STADSNIEUWS ■I HANDEL en NIJVERHEID BONT DE GROOT Dr A. KUYPER HERDACHT Stofzuiger Centrale HAGEMAN VOOR BETERF AARDAPPELEN VAN DER VLIST ZATERDAG 33 OCTOBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 De overdekte zweminrichting Ofllcleele opening op 4 November Naar wij vernemen zal de officiecle opening van de Overdekte Zwemin richting aan de Haarlemmerstraat plaats hebben qp Donderdag 4 Novem ber ar De laatste hand wordt thans gelegd aan de afwerking van het nieuwe bad. Het zwem bassin is klaar, doet frisch en vroolijk aan en één oogopslag doet zien. dat alles ruim van»opzet is. Breede trottoirs omgeven hei bassin en bedriegen de voorteekenen niet, dan zal het geheel er uitstekend verzorgd .uitzien. Het kinderbassin, het hooger gelegen ge 'deelt e dus aan den noordkant, zal worden afgesloten door een flink aquarium. Van daar vloeit het water in het kleine en daarna naar het groote bassin. In het diepste gedeelte daarvan zijn de afvoerbuizen van het water zichtbaar. De bassins hebben bovendien opstaande ran- don, zoodat het water van de trottoirs er niet in kan vloeien. Het personeel voor de inrichting, machi nisten instructeurs, badjongens en -meisjes, is reeds geëngageerd en over twee weken kan alles draaien. De openingsavond, welke een officieel ka rakter zal dragen, belooft iets bijzonders te worden. De organisatie daarvan is in han den van de besturen van de Leidsche Zwemclub, De Zijl en Poelmeer, met welke .vereenigingen bereids overeenkomsten zijn aangegaan betreffende de te houden oefen- openingsprogramma nader terug, avonden. Te gelegenertijd komen we op dit Naar wij tenslotte nog vernemen, ligt het in de bedoeling van den heer Koster, dat de aannemersfirma Visser uit Leeuwarden, onmiddellijk na het gereedkomen van de Overdekte een aanvang zal maken met den bouw van de niéuwe open zweminrichting aan 't Nieuwe Kanaal. JUFFROUW SPRINGT UIT HET RAAM Hedenmorgen te kwart voor acht is de 22-jarige mej. J. B., nadat zij van de boven verdieping van haar huis aan de Lange- gracht een ruit had ingeslagen, van een hoogte van 3% M. "it hei raam gesprongen. De juffrouw," die in overspannen toestand verkeerde, liep slechts verwondingen aan rechterarm on rechtervoet op. zoodat zij on der behandeling van haar huisdokter geste d kon worden. KAMER VAN KOOPHANDEI Wijziging. Eecen en van Tilburg. Noord- wij kerhout, Ileerenweg 172d. Bouwbedrijf. De vennootschap onder firma is ontbonden. Nieuwe inschrijving. A. v. Tilburg. Noord- wijkerhout, Heerenweg 172 R. Bouwbedrijf. E-: A. v. Tilburg, Noordwijkerhout. A. Eecen. Noordwijkerhout, Koninginne weg 17. Bouwbedrijf. E.: A. Eecen, Noordwij kerhout:. N.V. Schoenfabriek voorheen J. Find- hammer. Sassenheim, Hoofdstraat 15. Schoen agenturen. Afkomstig uit Amsterdam. Luxor-Theater. Leiden, Stationsweg 19. E.: R. Uges Jr., Rijswijk (H.V.) Van velen eenbijdrage Dat hebban wij noodig Hebt Gij Uw bijdrage al op post rekening No. 302400 van den Penningmeester van het „Caril lon- Comité Stadhuis Leiden" overgeschreven? KRAGEN, SHAWLS, VELLEN,TAFELS i Ook imitaties in betere kwaliteiten DONKERSTEEG 1 Kleermakers- en Naaistersfournituren Meest gesorteerde speciaal-zaak in deze artikelen en alle DAMES MODE-ARTIKELEN. De werkloosheid De dagstaat van 21 October van den Ge meentelijken Dienst voor Sociale Zaken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, behan gers 24, betonvlechters 17, betonwerkers 56, ïundecringswerkens 1, glazenmakers 1, gla- zemvasschers 12, granietwerkers 11, grond werkers 8S, heiers 1, metselaars 