VERKADE HITLER EN MUSSOLINI IN HET OLYMPISCH STADION WOENSDAG 29 SEPTEMBER ï937 EERSTE BUAD PAG. 9 democratieën, welke do wereld thans kent, zijn de Duitsche en Italiaansche! Deze gemeenschappelijkheid van gedach- n in Duitschland en Italië heeft haar uit drukking gevonden in den strijd tegen het bolsjewisme, den modernen vorm van de meest duistere Bvzantijnsche geweldheer schappij, een ongehoorde uitbuiting der lichtgeloovigheid der lagere massa's, een honger-, bloed- en slavenregeering. Deze vorm van menschelijke ontaarding, welke van de leugen leeft, heeft het fas cisme na den oorlog met de meeste energie bestreden: bestreden met het woord en met de wapens. Want, als het woord niet vol doende is en als dreigende omstandigheden het eischen, moet men naar de wapens grijpen. Zoo hebben wij het ook in Spanje gedaan, waar duizenden Italiaansche fas cistische vrijwilligers gevallen zijn voor de redding van de F.uropeesche cultuur, de cultuur, welke nog een wedergeboorte bele ven kan, indien zij zich van de vaJsche, leugenachtige godheden van Genève en Moskou afwendt en zich keert naar de lich tende waarheden van onze revolutie. Kameraden, ik kom aan het slot van mijn redevoering. Wij en gij maken buiten onze landsgrenzen geen propaganda in den ge wonen zin van het woord, om aanhangers te verwerven. Wij gelooven, dat de waar heid zelf kracht genoeg bezit, om overal door te dringen en dat zij tenslotte zege vieren zal. Het Europa van morgen zal fas cistisch zijn door den logischen dwang der gebeurtenissen, niet echter door onze pro paganda. Twintig jaren is het geleden, dat uw groote „Fuehrer" den oproep tot verheffing tot de massa's richtte, welke tot een slag woord van het geheele Duitsche volk zou worden: „Deutschland, erwache..." Duitschland is ontwaakt. Het Derde I.ijk is er. Ik weet niet, of en wanneer Europa ont waken zal, zooals op den partijdag te Neu renberg gezegd werd, want geheime, ons niettemin welbekende krachten zijn aan het werk, om een burgeroorlog in een we reldbrand om te zetten. Van belang is, dat onze beide groote volken welke aan men- schen de geweldige massa van 115 millioen tellen samenwerken in één onwankel bare vastberadenheid. De gigantische demonstratie van vandaag levert der wereld daarvan het bewijs. De redevoeringen van de beide staatslie den werden telkens en telkens door gewel dig gejuich van instemming onderbroken. Groote belangstelling in Italië alle steden van Italië waren groote groepen mensehen op de straten samenge schoold, om de eerste belangrijke redevoe ring van den duce in een vreemde taal te hooren. Hoewel slechts weinigen hem kon den verstaan, scheen men algemeen gevleid, wijl hij zich uitdrukte in en taal, die voor de Italianen zelfs nog moeilijker te leeren is dan En gelach. Enkele minuten na 't einde der toespraak volgde de vertaling. Luid en Jangdurig ren de toejuichingen, toen de duce voor spelde, dat Europa fascistisch zou worden niet door propaganda, doch door erkenning van de waarheid. Belangstellenden in de politiek waardeer den in het bijzonder de'verzekering van den duce. dat het gevolg van zijn bezoek vrede en geen oorlog zal zijn. De commentaren van den ïtaliaanschen omroeper vóór, zoowel als na de toespraak, gingen vrijwel geheel in het gejubel der menigte verloren. Volgens den omroeper maakte de toe spraak van den duce „een overweldigenden indruk op de Duitschers, die door zijn pïr soonlijkheid gefascineerd zijn". Bij Goering en Goebbels Gistermiddag heeft Mn s sol ini, gevolg gevend aan een uitnoodiging van minister president Goering en zijn vrouw, bezoek gebracht aan villa „Karinhall". op Schorfheide. Mussolini