Jliratw ^Vittödjr (üuurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per posl 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekeHJkscbe zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/»Ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6207 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 5 OCTOBER 1937 18e Jaargang Tbbtrtmtuprijjrn: Van I tot 5 regels ."Ti1.17'/: Elke regel meer0.22'/ igezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Bke regel meer045 oor Tiet bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 ONJUISTE METHODE Sedert het oogienblik dat de overheid met bezuinigingsmaatregelen moest komen zijn opposanten en critici begonnen verdeeld heid te zaaien tusschen de ministers van één en hetzelfde kabinet. We herinneren ons b.v. nog heel duidelijk hoe men Dr. de Visser tegemoet trad met de verzekering, dat hij het wel goed met het ouderwijs j meende, maar dat de gierige minister van Financiën hem de noodige gelden onthield. I Minister de Visser heeft daarop het eenig juiste antwoord gegeven en gezegd: „als ik niet overtuigd was dat bezuiniging onont koombaar is, dan bleef ik geen dag langer op deze plaats: het kabinet is ook in dit opzicht homogeen". Ondanks dit afdoende antwoord is men op deze weg voortgegaan en men gaat er nog steeds verder op. Thans vroeg een sociaal-democratisch Kamerlid zelfs aan den Minister van Onderwijs of hij „reeds bij zijn ambtgenoot van Binnerilandsche Zaken pogingen heeft aangewend om het bedrag, dat gesaneerde gemeenten per U.L.O.-leerling mog>en beschikbaar stellen, aanmerkelijk verhoogd te krijgen en zoo ja, I wat dan het resultaat dezer pogingen is ge weest?" De Kamervoorzitter heeft deze vraag door- gezonden, maar ze lijkt ons in de grond der zaak ontoelaatbaar. Want zij informeert I naar de stand der discussies in het kabinet en daarmee heeft de buitenwacht niets van doen. De heer Thijssen, die in dit geval „de eischende partij" is, mag gelijk vanzelf spreekt, informeeren wat de Minister denkt over het bedrag van 3.— per leerling en per jaar en of hij kan toezeggen, dat hierin spoedig verbetering komt De Minister kan in zijn antwoord zelfs spreken „mede namens zijn ambtgenoot". Maar het zou hem hoogst kwalijk genomen worden als hij antwoord de: „tot mijn spijt weigert mijn ambtgenoot hieraan mee te werken". Hoe de beslissing ook uitvalt, elk minister is er voor verant woordelijk en de een mag zich niet achter den ander verschuilen. Natuurlijk begrijpt iedereen, dat het ka binet naar binnen niet altijd even „eens denkend" is: er zal daar wel eens heftig en zwaar gediscussieerd worden, omdat ieder zijn eigen wenschen heeft. Regeeringsbeslis- singen en voorstellen zijn ongetwijfeld vaak compromissen tusschen de ministers onder ling. Maar wanneer een besluit genomen is, dan zet ieder minister er bij wijze van spreken, zijn handteekening onder en dan wordt dit als kabinetspolitiek verdedigd. Wanneer men ons verzekert, dat over Troonrede en Millioenennota nog al wat te doen geweest is in het kabinet, omdat en kele markante verklaringen niet aanstonds aller instemming hadden, dan zeggen wij: h kunt best gelijk hebben, maar daar heb ben wij thans niets mee te maken: alle ministers samen dragen collectief het ge meenschappelijk pak. Wij zijn dit willen we in 't voorbijgaan wel opmerken het eens met hen, die het bedrag per leerling, zoowel voor gewone als voor U.L.O. scholen te laag achten; maar wanneer het niet verhoogd kan worden, dan draagt voor die beslissing niet alleen de Minister van Binmenlandsche Zaken maar ook die van Onderwijs de verant woordelijkheid. Het zou ons deugd doen\, indien de Minis ter bij zijn beantwoording zij het ter loops op de onjuiste formuleering der vragen wees. Een onjuiste methode mag niet bevorderd worden. VERKEERD GECITEERD Ook de redactie