WOENSDAG 20 OCTOBER 1937 EERSTE BLAD PAG. a DUITSCHLAND EN TSJECHO-SLOWAKIJE pe wrijving neemt jnog steeds toe J (Van onzen Duitschen correspondent) Berlijn en Praag liggen betrekkelijk dicht !bij elkaar in de buurt. En toch is de af stand tusschen dc hoofdstad van het Derde Rijk en die der Tsjecho-Slowakische Repu bliek onoverbrugbaar groot. Dat klinkt cenigszins zonderling, wanneer men be denkt, dat een gewone D-trein u binnen zes uur tijds van Berlijn naar Praag trans porteert, maar volgt men met de vcreischte oplettendheid de feilen van den dag. dan zal men al spoedig de juistheid dezer be- !\vering erkennen. Praag! Dat klinkt in nationaal-socialisli- sche ooren als een dreigement. Praag! Dat is immers het groote arsenaal van Moskou, het paradijs voor sociaal-democratische en communistische raddraaiers, voor men- sc.hen, die in een staat, die zichzelf respec teert, in een gevangenis of oen concentra tiekamp opgesloten dienen te worden! Praag! Dat is de centrale van een systeem dat een klein millioen Sudeten-Duitschers koelbloedig laat verhongeren! Praag! Dat is het knooppunt, hetwelk de Maginot-lijn yerbindt met de Roode Armee en daardoor do gevaarlijkste vesting in de wal van beton en staal, waarin men Duitschland Itracht te verstikken. Aan de wereldreputatie van een man als Ben es j i$ het toe te schrijven, dat men Tsjech o-Slowakije tegenwoordig vrij alge meen beschouwt als een bolwerk van demo cratische rechten en vrijheden, temidden der heele en halve dictaturen van Noord- Oost, Centraal en Zuid-Europa. Maar wie 'de toestanden in dezen pas na den oorlog gefundeerden staat wat nauwkeuriger be studeert, die wordt gewaar, dat deze in werkelijkheid lang niet zoo idyllisch zijn. En met name Duitschland heeft gelijk, wanneer het zoo nu en dan op Praag ver toornd is. Konrad H e n 1 e i n. de leider der N.S.D A.P. in Bohemen, wilde dezer dagen in Teplitz-Schönau op een samenkomst ver slag uitbrengen van de indrukken, die hij kortelings in Engeland heeft opgedaan, maar de politie liet zulks niet toe. Thans .voerde hij op een gesloten vergadering in dezelfde plaats Zondag j.l. voor partijleiders het woord, maar vertegenwoordigers der Tsjechische regeering vielen hem herhaal delijk in de rede. Toen hij bij zijn vertrek door een groep landgenooten omringd was, haalde de politie een gummistok voor den dag en maakte hiervan rijkelijk gebruik, hoewel de meesten zich als officieele afge vaardigden konden legitimeeren. Het ligt .voor de hand, dat zulk een bruusk optreden der politie tegenover leden der officieel er kende partij der Sudeten-Duitschers in Duitschland ontstemming teweegbrengt Er zijn echter andere feiten, die in het Derde Rijk nog heel wat meer becritiseerd worden. En niet ten onrechte. Zoo opende 'dr Frank e, minister van Onderwijs, dezer dagen een onder het protectoraat van 'dr Eduard B e n e s j staande expositie te Praag, waar allerlei hatelijke en beleedi gende karikaturen de aandacht trokken. Hitier, Goering, Goebbels waren een dankbaar onderwerp voor verschillen de beeldhouwers, schilders en fotografen. Waarschijnlijk op bevel van hooger hand zijn er een stelletje speciale corresponded ten van Berlijn naar Praag gespoed, om op deze ,.Manes"-expositie van een en ander persoonlijk poolshoogte te nemen en ze zijn het roerepd met elkaar eens. dat Duitsch land zich zulk een directe beleediging niet mag laten welgevallen. Eenige minder verheven objecten worden 3n de Duitsche pers uitvoerig