JBetiuu? ^riAsdjr (lourattf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Versterking der weermacht PB NA Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agcnlschap gevestigd is 2or Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 77» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar 'NO. 6205 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 2 OCTOBER 1937 18e Jaargang Utrimlmtieprijjtn: Van I tol 5 regel» .V.f 1.177» Elke regel meer 0-227» ngoonden Mededeelingen ?an 1-5 regels2-30 Dice regel meer0-45 «foor Het bevragen aan 't bureau V «rördt berekend f 0.10 Een landsbelang der eerste orde In zijn toelichting op de voorstellen, waarbij groote sommen worden aan gevraagd voor onze defensie heeft Minister Van D ij k ernstige woorden tot ons volk gesproken. Hij heeft ditmaal niet in den breede de nationale plicht tot verdediging van het erfland ons door God geschonken, verdedigd. Dat was in vorige jaren noodzakelijk, doch thans schijnbaar niet meer, althans niet in de zelfde mate. We zeggen schijnbaar, want aan alle zijden roept men weer tegenstellingen op. Niet alleen in sociaal-democratische kringen, waar men zoo gaarne uitgaven voor het „militarisme" stelt tegenover die voor sociale doeleinden; ook in een deel der Christelijke pers, vakbladen, zoowel als politieke organen, maakt men gevaarlijke vergelijkingen. Zoo lazen wij in een der protestantsch- christelijke bladen, dat de „bloedzuiger", dat is het Geweld „geen moraal kent," maar „dat men van de Regeering recht vaardigheid verwacht", „want wanneer het financieel mogelijk is, om millioenen aan Defensie te besteden, dan moet men „ook de WA millioen, welke het over heidspersoneel naar recht en billijkhede*n toekomen" kunnen vinden. Een roomsch-katholiek blad maakt het nog erger. Het „twijfelde niet aan de noodzakelijkheid van extra militaire uit gaven", maar schreef toch schamper. „Alles moet wachten op saneering der begrooting, maar voor Defensie is hals- over-kop reeds een wetsontwerp inge diend. Dit moet de Kamer op 5 October al in de afdeelingen behandelen; men kan niet wachten, geen dag en geen nacht!!!" Wij aarzelen niet dit zeer gevaarlijke taal te noemen. Wie zoo ons volk voor licht neemt een groote verantwoordelijk heid op zich. Waarom acht men het dringend vertoog, dat Minister Van D ij k via de Staten-Generaal tot ons volk richt, zoo gering? Heeft men er wel ernstig nota van genomen? Kort gezegd komt de redeneering van den Minister hierop neer: wij hebben wat de landsverdediging betreft veel te lang op zien komen gespeeld; thans zijn wij stukken en stukken bij anderen ten achter en bij wat redelijkerwijs van ons verwacht mag worden; daarom moeten wij onze nationale schuld erkennen tegenover wat God ons als vrij en zelf standig volk schonk, maar ook tegenover onze jonge mannen, die in de ure als gevaar dreigt, geroepen worden die zelf standigheid te verdedigen. Zij hebben er recht op hoe vreese- lijk het eigenlijk ook klinkt goed ge oefend en goed gewapend te zijn, willen zij in de moderne oorlog niet ordeloos en weerloos staan tegenover prima geoefen de en royaal uitgeruste vijanden. De toelichting welke de Minister gaf bij zijn ver-gaande voorstellen is niet minder dan een noodkreet, ze wijst op een ontstellend tekort bij onze verdedi gingsmiddelen en de waarheid er van is. als we de deskundigen mogen gelooven, ook bij de laatst gehouden herhalings oefeningen gebleken. Bij de publieke bespreking van de toe stand der defensie dient men hoogst voorzichtig te zijn; een leek op dit ter rein moet zich dubbel in acht nemen en daarom verklaren we nadrukkelijk, dat we enkele opmerkingen maken, welke ten volle steunen op het weloverwogen oordeel van deskundigen, die de oefe ningen meemaakten. Voorop moge staan, dat men zoo als de dagbladcorrespondenten schreven vol lof is over de ambitie, waarmee ieder dienstplichtige zijn taak vervulde. Vooral op momenten, waarop vlug ge handeld moest worden, spande ieder zich tot het uiterste