NeMndsclie Meubelfabriek Wageningen N.V. DEKT ALLE SCHADEN uper-kwaliteit: Eischt Ned. Fabrikaat 0*0^ ASBEST RUBBER DONDERDAG 7 OCTOBER 1937 EERSTE BLAD PAG. a VERZEKERING MAATSCHAPPIJ „F I D U C I A" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 Brand-, Glas-, Ongeyallenverz enz Buitenland IN HITLERS VOETSPOOR? Een artikel, dat dezer dagen verscheen Üe „Popoio d'Italia", het lijforgaan van den dtaliaanschen dictator, heeft in de wereld pers algemeen de aandacht getrokken, aller eerst om den inhoud, doch zeker niet minder omdat men niemand anders dan Mussolini zelf op den achtergrond vermoedde. Men kan het beschouwen als een onverkapte aanval op de democratie in het algemeen, en i ibijzonder op die van Groot.-Brittannië, welks politiek ten opzichte van Japan openhartig over den hekel wordt gehaald. „Als wij zeg gen", zoo luidt het. „dat Europa morgei •cistisch zal zijn, baseeren wij die bewering op het feit. dat reeds een aantal landen bin nen en buiten Eurona zich bij de fascistische Ibeweging heeft aangesloten. Zoo is het bij- .voorbeeld buiten twijfel, dat met name Ja pan op het punt staat, zich van den parle mentairen waanzin te bevrijden, welke thans nog zijn élan belemmert". Naar aanleiding van de Londensche protesten tegen het bom- ibardeeren van Chineesche steden heet het verder: „In het licht der omstandigheden kan men over dezen vrouwenpraat, alsook over zekere aartsbisschoppelijke predicaties. slechts lachen. Want absoluut zeker is het, dat Engeland in geval van nood geen oogen- hlik zal aarzelen, vijandelijke stellingen te bombardeeren, zooals trouwens ook in Wa- zirislan is geschied, en zooals steeds het ge val zal zijn, als Engeland zulks in het be lang van zijn empire gewenscht acht." Het lachen, waarvan de schrijver gewaagt. 5s in staat, een onbevooroordeeld lezer een kille huivering te bezorgen. Welk een nuch terheid en cynisme spreken uit deze taal, die menschenlevens en maatschappelijke en moreele waarden blijkbaar niet anders be schouwt dan de schaakmeester doet, die rustig de stukken op zijn bord monstert en ze verzet in de overtuiging, dat zij niet anders zijn dan materiaal, ter volvoering .van de heerschappij zijner gedachten. Mussolini is bezig, lot het inzicht te gera ken, dat Japan aan het fascistisch worden is. Vermoedelijk herkent hij in de methoden die de Nipponsche krijgsheeren toepassen, dezelfde „levensstijl", die Abessiniê tot eén land van moord en verwoesting heeft ge maakt, een ontwricht gebied, dat blijkens uitvoerige berichten in de „Times" nog L mer zijn rust niet heeft hervonden. De wc den ,door den oorlog geslagen, kunnen zich niet sluiten. Verwoeste woonsteden, geteis terde'bevolkingen, die niet werden ontzien, dit alles, wat in Oost-Afrika voorviel, weer spiegelt zich met sinistere duidelijkheid in de slagvelden en puinhoopen van het gerande, half vermeesterde China. Inder daad, men ziet hier de signatuur van een tpe'ijksoortigen heerscher. Men vraagt zich met Roosevelt af. wat er nog van den wereldvrede, en van de oude goederen der beschaving hier en elders kan worden ge •red, zoo zulk aarzelloos cynisme verder on 'gehinderd zou mogen voortwoekeren. Staat 'Italië inderdaad op het punt, zoo de toe- Stand zich nog verder zou toespitsen, met •Duitschland samen het „fascistische" JapaD bij te vallen, en op deze manier verraad te plegen aan de toch reeds zoo ontwrichte, ontluisterde westersche wereld? Nog in ander opzicht schijnt er kentering •te zijn in de gevoelens van Hitlers nieuwen •Italiaanschen vriend en medegenoot. In het boven geciteerde artikel vinden