beschreven: „,De Vrede van Wilson" stelt een prikkel- draadversiperring voor, gespannen tusschen oen lictorenbundel en een hakenkruis. Een soldaat wentelt zich in een chaos van prikkeldraad, terwijl het lijk van een kame raad half onder de aarde bedolven ligt. Boven dit alles zweeft de geest van Wilson' Het „Zaad des Doods" wordt in den vorm van hakenkruisjes uitgestrooid, nog wel 'door een geraamte, met een stalen helm op. En een Duitsche generaal met den kop van oen haai. wordt als een „Vreedzame Roof- .visch" weergegeven! Het ligt voor de hand, dat ook wij voor zulk soort „kunst" weinig sympathie koes teren en het moet instemming vinden, dat thans op bevel van hooger hand al deze anti Duitsche producten plotseling verwij derd zijn. Toch doet deze officieele veront waardiging ons eenigszins zonderling aan, want het Duitsche volk is onder het tegen woordig bewind aan heel wat pikantere satyre en galgenhumor gewend geraakt. Wij noemen slechts het ..Schwarze Korps", bet geïllustreerde weekblad van Hiram- Iers Geheime Staatspolitie, dat in woord cn beeld andersdenkende staten, volken, ministers en priesters belachelijk maakt iWij herinneren aan Julius Streicher6 „Stürmer", die overal in muurkastjes ook voor kinderen ter lezing wordt neergehan gen cn een aanfluiting is zelfs voor de meest verwaterde begrippen van eer en fat soen Gelijk heeft Duitsïhland. wanneer het Praag's „Geliebaugel" met Moskou verfoeit. Een tier genoemde „Sondcrberichterstat- ter" woonde een concert bij in de Smetana- zaal te Praag. Het onschuldig uitziend program werd uitgevoerd door een mu ziekkapel van de Roode Armee en begonnen met het binnenrukken van een afdoelinc geüniformeerde Rood-Gardisten. Langs de wanden en op het podium zag men het dundoek der gasten, de roode vlag met sikkel en hamer. Alle bezoekers kregen bovendien een bundeltje bolsjewistisch pro- ipaeanda-materiaal ten geschenke en het gulle applaus werd tenslotte beloond rnet eenige bolsjewistische strijdliederen! Een portret van den jongen Lenin sierde met zijn partijbiljet den omslag van een der moskovitische pamfletten! Dat men zich te Berlijn over zulke en soortgelijke dingen eenigszins opwindt, achten wij bejfrijpoliik. ook al moet eraan herinnerd worden, dat do Duitsche be voegdheid haar natuurlijk einde vindt aan 'de grens van Bohemen. welke sinds den wereldoorlog nu eenmaal een heel stuk be noorden Praag ligt' En voorts zouden wij hef toejuichen. wanneer deze opvallend scheme kritiek zich niet tot Tsiechn Slo wakije beperkte, maar ook uitbreiding vond over het eigen land. waar zooveel pro- iparandistisch bedoelde lectuur aan het ge gtelde doel voorbijstreeft door ongemoti DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Nieuwe republikeinsche aanvallen op Saragossa Rechtsche successen in Asturïè De republikeinsche troepen in den sector Aragon hebben opnieuw aanvallen onder nomen in dc richting van Saragossa, zon der dat zij daarbij successen konden boe ken. Dc linksche verliezen der laatste vijf dagen worden door Havas geraamd op 15000 dooden en gewonden. De strijd in Astnrië De ineenstorting van de geheele Asturi- sche verdediging wordt steeds duidelijker. Iedere tegenstand wordt vrijwel onmogelijk gemaakt door de talrijke, uitermate snel uitgevoerde flankmanoeuvres der nationa listische troepen. Langs den linker-oever van de rivier de Sella hadden de rooden sterke stellingen aangelegd, in de veronderstelling, dat^de vijand van den rechteroever