FEUILLETON-BIBLIOTHEEK Drukkerij LIBERT AS ARGENTINIË EN BRAZILIË NIEUW! NIEUW! V.C.P. BIBLIOTHEEK BOIV Gelieve mij te zenden VRIJDAG is OCTOBER 1937 Iets over onze reis naar Zuid-Amerika i Wanneer we enkele reisindrukken, opge daan in Argentinië en Brazilië, op papier gaan zetten, dan stellen we voorop, dat wij ons zeer beperken zullen. Het is niet onze bedoeling te trachten ook maar een eenigs- zins volledige beschrijving van deze landen en volken te geven. Hoe zou dat kunnen na een verblijf van slechts zeven a acht wekien? Wij wenschen in het oog te hou den, dat wij uitgezonden zijn namens de Friesche Geref. Kolonisatiever. en willen niet anders dan enkele bevindingen in de door ons bezodhte kolonies mededeelen, hopende daarmede tevens de zaak van de Geref. Emigratie en Kolonisatie te dienen. !Do .heenreis werd door ons gemaakt met het mailschip „Ablanza", één der booten van de Royal Mail Line, te Londen geves- tigd. Met dit schip vertrokken we. Vrijdag Ï5 Februari vanaf Southampton, waar we den vorigen avond per „Christiaan <Huy- i gens" gearriveerd waren. Over het geheel genomen was de zeereis oen genot. Weliswaar was dit genoegen de eerste dagen van onze reis niet onver mengd, aangezien hevige stormende oceaan in onstuimige 'beweging brachten, doch na Lissabon was dit leed geleden. Een warme zuider-zonneschijn begeleidde on.?-; het kwik in de thermometer steeg geleidelijk en hoe yerder we zuidwaarts stoomden, hoe meer onze reis in het zweet des aanschijns werd gemaakt. Vooral in de Braziliaansdhe ste den, die we onderweg aandeden en bezich tigden, was de temperatuur soms zeer hoog, doch de vele ervaringen, die we opdeden en de prachtige tropische landschappen, die iwe telkens weer in de omtrekken van de havensteden ontdekten, deden ons alle warmte vergeten en maakten deze reis on vergetelijk interessant. Zaterdag 27 Februari arriveerden we te Buenos-Aires, de hoofdstad van Argentinië. iWat haar inwoners betreft, maakt ze ge heel den indruk van een Europeesche stao. 'Op onze reis hebben we meerdere Brazi- iaansche steden bezocht, welke mede door de vele zwarte en bruine menschen, die we zagen een absoluut ander aspect hadden dan de groote steden in Europa. In Buenos 'Aires is dit echter anders. Het zwarte ras is er bijna niet vertegenwoordigd. De stad die ruim 2.400.000 inwoners telt, bestaat schier uitsluitend uit Europeanen, voor het grootste deel van Spaansche en Italiaan- sohe afkomst. De oppervlakte der stad Buenos 'Aires beslaat 185 vierkante kilometer. Zij is ge- iibouwd naar het bekende Amerikaansche dambordplan: straten, die elkaar rechthoe- <T<j kig snijden en pp gelijke afstand van elkaar liggen, zoodat alle huizenblokken even groot zijn: ongeveer 100 meter lang en 100 meter breed In alle richtingen hebben wij deze stad doorkruist: per autobus, per tram en per ondergrondsche trein. We hebben 't mooie en het minder mooie er van gezien. We hebben ons verbaasd over de wolkenkrab bers, geweldige monumenten van staal, ijzer en gewapend beton, die er als in alle groote wereldsteden, steeds meer verrijzen; we kregen een indruk van het ontzettend drukke verkeer in een dergelijke wereld stad, dat zich toch door een soort gemoede lijkheid kenmerkt, welke ons vreemd aan doet; we werden meer dan eens prettig verrast door tal van (pleinen en parken met palmen beplant, die de eentonigheid van de dambord-stad op gelukkige wijze bre ken, en we kwamen ook verschillende malen met de bewoners in aanraking. Over deze laateten hebben we niets dan lof. Het is waar, onze indruk is oppervlakkig, maar altijd weer werden we getroffen door de bijzondere wellevendheid en vriendelijkheid dezen menschen van het Latijnsc-he ras eigen. Alles met elkaar genomen lijkt Buenos Aires ons een stad, waar best te verkeeren is, zelfs door een Hollander, mits hij gewennen kan aan de drukte van een millioenen-stad. Niet alleen van de stad echter, ook van haar omstreken hebben we iets mogen zien Wij werden nl. in de gelegenheid gesteld een excursie te maken in de onmiddellijke omgeving van Buenos Aires. Daar bevindt zich de delta van de groote Paranarivier, een eilandenrijk van duizenden rivier armen- en armpjes, kanalen en slooten, dat ingedeeld is in