Critiek op de Kabinetsformatie DE MALENBURG ZATERDAG 23 OCTOBER 1937 DERDE BLAD PAG q Algemeene beschouwingen van de Tweede Kamer over de Rijksbe- grooting '38 Het voorloopig verslag verschenen Vrije verkiezingen: een waardevol bezit „Het is een zegen, dat dit Kabinet kon worden gevormd" Uitslag van de verkiezingen en de Kabinetsiormatie: ziedaar de beide punten, waarover tijdens het afdeelings- onderzoek in de Tweede Kamer door tal van leden op- en aanmerkingen zijn gemaakt- Het grootste deel van het voorloopig verslag over Hoofdstuk I der Rijksbegrooting (Alg. Beschouwin gen) 1938, dat thans verschenen is, handelt over deze beide onderwerpen. Het viel to verwachten dat er critiek zou worden uitgebracht. Deze wordt den formateur dan ook niet bespaard. Niettemin gevoelde men toch behoefte te getuigen van zijn dankbaarheid voor het waardevol bezit yan vrije verkie zingen, zooals die in ons land mogelijk zijn. Verheugend vond men het, dat aan het proces van versnippering, dat zich in 1933 vertoonde, een einde is geko- We ontloenen aan het Voorloopig Ver- eiajr de volgende bijzonderheden: Verscheidene leden gaven als hun ge voelen te kennen, dat de verkiezingen geen grondslag hebben opgeleverd voor een Christelijk Kabinet, steunende op de drie groote rechtsche partijen. Weliswaar be haalden deze partijen tezamen 52,7 pCt. der uitgebrachte geldige stemmen en verwier pen zij op grond daarvan 56 van de 100 zetels, maar deze meerderheid kan niet Itvorden beschouwd als een volksuitspraak poor een rechtsche coalitieregeering van het van ouds bekende karakter. Voor de verkiezingen heeft de heer Co- lijn dit trouwens zelf niet als een mogelijk heid voorgesteld of als doel geschetst. Het is dan ook geen wonder, dat de» verschij ning van het kabinet in wijde kringen des (volks teleurstelling en zelfs verontwaardi ging heeft gewekt. Het waarschijnlijkst «chtten deze leden het dan ook, dat de "for- 'ïnateur door "zijn eigene .politieke vrienden %edwon'gen is van zijn aanvankelijken op zet af te zien. Wat naar het oordeel der hierbedoelde Heden had moeten geschieden is het vor men van een geheel ander kabinet: een ka binet van herstel, dat gebroken zou hebben anet de aanpassing en zich bereid zou heb ben verklaard tot bet voeren van een con structieve welvaartspolitiek. Een oonstitutioneele fout? Sommige andere leden waren van oor deel dat op deze verkiezingsuitslag paste ©en kabinet van breede samenwerking vooral ook omdat het persoonlijk succes Van den heer Colijn bij de verkiezingen in sterke mate daardoor was beïnvloed, dat men in hem den man van zulk een sa menwerking zag. De formatie van een rechtsch kabinet onder leiding van den heer Colijn kan dan ook niet anders wor den gezien dan als een ernstige constitu tioneel fout. Weer andere leden betreurden het voor al, dat de heer Colijn het beginsel niet op den voorgrond heeft geschoven. Ook bij hem ging het om materleele be langen. Tegen het herstel der coalitie be stonden bij deze leden ernstige rprincipi éele bezwaren. De coalitie maakt Rome steeds machtiger, daarin is een groot ge vaar voor land en volk gelegen, Tenslotte verwachtten enkele leden niet, 'dat dit kabinet een andere politiek zou voe ren dan het voorgaande. Wel is «<?n Chris telijke politiek aangekondigd, maar de per sonen der ministers waarborgen allerminst dat hun beleid ook inderdaad gekenmerkt. 