een aanval zou ondernemen, die hem duur te staan zou zijn gekomen. Op grond van de rapporten van verkenningsvliegtuigen besloten de ge neraals Davila, Aranda en Solchaga even wel tot een misleidingsmanoeuvre. Zij verplaatsten namelijk het hoofdoffen sief plotseling bij Arrionda in Noord-Wes telijke richting en bereikten de kust nabij Colunga, twee en twintig kilometer ten DE NEGEN-MOGENDHEDEN- CONFERENTiE TE BRUSSEL Italië in de rol van pleitbezorger Japan niet aanwezig In welingelichte Japansche kringen ver klaart men eenstemmig, dat Japan zal weigeren, aan de negen-mogendhedencon- ferentie te Brussel doel te nemen. Een deel neming aan de conferentie, zoo zegt men, zou in bepaalde kringen heftige protesten kunnen uitlokken, wijl zij beschouwd zou worden als een nationale schande. Men wijst met nadruk op de absolute onmoge lijkheid van eenige internationale bespre king van de Japansch-Chineesche kwestie, voordat de Japanners in Shanghai de overwinning hebben behaald. In bovenge noemde kringen is men van meening. dat dan het houden van een plaatselijke con ferentie te Shanghai onder de oogen zou kunnen worden gezien, ten einde het be stuur van de stad te regelen en de Chinee- zen te doen besluiten de vijandelijkheden te staken en den vrede te waarborgen door een demilitariseering van het gebied van Shanghai en zelfs van de Jang-Tse-vallei Als Italië deelneemt De correspondent van de „Asahi Sjim- boen" te Rome heeft aan zijn blad bericht, op grond van een interview met de leiders van de Italiaansche regeering, dat de Ita- liaansche regeering besloten heeft, deel te nemen aan de conferentie van Brussel, wanneer Japan dit verlangt en wanneer een overeenkomst dienaangaande tot stand komt met de Duitsche regeering. In dit geval zal de houding van Italië als volgt zijn: le. Japan mag niet worden beschouwd als aanvaller. 2e. Geen anti-Japansche resolutie mag worden aangenomen en geen sanc ties zullen mogen worden genomen tegen Japan. 3e. De houding van Japan zal wor den verdedigd als zijnde een tegen wicht tegen de intriges van de Sovjet- Unie. Westen van Riba do Sella. De vijand moest dientengevolge in allerijl terugtrekken, het geen hem tevens noodzaakte, geweldige hoeveelheden oorlogsmateriaal aan de Sella-rivier achter le laten. De laatste da gen maakten de nationalisten daar bijna duizend gevangenen. Terwijl eenige nationalistische afdeelin- gen het gebied tusschen Riba de Sella en Colunga van achtergebleven roode troepen zuiveren, rukke'n andere reeds verder op in de richting van Villa Viciosa, De voorhoede van de witten is thans nog slechts acht kilometer van deze stad. de laatste belang rijke vesting voor Gijon, verwijderd. Tengevolge van de opmarsch langs de kust wordt thans ook Infiesto van het Noorden uit bedreigd, daar het rechtstreeks van Colunga uit kan bereikt worden. De ineenstorting vaa de Sella-linie be teekent levens de bezetting van veertig dor pen, gelegen in een twintig kilometer lange kuststrook, een gebied van ruim drie hon derd vierkante kilometer. Eenzelfde nederlaag als bij de Sella-rivier hebben de Asturiërs ten Zuiden van Gova- donga geleden, waar zij zelfs van hun goed versterkte bergstellingen en geweldige hoe veelheden materiaal geen profijt konden trekken, daar zij niet voor behoorlijke ver bindingen hadden gezorgd. Nadat de hoofd weg van Cangas de Onis door de witten was afgesneden, bleef den Asturiërs niets anders over dan terug te trekken. Alvorens de vlucht