LAATSTE 'NIEUWS Het 75-jarig bestaan van de School met den Bijbel Fraai Jaarverslag van Philips PEEK aCLOPPENBURG DINSDAG 28 SEPTEMBER 1937 TWEEDE BUAD PAG. 7 Leiderdorp EEN MOOIE HERDENKINGSAVOND Veel sprekers voeren het woord De belangstelling voor deze herden kingsavond die gehouden werd in de Gereformeerde Kerk, was zeer groot. Dit kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet. Onder de aanwezigen be vonden zich o.a. het voltallig college van B. en W. Voorts de heer H. Schilp, inspecteur C.N.S. en de heer J. Baak J.zn., inspecteur L.O. te Leiden. Ook waren aanwezig de oud-hoofden, de hoeren D. W. Dondorp en C. v. d Zwet, alsmede de heeren v. Prooijcn, oud- onderwijzer. De voorzitter van heï 'schoolbestuur, de heer G. I. o s, opende deze vergadering op ide gebruikelijke wijze. In zijn openingswoord wees hij er op. dat de grondtoon der blijdschap van dezen avond moest zijn uit de door hem gelezen1 Psalm 103 de woorden: „Vergeet nooit een Van Zijne weldaden". Het is onze taak. al dus sprhet jonge geslacht er op te wijzen, dat het geen kleine zaak was die de op richters der schóól hebben tot stand ge bracht, daarmee handelend in den geest van Hem, die gezegd heeft: „Laat de kin- derkens tot Mij komen". Vergeleken bij wat onze ouders en voorouders hebben tot stand gebracht is onze taak nu licht. Wij maaien wat zij hebben gezaaid. Hen te eeren voor wat zij deden is onze plicht; wij danken daarin God. Na nog in 'F bijzonder welkom te hebben geheeten de door ons hierboven reeds ge noemde personen alsmede den heer Veer man, rustend hoofd der Chr School te Bos koop die voor 75 jaar als eerste leerling de school binnenstapte, was het woord aan ds. .T. B. v. d. S ij s, te Amsterdam, voor het houden van de feestrede. Bede ds v. d. Sijs 14 Spr. begon met te verklaren, dat hij als öud-leerling van de school, met blijdschap de uitnoodiging om dezen avond te spre ken, had aangenomen. Het deed hem veel genoegen velen van zijn oud-klassegenoo- ten, waarvan de meesten thans met hun yrouwen, weer voor zich te zien. Spr. vertelde dan het een en ander van wat hij had gelezen uit het ge denkboek van de Christelijke scholen voor wat betreft Leiden en omgeving, waaruit bleek de groote offervaardig heid die er vroeger was om tot op richting van een School met denÏBijbel te komen In de zorg van de ouders om Chr. onderwijs .voor hun kinderen te krijgen1, kwam uit, dat zij verstonden de hooge roeping, die zij hadden. Het besef hiervan drong tot daden en tot hoog geestelijk leveni p- Spr. memoreerde dat in' de na de groote revolutie volgende janen de invloed van de kerk en de ouders op de school gering was. Er kwam pas verandering in dezen toe stand bij de Wet van 1857, die toestond,, dat ouders gemeenschappelijk ct> eigen kosten aan gedoopte kinderen bijzonder onderwijs konden doen geven. De school was van de ouders. Spr ging dan na of dit in onzen tijd nog Wel het geval is. Is de bijzondere school nu nog wef geheel van de ouders, met name na de financieele gelijkstelling? Wordt nu de zorg niet te veel in handen gelegd van de besturen? Spr. dacht hier aan school- Voeding, schoolkleeding, schoolartsen. Het gevaar bestaat nu, dat de ouders ontkomen aan de gedachte, dat zij zelf allereerst de Verplichtingen hebben. De school is van de ouders. Dit moeten zij steeds blijven voe len. Daarom is meeleven met de school en met de Catechisatie eerste vercischte. De Schrift en de Belijdenis verlangen van ons, dat wij onze gedoopte kinderen opvoeden in de vreeze des Hoeren. Hiermede is op onze schouders een groo- le