KERK EN ZENDING credo HERDENKING STICHTINGSDAG V.U. 55 „eversleep" Ja Verf WOENSDAG 20 OCTOBER 1937 EERSTE BI.AD PAG. 3 NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Beroepen: Te Puttersihoek, J. Lafeher, cand. en hulppred. te Westervoort. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Boskoop, L. Kleisen te Vlissingen en P. de Groot te Gorinchem. Beroepen: Te Dokkum, J. van Dijken te Aalten. GEREF. KERKEN IN HERSTELD VERBAND Beroepen: Te Leiden-Noordwijk: K. H. Kroon, predikant in algemeene dienst. Abonneer U op Prijs slechts ƒ1.- per kwartaal Proefnummers worden gaarne gratis toegezonden. „CREDO" is het nieuwe weekblad voor alle Gereformeerden. Hoofdredacteur: Prof. Dr V. HEPP Uitgave J. H. KOK N.V. Kampen. De Najaarszltting De Najaarszitting van de Algemeene Syno dale Commissie der Ned. Herv. Kerk zal Dinsdag 16 Nov. a.s. in het gebouw der Sy node te 's-G ravenhage onder leiding van Dr P. Smit, Ned. Herv. predikant te Heumen, aanvangen. 50e ALGEMEENE NED. ZENDINGS-CONFERENTIE De Algemeene Ned. Zendings-Conferentie is gedurende 50 jaren een der weinige plaat sen geweest, waarop vertegenwoordigers van alle Protestantsche kerken en zendingscor- poraties elkaar ontmoetten en tot vrucht bare samenwerking kwamen. Het comité heeft vele jaren gedaan wat thans meer in het bijzonder aan den Ned. Zendingsraad is opgedragen. Merkwaardig is, dat i-n den laatsren tijd nog drie zendin-gsliohamen zijn toegetreden: het Comité tot behartiging in Nederland van de belangen der Indische Kerk (de z.g. Indi sche Commissie), de classicale zendintgscom- missie Amsterdam en de Studenten Zendings cpmmissie. De Minister-president Dr H. Colijn hoopt een der zittingen bij te wonen; Minister Slotem aker de Bruine zal evenals andere jaren een paar zittingen meemaken; de Minister van Koloniën laat zich vertegen woordigen door den Secretaris-Generaal van het Departement, Jhr. Mr. O. E. W. Six. De Synode der Ned. Herv. Kerk laat zich ver tegenwoordigen, evenzoo verschillende ker kelijke besturen en kerkeraden. B. en W. van Amsterdam ontvangen de Conferentie ten stadhuize. Men verwacht groote belang stelling voor deze Conferentie. EMERITAAT Ds J. OSSEWAARDE Het provinciaal kerkbestuur van N.-Bra- bant met Limburg heeft tegen 1 November wegens gezondheidsredenen eervol emeritaat verleend aan Ds J. Ossewaarde, predikant der Ned. Herv. gemeente te V1 ij m e i Hedikhuizen c.a. Ds Ossewaarde, die 63 jaar oud is, is in 1901 candidaat gewor den en kwam in hetzelfde jaar in zijn eerste gemeente Doeveren. Zijn tweede was Vlij men, waar hij 25 Juni 1905 zijn intrede C"J Ds Ossewaarde is sec. kerkvisitator voo Prov. N.-Brabant en Limburg, assessor classis 's-Hertogenbosch en scriba van de ring 's-Hertogenbosch. dej GEEN QUASI AVONDMAAL Het classicaal bestuur der Ned. Herv. Kerk n de classis M e p p e 1 heeft in een rond- schrijven aan de predikanten der classis zich tegen sacraimensbediendnigen gekeerd, welke j buiten den kerkeraad om blijkbaar worden gehouden. Het schrijven luidt aldus: „Het classicaal bestuur van Meppel meent er goed te doen in het belang der gemeenten, j toevertrouwd aan ons opzicht, aan alle pre- j dikamten onzer classis vriendelijk te verzoe- i ken kerkelijk geen verwarring te stichten door op bepaalde tijden in sommige gemeen- ten een quasi-avondmaal te bedienen buiten I den plaatselijken kerkeraad om, aan wien i alleen daartoe wettige opdracht is verleend" j ZENDINGSSYNODE De Zendingss-Synode der Geref. Kerken in J Utrecht en Gelderland zal. 25 November a.s. j gehouden worden. VAN DE ZENDINGSAKKER Dr D. Bakker De directeur van het Zendingshospitaal te j Klaten op het Zendingsterrein