te nemen, hebben zij hier een aontal kanonnen, die zij eerst met veel moeite naar boven gesleept hadden, van de berghellingen omlaag geworpen. Een complot In Madrid Volgens een mededeeling der veiligheids politie is te Madrid een organisatie van fascistisch karakter ontdekt. Er zijn 34 per sonen gearresteerd. De politie meent te kunnen verzekeren, dat de leiders der organisatie binnenkort zullen worden ontmaskerd. Voorts duurt de strijd tegen d© bezitters van levensmiddelen en munitie voort. Er zijn 32 personen gearresteerd wegens het' verkoopen van saccharine tegen buiten sporige prijzen. Verjaardag van den marsch naar Rome Duitsche deputatie naar de a.s. feesten A11 o 1 i c o, de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, heeft gisteren een bezoek gebracht aan den plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess, om hem een portret van den duce met opdracht te overhandigen. Bij deze gelegenheid heeft de Italiaansche ambassadeur tevens een uitnoodiging over handigd om een afvaardiging van de natio- naal-socialistische partij te doen deelnemen de viering van den vijftienden verjaar dag van den marsch naar Rome en de over name der macht door de fascistische partij (18 en 29 October). De duce liet tevens weten, dat hij het zeer op prijs zou stellen, wanneer Hess persoon lijk naar Rome zou komen bij deze gelegen heid. Iless heeft de invitatie aangenomen. De Fransche, Engslsche en Belgische politie zijn er dezer dagen door samen werking in geslaagd, een valsche mun ters affaire op te helderen. Het betreft hier het in omloop brengen van vasche bank biljetten van 500 en 1000 francs en biljet ten van 10 en 15 pond sterling. De dader blijkt een zekere Beckert te zijn, g« boren in Duitschland en domicilie houdende in Londen, thans gedetineerd in de gevange nis te Fresnes in Frankrijk. Beckert was een uitstekende fotograaf, die zijn specialiteit had gemaakt van kleu renfotografie. Bij een huiszoeking in zijn Londensche woning werden de betreffende cliché's gevonden. De BeJgische en Engelsche autoriteiten zu len waarschijnlijk uitlevering van d-m man verzoeken. veerde hatelijkheid, terwijl tallooze vieze plaatjes, die bedoeld zijn. om de geeste lijkheid van beide confessies te hoonen. tenslotte alleen maar hun ontwerpers brandmerken! DE BEHANDELING DER SPAANSCHE KWESTIE Londen loopt opnieuw vast De subcommissie van de non-interventie commissie is Dinsdagmiddag onder voor zitterschap van den Britschen minister van Buitenlandsc.be Zaken, Eden, te Londen bijeengekomen. De agenda bevatte alleen de bespreking van de Zaterdag door den Fran- schen gezant Corbin ingediende voor stellen. De .Sovjet-Russische gedelegeerde, Ma is k y, verklaarde in de vergadering, dat hij gemachtigd was mede te deelen, dat zijn regeering niet in de geringste mate de ver antwoordelijkheid op zich kan nemen voor de handhaving der zgn. niet-inmengings- politiek. Indien evenwel de regeeringen van Frankrijk, Engeland en andere landen voort zetting van deze politiek noodie achten en nog eenig vertrouwen in een mogelijk suc- oes daarvan hebben, zal de Russische re geering geen aanleiding tot moeilijkheden geven. M a i s k y zeide verder, dat de Sovjet- regeering bereid is de kwestie van de toe kenning der rechten van oorlogvoerenden te bestudeeren, na de algeheele ver w ij dering van alle niet-Spaan- sche elementen, die aan den bur geroorlog deelnemen. De Italianen en Duitschers zouden op nieuw hebben aangedrongen op