M. S. DE JONG N.V. WOENSDAG 20 OCTOBER 1937 TWEEDE BLAD PAG 6 Prachtige Landstormavond te Leiden Stampvolle zaal davert van enthousiasme Een suggestieve nieuwe Landstorm-film E7"EN zaal vol Landstormers. Een brillante rij autoriteiten. Een licht ontvlambaar enthousiasme. Ontelbare malen luid handgeklap en toejuichin gen. Dat was het beeld van den Land stormavond, die gisteravond in do Stadsgehoorzaal werd gehouden, voor namelijk voor de afdeeling Lelden, maar daarnaast door afgevaardigden van tal vaa af deelingen uit Zuid-Hol land-West bezocht, zooals o,m. uit een aantal aanwezige afdeelingsvaandels hleevk. Op loffelijike wijze werd reeds voor den aanvang der samenkomst medewerking ver leend door de Leidsche Orkestvereeniging Symphonia, onder leiding van den heer J. Plu, welk orkest zich meerdere malen op den avond kranig heeft geweerd. Wie er waren Onder de aanwezigen merkten we op: gen.- majoor Jhr. J. T. Alting von Geusau, com mandant van de 1ste Divisie; luit.-gen. L. F. Duymaer van Twist, voorzitter van de Nat. Landsi'ormcemtnissie; de oud-minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers; schout bij nacht J Th. Furstner. chef van de Marine staf; res. gen.-majoor H. de longh. inspecteur vrijw. landstorm; gem.-majoor b.d. H. Zee man; van de Nat. Landstormcommissie wa ren nog aanwezig res. majoor K. A. v. Schel ven en res. kapitein G. F. Bouiogne, secreta ris; de rector-magnificus van de. Leidsche Universiteit prof. dr. J. A. J. Barge; de gar nizoenscommandant van Leiden, overste De longh; de commandant van 4 R. I., overste Buurman; commandant en voorzitter van de Leidsche Burgerwacht; overste van Mens en mr. Trapman; tal van leden van de Gewes telijke en van plaatselijke Landstormcom missiën; vele burgemeesters uit omliggende plaatsen en to' van andere burgerlijke en militaire autoriteiten. Mevr. Duymaer van Twist gehuldigd Ds. J. de Wit, voorzitter van de plaatse lijke landstonncommissie van Leiden, sprak een openingswoord. Na een hartelijk wel kom tot civiele en militaire autoriteiten eD tot. de landstormers zelve, begroette spr. in het bijzonder mevr. Duymaer van Twist Ken meisje bood haar een bloemenruiker aan, eerend in haar alle Landstormvrouwen Daarna teekende spr. in het kort de vaak der overheid, die waarborgen moet scheppen voor orde, rust en voor de volksvrijheden tot op zekere hoogte. Daarom moet die overheid paraat blijven tegen alle krachten, die deze taak der overheid ondermijnen. De bewijzen uit heden en verleden zijn er, dat' deze ge varen niet uit de lucht gegrepen zijn.. De B.V.L., opgekomen uit de goedwillenden van ons volk, wil daarom „Als 't moet" metter daad dat wettig gezag steunen, en werkt in elk geval nu al preventief door de lust en •de kans te benemen aan allen, die langs on wettige wegen zich willen laten gelden. Dp B.V.L. is geen doel op zichzelf, wil niet ver der gaan dan tot de positie van schildwacb ten rondom den troon der Oranjes, van wel ke het vaderland reeds zooveel heeft ontvan- Generaal-majoor Jhr. J. Th. A11 i n g v o n Geusau, commandant van de 1ste Divisie, sprak vervolgens een rede uit, waarbij hij aanving zijn vreugde er over uit te spreken, dat hij dezen winter weer voor 't eerst te midden der landstormers is, die in zoo groo- ten getale opgekomen zijn. Generaal Alting von Geusau wilde dezen drukbezochten pro- paganda-avond eens extra benutten, om na mens ontelbaar velen, allen warme vaderlan ders, die niet tof den B.V.L. kunnen behoo- ren, maar daar toch de schoone resultaten van aanschouwen en genieten een extra dankwoord te spreken, ook al is het hem wel bekend, dat de mannen, die hun sterke schouders onder dit mooie instituut' gezet hebben hun schoonsten dank vinden in het prachtige resultaat van hun werk. En als spr. dan dankwoorden uit, dan geldt zulks in de allereerste plaats Z. Exc., den luit.