KERES WINT ACHTKAMP AKKERTJES DINSDAG 28 SEPTEMBER 1937 BINNENLAND Verhuring van woningen Gebouwd met steun van rijk en gemeente Eenige tijd geleden is op last van de Regeering een enquête gehouden naar het inkomen van de huurders van gemeente- en vereenigingswonin- gen. De aanleiding daartoe was, naar wij meenen, dat gedurig critiek werd uitgeoefend op de Regeering, omdat deze toeliet, dat personen met een behoorlijk inkomen een huis bewonen, waarvan de huurprijs lager is dan door de bouwkosten wordt gevorderd Deze taktiek zou de particuliere bouw nijverheid schade doen. Wij kunnen die klacht verstaan, doch zij geldt slechts voor een gering aantal wonin gen. omdat* de meeste verhuurd worden voor 'n prijs, welke op de vrije markt te bedingen valt. Van een bijdrage is dan meestal geen sprake. Hier komt thans nog bij, dat in verschil lende gemeenten Huurfondsen zijn gevormd, waarin de voordeelige saldi van sommige woningblokken worden gestort om daaruit tekorten op andere blokken te dekken. Van deze regeling heeft o.i. het Haagsche gemeentebestuur misbruik gemaakt door gelden uit dit fonds ve besteden tot gedeelte lijke dekking van het tekort op de exploita tie van het Tehuis voor Ongehuwden, een schepping der gemeente, welke in zeer ver wijderd verband staat met de woningnood. Thans is, zoo vernemen wij, namens den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de Woningvereenigingen medegedeeld, dat niet zal aangedrongen worden op vervanging van huurders, welke naar de meening der Regeering een te hoog inkomen hebben om in aanmerking te komen voor bedoelde wo ningen. Echter zullen in het vervolg deze woningen uitsluitend moeven worden ver huurd aan gegadigden, welke wat hun be roep en inkomen betreft, tot de arbeidersbe volking behooren. Ook deze bepaling kunnen wij moeilijk verstaan omdat ze blijkbaar ook geldt voor woningen, welker exploitarie-rekening sluit of een voordeelig saldo oplevert; maar de uitvoering wordt moeilijk, omdat geen dui delijke inkomengrens is aangegeven. In het algemeen blijft het lastig om uit te maken wie een arbeidersinkomen geniev. terwijl er bovendien in den regel meer een streven is om boven dan beneden zijn „stand" te wo nen. Centrale van Rijkspersoneel Ingezette actie zal voortgang vinden Het dagelij ksch bestuur van de Centrale van Rijkspersoneel kwam bijeen ter bepaling van zfjn houding ten aanzien van de mede- deeling in de miMioenen-nota en ter formu leering van het in de Centrale Commissie voor Georganiseerd overleg in te nemen standpunt bij de behandeling van het op de agenda van 5 October as. opgenomen punt: salarispositie rijkspersoneel en onderwijzers. Het bestuur handhaafde zijn eenmaal in genomen standpunt, houdende den wensch om de 5% salarisverlaging, opgelegd met ingang van 1 Januari 1936, ongedaan te maken en opneming in het bezoldigingsbe sluit van een clausule, welke het rijksperso neel bij verhooging van het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud een evenre dige verhooging van inkomsten verzekert. Verder werden maatregelen genomen om de ingezette actie voortgang te doen vinden, teneinde tot het gestelde doei te geraken. Christelijk Vacantieverbliif te Noordwijk Men schrijft ons: Nu de zomerperiode afgeloopen is, kan ge- contaveerd worden, dat de exploitatie van het eerste jeugdvacantieverblijf uitgaande van de Chr. Ver. „Vacantie-Onderdak", te Noordwijk aan Zge. een geslaagde poging is geweest. Ondanks het feit, dat eerst' begin Juli per advertentie de opening kon worden bekend gemaakt en dus bijna alle vacantie- plannen gemaakt waren, kon een 400-tal overnachtingen worden geboekt, terwijl