de nauwe aaneensluiting van de drie door het Brit 9che plan van 15 Juli j.l. opgeworpen vraag stukken: controle, vrijwilligers en bellige- rentenrechten. Voorts zouden zij zich wei nig geneigd getoond hebben, een regeline van de kwestie der oorlogsrechten te ver gemakkelijken door een voorafgaande terug trekking der buitenlandsche vrijwilligers. De Portugeezen zouden van hun kant een hervatting van de controle aan de Fransch- Spaansche en aan de Spaansch Portugee- sche grenzen hebben voorgesteld, doch het is duidelijk, dat deze kwestie niet kan wor den opgelost zonder dat een accoord is tot stand gekomen omtrent de organisatie van den controledienst. Tsjecho-Slowakije, België en Zweden steunden de Fransche voorstellen. Eden constateerde tenslotte, dat er geen vorderingen in zicht waren en verdaagde de vergadering. HOE ROME ZIJN IMPERIUM BOUWT Propaganda onder den Islam Militarisatie van Abessinië Italië's pogingen, om in Afrika zijn impe rium te consolideeren, worden door Vernon Bartlett in de „News Chronicle" besproken. Hij gaat daarbij uit van inlichtingen „uit bijzonder goed ingelichte" bronnen en be gint met te zeggen, dat de aandacht der Ita liaansche autoriteiten vooral gericht is op propaganda bij de mohammedanen. Er zal een groote mohammedaansche universiteit gebouwd worden te Harrar ifi Abessinië, waar de thans bijna vol tooide radiozender een aanvulling moet vormen van dien van Bari. De Italiaansche propaganda bereikt ook de inlandsche bevolkingen van den Soedan en van de Engelsche bezittin gen in Afrika. Het zwarte leger van het Italiaansche imperium, zoo zegt men hun, zal dienen tot hun bevrijding. Ook Frankrijk blijft niet vrij van deze at tenties en in geval van oorlog zou het Abes- sijnsche leger als eerste doelstelling Djiboeti hebben, teneinde Erythrea en Somaliland met elkander te verbinden. De militarisatie van de Abessijnsche be volking houdt gelijken tred met de cultu- reele propaganda en de Italiaansche autori teiten werken aan de uitvoering van een plan, strekkende tot het in vijf jaar op de been brengen van een iniandsch leger van omstreeks drie en een half millioen soldaten waarvan drie honaerd duizend in actieven dienst. De reservisten van dit leger zullen een dag per week moeten over hebben voor militaire training. Voor de financiering van dez© grootsche plannen wordt alles in het werk gesteld om van Abessynië een voorbeeld van econo mische autarkie te maken. IJzer- en steen kolenmijnen zijn ontdekt in de provincie Harrar, waar staalfabrieken binnenkort zul len worden gebouwd. Volgens optimistische verwachtingen zal men over drie jaar rails kunnen fabriceeren, over vier jaar kanonnen over vijf jaar geweren en over zes jaar auto's. HET VERMISTE AMERIKAANSCHE VLIEGTUIG Alle inzittenden om het leven gekomen De reddingsbrigade, die uit Saltlake City was vertrokken, om opsporingen te verrich ten naar het verdwenen verkeersvliegtuig der „United Air Lines", heeft aan deze maatschappij bericht, dat zij het wrak van het toestel heeft gevonden, doch dat alle negentien inzittenden om het leven zijn ge komen, SCHEPEN IN NOOD OP DE ZWARTE ZEE In de stormen, welke de afgeloopen dagen gewoed hebben boven de Zwarte Zee, zijn Vier groote zeilbootcn vergaan, waardoor achttien personen om het leven ziin geko men. Verder kunnen zes groote Torksche zeilschepen een rotsachtige bocht aan 1e Furopcesche kust van de Zwarte Zve niet verlaten. Men is zeer bezorgd over het lot van de