meerdere secties. Door be middeling van den Argentijnsohen consul te Rotterdam, noodigde één zijner familie leden ons uit.iper motorjacht een tochtje door deze eilandenwereld te maken. Gaarne namen we deze uitnoodiging van den heer Fogliarino aan, die er volkomen in slaagde ons een bijzonder aangename reis te be zorgien. Bij het begin van onzen eilandentocht varen we door betrekkelijk smalle stroom pjes; later verbreeden ze zich, tot we op de groote rivier de Parana de las Palmas komen. Wij passeeren allerwegen prachtig begroeide eilanden. Aan de oevers bevinden zich vele zomerhuisjes temidden van een weelderigen plantengroei. Vooral wilgen en (populieren varen we bij duizenden voorbij. Naar men ons mededeelde hebben deze snelgroeiende houtsoorten het aanzien ge schonken aan een handel in brandhout en evenzeer aan de fabricage van kisten en kratten voor den fruithandel. Voorts wordt het Deltagebied productief gemaakt door fruitcultuur. Het is waar schijnlijk het vruchtbaarste gedeelte van geheel Argentinië. De humuslaag gaat op de delta-eilanden meters diep. We hebben er prachtige boomgaarden gezien, waat perzik-, pruimen-, citroen-, en sinaasappel- boomen welig groeien. Een gedeelte van de Parana delta waar Ds. Zandbergen een motortocht door maakte. Een geheelen dag hebben we in deze eilandenwereld doorgebracht en nog slechts een klein gedeelte ervan in oogen- schouw kunnen nemen. De weelderige sub tropische plantengroei, de slanke populie ren, de groene, wuivende treurwilgen gaven aan het landschap iets zeer bekoorlijks. We kregen den indruk dat het zoowel wat het klimaat aangaat, als ook met betrekking tot de groote vruchtbaarheid, die, naar men zeide, slechs door Californie geëven aard wordt, een ideaal land zou zijn om te wonen. We denken hier ook aan de ver schillende factoren die er voor loonende cultures zeer gunstig zijn: goedkoope ver- voergelegenheid te water, nabijheid van een groot consumptiecentrum en een groote exporthaven: Buenos Aires. Eien der schaduwzijden is echter het enorme verschil in waterstand in de rivie ren, naar gelang van seizoen en weersge steldheid. Als gevolg hiervan worden groo te gedeelten, van sommige, niet van alle, eilanden overstroomd. Dit alles zou voor komen kunnen worden door goede indij kingen en mede daarom is men, naar de heer Fogliarino ons meedeelde zeer gesteld op de komst van Nederlanders naar dit ge bied. Onze landgenooten hebben zelfs in Zuid-Amerika een goeden naam als water bouwkundigen. De Delta boven genoemd is natuurlijk ge heel op waterverkeer aangewezen. Door de voornaamste rivieren en kanalen worden geregelde diensten van stoom- en motor booten onderhouden. Slager, bakker, krui denier en handelaar in manufacturen be zoeken hun klanten per motorboot. Zelfs een R. K. kerkje drijft daar pp de wateren. De menschen gaan daar niet naar de kerk, doch de kerk komt naar de menschen toe, om dan hier en dan daar dienst te houden. Midden door de eilandenwereld heen loopt de boven genoemde, betrekkelijk breede rivier: de Parana de las Palmas. Op onze terugtocht was deze na een hevi ge onweersbui zeer onstuimig. Een oogen- blik waren we bevreesd dat ons betrekke lijk ranke motorjaehtje zou omslaan. Doch dank zij de stuurmanskunst van onzen vriendelijken gastheer kwamen we veilig thuis. De aangenaamste herinneringen zul len we behouden aan dit schoone water- landschap en evenzeer aan de eilandenbe woners die we op onzen tocht bezochten. Hoewel we geheel vreemde buitenlanders voor hen waren hebben ze ons vergast op vele producten van hun land en op een ge dekte tafel, die we alle eer hebben aange daan, Er is echter nog meer te memoreeren omtrent Buenos Aires en omstreken. Een zaak van gewicht is o.i. ook dat daar in die groote wereldstad een Nederlandsche Ge reformeerde Kerk is met een eigen predi kant, Ds. A. C. Sonneveldt. Wij hebben in zijn gastvrije woning met zeer veel genoe gen eeniigen tijd doorgebracht en de kleine gemeente enkele malen mogen dienen in de prediking des Woords. Ds. Sonneveldt is niet alleen predikant van Buenos Aires, hij heeft als tweede gemeente daarbij nog Chu'but in Zuid-Argentinië. Zijn beide ge meenten zijn ongeveer 1500 K.M. van el kaar verwijderd, zoodat een