van de Kerk te Delft, Dr D. Bakker, komt het volgend jaar Juni met verlof naar Holland. Hij is machtigd in Indië oan te zien naar een ver- j vanger. Mej. P. v. d. Krult Mej. P. v. d. Kruit, als hoofdverpleegster Sn Zendingsddenst van de Kerk te Delft, is met verlof in Holland. Haar adres is: van Ma- rumstraat 30, Schiedam. Zij denkt begin Januari 1938 terug te keeren. Dr J. Berg Dr. J. Berg, de directeur van het zieken huis op Soemba, hoopt in de tweede helft van October van Soemba te vertrekken en zich met zijn gezin 3 November te Batavia in te schepen voor de reis naar Holland. Ds F. A. Kcuchenis Ds Keuchendus hoopt na de Zendings- synode zich te Genua met zijn gezin in te schepen op de mailboot, die 15 December uit Amsterdam vertrekt GIFTEN EN LEGATEN Wijlen de heer H. S1 u ij t e r A.Fzn. te Deventer heeft gelegateerd aan de dia conie der Geref. Kerk aldaar, een bedrag Van duizend gulden. Ds. D. Pol Wordt 30 October 60 jaar Een zeer bekende en geiziene figuur in den Zendingskring der Geref. Kerken, Ds P. P van R ij s o o r d, hoopt Zaterdag 30 October den 60-jarigen leeftijd te bereiken. Niet alleen echter in de Zending, ook voor zijn gemeente, die hij sedert 7 Mei 1922 dient, L Ds. Pol een toegewijd en trouw voorganger. Begiftigd met een goede gezondheid en een krachtig ges'.el, is een groote vitaliteit hem ten dienste, zoowel voor de studie als voor den practischen arbeid. Ds. Pol, wien ook de kerken van Heerjansdam (1901—1907), Vlis singen (1907—1917) en Boskoop (1917—1922) zioh ais een volijverig herder herinneren, heeft naasit zijn ambtelijken arbeid slechts één gebied, zijn volle liefde en krachten heeft: le Zending. Wat Ds. W. Breuke laar daarvan •egt in het Zen- li n>gsbl-ad der Ge ef. Kerken, zal /el en naar het lart zijn: „Vooreerst heeft rij in de praktijk /an het zendings even onzer Ker- werkzaam aan- leei. De deputaten voor de Zending van Zuid-Holland ten Zuiden kozen hem als hun voorzitter. En sinds wijlen Ds J. D. v. d. Munnik in 1927 den voorzittershamer in den kring van de deputa ten der Generale Synode voor de Zending heeft neergelegd, wordt die hamer door Ds. D. Pol gehanteerd. Want sinds 1920 heeft elke Generale Synode hem benoemd tot één harer zendingsdeputaten en van af 1927 werd hij telkens herkozen tot voorzitter. En dat brengt heel wat werk mede. Gedurig moet hij voor zendingszaken op reis en te huis moet hij menig uurtje geven voor de behar tiging van zendingsbelangen. „Ook heeft hij zich nog te bemoeien met meer algemeene zendingsaangelegenheden. Zoo is hij o.a. ook buitengewoon lid van den Ned. Zendingsraad enz. „En hij doet dat werk zonder dat de Kerk te Rijsoord daaronder schade lijdt. Hij is zoo wijs, dat hij den tijd, dien hij eenigsziris vrij ma-ken kan, niet verdeelt over alles en nog wat, zooals sommigen doen, maar dat hij zich bijna alleen bepaalt tot de Zending. Reeds in 1922 zag van zijn hand het licht: Midden Java ten Zuiden, dat tot heden het beste is wat we hebben over dit zendingsterrein op Java. Ook berust bij Ds. Pol de eindredactie van het populair wetenschappelijk Zendingstijd schrift De Macedoniër, waarin hij in de door hem verzorgde rubriek: „Van mdjn Uitkijk" de lezers geregeld op de hoogte houdt van het b Zangrijkste, dat er op zendingsgebied aan de orile is. Het zal den stoeren werker en pittigen spreker op 30 October wel niet aan belang stelling ontbreken. Jundruk" ZAKBIJBEL uitgave A. JONGBLOED N.V., Leeuwarden. Eenparig oordeel van vele bevoegden luidt: Deze uitgave voldoet geheel aan groote be hoefte, en geeft liet beste wat de techniek momenteel mogelijk maakt. Uw boekhandelaar toont U deze gaarne. ONDERWIJS