De vergadering van Kerkherstel Ons beste fruit op zijn mooist DONDERDAG 7 OCTOBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. g Hel ambt van onderling en diaken Vandaag werd de vergade ring op „Woudschoten" voortgezet De vergadering van het Ned. Herv. Ver bond voor Kerkherstel gisteren te Utrecht vandaag op „Woudschoten" te Zeist gehou den, was zeer druk bezocht. Van de openingsrede van den voorzitter. Prof. Dr Th. L. H a i t j e m a te Groningen en van het referaat van Dr. W. J. de Haan over het ambt van den predikant, gaven wij gisteren reeds verslag. Jaarverslag Aan het jaarvc slag van den secretaris, Ds. R. B. Evenhui s, ontleenen wij, dat het ledental vrijwel op peil bleef. Was dit een vorig jaar 2245, thans bedraagt het 2204. In Amersfoort, Haarlem, Leiden, Nieuw-Ven- nep, Rotterdam, Utrecht en Zaandam is het ledental gestegen. Vele jonge predikanten traden als lid toe. Kerkherstel mag echter I geen richting onder de richtingen worden! Het orgaan „Nieuw Kerkelijk Leven" kon geregeld verschijnen. Ds. van Deelen heeft zijn functie als eind-redacteur met Oc tober neergelegd, i Het hoofdbestuur vaardigde twee van zijn leden af tot het bijwonen van de conferentie# te Oxford en Edinburgh. Bestuursverkiezing De voorzitter, Prof. Dr. Th. L. H ai t j e- m a, van Groningen, werd met algemeene stemmen herkozen. I Voorts werden gekozen tot bestuurslid de volgende personen: de heer A. Mi d de 1 h o- ven te Veenendaal (vacature-Barneveld). Ds. H. C. J. v. Deelen te Vaassen (vaca ture C. Witte). Tot leden in de Redactie- Commissie N. K. L. werden Ds. van Dee- I len en Dr. E. Emm en te Breda herkozen. MIDDAGVERGADERING De Handelsbeurs was des middags geheel bezet toen de voorzitter de vergadering her opende mét het laten zingen van Gezang 52 j vers 13, waarna Ds. Luteyn, van Nij- kerk ,in gebed voorging. Als tweede spreker trad in de middagver gadering op Dr J. R. Wolf ensberger van Sneek, met een referaat over Het ambt van den ouderling i Het ambt van dien ouderling is, aldus spr., de hoeksteen van het bestuur der Neder lanosohe Hervormde Kerk. a. Wij belijden, dat Chrisitue in Zijn Kerk j werkt en haar bestuurt door de ambten. Hoewel men voor het ambt van Profeet, Priester en Koning niet zoo maar het gelijk- aardige kan zoeken bij den predikant, den idiaken en den ouderling, openbaart zich toch bij den ouderlilrag in het bijzonder het koninklijk ambt, maar dan herderlijk en dienend. Terwijl voor het aimbt van predi kant en diaken waarde ©ring en achting be staat, wordt die voor bert ambt van den ouderling dikwijls gemist. Zoowel buiten de kerk alls er binnen, ja öok bij de ambtsdragers zelf. Dit gaai, ge paard met een overdreven eerbied ander zijds. b. De predikant staat, de diaken gaat, de ouderling zit Dat hangt samen met het be stuur. Christus zit ter rechterhand Gods. De ouderling zit en ziet Hij houdt toezicht op de gemeente, op de ambtsdragers, op de leer en de wandel van de predikanten; ook ver geet hij daarbij zichzelf niet. Hij zit, en vertegenwoordigt de gemeente bij den predikant. In de medewerking repre senteert hij den predikant bij de gemeente. Hij is minder zelfstandig in zijn functie ÜAn de beide andere ambtsdragers, maar hij vormt een allernoodzakelijkste aanvulling in het presbyterium. In het bestuur der ge meente en der kerk kunnen de predikanten niet zonder de ouderlingen. De ouderling hanidlhaaft de juiste kerkorde tegenover pauselijke congregationalistische afwijkingen. c. Dat de predikant aan de algemeen© kerk behoort en de ouderling in de plaatse lijke gemeente, is geen absolute tegenstel ling. Zou men voor het bestuur van de ge- 'Iheele kerk den ouderling geheel, of althans gedeeltelijk uitschakelen, dan komt onver mijdbaar, óf