- generaal b.d. Duymaer van Twist, die niet' heter kan getypeerd worden, dan door hem te noemen de „Vader van den B.V.L.". (Luid applaus). Spr. richt verder het woord tot de vele reserve-officieren, die in de meest verschil lende function op geheel helangelooze wijze hun krachten aan het instituut' gewijd heb ben en nog steeds wijden, maar vooral ook int de velen, die in de functiën van plaatse lijk leider e.d.. hoewel zij officieel niets met 's lands weerbaarheid te maken hebben, daaraan door middel van het instiruut van den B.V.L. de allergrootste diensten bewij zen. Een eeresaluut aan die in het verbor gen erkende arbeiders aan het gebouw van 's lands veiligheid. En dan noemt spr. ten slotte en bijna zou hij zeggen: lest best die 85.000 brave landstormers, die geheel vrijwillig en belangeloos, „als 't moet" ten allen tijde klaar staan om het kostbaarste wat zij hebben, hun leven, den troon der Koningin en de vrijheden des volks tegen gevaren van welken kant zij ook komen mo gen, te beschermen. Spr. wil deze gelegenheid niet laten voorbijgaan zonder even mede te dee- len, dai' het hem meermalen duidelijk gebleken is, dat men ons in het bui tenland om ons mooie instituut van den B.V.L. niet zelden hevig benijdt Vervolgens ging spr. na of het instituut van den B.V.L. in onze dagen van nationale herleving nog wel bestaansrecht heeft, en hij beantwoordt die vraag op de meest posi tieve wijze in bevestigenden zin. Aan de eene zijde hebben wij als buurman een die tatoriaal geregeerd land met een regeerings- vorm. die met onzen landaard totaal onver ecnigbaar is, maar die niettemin toch in ons land een zeker aantal aanhangers heeft, in welk aantal de heeren zelve zich bij de af- geloopen verkiezingen 6lechts 75 pet. blijken tc hebben vergist. Vanuit het roode Spanje tracht de bolsjewistische invloed meer en meer veld te winnen in noordelijke richting, en hoewel de teekenen iets hoopvoller zijn. is het nog steeds zeer de vraag, in hoeverre Frankrijk aan den rooden vloedgolf het hoofd zal kunnen bieden. Wij willen, aldus spr., geen rood front, wij willen een Oranje front. Spr. schetst de groote verdiensten, die do B.V.L. in de achter ons liggende jaren gehad heeft, eerst voor de instandhouding en later voor de uitbreiding van de nationale gedach te. cn betoogt, dat deze werking van den R.V.L. nog in geenen deelo kan gemist wor den. Eindelijk toont spr. de groote verdiensten van den B.V.L. aan voor de instandhouding van de geoefendheid van de weermacht. In de verschillende bijeenkomsten toch onder houden cn bevorderen de B.V.L.-crs orde. tucht, saamhoorigheidsgevoel, kameraad schap, onderlinge waardeering, en ook sc hietvaardigheid. Indien straks in de afdee- lingen van den B. V. L. ook nog meer ge daan wordt aan marschtraining, zoodat voortaan bij uw korps niet 30 maar 300 en later nog meer B.V.L.-ers aan de vierdaag- sche mededoen, dan zal ook in dit opzicht de B.V.L. de schoonste vruchten afwerpen. Spr. besluit met eeD krachtige opwekking aan alle aanwezigen, die daarvoor in de ter men vallen, om zich bij den B.V.L. aan te sluiven, aan hen die zulks reeds deden om trouwe, werkzame leden te blijven en aan iedereen zonder uitzondering om aan de propaganda voor dit mooie instituut op krachtige wijze mede te werken. Iedereen, die aldus doet, arbeidt aan het heil van Koningin en vaderland. Film „Je malntlendrai" Hierna volgde de vertooning van de nieuwe landstormklankfilm Je Main- tiendrai, vervaardigd in opdracht van de nationale landstonncommissie. In den aanvang van de film zien we, hoe op een mooien feestdagochtend de geloovi- gen in Zeeland in hun typische kleeder dracht ongestoord ter kerke gaan. Daarna neemt de film ons mee naar eenige andere provincies, en zien we. dat bij arbeid en ver- poozing op het land en in de stad. in noord m zuid, in oost en west een vredige rust heersch't, die zoo kenmerkend eigen is aan het Nederlandsche volk. Schril hiermede in tegenstelling is, wat wij in het tweede deel aanschouwen. Een bonte reeks van beelden gaat voorbij, uitbeeldend spanning en on rust in sommige deelen der wereld. De bur geroorlog vernietigt Spanje, het conflict tus- schen Japan en China teistert de burgerij, sit-down stakingen in Frankrijk cn Amerika ontwrichten het economische leven. Als van zelf komt een gevoel van dankbaarheid over ons, dat we in ons rustig en vredig vader land mogen leven. In het derde deel van de film getuigen eenige landdagen van den B.V.L. van de nooit verslappende waakzaam heid van den B.V.L., die vooral door zijn preventieve werking medewerkt aan orde en rust in ons land. De landdagen worden afgewisseld met eenige aaraige opnamen uit her leven van de Koninklijke familie, om hiermede de centrale gedachte van den B.V.L. te symbolise eren. want iedere land stormer, wat ook zijn godsdienstige of poli tieke overtuiging moge zijn, ziet in het Oranjehuis: de eenheid van ons volk. en het symbool van vrijheid, vrede en recht. Deze film is eigenlijk een aaneenschake ling van journaal-beelden, die echter met elkaar een zeer suggestief geheel vormen, dat niet nalaat diepe indruk te maken. Toespraak generaal Duymaer van Twist Na deze filmvertooning was het woord aan den voorzitter van de Nationale Land stormcommissie, luif.