7-al worden door den waren Christelijken geest, die zich uit in daden van sociale ge rechtigheid op elk terrein. Een ongemotiveerd oordeel Zeer vele andere leden gaven echter, Zulks in antwoord op de geuite critiek, als hun opvatting te kennen, dat het scherpe oordeel over de Kabinetsformatie aller minst gemotiveerd is. De overwegingen, welke bij een kabinetsformatie behooren te gelden worden geenszins uitsluitend De paald door de resultaten van de stembus De kiezers stellen de Kamer samen en niet een kabinet. Een formateur zal goed doen zooveel mogelijk met de uitgespronen wensch der kiezers rekening houden. Maar tevens zal hij en dat zeker niet in de laatste plaats moeten denken aan ae po sitie, waarin het door hem te vormen ka binet zal komen te verkeeren. Zijn doctl zal moeten zijn het tot stand brengen van een kabinet, dat in zijn program en in de personrn zijner leden een redelijke zeker heid biedt voor een behoorlijke werking van het overleg tusschen regeering en volksvertegenwoordiging. Het is tenslotte als een zegen te be schouwen dat een kabinet van deze sa menstelling kon worden gevormd. Het is in deze tijd van groote geestelijke verwarring meer dan ooit van groot belang, dat het Regeeringsbeleid zich kenmerkt door een krachtige verdedi ging en doorvoering van de Christelij ke beginselen. Intusschen werd er nadrukkelijk op ge- weacn dat de samenstelling van het kabi net wel degelijk een positief karakter draagtt doch dat daardoor samenwerking met andere dan de rechtsche groepen geenszins is uitgesloten. Wat het persoonlijk optreden van den heer Colijn betreft werd opgemerkt, dat niet genoegzaam werd gelet op de strek king van de uitlatingen van den heet Colijn, waarop men een beroep heeft ge daan., op het karakter en op den inhoud van het verkiezingsmanifest der partij, als wier leider hij is opgetreden en op de he- feekenis van de gebeurtenissen, welke na de opdracht tot kabinetsformatie de openba re aandacht hebben getrokken. De opvatting, dat de groote winst van de A. R. partij uitsluitend zou moeten worden toegeschreven aan liberale stemmen noem den deze leden geheel onjuist. Er hebben zich verschuivingen van verschillenden aard voorgedaan. Roe dit echter ook zij. al len, die op de candidaten der A. R. partij stemden, konden weten, wat zij aan die partij hebben. Geen Roomsch-roode samenwerking Verscheidene andere leden meenden, dat het kabinet op dpn huidigen grondslag al leszins de mogelijkheid biedt een sociaal- economische politiek te voeren, die door hen als wenschelijk en noodzakelijk wordt beschouwd. Deze leden wilden gaarne erkennen, dat de S.D.A.P. een zeer belangrijke evolutie heeft vertoond de laatste jaren. Echter mag niet uit het oog worden ver loren, dat die partij nog steeds verbonden is met het historisch-materialistisch begin sel en de klassenstrijdleer en dat haar ver houding tot het beginsel van den eigendom haar nog steeds socialisatie doet verlangen terwijl, voor wat betreft haar internatio nale. orienteering de sympathieën der S. D.A.P. in andere richting gaan dan de hunne. Eenige regeeringscombinatie met sociaal-democraten zou zonder twijfel tot veel meer inwendige moeilijkheden en spanningen aanleiding geven dan een rechtsch kabinet, zooals thans gevormd i3. Ook wezen de hierbedoelde leden erop, dat van andere zijde ten onrechte van een coalitie-kabinet is gesproken. Sinds 1918 bestaat de coalitie niet meer. Het te voeren beleid Over het te voeren beleid door het kabi net waren verscheidene leden weinig op timistisch gestemd. De groote verwachtin gen in R. K. kringen zijn reeds nu in be langrijke mate beschaamd. Ons land al dus deze leden heeft behoefte aan een krachtige, doelbewuste conjunctuurpoü- tiek. Daaraan heeft het tot dusver volko men ontbroken. Verscheidene