STADSNIEUWS M. S. DE JONG N.V. FIRMAF.VANLANSCHOT Kolonisatie-mogelijkheden in Argentinië WOENSDAG 6 OCTOBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Vereeniging voor muzikale ontwikkeling der jeugd Jaarvergadering afdceling Leiden Gisteravond hield de afdeeling Leiden van bovengenoemde vereeniging haar jaar vergadering in de bovenzaal .der Harmonie. Ilct aantal opgekomen leden was helaas niet groot, doch de belangstelling der wei nigen was groot. Met een geesitg woord opende Dr. J. W Wicherink de vergadering waarna de notu len der oprichtingsvergadering in dit voor jaar werden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens las de secretaresse Mej. M. Veldhuijzen het jaarverslag, dat in dit geval slechts over een half jaar liep. Gememo reerd werd hierin de demonstratieavond welke de heer Bösccke met zijn leerlingen gaf en waarbij de Inspecteur van het Gemeentelijk Lager Onderwijs, de heer Vriend, blijk van zijn belangstelling gaf Verder noteeren wij, dat het aantal leden, dat bij de oprichting 34 bedroeg, thans ge groeid is tot 47. Vermeerdering van het aan tal is echter zeer wenschelijk. Uit het jaarverslag van den Penning ineester noteeren wij, dat de kas sluit mei een batig saldo van 16.51. Tot afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering op 20 November a.s. te Am sterdam werden gekozen de heeren Bosecke en Leo Mens, tot plaatsvervangers mej. Hoytink en de heer De Maaker. Bij de Rondvraag werden verschillende 'denkbeelden geopperd voor het organise ren van jeugdconcerten. Het Bestuur zal een en ander nader onder oogrn zien. Na afloop der vergadering werden door Mej. Irma Timmermans, begeleid door mej M. Veldhuyzen een aantal fraaie liederen ten gehoore gebracht, een zeer gelukkige keuze uit Oude Kerstliederen, liederen van Schumann, Schubert en Grieg, die we met alle bij name zullen noemen. Mej. Timmer mans beschikt over een heel mooie, goed ge schoolde sopraan. Zij zingt met een zeer muzikale voordracht-, zoodat de liedieren uit nemend tot hun recht kwamen. De presta ties der beide dames werden door de aan wezigen dan ook ten zeerste gewaardeerd. Zoo wist men op deze vergadering hel aangename aan het nuttige te paren. Moge liet de jonge vereeniging gelukken zich een goede plaats in dc Leidsche belangstelling te veroveren. Het zal de jeugd ten goede komen. 'Aquarium- en terrariumhouders- yereen. „Natuurgenot" Propaganda-vergaderlng Gisteravond hield bovengenoemde vereen, in een goed bezette zaal een propaganda- vengadering, welke naar de voorzitter, de heer Donk.m zijn openingswoord meedeelde, ten doel had, ongeorganiseerde en verkeerd georganiseerde aquariumliefhebbers, een idee te geven van hetgeen een vereen, welke aangesloten is bij die Ned. Bond van Aquar. .vereen.te bieden heeft. Allereerst kreeg de beer van Roon, 2e voorz. van de bond, ge legenheid in een korte propagandaspeecli, het doel van den Bond uiteen te zetten, waarbij spr. er o.a. op wees, dat de baten 'die het maandblad „Het Aquarium" af werpt,de leden weer ten goede komen o.a in de vorm van een film- en lichtbeelden- dienst, waarvan wij aldus spr., hedenavond eenige resultaten zullen zien. Hiermede was men dan genaderd tot de hoofdschotel van het programma n.l. een lezing met licht beelden over het onderwerp: „Het aquarium en zijn bevolking". De spreker de heer Zeeuw van der Laan, secr. v. d, bond, zette in voor alle aanwezigen duidelijke bewoor dingen uiteen, hoe men een aquarium in richt en in stand houdt. Beginnende met de voedingsbodem gaf spr. een voorbeeld van de samenstelling van een bodem, welke voor 3 a 4 jaar voldoende is. Behalve de beplanting, standplaats van het aquarium en de verschillende soorten algen, behan delde spr. de verschillende - verwarmings systemen, daarbij de voor- en nadeelen op sommende van gas-, olie- en electrische .verwarming. Ten slotte besprak spr. dan de bevolking aan de hand van een 30 tal lantaarnplaat jes, welke de vissohen in hun natuurlijke kleuren vertoonden. Zelfs de nieuwste aan winst der liefhebberij de Neon-visch ont brak niet Een uitvoerige onderlinge bespreking