EN OPVOEDING FROF. Dr. G. F. ROCHAT NAAR NED. INDIE Prof. Dr. G. F. Roohat, hoogleeraar in de oogheelkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, is van 15 October 1937 tot 15 Juli 1938 naar Indië ter vervanging van den hoogleeraar A. W. Mulock Houwer aan de geneeskundige hoogeschool te Batavia, wegens het aan dezen verleend verlof. REÜNISTEN-ORGANISATIE VAN N.D.D.D. Dezer dagen verscheen no. 19 van de „Me- dedeelingen" waaruit blijkt dat de Reünisten organisatie van N.D.D.D. (Vereeniging van oud-led en van het Studentencorps aan de Vrije Universiteit) nog steeds krachtig groeit. Het ledental steeg in 1936/37 van 356 tot 388. Het grootste gedeelte der leden werkt samen in een achttiental studiekringen. 28 October as. houdt de vereenigiirug haar 10e jaarvergadering (2e lustrum) in hotel Parkzicht te Amsterdam te 2 uur. ONDERWIJSBENOEMINGEN Almelo. Middelb. Handelsavondschool Tot leeraar Duitsche en Ned. Handelscorres pondentie: Dr. J. A. Heberle, leeraar Lyceum en Hoogere Textielschool te En schedé. Op uitnoodiging van het bestuur van het Schoolfonds „Schuttevaer" heeft dezer dagen te Amsterdam een bijeenkomst plaats gehad van afgevaardigden van schoolfondsen voor schipperskinderen in Nederland. In deze bijeenkomst waren vertegenwoordigd de Na-t. Ohr. Onderwij svereenigi>n>g, de Prins Hen- drikvereemging, het Schoolfonds voor schip perskinderen te Hoogeveen, het Schoolfonds „Schuttevaer", het Schoolfonds „Volksonder wijs" en het Onderwijs -com-ité der vereenig- de schippersorganisaties, terwijl voorts nog vele -belangstellenden de vergadering bij woonden. De vergadering stond onder leiding van Mr K. J. van Nieukerken te Amster dam en kwam na uitvoerige discussie tot de algemeene conclusie, dat het bedrag, hetwelk de regeering beschikbaar stelt voor de huis vesting van schipperskinderen, niet toerei kend is om aan alle voor inwilliging in aan merking komende aanvragen te voldoen en bovendien het per week en per kind beschik baar gestelde bedrag te gering is, aangezien veel meer schippers hun kinderen naar school zouden zendien, indien zij met een hooger bedrag dan 2 2.75 per week werden tegemoetgekomen in de huisvestings kosten. Besloten werd een door alle organi saties onderteekend verzoekschrift aan de regeering te zenden, waarin op ver hooging van deze begrootingspost voor 1938 wordt aangedrongen. Met het oog op de moeilijkheden, weLke de Schoolfondsen bij de uitoefening van hun taak ondervinden, werd voorts besloten, ge zien het uiteenloopend karakter dezer moei- lijkhedén, dat elke organisatie zich ook af zonderlijk tot den minister zal wenden, om met eigen argumenten en cijfers het gemeen schappelijk verzoek te ondersteunen. Examens I d e n. Bevorderd tot- doctor in de Wis- en urkunde op proefschrift getiteld. „Polariza- r and cohesion energy", de heer J. M. veis, geb. te Semarang. impen. Theol. Hoogeschool. Gesl.: Theo- cand.ex.. de heer J. v. d. Schaft te Vlaar- sn (cum laude). Hoogste stand te Boedapest 771.8. Laagste stand te Reykjavik 737.9. Stand vanmorgen half twaalf 764.1. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, tijdelijk toenemende bewolking met kans op nevel of mist, weinig of geen regen, iets kouder overdag. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT Het gebied van hooge luchtdruk over W. Europa nam aanzienlijk in beteekenis af; het breidde zich echter naar het N. over Finland uit. De depressie bij IJsland trok N.O.