De landbouw en onze samenlevinq I. MOS Vih. Fa. JAC. VRIJ ZATERDAG 23 OCTOBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Fransche oorlogsschepen tijdens de Middellandsche Zee manoeuvres, welke nabij Toulon gehouden werden. Langzaam maar zeker vorderen de Japanners bij hun opmarsch in Al.ooru cmna. Links: de Japanners nemen bezit van een uit strategisch oogpunt belangrijk, doch grootendeels verwoest, gebouw in Shanghai. Rechts: de ontscheping van Japansche troepen aan de Wang-poo kade te Shanghai. Twee opnamen van het vreeselijkê ongeval met het marine-vliegtuig de T IS. Links: de kameraden van de zeven geborgen slachtoffers brengen een laatste eeresaluut bij de begrafenis op het kerkhof „Rembang Koenoeng". Rechts: het restant van het wrak van het toestel in de takels van de Polluxhangend. De Groninger Brandwaarborg-Maatschappij QpgftrlcM 1890 VASTE PREMIE ONDERLINGE WAARBORG SLUIT BRAND- INBRAAK en BEDRIJFSVERZEKERING Directie M. BROUWER Mr GA. DIEPENHORST Kantoren Groningen O.Boteringeitr."7 Zeist Statlonslaan 8 ACTIEVE VERTEGENWOORDIGERS GEVRAAGD 0 het Rijksmerk is een waarborg voor kans, die U zal be- in het Ryksmerk,dan hebt U BLIJVEND MOTVRIJE VLOERBEDEKKING BEZOEKT HET Natuurhistorisch Museum T« Rotterdam Geopend op Vrijdag, Za- Matheoesseriaan 7 terdag. Zondag en Maan- dag van 10 tot 5 uur. Toegangsprijs A,d.r. n. 10 CL Telefoon 13970 LIJDERS aan MAAGPIJN maagkrampzuur, hartwater en slechte spijs vertering zullen baat vin den bij het gebruik van het reeds vijftig jaren den handel zijnde BOOM'S MAAGPOEDER pakking 1 s voorzien van den naam BOOM. tl.29 per doosper halve doos f 0.75. Nederlandsch fabrikaat. Coöperatie is van elementair belang Boeren smeden van hun eigen toekomst Door het Kon. Ned. Landlb. Comité is gisteren een algemeene vergadering ge houden in het gebouw der Eerste Kamer te Den Haag. Door den voorzitter, den heer J. L. Nysingh te Wijk, werd in zijn openings rede gewezen op de verbetering van de neene economische toestand van ons land sedert de vorige algemeene ver gadering. Met vertrouwen zou men de töekomst tegemoet kunnen zien ware het niet. rl zich enkele minder gunstige verschijnselen voordoen. In de eerste plaats moet worden aangenomen, dat de opleving in de wereld voornamelijk is gestimuleerd door de algemeene bewapening. Voorts valt op te merken, dat sedert April de prijzen op de internationale goederenmarkten zich in dalende rich ting bewegen. Wat de toestand van de landbouw aangaat, kan worden geconstateerd, dat voor de voortbrenging van dierlijke producten de omstandigheden zijn ver beterd. De rundveehouderij, de voornaamste tak van het landbouwbedrijf, kwam in betere omstandigheden door dat de veeprijzen zijn gestegen. Evenwel is waarschijnlijk mede als gevolg van het mond- en klauwzeer in d" laatste weken een aanzienlijke terug slag ingetreden. Al zijn groote bezwaren verbonden aan de teeltregeling, toch kunnen we deze nop niet missen, vanwege de veeprijzen die bii opheffing weer snel zouden dalen. In de kringen buiten den landbouw wordt maar al te zeer den indruk geves tigd, dat het de boeren thans reeds goed gaan. Een ieder die ten plattelande be kend is weet, dat zulks' niet het geval is. 