was vergezeld duor C i a n o, A 11 o 1 i c o, dei ïtaliaanschen am bassadeur te Berlijn en eenige andere yer- soonlijkheden. Een eerecompagnie van he<t regiment van generaal Goering stond bij de villa op gesteld en bracht het militair saluut. Voor het dejeuner overhandigde G ring den duce het eere-vliegersinsigne van de Duitsche luchtmacht in brillanten. Aan de ontvangst namen nog deel rijks minister Frank, rijksleider der S. S., H i m m 1 e r. ambassadeur Van H a s s e 1, prins Philipp von Hessen en andere aan zienlijken des rijles. Ook Goebbels heeft den hoogen gasten in de feestzalen van zijn departement een re ceptie bereid. Hier luisterden Hess, Dr Ley, Funk, B o h 1 e, von R i b b e n t en andere prominenten, de plechtigheid met Ihun tegenwoordigheid op. IX/atuInstantine? In INSTANTINE schiep de wetenschap bet RcNÊ/ pijnstillende middel van den modernen tijd In INSTANTINE zijn voortreffelijke werk zaamheid en absolute onschadelijkheid op inderdaad ideale wijze vereenigd Instantine Buitenland MUSSOLINI'S VERBLIJF IN DE RIJKSHOOFDSTAD Een duurzaam bondgenootschap (Van onzen Duitschen correspondent) Een week van historische beteekenis heefl fiiaar hoogtepunt bereikt: Benito Mussolini. <1 ie te München als organisator en leider der (Fascio Italiano gast der nationaal-socialis- tische beweging was, om dan als hoogste chef der Italiaansche weermacht in Mecklenburg "een bezoek te brengen aan de herfstmanoeu- rvres, heeft thans in de Rijkshoofdstad zijn öntocht gehouden, waar hij als Leider van Qiet Italiaansche staatsbewind een tegenbe- coek van drie dagen komt afleggen bij den •Führer van het Derde Rijk. De aandacht der gansche wereld is thans meer dan ooit op het centrum van ons werelddeel gericht, want •wat zich thans hier voor onze oogen afspeelt, dat kan van blijvenden invloed zijn voor de (politiek van den eerstkomenden tijd. Twee tnachtige mogenheden, die twintig jaar ge- 'leden als vijanden tegenover elkaar stonden, ihebben thans gen duurzaam bondgenootschap met elkaar gesloten en merkwaardig genoeg, ds het dezelfde Immanuel II, die deze radicale wijziging niet slechts als Koning van Italië, maar tevens nis Keizer van Ethio pië medemaakt en goedkeurt En het tempo waarmede deze radicale wijziging in de Euro- peesche politiek plaats vindt, is zoo snel, dat slechts weinigen er aan denken, welk een Verschil dit beteekent met de historische rei len, die nog betrekkelijk kort achter ons üiggen. Toch wil het ons wenschelijk toe schijnen, daar juist thans, tijdens het gejubel ider tienduizenden, nog even aan te her inneren. En wij doen zulks, persoonlijk diep onder <len indruk, van de zooeven beleefde demon stratie op het Rijkssportveld te Berlijn, waar ■achtereenvolgens Dr. Goebbels, Adolf Hitler en Benito Mussolini het woord voerden tegen een enthouisiaste volks menigte van meerdere millioenen. Terzelfder lijd werden deze redevoeringen over de gansche wereld per radio doorgegeven en men kan ervan overtuigd zijn, dat speciaal in Moskou de belangstelling voor deze histo rische uitspraak op de publieke tribune ster ker was dan men in communistiche en bols jewistische kringen wil toegeven. Van alles, wat wij in deze emotievolle da gen te München en te Berlijn van dichtbij hebben meegemaakt, was het beleven van Mussolini als volksredenaar het sterkst Ingeleid door dr. Goebbels met de woorden: „Nu spreekt de Duce!" en toegejubeld door tienduizenden op een wijze, die aan tempe rament voor een Italiaansche betooging niet onderdoet, begon hij zijn rede aldus: „Kameraden! Mijn bezoek aan Duitschland 'en den Führer en de rede, welke ik hier mag houden beduiden een belangrijk oogenblik