yolgde. Gezellige bijeenkomst „Pniël" Gisteravond werd in Pniël een gezellige bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van de heroprichting van het Meubilair-comité Dr. J. Riemens hield een bijbelbespreking 1 Daarna nam de voorzitter van genoemd 'comité, de heer G. Jasperse, het woord, om uitvoerig de plannen voor de wintercampag- ne uiteen te zetten. De mondaccordeonclub „K. en G.", onder leiding van den heer W. v. d. Oever, luister jde deze avond op uitstekende wijze op. Al met al een avond die nog lang bij onze toPniël"-vrienden in herinnering zal blijven. jLeidsche Districts-Dambond Op Zaterdag 9 October a.s., des nam. 3 uur. zal in restaurant „Zomerlust" een buitenge wone ledenvergadering van den Dambond voor Leiden en omstreken worden gehouden Hoofdschotel der bijeenkomst is Gompetitie- indeeling, inzonderheid voor de nieuw toe getreden of nog toe te treden vereenigingeu Leidsche Burgerwacht Op Zaterdag 9 October a.s., aanvangende om 15.30 uur, zullen onderstaande leden der Leidsche Burgerwacht deelnemen aan den schietwedstrijd om den Wisselbeker, aange boden door Mr. F. J. .T. Trapman. Met dezen wedstrijd eindigen tevens de Oefeningen te Katwijk. De deelnemers zijn: P. Gadrie, Jaspers, 'Alphenaar, Haverkorn, v. Ek, Korswagen .cn UijL BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A Kluiversv d Heel d C den Os—Elansjaar d P Boer—Florisson d M j MasurelKweadtjras z OVERDEDEN: M Breur, dr. 24 J. GEHUWD: C W Khouw Zegwaart cn C H le Roux KANTTEEKENINGEN BIJ HET RAADSVERSLAG De raad heeft zich Maandagmiddag met veel en velerlei bezig gehouden, maar uit de besprekingen treden geen dingen van groot formaat naar voren. Hee begon met 'n aantal behartigens waardige wenken van dien heer Gos- linga over het feit, dat bij het open baar onderwijs,, wat de leerkrachten betreft, het vrouwelijk element over- heerscht. Op achttien openbare scholen zijn 54 onderwijzeressen en 36 onder wijzers. dat is inderdaad een scheeve verhouding. Al zal iedereen er van overtuigd zijn, dat de vrouw in het onderwijs niet gemist kan worden en dat speciaal in de laagste klas se haar superioriteit boven den man kon blijken, het moet een ongewenschte toe stand heeten, wanneer haar aantal op het geheel zoodanig gaat overheerschen als dut in Leiden het geval is. Er was nu weer een voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres, die tevens plaatsvervangend hoofd zou zijn en dus een der hoogste klus sen voor haar rekening zou krijgen. Hier was de gelegenheid geweest om een man nelijke onderwijskracht te benoemen en die gelegenheid had o.i. niet vérzuimd mogen worden. Een poging van den heer Goslinga om alsnog de voordracht door een andere te doen vervangen, mislukte. Voor de telefoongesprekken over de wo ning-aansluitingen van ledpn van het col lege van B. en W. en van ambtenaren werd een maximum-vergoeding vastgesteld. Dp ambtenaren zullen niet meer dan voor 10 's jaars mogen vertelefoneeren op kosten der gemeente, de secretarie en de wethou ders voor tweemaal zooveel, terwijl de bur gemeester niet aan eèn limiet zal worden onderworpen, evenmin als de hoofdambte naren van politie en andere ambtenaren, waarvoor B. en W. zulk een limiet onge- wenscht achten. De ambtenaar, die volgens door den heer Groeneveld verkregen infor maties 4000 gesprekken per jaar voert zal met die 10,dus wel niet toekomen, maar hij moet wel een dergenen zijn, die van den regel uitgezonderd worden, want niemand zal aannemen, dat iemand voor zijn particulier genoegen elke week zoo'n tachtig kortere en langere telefoongesprek ken voert. Bij het Gem. Radio-distributie-bedrijf zul len de aansluitingskosten verlaagd worden om te trachten het terugloopcn van het aantal abonné's tot staan te brengen. Ver schillende raadsleden zagen meer heil in een verlaging der tarieven zelve, maar de voorzitter zette uiteen, dat zulk een verla ging, die dan toch van eenige beteekenis zou moeten zijn, momenteel niet in over weging kon worden genomen. De jaarlijk- sche afschrijving, die voor een bedrijf als dit een eerste vereischte is, zou daardoor in het gedrang komen. De