leden meenden voorshands over het te voeren beleid een afwachtende houding te moeten aannemen. Zeer vele andere leden verklaarden zich onder zeker voorbehoud bereid aan het kabinet volle medewerking te verleenen. Vele leden zeiden gaarne te vernemen hoe de regeering het prijspeil van de land bouwproducten denkt te kunnen handha- DAVO HAARDEN EN HAARDKACHELS Gegarandeerd KOLENDAMPVRIJ Zeer voordeeligl ven. Aan dit verzoek voegden zij toe, dat zij gaarne zien, dat in de liquidatie van de landbouwcrisismaatregelen niet zal worden begrepen dc opheffing van eenige zeer nuttig gebleken instituten, zooals de con- timrenteering en de clearing. Tenslotte werd gevraagd, wat de Re geering denkt te doen om paa] en perk te stellen aan de propaganda voor het neo-Malthusianisme. aan de nog steeds niet afdoende bestreden verspreiding van pornografische geschriften, aan het toenemend aantal echtscheidingen, aan de excessen van het strand- en bad leven, aan het euvel van de gemengde baden, alsmede ter bestrijding van da openbare ontucht. Vrij algemeen was men van oordeel, dat hot bij den bestaanden internationalen toe stand onvermijdelijk is. dat de weerkracht van ons land wordt versterkt. Intusschen liepen de meeningen uiteen over de mate, waarin zulks behoort te ge schieden. De financieele toestand Ten aanzien van de financieele toestand des rijks stelden verscheidene leden de vraag of de hervatting van de stortingen in de sociale verzekeringsfondsen ad f 31 milliocn wel zoo onvermijdelijk is als de millioenen-nota aanneemt? Kan niet de overgang van het fondsenstelsel naar het omslagstelsel of naar een gemengd systeem de volledige hervatting dezer stortingen mogelijk maken? In de tweede plaats mag meenden deze leden de vraag worden gesteld, of de opbrengst van de middelen voor niet te laag is geraamd Gevraagd werd wat de Regeering voor heeft met „een bijzondere belasting vont defensiedoeleinden". Men verwachtte in dit opzicht meer nut van de invoering van een belasting op de winsten der N.V.'s ter vervanging van de dividend en tantième belasting. Verder werd gedacht aan een conversie der Staatsschuld welke f 15 mil liocn zou opleveren. Verscheidene leden meenen tegen deze beschouwingen een waarschuwend wooro te moeten doen hooren. Een reservekracht in de begrooting is van het grootste belang voor het ge val zich opnieuw financieele moeilijk heden zouden mogen voordoen. Ook meenden deze leden er op te moeten wijzen, dat het heffen van een belasting, waardoor ook de niet uitgekeerde winst van vennootschappen zou worden getrof fen, een gevaarlijk experiment zou zijn. D* depressie van de afgeloopen jaren hartt wel niets duidelijker geleerd, dan dat re serveeringen voor de ondernemingen hoog- noodig zijn en een groot belang vormen Vele leden achtten de begrootingspositie ondanks de ingetreden verbetering nog al lerminst gunstig. Het uiteengezette financi eele belpid in de Millioenennota had hun volle instemming. Verscheidene leden achtten 't noodzake lijk de bijzondere aandacht der regeering te vragen voor de positie van het personeel in 's rijks dienst. Tenslotte stelden enkele leden nog de vraag, of de vervroegde pensionneering, welke thans voor onderwijzers geldt, ook niet voor de andere ambtenaren zou kun- -nen worden ingevoerd. Gaarne zou mor. vernemen, welk bedrag, hiermede gemoeid zou zijn. Per dag twee dooden Hoeveel Nederlanders er verdrinken We zijn hard op weg naar het jaargemid delde, 't zou ook iets bijzonders zijn als dat niet. zoo was. Maar toch als er niet een paar extra ernstige ongelukken gebeuren, bestaat er een zeer goede kans dat er dit jaar eeniga tientallen landgenooten min der zullen verdrinken dan gewoonlijk. Of het de goede invloed is van het feit, dat er steeds meer van ons leeren zwemmen? 