van Ons Orgaan van de Christelijke bond van belastingambtena ren schrijft een scherp artikel over de „teleurstelling en ontstemming, welke er bij het rijkspersorieel heerscht over de mil lioenennota" en bevestigt daarmee weer in welk een „gebenedijd" land wij wonen: de ambtenaar mag, zonder vrees voor straf, zijn grieven over het regeeringsbeleid pu- bliceeren. Echter maakt dit orgaan een gunstige uitzondering op vele andere bladen ook in onze kring. Het spreekt n.l. met geen woord, met geen letter over de verhooging van de uitgaven voor de defensie. Blijkbaar is de redactie met ons van oor deel dat elke vergelijking hier uit den booze is Als de nood aan de man komt moet alles voor de weermacht wijken en wan neer iedereen schier toegeeft, dat hier van verwaarloozing gesproken moet worden, dan brengen we desnoods ons offer voor het behoud van het kostelijkste goed, dat wij bezitten: ons zelfstandig volksbestaan en onze nationale vrijheid en saamhoorig- heid. Deze dingen gescheiden te houden is niot alleen behoorlijk, het is ook verstandig. Want wie sociale maatregelen tegen over defensie stelt, verzwakt zijn betoog. Wat zouden we bij wijze van spreken aan oen ouderdomspensioen, door de staat ge waarborgd, hebben, als ons land door ver waarloozing der weermacht, een vazalstaat van een andere mogendheid w-erd, die zich van deze garantie niets aantrekt?, Wij waardeeren dus, dat niet alle bladen in de fout der vergelijking vervallen. Ech ter zijn het er zeer vele, en ook Ons Or gaan behoort daarbij, die hun betoog, dat er wel iets voor het rijkspersoneel gebeuren kan, door verkeerd citeeren pogen te ver sterken. Wie het eerst met bedoeld citaat is gaan werken, woten wij niet; maar men vindt het slag op slag terug en dan laat men don Minister van Financiën met betrekking tot het berekende tekort van 33 millioen o\er 1937 zeggen (en men acht het totaal ou juist): „Hierbij is uiteraard geen rekening ge houden met het accres, dat de opbrengst der middelen in de eerste acht maanden van het loopende dienstjaar heeft ver toond, aangezien het er in dit betoog slechts om gaat de begrooting van hot jaar 1938 vergelijkbaar te maken met die van 1937." Het citaat is letterlijk volkomen juist; men kan het vinden als aanteekening op bladzijde 10 der nota; maar dat het ten onrechte aangehaald wordt blijkt uit de woorden zelf: het gaat er slechts om de begrooting van 1938 vergel ij kbaar te maken met die van 1937 en dan moet men uitgaan van, zooals ook de Minister zegt het nader berekende tekort van 1937. Maar, zoo werpt men ons tegen, moet de begrooting van 1938 dan geen rekening houden met het accres der middelen in dit jaar? Natuurlijk, en juist dédrom zegt do Minister dat hij om te kunnen vergelijken uitgaat van de begrooting, van het bereken de tekort in 1937; want nu kan hij voor 1938 rekening houden met 59 millioen, welke de middelen in dat jaar hopelijk meer zullen opbrengen dan in dit jaar ver wacht werd. Het is eigenlijk zeer eenvoudig, want men kan bij het opstellen van de begrooting voor 1938 toch slechts één keer rekening houden met het verwachte accres der mid delen. En men dient daarbij nog te beden ken, dat deskundigen de geraamde stijging der inkomsten eer aan de hooge dan aan de lage kant achten; m.a.w. zij meénen, dat de Minister eer te optimistisch dan te pessimistisch geraamd heeft. Hiermee kunnen we eigenlijk volstaan. Om geheel volledig te zijm, merken we nog slechts op, dat de meeropbrengst der mid delen in 1937 moet dienen om allereerst het geraamde tekort van 33 millioen te dekken, voorts om goed te maken wat de perspec tief-bezuinigingen te weinig opleveren, dan, om de verhoogde uitgaven voor Defensie zooveel mogelijk uit gewoon te dekken en eindelijk, dat in dit jaar verschillende uit gaven (stortingen in sociale fondsen enz zijn