directie van het G.R.D. verwacht van de genomen maatregel intusschen reeds voldoende resultaat. De heer Goslinga maakte ernstig be zwaar tegen het toekennen van een vergoe ding aan de plaatselijke besturenbonden in de kosten, die de controle op gesteunde werkloozen voor die bonden meebrengt. Tot deze uitgaaf wordt de gemeente niet ge noodzaakt, aldus spr., en daarom is ze on verantwoord in een tijd waarin op de re keningen groote tekorten worden geboekt en de begrooting eveneens groote gapingen vertoont. De stem van den heer Goslinga was echter als die van een roepende in de woestijn. Alleen de heer Würtz viel hem bij. En inderdaad mag hier ook wel wegen het feit, dat de besturenbonden door hun controle de gemeente jaarlijks aanzienlijke bedragen besparen en toch voor die con trole belangrijke onkosten maken. De automatiseering van het verkeer bij de De Gjjselaarsbank kon in het al gemeen de goedkeuring van den raad wél wegdragen, zoodat het voorstel er ook met vlag en wimpel doorging. Alleen de heer Groeneveld sputterde op zijn uitvoerige en nagemaakt-ironische wijze nogal tegen. De voorzitter slaag de erin den raad te overtuigen van de wcnschelijkheid, dat de P.T.T. de auto matiseering zal verzorging, al kost dit jaarlijks belangrijk meer. De belangrijke verbetering van en bij het Gangetje, mogelijk gemaakt door afbraak van he< voormalige „Nutrix" gebouw, ging zonder hespreking onder de hamer door. 's Avonds kwam de arbeiderswoning bouw weer aan de orde door de behande ling van het voorstel-Schüller om de bouw- vereeniging ..Eensgezindheid" te verzoeken plannen iq te dienen voor den bouw van een aantal woningen en daarvoor terreinen beschikbaar te stellen. Over de min of chaotische gang van zaken in een vorige vergadering, waarin die arbeiderswoning bouw lang en breed besproken werd, was een nota van den burgemeester verschenen, waardoor orde in de chaos werd geschapen, zoodat de raad duidelijk was geworden wat hij precies besloten had. Wij kunnen over den inhoud van deze nota niet oordeelen. omdat wij haar niet ontvangen hebben. Wel lazen wij in „Voor uit" dat de conclusie ervan onjuist was. De heer Schüller beweerde, dat Maandag middag ook, maar kon het niet volhouden, toen de voorzitter hem verzocht aan te toonen op welke punten de conclusie fout ging. Waarschijnlijk zal die conlusie dus wel juist zijn geweest, met het gevolg, dat de heer Schüller aan hetgeen in de vorige zitting was gebeurd ook geen rechten meer kon ontleenen zooals hij wilde doen, om zijn voorstel eigenlijk al aangenomen te achten, als de raad consequent bleef. De heer Schüller nam intusschen een zeer soe pele houding aan en ging er tenslotte accoord mee, dat zijn voorstel in prae* advies werd genomen. B. en W, bleken im mers niet ongeneigd aan „Eensgezindheid" gelegenheid te geven te gaan bouwen als er weer te houwen zou vallen, b.v. in de saneeringsplannen Binnenvestgracht of Looierstraat, welker uitvoering wordt voor bereid. Dat er tegenwoordig met den heer Schüller uitstekend te praten valt bleek trouwens een oogenblik later weer op nieuw. De zoo dreigend uitziende in terpellatie van dit raadslid over on regelmatigheden bij de jvojiingbouw.-. - £sco\m& MAATSCHAPPIJ CPtiE0CHT1857 Alle Bankzaken AZ/eJE/fectGniaYm vereeniging „De Tuinstadwijk" liep ge lukkig met een sisser af. Deze interpellatie was al maanden en maanden geleden ingediend, maar het ant woord liet steeds op zich wachten. Men had hier te doen met een niet alleen pré caire maar ook ingewikkelde zaak, waarin B. en W. eerst tot de finesses moesten doordringen. Het bleek, dat de betrokken wethouder steeds voeling met den heer Schüller had gehouden, zoodat deze zaak op minnelijke wijze kon worden geregeld en uiteindelijk in haar ware proporties in de openbaarheid kon verschijnen. Uit het antwoord van den wethouder bleek dat de heer Schüller het grootendeels bij het rech te eind had gehad en dat inderdaad een aantal bemerkingen op het beleid van bij de woningbouwvnreeniging betrokken per sonen was te maken, die dan ook gemaakt zijn. De gemaakte fouten zijn intusschen te wijten aan