wij ook de •volgende uitlating: „Het is duidelijk, dat diegenen tegenover ons staan, die het con servatisme en de reactie vertegenwoordigen ivan het kapitalisme, het socialisme, en ook zeker katholicisme, waarmede naar onzen aard, vroeg of laat een duidelijk •woord zullen te spreken hebben." De uitval, hier ondernomen tegen de (Roomsche kerk, geeft het noodige te denken Blijkbaar is de duce ontstemd over eenig-j uitlatingen in de jongste encycliek van •Pius XI, welke zich tegen het regiem dei- autoritaire staten richtten. Is hij inderdaad b"reid zijn woord waar te maken en in dit opzicht de voetstappen van den Führer te drukken. Het zou voor den beheerscher vao een door en door Roomsch land niet minder dan een tactische dwaasheid zijn, zich open lijk tegen het gezag dezer kerk te stellen. He tzou heit begin van een tanende populari teit en tenslotte het einde van een zoo moei zaam verworven gezag kunnen zijn. Doch zulke voorbeelden van verblinding zijn in «de staatkundige historie der menschhcid zeker niet zeldzaam. BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGENINGEf) TELEFOON 2613 Engelands buitenlandsche politiek Het Britsche kabinet zou, .in verband met bet verzoek van Attlee tot bespoedigd bijeen roepen van 't parlement, regelingen hebben getroffen voor het houd f van debatten over buitenlandsche zaken op 21 October. De parlementszitting zou dan op 22 Oct. gesloten worden. Ernstige aardbeving in Mexico Gistermorgen om kwart voor vier is in Mexico-city een hevige aardbeving waarge nomen. De huizen trilden en schenen te zwaaien, de klokken bleven stilstaan. Het centrum is. volgons hoi observatorium, 100 mijl ten Zuiden van Tacubala (een stadje enkele kilometers ivo Zuiden van de stad jVIexico) ge logon. Naar men meent te weten zijn de steden ïguala en Chilpancingo ernstig geteisterd. GENEVE VEROORDEELT JAPANS AGRESSIE De resolutie der commissie van 23 aanvaard Binnenkort een conferentie te Londen De resolutie van de volkenbonds commissie van 23, welke Japans op treden tegenover China veroordeelt, is thans, nu de verschillende delegaties gelegenheid hebben gekregen, zich met hun regeeringen te beraden, met slechts de stemmen van Polen en Siam tegen, door de volkenbondsvergadering aan vaard. Hiermede heeft de 18e volken- bondsvergadering voorloopig haar werk zaamheden beëindigd. Gesloten is zij nog niet, daar zij wellicht spoedig we der zal moeten bijeenkomen voor de be handeling van verdere voorstellen der commissie van drie-en-twintig inzake China, die uiterlijk over een maand een nieuwe zititng zal moeten houden. Aga K h a n, de huidige voorzitter kan haar dus desgewenscht weer op ieder oogenblik bijeenroepen. Het trekt in de resolutie, welke thans aanvaard is, in het bizonder de aandacht, dat de volken bondsstaten worden uitgenoo- digd. niets te doen, dat de weerstandskracht van China zou kunnen verzwakken. Men vat deze aanbeveling zoo op, dat de volken bondsstaten worden uitgenoodigd, de zee blokkade van Japan tegen de kusten van China niet te erkennen en tevens worden uitgenoodigd, geenerlei verbod van wapen- leveringen tegen China af te kondigen. Men hoop, dat president Roosevelt onder de/" omstandigheden bereid zal worden gevon den, het embargo op den wapenuitvoer naar China en Japan in de toekoms niet langer op China toe te passen. Wellington Koo aanvaardde de voor stellen van de commissie van drie en twin tig, die weliswaar lang niet zoo ver gaan, als China gewenscht had, doch die toch n eerste stap in de gewensclite richtinv zijn. Wellington Koo sprak in het bijzoo- der zijn voldoening