IMeutuc £riiïtsdjr (ütonnutt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Na vijf jaar geknipt Dr. KUYPER. GEDENKNUMMER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is i35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 Efljertentitprfijeit: Van I tot 5 regel» f M7V» Elke regel meer0.227» igtionden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Bke regel meer0-45 /oor tiet bevragen aan 't bureau word! berekendt 0.10 No. 6222 VRIJDAG 22 OCTOBER 1937 18e Jaargang VERVULDE VACATURE Nu Prof. Dr. R. H. Woltjer de benoeming tot lid der Eerste Kamer heeft aangenomen is de fractie der anti-revolutionairen in onze senaat eindelijk compleet. Eindelijk, want het heeft heel wat voeten in de aarde gehad. In groep III, omvattende de provincies Noord-Holland en Friesland waren na de verkiezing op 27 Mei van dit jaar twee zetels aan de anti-rev. partij toegewezen. Dr. W. de Vlugt, zittend lid, nam de be noeming aan, maar de heer T. Nauta be dankte. Daarna werd Prof. Dr. P. S. Ger- hrandy benoemd verklaard, die evenmin de zetel accepteerde. Opvolger op de lijst was nu Dr. H. Colijn, die wegens zijn minister schap de benoeming niet kon aanvaarden. Vervolgens was de beurt aan den heer H. W. van Marie, die het ambt ook niet am bieerde. En het wordt vervelend toen werd den heer S. Sijtsma de zetel toegewe zen. doch ook deze bedankte voor de eer. Tot eindelijk Prof. Woltjer opteerde en de clubcompleteerde. Dit verloop doet de vraag stellen, wat 'toch de reden van de frequentie in het bedanken mag zijn. Want deze gang van zaken is op zijn minst bevreemdend. En, voorzoover wij weten gaf niemand een publieke verklaring van zijn bedanken. De candidatenlijst was ongetwijfeld niet zonder zorg opgesteld. Er was rekening gehouden met de provinciale zelfstandig heid. Op Noord-Holland volgde Friesland. Maar alle Friezen bedankten en bovendien de Amsterdammers Toch hebben alle can- didaten van te voren een verklaring afge legd, dat zij bewilligden in de candidaat- stelling en in de plaats- op de lijst. Hier rijzen vragen, waarover misschien niet in het publiek gehandeld kan worden, doch die om een toelichting binnen het partij verband vragen. Naar buiten maakt een en ander een onbegrijpelijke indruk Daar komt nog iets anders bij. Van de zeven man sterke fractie der anti-rev. partij zijn nu drie leden professor aan de Vrije Universiteit. Natuurlijk, de personen der gekozenen staan hier buiten. Prof. Anema met zijn breede internationale kijk is, bij wijze van spreken, in de Eerste Kamer on misbaar; Prof. Diepenhorst is schier niet te vervangen; en Prof. Woltjer heeft zooveel kostelijk* antecedenten en kwaliteiten, dat zijn succes als we het zoo mogen zeggen bij voorbaat verzekerd is. Maar de vraag dringt zich naar voren: ;wordt de samenstelling der fractie niet wat eenzijdig en is het tegenover d6 Vrije Uni versiteit, die toch maar een matige bezet ting van leerstoelen heeft, op de duur wei verantwoord? Naar onze meening zal dit vraagstuk vroeg of laat aan de orde moeten komen en daarom vestigen wij er de aandacht op. DE STRIJD IS EEN D0 Christelijk Staatkundige Partij in In dië bestaat twintig jaar. Een onvolledig overzicht van de geschiedenis en de Werk zaamheden dozer groep namen wij op. Er zit veel leerzaams in, waarmee wij ons voordeel kunnen doen. Op een enkel punt Willen wij de aandacht vestigen. Het is allereerst belangrijk om op te mer ken hoe de vrijzinnigheid altijd zichzelf gelijk blijft. Wanneer er sprake is van de afvaardiging of benoeming van personen voor zeker ambt, dan heet het steeds, dat raen alleen od de bekwaamheid let. Maar helaas komt men dan immer tot de conclusie dat geschikte menschen alleen en bij uitsluiting in vrijzinnige kring gevon den worden. Vandaar dat in 1905 de vrij zinnig-democraten (ook gij, Brutus?) bij de eerste gemeenteraads verkiezing in Batavia de vroeger door de Regeering be noemde Christelijke leden poogden uit te werpen, omdat zij hun Christelijke overtui ging lieten spreken. Dit kwam niet te pas. De toeleg mislukte