'e toestand is wel verbeterd laar rooskleurig is hij nog _eenszins. Van opheffing van de landbouwcrisismaatregel en mag dan ook geen sprake zijn. Bij de melkveehouderij klaart het op. De boterprijzen zijn aanmerkelijk verbeterd. Met de verlaging van de toeslag op melk, die 3 October is ingegaan, kon spr. niet accoord gaan, daar de melkproductie voort durend daalt. De staltijd is voor de deur en het mond- en klauwzeer doet ook zijn in vloed gelden. Na langen tijd onrendabel te zijn geweest is de varkenshouderij thans reeds sedert ecnige maanden een loonend bedrijf. Voor het akkerbouwbedrijf schijnen de vooruitzichten iets minder rooskleurig. Onze boerenstand is ontsnapt aan het gevaar van een algeheelen ondergang die even snel als volkomen zou zijn geweest, indien er geen landbouwcrisis maatregelen waren geweest Een onder gang, veroorzaakt door een ruïneuse daling van de productenprijzen, die geen tegenwicht zou hebben gevonden in de vermindering van de kostprijzen Spreker uitte den vurigen wensch, dat onze boerenstand, die in de moeilijke jaren, die achter hem liggen, zijn krach ten en zijn werkzaamheid bewaarde, niet aan zijn lot zal worden overgelaten, zoolang de productenprijzen nog niet loonend zijn. Tot de boeren zou spreker willen zeggen: maakt uw bedrijf zoo efficient mogeliik. Gii kunt veel verbeteren wat geen geld behoeft te kosten, maar wel geld spaart of meer geld opbrengt. Samenwerking op landbouw gebied is zelden als een grootere nood zakelijkheid od den voorgrond gelreden dan op dit oogenblik, waarop de landbouw vooi zijn bestajiinsmogelijkheid weer moet strijden Door den heer J. J. A. C h a r b o, direct van de Nationale Coöperatieve Raad te Rol terdam werd gesproken over: „Noodzaak en zegen van de coöperatieve organisatie voor de boerenstand Spreker noemde de coöDeratieve beweging van elementair belang vooi den boerenstand. Ook de algemeene landbouworganisaties moeten haar be vorderen door propaganda. Coöperatie dwang is echtei volkomen verkeerd, want zonder overtuiging mislukt de coöperatie zeker. Bijzondere aandacht vroeg spreker voor de beteekenis van coöperatie voor de kleine boeren, die het grootste belang hebben bii gunstigen in- en verkoop. Er ontbreekt naai sprekers meening nog veel aan een voldoende algemeene welva«. der Nederlandsche boeren. Hij sprak den wensch uit, dat die boeren meer en meui overtuigd zuller raken van de natuurlijke logica der coöperatieve grondwet: help uzelf één voor allen. Allen voor één. Deze rede van den heer Charbo werd bij gewoond door den Minister van Econ. Za ken, mr. P. L. M. Steenberghe en de secr.-gen. mr. dr. A. A. v a n R h ij n. De minister hield hierop een korte rede, waarin hij wees op de groote belangen, die de landbouw dient en op de taak, welke hiervoor op de centrale landbouworganisa tie rust. ZExc. uitte de wensch, dat de aan gename verstandhouding, welke thans be staat tueschen regeering en het K.N.L.C tot in lengte van jaren zal worden gehand- Ingekomen was een telegram van Z.K.H. Prins Bernhard dat hij het eere voorzitterschap van het K.N.L.C. gaarne aanvaardt. Hierna volgde eenige bespreking over de rede van den heer Charbo, waarbij deze nog verklaarde, dat hij het behoud van den middenstand niet elementair noodzakelijk achtte, al wilde hij persoonlijk niet ontkennen, dat de midden stand belangrijke voordeelen heeft Maar dezelfde voordeelen vindt men in de Ver bruikscoöperaties meer dan voldoende ge compenseerd. Overigens achtte Spr. het ook weer niet gewenscht dat door al te ver doorgevoerde coöperatie de mid denstand noodlijdend zou worden aangezien zulks nooit tot behoud van onze volkskracht kan strekken. De voorzitter schorste de vergadering tot hedenochtend. In de hedenochtend voortgezette vergade ring sprak de heer H. D. Louw es, voorz. van de Gron. Mij. van Landbouw, over: Spr. begon met te betoogen dat onze boe ren- en tuindersstand