in het tehuis zelf een prettige geest van saam- hoorigheid heerschte. De plaatselijke be heerscommissie hoopt dan ook het volgende jaar op een 1000-tal overnachtingen en zal niets nalaten om de bezoekers en bezoek sters zoo goed mogelijk te ontvangen. Bovendien zal het komen vergemakkelijkt worden, doordat de C.V.V.O. alsdan haar net van Christelijke vacantieverblijven hoopt ge reed te hebben, waartoe bereids succesvolle onderhandelingen op verschillende plaatsen in de diverse provincies worden gevoerd. Meestal wordt hierbii gebruik gemaakt van bestaande verenigingsgebouwen, die met betrekkelijk geringe kosten gedurende de zo merperiode (15 Juli1 Sept.) ingericht wor den als jeugdtehuizen, waarbij de C.V.V.O. de controle heeft op de leiding en inrichting, zoodat de ouders hun grootere kinderen met vrijmoedigheid naar deze tehuizen, die niet alleen nachtverblijf, jnaar ook langeren lo- geertijd willen geven, kunnen laten gaan. Inlichtingen geeft 't secretariaat Leeuwar- derweg 74, Amsterdam-Noord. Belangstelling voor de Nederlandsche weermacht In den Laatsten tijd valt gelukkig alom in den lande een toenemende belangstelling voor de weermacht te constateeren. Wie herinnert zich niet de plechtige beëediging van Z.K.H. Prins Bernhard tot Nederlandsch officier in December jJ. en de vreugdevolle dagen van Januari, toen alle onderdeelen van de weermacht de eer genoten H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard op hun tocht naar Stadhuis en Kerk te es corteeren en de weg af te zetten? Op ieder, die deze gebeurtenissen mocht aanschouwen, heeft de keurige houding van den Nederlandschen soldaat een diepen in druk gemaakt. De leuze door sommigen uitgesproken, dat de Nederlander geen belangstelling voor zijn leger heeft, is onwaar gebleken, men zie slechts de dichte drommen die web op Ko ninginnedag om een parade scharen en de talrijke toeschouwers bij leger- en land- stormdagen. Juist om aan deze militaire plechtig heden meerdere luister bij te zetten, ligt het in het voornemen van het Genootschap voor Militaire Traditie en Uniformkunde, secre tariaat Lange Voorhout 7, 's-Gravenhage, in samenwerking met de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" een actie op touw te zetten, teneinde de verschillende Korpsen geschenken in den vorm van paradetrommen, klaroenen, kla roenvaantjes, enz. door de burgerij van garnizoensplaatsen en door de bevolking van provincie of streek waaruit de korpsen hun dienstplichtigen trekken, te doen aanbieden. Het Genootschap denkt hierbij voorname lijk aan de regimenten infanterie; de tot een bereden korps behoorende dienstplichtigen zijn toch meestal uit meer dan één land streek afkomstig, terwijl vele van die korp sen reeds geschenken ontvingen in den vorm van pauken, paukenpaarden, trompet vanen, enz.; de infanterie is in dit opzicht ietwat misdeeld. Ter verwezenlijking van dit plan zal het noodig zijn, dat plaatselijke commissiën in het leven worden geroepen, die zich tot taak stellen, het initiatief te nemen om de bewo ners van steden en dorpen, van wie trou wens velen zich nog wellicht tot hun oude korps aangetrokken gevoelen, op te wekken, voor het beoogde doel iets bij te dragen. Het Genootschap twijfelt dan ook niet of in tal van plaatsen zullen personen worden gevonden, die het initiatief willen nemen een actie als bedoeld, op touw te zetten. Wel licht ware de medewerking in te roepen van organisaties, wie de belangen van het vader land en des zelfs weermacht na aan het hart liggen. AULe mogelijke inlichtingen zijn aan het secretariaat te bekomen. Teneinde te weten te komen in hoeverre dit plan voor verwe