De Japansche opmarsch naar Tsi-Nan vordert MAANDAG 25 OCTOBER 193; EERSTE BLAD PAG. a oudeZWOLSCHE -Joofdkanloor. Der> Haacj _oa« vonMr.rd.rvoorl 75 Actieve Vertegenwoordigen Gevraagd De Spaansche burgeroorlog DE ZUIVERINGSACTIE IN ASTURIE i Fransch schip door vliegtuig vernield I Terwijl de nationalisten in Asturië hun zuiveringsactie voortzetten, komen de repu- blikeinsche soldaten van alle kanten uit de bergen te voorschijn om zich aan de witten te onderwerpen. Vooral in de omgeving van Gijon en Oviedo, aldus verneemt Havas, ko men voortdurend roode legerafdeelingen aan, die de wapens neerleggen en zich over geven. De nationalisten zien nauwkeurig aller papieren na en brengen de gevange nen onder in drie <;oncentratiekampen, die in allerijl bij Gijon, Oviedo en Aviles zijn ingericht De mannen worden, al naar ge lang hun bekwaamheid, in verschillende afdeelingen ondergebracht en zullen te werk gesteld worden voor het herstellen van de tvele stukgeschoten wegen en bruggen. Steeds grooter blijkt de buit, die den witten bij hun zuiveringsactie in han den is gevallen. Zaterdag bijvoorbeeld werd het vol gende buitgemaakt: dertig kanonnen, vijftien vliegtuigen, een trein met ma teriaal voor de genietroepen, twaalf tanks van Russisch fabrikaat en ten slotte veel munitie. Het blijkt echter, dat nog lang niet alle Asturiërs zich hebben overgegeven. Ten Zuiden van Oviedo bevindenzich, naar schatting van Havas, nog ruim 40.000 dinamiteros in de bergen en men verwacht, dat zij zich slechts na hard- nekkigen strijd zullen overgeven, 1 Volgens een telegram uit Salamanca zijn Öe nationalisten te Gijon en andere Astu- rische steden bezig, nieuwe soldaten aan te werven. Reeds zouden zich 20.000 Asturiërs Vrijwillig in de nationalistische gelederen hebben laten inschrijven. !De Spaansche vluchtelingen In weerwil van het feit, dat de witte oor logsschepen ongeveer twintig booten met in totaal 5000 vluchtelingen hebben aangehou den en naar de Cantabrische kust hebben teruggebracht, zouden er, volgens een tele gram uit Valencia, toch nog 12000 Asturi- sche soldaten in geslaagd zijn, te vluchten. Velen van hen zouden, naar van linksche zijde wordt bericht, binnenkort te Valencia worden verwacht. In de Fransche kustplaats Bassens is het Spaansche vrachtschip „Maria Elena" aan gekomen, dat 1800 vluchtelingen aan boord had, onder wie 600 gewonden. De zwaar gewonden werden onmiddellijk overge bracht naar het Spaansche schip „Habana", dat reeds enkele maanden in de haven ligt ien tot hospitaalschip is ingericht. Alle mannen, die niet gekwetst bleken, werden ontwapend en vervolgens in treinen g die hen naar Catalonië zullen vervoeren. Hetzelfde heeft men gedaan met de 90 daten, die afkomstig waren van het Spaan sche stoomschip „San José", dat dezer da gen bij de Fransche kust schipbreuk heeft geleden. Het zou behoorlijk zijn geweest, al deze valide mannen te interneeren, in plaats van hen in staat te stellen, zich opnieuw bij een linksche troepenforma tie aan te sluiten. Doch ook de Fran sche neutraliteit schijnt verre van wa-i terdicht te zijn! Fransch schip aangevallen Een vliegtuig van onbekende nationali teit heeft ter hoogte van Barcelona het Fransche vrachtschip „Oued Mellah" zon der waarschuwing gebombardeerd. Ver scheiden bommen ontploften aan boord, zoodat de bemanning in de booten moest gaan. Zij werd later door Fransche oorlogs schepen ontdekt en opgepikt. De „Oued Mellah" moet nog