't Moet welhaast worden aangenomen, want dat we zooveel voorzichtiger zijn geworden dan de menschcn van vroeger, zal men moeilijk kunen beweren, Maar zeker mag daarnaast niet worden vergeten de grontcr bedrevenheid in h«t reddend zwemmen en in het opwekkpn van de levensgeesten als mede het moderne reddingsmateiiaal, dat veel meer dan vroeger ter beschikking Verdronken in ons land een dertig jaar geleden nog gemiddeld 939 personen, ovei de latere jaren daalde dit aantal sterk ei zoo geven de jaren 10201936 een gemid delde te zien van 648. Per jaar daalde dus het verliescijfer aan menschenlevens met 291 en dat ondanks het feit. dat de bevol king in dien tijd met meer dan twee mil liocn toenam. Dit jaar telde men in het eerste kwartasl 101 dooden door verdrinking; in het twee de 184 en in het derde 187. Duidelijk ziet men dus den invloed van de zomermai Blijkens een opgaaf van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen waren dp slachtoffers van het derde kwartaal als volgt verdeeld- jongens 59, meisjes 25, mannen 85, vrouwen 14. autodrenkelingcn 4. Teekenend is het verschil der totalen (zonder de auto-slachtoffers) voor de ver schillende maanden afzonderlijk: Juli 72, Augustus 70 en dan in September als va can tie en warme dagen voorbij zijn een in zinking tot 41. Gered werden in 't afgeloopen kwartaal 303 personen, tegen 184 in het eerste en 186 in het tweede kwartaal. Opvallend is hier het aantal menschen, dat met auto's, hu sen en vrachtauto's in het water terecht kwam en werd gered namelijk 86 en dit tegenover de vier verdronkenen voor het heele kwartaal. In Juli, Augustus en Sep tember reden in totaal 25 van deze voer tuigen te water; in de eerste drie maanden 45(!) en in de tweede drie maanden 24. van het jaar met bun wintergladde wegen 5EMENGD NIEUWS Op slag gedood Wielrijder door auto gegrepen Gistermiddag omstreeks half vier is op den Hemweg bij de Petroleumhaven te A m s te r d a m een ongeveer vijftig jarige fietser, die zonder teeken te geven plotse ling den weg overstak om zich naar het rijwielpad te begeven, door een hem ach teropkomende personenauto gegrepen. De man sloeg tegen den grond en was vrijwel op slag dood. De bestuurder van de auto heeft nog geprobeerd den wielrijder te ontwijken, met het gevolg dat de wagen in de sloot langs den weg terecht kwam cn vrij ernstig werd beschadigd. De automo bilist bleef evenwel ongedeerd. De wagen, die uit Friesland afkomstig was, is later uit de sloot gehaald, tiet stoffelijk over schot van het slachtoffer is naar het Wilhel- mina Gasthuis vervoerd. CN ROMEINSCHE HELM GEVONDEN In het zand, uitgegraven nabij de Wie- rickerschans onder Bodegraven, ten behoeve van den nieuwe rijksweg Utrecht—den Haag, is een Romeinsche helm gevonden, welke ten geschenke is gegeven aan het Museum van Oudheden te Leiden. De helm .erkeert nog in vrij goeden staat. Naar men ons mededeelt staat deze vondst, volgens Dr. Hohverda, directeur van het Museum, op zich zelf. Er schijnen ook nog eenige scherven gevonden te zijn. doch niets wijst er op dat in de omgeving van de Wierickerschans een Romeinsche leger- ts zou zijn geweest Het Blauwe Zand-incident Strafzaak tegen Ir. A. A. Mussert naar de openbare zitting verwezen Naar wij vernemen heeft de Raadkamer van het Gerechtshof te Amsterdam een beschikking gegeven op het bezwaar schrift door Ir A. A. Mussert, leider van de N.S