slordigheid, ondeskundigheid cn onvoldoende toezicht Van fraude of knoeie rij is geen sprake geweest. B. en W. heb ben de noodige maatregelen getroffen. De heer Schüller toonde zich content met dc beantwoording en wilde alleen weer even opstuiven toen de wethouder zei, dat hij be paalde conclusies die de lieer Schüller irok, voor diens rekening liet. De hp.er Schüller voelde zich daardoor weer een oogenblik alleen staan als de „kwade Piet"', maar hij zag spoedig in, dat de wethouder allerminst gehouden is bepaalde conclusies van een raadslid voor zijn rekening te no men, ook al trekt hij de woorden van dat raadslid niet in twijfel Zoo werd deze in terpellatie in een sfeer van vrede beëindigd. De interpellatie van den beer Lomuert over Roomsche werkloozen die bij den Plantsoendienst gepasseerd zouden zijn roerde een kwestie aan die alleen ingewij den kunnen beoordeelen. Een voorstel-Snel om B. en W. te verzoe ken hij de regeering aan te dringen op ver booging van den kolentoeslag voor werk loozen werd met slechts vier stemmen tegen aangenomen. Het geheelc college van B. cn W. stond er achter en er waren maar wei nig raadsleden die consequent hun sinds jaar en dag ingenomen standpunt hand haafden, dat dit adresseeren aan het Rijk over dergelijke zaken niet op den weg var den gemeenteraad ligt. Een dergelijke vlotte ommedraai. waar het principieele zaken betreft kunnen wij moeilijk bewonderen. De meerderheid van B. en W. en verschil lende raadsleden wilden er nog niet aan om ook te adresseeren over de ver lenging van de verstrekkingstermijn, maar vandaar tot hier, il n'y a qu'un pas, zooals men reeds ziet uit het feit dat de heer v. d. Kwaak b.v. de beide gevallen al niet meer uit elkaar wenschte te houden. Nat. Chr. Geheelonthouders- vereeniging Tachtigste districtsvergadering voor Zuid-Holland In het wijkgebouw „Naaldwijk" te Leiden is heden gehouden de 80-ste dis- trictsvérgadering voor Zuid-Holland van de Nationale Christen Geheelonthou ders Vereeniging. Aan deze vergadering ging een bidstond vooraf onder leiding van Ds M. J. Puns e- 1 i e, Ned. Herv. predikant te Leiden, die sprak over Jozua 6 2. De eigenlijke vergadering stond onder leiding van Ds J. W. Tonsbeek te Schie dam, die in zijn openingswoord een oogen blik stilstond bij het onverwacht en ontroe rend overlijden van den heer V a i 11 a n t en zijn echtgenoote te Schiedam, twee getrou we en toegewijde menschen, die voor de Chr. Geheelonthouding zeer veel hebben ge daan in hun eenvoudigheid en die er zelf bewijzen van waren, dat God door het ge loof wondere dingen doen kan. De uitvoerige notulen, gelezen door den secretaris Ds G. V e n e m a te Loosduinen, werden goedgekeurd. Van de afd. Schie(tam was een voorstel binnengekomen om de kosten der districtsvergaderingen om te slaan over de verschillende afdeelingen, zoo dat ook kleine afdeelingen als ontvangende vereeniging kunnen optreden. Dit voorstel zal door het districtsbestuur worden behan deld, waarna er in de volgende vergadering over kan worden beslist. Bij de bestuuns-verkiezing werden de heer A. J. M i d d a g te Giessendam en Ds P. L. K i e h 1 van Hazerswoude herkozen. Vervolgens leidde Ds G. Barger, van Heukelum. de bespreking van de winter- propaganda in met het houden van een toe spraak over „Denken en doen". Spr. wees er op, dat het devies der N.C.G.O.V. is: De liefde van Christus dringt ons. Zoo moet het ook voor ieder zijn. Christus is ons voorge gaan in het dienen cn wij moeten zijn na volgers zijn. We denken dan aan de wereld, waarin we leven en die in alle opzichten in het duister ligt en waarin de drank zulk een verschrikkelijke rol speelt. Als we daar over nadenken in de stilte, merken we, dat we niet alleen staan en dat God ons helpen wil, als we Hem om Zijn bijstand bidden. We krijgen dan onze taak ons opgelegd een taak, die we niet van ons mogen afschuiven, omdat onze God ook een God is, Die be kwaam maakt. Meer op het practisch terrein komend be val spr. de schriftelijke cursus van 't hoofd bestuur aan, alsmede het behandelen van onderwerpen op de vergaderingen, waarvoor door het bestuur literatuur wordt beschik baar gesteld. Men kan ook gebruik maken van de D.D.