1 - i" DINSDAG ia OCTOBER 1937 EERSTE BLAD PAG. a Wat doet ge liever DUUR WONEN in een bnurhuis en Uw leven lang hum betalen? ol GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch In 20 jaai bet huis geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA LEN ot het RENTEBEDRAG GEBRUI KEN om uw .schuld ai te lossen? [Vraagt een prospectus aan bij de N.V. BOUWKAS „R 0 H Y P" SPUISTRAAT 219 221 AMSTERDAM (C.). Buitenland JJOG EENS: DE SPAANSCHE VRIJWILLIGERS Jtaliaansch communiqué te wachten Overleg Uisschen Parijs 'fin Londen 1 Naar aanleiding van de Italiaansche wei gering, om het vraagstuk van de Spaansche vrijwilligers met Frankrijk en Engeland ge zamenlijk te bespreken, buiten den kring der non-interventie-mogendheden, is er thans druk overleg gaande tusschen Parijs en Londen. In Londen verklaart men, dat Frankrijk 5n verband met zijn aardrijkskundige lig ging, meer geneigd is tot het nemen van be sliste tegenmaatregelen, terwijl Engeland eerder de voorzichtigheid betracht. Wat ech ter ook de eerstvolgende stap zal zijn, het is wel zeker, dat hij gemeenschappelijk door beide landen zal worden genomen. Daar tengevolge van de kantonnale ver kiezingen in Frankrijk vele ministers niet in Parijs aanwezig kunnen zijn, zal vermoe delijk niet vóór het midden der week een beslissing, kunnen vallen. Men vermoedt, dat in overleg met Londen de Fransche Pyre- jieeën-grens zou kunnen worden opengesteld. rntusschen is de openbare meening in Italië ervan overtuigd, dat de officieele ope ning der Fransche grens aan de situatie feitelijk niets zou veranderen, daar steeds langs die grens zeer intensief gezorgd is voor de ravitailleering van i;ood Spanje. Nadere Italiaansche toelichting? Naar het schijnt is de Italiaansche regee ring voornemens een aantal kwesties te p' C- ciseeren. welke in de buitenlandsche pers werden opgeworpen en, naar het heet, ten dentieus werden geïnterpreteerd. De Italiaansche regeering zou van zins zijn de bewijzen te leveren van haar vrede lievende bedoelingen en aldus een einde maken aan een „perscampagne, die nergens anders toe dient, dan om de situatie, die reeds ernstig genoeg is, nog meer te ver giftigen". Men verwacht, dat spoedig een desbetref fend communiqué zal worden gepubliceerd. In dat officieele of officieuze communiqué zou vooreerst de ware beteekenis worden uiteengezet van de Italiaansche inmenging in Spanje, alsmede van de troepentranspor ten naar Libye en Oost-Afrika. Het document zou ook op andere tenden tieuze beweringen antwoorden, waarover Italië zich te beklagen hebben. Tevens wordt medegedeeld, dat de dure een belangrijke -politieke redevoering zal houden bij gelegenheid van de inwijding van het nieuwe landbouwcentrum „Aprilis" in de Pontijnsche moerassen op 29 Oct. a.s. Het tijdschrift „Informazione Diplomatiea" protesteert tegen de berichten in buiten landsche hladen over het aantal Italiaan sche vrijwilligers in Spanje. Het noemt de bewering, dat zich niet min- 'der dan 100 000 Italianen in Spanje zouden bevinden, belachelijk. „Wanneer", aldus het blad, „te zijner tijd de juiste cijfers bekend gemaakt kunnen worden, zal men zien, dat linksche. kringen bewust liegen". De Spaansche burgeroorlog 'ASTURIE KRIJGT VOEDSELGEBREK Een schip in den grond geboord Havas meldt van het front van Leon, dat aldaar het overloopen van vluchtelingen naar de rechtsche linies tot een ware uit- locht begint te worden. De vluchtelingen deelden mede, dat er in sommige plaatsen ernstig voedselgebrek heerscht en dat zich van de Asturiërs een gedemoraliseerde stemming meester heeit gemaakt Van nationalistische zijde wordt omtrent bet tot zinken brengen ven het schip der jValencia-regcering „Cabo