via het episcopaat de pauselij ke hierarohie óf op de wijze der vorige eeuw de regeering van weinigen in de do- minocratie. De ouderling, die toezicht houdt, die tucht oefent blijft, ook zelfs als modera- tor, -aannemelijk. Wel zal, wanneer zooveel meer van den ouderling wordt verwacht, op den voorgrond moeten komen, dat regeeren in een Christelijke gemeenschap niet heer- eohen, nog minder tiiranniseeren, maar die nen beteekent. De ouderling blijft den theo loog erkennen, belast met functies die des ouderlings niet zijn en ook niet zullen .worden. d. De ambtsplichten van den ouderling in Öe gemeente worden verricht ki nauw con tact met dien predikant. Het tegenwoorige reglement zegt dit reeds, het ontwerp 1937 zegt het nog opaettelijker. Het omgekeerde mogen de predikanten niet vergeten. Het huisbezoek wordt, zooveel mogelijk, ook samen verricht. Dé pastorie wordt daar bij door de ouderlingen niet overgeslagen. Het toezicht op de cateohisaties zal den rechten categeet verheugen. Het zitten op de leer zal de gemeente bou wen. Het gaat immers niet oan aanmerkin gen of vitterigheden. Deze aanwijzingen idealiseeren niet. Zij gaan uit van de belofte en het bevel van Christus en van God, Die Zijn ordinanties gaf tot meerderen wasdom Zijner Kerk. Het ambt van den diaken In de middagvergadering sprak na Dr. Wolfensberger Ds. H. Schroten, te Sua- woude, over het onderwerp: „Het ambt van diaken". Spr. neemt zijn uitgangspunt in Hamli lingen 6. Men heeft wel gezegd, dat het daar niet ga-at om het Diakenambt. Dit is in zoo verre juist, dat dit ambt, zooals wij het ken- mien, daar niet op enmaai kant en klaar n voorschijn komt Toch vindt het hier zijn oorsprong. Als elk levensorganisme moet het nog groeien. Doch voor den dienst der barmhartigheid door middel van dit ambt, worden hier de groote lijnen getrokken, de details worden later uitgewerkt Zoo streven wij naar een andere organi satie der Kerk. Zijn, in een nieuwe Kerkorde, maar eerst de groote lijnen getrokken, dan volgt de nadere uitwerking op Gods tijd, wanneer de herstelde Kerk in haar in eere herstelde ambten zich weer kan uitleven naar Gods Woord. Daar is geen instelling Gods, die niet ter stond wordt bezoedeld door onze zonde. Zoo ook de dienst der Barmhartigheid, nog voor het ambt van diaken bestond. Zie Ananias en Safira, zie het murmureeren der Griek- sche Joden. Niemand zal durven beweren, dat de organisatie der eerste Christen-ge meente on-geestedijk was. Doch de meest geestelijke organisatie der Kerk vrijwaart haar niet voor de inwerking der zonde. Het diiaken-ambt is blijvend getuigenis van onze zonde, alleen reeds door de wijze waarop het ontstond (uit ontevredenheid) doch evenzeer van Gods genade, die het niet opgeatft met den murmureerenden mensch: de dienst der barmhartigheid wordt niet stopgezet om het morren van velen, doch beter georganiseerd. Een spoorslag voor den diaken, die dikwijls weinig dankbaarheid oogst. Werkt onze armenzorg niet goed? Dan beter organiseeren. En tijdig ingrijpen om verbeteringen aan te brengen. De af gunst tussohen groepen mag niet eerst wor- t.elschieten. Vermeden moet worden ook zelfs de sohijn, dat diaconie is een zaak van „groepsbelang". Een groote moeilijkheid blijft: wie moeten wij helpen? „Meest die huisgenooten des ge- loofs". Dooh dat sluit niemand volstrekt uit: „laat ons goed doen aan allen". Daarom kan een diaken nooit zooveel doen dat hij tevreden zou zijn over zijn werk. Vooral niet, wanneer de gemeente groeit, wanneer „de disoipelen vermenigvuldigen". Dan treedt aan den dag 't gevaar van de mas sa dat velen meeloopen „om den brood© En dat de diaken, uit reactie, uit vrees voor de massa van de Kerk wordt gedreven naar de secte, waar het