-actie, die goede resultaten op levert. We moeten er echter ook op uit om KLEERMAKER 's-GRAVENHAGE AMSTERDAM L. Houtstraat 26 Heerengracht 440 de menschen de oogen te openen voor het alcohol-kwaad. Er is nog veel werk te doen, dat niet kan worden uitgesteld. Wij moeten cle dag van vandaag gebruiken. De actie werd daarna nog eenige oogen- blikken besproken, terwijl vervolgens nog enkele huishoudelijke zaken werden afge handeld. De volgende districts-vergadering zal in Rotterdam worden gehouden, waar de afdce ling 50 en het Geheelonthouders-koffiehuis 40 jaar bestaat. Op het verdere verloop van den dag komen wij morgen terug, OPROEP De man, die op Maandag 4 October j.l., omstreeks 6 uur, in de Barbarasteeg ervan getuige is geweest dat een 11-jarig meisje door een man bij d-on pols werd gegrepen, wordt verzocht zich aan het politiebureau, afd. recherche, te willen vervoegen. BEENBREUKEN Gistermiddag te half twee is de 13-jarige II L. met de pedaal van zijn rijwiel op het Levendaal in aanraking gekomen met een boomwortel. De jongen viel en bekwam cea gecompliceerde l>eenbreuk. Door den E.H.D. werd hij naar het Diaconessenhuis vervoerd. Gistermiddag .te kwart voor zes is de 20-jarige mej. II. E. V. op de Hoogewoerd met haar rijwiel in de tramrails geslipt. Zij brak het linkerheen en werd door den E.H.D. naar het St. Elisabeth-ziekenhuis overgo bracht. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN VONDEL-HERDENKING In verband met het feit dat Joost van defi Vondel 350 jaar geleden werd geboren, is gisteravond in de St. Jozefzaal alhier, een herdenkingsavond gehouden. Onder degenene die tegenwoordig waren, merkten wij o.m. op burgemeester Colijn, ipastoor Hellegers en Ds. Maan, emer. pred. De avond werd met een welkomstwoord geopend door de heer N. J. Verkleij. Deze gaf vervolgens het woord aan den heer J. J. C. Böckling om Vondel te schetsen als mensch en als dichter. Eerst stond spreker stil bij het huisgezin van de ouders van Joost van den Vondel. Na veel omzwervingen in het buitenland wordt de eerste Hollandsche woonplaats, de stad Utrecht. Reeds spoedig trekt het gezin dan naar Amsterdam. Vader Vondel vestigt zich dan als hoedenmaker. De hoedenzaak vlot niet best. Dan probeert vader Vondel het met een zijdewinkel, speciaal zijden kousen en hierdoor komt het gezin Vondel in goeden doen. Joost komt mede in de zaak en hier is het dat hij een uitstekende kijk kreeg op zijn medemenschen. Amsterdam stond, mede doordat Holland op het toppunt stond van haar roem, aan de spits der Hollandsche steden. Het leven en vertier in de havens imponeerden Vondel buitengewoon. Zijn eerste werkjes getuigden hiervan. Spoedig wordt hij, op ongeveer 20- RADIO-DISTRIBUTIE WOENSDAG 6 OCTOBER Programma 3: 8 Keulen; 8.50 Diversen; 9.05 Keulen; 9.50 Deuptschl.-s.; 10.20 Diversen; 10.35 Parijs R; 11.20 R. Danmark; 12.20 Keulen; 13.10 Brussel VI; 14.20 ParUs R; 16.20 Droitwlch 17.20 Parüs R; 18 20 Aeulen; 20.20 Brussel Fr; 22.20 Brussel VI; 22.3e Boedapest of div.; pl.n* 23.15 Diversen Programma 4: 8 Brussel VI; 9.2-0 Diversen; 10.35 Droitwlch; 11.50 London Reg: 12.50 Droit* wlch; 14.20 London Reg; 17.20 Droitwlch; 18.20 Diversen; 18.40 London Reg; 19 Droitwlch; 21.40. London Reg; 22.20 Droitwlch DONDERDAG 7 OCTOBER W Programma 3: 8 Keulen; 10.35 Parüs R; 12.35 Keulen; 13.20 Brussel VI; 14.20 Parüs R; 15.20 Diversen; 15.35 London Reg; 16.35 Keulen; 19.20 Parüs R; 21.55 Praag; 22.50 Boedapest of dlv.; 10.35 London Reg; 12.50 Droitwlch; 14.20 Lon don Reg: 15.35 Droitwlch; 18.20 Diversen; 18.40 Droitwlch; 19.20 R. Danmark of dlv.; 19.30 Sport praatje door den 'heer Jansen (journalist); 20 r. Danmark of dlv.; 20.20 Droitwlch; 22.40 Lor don Reg.; 23.20 Droitwlch j Agenda Van Zondag 3 tot en met Vrijdag 8 October nemen waar de apotheken: D. J. v. Driesum, Mare 110, telef. 406 en E. B. de Metz, Ka- merl. Onnesl. 28. telef. 