-generaal Duymaer van Twist. Spr. ving zijn toespraak aan met, mede namens de Nationale Landstonncommissie, een woord van groote erkentelijkheid te rich ten tot de plaatselijke afdeeling Leiden van den B.V.L., den plaatselijken leider, den heer Zouveriks, en allen, die meegewerkt hebben om de landstormers van Leiden en omge ving dezen feestavond te bereiden. Ook is spr. dankbaar aan de landstormers, dat zij met hun vrouwen en verloofden aan den oproep van de plaatselijke commissie hebben gehoor gegeven, om zich in grooten getale in de Stadsgehoorzaal te verzamelen. Uit deze opkomst blijkt, dai de Landstorm te Leiden en omstreken paraat is. Deze paraat heid is vooral noodig in een tijd, waarin het revolutiegevaar dreigt. Gelukkig, aldus ver volgde spr., leven wij in Nederland rustig, dank zij het sterke gezag, dat hier de leiding van zaken in handen heeft, en dat op den B.V.L. als machtsinstituut volkomen kan vertrouwen. Toch blijft waakzaamheid ge boden. De groote beteekenis van den B.V.L. ligt, behalve in zijn sterkte van bijna 90.000 man. in zijn prevent, karakter. Dit instituut geeft de bevolking een veilig gevoel en houdt veel kwaad tegen. Daarom moet aan de ontwik- keling en verderen uitbouw der instelling blijvend worden gewerkt. Met de herinnering aan de blijde verwach ting, waarin ons volk in deze tijden mei be trekking tot het Oranjehuis leeft, sloot de heer Duymaer van Twist zijn toespraak, er op wijzend, dat het devies van den B.V.L. Na de pauze werden door res. luit.-kol. J. P. Boots, commandant van het V.L.S.K. Zuid-Holland-West een aantal brevetten van koning- scherpschutters uitgereikt', met een hartelijk en spontaan woord, dat gewaagde van dankbaarheid ten opzichte van de plaat selijke commissie en van den plaatselijken leider, van de plaatselijke commissies en de plaatselijke leiders in het geheele gewest, voor hei vele, wat voor propaganda en con solidatie van den landstorm zoo vrijwillig en belangeloos gedaan wordt. Spr. uitte den wensch, dat ook de afdeeling Leiden in het bezit mocht komen van een eigen schietlo- kaal, zooals er reeds zoo vele, b.v. te Wasse naar en te 's-Gravenzandc reeds zijn. Slotwoord Nadat de heer Spaanderman met een aardige voordracht de aandacht getrokken had, sprak de heer L. G. R o y a a r d s, voor zitter van de Gewestelijke Landstormcom missie Zuid-Holland-West. een slotwoord, waarin hij den grooten dank van het Gewest betuigde aan alle medewerkenden aan dezen avond. Spr. wees lettende op Spanje, Japan en China op den ernst der tijden, waarbij spr. waarschuwde, wanneer zich nationaal eenige oogenschijnlijke kenteekenen van be terschap voordoen, deze met eenige reserve te aanvaarden, daar men wel in de kop. maar niet in de krop kan zien. Spr. besloot met den wensch. dat de landstormers, trot* allo nood en crisisellende, zullen blijven voo- nen, wat zij in het besef van eenheid -r saamhoorigheid vermogen, gesterkt door het besef, dat Nederland en Oranje onafschei delijk écn zijn. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: Ph "W M v d Hoeven—ZuUdwUk <3 OVERLEDEN: P Kleün—Horstman wede 94 j M HeUl ongeh vr 60 j J C Staats—Lokkers 63 J H v Dolder ongeh m 63 J U hebt al opgemerkt hoe de in aanbouw zijnde toren van ons Stadhuis het stads- beeld begint te beLeerschcn. Geheel tot zijn recht zal de toren echter eerst komen, als het carillon daarin zal zijn aangebracht en de vroolijke klanken weer als van ouds over de stad zullen klinken. Hebt Gij Uw bijdrage al op post rekening No. 302400 van den Penningmeester van het „Caril lon Comité Stadhuis Leiden" overgeschreven? liet Groen Kruis De najaarsvergadering Gisteravond had onder voorzitterschap van Dr. H. J. M. Boonacker de gebruikelijke najaarsvergadering van de afd. Leiden van het Groene kruis plaats ter behandeling van de begroot ing 193S. De penningmeesterrese, mej. F. A. Ie Poole gaf de noodige toelichting bij de verschillen de posten dezer begrooting. Met leedwezen moest worden geconsta teerd dat, voor 't eerst, een begrooting voor een nieuw jaar niet geheel sluitend kon worden ingediend. De vaste lasten, die aan het werk zijn verbonden, zijn in de laatste jaren