-waarts en ligt thans tuseohen IJsland en Janmayen. Een secundaire ontwikkelt zich tot een afzonderlijke kern over de Golf van Biscaye. Verder in het W. van de oceaan steeg de luchtdruk weer. Langs de Noorsche kust waait de wind krachtig uit het Z.W. met regen. In het Oostzeegebied is de lucht ook meest betrokken. Op de Brit- sche eilanden waaien zwakke winden uit uiteenloopende richtingen, met gedeeltelijk bewolkte hemel in het Z.O. Ook in het hooge drukgebied is de wind meest zwak met hedenmorgen uitgestrekte mistgebieden. De ochtendtemperaturen zijn hier over het algemeen onder normaal. In de omgeving van Frankfort daalden zij onder het vries punt. Ook in N.-Scandinavië was hedenmor gen een klein vorstgebied, de temperatuur ie echter in Scandinavië meest boven normaal. Voor onze omgeving wordt zwakke tot matige Z. wind verwacht. De bewolking zai gedeeltelijk tijdelijk toenemen met kans op nevel of mist. De temperatuur overdag zal wellicht iets lager zijn. Regen van beteeke nis wordt niet verwacht, THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 7.4 C. 21 OCTOBER Zonsopgang 6.36 uur, zonsondergang 4.52 uur Maan op nam. 5.33 uur, onder vm. 8.42 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 21 OCTOBER Van 's avonds 5.22 uur tot 's morgens 6.08 uur Leiden. Gesl.: Wis- en Natuurk. (hoofdvak Pharmacie): doet. ex.. de heeren H. C. Nannlne:. Den Haag: R. J. Sanders. Haarlem; L. M. Kuy- Unlv. Gesl.: Rechtsge- eerdheid: cand.ex.. de heer Ph. Mulder. Delft Gesl.: Electrotechn. ing., propaod. ex., e heer H. E. Reintjes. Wlaknnde L.O. Den Haag. Gesl. de heeren T. Plantlnga, Hilversum; a. Prins, Wormerveer; J. IJ. Spit, Oldenzaal. Apothekersassistent. Utrr t. Geel. mej. W. 'eyenberg, Utrecht: de h U v. d. Berg, Sedrecht; mej. H. H. Odde, P. Pols, Rott a g. Geel. 3en stuurm. EEN BURGEMEESTER STAAT TERECHT Verdacht van verduistering en omkooping Voor de Rofferdamsche Rechtbank werd gister de zaak behandeld tegen den 46-jarigen Burgemeester van Oud- dorp G. J. du S„ beschuldigd van verduistering en omkooping. Aan de dagvaarding hebben we gister al het een en ander ontleend. Als verdedigers traden Mrs W. A. Hoek en J. Fok ma. President der rechtbank was Mr Huy- ser, officier van justitie Mr Hoeffelman In verband met het eerste ten laste geleg de werd gehoord de heer T. Ta nis Tzn., koopman en wethouder van Oudidorp. Verd. gaf een heel ander relaas van het voorgeval lene. Hij zou Tanis nooit om een „fooitje" gevraagd hebben. De heer C. J. Goumare, de vader van P. J. G„ vertelt, dat hij op zekeren dag door een onbekende werd opgebeld, die hem over de verduistering van zijn zoon inlichtte, en hem vertelde, dat als hij niet voor zijn zoon zou bijspringen, deze op de Noordsingel te recht zou komen. De Burgemeester bekent ter zitting, dat hij dit telefoongesprek met C. J. G. heeft gevoerd, maar ontkent ten stelligste met de Noordsingel gedreigd te hebben. Hierna werd het vierde ten laste gelegde feit behandeld. Verd. zou op 30 April 1932 zekeren H. v. d. Doel, wijnhandelaar te Ouddorp, nu rusten de te Rijswijk, 60 schuldig geweest zijn. v. d. Doel had hem al tientallen malen om het geld gevraagd. Op dien bewusten 30 April moest v. d. Doel 40 aan de gemeente Oudidorp betalen, ter voldoening v-an het per 1 Mei 1932 verschuldigde vergunningsrecht. Had hij op 1 Mei het geld niet, dan was hij zijn vergunning kwijt. Hij was toen 's avonds naar het woonhuis van den burgemeester gegaan, met de hoop, dat hij zijn 60 nu eindelijk eens zou krij gen. De Burgemeester wilde toen niet be talen, zoodat v. d. Doel tot het uiterste over ging en den burgemeester voor 15 zijn schuld van 60 wilde kwijtschelden, omdat hij zelf nog 25 had en nu de vergunnings rechten kon betalen. Deze afkoop is straf baar. De burgemeester ontkent dit ten stel ligste en beweert, dat v. d. Doel hem 40 had gegeven