WEK DE GAL IN UW LEVER OP WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1937 DERDE BEAD PAG. 0 STEUNVERLEENING AAN KLEINE BOEREN Nieuwe, uitgebreide regeling 'Zal 1 November in werking treden Volgens een aan de gemeentebesturen gezonden circulaire, heeft de Regeering thans besloten de steun aan kleine boe ren uit te breiden. Het is de bedoeling, dat de regeling met 1 November a.s. in werking kan treden. De regeling, welke het verrichten van alle op het bedrijf voorkomende werk zaamheden omvat, gaat in groote lijnen ervan uit, dat er drie categorieën van landgebruikers zijn, Deze drie groepen ?ijn de volgende: a. kleine grondgebruikers, wier netto in komsten uit het eigen bedrijf slechts van een zoodanige hoogte zijn. dat zij grootendeels pp het verrichten van arbeid bij derden zijn aangewezen. De personen van deze catego rie (groep a) kunnen, volgens de bestaande [regelen der werkverschaffing en steunver- ileening, worden geholpen. Zij blijven dus practisch buiten doze regeling. b. de alsdan volgende categorie (groep b) bestaat uit grondgebruikers, die ook nog wel bij derden werkten en daardoor onder bepaalde voorwaarden bij de werkverschaf fing waren geplaatst, doch in het vervolg overeenkomstig deze regeling uitslui tend kunnen worden geholpen door te Werkstelling op eigen bedrijf. c. de derde categorie (groep c) omvat de [kleine grondgebruikers, die practisch nooit bij derden werkten, doch voor wie hulp poodig is om het eigen bedrijf economisch meer weerbaar te maken. De regeling zelf is van den volgenden in houd: a. groep b, dat zijn de kleine grondge bruikers, die volgens de in de regeling op genomen theoretische berekening uit het bc- Jdrijfje meer dan f 4 doch minder dan f 7 per Week aan netto inkomsten ontvangen; b. groep c, dat zijn de kleine grondgebrui kers, die volgens die berekening uit het be drijfje f7 of meer per week aan netto in komsten ontvangen. Het basisbedrag voor twee personen be- J&raagt voor alle gemeenten f9 per week. Voor ieder inwonend gezinslid boven 2 Jnag 15 ct per week bijslag worden verstrekt, i Van het totaal wordt afgetrokken: 1 a. tweederde gedeelte van de neven inkomsten van den grondgebruiker, zoo mede twee derde gedeelte' van de inkom sten van diens inwonende gezinsleden. b. de geh e e 1 e berekende netto-opbrengst [van het bedrijfje alsmede alle inkomsten ïiiet uit arbeid verkregen, zoowel van den grondgebruiker zelf als van zijn inwonende gezinsleden. In tewerkstelling op eigen bedrijf men gen niet alleen alle normale werkzaam heden worden uitgevoerd, maar moe ten ook in tijden van arbeidsover- schot de buitennormale werkzaamhe den worden verricht, zulks op aanwij zing van den Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienstj f De kleine grondgebruiker van groep b, 'die Jvoor tewerkstelling op eigen bedTijf in aan merking wenscht te komen, moet zich even- lals zijn daarvoor in de termen vallende ge zinsleden van 14 jaar en ouder, als werk zoekende, doen inschrijven bij het plaatse lijk orgaan der arbeidsbemiddeling. Zij zijn (verplicht, aangeboden vrij werk, waarvoor Zij lichamelijk geschikt zijn, te accepteeren, ivoor zoover de werkzaamheden in eigen be drijf zulks, naar het oordeel van den rijks- landbouwvoorlichtingsdienst toelaten. De berekening der netto-bedrijfsinkomsten geschiedt overeenkomstig de door de beide betrokken departementen vastgestelde nor men door een gemeentelijke commissie. Indien een kleine grondgebruiker