achterwege gelaten om een zoogenaamd sluitende begrooting te krijgen. En daar over zal verschil van gevoelen rijzen, maar niet over de passage, die in zoo vele bladen ten onrechte is aangehaald. Dr. A. Kuyper-tentoonstelling Opening op 20 October a-s. Zooals reeds eerder gemeld is zal ter gelegenheid van de aa. Dr. A. Kuyper- herdenking te Amsterdam een tentoon stelling worden gehouden in enkele lo kalen van het Rijksmuseum. Het ligt in de bedoeling van de tentoonstellings commissie de opening van deze ten toonstelling te doen plaats hebben op 20 Och a.s. Zij zal gesloten worden op 3 November d.o.v. Dank zij de ruime en interessante inzen dingen bestaat uitzicht op een verzameling welke aan alle redelijkerwijze te stellen eisohen ten volle beantwoordt. Naar alle waarschijnlijkheid zal de expo sitie zoodanig worden ingericht dat de ver schillende episoden uit het leven van Dr A. Kuyper door geschriften, afbeeldingen w.o. met name te noemen portretten en caricaturen en andere memorabilia in de herinnering worden teruggeroepen of voor den belangstellenden toeschouwer in beeld gebracht. Naast deze min of meer chronolo gische ordening van de tentoon te stellen voorwerpen, zullen bepaalde onderdeelen meer in het bijzonder licht doen vallen op den persoon van Dr Kuyper of op de sfeer, waarin hij geleefd en gearbeid heeft. Met name valt daarbij te noemen de inrichting van zijn studeervertrek, welke tot in bijzon derheden beantwoordt aan die van zijn stu deerkamer in Den Haag in de laatste periode van zijn leven. Voor wie nadere bijzonderheden omtrent deze tentoonstelling weten wil is het van belang er aan te herinneren dat de secr. van de tentoonstellingscommissie is de heer D. Grosheide, Amsteldijk 85 te Amsterdam-Z. Men stelle zich met hem in verbinding in dien men in de gelegenheid mocht zijn voor werpen en geschriften of afbeeldingen af te staan welke uit hoofde van hun belangrijk heid of zelazaamheid voor deze expositie in aanmerking komen. De hefbrug bij Barendrecht Tijdelijk gestremd In verbajnid! met werkzaamheden aan de hefbrug in- de bruxr over de Oude Maas bij Barendrechlt, is deze buiten bedrijf van Zaterdagamiddag, 9 Oct, te 12 uur, tot Maandagmorgen, 11 Oct., te 8 uur, of zooveel langer of korter als noodiig zal blijken. De hefbrug aal eenige dagen vooraf slechts met verminderde snelheid kunnen worden bewoger Nieuwe gezant in Zuid-Afrika Jhr. W. F. van Lennep wordt benoemd Naar wij vernemen is binnenkort de be noeming te verwachten van Jhr. W. F. van Lennep, tot dusver gezantschaps- raad te Brussel, tot Hr. Ms. gezant in de Unie van Zuid-Afrika. De heer van Lennep is in 1894 te Amster dam geboren. Na het eindigen van zijn gymnasiale studiën te Haarlem en 's-Gra- venhage legde hij met goed gevolgd exa mina voor gezantschapsattaché en gezant schapssecretaris af. Na een jaar te Boeka rest als gezantschapsattaché te hebben doórgebracht, aanvaardde hij in 1920 'een functie in het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken. In 1922 ging hij als attaché naar Berlijn en in 1924 werd hij be vorderd tot gezantschapssecretaris tweede klasse te Bern. In 1927 bekleedde hij dezen post te Con- stantinopel. Als gezantschapssecretaris eer ste klasse ging hij in 1928 naar Boekarest en in 1931 naar Pretoria, waar hij in 1934 gezantschapsraad werd. Ds van Duyl Toch lid van de Eerste Kamer Het Centraal Stembureau te Den Haa^ heeft gieter besloten, dat heit terugkomen door Ds van Duyl op de aanvankelijke aam- neming van zijn Eerste Kamerzetel geen effect kan hebben. Het Centraal Stembureau heeft dus vastgesteld, dat, daar Ds van Duyl eenmaal heeft verklaard, de zetel te aan vaarden, deze aanvaarding een feit is. In overeenstemming hiermee zal helt Centraal Stembureau niemand anders voor de zetel aanwijzen. Het Stearman Hammond- neuswielvliegtuig Het door de K.L.M. in Amerika gekochte tweepersoons-vliegtuig met neuswielouder- stel, de Stearman Hammond, dat verleden week in de werkplaatsen der K.L.M. op Schiphol is gearriveerd om door den tech- nischen dienst gemonteerd te worden, is reed gekomen. In de hangar van den teahnisohen dienst, onder de vleugels van de in montage of revisie zijnde D.C. 3-machines, staat het kleine merkwaardige toestel, dat reeds de Nederlandsche registratieletters P.H.