aantal zooveel kleiner ia. Voor mensohen, die missen het. diiakenhart, was dikwijls de sect© en kleine kring en pretentie van meerdere zuiverheid, een toe vluchtsoord. De Christen met diakenhart, kan niet anders dian zich verblijden over den groei der Kerk. De beweegredien, die de Apostelen dreef tot de instelling van hiet afzonderlijk diakenambt was deze: Het is Voor een persoon totaal onmogelijk beide ambten in zich te \ereenigen en beiden maar behooren te vervullen. Daarom wordt de dienst der barmhartigheid gescheiden van den dienst des Woords, hoewel beiden in wezen bijeen hooren. Want de dienst des Woords eisoht de volle persoon voor zich op. Da.rom is het ambt van diaken een blijvend levend protest tegen alle „bij-baantjes" _.i een predikant, die niet onmiddellijk verband houden met den diienst des Woords. Het Is een heilige zaak, zorg te dragen voor de armen. Als zelfs deze heilige zaak moet wijken voor den dienst des Woords, hoeveel te meer dan andeite bezigheden, dien dienst des Woords meer vreemd dan de dienst der B armihartigh edd. De eenlheid der ambten blijke in vrucht baar samenwerken, ieder op eigen terrein. Het ambt van den diaken is evenzeer waar dig het volle vertrouwen dat de andere ambten voor zich begeerren. Want de diaken in zijn ambt mag uitdragen de daad der barmhartigheid welke in den dienst des Woords gepredikt wordt. Gisteravond werd over de gehouden refe- rarten van gedadhten gewisseld op „Woud- schoten" te Zeist. De bijeenkomst op Woudschoten De nabespreking der ledenvergadering werd Woensdagavond op „Woudsdhoten'" in geleid door Ds Luteyn. Hedenmorgen heeft Ds A. W. M. O d een referaat gehouden over Kerk en School, terwijl vanmiddag gesproken hebb8n Ds H. C. J. van Deelen en Dr R. B. Even- huis, de twee predikanten, die door het hoofdbestuur van „Kerkherstel" afgevaar digd waren naar de conferentie te Oxford en Edlintbrugih. Ds. H. C. J. van Deelen hield een referaat over de Conferentie te Edinburgh. Referaat Ds. H. C. J. van Deelen Spr. laat de voorgeschiedenis en het verloop van deze oecumenische conferentie rusten en perkt zich tot een bespreking van haar be- teekenis, besluiten en perspectief. Wat het eerste betreft wijst 9pr. op de buitengewone degelijkheid waarmede alles is voorbereid door het voortzettingscomité van Lausanne 1927. Dan was ook van belang de sterke be zetting van dit „Kerkelijk orkest", de goede toon bij alle discussies, de sfeer van vertrou wen en de staalkaart der dogimen-geschiede* nis in levende kleuren. Samenvattend lag de beteekenis van Edin burgh hierin, dat een ernstige poging is ge daan om de dogmatische geschillen te pei len, die de Chr. Kerken van elkaar geschei den houden, waarbij op breeder terrein over eenstemming werd gevonden dan tien jaar terug. Spr. gaf vervolgens een kort overzicht van de besluiten der Conferentie zooals die zijn neergelegd in de rapporten der vier sec ties. De grootste eenstemmigheid werd bereikt in de eerste afdeeling over de Genade van onzen Heere Jezus Christus. Spr. critiseert hierbij de gelijkstelling van genade met de liefde Gods zooals in het rap port het geval is en over het geheel de recht lijnige gedachtengang die eer filosofisch dan theologisch van aard is. In het rapport over de verhouding van Kerk en Woord Gods speurt men grooter in vloed van de Gereformeerde Theologie in haar dialectisch en vorm, doch was de c eenstemming minder groot. Met bijzondere helderheid worden hier verschillende wegen uitgestippeld in de verhouding van Kerk en Koninkrijk Gods, Kerk en Traditie, Kerk en en H. Schrift. De grootste moeilijkheden kwamen naar voren in de besprekingen van de derde af deeling over ambt en Sacramenten. Spr. las in extenso de vier punten voor welke