Santo Tome" of ,.San Augustin" (de juiste naam van het schip is nog niet met zekerheid bekend) in de nabijheid van de Algerijnsche kust het .volgende gemeld: „Zondagochtend ontmoetten twee nationa listische kanonneerbooten de „Cabo Santo Tome'' of de „San Augustin" de grootsre schepen van de handelsvloot der Valencia- regeering welke zijn bewapend met vier zware kanonnen. Het schip was op de terugreis van sovjet- Rusland met een zeer belangrijke lading v iegtuigen en 1800 ton ander oorlogsmate riaal. De beide nationalistische kanonneerbooten vielen, ondanks haar zwakkere artillerie, bet schip aan en slaagde erin, na een ge i\echt dat een uur duurde, het vrachtschip in brand te schieten en tot zinken te brengen. BLACK BLIJFT IN HOOGGERECHTSHOF Het Amerikaansche hooggerechtshof heeft gisteren de beide petities tegen de toelating .van rechter Hugo L. Black, wegens zijn vroeger lidmaatschap van de Ivu-Klux-Klan, verworpen, waarmee het laatste woord in deze zaak gesproken is. Van besluiten van liet Hooggerechtshof bestaat geen beroep meer, ook niet op den president. HERTOG VAN WINDSOR TE BERLIJN De hertog van Windsor heeft gister middag onder leiding van dr Le v, een be zoek gebracht aan een groote fabriek te Berlijn-Marienfelde. De hertog onderhield zich met verscheiden arbeiders en woonde vervolgens een enncert van het orkest van de gouw Berlijn bij. In den namiddag gebruikte het hertogelijk paar de Ihee bij dr Ley in diens woning. Ook ministers Göbbels met zijn echtgenoote en de Duitsche ambassadeur le Londen, Vnn Ribbentrop, met zijn echtgenoote waren aanwezig. ROOSEVELT SPREEKT OPNIEUW Het ideaal: vrijheid in plaats van kracht Roosevelt heeft opnieuw voor de mi crofoon een rede gehouden welke voor ge- heel Amerika was bestemd. Hij deed dit naar aanleiding van de overbrenging naar het nationale kerkhof van Arlington van de stoffelijke resten van generaal Krzy- owski, den Poolschen patriot, d.c tijdens den burgeroorlog in het leger der Vereenigdc Staten streed. De Amerikaansche president sprak vau o en's roemrijken strijd voor de vrijheid, -e- tot het gelukkige resultaat heef1: geleid, dat Polen een volkseenheid is geworden en zijn rechtmatige plaats als souvereine slaat heeft herwonnen. Zooals wij, vervolgde Roosevelt, symj-t pathiseeren met den Poolschen zin voor vrij heid, verheugen wij ons over het verkrijgen van zijn onafhankelijkheid. Wij a s natie zoeken gecste ijke aaneensluiting met allen, die de vrijheid liefhebben. Het volk der Vereenigde Staten, zoo var- klaarde de president, is vastbesloten het ideaal der menschheid hoog te houden. Wij stellen het geweten hooger dan brute kracht; wij willen bij het bestuur der wereld ïu plaats van kracht vrijheid. Duitsche alarmkreet Roosevelts redevoeringe-n laten niet na, m de autoritaire landen de aandacht te trek- en een zekere ongerustheid te wekken .Alen vergisse zich niet", zoo schrijft dc „Deutsche Algemcine Ztg", in een „Alarm kreet" „De verklaringen van den Ameri- kaanschen president kunnen gevolgen heb ben op het gebied der buitenlandsche poli tiek. Wanneer de president zegt, dat Amerika iets moet doen voor de beschaving, voor <i9 democratieën en de volksffontregeeringen, dan zal men het volk moeten aantooneu, in waar het gevaar dreigt. Men kan er van verzekerd zijn, dat dc Amerikaansche animosi'eit tegen de staten, .,die de beschaving bedreigen", tot 't uiter ste zal worden opgevoerd. Wij herinneren ons, zoo besluit het blad, dat er reeds een president in Amerika is geweest, die, na een soortgelijke campagne, de Vereenigde Staten heeft weten te mobili- seeren. Nieuwe troepenverscheping voor Libye Gisteren zijn uit Napels weer 5700 man naar Tripolis