erover uit, dat de voor stellen der commissie bewijzen, dat de vol kenbondsvergadering inziet, dat het China niet slechts gaat om zijn eigen belangen doch om don vrede en veiligheid van alle volken der wereld. Pacific-besprekingen te Londen Aga Khan heeft overeenkomstig de ge- allcn besluiten onmiddellijk een uitnoo- diging gericht aan de negen staten, welke onderteekenaars zijn van het op 6 Februari 1922 te Washington gesloten verdrag, om :oo spoedig mogelijk bijeen te komen voor len onderlinge beraadslaging, hoe zij het best de plichten zouden kunnen vervullen, die hun bij artikel 7 van genoemd verdrag zijn opgelegd. Aga Khan heeft deze uitnoodiging niet slechts verzonden aa-n de oorspronkelijke on derteekenaars van het negen mogendheden- verdrag, die tevens lid van den Volkenbond zijn, namelijk België, China, Engelanl, Frankrijk, Italië, Nederland en Portugal, doch overeenkomstig de bedoeling van de commissie van drie en twintig tevens aan de Volkenbondsstaten, die later tot het negen mogendhedenverdrag zijn toegetreden, na melijk Australië, Bolivië, Canada, Denemar ken, Britsch-Indië, Mexico, Nieuw-Zeelanil Noorwegen, Zweden en Zuid-Afrika. Men verwacht, dat deze staten weldra te Londen zullen bijeenkomen en daar op de eerste plaats een uitnoodiging zullen richten Japan en de Vereenigde Staten van Amerika, alsmede aan Duitschland en Sov jet-Rusland om aan de beraadslagingen deel te nemen. Vermoedelijk zal na deze voorbereidends bijeenkomst de eigenlijke conferentie der staten vaij het verdrag van Washington er ongeveer 14 dagen eveneens te Londw bijeenkomen. In het algemeen verwacht men, dat de Vereen. Sta'en niet alleen bereid zullen zijn aan een conferentie deel te hemen, maar ellicht ook de veroordeeling van Japan door den Volkenbond zullen steunen. De Duitsche Joden-vervolging De Luxemburgsche correspondent van de Basler „National Zeitung" deelt op 1 Octo ber aan zijn blad meoe, dat zich op het Duitsche grensstation Igel het volgende af speelde: De uit Luxemburg komende trein werd in de gebruikelijke pas- en douane-con trole onderworpen. Bij deze gelegenheid werden de in de diverse compartimentne aanwezige Joodsche reizigers uitgenoodigd, hun plaatsen te verlaten en zich vóór den trein op te stellen. Ilier werd aan de zes rei zigers medegedeeld, dat een nieuwe beschik king was uitgevaardigd, volgens welke het hun niet vrij staat, naar Duitschland terug te keeren. Op de tegenwerping der terugkeerenden, dat zij familie en woning in Duitschland hadden, werd hun geantwoord, dat men op- oracht had ontvangen, diegenen te arrestee ren, die ondanks het toegangsverbod erop zouden staan, naar Duitschland door te rij den. Zij zouden dan in een soholingskanip rorden ondergebracht. Daarop besloten de reizigers, naar Luxemburg terug te keeren. Naar de „National-Zeitung" nog verneemt, heeft men deze verordening uitgevaardigd op grond van ae overweging, dat wederom teveel „gruwelsprookjes" over Duitschland door Joden in het buitenland zouden zijn erspreid. De a.s. Duitsche volkstelling „Godgeloovige" of „Godsdienstloos" Binnenkort zal in Duitschland een nieuwe volkstelling gehouden worden. Hierbij zullen voor de eerste maal de verwarrende begrip pen „Godgeloovige", „Godsdienstloos" enz. bij de lijsten opgegeven svaan. De aartsbisschop van Freiburg heeft den geloovigen een laatste vermaning gegeven, om zich op te geven als „Roomsch-Katho- liek" en zich niet te laten beïnvloeden, om zijn lidmaatschap van de ééne heilige, ka tholieke en apostolische Kerk niet in dezen zin te uiten. EEN RECHTSCHE OPMARSCH NAAR ZEE TE