouw en kunstwerken in deze gemeente, welke van belang zijn uit hoofde van hun kunst waarde», geschiedkundige herinneringen, be teekenis als onderdeel van een stadsgozicht of bijzondere aard of ligging, op een z.g. monumentenlijst kunnen worden geplaatst, terwijl het verboden zal zijn zonder vergun ning of goedkeuring van het gemeente bestuur tot het eloopen, verplaatsen, her stellen, veranderen van uiterlijk aanzien of aan het oog onttrokken van een op deze lijst geplaatst monument over te gaan. Hoewel B. en W. een recht van de be trokken eigenaren op een dergelijke tege moetkoming ontkennen, hebben zij in de ontwerp-verordening de mogelijkheid voor zien, dat door den Raad in bijzondere ge vallen tot behoud of hei-stel van monumen ten aan den betrokken eigenaar steun wordt toegekend, zulks onder bepaalde, bij de ver ordening behoorende voorwaarden, welke goeddeels zijn ontleend aan de bepalingen, waaronder Rijkssubsidie voor behoud of herstel \an monumenten pleegt' te worden verleend. CONCERT NELLY ROELOFSWAARD Malka Sluscwsky en Rosa Spier dezelfde rechten hadden als de rechtzin- Het programma voor het Concert van nigen. Mij". Dit kan niet in een kerk waar de den bestuursverkiezing werden de perio loochenaars van het bloed der Verzoeningdiek aftredende liecien J. F. Allart, W. en W. v. d. Bijl herkozen. Maandag 1 Novombcr a s. in do Kleine 7»Zockt Mij", het word opgevolgd in de Zaal dor Stadsgehoorzaal vermeldt: samensmelting van 1892. „Hallelujah'. Fantasie voor Harp van C. Saint Saëns. jn jje genade Gods mocht ook Ouds-' Enoch Arden (Tennyson) van Rich. Strauss hoorn deolen. Die begeerte te zoeken moet en Die Moldau van Smetana voor Harp. look nu nog in deze gemeente leven in het persoonlijk, ook in het kerkelijk leven. Smetana voor Harp. Studenten en leerlingen van inrichtingen voor onderwijs genieten reductie. CPBRENGST ROODE KRUIS-COLLECTE De collecte voor het Roode Kruis, die gis teren gehouden is, heeft opgebracht: de schaal collecte 585.16 (vorig jaar 482.87). de vlagjesverkoop 316.03 (v.j. 213,63), to taal 901.19 (v.j. 696,50). Het Comité brengt dank aan allen, die tot het bereiken van dit mooie resultaat hebben bijgedra gen. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN Hedenmorg ente half acht is de 73-jarige W. F. R.. bij het onvoorzichtig oversteken van de Maarsmansteeg, aangereden dooi den wielrijder A. P. Do oude man brak het linkeronderbeen en is door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht ALS INCASSEERDER GELDEN VERDUISTERD De Haagsehe Rechtbank veroordeelde he den den 57-jarigen incasseerder F. J. M- G., die ten nadeelc van de Leidsche Spaarbank een bedrag van ruim f 400 heeft vorduisterJ, tot eon gevangrnisstraf van tien maanden, waarvan zes voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Het. O. M. had een jaar geheel onvoor waardelijk geëischt BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN*: J Langez&al— Draalsma wede. 75 j. AN den Eisen wedr 71 J. - H L Boter nn. 63 J. G de Kloe «n„ 4 dpn MM Ou- jwerkerkOnderwater vr., 69 J. GEHUWD: J de Bolster en E H Schlag- J H Brink en A Erades C d Linden en C Lek J P Meershoek en A H Klein C Maasdam T de Roode en C van Wtinsaarden J D B Stileer en M v d Steen ONDERTROUWD: E M J v d Valk 30 j en C J M Fontijn 25 J F H M< Schram a l' Vorhoff 35 J De centrale werkplaats op excursie Een leerzame middag Begunstigd door vrij goed weer hielden Maandag j.l. een negental deelnemers van 3 Centrale