steeds drijvende zijn. DE VREEMDE VRIJWILLIGERS IN SPANJE Zijn er 40.000 Italianen? Er zouden nog meer rooden zijn! De Italiaansche ambassadeurs te Pa rijs en Londen hebben opdracht gekregen den regeeringen van Frankrijk en Enge land oUicieel mede te deelen dat het aantal Italiaansche vrijwi ligers in Spanje ongeveer 40.000 man bedraagt, zooals ook door de „Informazione Diplo- matica" is geschreven. In een brief uit Salamanca, opvallend op de eerste pagina gepubliceerd, geeft de „Messagero" bijzonderheden over de internationale brigade, welke in dienst van Valencia staat. Het blad verklaart, dat het moeilijk zal zijn de in het repu- blikeinsche leger meestrijdende buiten ders verborgen te houden, omdat Sa'a- manca over zeer nauwkeurige inlichtin gen hieromtrent beschikt. De .Messagero" meldt verder, dat sinds September 1936 tot Mei van dit jaar 60.000 vrijwilligers het roode Spanje van uit Frank- via de passen van Perthus en Cerbera binnenkwamen In Albaoete is het hoofd kwartier van het internationale commando gevestigd, waar deae vrijwilligers zijn bewa pend, opgeleid en ingedee d alvorens naar het front te vertrekken. Het Fransche com munistische Kamerlid, de secretaris van de Derde International, André Marty, was de stichter van dit opleidingsinstituut Be gin Januari van dit jaar waren 45.000 bui- tenlandsche vrijwilligers volkomen afgericht en vormden de eigenlijke kern van het link sche leger, terwijl de rest gevormd werd door de Spaansche mi'iciens. In Januari had 'Valencia in totaal 91.000 man aan het front en 58.000 man reserve. Daar de hooge commandoposten door Rus sen en Franscben worden bezet en een groot deel van "t kader door dezen wordt gevormd, is het vo komen begrijpelijk aldus de .Messagero" dat de regeering van Valen- n generaal M i a j a zich verzetten tegen daadwerkelijk terugtrekken ven de internationale troepen uit het roode Spanje, aangezien dit een volledige desorganisatie van het republikeinsche leger ten gevolge zou hebben. Zonder de huln van de internationale brigade zou Franco den oorlog reeds lang hebben gewonnen. Verder is Va'encia, sinds er sprake is van terugtrekking van vrijwilligere, begonnen met de verduistering van vrijwilligere door middel van naturalisatie der buitenlanders en speciaal door het vormen van gemengde brigades, waarbij men buitenlanders indeelt waardoor men hoopt elk spoor van hen uit te wisschen. Maar besluit de .Messa gero" de gegevens, waarover Salamanca beschikt, bewijzen ,dat het effectief der inter national brigade dat der Italiaansche legionnaire overtref. Het blad is er van overtuigd, dat de commissie, die het non- interventie-comité naar Spanje zal zenden, deze waarheid zal kunnen verifieeren. CHAUTEMPS SPREEKT TE CHATEAUROUX De houding der Fransche radicalen Regeeringscrisis zou kamer ontbinding beteekenen De Fransche minister-president Chau- jmps heeft te Chateauroux een volkshuis ingewijd, en van deze gelegenheid gebruik gemaakt tot het houden van een groote po litieke rede, waarin hij ook de resultaten der jongste cantonnale verkiezingen be irak. Er bestaat in Frankrijk, aldus de minister president. geen strooming naar het extre misme. De regeeringsmeerderheid is ge handhaafd en de radicaal-socialisten hebben 200.000 stemmen gewonnen. Hun partij vormt een element van democratisch even wicht, en men mag geen pogingen doen, haar uit deze positie te brengen. Dat zou Vort Ribbentrop Japansche successen bij Shanghai