vertrokken ter versterking der garnizoenen in Lybië. In de laatste twee maanden zijn nu 24.000 man uit verschil lende Italiaansche havens met bestemming naar Noord-Afrika scheep gegaan. De Popoio d'Italia herhaalt een geruststelling aan het Egyptische volk, dat de verplaatsing der troepen niet het geringste gevaar voor Egyp te beteekent, maar eenvoudig noodzakelijk is geworden door de grootere bescherming, die de Noord-Afrikaansche koloniën in ge val van een mogelijk conflict noodjg hebben. Het Hongaarsche monarchisme Tibor Eckhardt, leider van de kleine Hongaarsche boerenpartij, heeft zich onlangs op een legitimistische verkiezingsbijeen komst, waaraan alle Icgitimistenleiders, met graaf S i g r a y aan het hoofd, deelna men. onomwonden voor herstel der Habs burgsche monarchie verklaard. Tegenover deze verklaring van Tibor Eck hardt constateert het regecringsblad „Eosti Ujsag", dat de kwestie der restauratie naar de meening der regeering en der regeerings- partij momenteel in geen enkel opzicht ac tueel is en dat de regeering niet van plan is van haar program af te wijken. In politieke kringen te Boedapest wordt verklaard, dat de thans van legitimistische zijde met meer kracht ingezette strijd voor de herstelgedachte slechts tot een verscher ping der tegenstellingen op net gebied d:r binnen'andsche politiek kan leiden. De onrust in Noord-Palestina In Noord-Palestina heerscht thans groote onveiligheid. In het grensgebied vain d-an Libanon zijn een vijftal voertuigen aange vallen en leeggeplunderd. In de omgeving van Safed doorzo 'kt de politie thans de tal rijke b^rgholen, die aan roovers en terroris ten tot schuilplaatsen zouden kunnen die nen. In Safed zelf werd een Arabische sjeich door een schot gewond; in Naza reth is een belastingambtenaar aangevallen Trotski's secretaris wordt vermist Uit Oslo ontvoerd? Volgens het Noorsche blad „Dagbladet" is de secretaris van Trot ski, Irvving Wolf, door de geheime sovjet-politie ontvoerd. Sinds eenigen tijd wordt hij vermist, en het ingesteld onderzoek heeft geenerlei resul taat opgeleverd. liet blad meent, dat Irwing Wolf ofwel gedood is, ofwel hetgeen nog waarschijnlijker is naar Sovjet-Rusland is overgebracht, DE AANSLAG OP MOSLEY Een veertiental personen heeft zich gister te Liverpool voor (len politierechter te ver antwoorden gehad wegens het veroorzaken van anti-fascistische relletjes. Een jongen van 19 jaar is gevangen gehouden, omdat hij door eenige getuigen is herkend als de man, die den steen had gegooid, waardoor Sir Oswald Mosley gewond is. E»3 13 anderen zijn tegen borgstelling op vrije voeten laten tot volgende week, wanneer zij op nieuw moeten verschijnen. De toestand van Mosley, die een her senschudding heeft opgeloopen, wordt mo menteel bevredigend geacht. EEN ZWAGLR VAN GOERING OMGEKOMEN Een zwager van minister Go ering, dc advocaat en notaris Dr R i g e 1 e, is in het bergland bij Reichenhall in Beieren in een afgrond gestort en om het Leven gekomen. Dr R i ge 1 e nam als landweerofficier deel aan een veldoefenimg van zijn regiment. ANTI-JODEN-ACTIE IN DANZIG Albert Fors ter, de leider der nationaal- sociali6tische partij te Danzig, heeft tijdens hot congies der partij aangekondigd, dat hij het begin van den winter een nieuwe anti- somieti6che campagne zal worden ingezet. Hij verklaarde, „dat de anti-Joodsche ver dedigingsmaatregelen van groot formaat zullen zijn." „En thuis alles gezond? Nie mand verkouden?" „Wel neenl Verkouden? Bij ons geen kansl" „Wat beduidt „geen kans", meneer Goederaad?" „Dat beteekent in't kort ge zegd ik neem bij de minste of geringste verkoudheids- verschijnselen hoesten, niezen enz. direct Aspirin" Aspirin is een »flayct.