zenlijking vatbaar is, zal het Genootschap gaarne in contact komen met hen die kans zien een commissie in het leven te roepen of deze actie willen steunen. Politieke bedrijfsverzekering Het zekere voor het onzekere Hoe onbestendig het leven ook moge zijn, eenige zekerheid is toch wel te verkrijgen, aldus schrijft de roode pers. De drie katho lieke ministers, die tevens Kamerlid waren, blijken hiervoor een scherp oog te hebben. Zij hielden althans een achterdeurtje open door. bij hun bedanken als Kamerlid, ge bruik te maken van de mogelijkheid, die de Kieswet biedt om weder voor de vervulling van een vacature in aanmerking te mogen komen, voor het geval zij soms minister-af mochten raken. Opmerkelijk is, dét de vier protestantsche ministers stuk voor stuk deze mogelijkheid hebben versmaad. Zijn zij op timistischer gestemd ten aanzien van de le vensduur van het kabinet dan de katho lieken? Nederlandsche Volkskarakters Ieder die van Nederlandschen stam is, vindt hier xijn streekkarakter ge teekend Naar ons wordt bericht, zaïl dit najaar bij den Uitgever J. H. Kok N.V. te Kampen een prachtwerk verschijn én, dat voor iede- ren Nederlander en voor allen, die van den Nederlandschen stam zijn, bijzonder belang wekkend is, omdat men er het volks karakter van zijn eigen streek of stad, en dus zichzelf er in -geteekend ziet. Het werk wordt verlucht met ongeveer 60 prachtige foto's van Willem van Mal se n, die heel Nederland en half België is doorgetrokken speciaal voor het maken van opnamen voor dit werk. Elke foto geeft een portret van een karakteristieken vertegen woordiger van een streek. Het boek wordt samengesteld onder re dactie van den bekenden schrijver Anne de Vries en den dialecten-kenner Drs P. J. Meertens, met een groot aantal mede werkers. Elke bijdrage is geschreven door een auteur, die de bevolking van de beschreven streek door en door kent. Voor dit door-en-door Nederlandsche boek zal zonder twijfel groote belangstelling zijn onder alle lagen van de Nederlandsche be volking en bij Nederlanders van de meest uiteenloopende richtingen. Het is dan ook inderdaad een nationaal werk bij uitnemend heid. Roekeloosheid met den dood bekocht Jongeman sprong voor de „aardigheid" te water Gisternacht om kwart over één werd de politie gewaarschuwd, dat een jongeman in de Heerengracht te Amsterdam te water was geraakt. Zij toog er op uit met dreggen en slaagde er na twintig minuten in het lichaam van een ongeveer 24-jarigen jongeman uit het water te halen. Onmiddelijk werden pogin gen in het werk eesteld om de levensgeesten op te wekken, doch dit mocht niet meer baten. De toedracht van dit ongeval is. naar ver luidt, het gevolg van verregaande roekeloos heid van het slachtoffer. De jongeman liep in gezelschap van een vriend langs 't water. Beiden waren weliswaar niet onder den in vloed van sterken drank, doch blijkbaar toch verre van normaal. Zonder dat er eenige aanleiding toe was, zeide de 24-jarige J. L. tot zijn kameraad: Wat wed je. dat ik in het water spring? De daad bij het woord voegend, sprong L. in de gracht. Stom ver baasd bleef de vriend een oogenblik op den kant staan, maar toen hij L. niet zag hoven komen, sprong hij eveneens in het water om zijn vriend te redden, hetgeen hem evenwel niet mocht gelukken. Smokkelende Duitsche kappers Douane ontdekte de buit De douanebeambten van het douane kantoor Beek (gem. Ubbergen) hebben gistermidag een personenauto in beslag ge nomen. De heeren, die in dit voertuig zaten, trachtten frauduleus een hoeveelheid Eau tie cologne en een huishoudmachine van Duitschland naar Nederland in te voeren. De inzittenden waren twee kappers