Werkplaats voor jeugdige ..erkloozen een excursie naar Amsterdam. Een drietal flinke autobussen waren tot de laatste plaats bezet waarmee te plus minus 8.30 uur vanaf de Hooge Rijndijk werd ver trokken In een zeer geanimeerde stemming werd te ongeveer tien uur het Veiligheidsmuseum bereikt, waar de geheele excursie, die on der leiding stond van den heer L. Th. v. d. Laken, directeur van de Centrale Werk plaats, door een, namens het Gemeentc- bstuur van Amsterdam, gezonden ambte naar hartelijk werd ontvangen. Elke deel nemer ontving een keurig verzorgde gids Nadat de excursie zich had gesplitst, be zochten ongeveer 45 jongelui het Veilig- heidsmuseum, terwijl de rest, eveneens een 45-tal deelnemers, zich naar het Museum voor den Arbeid begaven. Onder deskundige leiding lieten de cursisten zich het zeor vele dat te zien en te bewonderen viel, uit eenzetten. Wij zijn ervan overtuigd, dat de leiding niet over gebrek aan aandacht te klagen heeft gehad. Te 12.30 uur verzamelden allen zich in de binnenstad, waar in een lunchroom keurig gedekte tafels stonden opgesteld en waar alle deelnemers zich de opgediende broodmaaltijd best lieten smaken. Daarna werd de tocht hervat en een bezoek aan het vliegveld Schiphol gebracht Ook hier waren do jongens, eveneens onder deskundige lei ding, in de gelegenheid dit interessante be drijf uitvoerig te bezichtigen. Daar ver schillende deelnemers op tijd de avond school moesten kunnen bereiken werd zorg gedragen, dat allo deelnemers tijdig in Leiden aanwezig konden zijn. Het was ruim vijf uur in den namiddag, veel te vroeg naar het oordcel van de deelnemers, dat allen zeer voldaan en geestelijk ver rijkt wederom te Leiden arriveerden. De Commissie voor de Centrale Werk plaats en dc Wcrkobjecten te Leiden kan er zich van verzekerd houden, dat zij jongelui vee] genoegen heeft gedaan. De niet-dcelnemers aan de Centrale Werkplaats te Leidon hebben ook in dit opzicht weer veel gemist Vondel-herdenking in de Schouwburg Opvoering van „Adam In Ballingschap'1 Op initiatief van den Chr. Letter kundigen Kring hier ter stede zal op Donderdag 4 Nov. a.s. in den Leidschen Schouwburg een Vondel-hordenking plaats vinden door de opvoering van een der meest bekende drama's van den grooten dichter, „Adam in Balling schap". Deze opvoering wordt verzorgd door le den van den Chr. Lottcrkundigen Kring te Delft Do hoofdrollen worden vervuld door dr. K. Heeroma (Adam) en mevr. Lcnie HeeromaSoetekouw (Eva), die inmiddels stadgenooten zijn geworden on van wie laatste tevens de regie voert. „Adam in Ballingschap" is door dezelfde spelers mot zeer groot succes opgevoerd, oenigo jaren geleden, tijdens een Pinkster conferentie van het Verbond van Chr. Let terkundige Kringen, zoodat de gegronde verwachting mag worden uitgesproken, dat den bezoekers van den Schouwburg op November een schoone avond wacht. Het is zeer toe te juichen, dat het initia tief voor deze herdenking van deze zijde komt en wij twijfelen er niet aan of Chris telijk Leidon zal dit op prijs weten te stel len en daarvan dan ook blijk geven door den Schouwburg in grooten getale te be volken. i M M Köpken 26 J UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN Het vijf tig-jarig bestaan van de Geref. Kerk van Oudshoorn Een avond van dankbaar gedenken. In het Kerkgebouw aan de Hoofd straat is gisteravond onder groote be langstelling herdacht hoe 50 jaar gele- den de Geref. Kerk van Oudshoorn tot openbaring kwam. De avond werd door