bemanning, aangezien noch levens middelen, noch drinkwater aan boord zijn. Men wil thans trachten de schepen door middel van raketten zwemgordels te doen toekomen en uit een vliegtuig pakettcn le vensmiddelen omlaag werpen. DOODVONNISSEN IN RUSLAND Naar een te Chabarowsk verschijnend blad meldt, zijn bij een nieuw monster proces voor het Hoog Militair Gerechtshof te Swobodnoje (Verre Oosten) 24 spoorweg beambten, die verdacht werden van sabo tage, hoogverraad, terroristische actie en spionnage ten gunste van Japan, ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. HET TERRORISME IN PALESTINA Wordt met represailles beantwoord In het dorp Daharia heeft de Palestijnsche politie een algemeene huiszoeking -naar wa pens verricht, daarbij geruggesteund door oen afdeeling militairen. Toen op de som matie de verborgen wapens over te geven, met lijdelijk verzet werd geantwoord, heb ben Engelsche sapeurs, bij wijze van repre saille, drie Arabische huizen in de lucht aoen vliegen. De mandaatregeering heeft thans een lijst gepubliceerd van huizen in de streek van Jeruzalem, Hebron en Lydda, die op geblazen zullen worden, in geval van eeti herhaling van daden van terrorisme. Te Lydda hebben de inwoners bevol gekregen 22 uur per dag in hun woningen te blijven. Twee uur zullen zij ze mogen veriaten voor huishoudelijke behoeften. Deze toestand zal voortduren totdat de eerste tranche zal zijn betaald van dc collectieve boete, die de ge- rprente is opgelegd na den brand op het vliegveld. Te Jeruzalem heeft de politie maatregelen genomen ter versterking van de ordebewa- king in de oude stad. Groote ijzeren deuren zijn besteld om de vijf poorten van de mid deleeuwsche ommuring te kunnen sluiten. Een treinramp voorkomen De trein uit Haifa naar Egypte is op het nippertje aan een ernstig ongeluk ontsnapt, toen nabij Gaza ontdekt werd, dat onder de spoor een mijn was gelegd, welke men juist bijtijds heeft kunnen verwijderen. Een nlenw hoog Arabisch comité? Volgens berichten uit Arabische bron te Jeruzalem zou een niieuw hoog Arabisch comité zijn gevormd, in Syrië. Het. zou be staan uit de uitgeweken leden van het oude DE JAPANSCH- CHINEESCHE OORLOG Nanking-sector door Japanners gebombardeerd Veel belangrijker dan de krijgsverrichtin gen te land was Dinsdag ae activiteit van de Japansche luchtmacht. In den Nankingsector deden Japansche vliegtuigen, zooals reeds in het kort gemeld, een aanval op den noorder-oever van de Jang-Tse. Op een hoog te van 15000 voet vlogen tien toestellen over de rivier en lieten op de juist tegenover het stadscentrum gelegen oever veertig bommen vallen. De luchtaanval was blijkbaar gericht tegen de werkplaatsen van de spoorwegen, oie in brand geraakten. Dertig bommen werden voorts geworpen op het militaire vliegveld in de zuid-ooste lijke buitenwijk van Nanking. Volgens opgaven van de Chineesche poli tie werden honderd-vijftig burgers gedood. Dertien jonken sloegen bovendien om, waar door zestig personen te water raakten en verdronken. Bij het instorten van een kade verdronken nog tachtig personen. Een auto bestookt Zeventien kilometer ten Westen van Foe- Tsjau hebben Japansche vliegers Dinsdag een auto onder vuur genomen, waarin een drietal Duitschers waren gezeten en de Ita liaansche militaire attach'é in Nanking. Toen zij de Japansche vliegtuigen zagen aankomen, verlieten de inzittenden terstond de auto en vluchtten het veld in. Niemand hunner werd gewond. De auto evenwel werd door tal van