in. Het moreel van de troep wgs goed. Dit is natuurlijk van het allergrootste belang bij een eventueele mobilisatie, welke God moge verhoeden, doch die we niet luchthartig naar een ver ver schiet mogen verschuiven. Doch wat zal de goede geest onder onze dienstplichtigen en hun aanvoerders baten, als de organisatie en de uitrusting te wenschen overlaten; hetgeen helaas niet te ontkennen is. Eigenlijk valt alles in één woord te zeggen. De geoefendheid van den man is onvoldoende en daarom is ons leger niet volkomen paraat. Allen doen hun best, maar men beheerscht de zaak niet. De soldaat weet van alles wat, maar alles half. Het gaat veel te langzaam. Alles moet hem in den breede worden uitgelegd. Of, om het zeer duidelijk te niet te bewegen, de mitraillist heeft moeite met het vlug in stelling brengen vam zijn wapen. En als daar nog bij komt, dat ook de reserve-officieren en meer nog de onder-officieren, zulks ten gevolge van de geringe gelegenheid tot het opdoen van kennis en het verkrijgen van ervaring, niet altijd positief weten hoe zij, onder bepaalde omstandigheden hebben te handelen, dan zal een ieder begrijpen op welke wijze een militaire oefening in groot verband bijna steeds tot mislukking gedoemd is. Vergeten werd b.v. om eerst een vuurschema op te stellen en afhankelijk daarvan de ver schillende onderdeden de meest strate gische plaats te geven. Men draalde het om en liet aan ondergeschikte comman danten over hoe zij b.V. de zware mi trailleurs, mortieren e.a. wenschten te bruiken. De hoogere commandant had wel wat anders te doen, dan zich daarmede te bemoeien. Een ander onaangenaam element, spe ciaal in kringen van reserve-officieren, is. dat men van elkander weet, dat men niet voldoende op de hoogte is. Een ge volg daarvan is, dat lagere res.-officie- ren met boven hen gestelde res.-officie- ren over de te verrichten handdingen van meening gaan verschillen. Men krijgt dan disputen op het gevechtsveld. Dat een en ander niet bevorderlijk is voor een gezonde krijgstucht laat zich denken. Herstel is alleen mogelijk langs den weg van meer cursussen en oefe ningen. Maar voor die vergrooting der ge legenheid is geld, zijn manschappen en materiaal noodig. En wanneer de Mi nister nu diep overtuigd is van de onvol komenheid. strekt het hem dan niet tot eer, wanneer hij de schampere uitdruk king met groote ernst voor zijn rekening neemt: Zeer juist, wij kunnen, wij mogen niet wachten, geen dag en geen nacht? Nieuwe Kamerbewaarder Naar wij vernemen is tot Kamerbewaarder van den Minister van Algemeene Zaken, dr. H. Co 1 ij n, benoemd de heer A. J. Geer- lings, tot dusver bode van den secretaris generaal van het Departement van Buiten- landsche Zaken. De heer Geerlings heeft dit jaar onder vele blijken van belangstelling zijn 25-jarig ju bileum in 's rijks dienst gevierd. en)tto&errte|)cj)iUeryen&l?aaTfo$ &«ctyeintte£$? c3fio ttetdiata- De Nood der Werkloozen-Gezinnen Waarom een beroep op ons volk wordt gedaan Een circulaire van Minister Romme Actie in October De Minister van Sociale Zaken heeft thans een circulaire verzonden aan de Gemeentebesturen, waarin hij wijst op de achterstand, welke in onder scheidene werkloozen-gezinnen dreigt te ontstaan ter zake van kleedlj, schoeisel en dekking. Tevens wordt in deze circulaire gemotiveerd waarom een beroep op ons volk noodzakelijk is. De te voeren actie zal plaats vinden In October. Het verzamelde bedrag zal in November over de gemeenten wor den verdeeld. Wij ontleenen aan de circulaire de volgen de bijzonderheden: Op 16 Sept. j.l. stelde ik u in kennis met do beslissing inzake het in het leven roepen van een spaarregeling voor ondersteunde en te werkgestelde werkloozen. Voor de eerste wintermaanden zullen de bedoelde personen door deze regeling op 'zichzelf nog niet meer kunnen bekomen dan den normalen B-steun. Er dreigt echter, nu de werkloosheid zoo lang duurt, in onder scheidene gezinnen meer en meer achter stand ter zake van kleeding, schoeisel en dekking