omdat juist dit exclu sivisme het Christelijk volksdeel tot acti viteit aanspoorde en feitelijk ligt hier de oorsprong van de nu jubileerende partij. Een gelukkig verschijnsel deed zich daar bij voor. Zoowel de onderdrukking door de vrijzinnigheid, als de kleinheid van de groep en het niet vastzitten aan historische kwesties gelijk in het moederland, dreef alle Christenen naar elkaar. In Nederland zou de eene misschien anti-revolutionair en de ander Christelijk-historisch geheeten hebben, in Indië begreep men subiet, dat verdeeldheid de toch al kleine kracht zou breken. Vandaar de hartelijke samenwer king zonder dat de een zegt: ik ben van Kuyper en de ander: ik ben van Lohman, doch iedereen belijdt: Jezus Christus roept ons tot zijn dienst. Tegenover deze gelukkige eenheid staan echter andere moeilijkheden*, van welke wij ons hier bezwaarlijk een juiste voorstelling kunnen maken: het is het verschil van ras en volk. Er zijn Nederlanders, maar ook Indo-Europeanen en ook Inlanders. Voor Gods Wet zijn zij allen gelijk en als broe ders in Christus hebben zij gelijke rechten en gelijke plichten. Maar er zijn ook verschillen: het ware dwaasheid dit te ontkennen. Geboorte, hls torie, ras en ontwikkeling spelen nu een maal een rol in het leven en zijn oorzaak van allerlei eigenaardige tegenstellingen. Dit gaf meer dan eens aanleiding tot moei lijkheden, maar met dankbaarheid mag ge constateerd, dat men getracht heeft ze tot oplössing te brengen. De hoogere eenheid werd soms, doch nooit definitief uit het oog verloren Deze zwarigheden van organisatorische aard kwamen natuqrlijk aan de ontwikke ling van de Christelijke Staatkundige Partij niet ten goede. Maar na twintig jaar van arbeiden en worstelen mogen wij God dan ken voor veel verspreide zegen. Wij in Ne derland behooren dat mèt onze Indische geloofsgenooten te doen. Die band mogen wij mimmer uit het oog verliezen. De strijd is één, want het is de strijd tegen het on geloof en zijn verwoestende kracht in het volksleven. En oók het leven Van het Indi sche volk moet in dienst gesteld worden van den Koning aller eeuwen en aller naties. Het gaat ,ook in Indië om de eere van God en Zijn Christus. SALARISPOSITIE RIJKSPERSONEEL Actie via het Georganiseerd Overleg Een deputatie uit de zes centrales van Overheidspersoneel, vertegenwoordigd in de centrale commissie voor georganiseerd over leg, heeft met den voorzitter van de centrale commissie een bespreking gehad. Namens de zes centrales werd medege deeld, dat de onderlinge bespreking der cen trales had geleid tot het unaniem genomen besluit, geen openbare actie te voeren tot verkrijging van een positie-verbetering van het rijkspersoneel en de onderwijzers, doch te trachten deze aangelegenheid in het ge organiseerd overieg tot een, zoowel voor de regeering als voor de organisaties, bevredi gende oplossnig te brengen. Zij lichtte de gronden, waarop haar besluit berustte toe en deelde mede, dat het de bedoeling was deze aangelegenheid volledig te doen behan delen in de rustige, zakelijke sfeer van het georganiseerd overleg. De voorzitter, sympathiseerende met de grondgedachte door de centrales ontwikkeld, zegde toe de hem verstrekte mededeelingen aan de regeering ter overweging te zullen overbrengen. De onderwijzers op audiëntie Een delegatie uit de zes onderwijzers organisaties bij het openbaar en bijzonder onderwijs, bestaande uit de heeren Jung- curt, Van der Sluys en Wilt schut, is door den minister van Algemeene Zaken. Dr. H. C o 1 ij n, in particuliere audiëntie ont vangen, ter toelichting van een reeds vroe ger gezonden adres in zake verlaging van de leerlingenschaal. Met groote welwillendheid stond de mi nister de delegatie te woord en, hoewel 'uit den aard der zaak geen positieve toezeg ging gedaan kon worden, bleek de minister bereid zich meer gegevens te laten verstrek ken en de zaak in ernstige nadere overwe ging te nemen. De heeren Bos, Van der Sluys en W i 11 s c h u t, vertegenwoordigers der zes groote onderwijzersorganisaties, zijn ontvan gen door den