3553. ANNO 1799 's-Hertogenbosch Alle Bankzaken Is het Delta-gebied bij Buenos-Aires geschikt voor tuinders In] or motorische vergadering te Leiden Gister is in Leiden de in ons blad 'aangekondigde vergadering gehouden van tuinders in het Westland, Noord- Holland en Utrecht, teneinde zich te doen inlichten over de mogelijkheid van het vestigen eener tuinderskolo nie in Argentinië, meer speciaal in het Delta-gebied nabij Buenos-Aires. Op deze vergadering waren aanwezig de heeren S H. IJtsma en Dr. H. Zandbergen, uit Drachten, die Argentinië hebben be zocht voor de Geref. Friesche kolonisavie- vereeniging en die bereid waren van voor lichting te dienen, evenals de heer J. Ver kuil, landbouwer in Argentinië, die op 8 Oct. weer naar Amerika vertrekt, maar nog een van zijn laatste dagen in ons land wil de afstaan om de vergadering met zijn. ad viezen terzijde te staan. Aanwezig waren ook de heeren A. Warnaar en Cnossen, be stuursleden van de Geref Emigravie-vcreeni- ging en een hoofdbestuurslid van den C.B. T.B., alsmede bestuursleden van de Rotter- damsche emigratie-vereeniging. De nood drijft ons De morgenvergadering stond onder leiding van den heer A. van Kampen, uit Stomp- wijk, die er zijn openingswoord op wees, dat hier niet bijeen was uit zucht tof avontuur. Het is een noodtoestand die ons over emigratie doet denken. Ons eigen land geeft ons geen brood meer. Dat is geen schuld van overproductie. Genabuurde sta ten begeeren onze producten, edele produc ten van vruchtbaren grond en toch kunnen wij ze daar niet krijgen. De tuinders zijn slachtoffers van den economischen oorlog. Verreweg het grootste gedeelte zit geheel aan den grond. We zoeken een uitweg. Als er een ander land is waar wij terecht kun nen, dan gaan we er heen. Hoe? Dat zullen e nog wel zien. De tuinders hebben recht op steun van de gemeenschap. En deze zal gegeven worden! Spr. kan wel zeggen, dat de zaak der tuinders, wat de emigratie be treft, in Den Haag de aandacht heeft. Er is dus alles voor te zeggen om uit re zien naar andere horizonten. Welke kansen gcslt Argentinië Het woord werd daarna gegeven aan den heer J. Verkuil, landbouwer in Argentinië, die het een en ander me dedeelde over de kansen die tuinders in Argentinië z.i hebben. Spr. gelooft dat er voor Nederlandsche tuinders nog wel plaats is tussclien de Ita lianen en Spanjolen, die daar het kweeken van groenten grootendeels in handen hebben. Spr.'s indruk is dat de mogelijkheid van kolonisatie waard is onderzocht te worden. Er liggen nog goede en vruchtbare gron den braak. Men zit in Buenos Aires niet op de Nederlandsche tuinders te wachten, maar gezien hun capaciteiten is er een kans, dat zij in het productie-proces tus- schengeschoven kunnen worden. Overigens is Spr. landbouwer eifc geen tuinder, zoo dat hij geen welgefundeerd oordeel kan hebben, ook niet over de wijze waarop de tuinders hun leven in Argentinië zouden kunnen inrichten. Vervolgens sprak Ds. Zandbergen, die zeide, dat de heer Ytsma en hij niet speci aal voor de tuinders zijn uitgezonden, maar toevalligerwijze werd toch wel bijzonder hun aandacht gevestigd op eventueele mo gelijkheden voor tuinders. In Argentinië hebben de heer Ytsma en Spr. een bezoek gebracht aan het Delta-gebied nabij Buenos Aires, dat voor den tuinbouw zeer geëigend is en waarop de Argentijnsche consul zeer in 't bijzonder de aandacht heeft gevestigd. Dat Delta-gebied is voor fruit-cultuur zeer geschikt. Het landschap is zeer bekoorlijk en het klimaat prachtig. Men leeft er in de nabijheid van een groot consumptie centrum (Buenos Aires). Daar is ook een groote export-haven. Een nadeel is het groote verschil in den waterstand der rivie ren. Indijking der gebieden zou noodig zijn. Het verkeer geschiedt er geheel te water. Spr. heeft echter geen onderzoek ingesteld naar de kolonisatie-mogelijkheden. Wat de geestelijke en kerkelijke zijde van de zaak betreft, zou Spr. de opmerking willen ma ken, dat degenen die aan emigratie denken er op moeten letten, dat zij er heen gaan als geestelijke eenheid. De basis der moge lijkheden van kolonisatie zou echter voor alles grondig moeten worden onderzocht. Veel vragen; ook open vragen Bij de bespreking, die daarna volgde vroeg de heer Vlaardingerbroek of er