Bingesteld tegen de tegen hem uitgebrachte dagvaarding en dit bezwaar schrift ongegrond verklaard. De rechtbank bad het bezwaarschrift ge grond verklaard en aangenomen, dat Ir. A A. Mussert bij bet bekende incident op het Blauwe Zand uit zelfverdediging had ge handeld, zondat zij Ir. Mussert buiten ver volging stelde. Van deze beschikking kwam de officier van justitie. Mr, B. Kist, nog dicnzelfden dag in appèl bij het gerechtshof. Nadat deze de zaak in raadkamer had behandeld, verhietigde het Hof de MUNHARDTJES" „MUNHARDTJES" zijn makkelijk inneembare hartvormige ouwelcachets buitengewoon pijnstillend en genezend bij: Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Spierpijn, Rheumati- sche pijnen, Migraine, Periodieke pijnen, Gevatte koude, Griep en Influenza. diensten uit de Geref. Kerk. Voorganger: Ds Joh. C. Bruasaard. 10 u. vin. Tekst: Ps. 38 19b „Bekommering' lag 29 Held. Catechlemue: „H. KHO. a.30 NCRV. 12.13 KRO. n.OO NCRV. 7.4311,00 KRO. 8.3'J Hoogmis. 9.30 GewtJde muziek (Gr.pl.). 9.50 Geref. Kerkdienst. Hierna: Gewijde mu ziek (Gr.pl.). 12 15 Het KRO-orkest (Om 1 uur Boekbespreking). 2.00 Godsdienstonder richt voor ouderen. 2.30 Afscheldsplechtlg- held der Afrikaansche Missionarissen te Cadler en Keer. 4.20 NIROM-Wereldconcert. 4.50 Gramofoonmuziek. 4.55 Sportnieuws. 5.90 Gewijde muziek (Gr. pi.). 6.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Lezing „Alcoholisme en Criminaliteit". 8.10 Berich ten ANP. Mededeelingen. 8.25 Reportage schaakmatch. 8.30 De KRO-Boys en solisten. 9.30 Gramofoonmuziek. 9 40 Solistenconcert. 10.25 Reportage schaakmatch. 10.30 Berichten ANP. 10.40—11.00 Epiloog. HILV BI18UM II. 301 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVR<U 5.00 VPRO. 5.30 VARA. 8.00 Kerkdienst. 12.00 Orgelconcert. 12.10 Fiimpraatje. 12.35 Het Omroeporkest. 1.30 AVRO-Dansorkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Concertgebouwork. en sol. 4.20 NIROM Wereldconcert. 4.50 Sportnieuws ANP. Hier na Dansmuziek (Gr.pl.). 5.00 Gesprekken me luisteraars. 5.30 Kinderuur. 6.00 Noviteiten orkest. 6.30 Sportuitzendlng. 6.45 Sport CM. 1300 M. 2.40 Gramofoonm. 3.20 Orkest. 5.20 Religieuze causerie. 6.35 Orkest. 7.20 Orkest. 8.15 Kerkdienst. 9 05 Llefdadig- —2.20 en 2.35 Gramofoonmuziek. 3.05 Ac deonmuzlek. 3.20 Omroeporkest. 4.20 NIROM- Wereldconcert. 7.20 Zang. 8.20 Orkest en so- MAANDAG 25 OCTOBER HILVERSUM I. 1875 M. NCRV-ultsendli 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Schei vaart. Schriftlezing, meditatie, gewijde rr WALDORP RADIO HET TOESTEL MET BUITENGEWONE KLANKRIJKDOM N.V. WALDORP RADIO DEN HAAG ziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.31 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 H 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gra- len. 2.30 Opening 50ste Alger Zendingsconferentie. 3.30 Gramofoonmuziek* 4.09 Berichten. Bijbellezing. 5.00 Voor de kin deren. 5.45 Pianovoordracht. 6.30 Taalle» en Causerie over het Blnnenaanvaringsregle- ment 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-berl"1**— eeniging onze Psï HILVERSUM II. 301 M. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. .0.0010.20 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.09 Morgen wijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoon- volg declamatie. 11.30 „Th® amofoonplaten. 4.05 Gramofoonmuziek. 4 30 Kinderuurtje. 5.00 Gramofoonmuziek. 6.00 Optreden van amateurs. 6.30 Muzikale causerie en gramofoonplaten. 7.10 „Aardbe vingen", causerie. 7.30 Pianovoordracht. 8.00 Herhaling SOS-Berlchten. 