voor beide landen. De demonstraties van het Duitsche volk hebben mij ontroerd, want men heeft gevoeld: het gaat hier niet om een diplomatiek bezoek in den gebruikelijken zin des woords. Ik zal morgen niet an ders denken dan heden! Niet slechts als Chef der Italiaansche Regeering, maar minstens evenzeer als Leider eener nationale revolutie, die ons met elkaar verbindt, sta ik bier voor u. Onze methoden zijn verschillend, ons doel is hetzelfde!" „Wij strijden om de toekomst van ons volk. Fascisme en nationaal-socialisme zijn van beslissende invloed, ook voor het ove rige Europa! Wij hebben veel punten van verschil, maar ook menig punt van over eenkomst; wij hebben denzelfden vijand, het bolsjewisme. Wij streven naar hetzelfde doel, de volksontwikkeling, de opvoeding van onze jeugd, die begrijpen moet, wat moed en pa triotisme beteekent en afkeerig moet staan tegenover een gemakkelijk leven. De as Bome-Berlijn is het resultaat van ons werk, gebaseerd op het geloof aan een groot ideaal!" 1 Tegenover den zwaren strijd, dien Musso lini in eigen land en Hitler in Duitschland tegen het marxisme heeft moeten veoren, te genover het hulpeloos gedoe van 52 staten van Europa, die zich tot een zoogenaamden Volkenbond vereenigd hebben, plaatste hij het practisch resultaat van wat zich deze laatste vijftien jaar in Italië en Duitschland heeft voltrokken. Uit een kleine, fel bestreden groep van politieke frontsoldaten is een natie ontstaan, waarmee de gansche wereld reke ning moet houden, of zij wil of nietl Duitsch land was een der weinige staten die aan deze hetze tegen het toenmalige Italië niet mee deden. „Wir werden das niemale .vergesse n!" i Het behoeft geen betoog, dat de geestdrift 'der menigte ondanks den plotseling inge vallen regen tijdens deze pakkende rede In voortreffelijk Duitsch een koortsachtig karakter begon aan te nemen. Tot besluit teekende hij beide landen als krachtige orga nisaties, die het volksbelang willen dienen en van dictatuur is daarbij geen ^.Genève en Moskou kunnen ons niet be ïnvloeden. Niet onze propaganda, maar de gang van zaken in heel de wereld zal de beteekenis bewijzen van wat Hitier twintig 'jaar geleden reeds tot het Duitsche volk riep „Deutschland erwache!" Thans zijn Duitschland en Italië ontwaakt, maar ik weet niet, wanneer het overige Europa zal ontwaken. Vast staat alleen, dat Duitsch land en Italië als trouwe kameraden zullen samengaan. Van dit feit is deze de monstratie heden een duidelijk b e w ij s De rede van den Führer, die onmiddellijk hiervóór gehouden werd, gaf een overzicht van den moeilijken strijd, dien Duitschland tegen den invloed van het liberalisme en socialisme heeft moeten voeren, maar thans is heel Duitschland bezield door gemeen schappelijke idealen. Italië heeft aan de hetze tegen de „Hitler-beweging" nooit deelgeno men en dat bindt beide landen voor alle tijden. „Wij hebben den weg tot elkaar ge vonden en het is de vaste wil van de beide mannen, die hier thans voor u staan, welke van beslissenden invloed zal blijken op de politiek der eerstvolgende tijden!" Zoo hoorden wij dan op dezen historischen avond lofliederen zingen op de samenwer king tusschen Italië en Duitschland en uit het gejubel der volksmenigte viel af te lei- kien, dat hiermede do vox populi werd weer gegeven. De dictators spreken voor de millioenen Mussolini's vredeswil Gisteravond zijn Adoif Hitier en Benito Mussolini door een men- schenmenigte van een millioen koppen langdurig in het Olympisch Stadion te Berlijn toegejuicht. Eindeloos klonk het „heil, heil", tot eindelijk Goebbels plaats nam op de spreektribune, om do eerste rede te houden. „Duce