volgens (theoretische berekening uit het bedrijfje meer dan f 4, dooh minder dan f 7 per week laan netto-inkomsten kan trekken (groep b) wordt de vergoeding in geld uit gekeerd. Indien hij f 7 of meer uit zijn bedrijfje aan netto-inkomsten kan trekken [(groep c) wordt de vergoedingin ïnatura verstrekt. In bepaalde indi vidueel door de commissie te beoordeelen gevallen, kan echter een gedeelte van deze [vergoeding in geld worden uitgekeerd. Sostenverdeellng Indien de kleine grondgebruiker volgens 0e theoretische berekening uit het bedrijfje 17 of meer aan netto-inkomsten heeft (groep c), komt de vergoeding geheel ten laste van [het departement van Econ. Zaken. De ver goedingen aan hen, die uit hun bedrijfje meer dan f4, doch minder dan f7 aan in komsten trekken (groep b), komen ten laste [der betrokken gemeente, die daarin, voor Zoover zij daarvoor in aanmerking komt, Onder gewoon voorbehoud, de gebruikelijke subsidie uit het werkloosheidssubsidiefonds Ikan ontvangen. Z.K.H. Prins Bernhard bracht gisteren een bezoek aan het Nederlandsche pavil joen op de wereldtentoonstelling te Parijs. Tijdens den rondgang over het paviljoen DE WERKLOOSHEID IN SEPTEMBER Percentage blijft dalen Een splitsing naar leeftijdsgroepen De Directeur "van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week van 6 tot en met 11 Sept. 1937 bij gesubsidieerde ver- eenigingen met werkloozenkas waren aange sloten 4G6300 personen (landarbeiders met 74300 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 466300 verzekerden was in go- noemde week de geheele week werkloos 22.0 (in de vorige verslagweek, 23 t.e.m. 28 Aug. 1937, was dit percentage 22.4). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de eerste verslagweek van de maand September in de laat ste jaren a. v.: 1934 24.5, 1935 27.7, 1936 28.7, 1937 22.0. Van e>en op 1 Juli 1937 gehouden telling van de bij de gezamenlijke organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven werkloozen, gesplitst haar leeftijdsgroepen, geeft het volgende staatje een beeld. Naast de aantallen zijn daarin vermeld de percen tages, welke die aantallen vormen van de aantallen personen iin' elke leeftijdsgroep volgers de volkstelling 1930 (die stijging der 1-n-, w.i'tv, Q ClTVfliO Q1 Eï O P 103(1 mannen aantal leef tij ds- werkloozien percentage groep 7.518 2.5 14 t.e.m. 17 jaar 36.019 7.3 18 t.e.m. 24 jaar 54.443 14.4 25t.e.m. 30 jaar 83.282 15.9 31 te.m. 40 jaar 55.538 13.3 41 t.e.m. 50 jaar 41.910 12.8 51 te.m. 60 jaar 15.729 13.— 61 te.m. 65 jaar 3.316 1.6 65 jaar en ouder 297.755 7.6 Op 1 Jan. 1937 bedroeg het totale percen tage voor de mannen 11.1 en voor de vrou wen 0.5. De dading van het aantal inge schreven werklooaen doet zich naar verhou ding heit sterkst voor in de leeftijdsgroep 14 t.em. 17 jaar, waarin het percentage daalde voor de mannen van 5.2 tot 2.5 en voor de vrouwen van 2.2 tot 1.2. Volgens deze cijfers zou hot totaal aantal werkloo- ze ingeschrevenen gedurende het eerste halfjaar 1937 met bijna een dorde zijn ver minderd, terwijl de vermin dering onder de jeugdigen nagenoeg de helft bedroeg. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 11 Sept. 1937 in totaal 335.655 werkzoekenden ingeschreven, onder wiio 315.598 mannen. Blijkens een opgave van den directeur- generaal van werkverschaffing en steirn- verleening waren einde Juli 1937 39.241 ar beiders geplaatst hij een werkverschaffing GEMENGD NIEUWS Met hoofdhaar tusschen de machine Ernstig arbeidsongeval te Wormerveer Gister had de zeventienjarige fabrieks arbeidster M. W. uit Amsterdam, werk zaam in de cacao- en chocoladefabriek van de Erve H. de Jong te Wormerveer, het ongeluk met het hoofdhaar in aanraking te komen met de kamwielen van een chocola terie-machine, waardoor het hoofdhaar en een groot gedeelte van de hoofdhuid werden afgerukt In zorgwekkenden toestand is het meisje naar het gemeente-ziekenhuis te Zaandam overgebracht. Oneerlijk penningmeester Ziekenfonds voor f 5000 benadeeld De Arnhemsche rechtbank heeft gister uit spraak gedaan in de zaak tegen den 54-jari- gen postbode VV. M. B. teDoesburg, wien ten laste was gelegd dat hij als penning meester van het ziekenfonds „Tonido" te Doesburg in de jaren 1934 tot en met 1937 ruim f 5000 verduisterd heeft ten nadeele van dat fonds. Verdachte heeft deze fraude kunnen plegen doordat hij in zijn functie van post bode gemakkelijk de beschikking had over het poststempel, waarmee hij valsche stor tingsbewijzen vervaardigde. Verdachte, tegen wien 2x/2 jaar gevangenis straf geëischt was, is veroordeeld tot Vfó jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. FOKVEEDAG AFGELAST De vrees voor mond- en klauwzeer, welke ziekte op verschillende plaatsen optreedt, deed het bestuur van den Bond van Fokkers Ruinerwol d, De Wyk en omstreken besluiten den traditioneelen fokveedag af te fözfvecfstLsecuteM en met hem de schoonmaak Vruchtbare bodem en nijvere handen Op de verzuchting van vele overdruk be zette huisvrouwen in onze tijd, dat er zoo veel tijd heengaat met het bereiden van de verschillende spijzen, antwoordt de fabriek van Maggi's producten: Waarom laat U ons ook niet uw taak gedeeltelijk verlichten? Wij sturen u de bouillon, de soepen, de jus, de aroma kant en klaar thuis. In den tijd van een oogenblik heeft u ze op tafel. Er zijn reeds tallooze huismoeders, die deze wenk ter harte hebben genomen. De Maggi's producten zijn in de Hollandsehe keukens een uitstekend ingevoerd artikel, maar Maggi is daarmede toch niet tevreden. De belangstelling voor haar producten mag geen oogenblik verslappen en overal kan nog nieuw afzetteirein worden gewonnen. Vandaar, dat men doorgaat met een veel zijdige reclame, waarbij thans ook de film te baat is genomen. In Leiden worden momenteel demonstra tiemiddagen en -avonden gehouden deels in de Graanbeurs, deels in de Stadsgehoorzaal, waar men de Leidsche dames op plezierige wijze met de Maggi's producten laat kennis maken. Men vertelt er van op onderhouden de wijze en laat er vooral de verschillende toepassingsmogelijkheden van zien. Men tracteert de dames op een kop geurige bouil lon en op een kop pittige soep en voorts laat men ze de tweedeelige film zien die kort, pittig en onderhoudend is. In 't eerste deel ziet men beelden uit het land- en tuin bouwbedrijf, dat de grondstoffen voor de Maggi's producten oplevert. De fraaie land schapsbeelden, die het film-oog in ons mooie vaderland kan ontdekken zijn hier op ge lukkige wijze aan de reclame dienstbaar ge maakt. In het tweede gedeelte wordt mep rondgeleid door de fabrieksgebouwen te Am sterdam en maakt men kennis met de be reidingswijze der producten, waarbij vooral aandacht wordt besteed aan de hygiëne, die daarbij wordt toegepast. Men ziet er de ver nuftigste machines aan het werk, die aller lei ingewikkeld werk met verbluffende snel heid verrichten. Men ziet vele vlijtige meis jeshanden de verpakking verzorgen. Men