verantwoordelijkheid gelegd, maar wan neer wij die plicht volbrengen dan zal God piet ons zijn tot in lengte van jaren. Met de bede tot God, dat Hij steeds Zijn Zegen zou geven op het onderwijs aan deze School, besloot spr. zijn met groote aan dacht gevolgde rede. Toespraak van den Burgemeester De volgende spreker was de Burgemees- ïer, de heer K. Brug. Spr. ging na de bemoeiingen, 'die een ge meentebestuur „vooral na de financieele ge lijkstelling ook met een bijzondere school heeft. Het betreft hier het aanvragen van Velerlei zaken, w.o. leermiddelen. Spr. wil de hier nu gaarne openlijk veklaren, dat het gemeentebestuur van Leiderdorp in de- Zen steeds prettig kon samen werken met het bestuur van de jubileerende school. Spr. ging dan na wat in de opvoeding de taak was van ouders en onderwijzers, n.l. Om van de kinderen zoo mogelijk te maken bruikbare leden van Kerk, Staat en Maat schappij. Een deel van de jeugd zal leiden de posities moeten bekleeden in de toe komst; er zullen onder hen zijn, die later tieel uit moeten maken van het gemeente bestuur. Het onderwijs zal nu zoo moeten zijn, dat zij bekwaam worden voor de late re taak. Dit kan, volgons spr, alleen als in het onderwijs God de plaats heeft, die Hem toekomt. Spr. eindigde met den wensch, dat onder Gods zegen de school verder moge groeien en bloeien. Vele gelukwenschcn De heer H Schilp inspecteur C. N. S., Sprak ook namens do Vereen. Chr. Nat. Schoolonderwijs. I-Iij deelde mede, nog kort Voor deze herdenkingsavond een beznek aan de School te hebben gebracht en be paalde zich in zijn toespraak dan ook hoofdzakelijk tot de werkzaamheden van het onderwijzend personeel, dat volgens hem met liefde en toewijding zijn taak ver- Vul do. De heer J. Baak J.zn., inspecteur L.O. ïe Leiden, zei aangenaam verrast te zijn Hoor de aan hem gerichte uitnoodiging, wijl Leiderdorp wegens de .veranderde indee ling van de inspectie niet meer tot zijn dienstkring behoorde. Van het schoolbe stuur getuigde hij, dat dit steeds veel zor gen voor deze school heeft gehad. Het per soneel spoorde hij aan het gevicn van het onderwijs te beschouwen als een gewetens zaak. Het hoofd der school, de heer A. W i s- s e 1, wees er op, dat er bij dit jubileum overvloedig reden is God te danken. Bij de oprichting der school in 1862 was er een liberaal regiem. De gemeenteraad was libe raal. Thans is deze rechts. Hij zag dit als een gevolg van de oprichting der school, evenals hij de rechtsche regeering van thans een gevolg vond van de bijzondere scholen alom in den lande. Is er dus reden tot dank en tot juichen, deze avond is er ook eien .van ootmoediging. Hij gewaagde dan van de vele werkers die vielen Maar ondanks dit uitvallen blijft de school om dat God blijft. De heer Van Her Zwet, oud hoofd der school richtte een kort woord tot ouders en personeel. Dti werk, aldus spr., is niet het Uwe, doch het werk van God. Hij gebruikte II slechts als middel, doch zou het buiten U ook kun nen. Ouders en onderwijzers hebben steeds te bedenken dat de kinderen, aan hun zorgen toevertrouwd, niet zijn van de wereld doch van de eeuwigheid. Daarom dient tel kens de vraag gesteld, welk voorbeeld wij de kinderen geven. De kinderen letten op ons en wij moeten daarom elkander opbou wen in heil ie geloof. In een godsdienstige sfeer zal de kinderziel gedijen. Na den heer Van der Zwet werd nog door eenige personen het woord gevoerd. Het ge sprokene werd af en toe door zang afgewis seld. De heer A. Ursul had voor deze ge legenheid een „Danklied" en „Jubellied" ge dicht waarvan het eerste door de schoolkin