-próduct. Öj:an jeband én -kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid De Japansch-Chineesche oorlog DE TOESTAND IN HET NOORDEN IS HACHELIJK Japan vormt een „brain-trust" In Noord-China wordt de toestand voor de Chineesche legers ihans hachelijk. Generaal T e r a u t s j i, de Japansche generalissimus, heeft, nadat zijn troepen Sjisjiatswang heb ben veroverd, een belangrijk spoonvegkruis punt, zijn opmarschplannen zonder veel te genstand te ontmoeten kunnen vervo gen Wel trachten de Chineesche bevelhebbers ren, doch hun manschappen moeten dooi de 'echnische overmacht der Japanners ont moedigd zijn. Door deze Japansche successen in de pro vincie Hopei wordt thans ook de provincie Sjansi bedreigd. Zoodra deze in vijandelijk* handen is, is de kans op Russische hulp. welke door Sjansi zou moeten komen, prac- tisch vervlogen. De krijgskansen si aan in deze streken voor China inderdaad slecht' De strijd rond Shanghai De Japansche troepen te Shanghai heib- ben, naar de „United Press" meldt, in een groot offensief getracht zich als een wig in de Chineesche linies tc dringen in de rich ting van Nansia-ng. Van Kwangfoe uit slaagden zij er in inderdaad vooruit te drin gen in de richting van Mengkaz, waardoor zij achter de Chineesche stellingen wisten to komen. De Japanners hopen, dat de Chinee sche troepen vrijwillig uit Tazang, Kiang- wan en Sjapei zullen terugtrekken, doch to'. nog toe is er geen enkele aanwijzing in die richting. Den geheelen dag door hebben de Japan sche strijdkrachten Tazang gebombardeerd Ook in Sjapei vielen tallooze bommen, d'e systematisch werden uitgeworpen boven het Noorderstation, de groote wegen en hrugg n die Shanghai met Nansiang verbinden. De bedoeling hiervan was, het oprukken van Chineesche versterkingen te voorkomen eu evcntueele tegenaanvallen der Chineezen tegen te gaan Een Japansche „braintrust" In de studie-commissie van den geheimen Japanschen raad is het voors'cl van minis ter-president Konoye. oin een „braintrust" te vormen, van welk voorstel verleden week reeds melding werd gemaakt, goedgekeurd De „braintrust" zal ais raadgever van h it kabinet optreden zoo lang het Chineesch— Japansch conflict duurt De namen van de personen, die deal zul len uitmaken van de „braintrust". zullen Woensdag worden bekend gemaakt, als de geheime raad zijn goedkeuring aan de des betreffende voordracht heeft gehecht. Naar verluidt zullen generaal Oegaki, generaal A r a k i, admiraal A b o en admi raal Suetsoegoe leger en vloot vertegen woordigen. Baron I k e d a, oud-gouverneur van de Japansche bank, zal de geluwereld vertegenwoordigen en de partijen zullen worden vertegenwoordigd door de leiders van de Minseito en de Seijoekai. Een Japansch bombardementstoestel boven Shanghai door Chineesch afweergeschut getroffen stort brandend naar beneden. TRONCOSO VOOR ZIJN RECHTERS De rechter van instructie te Brest heeft gisteren kolonel Troncoso, den voormaligen gouverneur van Irun, aan een verhoor on derworpen. Troncoso bekende, dat hij 13 September matrozen naar de C. 2 had ge zonden met opdracht, zich fegen belooning van deze duikboot meester te maken. Hij verklaarde alle verantwoordelijkheid in de duikboot affaire op zich te willen nemen, teneinde Frankrijk en zijn land hiervan te ontlasten. Franco had hem aangeraden in Frankrijk niets strafbaars te doen, doch hij is yen oordeel correct te hebben gehandeld. Amerikaansche consul-generaal te Beyroeth vermoord De" consul-generaal van de Vereenigde Staten te Beyroeth is hedenmorgen door een onbekende met revolverscho ten vermoord. De motieven van den dader zijn nog niet opgehelderd. De kantonnale verkiezingen in Frankrijk Geen doorslaand rood succes De