De verjaardag van den jnarsch naar Rome Hitier zendt zijn vertegenwoordigers Italië bereidt zich voor om Donderdag 'den 15en verjaardag van den marech naar Rome met bizondere feestelijkheid te vieren. I-Iet hoogtepunt van deze herdenking zal worden gevormd door een appèl-generaal der lascistische partij, waarvoor honderdduizend ^vooraanstaande persoonlijkheden en poli tieke leiders uit geheel Italië naar Rome zullen komen. Voor het eerst zal dit appèl- Igeneraal worden bijgewoond door een afvaar diging der N.S.D.A.P., onder leiding van Rudolf Hess. Den 29 October zal Mussolini in de provincie Littoria der vierde nederzetting Aprilia openen. Politieke onlusten te Belgrado Ter gelegenheid van het congres van de jeugdafdecling van de regeeringspartij te Belgrado heeft de opositie een tegen-demon stratie georganiseerd. De oppositie verwijt de regeeringspartij stormafdeelingen te wil len oprichten. Op verscheiden punten van de 'stad deden zich vechtpartijen voor tusschen politie en demonstranten. De oppositie had een optocht georganiseerd waarin doeken met opschriften werden mee gedragen, o.a.: „Leve de Fransche democra tie"; „Leve de vereenigde oppositie"; „Leve de overeenkomst tusschen de Servische en Croatische oppositie". In de gevechten met de politie werden ver- terheiden personen gewond. De politie ver richtte talrijke arrestaties. VON RIBBENTROPS BEZOEK AAN ROME De Duitsch-ItaliaanscH- Japansche samenwerking gelegenheid van V o n Ribben- trops bezoek aan Rome heeft de Italiaan sche minister van buitenlandsche zaken C i a n 0 i Villa Madama een diner gegeven, waarbij eveneens aanzat de Japan sche ambassadeur te Berlijn, burg. graaf Moesjakoji die Vrijdag laat na Von Ribben trop eveneens alle stilte in Italiaansche hoofd stad arriveerde. In buitenland sche diplomatieke kringen hecht zeer gr 00 te betee- kenis aan dit be zoek van den Japanschen ambassadeur. Men gelooft, dat zijn tegenwoordigheid gewenscht met het oog op de besprekingen over de politiek, welke de Italiaansche delegatie tijdens de conferentie te Brussel zal voeren. Deze kwestie werd Zaterdagochtend allereerst besproken door Mussolini, gTaaf Ciano, von Ribbentrop, den Duitschen ambassadeur von Hassell en den Japanschen ambassadeur te Rome, dr. Soegimoera, en daarna wederom in Villa Madama behandeld. Het verluidt, dat overeenstemming is verkregen in dier voege, dat de Itali aansche politiek op de conferentie zal neerkomen op toetreding van Italië tot het Duitsch-Japansche anti-bolsjewisti sche pact, dat voornamelijk door von Ribbentrop tot stand Is gebracht. Deze omstandigheid verklaart ook, naar men meent, zijn bezoek aan Rome. De Dnltsch-Itallaansche samenwerking Naar verluidt, aldus verneemt de „Daily Telegraph", is tijdens von Ribbentrops bezoek beginsel overeenstemming tot stand gekomen tusschen de Duitsche en Italiaan sche regeeringen over drie andere problemen, namelijk: lo. de samenwerking in de non-in- terventiecommissie; 2o. de samenwerking in Spanje, nadat de burgeroorlog zal zijn uitge woed en de Italiaansche en Duitsche politieke, commercieele en industrieels invloedssferen zullen kunnen worden afgebakend: 3o. den diplomatieken steun van Rome aan Berlijn in de geschillen tus schen Duitschland en Tsjechoslowakije. Vernomen wordt, dat von Ribbentrop een bespreking zal hebben met Hitler, alvorens de details van al deze punten definitief zullen kunnen worden vastgelegd, zoowel voor de linksche