te ontstaan. In de wintermaanden zal een tekort aan deze goederen zich van zelfsprekend het sterkst doen gevoelen. Kon dan ook reeds in de komende wintermaan den dus in de periode, waarin de be trokkenen nog niet uit hun gespaarde gel den, vermeerderd met den overheidsbijslag, de benoodigde goederen kunnen bekomen een extra verstrekking van B-steun-goode- ren plaats vinden, dan zouden de betrokke nen daarmee zijn gebaat Zooals reeds is aangekondigd, heeft de re geering gemeend voor de overbrugging van het hiervoor bedoelde tuschenliggende tijd vak een beroep op het Nederlandsche volk te moeten doen. Een beroep op ons volk De regeering heeft gemeend daartoe vrij heid te kunnen vinden op grond van de vol gende overwegingen: Dit speciale beroep op het Nederlandsche volk om een gave te offeren ten behoeve van de werklooze landgenooten, geschiedt slechts eenmaal. Het pogen van de ondersteunde en te werkgestelde werkloozen om door wekelijk sche afzondering van een bedragje van hun vanzelfsprekend soberen steun te trachten zelf nog zooveel mogelijk in de zoo dringen de behoefte aan kleeding, schoeisel en bed- 'degoed te voorzien, zal voor het niet werk looze deel van het Nederlanosche volk een aansporing zijn deze hulpbehoevende land genooten bij hun pogen te steunen en het "mogelijk te maken, dat reeds in de eerste wintermaanden benoodigde goederen worden aangeschaft. Het doel, waarvoor thans een offer zal worden gevraagd, leent zich bij uitstek voor een gave uit dankbaarheid, dat men zelf voor den geesel der werkloosheid is gespaard gebleven en in het algemeen voor een gave uit medegevoel voor den nood van don me deburger, die in de kracht van zijn leven uit het bedrijfsleven is uitgestooten en daar door noodgedwongen van andere hulp af hankelijk is. Minister Romme Voor de inzameling van gelden voor het genoemde doel roept de Minister de volle medewerking van de gemeen tebesturen in. De plaatselijke actie dient uit te gaan van het z.g. B-Comité of commis sie voor den B-steun, met dien verstan de, dat de leiding komt te berusten bij den burgemeester dan wel een der wet houders. De te voeren actie vindt plaats in October. De Minister beschouwt deze inzameling van algemeen landelijken aard en hij verzoekt daarom de ingekomen gelden uiterlijk in de week van 16 November 1937 te storten op postrekening nr. 141400 van het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds. Het in totaal ingekomen bedrag zal in den loop van November over de gemeenten, die aan de inzameling hebben medegewerkt, worden verdeeld. Hoe de verdeeling plaats vindt Deze verdeeling zal als volgt geschieden: De gemeenten, die aan de actie hebben deelgenomen, ontvangen als vaste uitkee- ring 10 pet. van het in eigen gemeente in gezamelde bedrag, verwijl het daarna in to taal overblijvende bedrag ponds-pondsge- wijze over de deelgenomen hebbende ge meenten wordt verdeeld, naar rato van het aantal gezinshoofden, dat op 1 November in de gemeente overeenkomstig de circulaire van 16 September spaart. Alleen die gemeenten zullen uit de inge zamelde gelden een deel ontvangen, die aan de inzameling hebben medegewerkt, terwijl de ingezamelde gelden uitsluitend ten goede zullen komen aan die ondersteunde en te werkgestelde werkloozen, die overeenkom stig de regeling, vervat in de circulaire van 16 September j.l. voor Weeding, schoeisel en dekking sparen. Er zullen zich, zoo zegt de minister ver der. gevallen kunnend voordoen, waarin het deri betrokkenen onmogelijk is om 25 cent van hun steun of werkverschaffingsloon voor het besproken doel te reserveeren. De minister denkt hierbij in het bijzonder aan de groote gezinnen met kleine kinderen, die geen tegemoetkoming ontvangen ingevolge de regeling voor toekenning van een extra- bijslae aan meerderjarige verdiend hebben de kinderen. De minister heeft er geen be zwaar tegen, dat in die gevallen het kwar tje, dat de ondersteunde of tewerkgesteld» moet reserveeren, wordt betaald door de diaconie, het