WACHTEN? Bruno Mussolini vecht in Spanje In Romeinsehe kringen, waar men door gaans zeer goed ingelicht is, verwacht men, dat generaal Franco binnenkort een groo- te opmarsch naar de zee zal inzetten, om de verbinding tusschen Valencia en Barcelona af te snijden 011 Madrid te isol-eeren. I-Iet offensief zal beginnen aan het Saragosaa- front, vanwaar men in zuidelijke en oos telijke richting zal oprukken. Hierbij zou Franco gebruik maken van de versterkingen van zijn luchtmacht, die hij uit Italië heeft ontvangen, met name van het Biseo-eskader. Een Italiaansch lacht-eskader Het blijkt thans, dat Bruno Mussolini van wiep den laatsten tijd reeds het gerucht ging, dat bij zich als militair vlieger naar Spanje zou begeven, zich reeds sedert 26 September j.l. in Spanje bevindt. Naar van personen, die in nauwe relatie met de familie Mussolini staan, wordt ver nomen, heeft de Duce eerst op het laatste moment zijn toestemming tot het vertrek gegeven. Bruno's moeder, Donna R a c h e 1 e, zou er sterk tegen geweest zijn en indien zij zich den 25sten September te Rome had bevonden, zou zij waarschijnlijk het vertrek nog hebben kunnen verhinderen. Nu werd zij evenwel op den avond van den Zaterdag, waarop de Duce zich naar Berlijn begaf, in Roeca delle Cammdnate, waar zich Musso lini's buitenverblijf bevindt, door Bruno op gebeld, die haar mededeelde dat hij des anderen daags bij het eerste ochtendgloren Rome per vliegtuig zou verlaten, om de reis naar Spanje te aanvaarden. Het eskader, waarmee Bruno is vertrok ken, bestaat uit twaalf fonkelnieuwe bom bardementsvliegtuigen van 't type Savoia 79, onder commando van kolonel Attilïo Biseo. In gezelschap van Bruno bevindt zich ook zijn vriend, luitenant Vitalini-Sacconi, die in den Abessynischen oorlog aan zijn zijde beeft gestreden en voorts do winnaars van de vlucht ParijsDamascus majoor Tondi en kapitein Paradisi. De machines, die den 26sten September na een vlucht van drie uren veilig en wel te Palma de Mallorra aankwamen. zouden de beste jachtvliegtuigen in snelheid overtref fen. Het eskader zou den 1sten en den 3en Ortobor Barcelona en Valencia hebben ge bombardeerd. In Italiaansche luchtvaartkringen ver klaart men, dat de voorgenomen start van het Biseo-pskader met opzet pas laat aan den duce werd medegedeeld, daar Bruno verzet van den kant van zijn vader vreesde. Biseo mobiliseerde de leden van hef eska der pas laat in den namiddag van 25 Sep tember, zoodat de duce Bruno moeilijk nog bij andere eskaders had kunnen indeelen. NOORD HOLLANDSCHE BRANDWAARBORG MIJ. van 1816 GEVESTIGD TE OuDKAESPEL Flinke menschen stellen wij gaarne aan als VERTEGENWOORDIGER Uw zoon student P dan wilt U hem ongetwijfeld een blijvend aandenken geven. Hiervoor, vestigen wij Uw aandacht op de dundruli" Zakbijbel. Uitgave: A. JONGBLOED N.V. Leeuwarden. Vraagt Uw boekhandelaar deze uitgwvg, MUSSOLINI IN HITLERS VAARWATER? Een dreigement tegen „zeker katholicisme" Italië is het eens met Japan In de „Popoio d'Italia". het lijforgaan van Mussolini, is dezer dagen een artikel verschenen, dat aan den Duce zelf wordt toegeschreven en des te meer opzien heeft gebaard, daar het zich minder vriendelijk over de Roomsch-Katholieken uitlaat. De passage, waarover men zich het meest verwondert, is die, waarin hij, tegelijk met het kapitalisme, de parlementaire democra tie, het socialisme en liberalisme, als ver tegenwoordigers van reactie en conservatis me, ook „een zeker weifelend-katholicisme" noemt, waarmee hij, naar hij schrijft, op een goeden dag op zijn manier a 1 afrekenen. Het opmerkelijke is. dat