minister van Onderwijs, ter bespreking van de verlaging der leerlingen schaal. De scheepsramp op de Noordzee De „Neeltje Jacoba". de motor-redding boot van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij, is, na urenlang de zee te hebben afgezcht naar de vermis te opvarenden van de „Westfalia" gister middag om 12.45 uur te IJmuiden terugga keerd. HONDENVERGIFTIGING Te Egmond a. Zee is wederom een ge val van hondenvergiftiging voorgekomen Nu en dan blijkt dat honden in de duinen, welke in particulier bezit zijn, worden ver giftigd door voedsel, dat waarschijnlijk strychnine bevat. Sedert de duinen aan de Zuidzijde van het dorp in het bezit van de provincie zijn. worden uit deze duinen geen klachten meer vernomen. Het vorige jaar is door den inspecteur der dierenbe scherming te Alkmaar reeds een onderzoek in deze vergiftigingsgevallen ingesteld, dat echter zonder resultaat bleef. AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS RESTAURANT „WESTFALIA" GING ONDER Een ramp, die zich in enkele minuten voltrok De „Schwalbe", het schip dat eergis teravond op de Noordzee ter hoogte van IJmuiden in aanvaring is geweest met de „Westfalia" is gister te Ant werpen aangekomen. Opvarenden hebben verteld, dat de bot sing ongeveer elf uur in den avond plaats vond. De „Schwalbe" bevond zich in een vrij dikke mist, doch kon toch nog wel een 10 mijl loopen. Plotseling liep de „Schwalbe" echter in een mistbank, waar in het zicht veel slechter was dan voor heen. Op hetzelfde oogenblik doemde uit deze mistbank de „Westfalia" op. Het schip was toen al zoo dichtbij dat een bot sing niet meer te vermijden viel. Met de koppen liepen de beide sche pen aan bakboordzijde op elkaar in. Het bakboordanker Van de „Schwalbe" sloeg daarbij in de scheepswand van de „Westfalia" en bij het langs elkaar schuren van de schepen werd de scheepshuid van dit schip tot aan de midscheeps opengereten. De „West falia"' lag diep geladen met graan. Door de schok is de lading overgeko men zoodat het schip dadelijk slagzij maakte en het zeewater met kracht naar binnen stroomde. Onder deze omstandigheden was he schip niet meer te houden. De „Westfalia" geraakte los van de „Schwalbe" en ver dween spoedig in de dikke mist. doch moet enkele minuten later reeds zijn gezonken De leden van de bemanning van „Westfalia", die ter kooi lagen, zijn allen verdronken. De kapitein die zag dat zijn schip reddeloos verloren was, rende nog naar beneden om zijn scheepspapieren te halen, doch tevergeefs. Hij had geen tijd meer om terug te komen aan dek en is met het schip in de diepte verdwenen. Zoodra dit maar eenigszins mogelijk was heeft de „Schwalbe" een sloep gestreken en het gc lukte acht leden van de „Westfalia"-be- manning drijvende te vinden op wrakhout etc. Draadloos werd daarna IJmuiden waarschuwd. Toen de „Neeltje Jacoha" arriveerde, heeft de „Schwalbe" de reis naar Antwer pen voortgezet, ENORME BRAND OP BORNEO Schade twee millioen gulden Een Chtneesch kind vermist SINGKAWANG (wester afdeeling van Bor neo), 22 October (Aneta). Gisteravond om 19.00 uur brak een hevige brand uit, waarbij pasar Baroe, pasar Tengah, pasar Pagi, pasar Lama, voorts een gedeelte van de Heerenstraat en kampong Melajoe in de asch werden gelegd. Ruim 800 winkeltje en huizen, voorts het kantoor van de Borneo Sumatra Handel-Mij., de pas-gebouwde mi- sigit en ongeveer de geheele winkelbuur' zijn afgebrand. De schade, welke twee mil lioen gulden bedraagt, wordt gedeeltelijk door assurantie gedekt. Het materiaal van de brandweer bleek onvoldoende te zijn en kon bijna niets uitrichten tegen de geweld'g oplaaiende vuurzee, welke ontstond door het verbranden van geheel van hout gebouwde woningen. De militairen, die bij de blussching aan wezig waren, verrichtten uitstekend werk De vuurzee was eerst tegen halféén bedwop gen. De brand is vermoedelijk veroorzaakt dooi het omvallen van een olielamp tegen een klamboe. Een Chineesch kind wordt vermist. Koloniale waren gestolen Vijf personen aangehouden Gisteren heeft de gemeentepolitie Helmpnd