deren werd gezongen op muziek van den heer F. D. van Wijck. Het jubellied werd ge meenschappelijk gezongen. Degenen die nog .het woord voerden war ren de heeren v. Rooijen, oud-onderwijzer de heer Veerman, als oudste der oud-leer lingen, de heer Meerburg namens de oudHeerlingen. Deze bood namens de oud- leerlingen een klok aan, welke een plaats zal krijgen in de gang van de school. Na hem spraken nog de heeren F. D. van Wij ck, namens het onderwijzend personeel. De heer v. Wijck is thans juist 37% jaar aan de school verbonden en heeft dus iprecies de helft van haar bestaan meegemaakt. Laatste spreker was de heer v.Danteren, oud-onderwijzer. Onder al deze bedrijven was het reeds bij na 12 uur geworden. Ds. J. J. D ij k, die een slotwoord zou spreken zag hier wegens het late uur vanaf en bracht namens heTbestuur alleen dank aan allen die tot het welslagen van dezen herdenkingsavond hadden meege werkt. Als wij op alles terugzien, dan kun nen wij zeggen: Eben Haëzer. De Heere gorde bestuuy en personeel met Zijn kracht aan tot hun verderen arbeid. Met het zingen van Psalm 103 9 werd deze herdenkingsavond besloten, SASSENHEIM ONGEVAL De heer v. et B., 'die per rijwiel een ledige ton vervoerde is gisteren in de Hoofdstraat komen te vallen, doordat hij de macht over zijn stuur verloor, v. d. B. kwam ernstig te vallen en liep ernstige hoofdwonden op, zoodat hij zich onder geneeskundige behan deling moest «tellen. 'WAALF-EN-HALF-JARIG JUBILEUM De Kring ..Sassenheim" van Meisjesver- eenigingen op Geref. Grondslag herdenkt dezer dagen het feit, dat zij vóór twaalf-en- half jaar werd opgericht. Het feit zal a.s. Woensdag in een feeste lijke vergadering worden herdacht. VIJF-EN-TWINTIG-JARIG JUBILEUM 1 October a.s. zal de hee P. M. B c y e herdenken, dat hij vijf-en-twintig jaar ge leden werd aangesteld bij den Dienst van het Departement van Financiën. 1 October 1912 werd hij aangesteld te Sas van Gent. 1 Maart 1916 volgde overplaat sing naar Roosendaal, terwijl 1 April daar aan volgend de benoeming volgde te Schijf (N.-Br.). 24 Augustus 1916 werd hij overge plaatst naar de Bloembollenstreek, daar hij benoemd werd tot dienstgeleider der direc te belastingen te Lisse 1 Januari 1920 kwam de heer Beye voor het eerst in de gemccnle Sassenheim. 1 November 1923 volgde zijn benoeming te Den .Haag, ,doch 1 October 1925 keerde hij weer terug in de gemeente Sassenheim, vanaf welke datum hij onaf gebroken alhier is werkzaam geweest. Wij hebben den heer Beye als een ijverig en correct ambtenaar leeren kennen en wij spreken van harte de wensch fciit, dat de jubilaris nog vele jaren bij 's Rijks belastin gen mag werkzaam zijn. Het zal den heer Beve 1 October a.s. ze ker niet aan belangstelling ontbreken. MOND- EN KLAUWZEER In deze gemeente is het eerste geval ont dekt van mond- en klauwzeer. Voor zoover nog geen gewoonte wordt men zeer ernstig aangeraden geen ongekookte melk te ge bruiken. VOORSCHOTEN VERGADERING GEREF. MANNENVEREEN. Donderdagavond 8 uur zal de Geref. Man- nenvereeniging haar eerste vergadering houden na de zomerrust, in het zaaltje ach ter de Geref. kerk. Na het afhandelen der huishoudelijke zaken zal de heer A. Verstra ten spreken over: ,De Doleantie". Ook belangstellenden worden uitgenoodigd tot deze vergadering. OPBRENGST UNIECOLLECTE De Uniecollecte heeft hier opgebracht 'de som van f 130,75y2, ruim f 15 meer dan het ivorige jaar, ZOETERWOUDE EENDENDIEFSTAL De heer v. d. L. deed bij de politie weer aangifte dat te zijnen nadeele eenige eenden zdjn ontvreemd. Dat eenden stelen is een elk jaar terugkomend