-A.P.Y. draagt en op het eerste gezicht zoowel her innert aan de „Scheldemusch" van den constructeur Slot, als aan de G 1 van Fokker. Eivenals de „Söheldemusah" heeft de Stear man Hammond een bestuurbaar neuswiel en 'n achter den cocpit geplaatsten motor met. duwschroef. Het is een Menasco-motor met merkwaardige luchtkoeling, nl. door een sleuf, die over den cockpit heenloopt en van voren open is, zoodat door de snelheid van het vliegtuig de lucht vanzelf naar den motor geperst wordt. Het staartstuk met zijn twee verbindingen naar de overige fu- sillage, herinnert sterk aan den dubbelen staart van de G 1. De verticale vlakken zijn echter niet beweegbaar en doen dus ook geen dienst als richtingroer, terwijl tus schen deze beide vlakken het stabilo van bet hoogteroer bevestigd is. De richtingbe sturing geschiedt uitsluitend met de vleugei- klappen, de ailerons. Dientengevolge ont breekt op de bestuurdersplaats het voeten- stuur. Het vliegtuig wordt geheel met de hand bestuurd, aangezien men met den volant zoowel hoogteroer als vleugelklappen kan bedienen. Met de voeten behoeft men slechts twee pedalen te bedienen, nl. een voetrem op de wielen van het landingsgestel en de landingsklappen aan de vleugels, waarmede de landingssnelheid aanzienlijk kan worden geremd. Met den volant, waarmede men de ailerons bedient, bestuurt men tegelijkertijd het neus wiel, zoodra het toestel aan den grond rolt. In den kleinen cockpit zijn de twee com fortabele bestuurdersplaatsen naast elkaar aangebracht, zoodat leerling en instructeur naast elkaar zitten in een geheel gesloten cockpit, die van dubbele besturing is voor- Vandaag zou de Stearman Hammond, waarin op het instrumentenbord nog een bodhtaanwijzer^noest worden aangebracht, proefdraaien en morgen door Ir A. G. von Baumhauer van den rijksluchtvaart dienst op zijn luchtwaardigheid worden ere- keurd. Wanneer alles in orde is en zich geen onvoorziene moeilijkheden voordoen, zal Donderdag voor de eerste maal door de K. L.M. met de Stearman Hammond gevlogen worden, waarschijnlijk door den chef van den vliegdienst der K.L.M., den heer Al er. Edo J. Bergsma Gouden medaille ingesteld Tijdens de bestuursvergadein.g van den A.N.W.B., waarin de heer Bergsma af scheid nam, als voorzitter, is besloten, naar wij nog nader vernemen, den naam van den afgetreden voorzitter voor goed te verbinden aan het Bondswerk door een gouden Bergsma-medaille in te stellen. Deze medaille toont de beeltenis van den heer Bergsma en zal slechts zelden worden verleend. Zij zal worden toegekend „ter er kenning van groote verdiensten voor het behoud van de schoonheid van Nederland", volgens nadere door het Alg. Bestuur te stellen regelen. Besloten werd voor de eerste maal de gouden-Bergsma-medaille aan te bieden aan den afgetreden voorzitter zelf. Tijdens de maaltijd, welke 's avonds gehouden werd, is den heer Bergsma de groote gouden medaille aangeboden. Eerste Kamer De vacature Pont Het centraal stembureau heeft gisteren in de vacature-P o n t tot lid van de Eerste Ka mer benoemd verklaard Jhr. Mr. E. J. B. M. Bönninghausen te Tubbergen, nummer twee op de candidatenlijst der 'N. S. B. De bietencampagne is begonnen. Ook in de Wieringermeer moeien honderden h.a. bieten gerooid en vervoerd worden. Men ziet ze hier op wagens laden, die de oogst naar de schepen brengt om ze naar de suikerfabrieken te