8.03 Berichten ANP. 8.10 Souvenir-Orkest, de Ramblers, „Fanta sia". O. Steyn's accordeonorkest, Vara-Too- neel en solisten. 10.00 Berichten ANP. 10.95 VARA-Orkezt. 11.00—12.00 Gramofoonmuziek* DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgel. 11.2511.50 en. 12.05 Gramofoonm.. 12.45 Orkest. 1.35—2.20 Orgel. 4.50 Gramofoonm. 5.20 Fluitvoordracht 6.40 Orkest en soliste. 8.29 Causerie. 8.50 Variété-programma. 9.55 Strijkkwartet RADIO-PARIS 1648 M. 8.05. 8.20 en ln.35 Gramo foonm. 12.20 Orkest en Zang. 3-05 Zang. 3.20 Piano. 4.20 Zang. 4.35 Piano. 8.35 Zang. 8.50 „Bouche k bouche", operette. KEULEN. 456 M. 12.25 Symphonie-orkest. 1.35 Concert. 6 30 Leipzlger Symphonle-Orkest* Omroepkoor en solisten. 9.00 Kwartetconcert BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.50—2.20 Gra mofoonm. 6.50 en 7.20 Orkest. 8.20 Uit Lon den: Savoen-hotel Orpheus en Zang. 9.20 Gra- ■ofooi iziek. 7.35 Gramofoonm.. 8.20 RadiotooneeL DEUT8CHLANDSENDER 1571 M. 6.35 Concert. 9.5011.20 Orkest en pianoduo. beschikking van de rechtbank, ver wierp het beroep op noodweer en ver wees de strafzaak naar de openbare zitting der rechtbank. FELLE BRAND TE NIEUWKUYK Gisteravond omstreeks half acht brak dcor onbekende oorzaak brand uit in de woning van Jef Heuvelinck aan de Peper straat, te Nieuwkuyk. Het iperceel dat met riet was gedekt, was in een oogwenk in een vlammenzee herschapen. De bewoners, vader, moeder en vijf kin deren konden zich bijtijds in veiligheid stellen. Later op den avond vonden zij te Vlijmen onderdak. Van de inboedel werd niets gered. Verzekering dekt de schade. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN Op den onbewaakten overweg bij het liegveld Twente in de spoorlijn O 1 d e n- a a 1—H e n g e 1 o heeft een motortrein een vrachtauto van de firma Hoogland uit En schedé gegrepen. De laadbak werd in de sloot geslingerd. De chauffeur, J. G. V., die verklaarde den trein niet tijdig genoeg ge zien te hebben, kreeg geen letsel. UIT OOST-INDIE Kolonisatie op Celebes Onderzoek van Regeeringswege Omstreeks 25 October a^s. zal Ir. W e 11- burg van de afdeeling Waterstaat van 't Departement van Verkeer en Waterstaat te Bandoene zich naar Celebes begeven roor het verrichten van onderzoekingen in erband met de kolonisatie. Deze onderzoe kingen welke een tot twee maanden in be slag zullen nemen, zullen worden verricht nabij de districtshoofdplaatsen Ma samba en M e 1 i 1 i. Hier bevinden zich enkele ter reinen, waarvan nagegaan zal dienen te worden in hoeverre zij bevloeibaar zijn. De onderzoekingen zullen met spoed moeten worden aangevat ten eerste omdat het geheele vraagstuk grooten spoed eischt, in de tweede plaats in verband met het seizoen en verder in verband met de instel ling van de watermetingen Ook een agro-geoloo* van het Bodem- kundig Instituut te Buitenzorg, welk instituut gelijk bekend een onderdeel vormt van het Departement van Economi sche Zaken te Batavia, zal zich naar de hierboven genoemde streken in Midden- Celebes begeven. De gebieden zullen name lijk in November bodemkundig worden on derzocht Het ongeluk met de vrachtauto Alle slachtoffers waren pasargangers De Loc. meldt nog over het ongeluk, dat in de buurt van desa Kreteg aan den voet van de Gledoenghelling met een vracht auto is gebeurd en waarvan 't aantal doo den vijftien en dat der zwaargewonden drie bedraagt, dat de bestuurder en de man die naast den bestuurder zat, nage noeg ongedeerd zijn. De man. die den wagen bestuurde od oogenblik, dat het ongeluk gebeurde, was niet in het bezit van het voor de besturing van vrachtauto's vereischte rijbewijs B. Wel bezit hij het