eenheid als voor het voortbestaan der regeering gevaarlijke gevolgen kunnen hebben. De radicale partij heeft alleen en uitsluitend den plioht trouw te blijven aan zichzelf, d.ws. aan het behoud van gezonde financiën en aan het be waren van den binnenlandschen en buitenlandschen vrede. Wij moeten onszelf behoeden voor iedere demago gie. De republikleinen moeten in een heid voortgaan met het begonnen werk. Mocht er echter ooit een breuk in de huidige regeeringsformatie ont staan, dan zie ik geen andere moge lijkheid, dan een beroep te doen op de kiezers. Dan moet de bevolking zelve beslissen. Vervolgens zette Chautemps het program ia van de regeering uiteen, dat bij de Ka mer zal worden ingediend. Hij begon mei te herinneren, aan hetgeen tot stand is p bracht: de begrooting is weer in evenwicht, manipulaties op de wisselmarkt zijn ver boden; de goudvoorraad is verbeterd. Spr. wees op de noodzakelijkheid de begrooting in evenwicht te houden. Hij zal de Kamer vragen wetsontwerpen aan te bij de verhouding tusschen kapitaal beid geregeld zaï worden, o.a. de r van arbeidsconflicten en straffen op over treding van arbitrale regelingen. Boven dien zal een wetsontwerp worden ingi diend tot steun aan oude arbeiders, di geen bronnen van inkomsten hebben. Het onderzoek dat zal worden ingesteld ■naar de productie heeft niet ten doel terug te komen op de besluiten inzake de werk week van veertig uur. dooh wil de industr! methodisch organiseeren, opdat de invoer kan worden verminderd en de uitvoer ver meerderd. Chautemps stelde tenslotte vast, dat de Fransche politiek is gericht op het hand haven van den vrede. Spreker wenschte dat De Japansch-Chineesche oorlog HET Japansche Akasjiba-detachement, dat den 22en October Ling-Hsien be zette, dat 20 kilometer ten noord-oosten van Ping-Joean aan de TientsinPoekaulijn is gelegen, is verder naar het zuiden opgerukt langs den hoofdweg van Tsi-Nan. de hoofd stad van de provincie Sjantoeng en heeft nog denzelfden avond Feng-Hwang-Tien, 10 kilometer ten zuid-oosten van Ling-Hsien bezet De Sjantoengeesche negen-en-twintigste divisie onder commando van generaal Tsau Foe-Lin, trekt terug naar Ling-Ji, dat zes kilometer ten noorden van Tsi-Nan ligt. De gouverneur van Sjantoeng, generaal Han-Foe-Tsjoe, heeft in een interview met Chineesche journalisten te Tsi-Nan ver klaard, dat hij, volledig gehoorzamend aan de instructies van Nanking en van Tsjang- Kai-Sjek, de Japansche troepen tot het bit tere einde zal bestrijden en bereid is, ieder offer te brengen. Categorisch ontkende de generaal, dat het in het buitenland ver spreide gerucht, volgens hetwelk een ge heime overeenkomst zou bestaan tusschen hem en de Japansche militaire autoritei ten betreffende een niet-bombardceren van Tsi-Nan door de Japansche luchtmacht juist zou zijn. Britsche schildwacht gedood Bij den strijd rond Shanghai is een Engelsche schildwacht door een Japan schen vlieger gedood. De vlieger had tevoren een groep bui tenlandsche toeristen, onder wie twee vrouwen> aangevallen, die te paard op de Keswickroad in de onmiddellijke nar bijheid der internationale nederzetting reden. De toeristen vluchtten 't wacht huis binnen, waarop de piloot met zijn machinegeweer het vuur op 't gebouw tje opende. Hierbij werd een der man schappen zoo zwaar gewond, dat hij tijdens de overbrenging naar het hospi taal bezweek. De Britten maakten nu eveneens van een machinegeweer ge bruik, waarop de aanvaller