transporteeren. Eervol ontslag voor Prof. Dr. van Everdingen Directeur van „De Bilt" gaat heen Met ingang van 1 Maart a.s. is aan prof. dr. E. van.Everdingen eer vol ontslag verleend als hoofddirecteur van het K.N.M.I. te De Bilt. Met hem gaat een geleerde heen van internatio nale vermaardheid. Ewoud van Everdingen werd 26 Februari 1873 te Delft geboren. Hij bezocht daar de H.B.S., was vervolgens drie jaar lang toe hoorder aan de Polytechnische School en ging in 1891 te Leiden studeeren. Hij pro moveerde er in 1897. Na gedurende eenige jaren assistent voor de natuurkunde te zijn geweest aan de Leidsche hoogeschool werd hij op 1 Jan. 1903 directeur der eerste afdeeling aan het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut, waarvan hij op 16 Februari 1905 waarne mend hoofd-directeur werd en sinds Jan. 1907 hoofd-directeur. Van 1900 tot 1910 was hij privaat-docent in de natuurkunde en sedert 1910 is hij buitengewoon hoogleeraar in de meteorologie, klimatologie en oceano grafie aan de universiteit te Utrecht. Het werk van prof. dr. Van Everdingen is van groote beteekenis geweest. Zijn uitge breide voorlichtingsdienst (denk aan het weerbericht!) had niet alleen waarde voor den toerist, maar ook voor de landbouw, de visscherij, de luchtvaart enz. In October 1935 vierde prof. Van Everdin gen zijn zilveren jubileum als hoogleeraar, waarbij zijn verdiensten zoowel voor de wetenschap als voor het dagelijksch leven, duidelijk in het licht werden gesteld. Prot. Chr. Patroonscentrales Het Comité vam Samenwerking der drie Prot. Chr. Patroonscentrales in Nederland, engesteld uit: dien Chr. Boeren- en tuindersbond, den Chr. Midden standsbond en hett Verbond van Prot. Chr. Werkgevers (Chr. Werk- geverebond), heeft zicih in een uitge breid schrijven gericht tot de A.R. Partij en de C.H. Unie en de Chr. Jeugdorganisaties. In diit sohrijven wordt er op gewezen, dat zeer vele Christen-patroons nog aangesloten blijven bij de zgn. neutrale organisaties, zondier dat de noodzaak daartoe dringt, en Qe Christelijke organisaties hun hulp en steun dringend behoeven. Een van de redenen vam dezen misstand is waarschijnlijk gelegen in de omstandig heid, dat zij, die zich met andere deelen van den Christelijken arbeid bezig houden, on voldoende het belang en de principieele noodzaak inzien van de Christelijke pa troonsorganisaties. Alleen zóó is het te verklaren, dat in onze Christelijke politieke partijen nog tal van personen zioh op vooraanstaande plaatsen beviimdien, die tegelijkertijd belangrijke func ties bekleedien in de neutrale organisaties. Het Comité is van oord-rel, dot de kracht van ons Qhristdlijk volksdeel verzwakt wordt, wanneer er zoo groote tegenstrijdig heid is tusschen datgene wat op politiek en maatschappelijk terrein geschiedt.' Deze jammerlijke inconsequentie is te meer verbazingwekkend, omdat juist op maatschappelijk gebied de hoofd strijd der geesten wordt gestreden. Dwalingen op poli tiek trrein vinden gewoonlijk hun grond in foutieve beginselen of 'opvattingen op maat schappelijk torreun. Alle Christelijke arbeid moet worden ge zien als eenheid. Wie één der onderdeelen tegenstaat of onverschillig voorbijgaat, treft met dien te genstand en onverschilligheid het geheel; breekt aldus met. de ©ene hand af, wat hij mert de andere haimd opbouwt Dt.i alles dringt het Comité vam Samen werking er toe te trachten, de Christelijke politieke partijen en de maatschappelijke organisaties in nauwer verband met elkaar te doen arbeiden. Ten aanzien van die jeugd wordt opge merkt, dat het de taak is van de Christe lijke Jeugdvereenigingen om bij de voor lichting, welke aan de ledien, op de vergade ringen, im de jeugdbladen en in de leidra- olen wordt verstrekt, ook aandacht te schen ken aan de Christelijke patroonsorganisatie. De „Van Heutsz" Schade twee ton ATAVIA, 5 October Het ^.euws- hlad" taxeert de schade van den K.P.M.