krijgt, kortom, een duidelijk beeld van het leven in de Maggi's fabrieken, zooals het reilt en zeilt. De geheele rij van producten, die in de fabrieken worden gemaakt pas seert de revue en het geschiedt op zoo'n wijze, dat men er door geboeid blijft. De demonstratie-middagen en -avonden hebben een vlot verloop. Ze dragen een h° schaafd karakter en zullen hun doel niet missen, zooals trouwens reeds blijkt uit de zeer groote belangstelling, die er voor be staat. Spookhuis te Roosendaal Wie de onruststokers waren Reeds eeniga avonden achtereen werden rustige voorbijgangers in een der deftige stille straten van Roosendaal soms plotseling opgeschrikt door een angstaan jagend gekrijsch in een sedert jaren onbe woond hoekhuis, staande schuin tegenover het Broederklooster aldaar. En het afgrijse lijk geschreeuw ging herhaaldelijk gepaard met een helsch lawaai in een of meer ver trekken in het sombere gebouw met zijn ge heimzinnige groote doch ondoorzichtige ven sters, alsof er levende wezens 'elkaar in wilde jacht achtervolgden. De stille straat trok in de late avonduren al meer en meer nieuwsgierigen en bijna avond aan avond vernam men hetzelfde angstwekkend geluid en geraas. Gisteravond groepten alweer tal van be langstellenden samen o.w. een paar fiksche jonge kerels, die het er niet bij lieten zitten en het hunne ervan moesten hebben. Ze forceerden een raam en klauterden naar binnen. Gewapend met een paar zaklan taarns doorzochten zij verschillende ver trekken, zonder eenig levend wezen te ont dekken. Reeds wilden zij het onderzoek sta ken, toen een hunner in den lichtbundel van zijn zaklantaarn hoog in een schouw tegen de zolderingtwee katuilen ontdekte, met welke ontdekking het raadsel van de geheimzinnige spookgeluiden tot oplossing nr°° gebracht. EEN VROOLIJK INTERMEZZO Tijdens de vergadering van 'de gemeente raad van S walm en (L.) deed zich een grappig incident voor, geheel >n vrij willig veroorzaakt door graaf Metternich. Wat was toch het geval. Schrik niet lezers of vooral lezeressen. Tijdens de beraadsla ging over de belangen der gemeente, stond graaf Me'temich plotseling op en zei: ik heb een muis in mijn Jas. Horribile auditu ontzettend om aan te hooren. zou de Romein gelegd hebben. Maar nog veel ontzettender om het aan te voe len. De graaf verliet gevolgd door de heeron Merten en Schouwerfberg de vergaderzaal Deze beiden om in een naburig vertrek graaf Metternich behulpzaam te zijn bij de mui zenjacht De zitting der vroede vadereD werd voor een oogenblik onderbroken. Na enkele minuten keerden de heeren terug. En wat bleek? Een muis had dom! cilie gekozen tusschen de kleeren van den graaf. Opgelucht betraden de heeren de raads zaal en „senatu deliberante" terwijl de raad de agenda voortzette werd nog eens lachen over dit murtenavontuur. én U zult 's morgens „Kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheidlng onvoldoende ls. wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen m Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor- Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover- - liddel om de gal te doen vloeien. Leverpilletjes, verkrijgbaar bij Aanranding te Eist Twee en een half jaar geëischt Voor de rechtbank te Arnhem heeft gister terecht gestaan de 21-jarige hotel knecht L. J. v. cL M. te Amsterdam, die in den nacht van 24 op 25 Juli den 50- jarigen chauffeur E. R. de G. met wien hij in een taxi van Den Haag naar Eist was gereden, heeft aangerand