rijbewijs A. voor bestu ring van gewone auto's. Zijn verklaring, dat de remmen zouden hebben geweigerd, wordt in twijfel getrok ken, aangezien de auto nog niet zoo lang geleden is gekeurd. Op den auto bevonden zich bij het onge luk verder geen andere .personen. De door het ongeluk aangerichte ravage is zeer groot In het huis, waarop de auto met groote snelheid inreed, is een toko ge vestigd. Het perceel is vrijwel geheel ver nield. Naar verluidt zouden bij de slachtoffers geen bewoners van de beide getroffen hui zen zijn. Alle dooden en gewonden zouden bezoekers van den nabijgelegen pasar ge weest zün. door K. LANTERMANS Allerliefst zou hij vlak voor de Malenburg op de dijk zijn 'gaan zitten en staren naar het vorstelijk huis. Zeker vor stelijk, want het was immers net gebouwd als het Loo te Apeldoorn! Was ie op de dijk de kerk van Slijkdorp voorbij, dan had je immers dadelijk dat mooié huis. Met een eigen afweg van de dijk kwam je aan de poort. Maar dan kon je niet verder: het hek zat altijd dicht en op slot, een bel aan het hek. Wie er zijn moest, die belde en wachtte. Achter het hek ging de-straatweg door, op het huis aan. slingerde aan beide kanten om de kleine vijver heen en kwam zoo bij de hooge stoep: wel honderd el lag het huis van de dijk af. Van uit het huis zag de meid of de knecht, of ..meneer" zelf, wie daar aan het hek stond. Wilden ze den beller bin nen hebben, dan drukten ze in huis op een knopje en ging de poort van zelf een eindje open en kon je doorloopen. En als ze je niet hebben wilden? Wel, dan lieten ze je staan, en kon je omkeeren. Achter het huis lag de groote vijver, die barstende vol ïnet visch moest zitten volgens het oordeel van de jongens van Slijkdorp. Naar dat mooie spul keek Paul graag. Alsof hij, onbewust, de armoedzaaierigheid van zijn eigen kleine huisje wilde wegkijken en wegdroomen, zoo dronk hij vaak de schoonheid en grootheid van de Malenburg in. zittend op de dijk. Tot „Meneer" eens over de dijk kwam, hem daar Zag zitten en riep: „Wat moet jij hier doen? Maak dat je wegkomt, als je tier niet noodig hebt»" Barsch, norsch zei de groote „Meneer" het. Daarna waagde Paul het nooit meer, onnoodig over de dijk te stappen voorbij de Malenburg. Ten minste niet over dag. Soms in de avond wel eens. Hij verwonderde er zich over, dat de wagens, die van Nijmegen kwamen en verder naar Beneden de Betuwe in moesten, zoo maar over de dijk mochten rijden van „Meneer". Toen wist hij nog niet, dat er dingen in de wereld waren, waarover „meneer" niet te bestellen had. Eens, Paul herinnerde het zich als jongen van tien jaar nog heel flauw, was vader met Paul aan de hand naar de poort van de Malenburg gestapt. Vader belde en bleef staan wachten, maar de poort werd niet geopend. Vader wachtte meer dan een half uur. Toen kwam „Mennér'' zelf uit het huis, met groote stappen naar de poort, die gesloten bleef en blafte door de ijzeren spijlen heen: „Maak dat je daar wegkomt! Ik heb me er niet tegen ver zet, dat ze je koster maken wilden. Als je me spreken moet, dan ben ik als president-kerkvoogd iedere eerste Maandag avond van elke maand in de catechisatie-kamer. Ik wil je hier niet om de andere dag aan de poort zien hangen. En binnen de poort komen geen lui met lange vingers. Begrepen?" „Goed meneer", zei vader Strikforst en lichtte zijn hoed beleefd als groet. ..Zet je petje af, Paul", zei hij nog tegen het kleine kereltje. Paul deed dat heel beleefd, hoewel meneer al omgekeerd was achter het hek en het kleine petje dus af genomen werd voor een breede rug. Zoo wordt respect ingezogen in de