gestegen en kunnen niet verminderd worden zonder doel en streven van het Groene Kruis ernstig te belemmeren. Wan neer men er maar in slaagt weer een flink aantal nieuwe leden te winnen en daarmee vermeerdering van inkomsten verkrijgt, kan de toekomst met vertrouwen tegemoet ge zien worden, omdat de financieele basis der vereeniging gezond genoemd mag worden. De uilgaven worden in totaal geraamd op f 6050. De aftredende bestuursleden de heeren Jhr. C. C. Röell en arts H. A. Schouten wer den herbenoemd. Voorts werd de agenda besproken van de jaarlijksche algemeene vergadering van de Provinciale Zuid-Hollandsche vereenig'ng Het Groene Kruis, die 29 October te Rotter dam plaats vindt. Met de in de vergadering gemaakie opmerkingen zullen de afgevaar digden rekening kunnen houden. Tot afge vaardigden werden jan gewezen de heeren Dr. H. J. M. Boonacker en H. Filipp® WFzn. KAMER VAN KOOPHANDEI W ij z i g 1 n g. 19 Oct. J. W. de Boer, Lei den, Kraaierstraat 15. Rietmeubelenhandel. Uivtr. F..: J. W. de Boer, Leiden, dd. 1 Nov. 1936. Wijz. handelsn. in: K. de Boer. N.E.: K. dp Boe. Leiden Van Benten en Co. Zoeterwoude, Dorp straat D.50. I-Iandol in boter, kaas enz. Het verkoopkantoor te De Bilt. is verplaatst naar Woerden, Utrechtsche Straatweg 114. „De Klpeding-Soecialist", Leiden, Lijs terstraat 35. Kleermakerij. Uittr. E.: M. Bran don Bravo. Leiden, dd. 15 Oct. 1937. Internationale Kunsthoorn Industrie \T.V„ Voorschoten, Rouw kooplaan 2. Uittr. Comm.: H. A. J. M Vermolen- dd 1 Juni 1937. Nieuwe Inschrijving. 19 Oct, M. Lek Nzn. Ter Aar, Sehilkerkade C.141a. Brandstoffenhandel en expeditiebedrijf. E.: M. Lek. Ter Aar. Gebrs. Peschier N.V. Noordwnkerhout Zilkerbinnenweg 12. Bloembollenkweekerïj en -handel. Afkomstig uil Haarlem. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN Een ontroerende Rnsland-avond Op uitnoodiging van de afd. Alphen a. d. Rijn van het comité tot steun der Christenen in Rusland „Licht in *t Oosten" trad gieteravond in de Ned. Herv. Kerk Julianastraat op de Russi sche Prinses Sophia Lieven, vroeger wonende te Petersburg. De avond werd geopend door Ds. Joh. Stehouwer. Na de oipening zorg eerst de bekende Russische Tenor Konctantin Sadko eenige liederen, voortreffelijk begeleid door den heer van Poelgeest. Sadko was hier nog niet geweest, maar zijn eerste op treden te Alphen was een succes. Met stille aandacht werd naar de liederen van den begaafden zanger geluisterd. Van de eerste drie nummers maakte het „Geeste lijk lied" een onvergetelijke indruk. Hierna kreeg de spreekster het woord. Zij werd uit het Duitsch vertaald door den heer H Spreij, die zich uitstekend van deze taak kweet. Eerst sprak zij van haar tournee door Frankrijk, Finland en Estland. Overal had zij ze ontmoet, de Russische bannelingen, om des geloofs wille uit hun land verdre ven en thans vaak aangewezen op de steun der Christenen in meer bevoorrechte lan den. Namens hen bracht zij de groeten over. Hierna gaf spr. een overzicht van haar leven tot op den dag dat zij uit Rusland weg moest. Dat was in 1930. Zij liet zien hoe de revolutie langzaam opkwam als een stroom, die niet te keeren was. Ook haar moeder ondervond de gevolgen. Eerst de landgoederen, maar daarna ook de kud den, het geld. particuliere correspondentie, alles werd hen afgenomen. Op het laatst werden zij uit hun huis verjaagd. Haar vader stierf toen nog niet alles af genomen was. Zij was toen zes maanden. Maar toen zij met haar moeder verjaagd werd, bleef hun niets over. In een boeren hut namen zij toevlucht, waar moedor vier maanden later stierf. Zij werden door boe ren uit den omtrek onderhouden. Door hot vele goede, dat zij in hun dagen van voor spoed gedaan hadden, droegen de boeren hen op de handen. Toen haar moeder stierf bleef zij alleen over Alle familie was reeds gevlucht Eerst toen geheel alleen leerde zij verstaan als zij broeders en zusters in het geloof ont moette, de heerlijke beteekenis van de ge meenschap der Heiligen. Zelf heeft zij eenige weken van gevan genschap gekend. Na eenige weken werd zij weer vrij gelaten. I-Ioewel spr. niet de kende tering. Toch. de Russische Christenen nen heeft medegemaakt kon zij wel zeggen dat het ontzaglijk moeilijk is vol te hou den. Rechten heeft men niet. Men is op hulp van anderen aangewezen. Het lijden is te vergelijken met een langzaam wer kende tering. Tch, de Russische Christenen voelen zich tevreden en gelukkig. Het