129, opper lieden 103, schilders 178, sloopers 4, steen houwers 1, straatmakers 6, hulp-straatma kers 13, siucadoocs, witters 37, timmerlieden 256, uitvoerders 8, voegers 14, ongesch. bouw- akarbeiders 10. Totaal 973. Fabrieksarbeiders: bleekers 16, lompensor teerders 11, vellenblooters 3, steenfabr. arb. 132, zeepfabr.arb. 5, ongesch. fabr.arb. 51. To taal 218. Kantoornraoneel: kantoorpersoneel 11S, reizigers, colp 40. winkelbedienden 41, éta leurs 3, incasseerders 18, musici 10, onder wijzers 8. overheidspersoneel 5, verplegers 4. Totaal 247 Hotpl-café-nersoneel: huispersoneel 12, keil ners 50, koks 7. Totaal 69. Houtbewerkers: beddenmakers 3. houtbe werkers 66, kistenmakers 5, kuipers 7, lijs tenmakers 4. mandenmakers 6. meubelstof feerders 15. meubelmakers 21. politoerders 2, oncesch. fabr.arb. 28. Totaal 157. Kleermakers: kleermakers 67, kappers 8 schoenmakers e.a. 14. Totaal 89. Land- en tuinarb.: bloemisten 35, landar beiders 30. tuinlieden 32, warmoezje.fs 10. on gesch. landarb. 5. Totaal 112. Metaalbewerkers: bankwerkers 113, blik- bewerkers 21, burgersmeden 27, electricien» 55. easfivters 11. casmetermakers 1, gereed schapmakers 3, instrumentmakers 2, isoleer- ders 3. kettinssmeden 19. klinkers 9,_koper- salgers 3. lab. bedienden 2, lasschers 5, lood gieters 49, machinisten 16, metaalboorders 7, metaaldraaiers 2, metaalslijpers 4, metaal- zagers 2, monteurs 17, pianostemmers 3, po lijsters 1, ponsers 3, rijwielherstellers 15, rij tuigschilders 2, scheept timmerl. 2, stokers 26, tegenhouders 15, hulp-verw. monteurs 12, voorslaanders 5, voorwarmere 4, vulcani- scurs 1, vuurwerkers 10, wagenmakers 5, ijzerwerkers 3S, zandspuiters 2. zandvormen 3. ongesch. arbeiders 50. Totaal 568 Sigarenmakers: sigarenmakers 20, sig. sor teerders 1, sig. strippers 1. Totaal 22. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 8, in genieurs 4. technikers 4, teekenaars 17, werk meesters 19 Totaal 52 Textielarbeiders: hekelaars 8, katoendruk kers 21. kluwers e.a. 10. luikens 15, plaatsnij ders e.a. 20, schrobbelaars 3, spinners 59, spoolers 2. staaldraad draaiers 6, sterkers 2. strijkers 12. wevers 116, wolbewerkers 39, on gesch. textielarb. 63. Totaal 367. Transportarbeiders: emballeuns 6, chauf feurs 139, exp. knechten 17, koetsiers 11, loop knechten 45, schippers 77, magazijnknechten 60. spoor- en trarnpers. 20, wakers 6, trans- nortarbeiders 69, losse arbeiders 514. Totaal 964. Typografen: boekbinders 24, boekdrukkers 20. fotografen 4, hulp-vakarbeiders 4, letter zetters 29, steendrukkers 2. Totaal 83. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 83, mole naars 1, ovenisten 5, slagers 65, suikerwer kers 20. wijnkoopersknechten 13, zoutzie- ders 2. zuivelbereidens 5, ongesch. fabr.arb. 33. Totaal 227. Vrouwen: beh. naaisters 1, apothekersass. 2. kapsters 2, naaisters 11, strijksters 1, maasters 1, kooksters 1, winkeljuffrouwen 18, serveersters 2, linnenjuffrouwen 1, buf fetjuffrouwen 1, kanvoorbedienden 43, ver pleegsters 7, bedrijfsleidsters 1, teekenares- sen 1, onderwijzeressen 6, ass. en Huishoud sters 15, dienstboden d. en n. 42, kinderjuf frouwen 3, werksters 81, fabr. arbeidsters 18, A.V.O. 9. Totaal 267. Algemeen totaal 4424 22 October 1936 4S84 22 October 1935 4150. Ned. Herv. Radio-Omroep De Vereeniging tot oprichting van een Ned. Herv. Radio-Omroep hield gisteravond een drukbezochte samenkomst in het YVijk- gebouw „Rehoboth". De vergadering werd door den correspon dent voor Leiden der Vereeniging, den heer A. B o u m a n, geopend. In een kon woord