in samenwerking met de Ko ninklijke marechaussee uit deze plaats ii U d e n vijf personen gearresteerd. Reeds een half jaar lang werden uit 3 magazijnen van de N.V. Gebr. Magis, groot handel in margarine en koloniale waren te Helmond aanzienlijke partijen goeden vermist Verdacht van diefstal en heling van deze goederen, waarvan men nog een gedeelte heeft kunnen opsporen zijn thans gearn-s teerd de magazijnmeester van genoemde firma J. van R. uit Helmond en vier mede plichtigen nl. G. B. van der R. en A. K. eveneens uit Helmond en A. van S. en mej M. K. wonende te Uden. Het onderzoek duurt nog voort. De vijf aan gehouden personen zullen ter beschikking van den officier van justitie te Roermond worden gesteld. Koetshuis uitgebrand Te Arnhem is gisteravond te half elf brand ontstaa-n in het koetshuis van de buitenplaats „Westerheide" aan den Amster- damscheweg nabij den Koningsweg. Het koetshuis brandde vrijwel geheel uit en een groote hoeveelheid materiaal ging daarbij verloren. De paarden, die zich in het koetshuis bevonden, werden tijdig in veilig- hei 1 gebracht. De brandweer was tegen half twaalf het vuur geheel meester. Gevaar voor het woon huis dat p eenigen afstand van het koets huis ligt, bleek niet te bestaan. De bewoner van „Westerheide" had -en trale verwarming laten aanleggen, die «ris- teren voor het eerst functionneerde. De stookplaats van deze verwarming was in het koetshuis, waar de brand is ontstaan. DOOR HET OOG VAN EEN NAALD T 16 ontkwam ternauwernood aan het lot van de T 13 Vlak bij de ki Uit het uitvoerige verslag dat wij in de Indische bladen over de ramp met de T 13 aantreffen, blijkt thans wel heel duidelijk, hoe de bemanning van de T 16 ternauwer nood eenzelfde lot is ontgaan en hoe zij met recht door het oog van een naald is ge kropen. Dio verslaggever van het Soer. Hbl. zag, toen hij te Brondong aankwam, tussohen het geboomte door d© groote T 16 op het droog- geloopen strand van karangsteen staan, omgeven door een groot aantal inlanders. Zoo op het eerste gezicht leek de machine geheel ongedeerd, de motoren waren met hoezen bedekt en als men niet beter wist, zou men zeggen, dat de machine in een be schuttende hoek was gesleept, om daar het opkomen van den vloed af te wachten. Ge heel onbeschadigd was zij echter niet, tij dens het landen zijn de drijvers door de snelheid, waarmede zij over de venijnige, onder water verborgen karangsteenen scho ven, lek gestooten. Denkt men even door en realiseert men zich, dat de T 16 niet in de bocht werd gesleept, doch daar in den stik- donkeren nacht tijdens een tropische regenbui een noodlanding maakte* dan begrijpt men pas welk een gewel dige veine de bemairaning heeft gehad en dat het een haar gescheeld heeft of ook dit toestel zou zijn veronge lukt. Het is tot staan gekomen op eenige tientallen meters van de rotsige met boomen begroeide kust, terwijl niemand wist, dat men zich zoo dioht bij de kust bevond. De wijze waarop commandant Van Midde het toestel in- ongunstige omstandigheden op het water heeft gezet, dwingt alle be wondering af. Nadat Soerabaja in kennis was gesteld van de eigen veilige landing en het onge luk van de T 13, want ook ito de T 16 had men het andere vliegtuig zien vallen, werd er een hulpexpeditie op touw gezet. Met een prauw zocht men naar de plaats des on- heils, welke inmiddels reed6 door een andier lid van de bemanning, die op eigen gelegen heid met een prauw was uitgevaren, gevon den was. Men vond het wrak van de T 13 drijvende en trachtte het naar de kust te ileepen, hetgeen echter praktisch niet moge lijk bleek De prauw, die het wrak op sleep had, liet daarop het anker vallen om dag licht af te wachten. Reeds vroeg in den och tend verscheen de Rigel en naira d© taak van Je prauw over Tusschen twee auto's bekneld Op het emplacement der E.D.S. te Dedemsvaart is gisteravond een onge luk met doodelijken afloop gebeurd. De ruim veertigjarige gehuwde chauffeur Wachterveld uit Coevorden die goede ren van de eene auto in de andere auto laadde, geraakte, toen een der