van het fascistische Italië" zoo begon Goebbels, „en mein Fuehrer, ik meld u, dat op het Maifeld in het Olym- pia-stadion te Berlijn, een millioen mensclien om de luidsprekers bijeenzit ten en door de aethergolven vereenigd zijn met deze demonstratie". Vervolgens heette hij Mussolini wel kom, H i 11 e r, die daarop het woord nam, zeide o.m.: „Wij zijn thans getuige van een histo rische gebeurtenis: meer dan eon millioen menschen zijn hier voor een grootsche be tooging bijeen: 115 millioen andere onder- hoorigen van twee volken, van nabij en van verre, leven geestdriftig met ons mede: hon derden millioenen menschen van de rest van de wereld, luisteren als min of meer belang hebbende toehoorders, naar hetgeen zich hier afspeelt en gesproken wordt. Wat ons allen op dit oogenblik ontroert, is de groote vreugde, als gast in ons midden te mogen hebben een van die weinige men schen. die niet door de geschiedenis naar voren worden geschoven, maar die zelf ge schiedenis maken. Ten tweede voelen wij, dat deze bijeen komst niet is een betooeing, zooals ook wel elders plaats vinden, doch een samenzijn, dat de beteekenis beduidt van gemeenschap- Delijke idealen en van gemeenschappelijke belangen. Een bekentenis, door twee man nen hier afgelegd, door een millioen men schen hier gehoord, maar door 115 millioen anderen mpt gloeiend hart verwacht en be krachtigd. En daarom is dezen avond geen volksver gadering, maar een volken-manifestatie. De diepste beteekenis echter van deze volkenbe- tooging is de oprechte wensch, onzen landen een vrede te waarborgen, welke niet 't loon is eener verzakende lafheid, doch het resul taat van een bewust-verantwoordelijke waar borging van onze nationale, moreele en ma- terieele, zoowel als van onze cultureele be langen en waarden. De idealen van het liberalisme en de democratie in ons land hebben de Duitsche natie niet kunnen redden van de gruwelijk ste aller overweldigingen, die de geschiede nis kent. Het nationaal-socialisme moest derhalve een ander, effectiever ideaal na streven, om Duitschland te herstellen in zijn recht. Maar In den tijd dier bitterste aller beproevingen dit moet ik hedenavond hier voor de Duitsche natie en de ge heele wereld getuigen heeft Italië en bijzonder het fascistisch Italië, aan de vernedering van ons volk niet meege daan. Het heeft in die jaren begrip ge toond voor het verlangen eener groote natie naar gelijke rechten. Het heeft ons daarom met oprechte voldoening vervuld, dat later een tijd aanbrak, dat wij ons dat konden herin neren en ook, naar ik meen, herinnerd hebben. Tusschen Italië en Duitschland be staat thans een gemeenschap, niet slechts van inzioht, doch ook van handelen. En dat is een geluk in dezen tijd en voor deze wereld, waarin het streven naar vernieling en ontbinding overal zichV baar is. Het fascistisch Italië Is door den genialen scheppenden arbeid van een krachtfiguur tot een nieuw imperium geworden. Gij, Benito Mussolini, zult het dezer dagen met eigen oogen hebben aanschouwd. Ook Duitschland is in zijn nationale houding en militaire kracht weer een wereldmacht ge worden! De kracht van deze beide staten is heden ten dage de 6terkste waarborg voor het behoud van Europa, dat zich nog bewust is van zijn cultureele zending en niet willens is, door destructieve elementen in ontbin ding uiteen te vallen. Iedere poging echter, deze onze volkenge meenschap door verdachtmaking en on waarheid te scheiden, zal te pletter slaan op den rotsvasten wil der 115 millioen men schen, die heden deze manifestatie houden, doch bovenal op den wil der twee mannen, die hier voor u staan en tot u spreken. Nadat het Italiaansche