zette Spr. het doel der Vereeniging uiteen. Hij verklaarde, dat er z.i. wel degelijk behoefte is aan deze Ver eeniging. Op het oogenblik worden de be langen der Ned. Hervormden bij geen der Omroepvereenigingen voldoende behartigd, hetgeen Spr. met bewijzen trachtte te sta ven. Vervolgens wees Spr. op de bestrijding die de Vereeniging bij haar werk onder vindt, waaibij hij verschillende verwijten van tegenstanders trachtte te weerleggen. Vervolgens was het woord aan Ds. Joh. W. Groot Enzerink. De Vereeniging bedoelt te waken voor de belangen van de Ned. Herv. Kerk, van de Volkskerk, aldus ving Spr. aan, en al maakt een kerk niet zalig, zjj is wel de plaats waar God de Zijnen bijeenroept. Zij is niet slechts opvoedster maar moeder. En wij mogen onze kerk niet in den sectarischen hoek la ten dringen, zelfs niet haar met andere kerken op één lijn laten stellen. Een kind zet, wanneer het fouten bij zijn moeder ziet, zijn moeder niet op zij. Spr. prees daar om in dit verband den arbeid van de'Ver eenigingen „Kerk hers lel" en Kerkopbouw". Nu kwam het wonder van de radio, zoo vervolgde Spr. Welk een mogelijkheden biedt deze voor de Evangelieverkondiging. Men kan het nu toejuichen, dat de Pro testanten elkaar gevonden hebben in één omroep: de oecumenische gedachte ligt daarin. Spr. zelf is voorstander van een al- gemeenen omroep, waarbij hij Engeland als oorbeeld aanhaalt. Wil deze Vereeniging ui weer een scheiding? Maar waarom dan, aldus Spr., die andere politieke en kerke lijke omroepen. Mag de Ned. Herv. Kerk zich dan niet laten hooren, zoo vraagt Spr. Aan de hand van de officieele cijfers wiist Spr. erop. dat met de belangen van de Her- ormden bij de N.C.R.V. niet voldoende re kening wordt gehouden: gelijkstelling met anderen, aldus Spr., is niet genoeg. Boven dien mag de Herv. Kerk zich als zoodanig niet laten hooren. Steeds beperkende maat regelen. om toch vooral niet als kerk te spreken! Een Hervormde Radio-omroep zal het ge luid der Volkskerk ongehinderd kunnen la ten hooren. Toch wijst Spr. er hierbij op, dat de huidige toestand ook de schuld is der Hervormden. Daarom wil Spr., dat de Vereeniging s>erk zal groeien; wanneer dat j is geschied, dan zal wellicht recht te ver- krijgen zijn. Dan kunnen wellicht zenduren aangevraagd en kan het geluid der Herv. Kerk ongehinderd door den aether weer klinken. Tenslotte weersprak Spr. nog met nadruk, dat deze Vereeniging voornamelijk zou uit gaan van de H.G.S. Na een pauze was het woord aan den tweeden spreker van dezen avond, Ds. J de Wit Wij willen, aldus Spr., dat de kerk in 't midden staat, in 't midden van het leven van ons volk. Wij willen niet kerkistisch zijn. maar goed Hervormd. Nadat Spr. gewezen heeft op de histori sche plaats die de Ned. Herv. Kerk als Volkskerk in ons volk inneemv. zegt hij het verklaarbaar te achten, dat men een eigen omroep van deze kerk wil. tot uitbreiding en grootmaking van deze kerk. Al mag samenwerking, aldus Spr., niet over het hoofd gezien worden, in de eerste plaats moeten wij onze schuld ten opzichve van de eigen kerk inlossen. In de eerste plaats moeten wij medewer ken tot den bloei van Gods Koninkrijk, maar ook tot den bloei van onze kerk. al dus Spr. Daarom hoopt Spr. ook, dat de Hervormde Kerk door de radio een eigen geluid kan laten hooren, rot zegen van velen. De heer Bouwman sprak een dankwoord, waarop Ds. Groot Enzerink met dankzeg ging sloot. Gelden op hypotheek beschikbaar TEBErt UITERST BILLIJKE VOORWAARDEN 3H°/o Pandbrieven 100l'9% (met 2 0/0 verplichte ultloting per aart