wekelijks heen en weer reizen natuurlijk onmogelijk i& De gewoonte is dan ook dat Ds. S. drie a vier maanden ih Chubut vertoeft om daar zijn ambtelijk werk te verrichten. Daarbij is hij ook nog consulent van de gemeente te Tres Arroyosi ongeveer 550 K.M. van B. Aires gelegen. Eenige malen per jaar wordt ook deze gemeiente bezocht om er het Woord en de Sacramenten te bedienen. Wel een zeer uitgebreid arbeidsveld is dus dezen Dienaar des Woords toegewezen. En nu gaan we hier niet schrijven over de vele opofferingen, over de lange en ver moeiende reizen die er gedaan moeten worden, over de lust en de liefde die er ook bij de gemeenteleden is om het Woord te beluisteren. Het zou ons te ver voeren. Maar wel willen we zeer gaarne de aan dacht vestigen op het kleine groepje Ge reformeerden, dat in het wijde en groote Argentinië veelszins in eenzaamhedi ver keert. Want is het niet van grote beteeke- nis, dat er een positief belijdende gemeen te in deze wereldstad tot openbaring is ge komen? Is het geen zaak van zeer groot belang dat er in dit uitgestrekte land een kerk is die leeft uit de beginselen der Re formatie, staande op den bodem van Gods Woord en de belijdenisschriften der kerk? Argentinië is voor een groot deel zonder godsdienst, al is de overgroote meerderheid nominaal lid van de R. K. Kerk. Buenos Aires is een stad van veel verleiding, waar de zonde welig tiert. En toch is 't een deel van die aarde, die des iHeeren eigendom is. Daarom is het van veel beteekesnis dat Christus ook hier een kerk heeft. Wij ho pen dat ze zich openbare als een zoutend zout en lichtend lichj, temidden van het vele on- en bijgeloof, temidden van de sleur- en vormendienst die haar omringt Wij achten 'het van belang dat deze ge meente in haar isolement niet vergeten wordt en de gebeden ook voor dit deel van de belijders des Heeren opstijgen naar Gods troon. Laten we terloops nog wijzen op de prac- tische vrucht, die het bestaan dezer Geref. Kerk in Buenos Aires voor reizende Ne derlanders heeft. Ieder, die hier aankomt, (denk bijv. aan onze zeelieden) vindt er een milieu, waar hij zich thuis kan voelen. Hij heeft er des Zondags zijn kerk en in de dagen der week een rustplaats voor het hol van zijn voet. Want., met blijdschap mochten we het opmerken, de gastvrije pastorie is als 't ware een geestelijke ha venplaats, die, dank zij de beminnelijkheid van den pastor en zijn gezin, gaarne be zocht wordt. Dit alles in aanmerking genomen, spijt het ons. dat we het geheel eens moeten zijn met Dr. Henry Beets die onlangs in de Reformatie er op wees dat de gemeente in Argentinië's hoofdstad dringend behoefte heeft aan een nieuw en flink kerkgebouw, op goeden stand gebouwd. We laten hier zijn indruk volgen, die ook de onze is en die hij aldus weergeeft: „Toen schrijver dezes te Buenos Aires vertoefde gevoelde iliij zich, eerlijk gespro ken, wel wat teleurgesteld toen hij be merkte, dat het kerkgebouw niet veel meer is dan een flinke loods, en gebouwd op 't achterste gedeelte van Ds. Sonneveldt's erf. Niemand die langs de Calle iHerrera loopt of rijdt zou weten dat er aan die straat een kerkgebouw staat dat de Gere formeerde Kerken in Nederland vertegen woordigt". Zoo is het inderdaad. Wel doet de kleine gemeente zelf haar best om fond sen voor een nieuwe kerk te verzamelen, doch haar financieele kracht is gering. Daarom vestigen wij in Nederland nog maals gaarne dc aandacht op deze zaak. Wie weet? Ds. H. ZANDBERGEN Deze en enkele andere plaatselijke en geografische bijzonderheden ontleenden we aan het oriënteerende boek „Argenti nië", geschreven door Chr. v. Balen Jr. KUNST A. Horstink Tentoonstelling van zijn werk Tot dusver is men nog niet in de gelegene beid geweest een aantal schilderstukken! van den Rotterdamschen selfmade-schilde* A. Horstink bijeen te zien. Thans biedt zichl deze gelegenheid aan, doordat de Kunsthan- del van mej. D. van Tilburg, Mauritsweg 33, een aantal van zijn werken in de étalage heeft geplaatst. Het oeuvre van Horstink! is nog niet zeer omvangrijk. Dat komt dooi} oorzaken buiten zijn wil gelegen. Maar heft weinige, dat hij kan laten zien geeft vol-« doende gelegenheid om een goeden indruk te] krijgen van zijn bekwaamheid, die ongetwij-* feld groeiende is. Dat we in Horstink heb- ben te doen met een bijzonder talent, blijkfi reeds uit een eenvoudig stilleventje als de groote aardappel, die aan een spijker opge hangen is voorgesteld. We herinneren ons een ander aardappel-stilleven van hem:! aardappelen op een groen aardewerk ver giet, dat eveneens met talent geschilderd is.