hoog ste goed is voor hen te weten, dat een God in den Hemel is, die al het onrecht hen aangedaan, gadeslaat. En zij gelooven dat Hij hun op Zijn tijd zal verlossen var de aardsche kwellingen. Fel was haar aanklacht tegen het Chris tendom zooals Rusland het eens kende. Juist door het leven van hen die zich Christenen noemden was er bij verschil lende communisten, waarmede spr. in aan raking kwam, zoo'n ontzaglijke haat ge groeid. De Christen draagt tegenover het ongeloof een groote verantwoordelijkheid. Er wordt op hem gelet en juist daarom moet een Christen in zijn optreden zich ook een Christen toonen. Ds Mulder beëindigde dezen ernstigen avond, na een slotwoord, op de gebruike lijke wijze. ALPHENSCHE SCHAAKCLUB De uitslagen van de Maandag gespeelde onderlingen wedstrijden van de A.S.C. zijn als volgt: Groep I: D. BruntJ. Brunt y2y2 C. BruntD. Posthuma 1— R. PosthumaJac. den Hoed 10 G. v. d. Horst—A. Post afgebr. Groep II: H. Verschuur—B. Schmidt 01 .T. KempenA. Breedijk 01 W. den HoedC. Deelstra (2 part.) 2—0 Groep III: J. v. d. HorstC. J. v. Amsterdam 10 S. OveresJ. den Hoed y2Y2 C. GoudbergJ. Goedhart 0—1 Groep IV: G. Posthuma-P. de Smits 10 H. PienemanA. den Ouden Jr. 01 H. v. Hofwegen—A. den Ouden Sr. 10 Th. van Ees-^H. Stehohwer 1—0 HAAGSCHE POLITIERECHTER Een lastige dame Het was niet voor 't eerst dat onze plaats- genoote wed. S. voor de rechter moest ver schijnen. Zij is niet op haar mondje geval len en stond ook nu weer wegens beleedi- ging terecht. Boetes en voorwaardelijke ver oordeeling hadden geen succes, maar een maand zitten had ook niet geholpen. De politierechter wilde eens met' haar pra ten maar de officier vond dit onbegonnen werk en veroordeelde tot f 100 boete sufas. 50 dagen. De juffrouw was niet verschenen. De poli tierechter vroeg naar de mogelijkheid van een rcclasseeringsrapport maar de officier vond daar geen reden voor. De politierechter wilde echter de juffrouw hooren en hield beslissing aan. Hij droeg niet af H. v. d. K., uit Alphen, mn.-si itanties innen voor H. v. K., uit. 's-Gravenzande. Hiervan had hij eenige verduisterd. Ver dachte bekende. De Officier vroeg f 20 boete subs. 20 dagen en een voorwaardelijke straf van twee maanden, met een proeftijd van drie jaar. De Politierechter vonniste tot f 10 subs. 10 dagen en een voorwaardelijke straf van twee maanden met twee jaar proeftijd. Hij sloeg zichzelf Voorts moest zich verantwoorden J. A. K.. wegens mishandeling van K. de J. Er was ruzie geweest en daar had K. zich mee be moeid. De Officier vroeg f 10 boete subs. 20 dagen hechtenis daar K. volgens politierap port driftig en lui is. De veroordceling luid de f 7 boete subs. 10 dagen hechtenis. Beleedlging J. S., uit Alphen, had tegen O. gezegd: „Je bent een onlichter". Dit was een beleediging waarvoor zich moest verantwoorden. Ver dachte bekende. Daar hii voor een dergelijk geval reeds meer veroordeeld was, vroeg de Officier f 10 boete subs. 20 dagen hechtenis, met welke eisch de Politierechter zich ver- eenigde. KATWIJK AAN ZEE GESLAAGD De heer A. Kleinman alhier slaagde te Utrecht voor het politie-diploma mei aantee- kening van den A.N.P.B. ZILVEREN JUBILEUM De timmerman Jan van der Plas herdenkt heden den dag, waarop hij vóór 25 jaar als timmerman in dienst trad bij den aannemer wijlen den heer P. van Duyvenbode, wiens zaak thans op de naam van de Wed. P. van Duyvenbode staat. In verband met dit jubi leum kwamen talrijke gelukwenschen bij den jubilaris binnen. LEI DSCHEND AM Vergadering Propagandaclub Dinsdagavond hield de Anti-rev. Prop. Club haar eerste wintervergadering in het lokaal achter de Geref. Kerk Daimliaani. De opkomst was zeer goed, alleen was het aantal dames te gering. De voorzitter, de heer K. Vink, opende met gebed en sprak naar aanleiding van enkele verzen uit Job. 38 en 39 een kort woord, waarin hij wees op de schoone roe ping om Gods „Verordeningen" in het leven „vast te zetten", zooals Dr. Kuyper ons diat heeft geleerd, en op het aparte werk, dat Kiesver. en Prop. Club wacht in de komende winter na de vereeniging van Stoimpwijk en Veur. Als spreker trad daarna op de heer Mr. A Hoekema, secretaris van de Chr. Werk gevers Vereeniging, die het onderwerp be handelde: „De Calvinistische en RiC. levens- en wereldbeschouwing, in verband met het ordenings vraagstuk". In een keurig, principieel betoog werd ge wezen op wat ons van de R.K. mede-christe nen scheidt doch