Centrale Commissie voor Buurtbelangen Ingesteld door samenwerkend e buurt vereenigingen Op initiatief der buurtvereeniging „Lange Diefsteeg" is een vergadering gehouden van afgevaardigden van de verschillende buurtvereenigingen in café „Centraal". De voorzitter, de heer Joh. van der Kloot, opende deze goed bezochte ver gadering met de opmerking, dat het niet de bedoeling mag zijn, naast de bestaande Middenstandsvereen. een nieuwe vereeniging op te richten, maar dat deze vergadering uitslui tend ten doel had, de belangen der buurtvereenigingen te bespreken, in 't bijzonder bij eventueele versierin gen. De heer Verhulst deelde o.m. mede, dat ook de contact-commissie deze plannen toejuicht. De komende feesten maken on derling overleg wenschelijk en hij stelde voor een kleine commissie te benoemen, die zich dan tevens o.m. kan belasten met het ontwerpen van een uniform reglement. Ook deze spreker stelde voorop, dat alleen buurt belangen behandeld zullen worden. De heer van Appel stelde voor, de te be zitter van den Raad van Toezicht, Ds. G. Mulder. Na gebed werden een tweetal coupletten van het Wilhelmus gezongen. V Hierna heette spr. allen hartelijk welkom. Inzon derheid werden genoemd Burgemeester Colijn .beschermheer, de heer van Oei. secr. van het Hoofdbestuur en voorts de afgevaardigden van div. vereenigingen. Vervolgens bracht spreker dank aan allen die in meer of mindere mate tot do inge bruikneming hadden medegewerkt. Na een openingsmarsch van de tam boers en .hoornblazers kreeg Burgemeester Colijn het woord. Deze schetste eerst hoe het pad der Garde niet steeds over rozen ging. Vooral met een gebouw voor de oefeningen was het niet steeds gemakke lijk klaar te komen. Echter is dit thans voorloopig van de baan en gezien de grootte kan men zeggen dat het gebouw op den groei berekend Vervolgens wees spr. er op hoe de Oranje-Garde bij feestelijkheden haast niet meer gemist kan worden en zelf steeds tot medewerking bereid is. Een waarschuwing Toch wilde spr. voor één ding waarschuwen. Er zijn verschillende clubs voor zang, mondorgel enz. Hier ligt een gevaar en wel dat men wat oppervlakkig gaat werken. Het doel is de liefde voor het Vorstenhuis te bevorderen. En daartoe is in zeer belangrijke mate noodig dat men studeert. Dat mag niet verwaarloosd worden. Waar geen kennis is moet zij worden gebracht, waar zij is. moet zij verdiept. Tenslotte wenschte spr. de Oranje-Garde een tijdperk van groote bloei opdat zij daardoor naar steeds hooger plan opge voerd worden kan. Daarna verklaarde spr. het gebouw voor geopend. Een verzoek hierna door spr. gedaan voor medewerking van de leden aan de winterhulp collecte op 4 Nov. werd bij monde van den tweeden voorzitter, den heer G. J. J. Leene, voor 100 pet. ingewil ligd. Na eenige mondorgelnummers en zang van het Oardelied was het pauze, waarin de thee werd aangeboden Als attractie RADIO-DISTRIBUTIE ZATERDAG 23 OCTOBER Programma 3: S Keulen; 10.35 ParUs R: 12.20 usscl VI; 11.20 Londen Reg: 15.20 Keulen: 20 Partis R: 18.20 Keulen; 21.20 Parts P. Par of dlv.; 22.15 Berllln 'jgrani'-na 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; London Reg; 13.05 Droltwlch; 16.35 Brus* V; 17.20 Droltwlch ZONDAG 24 OCTOBER Programma 3; 8.35 Brussel Fr: 8.50 Keulen; 10.20 Brussel Fr; 10.50 Keulen: 13.20 Brussel VI 14.20 Brussel Fr; 14.35 Brusel VI; 15.20 Keulen; 17.20 Pcri)3 R: 19.35 Weenen of dlv; 21.20 Brus el 1 Eerlijn sel l 8.30 Bri iel Fr.l' lch; 21.05 Dl' 23 Boedapest of dlv.j sel VI; 10.50 Dl1 2.50 Droltwli Diversen: 14.40 Droitwich; 