gele genheid is in Argentinië werk te krijgen, zoodat men zich eerst kan orienteeren. Bo vendien vraagt Spr. of er afzetmogelijkheid is. Kan men ook betrouwbare inlichtingen krijgen over het klimaat. Is er mogelijkheid om groenten en fruit te forceeren? De heer Hoogstraten vroeg of er ook groenten geteeld kunnen worden in het Delta-gebied. Een groetenteler is geen fruit teler. De heer De Haan vroeg naar de wijze van uitgifte van den grond. De lieer De Geus vroeg nadere inlichtin gen over eventueele steun van de regeering. De heer Ylsma beantwoordde verschillen de sprekers Er zit een dikke humiislsag op de grond in het Delta-gebied, zoodat de bodem dus zeer geschikt is voor de tuin derij. Er heerscht een pracht-klimaat en er Ilon wel niet veel nachtvorsten voorko men. Glascultuur zal er dus niet veel suc ces hebben. Het eiland, flat Spj. gezien heeft, wilde men verkoopen voor 3 k 400 peso (ongeveer f 200) per H.A., inbegrepen het fruitboomgewas. De Hollander kan er, naar Spr. meent, wel aan den slag komen, maar het is gewenscht, dat hij Spaansch kent. Men zou er eerst vrijgezellen heen moeten zenden, die de mogelijkheden ver kenden. De heer Verkuil wees er op, dat er in het Delta-gebied geen enkel con- taci-punt is. De juiste weg is dat er een arbeidsbemiddelings-bureau in Argentinië komt. Het is niet ge wenscht, dat men zich zonder meer op de Argentijnsche arbeidsmarkt aan biedt. Spr. heeft aanleiding aan te ne men, dat de regeering hier aan mee wil werken. De V o o r z 111 er deelde nog mede, dat hem in Den Haag is medegedeeld dat in Argentinië iemand aangesteld zal worden, die speciaal de zaak van de tuinderij zal hebben te behartigen. Spr. bracht verder nog naar voren d„ mogelijkheden van export in verband met het feit, dat het jaar er andersom ligt dan in Europa en Noord-Amerika (druiven, aardappelen, tomaten). Hoe staat het overi gens met de rivieren. Deze worden toch niet in bepaalde tijden onbevaarbaar? De heer Verkuil zei in zijn antwoord, dat de èxport zeer bevorderd wordt, maar het moet dan wat de productie-kosten be treft mogelijk zijn. Spr. wees er op, dat men het kolonisatie-leven zich niet te gemakke lijk moet voorstellen. Men leeft er niet als bij moeder. Wie een wil heeft slaat er zich echter best door Ds. Zandbergen wees er op, dat de groote massa in Argentinië R.K. is, maar in hoofdzaak slechts in naam. Er zijn ook veel menschen Baptist. Er zijn in heel Ar gentinië slechts twee Geref. Kerken, waar in een opgewekt geestelijk leven heerscht. Een nieuwe kolonie in het Delta-gebied zou een nieuwe kerk moeten stichten. Een goed geestelijk leven is voor alle dingen noodig. Het is toch ook gewenscht. dat een kolonie een onderwijzer meeneemt, opdat door Ne- derlandsch onderwijs in Christelijken geest de band met het vaderland blijft bewaard, zoodat men ook de Ned. Chr. literatuur kan blijven volgen en* In de middagvergadering werd bespro ken de wijze waarop men de zaak zal or- ganiseeren. Hierbij diende de hoer War naar. voorzititer van Geref. Emigratie-ver eenjging uitvoerig van advies. Besloten word een commissie in te stellen, die alles zal hebben te doen om het vraagstuk te onderzoeken en voort te varen naar even tueele kolonisatip, terwijl deze commissie ook contact met andere emigratie-vereeni- gingen zal hebben te zoeken. In deze com missie werden benoemd de heeren A. van Kampen te Stompwijk, M. de Zeeuw tp Naaldwijk cn de heer Lnarse te Aalsmeer. Voorts werden benoemd voor het contact met andere vereenleingen de heer A. War voorz. der Geref. Emigratie-vereeni ging, de heer Elzinga. voorz. der Rotter damsehe Emigratie-Vereenisïncr en Mr. Rip, hoofdbestuurslid van de C.B.T.B. Nadat nog eenige organisatorische vra- :n waren besproken, sloot de heer Van Kampen de yergadering met dankgebed, J jarige leeftijd een ijverig lid der Rederijkers kamer. Zijn eerste spel is het „Pascha". Dit stond niet hoog. Dan breekt er een tijd aan dat hij zich speciaal gaat wijden aan het maken van korte rijmpjes, op personen cr\ zaken die zijn aandacht hebben. In 1610 huwde hij met Maaike de Wolf* Uit een brief aan een vriendin