den ipastor-Iori Ds. J .Hartkamp geopend met het laten zingen van Ps. 89 8, het voorlezen van 1 Cor. 3 9 tot het einde en gebed. Openingswoord Ds, Hartkamp In een openingswoord richtte spr. ver volgens een hartelijk woord van welkom tot de leden en oud-leden der kerk die van heinde en verre gekomen waren. In he bijzonder richtte spr. zich tot den eersten Dienaar des Woords, den ouden Prof. Dr A. G. Honig van Kampen, met zijn echtge- noote, dank brengende aan God dat Hij het dezen hoogbejaarden broeder nog ver gunde aanwezig te zijn. Voorts richtte hij zich tot Ds. en Mevr. van Andel uit Rot terdam. die ook eenige jaren deze ge mcente dienden. Van degenen die met aanwezig waren werden genoemd Ringnalda en den Dienaar die de 25-jarjge herdenking leidde. Ds. van der Heijden, die vijf jaar geleden ontslapen is. Ook werden welkom geheeten de leden van het Dage- lijksch Bestuur onzer gemeente van wien we opmerkten Burg. Colijn en Woth. Hcrngreen, afgevaardigden van de Evan gelisatie op Geref. Grondslag en van genn buurde kerken. Spr. wees er vervolgens op dat men bijeen was gekomen om de da den van menschen te gedenken en de na men van menschen to noemen. Want God wil Zich immers voor den geestelijken ar beid in Zijn kerk van menschen bedienen. Hij werkt Zijn werk in ons werk en Zijn kracht wordt in onze zwakheid volbracht Toch ligt er eenig gevaar in een herden kingsavond en wel dat we in oppervlakkig heid zouden gaan rusten op onze lauweren na den strijd. Maar dat mag niet. Dan den wij toonpn wel vleeschelijke maar geen geestelijke kinderen te zijn van dio mannen die de geestelijke schatten voor ons wierven. Hier noemde spr. de namen van hen die in 1887 het aandurfden om te breken met een Kerk waarin do Christus niet. als Pro feet, Priester en Koning gepredikt werd Het waren de heeren Verduijn, van Geel. Arijzee die de leiding gaven aan een groep je van aanvankelijk 16 mannen. Een protcstschrijven werd door den ker- keraad voor kennisgeving aangenomen. On danks verguizing en smaad is men toen zelfstandig gaan vergaderen. En op dezen avond mag getuigd: „Gij hebt bij ons wat groots verricht, Gij zelf hebt onzen druk verlicht" Want de gemeente is gewassen in aantal en in kracht. God gaf ruimte, zegen, genade en core. Maar dit alles brengt de verplichtingen mee om te strij den voor de zaak des Heeren .opdat het goud niet verdonkere en de gemeente lvt oordeel van Lnodicca treffc. En steeds moet gebeden, dat allen die Christus' ver schijning liefhebben ook in onze gemeente, bijeen gebracht worden ook in hét kerke lijk instituut Hieroa kroeg Prof. Dr. A. G^. Honig het woord. Onderwijl deze het spreekgestoelte beklom werd hem toegezongen het 8ste vers van Psalm 92. Rede Prof. Dr. Honig Spreker begon met er op te wijzen, dat zijn leermeester Dr. A. Kuyper Sr. hem in de<ze gemeente bevestigde in het ambt met de woorden van Amos 5 4b: „Zoekt Mij en leeft". En in deze ure wilde hij de gemeente van Oudenhoorn er op wijzen, dat dit een eisch is voor iedere gemeente van Christus. In de Reformatie van do 16de eeuw maar ook in de reformatie der 19do eeuw is gehandeld naar het hevel Gods: „Zoekt Als die begeerte er is dan zult ook gij ervaren, dat God is een waarmaker van Zijn belofte: „Zoekt Mijcn leeft". Dan zult gij uw volksbestaan bestendigen en het ware leven beërven. Het eeuwige le ven. Met de weru««h, dat het de gemeente van Oudshoorn goschonkon moge worden tot Jezus' wederkomst een levende gemeen- i te te