15.20 Br 17.20 Londen Reg; 18.35 I sen; 21.25 Droitwich; pl.m 23.25 Parijs R. MAANDAG 25 OCTOBER Program-ma 3: 8 Keulen; 9.20 Deutsehl; 9.50. eulen; 10.35 Partis R; 12.05 Droitwich; 12.20 Brussel VI; 13.20 Brussel Fr; 14,20 Diversen; 15.20 eKulen; 16.20 London Reg; 17.20 Parijs R; IR.20 Keulen; 18.33 Leipzig; 20.20 Rome of div.; 20 L on la Doua (of dlv.); 22.50 Brussel 8 Brussel VI; 9.20 Dlversenj LI.35 London Reg; pl.m 12.45 ,ondon Reg; 16.20 Droitwich; 23.2 ProgrE 10.35 Droitwich; Droitwich; 13.20 18.20 Diversen; 18.40 Droitwich; 20.05 London R 20 50 Droltwlch; 23.05 London Reg; 23.20 Droit- noemen commissie den naam van „Centrale word een prijSvraag gehouden. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: W A Bakker—Hill z M H Tas kinDuivenvoorde z C NulkesWItteman d M v EgmondVerlaan d A Teegelaar Nieuwenburg d L v RojjenCornet z P v Vuren—v d Panne d M de Kloe—Hllgers z M M Flaman—Dreef d OVERLEDEN; L de Vinke—de la Rie vr.. 55 j IN DEN KRING DER A. R. KIES VEREENIGING Rede Prof. Diepenhorst In een stampvolle groove Burchtzaal (velen moesten zich met een staan plaats tevreden stellen) heeft gister avond de A.R. Kiesvereeniging „Neder land en Oranje" een herdenkingsavond ■gehouden in verband met de honderd- ete geboortedag van Dr. A. Kuyper. Naasi' het podium was de levens- groote foto van den grooten staatsman en geleerde opgesteldtemidden van een palmversierine. Op dezen avond zou als spreker optreden Ds C. W. J. van Lummel, uit Zuidland, .tijdgenoot en medestrijder van Dr. Kuyper, maar helaas had Ds. v. Lummel in verband met een ernstige verkoudheid van deze spreekbeurt moeten afzien. De voorzitter der kiesvereeniging, de heer D. Parmentiftr. deed na de opening op de gebruikelijke wijze deze teleurstellende mededeeiing, maar voegde er dadelijk aan toe, dat het bestuur Prof. Diepenhorst' uit Amsterdam bereid had gevonden om De. v. Lummels plaats in te nemen De heer Parmentier sprak daarna een kort openingswoord, waarin hij er op wees, dat op dezen avond van menschvergoding geen sorake mag zijn. Het zijn Gods daden, die wij gedenken. En wij mogen hier onge twijfeld het Hebreeën-woord toepassen: dat .wij onze voorgangeren moeten herdenken. Declamator! um Na dit openingswoord werd door den heer S. Mei se een declamatorium ..Enkele gre pen uit het rijke leven van dezen Staats man" gezegd mev orgelbegeleiding van den heer Anes en solo-zang van den heer H. de Rijk. Zoovele merkwaardige feiten uit Kuy- pers leven, zooveel fraaie en beteekenisvolle fragmenten uit ziin werken werden hier weer naar voren gebracht, en het was den heer Melse uitstekend toevertrouwd om deze jLingen op de beste wijze toï de zaal te doen spreken, terwijl ook zijn medewerkers zich uitstekend van hun taak kweten. Dit declamatorium werd besloten met de Calvinistische Marseillaise, Kuypers lieve lingspsalm: „Gij toch, Gij zijt hun roem, de kracht van hunne kracht". Vervolgens hield Prof. Dr. Diepen horst een rede over „Kuyper en de poli tiek". De politiek heeft een zeer groot deel van Kuypers leven gevuld, aldus spr. Dr. Kuyper in de politiek, dat beteekent Dr. Kuyper in den kruitdamp van heeven strijd. De politieke strijdknobbel was bij hem bij uitstek sterk ontwikkeld. Het scheen of zijn vernuft verscherpte, zijn stijl schitterender flonkerde wanneer hij aan hei" liberalisme de handschoen toewierp. Dr. Kuyper had vele vijanden juist om zijn politieke strijd. Waardigheid en decorum. Op het politieke leven van ons land heeft Dr. Kuyper zijn stempel gezet Hij stelde alles in her