bleek, dat zij niet hoog tegen zijn rijmelarij opzag. Vervolgens teekendo spreker hem als trouw lid der Doopsgezinde gemeente ta Amsterdam die hij als diaken een tijd lang diende. Door het verkeeren in de kring van den; Drost op het Muiderslot, P. C. Hooft, komt hij in de begaafdste kringen, wat zijn werk ten goede komt. In de strijd tuisschen de Remonstranten en; contra-Remonstranten kiest hij openlijk par tij voor Oldenbarneveldt en laakt 't optre den van de 24 rechters. Zijn gedicht: Geu zenvesper of ziekentroost voor de 24 rech ters", getuigt hiervan. Zelf werd Prins Maurits in het gedicht: „De vreemdeling vraagt, de kerkgalm antwoordt" ten scherp ste aangevallen. Hierdoor raakt Vondel in! conflict en het Haagsche Hof vraagt zijn uitlevering. De vroedschap van Amsterdam; weigert dit en een hem opgelegde boete wordt door een der burgemeesters betaald. Volgens Vondel zelf waren de twee vleu gelen, waarop hij zich boven alles kon ver heugen, zijn geloof en de dichtkunst. Tenslotte teekende spr. zijn overgang naar het Romsche geloof. Deze rede, die met stille aandacht werd beluisterd, werd afge wisseld met op schoone wijze voorgedragen gedichten uit Vondels ouvre. Na de (pauze werden een drietal fragmen ten opgevoerd uit „Lucifer" en „Adam in Ballingschap", onder leiding van den heer Böckling. ALPHENSCHE SCHAAKCLUB De uitslagen van de Maandag door de A.S, C. gehouden bordenwedstrijden zijn als volgt: Groep I: D. Brunt Jac. den Hoed 1—0 G. van de Horst D. Posthuma 0—1 Groep II: D. den Hoed J. Kempen 01' C. Deelstra A. Breedijk 10 J. van Wijk D. Schmidt 0—i' H. Vtfrschuur D. Vroom 01 Groep III: S. Overes C. Goudberg 10 C. van Amsterdam J. Goedhart V2-V2 W. van de Brugge C. Roggeveen 1—0 ALPHENSCHE DAMCLUB De uitslagen van de afgebroken partijen en die van de 8e en 9e ronde voor de on derlinge competitie van A.D.C waren in! groep I als volgt: G. Zijlstra F. I. Oosterman 11; C. van de Hoorn—T. Lagerweij 0—2; W. van Ofwe- gen W. van Berkel 02; K. van Leeuwen Jac. van Ofwegen 2—0; M. Krumpelman J. Oosterman 0—2; G. Zijlstra C. van de Hoorn 11; J. Oosterman K. v. Leeu wen 2—0; T. Lagerweij M. Kruimpelman 02; P. Verkade W. van Ofwegen 02; J. van de Horst F. Oosterman 11: Jac, van Ofwegen J. D. van Berkel 0—2; C, van de Hoorn J. van Oeveren 02; Jacj van Ofwepen J. Oosterman 20; K. van Leeuwen T Lagerweij 02; M. Krumpel man G. Zijlstra 02; W. van Ofwegen J. van der Horst 0—2; J. van Berkel F, Oosterman 2—0; P. Verkade W. van Of wegen 02; W. van Eerkei C. van do Hoorn 02; J. van Oeveren M. Krumpel- han 20; G. Zijlstra K. van Leeuwen! 02: T. Lagerweij J. van Ofwegen 11; F. Oosterman W. van Ofwegen 0—2; J. Oosterman J. van Berkel 2—0. C. H. JONGERENGROEP Een mooie avond Voor de eerste maal in het seizoen kwam) de Chr. Historische Jongerengroep in ge bouw „Bethel" in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer A. Kroon opende op gebruikelijke wijze. In zijn welkomst woord betrok hij speciaal den spreker voor deze avond, den heer P. Schotte te Den Haag. Deze kreeg vervolgens het woord om te spreken over het onderwerp: „Eenige ge dachten in verband met het vraagstuk der bewapening". Spr. noemde het een vraagstuk, waaraan en zich niet mag onttrekken.'En ook mag en dit vraagstuk niet eenzijdig bezien, maar objectief. In dit verband wees spreker op het geluid dat artikel 24 uit het Beginsel program in deze zaak laat hooren. Dit arti kel spreekt immers van de taak der Over heid te waken voop onze zelfstandigheid, do krijgslasten tot het noodzakelijke te beper ken en te bevorderen een godsdienstig en ordelijk leven voor den soldaat. De oorlog mag slechts gebruikt als mid del om het rerht te handhaven. God Zelf gaf de overheid om het recht le handhaven en, Ki noodig het middel te gebruiken. Juist door een goede weermacht te hebben kunnen we huiten de oorlog blijven. Daar is het plicht paraat te blijven, opdat ons recht niet wordt verkracht en gewaakt! wordt voor de vrijheden door onze vadercrï zoo zwaar bevochten en verkregen. Vervolgens toonde spr, aan dat neutral!-'

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6