ten aanzien van het eerste (het ambt) door de Conferentie aanvaard werden waarbij spr. duidelijk uit liet komen, dat er nog ruimte is gelaten voor uiteenloopende interpretatie. Door concreetheid munt het verelag uit der vierde sectie waarin drié opvattingen over de eenheid der Kerk nader worden uitgewerkt. (Eng. cooperation, intercommunion en cor porate union). Dr. John Mott drukte zijo stempel on de sloWra^'-aaf. Wat nu het perspectief van Edinburgh be treft, noemt spr. vooral het betere uitgangs punt dat er voor de toekomst der oecumeni sche beweging werd geschapen, nl. de een heid der Kprk gegrond op de eenheid Gods en de eenigheid van Zijn verlossingswerk in Christus; voorts de geestdrift en het vertrou wen die aanzijn gaven aan de Boodschap der Conferentie en daardoor zullen worden aangewakkerd. Ook is het besef gewekt, dat dergelijke Conferenties als kerkelijk gesprek herhaald moeten worden ook landelijk en regionaal. Verder heeft Edinburgh, zoo zegt spr., uit zicht gegeven op nauwere samenwerking de: verschillende oecumenische bewegingen wat zeker noodig was en is deze Conferentie een prikkel voor het houden van dergelijke samenkomsten door andere lichamen zooals b.v. Christelijke Jeugdvereenigingen en Zen- d i n cscorpo rati es. Ten slotte gaf Ds. v. Deelen nog een per soonlijk getuigenis van hetgeen de Confe rentie voor hem beteekende.' n.l. een nieuwe prikkel om te blijven arbeiden voor Kerk herstel, dat in den diepsten grond niets an ders beoogt dan de Ned. Hervormde Kerk terug te roepen van haar eenzijdigheden om zich waardig te kunnen scharen in de rii der samenwerkende en samen een-wordende Ker ken van Christus. CHR. NAT. WERKMANSBOND Behandeling der voorstellen In aansluiting op ons uitgebreide verelag van de algemeene vergadering van den Chr. Nat. Werkmansbond te U t r e ch t ge houden, geven wij hieronder nog enkele bijzonderheden omtrent het verloop van de vergadering van gisteren (de laatste dag). Bij den aanvang van de morgenvergade- ring van gisteren, heeft de voorzitter een brief voorgelezen van H. M. de Koningin, waarin dank gebracht werd voor het Haar toegezonden telegram van hulde. In behandeling kwam een voorstel om een werkplan op te stellen om niet steeds genoodzaakt te zijn het sociaal program te moeten wijzigen. Het besluit werd genomen een jaarlijksch program van actie in te stellen ter voorkoming van het vele wijzigen. Het insigne en ambtenaren Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van den Minister handelende over het dragen van het insigne van den Werkmansbond door ambtenaren. I-n dit schrijven werd door den Minis ter medegedeeld dat dit insigne, dat toch eenigszins een politiek streven tot uiting brengt, wel door ambtenaren buiten de diensturen en niet op het dienstuniform gedragen mag worden. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de vraag „Hoe de jeugd te brengen tot den Werkmansbond?". Definitieve be sluiten werden niet genomen. Iedere afdee ling zal echter actief moeten zijn en propa ganda maken. De afdeeling Terheide aan Zee stelde >or aan den Minister van Sociale Zaken te verzoeken voor gezinshoofden de eerste, vijf gulden vrij te laten en dus niet in min dering te brengen bij de steunuitkeering, zooals 'bij minderjarigen de eerste twee en bij meerderjarigen de eerste vier gulden. Het Hoofdbestuur verklaarde zich bereid de noodige stappen te doen om dit gedaan te krijgen. In de slotzitting is devoorzitter harteJijk toegesproken en werd hem dank gebracht voor zijn eminente leiding. De vergade ring zong den heer NaJiuizen de bekende zegenbede „De Heer zal u steeds gade slaan" toe, waarop de voorzitter de aan wezigen met. een kort woord dank bracht, voor deze fijn© hulde. Spr. hoopte