zijn besloot Spr. er aan toevoegende dat de weg daartoe blijft „Zoekt den Heere en leeft". Hierna werd gezongen Psalm 68 8, waarna Dr. W. A. van Es, uit Leeuwarden, aan de beurt was voor zijn toespraak. Deze was echter verhinderd. Zijn toespraak is gepubliceerd in .het gedenkboekje. Daarom kreeg Ds. van Andel uit Rotterdam het woord. Toespraak Ds. van Andel Na eonige inleidende opmerkingen wees S'pr. er op, dat het goed is de daden dos Heeren te gedenken. De geest van den tijd is wel vaak zoo, dat men dat niet meer wil, maar gelukkig is dat hier niet zoo. Het was oen der oudere broeders, de thans ontslapen S. Vorduyn, met wien spr. veel contact heeft gehad. Genoemde Verduyn had de strijd medegemaakt en het was een genoegen naar hem te luisteren. En aan dit mooie verleden te gedenken is zeer te waardeeren. Maar het gevaar is groot, dat men op het schoone verleden gaat bouwen in het heden. Er moet gewaarschuwd tegen een valsche gerustheid, tegen een insla pen van het schoone verleden. Het komt er op aan hoe het nu staat met de zaak des Heeren. Onze vaderen hebben in de dagen der Doleantie niet gejubeld. Het woord zegt het reeds. En ook nu moet er nog zijn een doleeren, omdat ook hier de reforma tie maar gedeeltelijk ia. In dit verband wees Spr. hoe aan weers zijden op enkele honderden meters van dit kerkgebouw, ook kerken staan waar ande ren heengaan, die bij ons hooren. En dan moet met ernst de vraag gesteld of de kerk van Oudshoorn nog is wat zij vroeger is geweest. Niet alleen en aller eerst uiterlijk, maar innerlijk. Ernstig wees Spr. er op. dat dit het voornaamste is. Men moot staan in de vrijheid waar mede Christus heeft vrijgemaakt. Spr. be sloot met de wensch. dat de Koning der Kerk ook verder zal blijven leiden met Zijn Woord en Geest Omdat ook hier blijke. dat de Kerk steeds meer worde wat zij in haar naam uitspreekt: „Wat des Heeren is". Een dankoffer Na het zingen van Psalm 66 4 en 6 kreeg allereerst het woord de voorzitter van het Comité, dat gelden bijeen had ge zameld als dankoffer, de heer J. G Baart. Dit was ook een van de ouders broeders die eerst een en ander vertelde van de tot standkoming der kerk en er op wees. dat voor dat de gemeente haar eerste predi kant kreeg veel werk is verricht door Ds. van Schelven, van Oude- cn Nieuwe-Wetc- ring. Namens het comité bood spr. hierna den Kcrkeraad aan een bedrag van f 330 door leden en oud leden bijeen gebracht. De groote dank van het comité legde spr. in deze woorden: „Soli Deo Gloria". Vervolgens las Ds. Hartkamp een ont vangen telegram van Ds. en Mevr. Ring nalda voor en herstelde een verzuim door nog welkom te heeten de fam. Verduyn, kinderen van den voortrekker wijlen den heer A. Verduyn, terwijl hij ook nog wel kom heette Ds. Maan, em.-pred. te Alphen, een der nog drio overgebleven predikanton die de Doleantie hebben meegemaakt. Hierna sprak Ds. van Noor. van Vorden, die in zijn jeugd reeds het eerste hulpkerk je bezocht. Doze had dc bevestiging van Prof. Honig medegemaakt en ook bij 25-iarig jubileum gesproken. Tenslotte heeft gesproken namens het gemeentebestuur Burgemeester P. A. Co- lijn Deze wees er op. hoewel het hier een geheel ftijzonder terrein betrof, het Gemeen tebestuur er toch zeer zeker belangstelling voor heeft Want is de verhouding goed, dan goan Kerk en Overheid elkander niet cnvcrsch'ihg voorbij. Spr wees er op hoe men zich In mze ia- •rori wel ee-.: afvraagt: „Als Je Zoon des Menschen komt, zal Hij nog geloof