ktvaad in onze gemeente. Het blijkt dat als de eenden met. hun jongen uit den polder, alwaar zij den geheelen ro mer rondzwemmen, huiswaarts keeren, de gene die er het vlugste bij is de meeste een den tot zijn eigendom rekent, RECHTZAKEN Kantongerecht te Leiden OPNIEUW DE MELKKWESTIE Opnieuw werd gister voor den Leidschen kantonrechter, de zaak voortgezet tegen een aantal melkhandelarcn. o.a. W H. en IT., resp. uit Noordwijk en Voorhout. Aan hen was ven laste gelegd, dat zij, hoewel zij ge schorst waren door de centrale, toch melk voorhanden hadden gehad en deze melk hadden afgeleverd. De ambtenaar van het O.M. bleef bij zijn eisch, aanvoerend, dat zij in ceen geval melk hadden mogen verknopen tijdens hun schorsing. De verdediger van de verdachten hield een uitvoerig pleidooi waarin Snr. wees op het feil', dat de verdachten onnoodig ge schorst waren en dus geen overtreding van de crisiswet hadden beeaan. De minister had na beide partijen gehoord te hebben de schorsing weer ingetrokken. Zii zijn dus feitelijk niet geschorsi' geweest. Spr. noem de dit een onrechtvaardice daad van een hoofdambtenaar van de centrale. Het geval draaide om een brief die door verdachte W. geweigerd zou zijn. Dit is niet hev geval geweest wat Mr. Nord Thomson nader uit een zette. De heeren hadden het wel ge loofd en hadden geen moeite meer gedaan maar de brief kalm in hun zak laten glij den. In een land waar hei' rechtswezen zoo hoog staat, was dit een onrechtmatige daad. De eindconclusie van pleiter was, dat art. 121 van de crisiswet in het geheel niel' is overtreden en Spr. vraagt op die gronden dan ook vrijspraak voor zijn cliënten. De kantonrechter zal een en ander nog eens nader ovei^vegen en over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Voor den Leidschen kantonrechter werd gisteren de eerste overtreder van de nieuwe wet op de voorrangswegen gedagvaard. Deze verdachte, een I-Iaagsche chauffeur, it. p. S., had od het kruispunt Haagsche straaiweg nabjj Rhijnhof geen voorrang ver leend aan het snelverkeer op dezen weg die een voorrangsweg is. Verdachte had wel zijn richting aanwij zer uitgestoken ten teeken dat hij van rich ting wilde veranderen en had bovendien zijn arm uiv het portier gestoken. Hij had evenwel niet voldoende op het verkeer gelet wat tot gevolg had dat, een luxe auto ge kraakt werd tusscben de auvo van de ver dachte en het trottoir. De ambtenaar achtte hel' feit bewezen en eischte een boete van f 15 subs. 5 dagen. Dc kantonrechter was het daar niet mee eens. Een voorrangsweg geeft de gebruikers van zulk epn weg eeen vrijheid om maar raak te rijden. Ook zij behooren uit te kij ken en op het verkeer te letten. Om deze reden sprak hij verdachte dan ook vrij. De El tax chauffeur H. M., uit Leiden, moest verschijnen omdat hij op het Haven plein te Leiden de richtingaanwijzer van zijn auto te laat had uitgestoken ten teeken dat hij van richting wijde veranderen. Het gevolg van dit late uitsteken was geweest dat een wielrijder was aangereden en te gen den grond was gesmakt. Eisch f 6 subs. 3 dagen. De kantonrechter sprak verdachte vrij, omdat niet is komen vast te staan, dat de bestuurder de richtingaanwijzer te laat heeft uitgestoken. De wielrijder kan dan ook wel niet opgelet hebben, waardoor hij de richtingaanwijzer te laat heeft gezien Schandalig rijden 1 M. C., uit Amsterdam, had op den Wasse- naarscheweg te Katwijk zoodanig gereden, dat de ambtenaar dit rijden schandalig noemde. Het geval had zich als volgt voor gedaan: Op dezen weg liepen een vijftal voetgangers uiterst rechts van den