- stoonier „Van Heutsz", welk schip tijdens typhoon is vastgeloopen nabij Green Island. op een kleine twee ton, terwijl aan genomen kan worden, dat aan het einde van de maand de „Van Heutsz" reeds weer i de vaart gaat. De K.P.M. bevestigt in hoofdtrekken de juistheid der beide feiten. Baggermolens voor Rusland Mooie opdracht voor Werf Gusto te Schiedam (Van onzen correspondent) De N.V. Werf Gusto v. h. A. F. Smulders te Schiedam heeft enkele belangrijke opdrachten gekregen. De Russische regeering gaf nl. opdracht tot den bouw van een drietal zeewaar dige baggermolens elk met een emmer- inhoud van ca. 1000 liter. Voorts gaf de Bataafsche Petroleum Mij. een order voor de vervaardiging van een pijpleiding. Deze opdrachten beteekenen voor Schiedam een aanzienlijke werk verruiming. Haagsch Crisiscomité Collecte bracht 15.927,10 op Na nauwkeurige telling heeft de najaars-inzameling van het Haagsch Crisis Comité in totaal opgebracht 15.927,10. Het comité hoopt, dat de Haagsche burgerij dit bedrag door middel van giro 186.000 zal volstorten tot 16.000—. De Londensche Suiker-Conventie Wetsontwerp Ingediend Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu ring van de op 6 Mei 1937 te Londen gesloten internationale overeenkomst, met protocol, betreffende de regeling van de productie en den verkoop van suiker. In de toelichting op dit wetsontwerp wordt medegedeeld, dat er afdoende waar borgen voor een voldoend ruim aanbod van suiker voor den duur van de conventie zijn en dat onredelijke prijs verhooging kan worden tegengegaan. Het doel van de conventie is de vrije markt zooveel mogelijk op het te genwoordige niveau te handhaven. UIT DE A.R. PARTIJ De Arja-toogdag Kuyper-declamatorium Mr J. H. Söheurer te Amersfoort, secreta ris van de Ar ja-beweging, sohrijft ons: Het declamatorium, dat op de middag vergadering van die Arja-toogdag (Arja be- teekent Anti-rev. Jongenen-Aotie) op 9 Oct. te Delft de studie-uren van referaat en dis cussie een korte poos met een ietwat lyrisch rniomiexit zal onderbreken, is gewijd aan de nagedachtenis van Dr A. Kuyper. Het begint met een bijbelsohe herinnering aan 's menschen vergankelijkheid. Daanna gaat lreit over in Kpypers woorden, Da Costa ge volgd en nu in den derden persoon: Voor hem, éém zucht beheersdht zijn leren. Dan volgt de groote hoofdmoot van het declama torium, ontleend aan het wondermooie, po ëtisch geschreven artikel in het Handels blad van 9 Nov. 1920, aan Kuyper bij diens sterren gewijd. Het geheel eindigt met Ane- ma's ontboezeming in Stommen des Tijds, dan Hehr. 13 7 en 8 en eeniige strofen uit een gedichtje van Soera Rana, waarna de geheale vergadering heeft te zimgen: Mijn schild ende betrouwen. De woordien van het declamatorium zullien in het Octobernum- mer van het orgaan der anti-revolutionaire jongeren-actie, ARJA, worden opgenomen. Een goede vangst Maandagmiddag omstreeks half vier be merkte eqn dame, die in een winkel in ds> Nassaulaan te B u s s u m inkoopen deed, dat haar rijwiel, dat zij voor de zaak geplaatst had, ontvreemd was. Onmiddellijk deed zij aangifte bij de politie, die er terstond met den motor op uittrok: Daar men over geen signalement van den dader beschikte, wist men niet in welke richting men zou rijden. Aangezien het echter voor de hand lag, dat de dief zou trachten de fiets in de hoofdstad te verkoopen, reed men naar Amsterdam, waarheen men echter via Naarden en Mui- den of via Weesp kan gaan. Men besloot tot dit laatste en dan terug den eerstgenoemden weg te nemem. De Bussumsche politie had v^er eens ge luk. Op den Loodijk nabij Weespercarspel zag zij een man op een damesfiets rijden, die erg te kampen had met den sterken Noorderwind. Zij hield den man aan e.n bracht hem naar Bussum over. Hier bleek