parochiaal armbestuur of een liefdadigheidsvereeniging. Personen, die hun gaven rechtstreeks bij het departement van Sociale Zaken willen storten, kunnen zulks doen op de hiervoor genoemde postrekening. Voorzoover deze gaven zijn te beschouwen als afkomstig uit een bepaalde gemeente, zullen zij, mei het oog op de hiervoor bedoelde 10 pet. vaste uitkeering. bij de indeeling. als daaruit af komstig worden aangemerkt. De Zomertijd voorbij! Om vergissingen te voorko men herinneren we er onze lezers nog even aan dat van nacht de zomertijd eindigt. We gaan de nachtschuit weer in Als het vannacht drie uur is, wordt het geacht twee uur te zijn. Men doet dus het best vanavond voor het naar bed gaan de klok een uur stil te laten staan of meteen een uur achteruit te zetten. TWEE AUTO'S BOTSEN TE VRIEZENVEEN Brandende benzine maakt een vuurzee Een handelsreiziger op slag gedood Gistermiddag is op den Viersprong van Vriezeveen een zeer ernstig ongeluk geschied, dat één doode heeft geëischt. Uit de richting Oosteinde naderde een kleine personenauto van de N.V. Industrie en Handelsmaatschappij „Senzora" te De venter, bestuurd door den 46-jarigen onge huwden handelsreiziger A. Blom uit De venter. Op hetzelfde oogenblik kwrm uit de richting Almelo een groote zeswielige vrachtauto van den heer Peters te Brum- men, bestuurd door den heer De Rij k uit Oldenzaal. De vrachtauto, die signalen heeft gegeven, moet op het Icruispunt niet bijzonder hard hebben gereden, doch doordat het voertuig zeer zwaar met basaltblokken was geladen, kon het niet dadelijk stoppen, voor de per sonenauto, welke voorrang had. De vracht auto ramde den wagen in de flank, sleurde dezen een eind mede en wierp hem ten slotte om. De in elkaar gereden auto ver loor alle ,bezine, die onmiddellijk in brand vloog, zoodat de geheele straat één vuurzee werd. De heer Blom is zeer waarschijnlijk di rect bij de botsing door de voorruit ge slingerd en dood op den weg blijven liggen, want toen de vlammen na enkele minuten een weinig geluwd waren, vond men voor de voorwielen van de auto zijn verkoolde lijk. De vrachtwagen vernielde na de botsing nog een lantaarn en kantelde tenslotte om. De fel brandende benzine tastte ook de vrachtauto aan, waarvan de truck geheel is uitgebrand. De twee inzittenden wisten zich echter uit de cabine te werken, zoodat zij ongedeerd bleven. De brandweer van Vriezenveen was spoe dig aanwezig om het vuur eenigermate te kalmeeren, doch desondanks stond het ver keer gedurende ruim een uur stil. De getroffen pluimveehouders Eon gift van H.M, de Koningin De vereeniging Avi Comi, die zich belast met het inzamelen van gelden voor de door een wervelstorm benadeelde pluimveehou ders te Landsmeer, heeft van H.M. de Ko ningin een belangrijke gift ontvangen. U kunt deze 2 man worden Hoe itaat het echter met Uw theoretische ontwikkeling P B N A, het Nederlandsche Technicum. Arnhem, geeft reeds bijna 25 j»«r met groot succes schriftelijke cursussen op het gebied van BOUWKUNDE, WATERBOUW- KUNDE. WERKTUIGBOUWKUNDE. ELEO TROTECHNIEK en CHEMIE. Zend dexe els ali Uw ender aan PBNA-ARNHEM 84. inden U ga. alle inlicht,n. Verhooging melkprijs In verband met de door de regeering vastgestelde verhooging van den in koopprijs van de melk is de georgani seerde Amsterdamsche melkhandel ge noodzaakt de verkoopprijs met ingang van Zondag 3 October met 1 cent per liter te verhoogen. Door de Nederlandsche Zuivel centrale is de minimum detailprijs verhoogd van 10 op 11 cent, ingaande 3 October, Adjudant van Prins Bernhard Bij K. B. is benoemd bij den grooten staf tot adjudant van Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden, de kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt, van den staf der artillerie, adjudant van dien inspecteur der artillerie. DOODELIJK ONGEVAL Man met trein meegesleurd en door anderen trein overreden Hedennacht ongeveer 12 uur begaf de 44- j'arige J. Schulze, rangeerder op het stations emplacement te Schiedam na afloop van zijn