werk om de po litiek tot hooger peil te heffen ook wat de uitwendige gestalte betreft. Hij bleef bekoren tot hef einde toe door een groote ridderlijkheid in het poli tieke tournooi. Toch had hij meer dan iemand anders te doorstaan de per fide aanvallen van oneerlijke en on ridderlijke strijders. De eer en de waardigheid der persoonlijkheid wer den nimmer door hem aangetast Het suffe indommelende Holland van die dagen heeft Kuyper wakker geschud. Men wil hem die eer doen deelen met Multatuli, zooals men trouwens Dr. Kuyper op meer punten met Multavuli heeft willen vergelij ken. Multatuli was een aardsengel van het verzet, maar dan toch een gevallen archan gel, die als een oproermaker vereenzaamd is. Ook Dr. Kuyper was een rebel. Echter geen vernielzucht maar bewuste drang tot vernieuwde opbouw vervulde hem. wanneer hij de liberale si'eenen tafelen stuk sloeg Dr. Kuyper's zin voor waardigheid en decorum bleek uit zijn monumentalen en soms schier majesteitelijken stijl in woord en geschrift, hoewel hij bij tijd en wijle ook van een fijne humor gebruik maken kon of een vroolijke springende stijl toepassen, zoo als Spr. met verschillende voorheelden aan toonde. Maar nooit ontaardde dit lichte genre in trivialiteit die het aanzien der pa litiek schaadt. Niet alleen om de stiil maar veel meer om den inhoud van zijn politiek willen wij hem eeren. Hij heeft gesvreden voor een Christelijke staatkunde. Hij moest strijden tegen de politiek-schuwe Christenen en te gen den viiand. Die striid tegen de politiek- schuwe Chrisvenen heeft hij gevoerd met een onuitputtelijk geduld, met kloppend vermaan en teere ernst. Aan het andere front was de toon forscher. Hij randde aan het oppermachtige liberalisme en stond on verzoenlijk tegen hev opkomend socialisme. Bittere gramschap pakte zich tegen hem samen en dat is psychologisch wel verklaar baar. Het liberalisme jvas inderdaad wel oppermachtig, zooals Spr. nog eens uiteen zette, daarbij wijzende op het staatsrechte lijk schandaal dat bijna 100 procent der bur gemeesters in ons land liberaal was. Zoo wel op het bestuur als op de wetgeving heeft Dr. Kuyper groote invloed uitgeoefend. Hoe suond hij niet op de bres voor onder wijszaken? Voor elk stukje vrijheidsland moest bloe dig worden gestreden. Ziui strijd voor de vrijheid van ondeiwijs was lang, maar werd met een niet te temmen onverzettelijkheid gevoerd. Kort, maar misschien nog feller en verrassender was de strijd voor de vrijheid van Hooger Onderwijs, waaruit de Vrije Universiteit geboren is Spr. behandelde daarna nog Kuyper's strijd op sociaal en economisch gebied, waarbij de organisaties onder eigen vaan zijn sterke steun hadden. Om een wetboek van arbeid roept hij reeds in 1874 In de maatschappelijke verzekering zag hij een krachtig stuk volkskracht Spr. stipte daarna nog aan Kuypers op treden in de kiesrechtstrijd, in defensie- en koloniale zaken. In den kiesrechtstrijd vindt men niet de schoonste bladzijden uit zijn leven, meermalen heeft hij amende hono rabele moeten doen. Maar toch ook hier was zijn doel altijd zuiver en deel van zijn levenshouding. Groot en groovsch was het werk door Dr. Kuyper verricht. Met zonde en gebreken bevlekt heeft het ons volk toch grooten zo gen gebracht. Warme dankbaarheid moet ons hart vervullen voor wat God ons iD Dr. Kuyper heeft willen schenken. Gezongen werd daarna: U alleen, U loven wij. waarna de heer Parmenrier een dank woord sprak en de vergadering op de ge bruikelijke wijze werd besloten. Een mooie avond in een wijdingsvolle her