kantonnale verkiezingen, in Frankrijk zijn nog niet beëindigd, doch reeds thans laat zioh aanzien, dat de volksfront-par tijen niet eenzelfde groote aanwas zullen mogen boeken als hun verleiden jaa,r, tij dens de kamerverkiezingen, mocht ten deël vallen. De groote verplaatsing naar links is uitgebleven. Wat bijzonder opvalt, is dat de gekozenen nagenoeg allen herkozen zijn, dat de kiezers duo voorkeur aan den dag hebben gelegd voor de aftredenden, wier diensten zij reeds zes jaren hadden ondervonden. Zuliks is al tijd het karakter geweest der kantonaal* verkiezingen en de pogingen der revoluti- onnairen, om aan deze verkiezing een vol strekt politiek karakter te geven en haar tegen den senaat te doen keeren, zijn Diet gelukt Intuoschen moeion de. einduitslagen afge wacht worden en ook de hei-stemmingen van aanstaanden Zondag, om juist te kun nen beoordeeken, hoe de politieke verhou dingen onder de kiezers zijn. Joodsche landaankoop in Palestina Amerikaansche Joden offeren Na een toespraak van Weizmann, wel ke draadloos uit Londen over den Atlanti- schen Oceaan gezonden was, te hebben aan gehoord, heeft de „nationale conferentie voor land-bevrijding in Palestina", die te Detroit bijeen was, met algemecne stemmen beslo ten twee milliocn dollar beschikbaar te stel len voor landaankoop in Palestina, terwijl tevens 250.000 dollar uitgetrokken werd voor het koopen van wat den naam „Ame rikaansche streek" zal dragen in de zóne ten noorden van het Hoeleh-meer in Opper- Galilea. In zijn radio-rede zeide Weizmann o.m.: „Hoe meer land wij hebben, vooral in Gali- lea. hoe sterker onze zaak zal staan voor de nieuwe Britsche commissie" ten opzichte van de plannen tot vestiging van een nieu wen Joodschen staat. Jonge menschen zijn enthousiast over de dundrukZakbijbel omdat deze zoo dun, licht en duidelijk is. Vraagt deze uitgave van A. JONGBLOED N.V. aan Uw Kerkboekhandelaar. GEMENGD NIEUWS Gedetineerde ontsnapt Gister heeft een Duitscher, wiens uitleve ring door de Duitsche regeering was ge vraagd en die sinds qenige weken gedeti neerd was in het huis van bewaring te Assen, kans gezien daaruit te ontsnappen. Politie en justitie stelden alles in het werk om den voortvluchtige op te sporen, tot nu toe zonder resultaat. De man was op Vrijdag 1 October door de Asser rechtbank gehoord, in verband met een verzoek om uitlevering door de Duit sche regeering. Hij zou zich in Duitschland hebben schuldig gemaakt aan oplichting, terwijl hij zich tevens onttrokken zou hebben aan de verplichting om zich op bepaalde tijden te melden bij de geheime staats politie. Deze belangstelling van de Gestapo had hij te danken aan het feit, dat hij we gens landverraad heeft terecht gestaan, van welk feit hij echter was vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. Nachtelijke brand te Woerden Zes menschen in gevaar Te Woerden is 's nachts brand uitge broken in de winkel van den heer Broek huizen aan de Voorstraat. De bewoners, man. vrouw en vier kinderen, konden het huis niet meer verlaten. Zij werden aoor een hooggelegen raam in veiligheid gebracht. De eigenaar van de zaak wilde zich ech ter in de vlammen begeven om zijn beschei den in veiligheid te brengen, wat hem door omstanders belet werd. Het mocht de brand weer gelukken den brand in een uur te be dwingen. Winkel en woonhuis zijn echter totaal uitgebrand. De heer Broekhuizen, die een zaak had !n galanterieën en sigaren, had kort geleden de verzekeringssom verlaagd. Hij is zeer laag verzekerd. Tegen bedrijfsschade was hij ook niet verzekerd. De vermoedelijke oorzaak is het kacheltje in den winkel, om de tabaksartikelen droog te houde". KIND AANGEREDEN Het vierjarig dochtertje van A. van L. fe Krimpen a d. Lek is gistermiddag bij het oversteken van de dijk door een vracht auto van de fa Cosijn uit Bergen op Zoom aangereden. Hiet kind is bewusteloos -naar huis gebracht. De ontboden geneesheer cun- stateerde hersenschudding. De remmen va/i de auto bleken bij onderzoek in orde te zijn. WAARSCHUWING De commissaris van politie te Deventer waarschuwt tegen de handelingen van Ni- col-aas Ernestus ter Hoeve, geb. te Arnhem. 