volkslied was ge speeld, kondigde Goebbels aan, dat de duce ging spreken. Mussolini spreekt De Italiaansche regeeringschef hield daar op de volgende rede: „Kameraden. Het bezoek, dat ik aan Duitschland en zijn Fuehrer breng en de rede, welke ik thans voor u houd, zijn een gewichtig moment in het leven van onze beide volken en tevens in mijn eigen leven. De jubel, waarmede ik in uw land ont vangen ben, heeft mij diep ontroerd. Men moet in mijn bezoek geen gewone diploma tieke visite zien. Het feit, dat ik thans naar Duitsrhland ben gekomen, beteekent niet, dat ik morgen weer ergens anders heen ga. Niet slechts als leider der Italiaansche re geering ben Ik tot u gekomen, doch vooral als leider eener nationale revolutie, die daar mede een bewijs wil geven van zijn open lijke en vaste verbondenheid met uwe revo lutie. Het verloop der belde omwentelingen moge verschillend zijn geweest, het doel, dat beide bereiken wilden en bereikt hebben is hetzelfde: de eendracht en de grootheid van het volk. Zooals reeds gezegd, achter mijn reis naar Duitschland houden zich geen geheime be doelingen schuil. Hier wordt niets uitge dacht of voorbereid, om het reeds genoeg verscheurde Europa nog verder uiteen te rukken. De plechtige bevestiging van het bestaan der as RomeBerlijn is niet tegen andere staten gericht. Wij, nationaal-socialisten en fascisten willen den vrede en zullen steeds bereid zijn, voor den vrede te arbeiden, voor een werkelijken. vruchtbaren vrede, die de vraagstukken, die uit de samenleving der volken ontstaan, niet stilzwijgend uit der. wee gaat, doch oplost. Aan de geheele wereld, die zich in span ning afvraagt, wat het resultaat van de ont moeting te Berlijn zal zijn: oorlog of vrede kunnen wij beiden, de Fuehrer en ik, met luide stem antwoorden: Vrede. Wij hebben vele elementen van onze we reldbeschouwing gemeen. Niet slechts heb ben nationaal-socialisme en fascisme overal dezelfde vijanden, dio denzelfden heer die nen: de derde internationale, doch zij heb ben ook vele begripjren der levens- en ge schiedenisopvatting gemeen. Beide gelooven aan den wil als de bepaalde kracht in het leven der volken, als den motor hunner ge schiedenis en wijzen derhalve de leeraars van het zoogenaamde geschiedkundige ma terialisme en zijn politieke en filosofische nevenproducten van de hand. Beiden verheerlijken wij den arbeid in zijn ontelbare verschijningsvormen als het teeken van den menschelijken adel. Beiden steunen wij op de jeugd, die wij opvoeden tot discipline, tot dapperheid, tot taaiheid, tot vaderlandsliefde en tot verach ting van een gemakkelijk leven. Het herboren imperium van Rome is het werk van dezen nieuwen geest, welke Italië bezielt. De Duitsche wedergeboorte is even eens het werk van een moreele kracht: eerst een schare van voorvechters en martelaren, dan een minderheid en tenslotte een geheel volk. Duitschland en Italië streven hetzelfde doel na, ook op het gebied van de eco nomische autarkie: zonder economische onafhankelijkheid is de politieke onaf hankelijkheid van een natie zelf onzeker en een volk van groote militaire kracht kan het slachtoffer worden van een eco nomische blokkade. Wij hebben dit gevaar van heel nabij kunnen waarnemen» toen 52 te Genève verzamelde staten de misdadige econo mische sancties tegen Italië afkondig den, sancties, welke met alle scherpte doorgevoerd werden, doch haar doel niet bereikten, integendeel, het fascis tische Italië zelfs gelegenheid gaven, de wereld zijn weerstandsvermogen te be wijzen. Ondanks allen aandrang heeft Duitschland zich niet bij de sancties aangesloten. Wij zullen dat nooit ver geten! Dit Is het punt, waarop