vinden op de aarde". En juist nu is dan ook een avond van herdenken zoo bemoedigend en stemt tot groote dankbaarheid. Want een gezond kerkelijk leven is van groote beteeken is voor het volksleven in al haar geledingen. De kerk moet staan in 't centrum van het leven. Spr. hoorde een Duitsch predikant het eens zoo mooi zeg gen: „De kerk moet zijn de Heimat van 't volk". Tenslotte feliciteerde spr. de meente van Oudshoorn met de door God geschonken zegeningen en sprak de wensch uit, dat God ook in de komende jaren in ruime mate zal blijven zegenen. Na een slotwoord van Ds Hartkamp en het zingen van Ps. 1262 eindigde prof. Honig deze moioe avond met dankgebed. SPREEKUUR BURGEMEESTER Burgemeester Colijn is verhinderd Vrijdag het gebruikelijke spreekuur te houden. JAARVERGADERING GROENE KRUIS Woensdagavond werd in het wijkgebouw de jaarlijksche ledenvergadering gehouden van Het Groene Kruis afdeeling Alphen. De voorzitter, de heor D. Raaphorst Sr., opende de slechts matig bezochte vergade ring op gebruikelijke wijze. De notulen uit gebracht door den secretaris den heer H. van Kleef, wordon onveranderd vastge steld. Uit het verslag van don penning meester bleek ,dat het afgoloopen jaar sloot met een nadcelig saldo van f5.36. Blijkens het keurig jaarverslag van den secretaris werd 1800 maal van het, materiaal gebruik gemaakt en 900 keer ijs verstrekt Behou dens een kleine wijziging werd de be- schrijvingshrief van dc algemeenc vergade ring onveranderd door de aanwezigen goed gekeurd. Tot afgevaardigden naar de 41e algemeene vergadering te Rotterdam wcr den benoemd Zuster de Jonge en de heer D. Raaphorst en tot plaatsvervangers Zus ter Sandwijk en de hcor K. Tolk. De be grooting voor 1938 werd vastgesteld en aan ontvangsten geraamd op een bedrac van f8055 en uitgaven f3111. nadcelig saldo aldus f56. Bij monde van den heer Stie ding werd namens do commissie tot het nazien van het materiaal gunstig rapport uiteehrrcht. Donk werd gebracht aan mej. v. Erk. voor de uitstekende behandeling en verzorging van het materiaal, Bij de gehou- VERKOOPING Bij de gisteren door notaris H. G. Boks al hier gehouden afslag van vijf woonhuizen met erven, pi. gemerkt nrs 268, 270, 272, 274 en 276, nabij de Hoofdstraat alhier, zijn de erceelen in bod staande op f 4750 afge slagen zonder dat is gemijnd. De percoelen zijn niet gegund. DIEFSTAL VAN LOOD Door den loodgieter T. Is aangifte ge daan van diefstal van een ipartij lood uit eenige in aanbouw zijndo huizon aan de Dr Lovinklaan. De onbekenden hebben het blijkbaar speciaal voorzien op de looden gootsteenafvoerbuizen. Onmiddellijk nadat deze waren aangebracht, zijn zij door de dieven afgebroken en meegenomen. Het is reeds voor de tweede maal, dat in do Dr Lovinklaan bij nieuwbouw een dergelijke diefstal plaats had, GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer A. J. Zaun- brecher. slaagde dezer dagen bij het bureau Marsman te Arnhem als calculator voor do Grafisahe bedrijven, I HAZERSWOUDE BAZAR „WEES EEN ZEGEN" Woensdagmiddag 2 uur werd de bazi van de dameskrans „Wees een zegen" in het lokaal Salvatori geopend. Het lokaal was eoor dezo gelegen/heid keurig in orde ge bracht met plantenversierlng, groen en fcloe men. Door Ds. P. L. Kiehl werd geopend met gebed, waarop door Z.Eonv. een woord van welkom werd gesproken tot die ve e aanwe zigen, waaronder het dagelijksch bestuur der gemeente. Spreker zette het doel streven der vereen iging op humoristische wijze uiteen