van Duitsche nationaliteit, woonachtig te Haar- 1 e m, die op de vraag der beambten of er iets viel aan te geven, ontkennend antwoord den. Toen de douaniers evenwel achter in de auto keken, zagen zij een nieuw onderdeel van de huishoudmachine, hetgeen argwaan wekte. Zij lieten een in de auto liggend hondje opstaan en toen kwam de hcele ma chine te voorschijn. De ambtenaren stelden nu een verder grondig onderzoek in, met het gevolg, dat er 35 kleine en 6 groote flesschen eau de cologne werden gevonden. Alles werd in beslag genomen. Nadat pro ces-verbaal was opgemaakt, konden de heeren vertrekken. De weg ApeldoornZwolle Er komen fietspaden Onlangs hebben wij een en ander mede gedeeld over het tracé van den ontworpen autosnelweg ApeldoornZwolle. Wij vernemen thans, dat het tevens in de bedoe ling ligt, tusschen beide steden een verbin ding voor rijwielen aan te leggen. Deze zal bestaan uit'twee vrij liggende banen, loopen- de langs den thans bestaanden weg. Alleen bij Hattem over den dijk zal met een baan, die dan echter breeder zal zijn, wor den volstaan. De streek wordt geacht, van deze verbin ding meer nut te zullen hebben dan het ge val zou zijn geweest wanneer de fietspaden zouden worden aangelegd langs den nieu wen autosnelweg. Ook zal nu de veiligheid van het verkeer langs den thans bestaanden Weg gebaat worden, aangezien de wielrijders van hun eigen paden gebruik zullen kunnen maken. De minister heeft voor den aanleg van deze fietspaden een bedrag uit het verkeers- fonds in uitzicht gesteld. Zoodra het plan voltooid en door dein mi nister goedgekeurd zal zijn, zal het onmid delijk ter uitvoering komen. Men hoopt hier mede reed® in het voorjaar van 1938 te kun nen beginnen. GELD GESTOLEN IN DIENSTBETREKKING De dienstbode H. S. was bij een dominee te Oegstgeest in betrekking en op zeke ren dag werd in zijn huis een taschje met "huishoudgeld vermist. Het meise zeide aanvankelijk niets van 't geld af te weten. Doch later bekende ze, dat zij het had gestolen. Op de zjtting van de rechtbank trok ze deze bekentenis weer in, doch zij werd schuldig verklaard en veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waar van vier voorwaardelijk. Ook in hooger beroep voor het gerechts hof ontkende ze den diefstal te hebben ge pleegd. Doch de procureur-generaal achtte haar eveneens schuldig en vroeg dezelfde straf als de rechtbank had opgelegd, doh met een voorwaardelijk gedeelte van zes maanden. Het Haagsche Hof veroordeelde haar tot een gevangenisstraf van 12 maanden, waar van 6 voorwaardelijk met aftrek van de ge- heele preventieve hechtenis. DOODELIJK ONGEVAL. Gistermicïdag was de ongeveer 28 jarige gehuwde E. J. van L. 'usschen Breda en Oudenbosch bezig met het laden van stroo. Bij het aantrekken van de staaldraad schoot de pal los, waardoor van L. een siag kreeg van het ijzer, welke zoo hard aan kwam, dat hij op slag dood was. Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. De Estlander heeft een prachtige wedstrijd achter den rug Nieuw tijdperk van romantische schaakstijl ingeluid Flohr en Capanblanca presteerden weinig Alle partijen in de laatste ronde van den achtkamp te Baden zijn remise geworden. K e r e s heeft thans defini tief de eerste prijs behaald met 9 pun ten. Fine is als tweede geëindigd en heeft een goede wedstrijd achter den rug. De prestaties van Capablanca en Flohr, die resp. als derde en vijfde eindigden, zijn tegengevallen. Was de partij tusschen Capablanca en Keres in de laatste ronde van den acht- karnp reeds spoedig beslist na 21 zetten remise ook de andere partijen Konden na vrii korten tijd beëindigd worden. De partij R a g o z i