voor de eerste maal heel duidelijk de aanwezig heid van een noodzakelijk samengaan tusschen het nationaal-socialistische Duitschland en het fascistische Italië op den voorgrond treedt. Dat, wat men thans in de geheele wereld kent als de as RomeBerlijn, ontstond in den herfst van het jaar 1935 en heeft de laatste twee jaren schitterend gewerkt voor de steeds sterker toenadering van onze bei de volken tot elkander, benevens voor de toenemende politieke versterking van den Europeeschen vrede. Het fascisme heeft zijn ethiek, welke het voornemens is, trouw te blijven en deze ethiek stemt overeen met zijn persoonlijke moraal: duidelijk en openlijk spreken cn, als men een vriend heeft, met hem samen tot het einde toe optrekken. Oude argumenten, welke onze tegenstan ders tegpn ons aanvoeren, zijn ongegrond: noch in Duitschland, noch in Italië bestaat een dictatuur, doch er bestaan krachten en organisaties, welke het volk dienen. Geen regeering, in geen deel der wereld, heeft de instemming van het volk in zulk een mate als de regeeringen van Duitsch land en Italiël De grootste en meest ware De Japansch-Chineesche oorlog NIEUW JAPANSCH OFFENSIEF BIJ SHANGHAI Britsche mijnwerkers willen Japan boycotten In de resolutie wordt een diepe afschuw voor de onmenschelijke slachting van man nen en vrouwen en kinderen door de Ja- pansche aanvallers uitgesproken en voor gesteld wordt, dat het bestuur vaai het con gres der vakvereemgingen als bemiddelaar zal optreden, om de internationale vakbon den te doen weigeren, scheepsladingen te laden of te lossen, welke besteimd zijn voor, of afkomstig zijn uit Japan, zoolang Japan zich niet uit China heeft teruggetrokken. fijns te maken! Dat blijft het ge heim van Verkade! Maar U neemt nög een Crakelé. r* Per l'/z ons 25 stuks) Z J ct. De Middellandsche Zee conferentie Overleg met Rome Te Parijs zijn gistermorgen "de Fransch'e, Britsche en Italiaansche vlootdeskundigen weder bijeengekomen. De Italiaansche ge delegeerden werden verder op de hoogte ge bracht van de maatregelen, die Frankrijk en Engeland genomen hebben ter uitvoe ring van het accoord van Nyon en van de wijze, waarop deze landen zich de medewer king van Italië gedacht hadden. Zij hebben deze inlichtingen naar Rome doorgegeven en met hun regeering overleg gepleegd, Hongarije sticht dankbaarheidsmonumenten Het eerste komt in Nederland Naar de Hongaarsche bladen melden, heefl zich op initiatief van de kunstenaarssocië teit te Budapest een monumentencommissie gevormd, onder protectoraat van den aarts hertog A 1 b r e c h t, welke commissie zicli ten doel stelt, in "de landen, waar men na den oorlog de Hongaarsche kinderen gast vrij opnam, monumenten der dankbaarheid op te richten. Het eerste van die monumenten zal in 1938 in Nederland worden opgericht. Daarna volgen in 1939 en 1940 monumenten in België en Zwitserland. ZWARE EXPLOSIE TE BAZEL In een machinefabriek te Bazel is gisteren een compressor geëxplodeerd. Tot nog toe zijn vijf dooden uit de puinen geborgen, terwijl elf zwaar gewonden naar het zieken huis werden overgebracht. N V v.h. J. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ DORDRECHT TELEf. 