ook op wat vereenngt en in 't algemeen werd nadruk gelegd op de plicht der anti-revolutionairen om langs de lijnen van het uitgebrachte rapport de Christelijke solidariteit in het ordeningsprobleem te be trachten, opdat ook op het terrein van de arbeid recht en gerechtigheid mogen heer- schen. Een achttal aanwezigen wisselde met den spreker van gedachten, waarbij vooral werd gewezen op de groote afstand tusschen het schoone beginsel en de vaak zoo harde prak tijk, en dat juist hierom economische en so ciale ordening moet samengaan. Om des tijds wille bleven de huishoude lijke zaken BIJSLAG OP DOOR WERKLOOZEN TE BETALEN PREMIE VOOR ZIEKENFONDSEN In verband met de vaststelling eener re geling tot verleening van een bijslag van 35 pet. uit de gemeentekas op door steuntrek kende werkloozen verschuldigde premies voor verplegings- en doktersfondsen, hebben B. en W. van Veur op verzoek van God. Sta ten zmh gewend tot. den minister van So ciale Zaken om te vernemen, of deze rege ling voor goedkeuring in aanmerking kwam. Door den minister werden twee voorwaar den gesteld: 1. de bijdrage mag niet hooger zijn dan 1/3 van de normale premie; 2. de bijdrage mag niet hooger zijn dan de verla ging der premie, welke door de ziekenfond sen in verband met de loeslagregeling wordt toegepast. Uit een ingesteld onderzoek is B. en W. ge bleken ,dat een fonds de premie heeft ver laagd met 18 pet., terwijl een ander fonds voornemens is een verlaging toe te passen van 15 pet. In verband hiermede zijn B. en \V. van oordeel, dat hel percentage van den toeslag nader behoort te worden vastgesteld op hoogstens 18 pet. Zij stellen voor, de in den aanhef van dit voorstel bedoelde rege ling opnieuw vast tc stellen mei' inachtne ming van de volgende wijzigingen a. in art. 2 wordt voor 35 pet. gelezen 18 pet. en b. in art. 8 wordt voor „1 Mei 1937 gelezen „1 No vember 1937". SPAARREGELING WERKLOOZEN De lasten der gemeente Veur, als gevolg van het invoeren van de spaarregeling voor werkloozen. zullen bedragen f 5O.S0. B. en W. stellen voor te besluiten tot uit voering van de spaarregeling en de noodige gelden hiervoor beschikbaar te stellen op de gemeente-begrooting. VASTSTELLING JAARWEDDE B. en W. van Veur deelen den Raad mede, dat in de vorige vergadering is besloten de jaarwedde van den controleur voor de steun verlening en werkverschaffing vast te stel len op f 1200 met 4 eenjaarlijksche verhoo gingen van f 50. De minister van Sociale Zaken acht vooralsnoe een belooning van ten hoogste f 1200 voldoende. Aangezien bij niet-voldoen aan den wensch van den minister de Rijksbijdrage ad 50 pet. in gevaar zou komen, geven B. en W. in overweging aan het verlangen van den mi nister tegemoet te komen door de jaarlijk sche belooning nader vast te stellen op f 1200 zonder periodieke verhoogingen. RAAD VAN STOMPWIJK Morgenavond half acht vergadert de ge meenteraad van Stompwijk. Aan de orde. komt o.m. een voorstel inzake toepassing van de spaarregeling van den B-steun. EERVOL ONTSLAGEN Op zijn verzoek is de heer J. J. Wessel, wegwerker in Veur, door B. en W. eervol ontslagen. Zijn invaliditeitspensioen zal be dragen pl.m. f 600. Gezien het feit, dat de belanghebbende op aandrang van B. en W. in het financieele belang der gemeente zijn ontslagaanvrage heeft ingediend, stellen B. en W. den Raad voor, een toeslag toe te kennen van f 342 zoodat door W. genoten wordt, f 18 per week. OPBRENGST BAZAR Naar wij vernemen heeft de bazar voor een nieuw dienstgebouw bij de Ned. Herv. Kerk ongeveer f 1000.opgebracht: een prachtig bedrag voor déze plaats en deze dagen. Er is nu ongeveer f 2000 bijeen. DE HELD VAN MUIDEN In de gezondheidstoestand van den heer J. A. S trickling is een lichte verbetering inge treden. NOORDWIJK VERBETERING HEERENWEG Een aantal bewoners en gebruikers van den Heerenweg hebben aan den Raad een request ingediend tot verbetering van dien weg, door het aanleggen van een voet- en rijwielpad en hei aanbrengen van een be-- hoorlijke straatverlichting, gezien het feit dat deze weg een der meest gevaarlijke en onbruikbare wegen in onze gemeente is en mede gezien de talrijke ongelukken, welke er jaarlijks op dien weg plaats vinden. Aangezien de Heerenweg in beheer en on derhoud bij de provincie is, heeft de gemeen te daarover geen zeggenschap. Evenwel is een algeheele reconstructie van dezen weg bij de provincie in voorbereiding. Intusschen achten B. en W. in