- Het meest zal de beschouwer wel getroffen! worden door het portret van zijn ziekö vrouw, die inmiddels overleden is. Nog daarna zijn geschilderd zijn zeer geslaagd- zelfportret en het mansportret met jockey pet, dat door mej. Van Tilburg eveneens isf geëtaleerd. I Voor Horstink is het zeker een voldoening dat hij zijn werk nu eens in het openbaar mag vertoonen. Het is het eenige middeli voor een schilder, die roeping in zich voeit,| om de aandacht op z'ich te vestigen. Wij wil-' len kennisname van zijn werk gaarne aan# bevelen. i UIT HET SOCIALE LEVEN De taal der „modernen" Waarom kan een belijdend Christen geert lid worden van de arbeidersbeweging?; Daar is toch plaats voor allen! Antwoord, omdat in de vakbladen dezefl beweging b.v. in De (Bouwer, citaten voorkomen ala dit: Reeds heeft de Troonrede ons geleerd',, dat boven alles de bewapening ter hantj zal genomen worden. Daarna kunnen wei nog eens over werklooze timmerlui en! dergelijke praten. Dat komt er eigenlijk ook minder op aan. Wat hindert het per slot yan rekening, dat er zooveel duizenden loopen met kapotte en versleten kleeren en honger in de hals. Wat hindert het, dat het geestelijk bezi.t van het volk langzamer hand te gronde gaat door klassen van! 50 kinderen en werklooze onderwijzers* Wat hindert het, dat jonge mepschen van! om. en bij de 20 nog nooit hun handen- he&lben uitgestoken, hun handen die uiting zijn van de jonge actieve geesten. Dat alles is slechts bijzaak; zoolang ze nog goed genoeg zijn als kanonnenvleesch* moet de Millioenennota nog topzwaar blijven van de post: Defensie. Binnenkort zullen zelfs soa-'democrateri die defensie een „primair landsbelang'* achten, zelfs geen lid van zoo Nn organisatie» meer kunnen zijn. Onze lezers zijn vol lof over de feuilletons, welke in den laatsten tijd in onze Vijf Samenwerkende Dagbladen opgenomen worden. Dankbaar voor deze waardeering besloten wij op den ingeslagen weg voort te gaan en in dit opzicht steeds te zorgen het allerbeste van het allerbeste te geven. Wij doen dit door: 1. Het toepassen van de uiterste selectie bij de keuze der feuilletons. 2. Uitsluitend oorspronkelijke Nederlandsche verhalen te gevent welke berusten op gegevens uit het volle praktische leven van dezen tijd of uit de historie. Meerdere malen werd ons van verschillende kanten gevraagd be* paalde feuilletons in boekvorm verkrijgbaar te stellen. Wij zijn besloten op dit verzoek in te gaan en bieden vanaf heden enkele vroeger verschenen feuilletons, welke wij daartoe het meest geschikt achten aan in onze nieuwe boekenserie, onder den naam van Heden verschijnt de eerste serie van 4 exemplaren n.l. De Jacht naar Goud, door K. JONKHEID Alle Hens! door G. VAN TEYLINGEN Nooit Volmaakt. door C. VERMEER Boven de Poolcirkel, door R. v. d. HAUW-Veltman Voor onze abonnés stellen wij deze boeken tegen een extra lagen prijs beschikbaar, n.l. a fl.25 per stuk. In den handel bedraagt de verkoopsprijs f 2,—, zoodat men hieruit dus ziet, dat wij onze abonné s van een extra aanbieding willen laten profiteeren. Dit wordt dus een nieuw voordeel, hetwelk een abonnement op een onzer Vijf Samenwerkende Dagbladen U biedt, EEN GOED BOEK TEGEN LAGEN PRIJS Alle boeken worden uitsluitend gebonden geleverd en zijn ca. 160—200 pagina's dik. Een bezit van meerdere dezer boeken zal, ook uiterlijk, uw verzameling verfraaien. Bestelt nog heden en zendt onderstaande bon aan GOUDSCHESINGEL 105 ROTTERDAM GIRO 39650 Ook te bestellen bij den boekhandel. Het goede boek in het gezin Brengt overal voordeel en gewin k DE JACHT o«MtGOUD door Naam t ex. K. JONKHEID, De Jacht naar Goud ex. G. v. TEYLINGEN, Alle Hens I ex. C. VERMEER, Nooit Volmaakt ex. R. v. d. HAUW—Veltman, Boven de Poolcirkel Straat t Woonpl.i Abonné van iTsaa BOVEN DE POOLCIRKEL DOOR R. v. D. HAUW - VELTMAN aBWBEFtiiBI

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11