mitrailleurkogels getroffen. De inzittenden, die onder weg waren van Nanking naar Shanghai, zijn niet voorne mens bij de Japansche autoriteiten te pro testeeren, daar zij zelf verklaarden, dat hun auto niét als een buitenlandsch voertuig gekenmerkt was en dus ook niet als zoo danig door de Japansche vliegers was te herkennen. Japanners rusten in Shangtoeng Aan het Shangtoeng-front heerschte Dins dag rust. De Japansche troepen, die langs den spoorweg Tientsin-Poekau naar het Zui den trekken, bevinden zich thans te Tsjang- Tsjopan halverwege Ping Joean en Joe- HET FRONT V.SJANTOEin^ Tsjeng, dertig kilometer ten Noord-Westen van de Gele Rivier. Blijkbaar wachten zij op een goede gelegenheid, om verder naar het Zuiden op te rukken. Men verwacht algemeen, dat de Japansche troepen binnenkort de Gele Rivier zullen overschrijden, doch men weet eigenlijk nog niet, welke houding de gouverneur van Shangtoeng. generaal Han-Foe-Tsjoe, aan zal nemen. Deze generaal, die sedert 1930 het bewind voert in Shangtoeng. is Japan steeds gunstig gezind gewe'est, doch ook heeft hij Tsjang Kai Sjek trouw beloofd. Han-Foe-Tsjoe heeft in het verledpn alle geschillen met Japan geregeld en hij heeft de anti Japan beweging, welke in heel China veld niet toegelaten. Ook heeft hij belet, dat een sterk leger van de Nanking-regeering de incie Shangtoeng binnentrok. Hiertegen over staat, dat Han Foe-Tsjoe een groot vriend is van Feng-Joe-Sjang en enkele le gerkorpsen van Shangtoeng zijn uitgesproken anti Japansch comité tezamen met vijf Arabische nationa listen uit Irak, Egypte. Syrië en den Lib-i- die deelgenomen hebben aan het con gres in Bloedao nabij Damascus, in Sep tember jl, WAT WIL ROOSEVEL1 EIGENLIJK? Landon oefent nuchtere critiek Landon, de vroegere rcpublikeinsch candidaat voor het presidentschap der Ve eenigde Staten, heeft een radio-rede gehot den, waarin hij op Roosevelt een ot barmhartig-schorpe critiek heeft uitgeo fen. Hij ving aan met Rooscvelts mii achting voor de constitutioneele procedur te geeselen, dien zoowel in binnen- als bu tenlandsche aangelegenheden aan den zou treden. Met betrekking tot de buitenlandse!) kwesties zeide hij, dat de Vereen. State thans in een situatie zijn, waar zij een fot kunnen begaan, die tot den oorlog mui leiden. „De impu'siev© bereidheid van den president, om alleen de geheele verant woordelijkheid te dragen is in interna tionale aangelegenheden veel gevaarlij ker dan in binnenlandsche kwesties". Roosevelts zinspelen op quarantaine beteelcent, aldus Landon, hetzij econo mische sancties, of blokkade. „Onze er varingen met Ita'ië bewijzen wel de on voldoende uitwerking van economische sancties en blokkade beteckent oorlog. Dat Amerika niet buiten den oorlog kan blijven, als de geheele wereld er in gewikkeld wordt, doet denken aan wat wij in 1917 zeiden". Volgens Landon heeft het Congres in zi; laatste zitting wel de neutraliteitswet aang nomen, doch verkiest de president dit pri cipe af te wijzen. „Het Congres zal moeten beslissen, of me de politiek van den president zelf zal vo gen, dan wel die, welke het laatste Congrt heeft aanvaard". In deze zijn eerste uitvoerige politieke ret sinds hij verslagen werd, schildert La don Roosevelt als het slachtoffer van zi, zucht naar macht en vergo'ijkt hem m Julius Caesar. Door meer macht te vragen, aldus b schuldigde Landon den president, schen< hij de letter en den geest van de constitute Hij noemde Roosevelt „niet denzelfdi man, die in 1932 