4991 BINNENLAND Dr. v. d. Sleen keert terug Interessante filmarbeid in Afrika Naar wij vernemen zal de bekende ont dekkingsreiziger Dr. W. G. N'. van der Sleen uit Haarlem, binnenkort met de „Randfontcin" van zijn reis naar Afrika, in ons land terugkeeren. Blijkens ontvangen berichten heeft dr. v, d. Sleen omstreeks half Augustus een eigenaardig avontuur beleefd. Hij had den geheelen dag door het heete boschveld ge- loopen, teneinde een neushoorn te filmen Dr. v. d. Sleen slaagde er inderdaad in een grooten witten neushoorn tot op veertig pas te naderen en op de film vast te leg gen. Op den terugweg daalde hij met een paar Zoeloespoorzoekers langs een steil pad naar den rivieroever af. Aan den water- kant gekomen stormden eensklaps vier wil de varkens op het geluid van de camera op het gezelschap af. Dr. v. d. Sleen sprong op een rots en wist zich zoodoende in veilig heid te stellen. Een der Zoeloespoorzoekers evenwel werd van de been geloopen en aan de knieën gewond. De rest van het gezel schap vond achter de hoornen een goed heenkomen. Dr. v. d. Sleen slaagde erin jakhalzen hyena's, gieren, giraffen, antilopen en nog vele andere diersoorten te filmen. Boerenwoning met opslag plaats uitgebrand Veel tarwe en stroo verloren gegaan Gistermiddag is brand uitgebroken in dé boerderij van J. Knook te Stompe toren (gem. Schermerhorn). De onmiddellijk gealarmeerde brand weer van Schermerhorn kon slechts weinig tegen de vuurzee uitrichten. Binnen een half uur was de boerenwoning met de daarachter gelegen opslagplaats uitgebrand Slechts de muren stonden toen nog over eind. De bewoners wisten zich tijdig in veiligheid te stellen, terwijl zij ook nog tijd vonden het vee te redden. Vijf ton tarwe en envtenstroo. welke «ri de schuur waren opgeslagen, werden door het vuur verteerd, evenals enkele duizen den mudden aardappelen. De brand is hoogstwaarschijnlijk ont< staan door tarwebroei. De schade is nog niet bij benadering te schatten, doch be loopt zeker duizenden guldens. Zij wordt 1 door ycrzekeiïng gedekt. De beide dictators Hitler, en Mussolini bij de Duitsche legeroefeningen Aan den stilstand, welke er sedert 11 Sept., toen dje Japansche troepen de Chineesche strijdkrachten uit de eerste defensielinies verdreven, iin dien strijd bij Shanghai was gekomen, is thans definitief een einde ge komen. De Japanners hebben het radio station bij Lioesjiahang bezet en verschil lende andere belangrijke punten bij Paotse Laotse en Sjantse. Met behulp van pas aangekomen verster kingen hebben de Japansche troepen een algemeen offensief ontketend over een front lijn van 30 mijlen, welke Lioehotsjen met Kiangwan en Sjap~i verbindt. In Takoe is, naar een D.N.B.-bericht uit Tientsin meldt, de cholera uitgebroken. Officieel wordt toegegeven, dat reeds twintig gevallen zijn geregistreerd. Vijf der zieken waren aan boord vam een Britsch schip uit Shanghai in Takoe, de haven van Tientsin, aangekomen. Takoe is de belangrijkste haven van Noord-China, via welke het geheele verkeer naar Tientsin en het achterland gaat. Men verwacht, dat de scheepvaart beperkt zal worden. Voorstad van Nanking gebombardeerd Woehoe, een voorstad van Nanking, is gistermiddag door Japansche vliegtuigen gebombardeerd. De toestellen wierpen een honderdtal bommen omlaag, waardoor twee reusachtige branden ontstonden, welke reeds twee c-oote huisenbLokker hebben vernield. Omtrent het aantal sladhtoffers is nog niets bekend. Het bombardement was voor de bewomere een volkomen verrassing, daar de Japan ners Woehoe hadden geplaatst op de lijst der veüfigheidsizones voor de buitenland sche autoriteiten. Ook Kanton is opnieuw gebombardeerd. Tot drie keer toe werden gedurende een half uur bommen geworpen op het vlieg veld in de voorstad Tsoengfa. Hierbij zou de geheele luchtmacht van Kanton ver nield zijia. Ook het fort Boccatigris bij Kanton werd bestookt. Mislukte aanslag op de „Izumo"? Gistermiddag heeft zich tijdens de ge vechten bij Shanghai een hevige ontploffing voorgedaan. Vermoedelijk had men hier te doen met een torpodo, welke was afgevuurd op het Japansche vlaggeschip „Izumo". Een artilleriegeveoht ontstond