NATIONALE INDUSTRIE 'ongres Chr. Middenstandsbond Nutsspaarbank BREDA TWEEDE BEAD PAG. 5 ijc Minister van Binnenlandsche Zaken is weer hersteld. Z.Exc. hervatte gisteren zijn werkzaamheden in 't „Torentje?'waar zijn werkkamer door de ambtenaren en het personeel was versierd met vele bloemstukken. De rijksweg Rotterdamden Haag is. ook wat het gedeelte ten Oosten van Uelft aangaat bijna gereed. De laatste hand wordt er aan gelegd, zoodat L ver wachten is, dat (Tit gedeelte in November opengesteld zal worden voor het verkeer. Onze foto toont de we rkzaamheden op dit gedeelte. Links de betonnen weg. Hartelijke toespraken namens Kamerclub en Justus- organisaties discussie op de referaten NA de openingsrede van den heer Scbeers ter vergadering van de Chr. Middenstand te Utrecht voerden de ver- chillende genoodigden het woord. De heer Botterweg sprak namens de AH. Kamercl/ub en had met genoegen uit het •ningswoord gehoord, dat de Bond voldoe- heeft over door de Regeer-ing vervulde enschen van den middenstajkL Er zijn ook log onvervulde wenschen. Niet één stand mag vorderen dat hulp verleend wordt door de overheid als hij niet eerst toont zelf paraat te zijn en zelf maatregelen te willen Dit leeft stellig ook in den Ghristelijken Idenstandsbond en als ge op dien weg >rbgaat dan zult ge stellig daarmee op den n weg zijn. Spreker wenschte den bond zegen op zijn werk (applaus). De'heer Stapelkamp sprak namens Nat. Vakverbond en de Middenstands- ledrij&vereeniging en noemde dit een geluk- comibinatie. De geestelijke band wordt levormd door hetzelfde beginsel dat C.N.V. C.M.B. drijft en practische samenwerking Bop stoffelijk gebied is verkregen in de M3.V. Bpr. uitte den wensch dat het den Chr. Mid denstandsbond gegeven moge zijn onverschil lige Christenmiddenstanders te trekken tot de prganisatie (applaus). De heer Jos ten Berg te Utrecht sprak tamens den Kon. Ned. Middenstandsbond en prees de goede verstandhouding tusschen de k middenstandsbonden (applaus). De heer J. den Branbander voerde lït woord namens den R.K. Middenstands- >nd en hoopte dat de Christelijke Midden- andsbond een tijd van grooten bloei tege moet zal gaan (applaus). I Mr. W. Rip bracht namens den Christe- lijken Boeren- en Tuindersbond gelukwen st Ichen over. De samenwerking tusschen beide bonden is uitstekend (applaus). Mr. A. Hoekema sprak goede wenschen pit namens het Christelijk Werkgeversver- and. Het Convent van Christelijke patroons- en 'akorganisaties waarin de drie Christelijke •atroonsorganisaties en het Christelijk Natio nal Vakverbond vertegenwoordigd zijn zal !oed werk kunnen doen en dat de Christe- ijke Middenstandsbond daarin wil medewer- :en is zeer bevorderlijk voor het doel m [applaus). De heer Vos bracht tenslotte gehikwen- •chen over namens den Chr. Schoenmakers patroons bond. Van de Christelijk Historische Tweede Ka merfractie was bericht van verhindering in gekomen. MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering werd allereerst gediscussieerd over het referaat van Dr. van Muiswinkel over de Vestigingswet. Een groot aantal vragen werd gesteld. In zijn beantwoording merkte Dr. F. L. Muiswinkel op, dat de bazars en wa renhuizen ook onder de wet vallen. In elke af- deeling van die zaak zal dus een vakbekwame chef staan. Heeft men in een winkelhuis drie (branches, dan moeten er drie diploma's vakbekwaamheid overgelegd worden. Plat telandswinkels kunnen hierop een uitzonde ring maken. In de ministerieele beschikking zullen straks de grenzen vastgelegd worden. Bij overlijden kan de weduwe de zaak voortzetten, ook de minderjarige kinderen Worden ze meerderjarig dan dienen ze aan de eischen te voldoen. De wet stelt niet het aantal winkels vast. Spr. wees er voorts op, dat de wet de kracht van het grootbedrijf groot laat, maar de kracht van den middenstand vergroot. Beheerders van gemeentewinkels zullen ook. aan de eischen moeten voldoen. Elke uitbreiding met een nieuwe branche, vraagt een examen. De eischen van credietwaardigheid vragen heroriëntatie van de middenstandsbanken. Uiteraard zullen deze banken wel niet zoo dom zijn handelscrediet voor bijv. 2 jaar te verleenen aan een beunhaas. De handel door particulieren van merk artikelen bijv. zal bij een aparte wet geregeld moeten worden. Landbouwordeningswet en het Middenstandsbelang Dr. P. G. K nib be, secretaris K. v. K. Rijnland, van Leiden, sprak vervolgens