ter voldoening van zijn ver gunningsrecht aan de gemeente. De zitting wordt hierna tot 2 uur geschorst Bij de voortzetting van de behandeling var deze zaak werd de kwestie behandeld van d< gift, naar aanleiding van een gunstige infor matie, die door verdachte was gegeven over M. P ij 1, die depothouder wenschie te wor den van de N.V. Albert Heyn. Volgens Pijl moet de burgemeester gezegd hebben, dat hij, als de zaak voor elkaar kwam, een enveloppe verwachtte. En later heeft verdachte laten doorschemeren, dat hij aanspraak meer.de te mogen maken op f 200. Toen Pijl te kennen gaf, dat hij zulk een bedrag niet te missen had, heeft verdachte er eerst op aangedrongen, dat hij het geld zou leenen van zijn va-Ier en later heeft hij den deurwaarder bewerkt om een spoedige afrekening van een geïncasseerde vordering ten bedrage van f 290. Toen Pijl ook na de ontvangst van dit geld, niet betaalde, was verdachte erg boos geworden en had het ge had over zijn eerlijk verdiende centen. Ten slotte hadden Pijl en zijn vrouw toch meend, dat den burgemeester wel het ee ander toekwam en zij hadden zoolang ge spaard, dat er f 35 bij elkaar was en dat was de vrouw van Pijl op een avond naar den burgemeester gaan brengen, maar de burge- Gisteravond is een bidstond gehouden waarin voorging Ds J. Overduin Prof. Dr G. J. Sizoo heeft lieden een rede gehouden Vandaag viert de Vrije Universiteit te Amsterdam haar 57sten verjaardag. Ouder gewoonte ging aan de viering van dezen verjaardag gisteravond in de Keizersgracht- kerk te Amsterdam een Ure des geb ids vooraf. Voorganger was ditmaal Ds. J. Over duin, Geref. predikant te Kampen. De Bidstond Overduin opende de bijeenkomst gis teravond op gebruikelijke wijze en wees er in zijn inleidend woord op dat wanneer als men bidt voor het belang van de V.U., men bidt om het bewaren van het geheim harer kracht. Hier raken we, aldus spr., het pre caire en subtiele onderwerp van de verbin ding tusschen ambt en ambtsdrager. Slechts één ding wil spr. zeggen en wel hetgeen de geschiedenis van Simson ons leert in Richt. 1524. Er op wijzend dat deze geschiede- ons waarschuwt tegen het spelen met het geheim onzer kracht, .verd achtereenvolgens aangetoond dat le dit spel ontstaat door een schuldige zondige kloof tusschen ambt en ambtsdrager; 2e dit spel zich voortzet, in het verkoopen van het geheim onzer kracht en dit spel uitloopt op de smaad van den Naam des Heeren en de eer van den naam van Dagon. Spr. teekende de afschrikwekkende zonde in het leven van Simson. Er is een dualisme. Zijn roeping is de anthitese te stellen tusschen Israël en de Filistijnen en zijn hart gaat uit naar de vrouwen der vijanden. Israël l:an moeilijk in de ernst van zijn roeping gelooven. Zijn particuliere leven strijdt met zijn ambte lijk leven. ~i der breede werd dit geteekend als ook waarop dit alles uitloopt: het verkwan selen van het geheim zijner kracht. Niet alleen Simson is nu weg maar ook de Verlos ser Israëls en den Naam des Heeren. Dagon is de held. Spr. richtte zich tot professoren, studenten en gemeenteleden en riep hen allen op tot bekeering. Een slordig geestelijk leven brengt het ambt in gevaar. De ambtsdrager wordt ambtenaar en de herder huurling. Be waart het geheim uwer kracht, aldus spr. en weerstaat alle mogelijke Delila's met haar vleitaal. Simson is type, maar ook anti-type van den 'Christus. In Hem was alles één: roeping en geroepene. Hierna droeg is. Overduin de belangen en het belang van de V.U. in den gebede op aan Gods Verbondstrouw, waarna de bijeenkomst op gebrui'-elijke wijze werd gesloten. Na afloop van den bidstond volgde, dank zij de goede zorgen van het