dienst zich naar huis. Met zijn fiets aan de hand ging hij als naar gewoonte over de spoorbrug nabij de Overschiescheweg aldaar. De trein komende uit Hoek van Holland heeft den man plotseling gegrepen en eind meegesleurd waardoor hij op de andere spoorlijn kwam te liggen. Eenige minuten later kwam de trein RotterdamAmsterdam die over het lichaam heen reed, waardoor de man totaal werd verpletterd. Vermoedelijk is het ongeval geschied, door dat de man zich van het linker op het rech terspoor heeft begeven, waarbij hij waar schijnlijk bekneld is geraakt tusschen rails, of is gestruikeld, zoodat hij zich niet van de lijn kon begeven om den naderenden trein te ontwijken. Het slachtoffer is geihuwd en laat vrouw met 5 kinderen na. DEPARTEMENT VAN ALG. ZAKEN Bij K. B. van 29 Sept. 1937 is, te rekenen van 1 Oct 1937, benoemd tot secretaris van het departement van algemeene zaken W. Reyseger, Nederlandsch Indisch ambte naar ter beschikkimig. De heer en mevrouw Colijn bezochten gisteren het Departement van Algemeene Zaken, hetwelk is gevestigd in het voormalig paleis van Prinses Juliana aan den Kneuterdijk. Zooals men weet zal Minister Colijn straks hier zijn intrek nemen. VOORNAAMSTE NIEUWS i Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD Minister Romme heeft een circulaire gezonden aan de gemeentebesturen inzake de nood der werklooze gezinnen. Voor de Dr. Kuyper-herdenking is een herdenkingssamenkomst vastgesteld op 29, October in het Concertgebouw te Am-< sterdam. Bij Schiedam is een 44-jarige man door een trein meegesleurd en door een andere trein overreden. Te Vriezenveen is bij een autobotsïng een handelsreiziger op slag gedood. Leiden heeft vandaag het S-October* feest gevierd. De Engelsche autoriteiten hebben de Hooge Arabische Raad in Palestina ont bonden, den Moefti afgezet en een aantal vooraanstaande Arabische leiders gede porteerd. De oppositie-partijen in Zuid-Slavïë trachten een nieuwe constitutie in ,te voe ren. Bij Shanghai weten de Chineezen elk Japansch succes te verhinderen. N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/2% Pandbrieven a 100 (Koers van omwisseling 99% Storm schade verzekering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE VERZEKERING Algemeen Onderling Waarborg Genootschap ,.R E N O V A T U M" te Amsterdam Spulstraat 219/2L TeL 85628 Vraagt eens een prospectus aan! BETONHOUT KISTE NHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119121 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs - LIJSTWERK PRAKTIJKEXAMENS BOEKHOUDEN Volledige opleiding Boekhouden M.0. Staatspraktijk- diploma NED. ENG. en D. HANDELS CORRESP. Alle Onderwijzers akten incl. Hoofdakte. Generaal Agent ANDRE KERSTENS, Tilburg AiJKi-mifOON JtaoOMENB VAAM £N KOUD WATCA OP ALLE KAMSBS KAMERS HET 0NTBI/T-P 3.-MET BADKAMER -P -4.- Autobotsing bij Haren (Gron.) Auto-bestuurder zwaar gewond Gisteravond is op den rijksstraatweg te Haren een autobus van de E. D. S Maat schappij. vermoedelijk doordat de chauffeur verblind werd door een tegenligger, met kracht opgebotst op een voor hem uitrijden de auto, bestuurd door den heer H. A E.. in specteur eener levensverzekering-maatschap- ipij te Groningen. De heer E., die alleen in de auto zat werd bewusteloos uit de totaal vernielde wagen gehaald. Hij had o.m. een hersen schudding bekomen en werd naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht De passagiers van de autobus werden door de schok door elkander geschud, doch overi gens kwamen zij met den schrik vrij. De inzittenden werden door een passeerendo bus naar Groningen overgebracht. Ook de autobus was, vooral aan de voorzijde zwaar beschadigd. EEN DOODELIJK ONGEVAL In een slachthuis te B I e i s w ij k gleed de 28-jarige slagerszoon J Baars, toen hij een groot stuk vleesch aan een haak wild* hangen uit Hij kwam met hot hoofd in oen haak terecht. De ongelukkige is in het St Franciscusgasthuis te Rotterdam aan zijn verwondingen overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1