behoort bij ons volk. Als ons volk maar verstaat, dat het ook bij zijn boeren en tuinders behoort. Er zijn geen vraagstukken van nationaal belang, die ook niet voor onzen boerenstand van ge wicht zijn. Zoo zijn er echter ook weinig groote landbouwvraagstukken, die niet de beteekenis hebben van nationale problemen. De boerenstand moet daarom voor zijn op treden en werken als groote volksgroep zijn kracht zoeken in penetratie en niet in iso lement. De Nederlandsche boerenstand heeft alle reden zich de gelijke te achten der andere bevolkingsgroepen en in rustig zelfvertrou wen zijn weg te gaan De toekomst moet liggen in verbetering van eigen tekortko mingen, in vermeerdering van eigen kracht', in den wil het geheele volk van zijn goed recht te overtuigen. Organisatie is noodig Spr. achtte het streven haar' confessioneele verdeeldheid be lemmerend voor het streven naar het groote doel dav de organisaties nastreven In ..Landbouw en Maatschappij zag spr een soort agrarisch marxisme, een nieuwe belangenstrijd. Op het gebied van staatszorg voor den landbouw is nog veel te doen Er is daarbij veel voor te zeggen om de sociale wetgeving uit te strekken toe de kleine ondernemers in midden- en boe renstand Men moet het volk in zijn geheel voor de boeren problemen plaatsen. Het valt te betreuren, dav de land hou whoogeschool te YVageningen geen krachtig centrum is van gezond agrarisch gevoel een cen trum waarvan een effectieve beïnvloe ding onzer openbare meening kan uit- Het systeem van een urgentie-proeram ma heeft in den aanvang van de crisis uit nemend gewerkt Daarom uivte spr den wensch. dat d** centrale landbouworganisa ties zullen komen, na beraad in eigen kring tot een „permanent urgentieprogram het eene. nationale landhouwprogram, dat geregeld herzien kan worden Ook de boeren, zoo eindigde de heer Louwes zijn rede. zijn smeden van hun eigen toekomst en hun eigen geluk BINNENLAND Burgemeester-installatie te Heerde Mr. J. D. Koster ingehaald Gistermiddag had te Heerde de installatie plaats van den nieuwen burgemeester van Heerde, Mr. J. D. K o ster, vroeger burgemeester van Kortgene De burgemeester werd onder groote be langstelling van de grens der gemeente E p e afgehaald door een commissie met muziekverenigingen en een veertigtal rui ters te paard. Nadat de burgemeester met zijn echtgenoote in een open landauer had den plaats genomen, werd de stoet ge vormd en reed men naar het gemeente huis. Na een zanghulde werd door een der tigtal vereeniginsren uit de geheele ge meente voor den burgemeester en diens fa milie gedefileerd, waarna om half drie de openbare raadsvergadering werd gehou den, waarin burgemeester Koster werd ge installeerd door den heer W. D. v. Dom melen, wethouder loco-burgemeester der gemeente Heerde. De loco-burgemeester sprak daarbij een rede uit, waarna deze den nieuwen burge meester de ambtsketen en den voorzitters hamer overhandigde. De burgemeester beantwoordde deze rede en nam hiermede officieel zijn taak als burgemeester op. Nadat nog door andere sprekers het woord was gevoerd, werd de vergadering gesloten. Nieuw schip voor de „Nederland" Krijgt de naam „Oranje" De Stoomvaart Maatschappij „Neder land" deelt mede, dat het bij de Neder landsche Scheepsbuow Maatschappij onder nr. 270, in aanbouw zijnde motor passa giersschip van haar maatschappij den naam „Oranje" zal dragen. Zooals reeds vroeger gemeld, zal het schip in begin 1939 voltooid zijn. De Magistratuur Kuyper en de gemeentepolitiek Het Anti-revolutionaire Maandschrift voor GemeenteDolitiek deed er goed