de politie een goede vangst ge daan te hebben. De man, de 31-jarige J. B., uit Den Haag, bleek n.l. niet alleen het rij wiel waarop hij reed in Bussum te hebben gestolen, doch tevens verdacht te worden van rijwieldiefstal in Den Haag. De politie te Den Haag zou juist zijn opsporing ver doeken. De man was 12 Augustus j.l. pas uit de VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Proefrit met nieuwe spoorwagens voor het z.g. middennet De schaakwedstrijd om het wereldkam pioenschap is gister geopend. Ambtsaanvaarding van prof. dr. J. H. Semmelink als kerkelijk hoogleeraar te Groningen. Een onbekende duikboot heeft in de Middellandsche Zee een mislukte aanval ondernomen op de Britsche torpedojager „Basilisk". Bij Shanghai wordt door de Japanners eenige vordering gemaakt. Een interview met Tsjang Kai Sjek. De volkenbond zal humanitaire steun aan China verleenen. ATij bezorgen Uwe verzekeringen niet alleen, doch verzorgen ze tevens. P. DE KEYZER ZONEN ROTTERDAM, MOSSELTRAP 5 MAKELAARS IN ASSURANTIE^. Telefoon 24294 (3 lijnen) Paulussen n.v.-den haag Vijf uur het uur voor RIJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK I VRAAGT TARIEVEN Prachtige Buitenplaats 0 UIN R E L L 110 HA. GROOT ENTREE F 0.15 Gem, Wassenaar, Ingang hek Katwljkscheweg Hoog ste duin van Z.-Hi met prachtig uitzicht over de omg !in de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande» ing door duin en bosCh. Mooie waterpartl|en. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwljksche bus, vertrek staatsspoor Oen Haag stopt bij den Ingang De een-armige bedelaar Met twee armen. Reeds vele jaren had in de gemeente Pijn- acker zekere van W. zijn bedelaars-beroep uitgeoefend en de burgerij had den man met den eenc-n arm milddadigheid betoond. De man vertelde aan zijn klanten een verhaal op welke wijze hij een arm had verloren en daardoor vloeiden de gaven hem toe. De veldwachter van het dorp had echter argwaan gekregen, omdat de bedelaar zelfs bij het warmste weer een overjas aan had. Toen werd de bedelaar op het gemeentehuis aan den lijve onderzocht, waarbij de tweede arm, die door de leege mouw niet waar neembaar was geweest, te voorschijn kwam. Maar van W. had een nieuw smoesje klaar, zijn arm was lam. De veldwachter liet dat ook niet op zich zitten, hij zette een val op, waar van W. in liep, zoodat hij Maandag voor den Haagschen politierechter moest verschijnen voor de oplichtingen die hij nu al zooveel jaren had toegepast. Een tweetal inwoonsters van Pijnacker en de veldwacher werden als getuigen gehoord en zij vertelden dat zij van W. nimmer an ders dan met één arm hadden gekend. De Officier van Justitie vond de handel wijze van verdachte zoo minderwaardig, dat hij vier maanden gevangenisstraf vroeg.i De Politierechter verzwaarde die straf tegen den bedelaar, die verstek liet gaan, tot zes maanden gevangenisstraf. Naar Siberië verbannen Eenige maanden geleden is, zooals men weet, onze landgenoot, de heer W. de Wit, afkomstig uit Enkhuizen, die al eenige jaren als ingenieur in Rusland werkzaam was, verdacht van spionnage, door de Rus sische politie gearresteerd. Thans wordt ge meld, dat de heer De Wit, zoon van dén hoogbejaarden apotheker De Wit te Enkhui- en als dwangarbeider naar Siberië is erbannen. EEN BOTSING DIE GOED AFLIEP Een ledige zandtrein zou vanaf het stort van Rijksweg 12 den Haag—Utrecht onder Lange Ruigeweide een wissel bij de tunnel passeeren, toen vanaf de put een beladen zandtrein naderde, die had moeten stoppen. De machinist reed echter door, zoodat de le dige trein op zij werd gegrepen. Beide loco motieven kwamen dwars op de spoorl>aau te staan, terwijl een der kipkarren werd ver nield. Het mag als een wonder worden be schouwd, dat geen persoonlijke ongevallen hebben plaats gevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1