en merkte op dat het nu reeds de 4de maal is dat door do dameskrans etn bazar is georganiseerd. Door die leden van de Krans zijn in het afgefloopen jaar vde goederen vervaardigd, die nu zijn uitge stald en ten verkoop zullen worden aange boden. A'lcs moet weg. Met een opwekking met liefde te offeren, daar de bate zal strek ken voor de Hervormde school en de Zen ding. verklaarde spr. den bazar geopend. Direct werd aangevangen met den ver koop. Verschillende 6tands waren opgesteld, •aarin groote voorraden waren tentoonge steld van allerhande artikelen. Hedenavond zal de sluiting p'aats hebben. HILLEGOM BLOEMBOLLENCULTUUR Woensdagavond vergaderde de afdeeling van de Algem. Vereen, voor Bloembollen cultuur in de zaal van Hotel Sistermans. De opkomst was groot. De voorzitter, de heor W. Jonkheer, open de met een kort welkomstwoord. Het is maar een korte agenda, maar toch beJang- rij'k genoeg om speciaal er voor te verga deren, ra'. het stellen van 3 candidaten voor het hoofdbestuur. Spr. memoreerde nog en dat de uitvoer tot en met September 4000 K.G. hooger is dan verleden jaar en de opbrengst pl.m. f 100.000 hooger. Dat is een verblijdend teeiken, niettegenstaande de ge vreesde groote buitenlandsche culturen. Het surplus van tulpen en narcissen is nihil, waardoor het heffingspercentage verlaagd is n 24 tot 15 pet. De stand der hyacinthen minder gunstig. Het surpJus is nog groo ter dan verleden jaar, vooral in de kleinere maten. Momenteel is er pl.m. 5000 mand meer opgeslagen dan verleden jaar en een verplichte inlevering is dan ook niet on waarschijnlijk. Hierna las de voorzitter de notulen van de ivorige vergadering. Een ingekomen schrijven van de afd. Overveen-Bloemendaal betreffende 'tBeurs- entree en een schrijven van de* afd. Boven- lcarspel en omstreken en van do kring West Friesland betreffende steun aan de door hen gestelde candidaten voor het hoofdbe stuur werden respect, voor kennisgeving aan genomen en opgeschort tot het volgende agendapunt. Het bestuur stelt voor om de candidaten die door de afd. Heemstede gesteld zijn, o»ver te nemen. Dit is in de vacature P. Bak ker Mzn., J. H. Avis te Midwoud, in de va cature C. Kramer, Th. Hoog te Haarlem, in dg vacature P. Varenkamp, C van Dijk te 's-Gravenzande. De heer 't Mannetje wilde echter, dat de afd. waarvan de aftredende 'id was, weer voor een andere candidaat zorgt. Hij beval daarom aan de hoeren De Ruiter, van Boven- karspel; Arn Bijvoet, van Overveen en K. de Koning, uit 's-Gravenzande. De heer J. Voges vraagt of de candidaten die het bestuur stelt pro- of anti-saneerders zijn. De voorzitter antwoordt hierop, dat het niet gaat om vóór of tegen sanecring, het gaat hier om menschen in het hoofdbestuur te krijgen met capaciteiten. Hierna wordt tot stemming overgegaan. Met overgroote meerderheid worden als can didaat gesteld de heeren: J. H. Avis, Th. Hoog en C. van Dijk. Bij de rondvraag deelt de voorzitter mede, dat de burgemeester als lid der afdeeling is toegetreden. Deze vergadering werd gehouden in den recordtijd van anderhalf uur. Mevr. DE WED. v. d. SCHOOT-BLOM OVERLEDEN Gisteren bereikte ons het bericht dat plot seling in Den Haag op 69-jarige leeftijd is overleden mevr. de Wed. E. C. v. d. Schoot- B':am. De overledene was begiftigd met het kruis „Pro ecclesia et pomtifice". RADIO-DISTRIBUTIE DONDERDAG 28 OCTOBER Programma 3: 8 Keulen; 10.35 Partfs R; 12.05 roilwlch. 