Mussolini dit maal voor het eerst pa de verzoening met het Vaticaan openlijk het katholicisme, of ..een zeker katholicisme", in zijn politiek be trekt en dat dit feit zoo goed als samenvalt met de terugkeer van zijn Duitsche reis, ter gelegenheid waarvan men in Italiaansche kringen stellig verwachtte, dat hij bij Hitier krachtig op een verzoening met den H. Stoel aangedrongen zou hebben. Deze eerste officieele uitlating van Mus solini na zijn ontmoeting met Hitier zou gemakkelijk kunnen doen gelooven, dat do chef van het fascisme in zijn positie tegen over de Katholieke Kerk in het vaarwater van Hitier geraakt is, zooals hij ook de Duitsche politiek is gaan volgen inzake het Chineesch-Japansch conflict. Mussolini's houding wordt door sommigen in verband gebracht niet een onlangs ge publiceerde pauselijke encycliek, waarin tegen de gevaren van de totalitaire regee ringen ernstig werd gewaarschuwd. Wat de passus over Japan betreft, daarin verklaart Mussolini de levensdrang van deze mogendheid te begrijpên en zelfs te rechtvaardigen. Vanzelfsprekend ziet men daarin in zekere Romeinsehe kringen een Italiaansche vertakking van de anti-Russi sche politiek van Duitschland, dat juist in het voorjaar het bewuste tractaat met Japan afsloot, waarbij Italië zich tot dusver niet heeft aangesloten. Het is duidelijk, dat men zich thans gaat afvragen of deze uitingen van Mussolini, de eerste over 't katholicisme en de andere over Japan, samen kunnen hangen met de geheim gebleven besprekingen, wHke hij tijdens zijn verblijf in het Derde Rijk met den Fuehrer gehad heeft 10 CT. BLAUW BAND VOL AROMA WIT BAND EXTRA LICHT Het is rijpe Ster Tabak DE AANVAL OP DE „BASILISK" Een „vergissing" van een roode duikboot Een Italiaansche torpedo gevonden De Romeinsehe bladen publioeeren op hun voorpagina's met grooten opmaak een tot dusver nog niet tegengesproken bericht van het Parijsche blad „Le Jour", volgens het welk het Fransche departement van marine heeft bevestigd, dat de onbekende onder zeeër, die den Britschen torpedojager „Ba silisk" in den grond trachtte te boren, tot de roode Spaansche vloot behoort en de Vale.n- cia-rcgeering de juistheid van dit feit heeft erkend, bewerend, dat het hier een vergis «ing betrof. De „Tribuna" schrijft in oen hoofdartikel dat deze bewering van Valencia een brutale leugen is, aangezien de nationalistische tor pedojagers er heel anders uitzien dan de Britsche en zeer wel van elkaar te onder scheiden zijn, temeer daar de aan-al zich heeft voorgedaan bij helder weer om tien uur in den voormiddag, vlak -bij de kust van rood Spanje. Dit was geen vergissing, aldus het Italiaansche blad, doch een provocatie, teneinde een offensief te ontketenen tegen Italië in de internationale anti fascistische pers en een hervarting van de betrekkingen en hartelijke samenwerkhxg f:-«-rh-n i'miC en Engeland te belemmeren. De mislukte aanvalspoging tegen de „Basilisk" bevestigt het Spaansch-Russisch ondermijningsplan, dat begonnen ia met de aanvallen op het Italiaansche schip „Barletta" en de DuPsche kruisers „Deutschland" en „Leipzig" en dat. werd voortgezet met de aan den aanval op de „Basilisk" voorafgaande poging om de „Havoc" in den grond te boren. Tegenover deze heftige ontboezemingen in het Italiaansche blad staat een zeer zakelijke mededeel ing van de Valencia, regeering. De vloot-autoriteiten te Alicante, zoo zegt dit communiqué, hebben medegedeeld, d<V men Dinsdag op het strand bij Calpe (niet ver van Alicante) een torpedo gevonden heeft, welke terstond door de 'bevoegde auto riteiten is onderzocht. Het projectiel was 5 M. 20 lang en had een doorsnede van 45 c.M. Dit zijn de kenmerken van torpedo s van Italiaansche constructie. Het toestel werd gevonden op de hoogte, waar Maandag de „Basilisk" is aangevallen door een duik boot. De Italiaansche duikbooten, die voor zien zijn van torpedo's met een middellijn van 45 c.M., zooals degene welke te Calpe is gevonden, zijn H I, H II. H III, H IV, II VI. H VIII en de X II en X III van het type Bernardis. De Duitsche vloot beschikt n'et over duikbooten welke torpedo's dragen van dit kaliber. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft het volkscommissariaat van volksgezondheid en hygiëne aan de directeuren der ziekenhuizen van Moskou verboden, geestelijken van welke gezindheid ook, toe te laten tot de zieken of stervenden, „daar hierdoor de ge voelens der atheïstische zieken gekwetst worden". Overtreders van dit verbod worden met strenge straffen bedreigd. De plaatselijke sovjets hebben tevens den toegang tot cre matoria en kerkhoven aan geestelijken ver boden. Nog een drie-mogendheden- conferentie In bevoegde kringen te Parijs geeft men te verstaan dat indien Italië nog verder zou dralen met te antwoorden op de uitnoodiging voor de drie-mogendheden conferentie mo gelijk een nieuwe Fransch-Engelsche stap zou volgen bij de regeering te Rome. Men zegt verder nog in het geheel niet te weten welke houding Mussolini zal aan nemen, doch men is van meening dat wan neer het antwoord het karakter van een botte weigering zou hebben, die niet zonder 1 tie van de andere twee mogendheden zou kunnen blijven. De toestand in Palestina Een nieuw pan-Arabisch congres? De moefti van Jeruzalem heeft telegram men gezonden aan de Arabische vorsten, waarin hij hen in kennis stelt van de laat ste maatregelen der Palestijnsche regeering en waarin hij hen uitnoodigt, onmiddellijk bij de Britsche regeering te intervenieeren teneinde de rechtvaardigheid voor de Ara bieren in Palestina te herstellen. Deze Ara bische vorsten zijn: Koning Ghazi, koning Ibn Saoed en de Imam van Jemen, Jahja De eerste perscommentaren sedert Vrijdag verklaren, dat ondanks de regecringsactie het Arabische probleem urgent blijft en een billijke oplossing eischt De algemeene toon der bladen is gematigd en ingehouden. In Haifa heeft men op alle Arabische winkels biljetten aangeplakt, onderteekend met de afbeelding van een geweer en een revolver. In deze biljetten worden de koop lieden opgeroepen te staken, totdat de Ara bische zaak succes heeft. Hieraan zijn bedreigingen toegevoegd tegen ieder, die niet aan de oproep gevolg geeft. DE RUSSISCHE WAPEN-AANKOOPEN Sovjet-Rusland heeft In September in de Vereenigde Staten voor meer dan tien mil- lioen dollar wapenen en oorlogsmateriaal gekocht, waarvan meer dan de helft voor oorlogsschepen. Deze aankoopen blijken uit de statistiek in den Raad van controle op den handel en den uitvoer van wapenen en oorlogsmate riaal. Dit is het hoogste bedrag, dat in één aond door eenige mogendheid in Amerika is besteed. Na Sovjet Rusland komt China met annlvonfien in September tot een bedrag 2.809.099 dollar, in hoofdzaak voor bom men, granaten en mijnen. De Japansch'Chineesche oorlog JAPANSCHE AANVALLEN OP TSJAPEI De kwestie der Chineesche jonken Van Japansche zijde wordt verklaard, dat alle door het radiostation van Nan king verspreide berichten over zooge naamde Chineesche successen aan de fronten van Noord-China en Sjansi on juist zijn. De opmarsch der Japanners aan het Noord-China-front verloopt be vredigend. Aan het Sjansifront verover den de Japanners de versterkte stad Kuo-Sien. De opmarsch wordt daar in zuidelijke richting voortgezet. De hoofdstad van de provincie Sjansi, Tai-Joean, werd door een hevig lucht bombardement geteisterd. De civiele be volking had volgens de Japansche be richten vóór het bombardement Tai- Joean verlaten. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de Japansche marine., neer zij aan boord van Chineesche jonken wapenen, munitie of andere oorlogsbenoo- digdheden vindt, de bemanning waar schuwt, dat zij het oorlogsmateriaal ove boord moet werpen, en daarna vaartuig e: opvarenden loslaat. Alle jonken, die te goe der trouw zijn, worden vrijgelaten, doch langs de kust bij Hongkong, in het bijzon der in de Biasbaai varen talrijke gewapen de zeerooverjonken. Japansche vaartuigen, aldus de woordvoerder, worden door deze jonken vaak uitgedaagd en beschoten. De vernietiging der Chineesche zeeroovers de plicht der oorlogsschepen, zooals de be- slaando overeenkomst tusschen de Japan sche en Britsche vloten verklaart. Tsjapei wordt bedreigd Uitermate fel wordt op het oogenblik ge streden om de Woesoeng-kreek die wegens de moerassige gesteltenis van 't terrein tot de moeilijkste militaire objectieven aan het front van Shanghai behoort. De Japansche troepen slaagden erin, van de hoogten aan den Zuidelijken oever door te dringen, hetgeen een gevaarlijke bedrei ging bcteekent van de Chineesche verdedi gers in Tsjapei, die bij een verderen op marsch van de Japanners in Zuid-Noorde lijke richting zouden worden geïsoleerd. Ook in de Tsjapei-wijk zelf woeden hevig© gevechten. Vijfhonderd Japansche marine soldaten konden onder bescherming van tanks doordringen tot het bij vroegere ge legenheden reeds genoemde gebouw van de Commercial Press, doch volgens Chineesche berichten werden zij teruggeslagen met ver lies van honderden dooden. Sterke Japansche afdeelingen trachtten voorls ten westen van den weg Lotien— Lioehang verder op te rukken doch ook daar stieten zij op hardnekkigen tegenstand In het zuiden bij Tatsang en Nantsjang trekken de Chineezen, volgens Japansche berichten, naar het westen en zuid-westen terug. Men gelooft, dat een deel van deze troepen naar het Noord-Chineesche front wordt gezonden. Japansche vliegtuigen bombardeerden ook de militaire gebouwen in Nanking en aan den spoorweg Kanton—Hankau. Hier bij werden volgens een officieel bericht twee Japansche vliegtuigen neergeschoten, een boven Nanking zelf en een ander boven Tang-Shan ten oosten van Nanking. Door de Japanners werden drie Chineesche jachtvliegtuigen neergehaald. Drie en dertig Japansche vliegtuigen bombardeerden gedurende vier uren de om geving van Kanton. Bij dezen luchtaanval, die de hevigste is. we!ke totdusver in Zuid- China werd ondernomen, werden vijftien personen gedood en vijf en dertig anderen gewond De Deensche begrooting ingediend Verhoogde uitgaven voor oorlog en marine De Deensche ontwerp-begrooting 1937/'38, welke gisteren in den Rijksdag werd inge diend, sluit met een overschot van 1,4 mil- lioen kroon. De uitgaven worden geraamd op 475.724.000 kroon en de ontvangsten op 477.196 000 kroon. I-Iet departement van oor log komt in de nieuwe begrooting voor met een bedrag van 39 millioen, hetgeen onge veer 6 millioen meer is dan de uitgaven ir het Ioopende jaar. Voor het ministerie van marine zijn deze cijfers resp. 2S,8 millioen en 5 millioen. De begrooting 1936-"37 -wijst een overschot aan van 27.4 millioen kroon. Ingezonden Stukken (Bulten 1 woordelijkheid van de Redactie) DRIE VRAGEN DERTIEN ANTWOORDEN Drie vragen Door den voorzitter van het Landelijk Werk comité „Dr. Oskar Schabert", Dr. F. J. Krop zijn aan verschillende erkende Ruslandkenner: voorgelegd de drie volgende vragen: 1. Beeft de toestand ln Rusland zich sinds 1934 principieel gewijzigd? 