over het onderwerp: „Landbouwordeningswet en het Middenstandsbelang". Van dit referaat gaven wij reeds verslag. Bespreking Naar aanleiding van het referaat werden enkele vragen gesteld. De referent merkte In zijn antwoord op, dat door de crisismaatregelen de situatie voor den middenstand zeer moeilijk is. Macht schijnt boven recht gesteld, en daar moet tegenop Wij moeten bij den landbouwcrisisdienst een andere weg volgen, n.l. die der openbaar heid. Allleen door openbaarmaking door des kundigen is het mogelijk bepaalde regelingen veranderd te krijgen. Het voorontwerp landbouwonderwijswet 1937 is van de baan. Er komt iets anders. Wij vragen ons af welke richting gaat men dan; zal men de gedachte van de landbouw ordeningswet vasthouden? Daartegen hebben we bezwaren geformuleerd. De bedrijfsorganen kunnen bijv. gefinan cierd worden uit een bepaald van de be grooting landbouw en nijverheid. In Amerika heeft men een dergelijke regeling. Van willekeur kunnen we verlost worden door het bedrijfsleven macht te geven. Popu laire geschriften over deze materie uit te geven zal niet wel mogelijk zijn. De vergadering verklaarde zich accoord met de richtlijnen in het refe raat neergelegd en besloot in dien geest een adres aan de Regeering te zenden. Een Chr. Slagersvereeniging De voorzitter deelde voorts mede, dat gisteren een Prot. Chr. Sla- VOOR NEDERLAND EN N ED E R L A N DSC H-1 N DI E Nedertandsche vliegtuigen zijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigen KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN ZIJN NEDERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM gerspatroonsvereeniging is opgericht. Spr. wekte de aanwezige patroons in die branche op, zich aan te sluiten. Spr. bracht een woord van dank aan de gasten voor hun aanwezigheid en wekte op blijmoedig in de afdeelingen voort te gaan. De heer J. den D u y n, van Utrecht richtte een woord van dank aan den voorzit ter en het hoofdbestuur in het algemeen de manier waarop de vergadering geleid is. De vergadering werd vervolgens gesloten. Steunregeling IJsselmeer visschers Verhooging van de toeslagen De directeur van den Rijksdienst ter uit voering van de Zuiderzeesteunwet, deelt mede, dat met ingang van 17 October a.s. de toeslag voor geheel volwaardige IJsselmeervisschers, die dit bedrijf vrijwel uitsluitend uitoefenen (a), zoowel als voor alle IJsselmeervisschers, die te vens de binnenvisscherij uitoefe nen, verhoogd wordt van 30 pet resp. 25 pet tot 50 pet van den grondslag en voor de niet geheel volwaardige IJssel meervisschers, die dit bedrijf v*r ij- wel uitsluitend uitoefenen, inclusief hoekwantvisschers, niet geheel volwaardig (b), verhoogd wordt van 50 pet tot 75 pet van den grondslag. De maximum bijzondere toeslag voor IJsselmeer-Waddenzeevisschers, niet te Wierragen woonachtig, wordt met in gang van 17 Oct. a.s. verhoogd van 30 pet tot 50 pet van den grondslag. Sparen bevordert Volkswelvaart CATHARIN ASTRAAT 15 RENTEBEREKENING 30/0 ,-JAARi Schoolsporen - Spaarbusjes - Safe-Inrichting De Overheid en de toepassing van de Loterijwet Men schrijft ons van deskundige zijde: Menig circulaire heeft het Departement reeds verlaten tol beteugeling van het gokken. Op allerlei wijze wordt getracht de loterijwet te ontduiken. Het toeval, wat hierin zoo sterk tot uiting komt, heeft vooi tal van menschen een groote bêkoring 1/aarom ook is bestrijding zoo moeilijk, aangezien het publiek niet medewerkt. De wereld wil bedrogen zijn, nergens komt dat sterker in uit dan in de verschillende vormen waarin dit kansspel aan het publiek wordt voorgezet. De Overheid zal hier bij de voortduur actief moeten zijn. Eigenaardig doet het echter aan dat de Overheid, die eenerzijds alles doet om dit kwaad te beteugelen, het anderzijds be vordert Nu denken wij hier niet aan de Stan' loterij, ook niet aan de Overheid in den Haag, doch aan tal van burgemeesters die de hooge Overheid vertegenwoordigen. In vele gemeenten, vooral in het Zuiden van het land, worden kermissen gehouden en op die kermissen zien wij de overtredin gen van de Loterijwet in verschillende vorm. Het rad van Avontuur, lijntrekken enz. enz Aleer men een standplaats inneemt op een kermis wordt er ingeschreven. Wie het hoogste inschrijft is de man en mag zijn tenten opslaan. Voor sommige gemeenten zijn die gelden een niet onbelangrijk bedrag. Men schrijft in voor „het Rad van Avon