Locaal Comité van de V.U. te Amsterdam, een gezellige be groetingsbijeenkomst. Herdenking op heden Rede van Prof. Dr. G. J. Sizoo Ter gelegenheid van de herdenking van den stichtingsdag der Vrije Universiteit heeft in een openbare Senaatsvergadering de rector- magnificus, Prof. G. J. Sizoo, een rede ge houden over Het positivisme van Ernst Mach en de ontwikkeling der moderne physica Sinds het begin dezer eeuw, zoo ving spr. aan, heeft zich onze experimenteele kennis der physische verschijnselen op een verras send snelle wyze uitgebreid, en is ons inzicht in dezen samenhang en het karakter van die verschijnselen uitermate verdiept. Deze ver dieping van inzicht is echter niet mogelijk ge weest zonder een duchtige revisie van de grondslagen der physica, waarbij tal van vóór-onderstellingen, die in een vorige perio de als onmisbaar of als in zichzelf evident werden beschouwd, moeeten worden prijsge geven of gecorrigeerd. Ook drong de voortdu rende uitbreiding van het experimenteele ma teriaal slag op slag tot het weer prijs geven van theorieën en conclusies, waar aan men reeds een blijvende waarde had meenen te mo gen hechten. Dit alles veroorzaakt een herleefde belang stelling in vragen, die de grondslagen, de methode, het doel en de waarde der physische kennis raken. Daarbij blijkt, zoowel uit ver spreide opmerkingen in de eigenlijke physi sche litteratuur als uit de opzettelijk aan zul ke vragen gewijde besprekingen, dat zich in den kring der physici steeds meer een opvat ting naar voren dringt, die gewoonlijk met den term „positivisme", of wel nader „p h y - sisch positivism e", wordt aange duid. Zeer sterk wordt deze opvatting verde digd door den physicus Pascual Jordan in zijn boek „Die Physik des 20. Jahrhun- derts". Dit boek als geheel wekt den indruk, dat de moderne physische inzichten noodzake lijk tot een positivistische interpretatie der physische kennis dwingen, ja zelfs, dat eigen lijk de geheele moderne ontwikkeling der phy sica eerst onder en door den invloed van het positivisme is ontstaan. Het physlsch positivisme Het positivisme, dat Jordan hier bedoelt, gaat, gelijk hij zelf herhaaldelijk en uitdruk kelijk vermeldt, terug op Ernst Mach. Het zijn inderdaad in het bijzonder Mach's opvat tingen, die onder de physici beginnen door te werken en waaromheen de discussies over methode en waarde der physische kennis zich spinnen. Om deze discussies te kunnen ver staan is kennisneming van Mach's zienswijze dan ook noodzakelijke voorwaarde. Spr. geeft een samenvatting van Mach's denkbeelden. Als hoofdmotieven daarin noemt hy het sensualistisch en het evolutionistisch, nader darwinistisch motief. Daarbij voegen zich het economisch motief, dat als een varia tie op het darwinistisch thema is op te vatten, en het functionalistisch motief. Kuypers oordeel bevestigd Toen Kuyper in 1899 de pijlen van zijn cri- tie richtte op de leer der universeele ontwik keling, vond hij deze leer in handen eener materialistische wereldbeschouwing, die op de mechanistische atoomleer der physica steunde. Reeds in dien tijd was Mach een krachtig, zy het nog eenzaam, bestrijder, zoo wel van het mechanistisch dogma der physica als van de materialistische mythologie van stof en kracht. Echter, aan de hypnose van het evolutiedogma is ook hij niet ontkomen. Kuyper's oordeel, dat de evolutieleer „op alle religie als menschelijk zelfbe drog den ban legt", blyft bevestigd, ook dan wanneer wij die leer zien over gaan uit handen van den materialist Haeckel in die van den positivist Mach. Ook verliest by Mach het wetenschappelijk leven zyn zelfstandigheid en eigen norm. Het wordt tot een biologisch