verband mei den werkelijk levensgevaarlijken toe stand ter plaatse deze verbetering zeer ur- cent en stellen zij den Raad voor, bij Gedep. Stalen de noodige stappen te doen ter be spoediging van de uitvoering der voorgeno men verbeteringen, waaronder te begrijpen is de verbreeding van den rijweg en de aanleg van rijwiel- en voetpaden. Het ware te wenschen. dat deze verbetering spoedig tot stand komt! OEGSTGEEST NED. CHR. VROUWENBOND Door de plaatselijke afdeeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond werd een bijeen komst belegd in de Willem dc Zwijgerkerk. waar als spreker optrad.' Ds. G W C Vun- derink van Zeist, met als onderwerp; Men- schenkennis. De vergadering stond onder leiding van mej. M. P. Planjer. Ds. Vunderink begon met op te merken, dat wij allen menschenkennis bezitten, maar te weinig aandacht besteden aan de moeilijkheden, die beoordeeling van onze medemenschen met zich meebrengt. Deze moeilijkheden worden door spr. uitvoerig beproken. Ten eerste noemt spr. het feit, dat men meestal beoordeelt naar het uiter lijk, zonder dat we weten wat voor loven er juist achter dit schijnbaar veelzeggende uiterlijk verborgen ligt. Te weinig realiseeren wij ons, dat er veel maskers zijn in het menschclijk leven. Een tweede moeilijkheid is, dat wij dc men- schen meestal willen beoordeelcn naar de maatstaf van onszelf. Spr. waarschuwt te gen de zoo spoedig gemaakte gevolgtrek kingen. Alleen Christus was in staat om de menschen juist te beoordeelen, daar Hij ook het hart aanzag. Het is nu eenmaal zoo, dat wij ons tegenover onze medemen schen niet altijd zoo kunnen laten zien als wij zijn. Spr. behandelt verdert de geschie denis van de karakterstudie. Teruggaande naar de Romeinsche oudheid, zien dat men de menschen in vier groepen trachtte in te vdeelen, uitgaande van de medische zijde, gebaseerd op de bloedsom loop. Deze groepeering is door de jaren aan gevuld en verbeterd. Spr. wijst on de indee ling naar lichaamsbouw en de thans heer schende theorie om de mensch in te deelen naar het ras. Spr. wijst voorts met nadruk op de sinds enkele jaren gevormde theorie, waarbij voor de karakters het onderbewust zijn een groote rol speelt. Hi! geeft eon duidelijke en uitgebreide verklaring van het onderbewustzijn, een en ander toegelicht met praetisehe voorhee den. om daarmede aan te toonen de groote moeilijkheid om de mensch te beoordeelen naar het bewuste, daar de grondoorzaken voor zijn doen en laten te vinden zijn in het onderbewustzijn. In verband hiermede wees sDr. op de doo' Fraud gevormde theorie, die alles wil te rugbrengen tot het sexucele leven. Spr. wil een grond van waarheid hierin niet ont kennen, maar hii wijst ook on wat Adier aanmerkt, dat men rekening dient te hou den met de jaloerschheid, heerschzucht en eerzucht De tragiek van ons menschelijk Wen I* niet.'rlat wij niet weten hoe wij moeten zijn maar dat wij niet kunnen zijn, wat wij moeten ziin. Ook daarom moeten wij voor zichtig zijn met het spoedig geven van recepten. Anderen kunnen wij eerst dan helpen, als wij eerst leeren hen te begrij 5'°" Anderen leeren kennen is alleen gelijk wanneer we eerst onszelf leeren RADIO-DISTRIBUTIE WOENSDAG 20 OCTOBER Programma 3: 8 Keulen; 9.50 Diversen; 11.50 Parüs R; 12.20 Brussel VI; 14.20 ParUs R; li bondon Reg; 17.20 Keulen; 17.50 Parüs R. II London Reg; 19.20 Beromunster of div.; 2: Brussel Fr; 22.20 Brussel VI; 22.30 Berlijn; 23.20 Diversen Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen 10.35 Droitwlch; 14.20 London Reg; 16.05 Droit vvlch: 18.20 Diversen; 19 20 Droitwlch; 22.30 We nen of div.; 22.59 London Reg; 23.50 Dro.twlcn DONDERDAG 21 OCTOBER Programma 3: 8 eKulen; 10.35 Parüs R; 12.35 Keulen; 1.20 Brussel VI; 14 20 Parüs R; 153 2( Diversen; 15.35 Londen Reg; 17.20 Brussel Fr 17.50 Mo tal a of div.; 18.35 Brussel Fr; 19.2o Be romunster of div 20.30 Weênen of div.; 21.3i London -Reg; 22.29 Brussel VI; 22.30 Brussel F 23.20 Diversen Progiamma 4: 8 Brussel VI: 9 20 Diversen 10.35 London Reg; 12.50 Droitwlch; 14.20 Lon Reg: 15.35 Droitwlch; 18.20 Diversen; 18.4' GRD; 22 Droitwicl Droitwlch; 20.20 Grï \genda Vrijdag, 22 October. Graanbinirs, 8 uur. Herdenkingssamenkomst 100ste geboortcJ dag Dr A Kuyper. Spr. Ds. C. W. J. van Lummel. De avond-, nacht en Zondagsdienst dot apotheken wordt van Zaterdag 16 tot en met Vrijdag 22 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix. Rapenburg 9 telef, 807 en J. Doedens. Wilhelminapark 8, Oegst- geest, telef. 