nF 1 o h r werd na 69 zetten remise. Het was een toren-eindspel, waarbij Flohr nog trachtte iets te bereiken, doch er niet in slaagde de overwinning te behalen. Reshevsk y-F ine was 'n span nende partij. De Amerikaanse he kampioen won en pion, doch kon in tijdnood niet de allerbeste zetten vinden. In het daarop vol gende toreneindspel bleek de pluspion waar deloos te zijn, zoodat na 57 zetten tot remise besloten werd. Ook E 1 i s k a s e sP e t r o v werd remise, in een Hollandsche partij. De Oostenrijker had een pion meer, dodh dit bleek niet vol doende te zijn om te winnen. De partij Petro vRagozin uit de der tiende ronde werd remise na 82 zetten. In het toreneindspel wist Petrov zijn iets betere stelling niet in winst om te zetten. De eindstand van den aahtkamp luidt: 1. Keres 9 punten. 2. F i n e 8 punten. 3. en 4. Re s he v sky en Capablanca ieder V/z punt. 5. Flohr 7 punten. 6. en 7. Eliskases en Ragozin, ieder 6 punten. 8. Petrov 5 punten. In de dertiende ronde is wél gebleken, dat Keres nog een eigenschap mist, n.k het vermogen een partij tegen een gelijkwaardi- gen tegenstander in remise-vaarwater te brengen. Hier ontbreekt hem de routine, zijn spel is nog te onbevangen voor remisege- schuif. Tegen Reshevsky had hij het heel wat eenvoudiger kunnen doen, vooral, omdat hij Wit had. Het was een aangenomen dame- gaanbiet, waarin Keres omstreeks den twin tigsten zet geheel overbodig een pion gaf, van welk aanbod Zwart natuurlijk een dank baar gebruik maakte. Reshevsky rook plotse ling den tweeden prijs en speelde als een leeuw. Hij rukte, onder opoffering van zijn e-pion met zijn b-pion op naar b2, waardoor hij het witte spel geheel vastlegde, hoewel er behalve torens en dame, aan weerszijden, ongelijke raadsheeren op het bord waren. Tevens won hij door een aardig scbijnoffer van zijn looper den geofferden pion terug, terwijl Keres zeer gehandicapt was door den zwarten b-pion, die als een angel in zijn spel stak. Wit kon zijn stukken niet gunstig op stellen en verloor daardoor nog twee pion nen. Keres gaf op, toen de tijdcontrole voor bij was. Het viel op, dat hij zich ditmaal ook uiter lijk zeer inspande. Hij streek zich door de haren, schoof op zijn stoel heen en weer en verkeerde daarbij in hoogen tijdnood. Dr. Euwe's oordeel Dr. M. Eu we schrijft ons: De Ooetenrijksche wedstrijd is geëindigd en hoewel de laatste ronden nog door verschil lende verrassingen gekenmerkt werden, kan men dat aan den einduitslag heelemaal niet meer zien, want deze vertoont precies de zelfde volgorde der topspelers als een halve week geleden, t. w. 1. Keres, 2. Fine, 3. en 4 Capablanca en Reshevsky, 5. Flohr. De Estlandséhe grootmeester heeft zich dan toch op de eerste plaats gehandhaafd, niet tegenstaande zijn tegenslagen der laatste ronden. Zeer moeilijk is dit overigens niet geweest, want ook met een nul in de laatste ronde dat zouden dan drie nederlagen na elkaar geweest zijn was Keres nog num mer één geëindigd. Weil een bewijs, welk een groot-en voorsprong de jongste deelnemer van het tournooi op zijn concurrenten had. Het valt dan ook bijna niet te verwonderen, dat Keres onder deze omstandigheden, wat licht zinnig geworden is en vooral niet, wanneer men bedenkt, dat Keres nog niet veel tour- nooi-ervaring heeft en dientengevolge in de eerste plaats de „finishing touch" mist. Schaken I Zien we echter van deze ongelukkige finale af, dan kan men vaststellen, dat Keres een prachtigen wedstrijd achter den rug heeft en wel in de eerste plaats op grexnd van het ge halte zijner partijen. De manier, waarop hij den eindspelkunstenaar Reshevsky in een bijna gelijkstaand eindspel