en hem gedwongen heeft geld af te geven. De subs, officier van Justitie eischte 2Y2 jaar gevangenisstraf. v. d. M. gaf aan den Haagschen taxi chauffeur de G. op 24 Juli opdracht hem naar de Betuwe bij Arnhem te brengen, waar hij zijn zieke moeder zou bezoeken. Op een binnenweg bij Eist aangekomen greep hij den chauffeur van achteren beet, verwondde hem en wist hem te overmannen. Hij wist hem toen een portemonnaie met f 24 te ontfutselen. v. d. M. vluchtte maar werd in den zelf den nacht nog gevat Voor de rechtbank bekende v. d. M. vol ledig en hij gaf voor niet goed meer te weten wat er gebeurd was. De subs, officier van Justitie Mr. Baron Speyart van Woerden, meende dat bij dit individu, dat zeer onverschillig is, clementie boter aan de galg gesmeerd is. Een zware straf is noodzakelijk, waarom hij 2% jaar gevangenisstraf vroeg. Mr. Rink, raadsman van verdachte zeide dat de plaats van v. d. M. niet was in het gevangenhuis, maar bij den psychiater. Spr. bepleitte clementie. De uitspraak werd bepaald op 12 October. Twee broers trokken op diefstal uit St. Philipsland hun terrein Voor het Bossche Hof stonden in hooger beroep terecht de gebroeders N. uit St. Fhi- lipsland, die in het begin van dit jaar op diefstal waren uitgetrokken. Zij hadden bij den landbouwer J. van Hekken niet minder dan 1500 kg. aardappelen gestolen .De oudste van het tweetal, P. N., had daarbij nog de kans gezien bijna 1000 kg. bruine boonen meester te worden, die hij van O. van Schelven stal. Bij hun verhoor voor het Bossche Hof bleek, dat de oudste ook bij de Amerikaansche politie autoriteiten geen onbekende was. Hij had n.l. :n tijd lang in Chicago gewoond. Hij probeerde het Hof te overtuigen, dat hij gehandeld had wegens omstandigheden. De belasting moest betaald worden en hü dringend geld noodig. De President van het Hof achtte zulks heele- maal geen reden om de bewoners van St. Philicsland daarvoor te bestelen. De jongste broer probeerde de schuld op den oudere te werpen, waarmee hij begrijpelijk geen succes had. De advocaalt-generaal zei, dat de veiligheid. DONDERDAG 30 SEPTEMBER HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonomiziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Omroeporkest. 11.00 Declamatie. 11.25 Vervolg Omroeporkest en gramofoonmuz. 12.30 AVRO-Dansorkest. 1.00 Kovacs La- jos" orkest en soliste. 1.30 Gramofoon rnuziek. 2.00 Causerie: „Engeland onder Koningin Elisabeth". 2.30 De Palladians, orgelspel en gramofoonrnuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Viool en piano. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Zang en piano. 7.40 Voor schaakliefhebbers. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gra mofoonrnuziek. 9.00 Omroeporkest en so liste. 9.30 Radiotooneel. 10.05 Orgel en viool. 16.30 AVRO-Dansorkest. 11.00 Be richten ANP. Vervolg dansmuziek. 11.40 12.00 Gramofoonrnuziek. HILVERSUM n. 301 M. .8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV 8.009.15 en 10.00 Gramofoonrnuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuz. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berich ten. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonmuz. 2.00 Handwerkuur. 3.00 Pianovoordracht. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Orgelconcert. 6.30 Gramo foonrnuziek. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelverzame laars. 7.45 Reportage. 8.00 Beriohten ANP herhaling SOS-berichten. 8.15 NCRV-Or- kest. 9.00 Medische causerie. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoon rnuziek. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.25—11.45 en 12.05 Gramofoon. 12.50 Orkest. 1.352.20 Gra mofoon. 3.35 Orkest. 7.00 Vocaal en in strumentaal ensemble. 7.45 Radiotooneel. 8.35 Orkest. 10.30 Kerkdienst. RADIO PARIS 1648 M. 2.20 Gramofoon. 2.50 Zang. 3.05 4.50 en 7.23 Gramofoon. 7.35 Zang. 7.50 Gitaarconcert. 8.05 Zang. 8.50 11.20 Opera „Pelléas et Mélasande". KEULEN 456 M. 10.20 Volksliederenconcert. 12.20 Concert. 6.20 Gramofoon. 7.20 Or kest. 8.30 Orkest, m.m.v. solisten. 9.30 RadiotooneeL BRUSSEL 322 en 484 M, 322 M.: 1.50—2.20 Gramofoon. 5 20 Orkest. 6.50 en 7.23 Gra mofoon. 8.20 Knokkelbeen", operette. 484 M.: 1.502.20 en 5.20 Gramofoon. 6.35 Salonorkest. 7.10 en 7.35 Gramofoon. 8.20 Omroeporkest Prof. Dr. Willem Mengelberg schrijft: Het Hammond-orgel is een buitengewoon geperfection eerd orgel-instrument een nieuw muziekinwtru- ment, hetwelk als Kcrk-orgei en huis orgel, maar tevens als Concert-orgel de volmaaktheid heelt bereik L w.g. Trof. T)r. Willem Mengelberg op het platteland gewaarborgd diende te wor den. De boeren kunnen hun oogst nu eenmaal niet in kluizen en brandkasten bewaren. Bevestiging van het vonnis van den politie rechter te Breda, die resp. 4 en 2 maanden gevangenisstraf had uitgesproken, werd gei eischt. Uitspraak over 14 dagen. DE GEVOLGEN VAN EEN FIETSTOCHT door G. TH. ROTMAN ("Nadruk verboden) 21. De oude tolbaas, Krelis Stoke, Zit op zijn bank een pijp te rooken, Als hij daarginder in *t verschiet De vluchtelingen naad'ren ziet. 22. „Wacht", denkt hij, „da's niet in den haak! 't Wordt tijd, dat 'k daar een eind aan maak! Hij gooit pardoes voor Kees' gezicht Flap! met een slag den tolboom dicht. (Wordt vervolgd). (38 I „Hmhm"...v./\ Kucht Symonsz. „In Vlissïngen zijn de poppen gaan dansen, toen de bezetting voor de poort stond. Jullie hebt bepaald trek in zoo'n avontuurtje?" „Onze burgerij is wel eens wat luidruchtig, maar strijdlustig Js ze niet", antwoordt Vesterman. „Ze zal zich niet tegen de [gewapende macht verzetten". Reyniersz ondersteunt het voorstel van Vesterman. Onver- Jvijld dient bezetting aangevraagd te worden. „Met algemeene stemmen hiertoe besloten?" vraagt Ves- ïerman. „Ook met üw stem, collega Symonsz?*' Symonsz heeft de zware eiken balken aan de zoldering be keken. Op de stellige vraag van Vesterman dwalen zijn oogen even naar den vrager toe. „Ja, o ja", stemt hij toen, en met- leen tuurt hij weer naar de zolder. J_ De spot in zijn blik is bijna onmerkbaar. HOOFDSTUK XX Op de Havendijk staat Buiskes toe te zien bij het tellen van' de haring. Vol zijn de evers. Met hun zware hoesblokken treden de visschers op de massa's stalen ruggen en bij worpen mikken ze ze in de manden. Een beetje vangst vandaag, en er is flink vraag naar visch. Zoolang de vasten duren gaat de Zuiderzeeharing vlot van de hand. Over heel Holland wordt ze verspreid. Naar Utrecht gaat ze en naar het Geldersche. Vleesch is taboe in de weken voor Paschen, visch komt op tafel. Uit de bokkinghangen slaat de scherpe rook van spaan ders. In de breede schoorsteenen verkleurt de visch van glanzend zilver tot brandend goud. Vrouwen rijgen de harin gen aan de speten. Mannen dragen kisten vol visch naar wagens en naar schuiten. Het is een gezellige bedrijvigheid hier aan de buitenkant in deze drukke haringtijd. Buiskes kan daarin genieten. Een hand legt zich op de schouder van den