denkingssfeer. Commissie voor Buurtbelangen" te geven. Deze commissie zou zich in hoofdzaak bezig moeten houden met eventueele versieringen,1 om op deze wijze meer eenheid te verkrijgen. Ook de financieele zijde werd door dezen spr. aangehaald. De afhankelijkheid van de contact-commissie of andere instanties ten aanzien van subsidies moet anders worden Deze bevoegdheid dient in handen gesteld te worden van de „Centrale Commissie voor Buurtvereenigingen". Aansluiting van alle buurtvereenigingen is dus gewenscht. Nadat de heeren Corba. Bergers, van Es. Donkers e.a hun standpunt hadden uiteen gezet, welke heeren door den voorzitter wer den beantwoord, werd overgegaan tot het benoemen van een commissie van vijf leden. Deze commissie zal bestaan uit de heeren Joh. v. d. Kloot, v. d. Reijden, Donkers, van Duin en H. M. Verhulst, Hoogewoerd 123. waar buurtvereenigingen welke verhinderd waren aanwezig te zijn of die abusievelijk niet waren uitgenoodigd, alle inlichtingen kunnen verkrijgen. De benoemde comniissie zal het voorberei dend werk verrichten en te zijner tijd zul len de voorstellen de verschillende buurtver- eenieingen hereiken. ite voorzitter sloot daarna deze zeer ge- nn-meerde vergadering onder dankzegging voor de goede opkomst en de prettige sa menwerking. Kring Leiden van A.R. Propaganda-clubs Op Donderdag 28 October a.s. houdt de kring Leiden van A.R. Propagandaclubs zijn jaarvergadering in göbouw „Rehoboth" al hier. Beha ve dat de jaarverslagen zu'len worden uitgebracht en de winteractie be sproken, zal de voorzitter, burgemeester A. Warnaar, van Hazerswoude, een rede hou den over het onderwerp: „Kuypers strijd en onze taak". Alle leden van aangesloten clubs en verdere belangstellenden worden harte lijk opgewekt deze bijeenkomst bij te wonen DOOR VALLEND HOUT GETROFFEN Gistermorgen te ha'f twaalf is de 38-jarige grondwerker W. H., werkzaam bij de nieuw bouw van de meefabriek der firma De Koster aan de Looierstraat, door een stuk hout van anderhalve meter lengte, dat van elf meter hoogte viel. in den nek getroffen. De man liep een schaafwonde op en werd door den E.H.D. voor onderzoek medegeno men naar het Acad. Ziekenhuis, waar geen verder letsel geconstateerd kon worden. UIT DEN OMTREK ALREMADE MOND- EN KLAUWZEER Het mond- en klauwzeer begint ook ln onze gemeente sterk te verminderen. Dage lijks komen de aangiften ver secretarie bin nen. dat de ziekte weder is geweken. Het aantal gestorven dieren is tot heden een 10- tal. OPBRENGST COLLECTE B-STEUN De opbrengst van deze week te Roelof- arendsveen gehouden collecte bedraagt f 8482. Te Rijpwevering was deze opbrengst f 47.67, te Oud-Ade f 47.98, te Nieuwe-Wete ring f 21.92 en te Kaag f 16.93. ALPHEN a.d. RIJN Opening Nieuwe Clubgebouw Oranje Garde Onder groote belangstelling is gister avond het nieuwe clubgebouw van de Oranje-Garde aan de Wilhelminastraat officieel geopend. Voordien had men de oefenavonden in het schoolgebouw aan de St. Jorisstraat, de Juliana Kleuterschool. Het was daar steeds een beetje behelpen. En nu had men het geluk dat men beslag kon leggen op een pand waarin eenige jaren terug een gedeelte van het bedrijf van de fa. Ten Cate-Brouwer was ondergebracht. Eenige jaren was hier de vakcursus voor jeugdige werkloozen, maar thans werd er geen gebruik meer van gemaakt. En door de zeer welwillende houding van den eige naar heeft men het groote gebouw thans kunnen betrekken. Het gebouw was met vlaggedoek ver sierd. De avond werd geopend door den voor- Na heropening werden onder leiding van den heer