8 Dec. 189, zrich noemende administrateur, wonende aldaar. Rosendaelscheweg 753. die zakenlieden heeft bewogen tegen vooruitbe taling advertenties te plaatsen in een,* naar hij voorgeeft, door hem uit te geven druk werkje of reclameblaadje, dat echter niet is verschenen. Hij werkt ook wel onder den naam Publiciteitsbureau „de Luidspreker" te 's-Gravenhage. De commissaris van politiS te Ede geef tbelanghebbenden in overweging om. alvorens im handelsrelatie tie treden met Jan Brand de Koning, geb. te Barneveld, 28 Mei 1897, wonend ete Lunteren. gem. Ede, Vaar- kamperengweg 4, die zaken moet doen met een zekeren Verseveld, zich eerst tot hem om inlichtingen te wenden. Er wordt vermoed, dat zij zich o.m. bezig houden met het smokkelen van varkens eu biggen uit het buitenland naar Nederland, terwijl er geruchten in omloop zijn, dat deze dieren afkomstig zijn uit stallen, die besmet moetien zijn met varkenspest. Aantal ooievaars daalt Belangrijke achteruitgang 2n Tricsland De ooievaarsstand wordt in de laatste iren overal bevorderd, hetgeen valt toe te juichen. Toch vallen de resultaten niet mee. Zoo blijkt b.v. uit ren telling, gehouden door het Natuurhistorisch Museum te Leeuwar den, dat het aantal ooievaarsnesten in Fries land dit jaar belangrijk minder was dan orige jaren. De ooievaars waren dit voor jaar niet vroeg met den trek; sommige paren :cschenen zelfs nog tegen half Mei op hun oude nesten, wat wel opmerkelijk laat was. Van 19301936, was er een belangrijke stij ging in den ooievaarsstand in Friesland. Waren er in 1929 nog slechts 46 nesten in de provincie, in 1934 was dit aantal ge klommen tot 59 en in 1936 bedroeg het aan tal bewoonde nesten niet minder dan 74. Ook het aantal jongen steeg gelijkelijk. Van de 39 nesten met jongen in 1931 bereikte men Friesland in 1936: 56 nesten! Echter dit jaar ging de ooievaarsstand achteruit; men telde slechts 57 bewoonde nesten en 35 nesten met jongen. De Friesche ooievaars hebben dezen zomer heel wat strubbelingen beleefd. Verscheidene nesten werden aangevallen door gevederde ijanden. vooral door kraaien en roeken. Maar ook soortgenooten scheppen er soms behagen in een nest met jonge ooievaars aan te vallen en te verstoren. Te Augustir.usga wierpen de boosdoeners de jongen naar be neden en te Wanserd verongelukte een der oude ooievaars zoodat de jongen door den verblijvende ouder niet voldoende verzorgd konden worden met het treurige gevolg, dat drie van de vier stierven. De ooievaar droeg Dm de poot een ring waaruit bleek, dat de vogel op 2 Juli 1932 op het nest te Bols- ward geringd was en dus viermaal de verre reis naar Afrika haj volbracht. De moordzaak te Groede Conclusie 25 October De hooge raad behandelde gister de zaak van F. J. G., die in dc Grocdcsche moord zaak in hooger beroep door het gerechtshof te 's Graven h age is veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf wegens doodslag. r- was een goed gesitueerde boer te Groede in onmin leefde met een anderen hoor, du J. en diens knecht A. van der W. Toen G. op zekeren oag zich op een rijwiel be vond, werd hij met een stuk hout aange vallen door twee mannen, onder wie van der W., die bekend stond als een zeer sterke kerel. Daarom had hij de bijnaam van Carnera. G. heeft