reeder. Frede- rik Symonsz staat achter hem, wenkend om hem te volgen. Ze wandelen samen op. „Weet je", begint de burgemees ter, „welke orders er van Due d'Alv gekomen zijn?" Buiskes weet het nog niet, en Symonsz vertelt hem, dat er een vloot uitgerust zal worden tegen de Watergeuzen. Amsterdam zal een deel der schepen moeten leveren. Hoorn een deel en Enkhuizen een deel. De heele vloot zal zich hier op de reede verzamelen. „Dat is een streep door onze rekening", zegt Buiskes en hij bijt zich op de lippen. De teleurstellingen beginnen al weer. „Die vloot zal wel weer wegvaren", meent Symonsz. „Maar er is ook bezetting van de stad op komst", „Al gauw?" De burgemeester knikt. „Er wordt spoed achter gezet". De beide mannen loopen een poos zwijgend door. „Je moest probeeren de soldaten buiten de poort te hou den", raadt Symonsz. Meteen drukt de burgemeester Buiskes de hand. „Ik moet weg. Men moet ons niet te veel samen zien. Vesterman en Reyniersz worden toch al achterdochtig. Als ik nog langer met je loopen zou, zullen ze me heelemaal voor een Geus verslijten". Ze scheiden en Buiskes peinst hoe hij de soldaten buiten houden moet. Het volk zingt en host nu wel, het gunt Alva zijn strop en den Prins zijn geluk, maar of ze de handen uit de mouw zullen steken, wanneer het er op aankomt; of ze een strijd aandurven; voor de risico's, die groot zijn, niet terug schrikken, daar is hij niet zeker van. En wat zullen ongeoefende burgers, wat zal zelfs de stadswacht kunnen uitrichten tegen de geharde en op alle wapens bedreven Spaansche soldaten? Hij ziet deze dingen nog niet gemaakt. Tusschen de stad en de Ven ligt een sterke vloot. De wimpels en de vlaggen wapperen op de noorderbries: de schepen rijden op hun ankers, sloepen dansen op de golven: het schuim spat tegen boeg en flanken van de schepen. Met een steek in zijn hart kijkt Buiskes er naar. Drie, viermaal heeft hij gehunkerd naar de komst van zoo'n vloot, heeft hij dagen en nachten gewacht of ze op zou doemen/ Maar ze kwam niet. De eerste maal hield de storm haar tegen: de andere keer de ijsgang; de laatste maal had de dolle Lumey geen geduld om zijn tijd te beiden. En nu ligt daar een andere vloot. De schepen hebben niet de Princevlag in top; het Sint Andrieskruis waait van de stengen. Boshuizen is hun admiraal en als ze straks de ankers lichten, dan gaat het op Me Watergeuzen af. Enkhuizen heeft een aantal buizen moeten leveren voor deze vloot. Kanonnen en kogels zijn op die schepen gebracht: manschap is geworven. Al spoedig zijn er ook Hoornsche en Amsterdamsche schepen gekomen. En nu ligt de groote vlooti daar zeilree. Onder het volk, dat aan de havenkant verkeert heerschf een stemming net zoo wrang als die van Buiskes. Daar liggen de bloedhonden, die ons eigen vleesch verscheuren willen, Daar zijn de papenvrienden, de handlangers van Due d'Alv. het vreemde scheepsvolk 's avonds aan wal komt passa gieren dan staat er een strak zwijgen rondom hen. Sinds de Spanjaarden te Rotterdam aan t moorden zijn geslagen het is gebeurd toen ze boos en verbitterd terugkeerden van hun vergeefsche poging om Brielle te herwinnen voor den koning is de haat van de bevolking tegen alles wat den Land voogd steunt of dient nog toegenomen. De burgerij houdt haar handen thuis en haar monden dicht, maar in dit daadloos zwijgen hangt een sfeer van vijand schap rondom de pasagierende zeelui. (Wordt vervolgd.}]

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9