A. Groeneveld gezamenlijk eenige volksliederen gezongen. Door den heer van Oei werd hierna een opwekkend woord gesproken, waarbij hij tevens namens het Hoofdbestuur de geluk- wenschen aanbood. Na eenige mooie stukjes declamatie van den heer Stavleu, Vad. Gesch. leeraar, sprak de heer Groeneveld namens de Chr. Oranjevereen. In een geestige toespraak feliciteerde hij deze zustervereeniging. Nadat de zangclub onder leiding van den heer J. J. v. d. Reijde.n zich had laten hooren, werd de uitstekend geslaagde avond door Ds. Scheers op de gebruikelijke wijze gesloten. OPBRENGST COLLECTE De gehouden speldjèsverkoop voor de t.b.c.-bestrijding-vereenieing heeft opge bracht f 153.70. KAS-VEREENIGING N.V. ANNO 1865 AMSTERDAM C„ SPUISTRAAT 172 BEWAREN VAN EFFECTEN MET ADMINISTRATIE Onze nieuwe Brochure „Bewind en Executeele" wordt gaarne op aanvraag toegezonden. Agenda Donderdag, 28 November. Rehoboth, 8 uur., Jaarvergadering Kring Leiden van A. R. Propagandaclubs. De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren: Bruins S ot, Rapenburg 59, telef. 830; Do Bruvne. Hooge Rijndijk 19, tolef. 2846; P. v4 Es, Hoogewoerd 138, to'ef. 266; Niemer, Sta tionsweg 37, telef.' 506; Starck, Witte Singel 29, telef. 2434. De Ge-neesk. Zondagsdienst te Oegstgeesf wordt waargenomen door Dr. Varekamp, telef. 1916. De avond-, nacht- én Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 23 tot en met Vrijdag 29 October a.s. waargenomen doorl de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4,1 telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Ocgstgeest, telef. 274 DE BRUG OVER HET AARKANAAL De actie voor betere beveiliging bij do nieuwe brug over het Aarkanaal heeft wei' succes. De provincie plaatste onder aan de afrit- RUBRIEK TEN DIENSTE VAN ONZE ABONNE'S UW ASSURANTIEKANTOOR lm. NOOMEN BREESTRAAT 10a. Tel 302. na 6 tt. 2170 Nieuwe Leidsche Begrafenis Vereeniging voor Leiden en Omstreken TeL 975. W. v. INGEN SCHENAU, Voort Belast zich met de zorg voor: BEGRAFE NISSEN en TRANSPORTEN, en alles wat daarop betrekking heeft. Ie klas uitvoering Billijke tarieven Inlichtingen voor lidmaatschap op aan vraag ten Uwent, of Kantoor: Hoogewoerd 84, Leiden, Telef. 975 Commissie van controle en aanbeveling: Mr. W. Aalbersberg, Oegstgeest; S. Th. Buijs; G. H. Pothuis,; B. de Witte; P. C G. A Wijkmans, te Leiden. ATELIER JONKER BREESTRAAT 29 LEIDEN VOOB EEN 31JZ0NDER PORTBET Voor interieur- en Indnstrleopnamen Voor ALLES op FOTOGEBIED FOTO EN KINO HANDEL HOOIGRACHT 51 Telef 2945 VERKOOP - INRUIL en REPARATIE VAN ALLE SOORTEN STOFZUIGERS Condities ln overleg EXPERT TAXATEUR J. VAN ITERSON Gediplom. en Beëedigd MAKELAAR LEIDEN, Telef. 1772. OUDE SINGEL 190 TIMMERBEDRIJF BOUWKUNDIGE AANNEMER P. J. MAARTENSE HOOGSTRAAT 6 LEIDEN Juwelier - Goud en Zilver Horloges Telefoon 571 Gevestigd 1868 SPECIAAL ADRES voor SOHOONHEIDSMASSAGE MAISON „HENRY" BREESTRAAT 56a Telefoon 431 herenmode - moeden maatkleding^^ "drektraat so REGENJAS f 26 75.TWEED-JAS f 34.75 HOOGEWOERD 9 - TEL 3493 JOHN KAGER CENTRALE VERWARMING SANITAIRE INSTALLATIES DOELENSTEEG 9—11 LEIDEN Telefoon 2289 Postrekening 143937 alléén HAARLEMMERSTRAAT 17 Telet 313 D. M. VAN EWIJK WONINGINRICHTINGEN BEHANGERIJ STOFFEERDERIJ MEUBELMAKERIJ BREESTRAAT 73 Telefoon 414 Mr. Dr. H. D. M. K N O L ACCOUNTANT Steenschuur 16 Leiden Telefoon 1598 LEEST DEZE RUBRIEK AANDACHTIG MAKELAARSKANTOOR H. D. VAN WELZEN J* Beëedigd Makelaar BELEGGINGEN in Vaste Goederen OUDE SINGEL 220 TELEFOON 2774

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6