verdween. De Japansche militaire autoriteiten heb ben inmiddels reeds jegens den comman dant der Engelsche troepen hun diepste leedwezen over het gebeurde betuigd. Zij verklaarden, dat de vlieger gemeend had. met een Chineeschen schildwacht te doen te hebben. De Britsche wachtposten zullen van nu af aan van luchtafweergeschut wor den voorzien. De Amerikaansche admiraal Yarnell heeft bij het Japansche hoofdkwartier er tegen geprotesteerd, dat herhaaldelijk Japansche granaatsplinters terechtkomen in dat deel der internationale nederzetting, welks ver dediging aan de Amerikanen is toever trouwd Hierdoor zijn reeds menschenlevens verloren gegaan. Japansch offensief bij Shanghai De Japansche strijdkrachten bij Shanghai zijn tot het sinds ©enige dagen aangekondigde offensief overge gaan. Omtrent het resultaat van den strijd loopen de berichten sterk uiteen. Vol gens het Japansche hoofdkwartier heeft het offensief volledig succes gehad en zijn de Chineezen op den terugtocht Volgens den Chineeschen woordvoer der daarentegen hebben de Chineezen weliswaar ©enig terrein moeten prijs geven, doch is hun linie als geheel on gewijzigd gebleven. „Na twee maanden van hardnekki- gen tegenstand", aldus zegt het Japan sche communiqué, „zijn de Chineesche troepen in den sector ten Noorden van Shanghai Zondagochtend door 't krach tige offensief der Japanners overwel digd en tot een algemeenen terugtocht overgegaan". „Dit offensief is gevolgd op de verove ring van de sterke stellingen bij Tatsang 1 Kiangwan, die de Chineesche troepen in irwarring bracht". „Onmiddellijk nadat het Chineesche front ineengestort was en de Chineezen over het geheele front den terugtocht begonnei hebben de Japansche troepen in samei werking met de luchtmacht, een krachtige achtervolging ingezet, waarbij zij de Chi neezen gestadig verder in Westelijke en Zuid-westelijke richting terugdringen". zal koinen aan de schending van het recht. Andere zullen Frankrijk en Engeland hun vrijheid van handelen moetien hernemen Frankrijk wil vrede houden, dooh is vast- ..„..ww..... besloten zijn grondgebied en zijn levend in het tragische geval van Spanje een einde belangen krachtig te verdedigen. Van Zeeland treedt uit de regeering Treedt het geheele kabinet af? Onderzoek inzake Nationale Bank noopte premier tot demissie In verband met het gerechtelijk onder zoek tegen de Nationale Bank van België en de regeeringsmoeilijkheden, welke daaruit dreigen voort te vloeien, schrijft de „Standaard" om. het volgende: „Op grond van het verslag der deskun digen van het parket te Brussel, werd een instructie bervo'en ten laste van de Nationale Bank, en tengevolge van deze instructie moet de onderzoek-rechter Orianne. die in deze gewichtige zaak voortdurend wordt bijgestaan door den procureur des konings, de verantwoorde lijken aJs verdachten behandelen. Da verantwoordelijken zijn de gouver neur van de Bank, de heer Franck.en de vice-gouverneur (op het oogenblik der feiten), de heer Van Ze el a na, en waarschijn'ijk ook sommige bestuurders van de Nationale Bank. Het onderzoek kan leiden tot de inbeschul digingstelling van de verdachten, en deze inbeschuldigingstelling wordt inderdaad ver wacht. Dat de heer Van Zeë'amd in dit onderzoek moet worden betrokken heeft voor gevolg dezen toestand: ofwel moet een eerste-mi- nister vóór den onderzoekingsrechter ver schijnen, ofwel moet de heer Van Zeeland als eerste-minister tijdelijk of definitief