gekozen werd, daar hij he zelfde proces ondergaat, als iedere figuur de geschiedenis, aan wien teveel macht g geven werd. Hoe meer macht men heeft, d- te meer wenscht men te bezitten, dat is e< spreekwoord, dat heden nog even w; als vroeger". Wat de president in werkelijkheid nood heeft, zoo meent Landon, is m i macht. Het is hoog tijd, dat wij het luchtkaste van den president schragen met een brui bare wetgeving. DE VERVLAAMSCHIN( DER ACADEMIËN Minister Hoste wil verdubbeling der klassen Het blad „La Métropole" verneemt uiti Brussel, dat de Belgische minister Openbaar Onderwijs, Hoste, een schrij ven heeft gezonden aan de Koninklijk* Academie van Wetenschappen, Letteren en Schoone Kunsten, waarin hij haar meening vraagt omtrent een oplossing, waardoor volgens den Minister tegemoet zou kunnen worden gekomen aan wenschen der Vlamingen, ten aanzieD van de academiën. Het schrijven is gericht aan Paul H y- m a n s en een soortgelijk schrijven heeft de minister van openbare gezondheid, Wauters, gezonden aan de Academie van Medicijnen. Reeds kunnen de Vlaamsche geleerd? thans hun lezingen voor dc Academie in h< Vlaamsch houden, doch de ervaring he.' geleerd, dat de tegenwoordige toestan enkele wijzigingen behoeft, teneinde volk men aan de Vlaamsche wenschen tegem1 te komen. Minister Hoste heeft verscheiden lede der Academie en vertegenwoordigers va het Vlaamsche wetenschappelijke leven or. vangen en, naar de correspondent van h b ad meent te weten, voelt hij het mee voor een oplossing, welke hierop neet dat de tegenwoordige organisatie der Ac demie gehandhaafd wordt, doch met ve dubbel ing van de klassen. Elk dezer zou dan verdeeld worden twee onderafdeelingen: een Fransche en ee Vlaamsche. De drie Vlaamsche onderafde lingen zouden de Vlaamsche afdeeling va de Academie vormen. Op het oogenblik td't ieder der drie kla sen (wetenschappen, letteren .*n schoor kunsten) dertig leden. Er kan natuurlij geen sprake van zijn. dit aantal te verdu beien, daar het prestige van de Academ hieronder zou lijden. De Fransche klassen zouden daarom g leidelijk tot 20 leden teruggebracht n worden. Bij vertrek van 2 leden zou de p'aats hiervan slechts 1 benoemd kui r.en worden Wat aan den anderen kant de Vlaming* betreft, dezen zouden slechts in de keui van den koning worden aanbevolen gelang van de mogelijkheden in wetenschai pelijk opzicht. In Vlaamsche wetenschappelijke kringt gaat men met deze formu'c accoord. ITet immers niet. het aantal, doch het wetet schappelijk peil harer leden, dat het prest ge aan de Vlaamsche afdeeling zou ge-vet De correspondent van „I.a. Métropoll meent te weten, dat iedere klasse der Ar demie voornemens is een. aantal hare lede aan de wijzen, die dan een commissie zulk vormen ter bestudcering van dc m'nisterie lc voorste'len. Na de jongste botsing tusschen de Sud ten Duitschers en de Tsjeclioslowaakscl politie, heeft de Sudeten-leider II e n 1 e 'n brief aan president Bcnesj gericht, di tot strekking heeft zelfbestuur voor del volksgroep te verkrijgen. In polities kringen te Berlijn wordt deze actie on vod waardelijk goedgekeurd. Als motief daa voor voert men aan dat Tsjecho-Siowakt de streek der Sudeten-Duitschers niet go e bestuurt. De „Po'itisch-diplomatisrhe Korresnol denz" verwijt Tjsccho Slowakije, dat het b hagen schept in het dienen van de ant Duitsche animositeit, die tot uiting komt de bondgenootschappen met Rusland Frankrijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2