jonge jaren. Ook de angst. Maar ook de eerbied, de bewondering, de vereering. Dat voorvalletje aan het hek was al verscheiden jaren ge leden op de dag, dat Gijs Timmerman die mededeelingen aan Paul deed, mfir dat hij en vader, ja vader ook, door meneer van het hek weggejaagd waren, dat lag nog diep gegrift in zijn herinnering. Sinds die dag had Paul nooit meer één voetje gezet op de weg, die liep naar de poort. Zou hij nog eens ooit van zijn leven voor die poort mogen staan? En dan mogen bellen? Of nog hooger: zou hij ooit eens door die poort naar de Malenburg toe mogen loopen? En het aller.hoogste: zou Paul ooit die hooge stoep mogen opstappen en door de deur heen in de gang kijken? Het moest er binnen zoo mooi zijn! „Het Kasteel" zeiden sommigen wel. Schatrijk was meneer. Anders dan in het kleine huisje achter de kerk, waar vader Strikforst met Paul woonde, het kostershuisje. Ja. vader was koster. En voorlezer. Hij mocht hardop praten In de kerk, net als de dominee. En Paul zat vlak naast het voorlezersbankje in de kerk. Hij ging altijd met vader mee. Al als heel klein ventje. Maar toen zaten ze nog samen achter in de kerk. En ze woonden nog in de „kamer" bij Timmerman. Paul wist het nog flauw, dat ze verhuisd waren. Toen ze met hun beiden voor het eerst in het kleine kostershuisje zaten te eten. dat is, toen ze zouden beginnen en ze de handen samen hadden, begon vader in eens hardop te bidden en te danken. Dat deed hij niet altijd hardop. Soms. Als hij heel blij was, of heel bedroefd. Maar een gek ding was daarbij. Als vader hardop aan tafel bad, dan wist Paul zeker, dat er iets heel bij. zonders was, iets prettigs of iets akeligs. Meest begreep Paul niet, wat er aan de hand was, maar later toch wel eens. Maar al was het dan iets akeligs en vader had gebeden en hij keek Paul aan, dan was er iets zoo prettigs, zoo blij's in vaders oogen, altijd. Vader was heel blij geweest, toen ze naar het kostershuisje vertrokken waren. Dat kon Paul wel begrijpen, want van die dag af mocht vader zoo maar in de kerk gaan. Hij had de sleutel van de kerk en ook van de toren. Dominee was nommer één en dan vader nommer twee, vooral door het voorlezen en het hardop praten. Dat alles natuurlijk afgezien van „Meneer", die boven allen stond. Die had geen nommer. Die kwam vóór nommer één. Eerst had Paul het niet begrepen, waarom vader de verhui zing zoo prettig vond: daar bij Timmerman was de groote lindeboom met de bank er om heen, waar Paul zoo prettig kon spelen. Hier bij het kostershuisje achter de kerk was yeen lindeboom. Maar toen Paul achter het huisje had ge merkt, dat daar dat groote huis zoo mooi te zien was. de Malenburg, waar nu niemand zoo dicht bij woonde als hij, toen was hij met de verhuizing verzoend. En de eerste keer daarna, dat vader en hij zouden gaan eten, toen dankte hij, Faul, hardop en zei: „Ik dank U. Heer, dat we verhuisd zijn en de Malenburg nou zoo goed kunnen zien. Zegen deze spijs en drank. Amen." Toen had vader met die blije uitdrukking in zijn oogen üem aangezien en hem over zijn driejarig kopje gestreken, maar niets gezegd. Ze zeiden toch haast nooit iets, als ze samen zaten In tiet kleine kamertje, hij wat te spelen, en vader te schrijven, want behalve al de administratie voor de kerk, de kosterie, de pastorie en de armen, dus al het werk. dat vader voor „Meneer" moest doen, had vader ook nog de briefjes te schrij ven en het geld op te halen in heel Slijkdorp voor brand en verzekering en die dingen, maar daarvan begreep Paul toen nog niets. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9