af treden om zich met algeheele vrijheid te verdedigen. Minister De Man heeft eerst den koning op de hooete gebracht en vervolgens zijn collega's. Een uiteenzetting van den toe stand en een verslag van den Minister van Justitie werden naar den heer Van Zeeland Van Zeeland gezonden in het Zuiden van Frankrijk, waar hij zijn verblijf had. Eerste minister Vam Zeeland heeft mede gedeeld dat hij de regeering verlaat en zich voor den onderzoekingsrechter zal presentee ren. Hij wil zijn verdediging voordragen en de zaak zonder belemmering van zijnentwe ge doen behandelen. De ministers hebben kennis gekregen van het besluit van eerste-minister Van Zeeland om af te treden. Er kan geen twijfel bestaan, zoo meldt de Brusselsohe correspondent van het „Nieuws v. d. Dag", of de andere leden van de regeering zullen eveneens heen gaan Hedenavond zal indien de Koning het ontslag aa/nvaardt, wat mag worden aangenomen aan het ruim 2}£-jarig bewind van den heer Van, Zeeland een eind zijn gekomen. INA ELKEN MAALTIJD y M( HR-24 De herdenking van den IJzer-slag Te Brussel heeft de herdenking van den' slag aan den IJzer een merkwaardig verloop gehad. Daar onder de Waalsche oud-strij-» ders de verbittering tegen de aan Vlamingen verleende amnestie zeer groot is, dreigden' van deze zijde ongeregeldheden te ontstaanl tijdens het groote défilé langs het graf van; den onbekenden soldaat. Bovendien had men' de regeering niet uitgenoodigd aan de plech tigheden deel te nemen. Gevolg van dit al les is geweest, dat de koning en de leden' der regeering zich niet hebben vertoond, en dat het leger den dag binnen de muren der kazerne heeft gevierd. Losse groepen oud- strijders hebben bloemen gelegd voor het graf van den onbekenden soldaat, nationa listische vuurkruisers, socialistische oud strijders, Vlaamsche oud-strijders en frater- nellen. Er had nog al eenig politiek gejoel en gejouw plaats, zoodat politie en gendarmes eraan te pas moesten komen. Op ernstige wijze is de rust gelukkig niet verstoord. VELEN HEBBEN SPIJT niet eerst te hebben kennis gemaakt met ons doeltreffend schriftelijk onderwijs! Aan ons Instituut vindt men een 25-Jarige ervaring, gecombineerd met een moderne paedagogische studieleiding, specialisatie in alle richtingen en zc laag mogelijke lesgeldenl WETENSCHAPPELIJK NIEUWS N.V. gsg LELIEGRACHT 30 - Telefoon 33044 AMSTERDAM-0 Wj het enige Instituut dat schriftelijk volledig opleidt voor L officiële examens en talrijke beroepen. Vraag eens ons kosteloos Algemeen Prospectus No. 90 aan, of een der volgende speciale prosp., met vermelding van het No.: 90. Ia M.U.L.O; lb H.B.S.; Ic Staatsexamen A en B. 90. Ila Moderne talen: Akte L.O. en M.O. (A). 90. lib Handelscorrespondentie, 90.1Ic Algemene ontwikkeling. 90.1ld Oude talen voor Staatsexamens en algemene ontwikkeling. 9C. lie Nederlands, Akte M. O. 90. lila Wiskunde, Akte L.O. en M.O. (K I). 90. Illb Aardrijkskunde, Akte M.O. (sociografische richting). 90. IVa Staatshuishoudkunde, Akte M.O. (onderdelen afzonderlijk). 90. IVb Geschiedenis, Akte M.O. 90. Va Handelswetenschappen, (alle examens Boekh. en Accountancy)! 90. Vb Handelskennis, Akte L O, 90. VI Waterbouwkundig opzichter. 90. VII Meteorologie. 90. Villa Onderwijzer, Hulp-, Hoofd- en Na-akte. 90. VIIIb Paedagogiek voor Hulp-, Hoofd-, M.O. en N.O. akten. 90. VIIIc Tekenen, Akte L.O. (Hulpakte niet vereist). 90. VIIIti Levensverzekeringsagent. 90. VlIIe armonieleer, Muziekgeschiedenis. 