tuur", „Lijntrekkerij" enz. Officieel wordt mededeeling gedaan of men al of niet een standplaats heeft. En 'zoo zien wij de Loterijwet overtreden met voorkennis van den burgemeester. We' is waar kan straks door de Politic worden opgetreden, zoo hier en daar ge beurt het ook. Maar hoe gaat het, de burge meester heeft toestemming verleend, de man heeft een groot bedrag aan staangeld betaald. De exploitant verzekert dat hij in Scheveningen, in Utrecht, in Amsterdam, ja waar niet, onder het oog van de Politie heeft gedraaid. Waarom mag het hier niet? De burgemeester wist het tochl Zoo nu en dan wordt er hier en daar een verbaliseerd. Ook veroordeeld Men voelt het dan als een onrecht. Waarom mag het ir 20 gemeenten wel en in de 21ste niet? Waarom wordt er wel staangeld aange nomen? Er zijn reeds tal van circulaires uitge «aan Excellentie schrijf er nog éénl Maar dan aan de burgemeesters! ROFFELR1JMEN IN 'T ZWART Ik heb in ,Jn naam van Oranje" Een critische roffel gewijd Aan 't feest van deRonde van Dussen", Een davrende wielerwedstrijd. Het zou daaY (zoo zeide mijn zegsman Uitvoerig op keurig papier) Een treurige boel zijn* geworden Van bloedrig, rumoerig plezier, En 't slot was: de opbrengst, de bate Zoo schittrend geschat, viel niet mee: Er bleef (zei mijn zegsman met nadruk) Geen cent voor het steuncomité. Een deel nu van Dussen (Noord-Brabant Komt tegen mijn lied in verzet, Althans: in gepeperde brieven Word ik op mijn nummer gezet. Het moet er een prachtstrijd geweest zijn Met zeldzaam uitstekend verloop, Met voor de verarmde werkloozen Een prachtresultaat op de koop: Ruim driehonderd gulden ten bate Van 't werkloozen steunco m ité, En... nagenoeg iéder in Dussen PFas over de afloop tevree. Daar zit ik! De meest officieele Bewijsstukken toonen het aan: Het moet bij de Ronde van Dussen Voortreffelijk toe zijn gegaan, De armen zijn prachtig geholpen En ik sloeg er deze keer naast. Dat is, daar ik ook maar een mensch ben, Iets wat mij in 't minst met verbaast. Ik trek dus deemoedig voor Dussen Het roetzwarte boetekleed aan, Dat mannen, méér mans dan uw dienaar Klaarblijkelijk niet heeft misstaan LEO LENS (Nadruk verboden) Laat bij iedere verpachting van staan plaatsen bij voorbaat weten dat dergelijke inrichtingen, als zijnde in strijd met de Loterijwet, zullen worden geweerd. Laat de Overheid niet medewerken «an daden strijdig met de Wet Zondagsrust in Irdïë In het Kerkblad van de Geref. Kerken in Ned.-Indië, kwam onlangs een ernstige klacht voor over het te weinig rekening houden met de Zondagsrust. Zelfs de officieel vastgestelde regelen wor den niet in acht genomen. „Indroevig moet de tegenwoordige sltua tie genoemd worden, waar in de crisisjaren achter ons. zulk een schoone gelegenheid gegeven was om de Zondagsrust wettig ver dicht te stellen! Was er een meer voor de hand liggende restrictie maatregel voor de cultures? Maar neen De nieuwe assisten tenregeling voor de cultures over heel In- dië (als wet nog steeds niet in werking ge- tredend schrijft slechts twee Zondagen pc* maand hindend voor: bepalingen voor meer dere Zondagsrust in de havens kon men de maatschappijen (de K.P.M. bijv.) in de VRAAGT NU JAN DE RUYTER'S TABAK HET BESTE VOOR WEINIG GELD Fabrikant* HAVO Leder en Schoenfa brieken N.V Kaven stelp Kinderen" loopen lleftsoi De kinderschoen ongeeven. eigenschappen DUIFJES Kinder schoenen Wanneer 't om KINDERSCHOENEN oaat Vraagt dan het UlllFJES-fabrikaatl N.V. „CEVABO" Si ROENFABILMOERGESTEL slechte jaren niet opleggen, wèl straks als er opleving zou komen. En hoe staat het er thans mee? Een vlieg tuig, dat den heer Martens naar Manilla bracht, kon op Zondag niet gerepareerd worden, want zoo melden alle bladen* daar is Zondagsrust. Zondagsrust! In alle Kngelsche havens ligt de scheepvaart op Zondag stil: het kost heel wat duiten om dan toch door te werken met laden en los sen. Maar in de Nederl.-Indische havens wordt op Zondag haast nog harder gewerkt, waar door ook de staf van havenmeesters, douane ambtenaren e.d regeeringsambtenaren irf touw moet blijven! En alle noodkreten naar het Christelijk Holland hebben tot dus ver geen uitwerking gehad. Onbegrijpelijk blijft het voor elk Christen, dat de verwachte pressie van uit Holland blijkbaar is achtergebleven en de kansen voor vrijwillig aanvaarde Zondagsrust onbe nut zijn voorbijgegaanl" j

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5