tusschen de Chi neesche batterijen van Poetoeng en de Ja pansche oorlogsbodems tusschen Shanghai en Woesoeng. Vermetele Chineesche mitrail- leurschutters openden van Poetoeng-punt het vuur op de „Izumo" en twee Japansche torpedojagers in de nabijheid. Een ziekenhuis beschoten Tijdens het bezoek van gisteren aan d«n onderminister van buitenlandsche zaken te Tokio, waarvan hnt doel was, een memoran dum te overhandigen, waarin herinnerd werd aan de voorgaande Britsche stappen ■naar aanleiding van de Japansche lucht bombardementen, heeft de Britsche ambas sadeur in het bijzonder de aandacht geves tigd cp het bombardement van het centrale ziekenhuis te Nanking. Boycot tegen Japan geëlscht De bond van mijnwerkers In Zuid-Wales. .velke 120.000 ledten telt, heeft in een reso lutie voorgesteld, een internationalen boycot van Japansche goederen in het leven te roepen. GENEVE EN DE SPAANSCHE KWESTIE Niet-inmenging blijft van kracht Del V a y o heeft namens het linksche Spanje te Genève de opheffing geëischt van de niet-inmengings-overeenkoms', opdat Va lencia zich op ruimere schaal van nieuwe hulpmiddelen zou kunnen voorzien. Elliott heeft echter namens Engeland den nadruk gelegd op de diensten, die de niet-inmengingspolitiek aan de zaak den Europeeschen vrede bewezen heeft nog bewijst en op de ernstige gevaren, die met de opheffing ervan gepaard zouden gaan. Elliot-1, heeft bovendien de verontwaardi ging van de vrienden van Valencia op zich geladen door aan del Vayo voor oogen houden, dat men het Spaansche vraagstuk niet slechts van Spaansch, doch vooral ook van algemeen Europeesch standpunt moet bezien. Delbos legde daarentegen den nadruk op den vasten wil der Fransche regeer'np, om aan de niet-inmengingspolitiek een de te maken, indien niet zoowel toekomstige inbreuken zouden vermeden worden, als dr reeds began® weder zouden worden onge daan gemaakt. Op een beslist dreigenden toon beeft Del- bos deze verklaring aan het adres van Italië en Duitschland gericht en daarbij hei vertrouwen uitgesproken, dat alle Volken- bondsstaten Frankriik hii dit streven naar "en strikte naleving der niet-inmenging zul len ondersteunen. Ondanks den dreigenden nadruk, waar mede Delbos over de mogelijke opheffing der niet-inmenging sprak, voor het geval dat de door Engeland en Frankrijk ge- wenschte besprekingen met Italië niet tot het gehoopte succes zouden leiden, gaf Del bos toch nog de verzekering, dat zijn klacht over de begane inbreuken niet mag be schouwd worden als een lijkrede op de nie t inmengingsovereenkomst. Del Vayo wilde slechts genoegen nemen met een resolutie voor onmiddellijke ophef fing der niet-inmengingspolitiek, terwijl de Engelschen een resolutie hadden voorge steld, waarbij de niet-inmengingspolitiek voorloopig nog als de meest wenschelijko werd verklaard en de hoop werd uitgespro ken, dat nadere besprekingen tusschen de groote mogendheden tot een strikte naleving ervan zouden leiden. Toen Del Vayo weigerde deze resolutie zelfs als grondslag van discussie aan te nemen en op de onmiddellijke opheffing der niet-inmenging bleef aandringen, verklaar den Delbos en Elliott ronduit, dat zij niet tot een onmiddellijke wijziging van de geheele politiek tegenover Spanje bereid zijn. De beraadslagingen werden hierop in de redactiecommissie verdaagd. Het marineslation te Karlskrona (Zweden) meldt, dat een buitenlandse!» vliegtuig zon der nationaliteitskenmerken, over de forten van Karlskrona is gevlogen. Het ministerie van defensie is van dit incident in kennis gesteld. Verscheiden personen beweren, dat het een Duitsch, yliegtuig was,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2