90. Vlllf Gemeente-administratie. enz. enz. DE TOESTAND IN PALESTINA De terreurdaden duren voort Alle nachtverkeer thans gestaakt Met het oog op het voortduren van de ter roristische aanslagen in Pa estina is thans het nachtelijk spoorverkeer geheel gestaakt De voornaamste groote wegen zijn thans na zonsondergang zoo goed als verlaten. Men ziet nog slechts patrouille-auto's. Zondagmorgen heeft men ontdekt dat een gedeele van de spoorlijn nabij Jeruzalem was opgebroken. Een Arabisch huis, ge'egen dicht nabij de plek waar de pijpleiding uit Irak herhaalde lijk werd vernield, is als strafmaatregel door de autoriteiten opgeblazen. In de nabijheid van Gaza is op de spoor lijn een bom ontp'oft, kort voor aldaar de locomotief, die den sne/'trein van Haifa naar Egypte voorafging, zou passeeren. De spoor lijn werd beschadigd ©n de trein kreeg een uur vertraging. Er waren echter geen per soonlijke ongelukken. Te Tel-Aviv, Safed en in een der Jeruza- lemsohe buitenwijken zijn geweerschoten gelost. In de dorpen van het dictrict Jericho is een afdeeling van 90 politie-agenten in gar nizoen gelegd op kosten der gemeenten. Te Nabloes zijn 60 huizen doorzocht, men heeft er 7 in de lucht laten vliegen. Anti joodsche actie te Danzig Joden geplunderd en mishandeld Zaterdag hebben zich te Danzig ernstige anti-Joodsche ongeregeldheden voorgedaan. Groepen S.S.-lieden en jonge nationaal-socia- listen trokken door de stad en vernielden systematisch de étalages en ramen van Jood sche winkels. Verscheiden van deze win kels werden gep'underd. Joodsche zakenlie- a'oten onmiddellijk hun winkels en lie ten de gordijnen zakken. j Tal van Joodsche voorbijgangers werden: aangevallen, geslagen en verwond. Voor de eerste maal werd markt gehouden zonder deelneming van de Joodsche koop lieden. Op de plaatsen, die zij anders inna men, hingen hakenlcruisviaggen. Medege deeld wordt verder, dat in de komende da gen op het gebied van de Vrije Stad tegen: alle Joodsche advocaten en geneesheeren een boycot zal woren georganiseerd. Het natio- naal-socia!istische orgaan „Vorposten" schrijft echter, dat de partij zich niet soli dair verklaart met deze actie en haar terti stelligste van de hand wijst. Britsch slagschip heeft pech Voor de derde maal ernstige averij Het Britsche slagschip „Warspite" in 1913 gebouwd en thans met het oog op Engelands herbewapening gemoderniseerd, is een zor genkind voor de Britsche admiraliteit. Tezo bodem van 31.000 ton, die den belastingbeta lers meer dan 5.750.000 pond sterling heeft gekost, kreeg bij eerste proefvaart een schroef-aefect, hetwelk twee maanden her- stelarbeid vergde. De tweede proef opende machine-kamer-defecten, zoodat gedokt moest worden. Thans heeft de „Warspite" op ernstige wijze water gemaakt, zoodat hij op nieuw in het droogdok zal moeten. Het schip had zich reeds in Juli j.l. bij de Middelland- sche Zee-vloot moeten voegen. Is U reeds gebruiker van Lunchkaas DRIE TULPEN" Ze munt uit door fijne smaak, bijzonder hooge voedingswaar de en hoog vitamine gehalte DE GEVOLGEN VAN EEN FIETSTOCHT door G. TH. ROTMAN Nadruk verboden 43. En ach, wat gaat er nu gebeuren! De auto rijdt over de deuren, Zoo pas geverfd, foei, wat gemeen! En wipt dan over 't muurtje heen! 44. Want zoo'n paar schuine deuren was Een reuzenspringplank eerste klas De verf vliegt over 't schoone linnen, Vrouw Pas kan weer opnieuw beginnen! (Wondt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2