in het komende jaar het werk van den Bond nog te kunnen meemaken en dan na dit jaar een nieuwen voorzitter te kunnen begroeten wien hij dit werk vol vertrouwen zal kunnen overlaten. De afscheidsbijeenkomst en de afscheids rede van den heer Nahuizen zullen in dit Bondsjaar plaats hebben. Getracht zal wor den dat de N.C.R.V. deze bijzondere ge beurtenis in het bondsleven, zal uitzenden. Een overzicht van. de vergadering en bestuurstafel* HOLLEND PAARD De taxi-ondernemer I. Trip, die toen hij een hollend paard met wagen te L o c h e m wilde tegenhouden, werd overreden, is giste ren in het ziekenhuis te Deventer aan zijn verwondingen overleden. DOOR EEN DRAAIENDE AS GEGREPEN De 46-jarige molenaar J. Potters, die Zaterdag j.l. te B e u g t, tusschen Dinther en Veghel met een draaiende as in zijn molen in aanraking kwam en daardoor ernstig aan liet hoofd werd gewond, is gistermiddag in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Den Bosch overleden. De man laat een vrouw en zes kinderen achter, Het nieuwe kantoor met bijbehoorende gebouwen van de N.V. Electriciteits- Maatschappij Goeree en Overflakkee. gelegen aan de Hof laan te Middplharnis- Dit gebouw zal 1 November a.s. in gébrik worden genomen Moeilijkheden bij de Werkverschaffing te Deventer In verband met eien bericht, dat het aan een comité gelukt is. om de moeilijkheden uiit den weg te ruimen, waardoor de sta kend© arbeiders te Deven ter hebben kunnen besluiten den arbeid bij het Twente- Rijnikanaal te hervatten, vestigt men er onze aandacht op, dat van de zijde der overheid geen enkele concessie is gedaan. De arbeiders hebben zelf verzocht, weder aan den arbeid te mogen gaan. Slechts zij, die een verklaring teekenen, dat zij op de oude voorwaarden, het. werk zullen hervat ten, komen in aanmerking om weder in de werklooaenzorg te worden opgenomen. Troonrede en Millioenennota Het oordeel der Christelijke Werkgevers Het orgaan van het Christelijk Werkge versverbond prijst in de Troonrede de kloeke verklaring over de positief-Christelijke rich ting van het regeerbeleid en de groote aan dacht. welke aan Ned. Indië 'oesteed wordt; maar laat daarop een opmerking van louter negatieve aard volgen: Het doet ons leed, dat de Regeering in dit staatsstuk met geen woord rept over de bevordering eener grootere rentabiliteit van het Nederlandsche bedrijfsleven door verlaging der wel zeer drukkende ovcr- heidsl asten. Uit de resultaten der onder onze leden gehouden enquête naar aanleiding van de circulaire van Minister Romme over het werkloosheidsvraagstuk bleek zonneklaar, dat algemeen gevoeld wordt dat een doel treffende werkloosheidsbestrijding ten slotte slechts langs economische weg kan worden bereikt en dan staat als een der eerste maatregelen voorop: verlaging van lasten. Een andere vraag is, of deze thans reeds kan worden verwezenlijkt. Kennisname der cijfers, vervat in de Millioenennota, doet ons zeggen: neenl Dooh evenals de Regeering rept over maatregelen op hot gebied van het onderwijs, welke nog niet kunnen genomen worden, had zij even zeer met een enkel woord uitdrukking kunnen geven aan dit punt. Het schijnt niet uitgesloten, dat de over het algemeen vrij neerslachtige toon der Millioenennota ook ten deze invloed heeft uitgeoefend op den inhoud der Troonrede. Officieele Berichten LEGER EN VLOOT Aan den g-ep. L. J. Scheltema W. T. C. Zlmmf K. Visser. P. Hl meüer en J. van Kuik. den off vi stoomv.dienst le kl. J. J. van der EUk, de of ficieren van den marinestoomv.dienst 2e kl. J. van der Heijden en P. B. Behage, den off. 3e kl. B. de Kreü en den off. van gezondh. le kl. S. L. Anholt, allen van de Kon. Marlne-res is eei-vol ontslag uit den res.