verschijnsel, dat eerst door Darwin's prirtcipe van den stryd om het bestaan, van ontwikkeling en selectie, wordt verklaard. Voor de beoordeeling van Mach's invloed op de ontwikkeling der moderne physica is 't noodzakelijk te onderscheiden tusschen Mach als positivistisch-sensualistisch philosoof en Mach als critisch physicus. Voor zoover hij van zyn beschouwingswijze uit critiek heeft geoefend op het tot dogma maken van wat onderstelling is, of het bewezen verklaren van wat door het experiment nog niet weerspro ken is, is zyn critiek door de geschiedenis ge rechtvaardigd. Ook is het zeker waar, dat Mach, door ten aanzien van de physica een diametraal ander standpunt in te nemen, een duidelijker zicht verkreeg op die plekken in haar empirische basis, die nog experimenteele versteviging behoefden, of ook op zulke, die door onkruid van vreemden bodem waren overwoekerd. Maar dit neemt niet weg, dat de ont wikkeling der moderne physica op het niveau der experimenteele empirie heeft plaats gehad, dat zy stap voor stap door experimenteele onderzoekin gen werd afgedwongen, en dat zy aan de meest kenmerkende grondlijnen van Mach's positivisme niet beantwoordt. De atoomhypothese Na de ontwikkeling der relativiteits-theo- rïe te hebben besproken, concludeert spr., dat deze ontwikkeling. Mach's eigen aandeel daar bij inbegrepen, veel meer het zelfstandig ka rakter, het eigen principe, de eigen norm het wetenschappelijk leven naar voren doet treden, dan dat daaruit eenig bewijs zou zijn te putten voor de stelling, dat dit wetenschap pelijk leven niets anders is dan een biologisch aanpassingsproces. Tegenover Mach's ontken ning van de realiteit der atomen laat spr. zien, dat de geschiedenis der physica in het eerste kwart der twintigste eeuw als i voortdurende opéénvolging, aaneenrijging onderlinge verbinding van experimenteele be wijzen voor de juistheid der atoomhypothese kan worden gekenschetst. Spr. kan zich niet vereenigen met Jordan's uitispraak, dat de moderne quantantheorie weer noodzakelijk tot een ontkenning van de realiteit der elementaire materie-eenheden moet leiden. Voor Jordan's identificeering van realiteit en aanschouwelijkheid is even min een noodzakelijke grond als voor Mach'is gelijkstelling van realiteit en zintuigelyke waarneembaarheid Mach en de religie Spr. wijst verder op de verschillende houding van Jordan en Mach ten a zien der religie. Jordan is n.l. van meenning, dat juist van de positivistische opvatting uit zich geheel nieuwe mogelijk heden voordoen om 't religieuze denken zonder tegenspraak met het wetenschappelijk denken zyn levensruimte te verzekeren. Het positi visme verklaart immers de experimenteele waarnemingen cn „Erlebnisse" voor de eenige werkelijkheid van den physicus. Maar deze beperking houdt, volgens Jordan, tevens in de erkenning, dat er nog geheel andere, waar onder ook religieuze, „Erlebnismöglichkeiten" hunnen zyn. Aan dit „auszerphysikahsche Erleben" schijnt Jordan in het bijzonder in de onbewuste psychische lagen ruimte te willen verzekeren. Spr. ziet hierin een m i s- kenning van het wezen der ware religie. Zoomin deze ooit bereid is gevonden zich terug te trekken in een der schuil hoeken van het denken, haar door het materialisme zelfs nog wel geboden, ioo min zal zy ooit de gunst aanvaarden om te mogen leven in het onbewuste by de gratie van het positivisme. „De wil tot macht" algewezen Jordan ziet, in dezen tijd, waarin voor het ontwikkelingsoptimisme geen plaats meer is, de drijfveer tot het verwerven van wet?n- schappelijke kennis uitsluitend in den wil tot Macht. Spr. stelt daar tegenover het C h r1 s t e 1 y k motief tot