versloeg, waarop hij den tacticus Flohr door een onverwachten paardzet tot capitulatie dwong, waarop hij Capablanca door fijna manoeuvres in een totral verloren stelling bracht, waarop hi; ten slotte den verdediger Eliskases totaal over rompelde, dat alles stempelt Keres tot een speler van veelzijdige kwaliteiten, zooals de •vb aak wereld er nog maar weinig gekend •aes't. Juist de omstandigheid, dat men in Keres' spel nog .enten kan aanwijzen, en heueeh niet zoo weinig - verser aft de zéker heid, dat de ïlstlander een prachtige toekomst tegemoet gaat. De tweede prijswinnaar Fine heeft zich na zijn falen in den wedstrijd te Kemeri vol komen gerehabiliteerdhij was de eenige in dit toumooi, die geen enkele partij verloor, hetgeen ook weer min of meer het gevolg was ven hypervoorzichtig spel, om toch voor al te voorkomen, dat SemmeringBaden een herhaling van Kemeri zou worden. Tegen het einde van den wedstrijd scheen het even, dat Fine zelfs een kans op den eersten prijs zou krijgen, maar de Amerikaan was wel zoo verstandig zich niet onnoodig bloot te geven, want tegenover deze kleine kans, om Keres in te halen, stond de veel grootere kans, om naar de vijfde plaats af te dalen, daar zijn volgers slechts halve of heele punten achter stonden. Fine won in den geheelen wedstrijd slechts tweemaal en maakte niet minder dan twaalf maal remise.... Van deze twaalf re mises kwamen er zes zonder veel strijd tot stand, maar in de overige zes heeft Fine hard moeten vechten. Tegen Capablanca (eerste partij) en Reshevsky (tweede partij) be reikte hij slechts op het kantje af remise maar tegen Eliskases (eerste partij) en Res hevsky (tweede partij) had Fine bijna ge wonnen. Alles bijeengenomen kan Fine op een goeden wedstrijd terugzien. Capablanca zal wel niet zeer tevreden zijn met zijn gedeelden derden prijs, maar objec tief bekeken verdiende hij ook niet beter. Als zwartspeler koos hij steeds dezelfde opening (Slavisch damegambiet) en nam vaak zeer vroegtijdig met remise genoegen. Een derge lijke tactiek moge in een tweekamp tot suc ces leiden, ki een tournooi is zij volkomen misplaatst. Wie niet steeds op het volle punt speelt, is practisch reeds bij voorbaat voor den eersten prijs uitgeschakeld. In dit op zicht gaf Keres allen deelnemers een uitste kend voorbeeld, dat helaas te weinig navol ging vond. Capablanca won slechts tweemaal, een maal door zeer sterk spel en eenmaal door een blunder van zijn tegenstander (Flohr), geluk heeft de Cubaan verder nog gehad in zijn partij tegen Keres, maar in de partijen tegen Fine en Ragozin was hij minder ge lukkig, geluk en ongeluk houden elkaar dus ongeveer in evenwicht. Capablanca heeft derhalve teleurgesteld op een oogenblik, dat hij een overwinning voor de bevestiging van zijn reputatie zoo drin gend noodig had. Misschien zal de Cubaan zijn schade in latere wedstrijden inhalen, zoo als hij dat ook het vorig jaar deed; na zijn falen te Margate volgde de eerste prijs te Moskou en de gedeelde eerste prijs te Not tingham. Voorloop ig zijn er echter nog geen belangrijke wedstrijden In zicht, welke den Cubaan de gelegenheid kunnen bieden zich te herstellen. Reshevsky is er niet In geslaagd zijn suc ces van Kemeri te herhalen. Hij is een onder nemend speler, maar hij heeft te sterk zijn ups and downs. Bovendien is het een fout van hem, dat hij het te zeer op de laatste minuten laat aankomen, want als zijn tegen standers daar eenmaal op ingesteld zijn, kan deze gevaarlijke tactiek makkelijk tot een debacle leiden. Toch kan Reshevsky met vol doening op zijn tournee terugzien: de oefening met Europeesche spelers zal zonder twijfel een weldadigen invloed op zijn spel hebben, zij het ook niet kwantitatief, dan toch kwalitatief. Flohr, die in Kemeri en Stockholm geen enkele partij verloor, en op grond van zijn constant spel door de F.I.D.E. als eersten candidaat voor het wereldkampioenschap werd uitverkoren, verloor te Semmering en Baden niet minder dan drie partijen, (het voorspel meegerekend'). Blijkbaar heeft dit maal de scherpe prikkel ontbroken, mede als gevolg van het moreéle succes op de F.I.DE.