toen een met scherp ge laden pistool getrokken en van der W. dood geschoten. Voor de rechtbank te Middelburg be riep G. zich op noodweer. De officier van justitie vroeg 6 jaar gevangenisstraf en de rechtbank verooroeelde G. tot 5 jaar. In hooger beroep heeft de procureur-gene raal bij het gerechtshof te 's G r a e n- h a g e. ontslag van rechtsvervolging gc- -raagd. Het hof echter, het beroep op noodweer verwerpend, 6prak bovengenoemde veroor deeling uit. Van dit arrest heeft G. cassatie aangetee- kend. Mr J. H. Rol an dus Hagedoor - en Mr. E. A. K a n, beiden te 's Gravenhage hebben 6 cassatiemiddelen toegelicht. Onder meer werd betoogd, dat de dagvaaroing niet alle elementen vhn doodslag bevat en dat het bewijs voor de opzet in de stukken ont breekt. De conclusie van den procureur-generaal is bepaald op 25 October. Economie en Financiën RENTEVERLAGING VAN HYPOTHEKEN Het standpunt der hypotheekbanken Enquête der Huiseigenaren becritiseerd Naar aanleiding: van de onlang-s plaats gehad hebbende enquGte van den Nederlandschen Bond van Huiseigenaren betreffende de renteverla ging van eerste hypotheken, heeft de Vereenl- glng van Directeuren van Hypotheekbanken In dit adres wordt o.m. betoogd, dat voor de meeste hypotheekbanken liet moment voor hy potheekverlaging nog niet is aangebroken. In de enquête werd wel gezegd, dat de hypotheek banken de door de conversie der pandbrieven verkregen voordeden niet doorgeven aan haar debiteuren., doch deze enquête was praematuur. kosten, drukkosten en f' houden van kasgelden, op circa 1% pet. zifn I feitelijk eerst zouden n ichenpersonen, zegel- kosten van conversie ten warden verdiend. Deze argumentatie klemt temeer. wanneer men bedenkt, dat de hypotheekbanken In de laatste jaren reeds vele leeningen vröwilllg heb ben verlaagd, zonder dat zij in de gelegenheid waren haar eigen rentelasten op haar pand brieven te verminderen, welke achterstand eerst Ingehaald dient 1° worden. Uit de enquête zelf bltikt.. dat bij -het instellen van dat onderzoek reeds van meer dan 25 pet. der daarbij betrokken leeningen de rente was verlaagd. Immers, de enquête liep over 2479 hypothe caire leeningen met een totaal van f 62.941.479 aan restant-hoofdsommen, waarvan renteverla ging over een bedrag van 16 millioen aan hy potheken werd verkregen. Niet gerechtvaardigde conclusies Van het totaal bedrag aan 758.000 hypothecai re Inschrijvingen hier te lande, welke ongeveer 6 -milliard bedragen, loopt de enquête slechts over een gering percentage. Ruim 41 mlllii van het hiervoren genoemd bedrag van 62.9 mil lioen aan hypotheken, stond ten name van potheekbanken. Op 31 Dec. 1936 waren 4 leeningen tot een bedrag van bijna 900 mil: gulden verstrekt door de b{j onze vereenigtng aangesloten hypotheekbanken on het bedrag, waarover de enquête liep. maakt dus slechts 4',i pet. uit van dat totaal bedrag. Hieruit blükt. dat de uit de enquête getrokken conclusies niet ge rechtvaardigd zijn. Omvang der renteverlaging Teneinde echter de onjuistheid der enq nog nader te demonstreeren, heeft onze ver< ging een summier onderzoek onder haar 1 sedert 1 September 1936 bil een bedrag van geveer f140 millioen door haar leden uitgezette hypotheekgelden renteverlaging werd toeg staan en dat naar schatting tot een bedrag vi ongeveer f 40 millioen door overslulting van h. potheken bij derden renteverlaging door -hypo thecaire debiteuren werd verkregen. Ten slotte wordt de minister er op attent ge maakt, dat blijkens het Jongste jaarverslag val de Gem. Hypotheekbank te 's-Gravenhage dez Instelling, evenals het Rijkshypotheekfonds ei het Noodhypothekenfonds nog steeds een gemld delde hvpotheekrente vraagt van ongeveer 5 pel en voorts