aan in zijn Octobernummer een vrij uitvoerig over: te geven over de beteekenis van Dr. Kuyuer voor de gemeentepolitiek. Ook op dat •'■errein heeft de groote leider principieele lijnen ge trokken en kan zijn woord voorlicnting geven: ook nu nog. Naast dit overzicht is van belang het ar- tike. nver de Schoolbesturen en de Afkoop som, waarin betoogd wordt dat 1 November 1936 geen fatale datum was: terwijl de vra- genrubriek als steeds interessant is en over een zeer actueel vraagstuk handelt. Voorts vindt men de gewone rubrieken en De heer A. de Ruyter, burgemeester van Ha aren bij Oisterwijk heeft, naar wij vernemen, wegens gezondheidsredenen aan H. M. de Koningin eervol ontslag ge vraagd uit zijn ambt HET GARNIZOEN TE HARDERWIJK Naai verluidt zal bij de ophanden zijnde legeruitbreiding en reorganisatie het 18de R. I uit Amersfoort naar Harder vv ij k worden overgeplaatst, zoodat dan de geheele zevende infanterie brigade be staande uit het 7de. 18e en 20ste regiment Infanterie met den brigadestaf te Harder wijk gelegerd zal zijn. Ook het eerste regiment veldartillerie thans te Utrecht, zal dan in Harderwijk i: garnizoen komen. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN inf. tot kap., de le luit. C. F. Heüncn, 19e reg. inf.: bü het 2e reg. inf., de le luit H A. Boogert, van het 2e reg inf.; bij het 15e -eg. inf. W. P. J. A. Hermans, van het 15e eg. inf.; bU het 17e reg. Inf., de le lult J. A. 17e reg. Inf.; bü de .-off der Inf., de li le school voor res.-off. der 'lnf bü den staf van 't wa ontslag verleend. erleend aan den res.-kap. H an het 19e reg. Inf.; aan de res.-le-luits D. G lagé van het 17e reg. inf. en J. Arp s.-le-luit diensten R. van Zuiden, Vrüw. Landstormkorps Luchtwachtdlei ild ls bü het Inf., Drunen van den ..leend; idem C. Breobaart. van den s P. E. Hajenlus van den i.-kapiteins C. ros.-kol der ls eervol de res.-kolonels A. Ier 4e lnf-brig, en f der inf., alsmede Stolk, van het 20e reg. Inf. en U J. Prins, van het 16e reg. lnf. n den res.-kap. G. J. K. Hendrikman Ver der inf. a. Besling en C. A^ ild zün btf het wapen de res.-le-lults T. J. -zepoel. belden van het 19e reg, inf. en B. 3. Welslng en Ir L. B. het 15e reg lnf. ROFFELRIJMEN DE DOOD OP ZAK Zooals wij pijp en lucifers ln onze broekzak dragen, Tot meerder vreugd en deugd des mans In deze donkre dagen, Zoo heeft een zeker deel des volks, Ook als er geen gevaar is, Een scherp geladen blaffertje In zijnen inventaris. Nog vlotter dan wij met de pijp En Ibis manoeuvreeren Weet Janus Rap van huis uit zijn Revolver te hanteeren. Die is zijn afdoend argument. Hij hoeft niet eens te dreigen Om bij het grootste ongelijk Het schoonst gelijk te krijgen. En dreigt het al eens mis te gaan, Hij weet geducht te raken En zelfs den sterksten heethoofd snel Voor altijd koud te maken. Dat is nog 't allerergste niet; Ook zonder twistgeschülen Geeft hij vrijmoedig vrouw en kind Zijn doodelijke pillen, Maar dat gebeurt alleen in drift, En is licht goed te praten Wanneer hij daarenboven heeft Een goed stel advocaten. In ernst (alsof 't niet ernstig is!), Ik durf de vraag te wagen: Hoevelen plegen dagelijks De dood op zak te dragen (Nadruk verboden) LEO LENS SUPER VALSPAR en buitenwerk. Onverwoestbaar! EMAILLELAKVERF voor binnen- „GEMBO" N.Vn Afd. Lakken, Winschoten mgracht 782, A'dam-O. NORTONPUTTEN Pomp installaties PROEFBORINGEN VOOR GROND EN WATERONDERZOF.K Gevestigd sinds 1004 Tel. 37 RHOON BESCHUIT EN BANKETFABRIEK t« BARENDRECHT bij Rotterdam, Telef. 1Q&

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5