- vergaderlng te Stockholm. Het blijft in tusschen te betreuren, dat zoo wel de officieele candidaat Flohr, als ook de officieuze candidaat Capablanca zoo weinig gepresteerd hebben. Het is als bet ware een waarschuwing tegen het systeem, den preten dent voor den eeretitel reeds jaren van te voren te bepalen. Intusschen is het de vraag, of men dit systeem door een beter kan ver vangen, omdat voor wedstrijden om het schaak-wereldkampioenschap gewoonlijk een lange tijd van voorbereiding vereischt wordt. DE SCHAAKLOOPBAAN VAN KERES Thans opgenomen in de groep der twintigers Zooals we gisteren reeds in een deel van onze oplaag konden vermelden heeft de 21- jarige Keres den sterk bezetten acht kamp gewonnen. Paul Keres is, als zoon van een kleer maker, in 1916 te Par.iu in Estland geboren. Hij is student in de wiskunde te RevaL Op zeer jongen leeftijd heeft Keres het schaken geleerd en reeds dadelijk vestigde hij de aandacht op zich door zijn correspond dientiepartijen. Zeer spoedig nam hij een vooraanstaande positie in het schaakleven van zijn land in, Keres houdt in een notitieboekje, de re sultaten van zijn partijen altijd keurig bij. Voorts noteert hij zijn zetten in officieele wedstrijden zoo neties een uitzondering onder de meestens dat Hans Kmoch, de tournooileider van Kemeri, hem voor dat onderdeel gaarne den eersten prijs zou hebben toegekend. Aljechins stijl Van alle jongere spelers imponeert de Stijl van Keres het meest. De Estlander ia vol ondernemingslust, heeft een uit- gesproken voorkeur voor gambieten, ontwikkelt vrijwel altijd een aanvallend spel. Geen wonder, dat zijn ■wijze van spelen vaak met die van Aljechin ver geleken wordt. En ondanks zijn aanval* lend spel, verwaarloost Keres de verde diging niet, integendeel, hij is zeer taai en moeilijk te verslaan. Theoretisch is hij uitstekend op de hoogte en hij heeft een speciale studie gemaakt van ope ningsvarianten, Keres' sportiviteit wordt alom geroemd. Hij neemt een verliespartij rustig en kalm op, maar wee... dien verliezer. Immers, bij een volgende gelegenheid speelt Keres tegen zijn overwinnaar altijd scherp op winst. Dat hebben Flohr, Aljechin en Reshevsky; ondervonden. Euwe heelt hij nog niet kun nen slaan. Velen zien in de toekortist, na een reeks van jaren, in Keres een toekom- stigen wereldkampioen. Zijn schaakloopbaan In 1935 behaalde Keres Voor de eerste maal het kampioenschap van zijn land. Hij was toen 19 jaar oud. Het gevolg was, dat hij naar Warschau ging. waar hij 12y2 uit 19 punten behaalde. Het jaar 1936 bracht hem enkele opmer- kelijke successen. Een nationaal tournooi* in April, won hij met 9 punten uit 10. In Mei ging hij naar Bad Nauheim. Het gevolg was, dat hij een uitnoodiging kreeg voor. het Juli-tournooi te Zandvoort. Met Tartar kower deelde hij aan het Noordzeestrand de derde en vierde plaats. Slechts Fine en Euwe Varen voor Keres geëindigd. Van Zandvoort reisde Keres naar München, waar in Augus-i tus een z.g. olympiade, een officieus landen- tournooi, werd gehouden. Hij verbeterdel zijn Warschausche score aanmerkelijk, be* haalde 15V£ punt uit 20 partijen, een per centage van 77y2. Na München volgde nog een tournooi