dat van de zijde der ge-meenten no| steeds niet tot verlaging van de steeds verhoog de belastingen op onroerend goed is overgegaai en dat bö de gemeentelijke erfpachtscanon voor het grootste deel nog 5*4 pet a 6 pet ren te als basis gehandhaafd bljjft. Ja&ack deden onze voorouders, oor- spronkelijk„totvorderinge der gesontheit." Maar ze wisten hun tabak zoo smakelijk te mengen en zoo goed te kerven, dat ze al gauw 't genot van hun pijp Yoor geen geld wilden missen. tï^Oubiiollanïischej Pijptabak WOENSDAG 13 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Uitzending:. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheep vaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewij de muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek 9.343 Geluk wenschen. 9.45 Gramofoonimu- ziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoon muziek. 11.15 Ensemble van der Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gr a-mof oonmuziek. 12.30 Vervolg concert. 1.30 Gramofoon muziek. 2.00 Orgelspel. 3.00 Chr. Lectuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Piano en zang. 4.45 Berichten. Felicitaties. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonnvuziek. 6.00 Land- en tuinbouwhalifuur. 6.30 Taal les en causerie over het Binnenaanvarings reglement. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbe spreking. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Beriöhten. 8.15 NC RV-orkest en Vocaal Ensemble. 9.00 Cau serie: „Voorkomen van onvolwaardigheid" 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berich ten ANP). 10.45 Gymnastiekles. 11.00— 12 00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schrift lezing. HILVERSUM n 301 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukempraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoon muziek en causerie over het recht op va cant ie (gr.pl.). 11.30 Causerie: „Werk loosheidsverzekering". 12.00 Gramofoon muziek. 12.45 Orgelspel. 1.151.45 „Fan tasia". 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen, 5.30 Gramofoon muziek. 6.00 „The Lucky Birds" en solist. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.40 Causerie: „Vondel en de gouden eeuw". 7.00 Zang. 7.30 Causerie: „Vraag om geloof". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-varia. 8.15 Gramofoonmuz. 8.30 Radiotooneel. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-orkest en soliste. 11.00 Causerie: „Jeugd en pu berteit." 11.2012.00 Orgelspel. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgel. 11.35— 11.50 Gramofoon. 12.05 Orkest en solist. 3.543 Gramofoon. 5.50 Gramofoon. 7.00 Ra diotooneel. 7.20 Orkest en koor en solisten 7.50 KarakterLmitaties. 8.05 Joe Daniels and his Hotshots. 8.20 „Arlette", operette. 9.40 Causekie over Shakespeare. RADIO PARIS 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoon. 12.20 Orkest en z-amg. 2.20 Gramofoon. 2.35 Zang. 2.50 Gramofoon. 3.05 Zang. 3.50 Gramofoon. 4.05 Zang. 5.20 Concert. 8.50 Orkest. KEULEN 456 M. 11.20 Orkest. 1.35 Concert. 4 20 Gramofoon. 6.30 BI aasorkest en solis ten. 8.50 Omroepvrouwenkoor en solisten. 9.5011.20 Omroeporkest en solist. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 8.20 Klein- orkest. 10.30 Folkloristisch programma. 10.5011.20 Gramofoon. 484 M.: 5.20 en 6.00 Omroeporkest. 6.35 Kamermuziek. 7.00 Cellosold. 7.35 Gramo foon. 8.20 Maurice Materlinckprograimma, DEUTSCHLANDSENDER 1571 AL 8.50 Or kest. 9.50 Viool en piano. direct uitknippen BUITENGEWOON AANBOD vederlicht, bakelieten scheerapparaat In fraaie bakelieten doos, GEHEEL GRATIS. EERST ZIEN DAN BETALEN Dit ls do royaalste methode om U zonder

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2