12.20 Parijs R; 12.35 Keulen; 13.10 russel VI; 14.20 Diversen; pl.m 15.35 London R, 1.35 Keulen; 17.50 Diversen; 18.20 Londen Reg; 20 Droitwich; 20.20 Weenen of dlv.; 21.5Q Berlijn; 28.20 Diversen Programma 4- 8 Brussel VI; 9.20 Diversen? 10.35 London Reg; 12.50 Droitwich; 14.20 London Reg; 16.35 Droitwich; 18.20 Diversen; 19.20 Pa rijs R; 19.30 Sportpraatje d.d.h. J G A Janssen (Journalist); 20 Parijs R; 20.29 Gram.-muj GRD. VRIJDAG 29 OCTOBER Programma 3: 8.09 Keulen; 8.50 Partis RJ 11.35 Ré Danmark; 12.20 Brussel VI; 14.20 Diver sen: 15.05 Parijs R; pl.m 15.20 Keulen; 17.60 Parijs R; 18.20 Londen Reg; 18 35 Brussel Frj 10.35 London Ri 22.20'Brusel VT; 22.2i Londen Reg; 23.20 Droitwich 12.10 Droitwich: 18.35 Lon :h; 18.20 Diversen; 19.05 Droit ;.GRD; 22.00 London Reg; tl Fr; pl.m 22,45 Agenda Donderdag, 28 November. Rehoboth, 8 uur, Jaarvergadering Kring Leiden van A,-R, Propagandaclubs. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 23 tot en met Vrijdag 29 October a.s. waargenomen door; de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4< telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8. Oegstgeest, telef. 274. j den kunstschilder Groöbe, die voor da 50ste maal Katwijk heeft bezocht te moeten huldigen. In verband hiermede is hem hot eerc-lidmaavschap der Verceniging aange* boden, waaraan de vergadering haar goea- keuring hechtte. De secretaris, de heer J. Huisman, las hier na de zeer uitvoerige notulen der vorig© vergadering welke werden vastgesteld. Thans volgde bestuursverkiezing. Aan de beurt van periodieke aftreding waren do heeren B. G. Lammens, D. Mooykind en J, A. Collette. De heer Mooykind wenschte niet' meer voor een bestuursfunctie in aanmer king te komen, terwijl de heer Collette naar elders vertrok. Na stemming werden geko zen de heeren B. G. Lammens, P. Bloot Jrj en notaris J. K. C. Maithijs. In de commissie voor het nazien der boe ken werden benoemd de heer H. van der Voet en C. van Rijs. In de advertentie-com missie werden benoemd de heeren W. van' Beelen, B. J. Dijkdrenth en W. van Beelcn Jr. Aan do rondvraag welke volgde, namen veel leden deel. Allereerst werd gewezen op het feit, dat het kampeerterrein, doordat veel gaaien van deze goedkoope gelegenheid gebruik maken, aan onze badplaats een be langrijke bron van inkomsten ontneemt. Vooral het pensionbedrijf lijdt hieronder. Een gevolg hiervan is, dat de pensionhou ders welke ver van het strand verwijderd' zitten, haast geen gasten meer kunnen krij gen. Beier ware het als deze kampeergele genheid uitsluitend door „trekkers" word benut. Ook werd gewezen od de onvoldoend© huisvesting van sommige verhuurders in de zomermaanden. In Noordwijk is daarom; voor het verhuren een vergunning noodig, Over deze aangelegenheid ontspon zich een uitvoerig debat, mede in verband met het feit, dal' binnenkort het concept bouwveror dening in de Raad zal behandeld worden, Een ander lid wees op de ondragelijke stank van het Prins Hendrikkanaal, en de ligging van de vuilnisbelt, welke beslist het aanzien; en het belang va.n onze Badplaats benadee- len. Gelukkig is in verband met het aanleg gen van de nieuwe verkeersweg te Katwijk: a. d. Rijn, de vuilnisbelt, gedoemd spoedig geheel te verdwijnen! Met den wensch van enkele leden om op tochten enz., welke door V.V.V. worden ge organiseerd, niet op Zaterdagavond te doen plaats vinden, zal rekening gehouden wor den. Bij B. en W. zal er op aangedrongen worden om de bebossching van do Zuid ter hand ve nemen. KATWIJK VALSCHE AANGIFTE GEDAAN