wagens plot seling achteruit liep, met zijn borst tus schen deze bekneld. In zorgwekkenden toestand werd de man naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Vanochtend is het slachtoffer aan de beko men verwondingen overleden. Een brutale aanranding In het Stadspark onder Groningen Naar thans bekend wordt heeft Dinsdae avond een brutale aanranding plaats ge had in het Stadspark onder de gemeente Peize (Gr.). Een 25-jarig meisje uit Zevenhuizen, gem Roden, werd aldaar op gewelddadige wijze aangegrepen door een man, die haar op den grond wierp en trachtte haar een zakdoek in den mond te stoppen. Het meisje wist zich echter los te rukken en den man toe te voegen: „Mijn broer staat hier vlak bij". Toen de dader dit hoorde, schrok hij, liet het meisje los en ging aan de haal. De politie uit Roden en Peize heeft deze '.aak in onderzoek, terwijl ook de Groning- sche recherche met het gebeurde in kennis Tot dusver is het niet mogen geluklce den aanrander op te sporen. Door een zwengel getroffen Ernstig ongeluk op een steenfabriek In de fabriek der N.V. Steenfabriek G. )p den Kamp te S i 11 a r d heeft een em stig ongeluk plaats gehad. De heer Leo Op den Kamp, medebeheerder en zoon van den heer G. Op den Kamp, was in de fabriek bezig de lift te controleeren, waarmede de steenen van den beganen grond tot den vloer boven de ovens worden omhoog ge bracht. Deze lift werkte niet goed en met een arbeider was Op den Kamp deze aan het herstellen. De arbeider was beneden en zijn baas twee verdiepingen hooger, waar de staaldraden der lift op de as gerold wor den. Aan deze as zit een groote zwengel. In de kleine ruimte daarboven zat de baas ge knield te werken recht staan was ter olaatse niet mogelijk en hij riep den knecht toe, dat alles klaar was. Tegelijkertijd hoorde deze, volgens de „Limb. Koerier'' een slag en naar boven rennend zag hij zijn baas met 't hoofd te gen den vloer geslagen liggen, terwijl de zwengel het hoofd tegen den vloer perste. Door een plotseling terugslaan van de pal was de zwengel rondgeslagen en had den heer Op den Kamp aan het hoofd getrof. ren en neergeslagen. Vreeselijk was het slachtoffer aan het hoofd gewond Dr Garé, uit Sittard, "*on stateerde een schedelbasis-fractuur. Per ziekenauto werd de bewustelooze naar het ziekenhuis aldaar overgebracht, waar ter stond operatief werd ingegrepen. Zijn toe stand is zeer ernstig. De oude hoeve „Paardenburgh" te Zwammerdam aan de grens van Bode graven, die dateert van 1648, waarvoor gevreesd werd, dat ze gesloopt moest worden, bij de verbreeding van den Rijks straatweg, zal behouden blijven. Naar nomen wordt is het gebouw geplaatst op de lijst van Monumentenzorg. Voor vele oudheidkundigen is dit verblijdend. GOEDE VANGST VAN DE POLITIE Internationale dief aangehouden UTRECHT, Donderdag DE Utrechtsche politie heeft een goede vangst gedaan met de arrestatie van een 37-jarigen rei ziger die sedert 1932 gezocht werd wegens door hem gepleegde dief stallen. Aan de oplettendheid van de Utrechtsche politie is deze arrestatie te danken. De refziger was in vroegere jaren woon achtig te Brussel, en later in den Haag. In 1932 maakte hij zich schuldig aan verduis tering van vijf gouden damesarmhandthor- loges ten nadeele van een juwelier te Am sterdam. Ook werd hij verdacht van verduistering van boeken en platen ten nadeele van een firma te Den Haag, tot een waarde van tweehonderd gulden. In 1932 werd een bevel tot aanhouding tegen den man uitgevaardigd, maar deze wist zich te onttrekken aan arrestatie door de wijk te nemen naar het buitenland. In 1933 werd zijn signalement verspreid, maar ondanks dit feit bleef de gezochte toch voortvluchtig. Gisterenavond is de reiziger in Utrecht gekomen, waar hij zijn intrek nam in een hotel. Hij liet zich inschrijven onder zijn eigen naam, klaarblijkelijk in de veronder stelling dat in Utrecht wel niemand op de gedachte zou komen, dat hij een voortvluch tige was. Hierin heeft hij echter de activiteit van de Utrechtsche recherche onderschat, die bij het nazien van het nachtregistr van het hotel den naam van den langgewenschten gast tegenkwam, en toen overging tot zijn arrestatie. De reiziger is vannacht opgesloten in het politiebureau en vanochtend op transport gesteld naar Den Haag, waar hij is voor geleid voor den Officier van Justitie. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen In verband met de salarisactie zijn de onderwijzers bij minister Colijn op audiën tie geweest. Voor het eerst na Juli 1932 is de boter- noteering weer boven één gulden geko-< men. Dr. Euwe heeft ook de achtste partij in de wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken verloren. Op Borneo heeft een enorme brand ge woed, die twee millioen schade heeft ver oorzaakt. Argentinië en Brazilië (III) door Ds. H. Zandbergen. Nader nieuws over de val van Gyon; Oviedo is thans ontzet. In Noord-China luwt de strijd; vorming van een „autonome" staat is aanstaande- Eden spreekt in het lagerhuis over de buitenlandsche politieke toestand. Het gaat niet best met de Westlandsche druiven Men schrijft ons: Het gaat niet best met die Westlainidsche druivenoogst, die thans in volle omvang zich laat gelden. In Augustus was het ver loop niet ongunstig, was de noteering ge middeld zelfs wel hooger. doch nu het volle seizoen is aangebroken, nu is de scherpe in zinking, die onlangs intrad, gebleven, en is het prijspeil ver beneden kostprijs voor de kweekers. De Westlandsche druivenoogst is over het algemeen later dan het vorig jaar, en toch wordt nu zelfs nog weinig ingehaald van dien achterstand. In verband met de lage prijzen, vertragen de kweekers zooveel mo gelijk het oogsten, in de hoop op verbetering in de toestand. Het vorig jaar braoht de devaluatie voor de druiven redding, en de prijs was toen niet zoo ongunstig. Daarbij komt, dat het vorig jaar Zweden een belangrijk kwantum druiven afnam, hetgeen dit jaar vrijwel ach terwege blijft. Alleen Duitschland laat de druiverihandel na et geheel in den steek, en neemt een flink deel vara de Westlandsche oogst, die zoo ongeveer 18 millioen kilo druiven ople vert, af. Gemiddeld zijn de prijzen, dde aan de vei lingen besteed worden, plm. 5 ct per kilo la ger dan het vorig jaar, zoodat de productie prijs lang niet wordt betaald aan de kwee kers. De zaak notaris Molenaar Op 2 en 3 November a.s. Tcomt voor de Rotterdamsche rechtbank de zaak van oud notaris J. M. Molenaar. Voor 1935 staakte zijn kantoor de betalin gen, wat een schok deed gaan door de rijen der kleine beleggers. Niet lang daarna werd het faillissement van den notaris uitgespro ken, evenals dat van een zijner scheppin gen, de N.V. Grondcrediet. Er bleek toen, dat er onregelmatigheden waren gepleegd. Daarvoor is de procuratiehouder J. W« Bruggeman aansprakelijk gesteld en inmid dels reeds veroordeeld. Tegen den notaris werd eveneens een instructie geopend. Ia verband met zijn gezondheidstoestand en den aard van het onderzoek heeft hef tot nu toe geduurd alvorens de notaris zich voor de rechtbank kreeg te verantwoorden. Naar wij vernemen zijn aan notaris J. A. Molenaar, wiens zaak op 2 en 3 Novem ber voor de Rotterdamsche rechtbank komt, drie gevallen van verduistering en een ge val van gebruikmaking van een vervalscht geschrift ten laste gelegd. Van de zijde van het O. M. zijn achttien getuigen gedagvaard. Verdediger van notaris Molenaar is Mr. P. Groeneboom. Het Gedenknummer is zoo goed als gereed. Het zal aan de verwachtingen waarlijk wel voldoen. De lezers zullen het op een der eerste dagen van de volgende week ont vangen. NIEUWE LEZERS, die zich dezer dagen als zoodanig laten inschrijven, krijgen het fraai uitgevoerd Dr. KUYPER-GEDENKNUMMER gratis toegezonden. Ook zij zullen er danig mee in hun schik zijn. De redactioneele inhoud is gelijk aan dien van een boekwerk met ruim 300 bladzijden. Daarbij een groot aantal merkwaardige illustraties De vijf samenwerkende Chr. dagbladen: De Rotterdammer; N. Haagsche Crt.; N. Utrechtsche Crt.; N. Leidsche Crt. Illllll'l'l en Dordtsch Dagblad

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1