2. Beschouwt gij den hongersnood als een nood zakelijk gevolg van het systeem, zoodat, be halve enkele bevoorrechte kringen, het gros der bevolking nog steeds ln groote ellende ver keert? 3. Is het waar, dat de geloovigen altUd en overal, zoowel stoffelijk als geestelijk, aan on noemelijk lijden zijn blootgesteld? Dertien antwoorden een reeks antwoorden binnen. »ste zeer uitvoerig waren. Deze Dr. Ed. Stelnwand. Prof. Dr. A. Keiler, Pastor W. L Jack. Dr. J. MUller. Dr. G. Lodygensky. Prof. Dr. I. Iljln, I. Solonevltch. A. Russlnov, Alexandra Anzerowa. 1. Pastor J. JaUskeiainen, Dr. L. Ewerbeck. J. Doulllet en van verschillende hoog innen, wier namen o-m begrUpelllke rzwegen moeten worden, enz. Dertien 'oorden vonden nu een plaats ln het J ..Geloof en Vrijheid". h«r Landelijk Werkcomité ,.Dr. October-nummer aandblad van h skar Schabert". Uit het ird Prof. Dr. L Iljin citeeren we enkele volzinnen: „De toestand in Rusland ls volstrekt niet ver- inderd noch wat het systeem betreft, noch in de methode van uitvoering. De voorbereiding der z.g. „verkiezingen" gaat met een versc'.irlk- keltfk bloedbad gepaard. 1 strijd tegen de Kerk en tegen het geloot ■er verscherpt. De geestelllkheld lijdt ont- •nd: thans wordt zU echter niet wegens haar ambtsbediening vervolgd, doch. naar men voor- endt. wegens anti-communistische opruiing. De honger behoort tot üet economisch stel- Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenooten en U zelve GEMENGD VOEDER VARKENS, MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeene Handelsvoorwaarden Cl AMSTERDAM N.V. BARNEVELD ie BARNEVELD Telefoon 4C Directeur: T. WIERSMA SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Silo. voor TRIPLEX N.V. v.h. D. MATAK FONTEIN HARUNGEN.TEL.22a N.V. DORDRECHTSCHE ASPHALTFABRIEK ORANJESTRAAT 11 DEN HAAG VIJVER-ISOLEERINGEI BAARLOSCHE IJZER EN METAALGIETERIJ Baarlo Telef. 205 Baarlo Massagietwerk Machinegietwerk Hoog vuurvastgiet werk Mangaangelegeerdgietwerk Ook bewerkt Concurreerende prijzen, korte levertijd PELGRIM FORNUIZEN Voordeelig stoken en Prima koken II N.V. Fabriek Handelsmaatschappij „PELGRIM" - GAANDEREN (Gem. Doetlnchem) V. LANG ZOON -ULFT(Gli) RIETMEUBELFABRIEK IN D U S T RIA Opgericht 187Ü Tct 218. Rietmeubelen voor serre'*, terrassen, schepen, zie» kerfbuizen, sanatoria, etc»1 Levering door den bande) J. Koster Hzn. Scheepswerf „Gldeon' Groningen Rolland Voorwaarde voor loonende exploitatie ie een economisch schip. Hiervan bent U zeker met een KOSTER-COASTER vanderIINDEHEHVEIDHUIS AMSTERDAM ROTTERDAM OHONINOL- VOOR ALLE DOEI EINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN NrV. Papierfabriek „MAASMOND" raamsdonksveer Houtvrije- en Houthoudende schrijf- en Druk. papieren en Pergamyn Uitsluitend verkrijgbaar b. d. Groothandel a het Deze ls dan ook een uciLiDiLcnu werktuig voor de kneveling van et volk. De niet-communlsten en de geloovigen orden er het eerst door getroffen. En slechts voor buitenlanders worden aglta' irlsche redevoeringen en loftuitingen gepublb[ getuigenis van Prof. Iljin. De „oorden zfin belangwekkend en uitvoerig -m van deze kennis te nemen vrage men eer nplaar van „Geloof en Vrijheid" aan b|j Uvci dezes. Onze taak ls; Meestrllden met vervolgde Kerk des Hceren ln Rusland. Dit onze wapenen: Gebed, Getulgenl v e. Dat wij ze duchtig hanteeren! J. E. LASTERIE. Den Dolder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2