-dienet verleend. VOORZITTER RAAD VAN ARBEID WATERSCHAPPEN J Ketji raad van het waterschap.De Bi toorn K.zn té Beemster; in de prov. Zuid-Holland: tot heemraad van het waterschap van West-IJsselmonde, D. A. Klelnjan te IJsselmonde; in de prov Gelderland: tot dijkgraaf van het polderdistrict Circul van de Ooi), C. Varkevls- NSjmegen,- IV. Zeeland: tot dijkgraaf van het wj 1 Baanst, P Lombaard i ichap Groede ROFFELRIJMEN ZOMERTIJDMISERE De Brengt soms nog nawee mee. Dat ondervonden Zondag Twee dametjes in P. Ze waren naar gewoonte Vroegtijdig opgestaan Om tegen kwart voor negen Ter kerke op te gaan. „Wat is het stil hè, 's Zondags Wanneer de klok niet luidt", Zegt Annie, en Jozina Kijkt sip ten venster uit En zegt: ,JZen kleine wereld, Zeg, zie eens wat een mist!" Ze hadden in het hooren En zien zich niet vergist: De luidklok ivas sinds weken Ontheven van haar plicht, De damp onttrok èn toren En klok aan het gezicht. Het is precies half negen (In de natuur half acht!) Als alles voor de kerkgang In orde is gebracht. Ze gaan, de twee vriendinnen, Gezelligjes gearmd; Ten eerste loopt dat prettig, En ook 't is kil het warmt. „Wat is het stU!" zegt Annie, „Misschien zijn we te laat!" En rapper slaan de voeten Der juffertjes de maat. Ze komen bij de kerkdeur, Die stijf gesloten wacht, Precies om kwart voor negen, (Natuurtijd: kwart voor acht!) Dat overkwam twee dames Nee, lach niet, wacht er mee: Twee onderwijzeressen In de gemeente P. (Nadruk verboden) LEO LEN5. Aangewezen is als beheerder van het btj- iost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Soest- Hjk, de commies H. P. van de Poel thans te RECHTBANKEN Militair vliegtuig in een sloot Inzittenden ongedeerd Hét S-4-toestel no. 99 afkomstig van S o es- te r b e r g heeft gistermiddag te kwart over een komende van de Kooi met bestemming Soesterberg, tijdens een oefenvlucht tenge volge van motorstoring, een noodlanding moeten maken. De bestuurder trachtte het toestel op een weiland aan den Grasweg te Anna Paulowna te zetten, maar moest, teneinde een huis te ontwijken op 't laatste moment draaien, waardoor het vliegtuig in een sloot terecht kwam. Het landingsgestel werd weggeslagen en de propeller versplin terd. De bestuurder, sergeant Wijman en do leerlingvlieger Derks bleven ongedeerd. Het toestel zal, nadat het gedemonteerd is naar Soesterberg worden vervoerd. Sorleering en verpakking doen keel veel De kwaliteit is uitmuntend Door het bestuur van de Ned. Pomologi- sche Vereen., de hoofdafd. Fruitteelt van de Ned. Heide Mij, wordt in de Apollo-hal te Amsterdam een groote nationale fruitten toonstelling gehouden, welke, zooals we reeds meldden, gisteren is geopend. Het was een demonstratie van wat ons land aan goeds en moois op het ge bied van fruit, kan leveren. Dat is niet zoo weinig, want er gaat toch maar niets boven het Hollandsch fruit. Het buitenlandsch fruit moge er dan wat kleuriger uitzien, wat sappigr heid, smaak en geur betreft, haalt het niet bij het inlandsch fruit. Nu wil het oog ook wat. Dat is waar. En wat dat betreft heeft het buitenland ons een lesje gegeven. De wijze, waarop veel van het hier te lande geïmpor teerde fruit was verpakt, dwong, naast de mooie kleur, tot koopen. En naast de verpakking speelde de sorteering een heel groote rol. Daarop heeft men hier te lande tot voor enkele jaren niet genoeg gelet. We hebben daar in de loop der jaren meer malen op gewezen. En de oogen van de fruittelers en de fruithandelaars zijn er ook voor opengegaan. Men gaat thans veel op verpakking en sorteering letten. Dat bij het organiseeren van deze groote nationale fruittentoonstelling op het sortee- ren en verpakken bijzonder gelet wordt, is dan ook zeer goed te begrijipen en valt toe te juichen. Het vraag-program van deze