274. KLEERMAKER 's-GRAVENHAGE AMSTERDAM L. Houtstraat 26 Heerengracht 440 kennen. Dit zelf leeren kennen is alleen mogelijk wanneer wij dit trachten te doen in het zoeken van geestelijke gemeenschaj met God. Wanneer Zijn licht in ons schijnt dan kunnen we pas komen tot ware zelf kennis. Blijve daarom onze bede steeds: Doorgrond m' en ken mijn hart, o Heer! Mej. Planjer dankte namens alle aan wezigen Ds Vunderink, die na het gezamen lijk zingen van Gez. 96 6, voorging in gebed VOORSCHOTEN GEREF. MANNENVEREENIGING De Geref. Mannenvereen. „Onderzoekt dfl Schriften" vergadert morgenavond te S uur ten huize van den heer H. J. van der Pol De heer H. Stapper zal een inleiding hou den over Romeinen 9, terwijl de heer S. van der Meij een.vrij onderwerp zal inleiden. WARMOND RAADSVERGADERING Onder Voorzitterschap van den heer A. R L. Ketelaar, Burgemeester, kwam de Raad dezer Gemeente in openbare vergadering bijeen. Ingekomen was een schrijven van Gedep. Staten, waarin werd medegedeeld, dat de Regeering geen vrijheid heeft kun nen vinden aan den voorman der gemeente werklieden een extra vergoeding toe te ken nen van f 50.per jaar, voor het onderhou den en schoonhouden der straatlantaarns Wil de gemeente voor de extra bijdrage uil het Werkloosheidssubsidiefonds voor 193' in aanmerking komen, zal zij zich moctei schikken naar de wensch der Regeering. De heeren Weijers en Den Dunne brachj ten B. en W. dank voor de wijze waarop zi in het belang van den heer Moerkerk dezi zaak bij de desbetreffende instanties hebbe: voorgestaan. Zij spreken er echter hun af keuring over uit over de wijze waarop de Regeering deze zaak aanpakt en vooral oveij de stok achter de deur. Waar de Gemeente echter de extra bijdrage onmogelijk kon missen, werd besloten zich naar den wensen van de Regeering te schikken. Gecontinu eerd werd de verandering op de heffing van besmettelijke ziektegelden. In deze verorde ning is rekening gehouden met eenige wen schen van den Minister. Besloten werd een stukje grond liggende nabij het Stationskoffiehuis en toebehooren- de aan de N.V. Nationaal Grondbezit t< Den Haag in eigendom over te nemen aanleg van een trotoir daar ver plaatse, sloten werd een overeenkomst te sluiter met het Rijk, waarhij de gemeente een scha deloosstelling wordt toegekend, daar dooi den aanleg van den Rijksstraatweg No. gedeelte Den HaagAmsterdam, inbreuk werd gemaakt op het recht van de Eenden kooi. -Het Rijk zal hiervoor een schadeloos stelling geven van f 3450.terwijl de meente zich het recht voorbehoudt om latei voor andere storende handelingen nog een afzonderlijke vergoeding te eischen. Besloten werd wijziging te brengen in hel in de vorige vergadering genomen besluil tot het aangaan van een geldleening groot f 10.000.met dien verstande, dat de eerstt aflossing niet zal plaats vinden in 193f maar in 1937, zulks op verzoek van Gedep Staten. Besloten werd althans voorloopijl vast te stellen de gemeenterekening 1934 zoomede die van het Waterleidingbedrijf over dat jaar. Bij de gebruikelijke rondvraag informeer de de heer Breedijk naar het contract mei den vuilnisgaarder. Wanneer dit contract afloopt, zou Spr. gaarne eenige wijzigingen zien aangebracht. De Voorzitter zegde toe, met het verlangen van den heer Breedijk rekening te zullen houden. De heer Weijers informeerde naar de B steun, dit in verband met de verschenen circulaire van den Minister. De Voorzitter deelde mede. dat den Raad binnenkort hieromtrent voorstellen zullcr bereiken. WOUBRUGGE ZIJN ZOONTJE GERED Het 2-jarig zoontje van den heer B. viel in een onbewaakt oogenblik in een diepe slool nabij de woning. Op het hulpgeroep va buren snelde B. tor hulp. Hii moest zich ge kleed te water begeven om de kleine, die reeds zinkende was, te redden. B. kon hel kind op het droge brengen en toen eerst bleek hem dat het zijn eigen zoontje dat daar had gespeeld met andere mak kertjes. VET MOND- EN KLAUWZEER Het mond- en klauwzeer onder het rund vee neemt af. alle stapels zijn besmet ge weest. Een 25-tal runderen en een aantal varkens is aan deze ziekte gestorven. TE SNEL RIJDEN Door de politie is tegen een aantal per sonen wegens overtreding van de maximum snelheid proces-verhaal opgemaakt zoowel te Woubrugge als in Hoogmade. In de be bouwde kommen wordt momenteel weel veel te snel gereden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6