te HeJsingfors. De Pool Fryd- man werd eerste met 7% uit 9. Keres wou' dien tweeden prijs met 6*4 punt. In Maart 1937 werd te Margate een tour nooi gehouden. Samen met Fine deelde hij den eersten en tweeden prijs voor Aljechin, Hij stak het Kanaal over en nam in April1 deel aan het tournooi te Ostende. Wederom deelde hij de bovenste plaatsen, behalve met Fine ook met den Zwitser Grob. Na' Ostende kwam Praag, een kwalitatief minder sterk bezet tournooi. Onbedreigd eindigde hij bovenaan. Het bekende tournooi te Ke meri volgde. Met geringen achterstand op' Flohr, Reshevsky en Petrov die de bo venste drie plaatsen bezetten deelde Keres met Aljechin den vierden en vijfden prijs. Inmiddels had Keres er een landgenoot concurrent bijgekregen. Te Parnu werd: een wedstrijd georganiseerd. De 19-jarigé Paul Schmidt werd in de woonplaats van! Keres eerste, terwijl Keres, Flohr en Stahl- berg tezamen de volgende drie plaatsen in namen. In den sterk bezetten achtkamp m Oostenrijk Semmering-Baden, heelt Keres de bekroning van zijn capacitei ten gevonden. Hij is eerste geworden met een fraaie score, vóór Flohr. den officieelen candidaat voor den wereld titel, vóór Capablanca, den ex-wereld kampioen en ofiicieuzen candidaat, vóór Fine, vóór Reshevsky. Keres kan thans met voldoening het eerste gedeelte van zijn waarlijk sensa- tioneele schaakloopbaan afsluiten. De internationale schaakwereld ziet met belangstelling uit Tiaar 't tweede deel^t- Elisfcasea, de Oosterurijksche kampioen, heeft zich na een zeer slechten start (l'/i uit 7) aardig omhoog gewerkt (6 uit 14) en smaakte o.m. het genoegen zoowel van Ca pablanca als van Keres te winnen. Ragozin, die als de tweede speler van Rus land beschouwd wondt, heeft enkele goede dingen gedaan, maar alles bij elkaar toch teleurgesteld. Het is weer eens gebleken, dat Sowjet-Ruslamd behalve Botwinnik geen anderen speler van extra klasse beziit. Petrov sluit de lijst der deelnemers en laat daarmede zien, dat zijn fraai resultaat te Kemeri toch tot op zekere hoogte op toeval berustte, vooral het eindspel beteekent een ernstige zwakte van den Let, welke vooral in de eerste helft van dit tournooi tot uitdruk king kwam. Van de 56 partijen, welke in dit tournooi gespeeld werden, eindigden er 33 met remise, dat is dus bijna 60 pet. Hetgeen inderdaad een zeer hoog percentage beteekent. De re mises zonder strijd, de z.g. salonremises zijn echter belangrijk geringer in aantal, zooals het best blijkt uit den gemiddelden tijdsduur der partijen, welke ruim vijf uur bedraagt. Een Mik op de eindlijst laat zien-, dat de extra klasse zich tenslotte toch nog gehand haafd heeft (hun vertegenwoordigers immers bezetten de vijf eerste plaatsen) al is het ver schil ook niet zoo frappant als men aanvan kelijk mocht verwachten (1911). De Rijksweg IJsselmonde—Zwijrjdrecht friet 6 meter verbreed. Het hiertoe noodige zand wordt met een gcooten excavateur afgegraven op 't opgespoten terrein in den hoek Kreekweg—Nieuwendijk* Belangrijker dan dit feit is echter de on verwachte zege van Keres, welke mogelijk een nieuw tijdperk van den romamitischen '«haafkstijl Meidt. Nerveuze slapeloosheid Kunt Gij den slaap niet vatten? Te helder, nog opgewonden von drukke besprekingen? Is Uw geest nog te veel vervuld van al die problemen, die het leven nu zoo moeilijk maken, zorg dan tot rust te Icomen en heerlijk in te slapen Neem 'n "AKKERTJE" dat U kalm zal ma ken en een ongestoorde nacht rust zal geven. Morgen „frisch" 'Solgeni recept iron Apotheker Dumont Metalen zak-etui met 3 stuks 20 cent. Glazen kokertje met 12 stuks 52cent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8