VOOR DE BELASTING De Haagsehe Rechtbank veroordee'de den Katwijkschen hotelhouder C. de J., die een groot gedeelte van zijn inkomen en vermo gen voor de belasting heeft verzwegen, tot een gevangenisstraf van drie maanden. He O. M. had acht maanden (de maxi mum-straf) gevorderd. KATWIJK AAN ZEE Ledenvergadering Deze vergadering welke in Casa Cara werd gehouden, stond onder presidium van den heer B. G. Lammens, welke een kort openingswoord sprak, waarin hij uit liet komen, dat Katwijk als badplaats zich steeds in oen grooto belangstelling mag ver heugen. De gehouden feestweck is een groot succes geworden. Voor heï deelnemen aan de wedstrijden bestond groote belangstel ling. Komende op het eigenlijke terrein van V.V.V., zeide Spr., dat het aantal leden, ge zien het groot aantal inwoners van Katwijk, nog veel te gering is Bij een grooter aantal leden kon nog veel intensiever gewerkt worden, 't Bestuur yau VVV heeft gemeen,d KOUDEKERK VEERTIG-JARIG JUBILEUM Woensdag werd op de fabriek van 'do firma C. M. Oppelaar en Zn. het 40-jarig jubileum van den heer C. Ravensbergen herdacht- Nadat de jubilaris des morgens met zijn' moeder per auto van huis was gehaald werd hij op hei" kantoor door den heer Oppe laar en mevr. de Wed. Oppelaar ontvangen en hartelijk toegesproken, onder aanbieding van een couvert met inhoud. Namens het fabriekspersoneel sprak W. Hoogeveen enkele woorden en prees Ravensbergen vooral als goed collega. Deze woorden gingen vergezeld van een ge schenk en bloomen. Ook namens het kan toorpersoneel werden bloemen aangeboden. Het verdere van den dag mocht de jubi laris in den huiselijken kring doorbrengen, A.R. KIESVEREENIGING I Dinsdagavond hield de Anti- Rev. Kies- vereeniging „Nederland en Oranje" een le denvergadering die vrij goed bezocht was. Na opening door den voorzitter, den heer N. P. Slegtenhorst, sprak de heer P. do Jong over: „Strijd voor de verkiezingen" waarin in het kort gememomeerd werd de' verhoudingen der partijen en dc groote be ginselen waartussohen in hoofdzaak d© kamp wordt uitgevochten. De heer Jac. Verbree Jr. sprak over: „Do verkiezingsdag en de uitslag" en bezag dio plaatselijk en landelijk. „De Kabinetsformatie" behandelde do heer G. J. Reijneveld, die eerst terug ging in de geschiedenis en vervolgens aantoonde* de moeitevolle arbeid van de politieke kop stukken tol het vormen van een kabinet, waarmee men de 4-jarige periode rustig kan ingaan. Gewezen werd op de zegen rijke arbeid van de laatste kabinetten onder: leiding van Dr. Colijn. „De Troonrede" werd behandeld door den heer T. Molema. die in een 6-tal zakelijke gedachten uit dezelve tot de slotsom kwam, dat er zoowel op economisch gebied, zoo wel hier als in Indië als op geesteliik gebied, aanvankelijk herstel en gunstig© persoectieven zijn waar te nomen Enkele vragen werden gesteld en beant woord. De voorzitter sprak een kort woord van dank aan de inleiders Na het gezamenlijk zingen van ,,'k Zal ge denken, hoe voor dezen", ging Ds. HasperS voor in dankgebed. OUDE WETERING WINKELIERSVEREENIGING Woensdagavond vergaderde de Winko« liersvereen'ging „Oude Wetering Vooruit.'' ten huize, van den heer II. P. Klein. Het hoofddoel der vergadering was do regeling van de zege 1 ree am e en do bespreking en; vaststelling van een reglement. Beide Dun ton zijn tot bevredigende afdoening geko men. Besloten werd dat de zegel reclame dert Nov. a.s. in werking zal treden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6