wetenschaps beoefening. hetwelk ook Kuyper bewoog tot stichting der Vrije Universiteit Dit motief stelt, onder erkenn:ng der volstrekte souve- reiniteit van den God der schepping, onder eerbiediging van Christus' recht en eisch ook op het erf van het wetenschappelijk leven, 't einddoel daarvan in de verheerlijking d« Naams van Hem, Wien gegeven is alle macht, in hemel en op aarde. i meester had dit eerst geweigerd aan te nemen, omdat het te gering was. Ten slotte had hij het toch maar aangepakt. Er werden over deze kwestie een groot aantal getuigen gehoord, waarbij ook nog een paar anonieme brieven ter sprake kwamen, die over Pijl gezonden zijn aan de N.V. Albert Heyn, van welke brieven de bur gemeester op de hoogte bleek te zijn gebracht door den procuratiehouder van Albert Heyn. welke wetenschap verdachte op die manier zou hebben gebruikt, dat hij Pijl ter dege hadi laten gevoelen, dat de burgemeester nu zijn benoeming bij Albert Heyn geheel in de hand had. Verdachte, die na de getuigen, zijn uiteen zetting geeft, erkerrt van Pijl een gift van; f 35 te hebben aanvaard. Het bedrag van f 200 is nooit door verdachte genoemd maar door Pijl zelf, die gezegd had, dat het hem wel f 200 waard zou zijn als hij die betrek king kreeg. Verdachte had gunstige informa ties omtrent Pijl gegeven, maar het had hem onaangenaam gestemd, dat hij uit de courant had moeten vernemen, dat Pijl benoemd was geworden. Hij heeft Pijl dan ook te kennen gegeven, dat hij wel verwacht had, dat hij die mededeeling van Pijl zelf zou hebben ge kregen. Dat verdachte ooit getracht zou heb ben Pijl te bewegen tot het teekenen van een schuldbekentenis tegenover zijn zwager Goe- degebuur, die dan de f 200 aan verdachte zou geven, is een grove onwaarheid. De president: Er zijn toch twee getui- gen, die het verklaren! Verdachte: Maar wat voor getuigen. Twee menschen, die voortdurend getracht hebben mij als burgemeester er uit te wer ken. Als anderen dan opmerkten, maar de man heeft vrouw en kind, dan zeiden zij: „Dan moeten die ook maar op straat komen". Wat de betaling van de f 35 betreft, deze is ook anders geweest, dan de getuigen voorstel len. De echtgenoote van Pijl is des avonds aan verdachte's woning gekomen. Daar is zij niet te woord gestaan door verdachte, maar door verdachte's vrouw, aan wie zij een enveloppe heeft overhandigd, waarna zij is weggegaan. Verdachte's vrouw was met die enveloppe de kamer binnengekomen, zeggen de: „Hier is de dankbaarheid van Pijl." De inhoud van dde enveloppe heeft verdachte aanvaard, omdat hij de meening was toege daan, ds' hij de gunstige inlichtingen niet verstrekt had in zijn kwaliteit van burge meester maar als privé-persoon. De zitting is daarop geschorst VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN V ertrouwènsadressen ten dienste vart Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen. VERWA'MINGS- MY. SCHIEDAM KERKVERWARMING L E LY yvALioEN- ■- •- 1 Rijwielen ALLE modellen voorradig 40 jarige ervaring firma P. I. i IEIY Sr Stille Veerkade 33, DEN HAAG, Telefoon 113614 Tel. No 3096 ALMELO VILTMATRASSEN KAPOKMATRASSEN 100% KWALITEIT DEERNS&WESTERINGH .GEVESTIGD SED-RT 1904" Centrale Verwarming Oliestookinrichting Warmwatervoorziening Sanitair BIERKADE 5 TELEFOON 18C851 DEN HAAS N.V. MACHINEFABRIEK J.&H.W. VAN DER PLOEG APELDOORN PASTEURISEER- EN KOOKKETELS IN ROESTVRIJ STAAL. OOK VOOR GROOTKEUKENBEDRIJF ETC. ETC. Onderhoudsbedrijf A. J. POT SCHEVENINGEN Tesselschestraat 72 TELEFOON 556170 Hel aanbdvolen adres voor NIEUWBOUW EN ONDERHOUD f BuiTElC W/ VAN I VETTEWINKEL H.VETTEWINKEL &ZONEN. AMSTERDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3