tentoonstel ling lien in de eerste nummers over deze voor de afzet van het fruit zoo belangrijke 3.ngelegenheid. Reeds op meerdere plaatselijke en gewes telijke fruittentoonstellingen, die hoe lan-1 ger hoe meer gehouden worden gelukkig maar wordt steeds meer de aandacht ge vestigd op een goede sorteering der ver schillende fruitsoorten en daarnaast op een fraaie, doelmatige verpakking. Gelijkmatig fruit doet verkoopen en dat nog te meer als het regelmatig in de kisten ligt. Dan valt temeer de aandacht er op. En de aandacht valt nog niet genoeg op ons heerlijk fruit, dat misschien iets minder dan het buitenlandsch opvalt door kleur hoewel deze tentoonstelling wel laat zien, dat ook ons fruit fraai gekleurd kan zijn doch veel beter smaak en aroma bezit cn langer behoudt ook. Deze Nationale Fruittentoonstelling doet zien, hoe ver de Nederlandsche fruittelers het óf alleen óf gezamenlijk, hebben ge bracht in deze voor de afzet zoo veel be teekenende aangelegenheden. Maar ook de kwaliteit van ons fruit kjint hier zoo goed uit. Wat zijn er mooie appels en peren in ons land. Dat weten velen nog niet. Dat moeten ze weten en dat kunnen ze hier zien. Daar is in de laatste jaren ook veel aandacht aan besteed, aan het verbeteren van de kwaliteit van het fruit. Door goede soor ten-keuze, door doelmatige bemesting, door goede bestrijding van ziekten en schadelijke dieren. Het succes van deze en andere middelen tot verbetering van de kwaliteit is buiten gewoon. Voor velen zal het een openbaring zijn dat ons land zulke mooie appels en peren voortbrengt. Dat zal van invloed zijn op het gebruik, dat grooter kan worden. Men eet in ons land wel meer fruit dan voorheen, doch nog lang niet genoeg. Het Engelsch gezegde: Een appel per dag houdt den dokter uit huis, mag iets over dreven zijn, er schuilt toch veel waars in. En ons land kan veel fruit voortbrengen en we hebben in bepaalde tijden van het jaar, de nazomer, de herfst en de winter heusch niet noodig het fruit uit het buiten land te betrekken. In de voorzomer is het iets anders. Dan moet het buitenland nog bijspringen* Inzendingen Wat nu de inzendingen aangaat, die komen vooral uit Zuid-Holland, Utrecht, Zeeland, de Betuwe, Noord-Holland en de IJsselstreek. Vooral de collectieve inzendingen vallen op door de groote, massale stands. Daar ziet men boven alles uit de 200 m2 groote, sterk oploopende hooge stand van de Vereeniging Groenten en Vruchtenveiling Utrecht e.o, De metershooge domtoren van witte drui ven op een fond van blauwe druiven, ge flankeerd door honderden kisten met do mooiste appelen en peren, ze doen de be zoekers watertanden. Niet minder is de in zending van Zeeland en de andere fruit- centra. We zullen ons maar onthouden van het noemen van meerdere namen. Alleen willen we nog wijzen op de origi neel e wijze, waarop Zeeland de bezoekers leert wanneer bepaalde appels en peren ge geten moeten worden. Door een groote fruit- kalender wordt aangegeven, wanneer iedero soort appel of peer uit het standaard-sorti ment van deze provincie eetbaar is. Want fruit moet gegeten worden als het' juist rijp is. Te vroeg is niet lekker, te rijp is wansmakelijk. De bezoekers krijgen een fruit-kalendertje mee, dat eveneens leert wanneer ieder der twaalf appels en veertien peren uit het ge noemde standaard-sortiment „eetbaar" is. Dat is een mooie, leerzame reclame, die Zeeland maakt. Deze nationale fruittentoon s t ell ing zal ongetwij f el d den bezoekers leeren, dat Neder land buitengewoon goed en mooi fruit produceert* De mooie stand van de Vereeniging Groenten- en Vruchtenveiling Utrecht e.o. De domtoren van druiven temidden van. een overvloed van appels en peren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5