weg. Verdachte was toen met zijn auto aan ko men rijden en was zonder eenige noodzaak, op de voetgangers ingereden. De bestuurder had voor de politie alles ontkend. Volgens zijn lezing had hij geprobeerd uit de zach te wegberm los te komen en was toen door het omgooien van zijn stuur op de voetgan gers ingereden. Van moedwil was volgens hem absoluut geen sprake geweest. De ambtenaar wilde dit verhaal niet ge- looven cn eischte een geldboete van f 50 subs. 30 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde den niet- verschenen verdachte tot een geldboete van f 30 subs. 10 dagen. Links gehouden en gecoupeerd M. de V, uit Katwijk, heeft op den Lari- geveldscheweg onder Noordwijk onnoodig het linker weggedeelte bereden en daarbij een andere auto bestuurd door Dr. H., die van de Mariastichting kwam, aangereden en beschadigd. Een groot aantal getuigen werden in deze zaak gehoord. Het O.M. eischte een boete van 2 X f7.50 subs. 2X3 dagen. De kantonrechter zal over 8 dagen schrif telijk vonnis wijzen. BOEKEN EN GESCHRIFTEN BIJBEL-HERDENKING Van de door Ds. A. Dubois, Chr. Geref. predikant te Oud-Beijerland, in druk ge geven preek, gehouden ter gelegenheid van de herdenking der Statenvertaling, ont vingen wij een 3e druk. Deze was binnen twee maanden bereikt, hetgeen voldoende zegt over haar leesbaarheid. De preek is onder den Titel „Bijbelherdenking bij Bijbel verdenking" uitgegeven door J. P. v. d. T ol Jr. te Oud-Beijerland, en is een ernstig tijdwoord in betrekking tot de geheel eenige beteekenis van Gods Woord als bron der heils-openbaring en richtsnoer voor het leven. ECONOMIE EN FINANCIEN Nieuwe Leening Schiedam ƒ3 millio«n 3% obligaties 109% De Nederiamdsche Handel-Mij, do Amster- damsclie Bank, R. Mees en Zoon en de Rot- terdamsohe Bankvereen. beriohten, dat de inschrijving op ƒ3.000.000 3% obligation (derde leening 1937) in stukken van nomi naal 1000 aan toonder met recht van voor keur voor houders van niet-uitgelote 4 obligation 1936 zal zijn opengesteld bij hun kantoren te Rotterdam, 's-Graverahage en Schiedam, alsmedte ten kantore van den gemeente-ontvanger te Schiedam op 1 Oct a.s„ tot dien koers van 100% Houders van niet-uitgelote per 2 Nov. 1937 aflosbaar gestelde obligatiën van de 4 leening 1936, oorspronkelijk groot ƒ1.500.000, pro resto groot ƒ1.457.000, ten laste van de Tragisch ongeval bij brugbouw over de Oude Maas Werkman valt In de rivier en verdrinkt Dordrecht, 28 September Nadat heel de onderbouw van do nieuwe verkeersbrug over de Oude Maas bij Zwijn drecht, zonder ernstige ongelukken is ver- loopen, heeft er hedenmorgen omstreeks half tien nog een tragisch ongeluk plaats gevonden. Bij het sloopen van de houten hulpbrug, die langs de spoorbrug was aan gelogd ten gerieve van het werk, is een 23 jarige werkman uit Ossendrecht, in de ri vier gevallen en verdronken. Hij liep met een balk over de schouder over de hulp brug, kwam te struikelen, en viel daardoor te water. Omstreeks half twaalf heeft de Zwijndrechtsche politie het lijk opgehaald. F.e:i tragische bijzonderheid is, dat het slachtoffer dezer dagen in het huwelijk zou treden. Hij 6tond reeds in ondertrouw. De naam van het slachtoffer is A. Paar dek amp. Wm. H. Müller en Go. Uitgifte van aandeelen Op Maandag 4 October a.s. zal ten kan tore van de Ned. Ind. Handelsbank N.V. en Lahouchere en Co. de inschrijving openstaan op de uitgifte van 20.4S0 commanditaire aan deelen C.V. Wm. II. Müller en Co.. gevestigd te Rotterdam elk groot nom. f 100 tot den koere van 132 pet. De inschrijving staat uit sluitend open voor houders van commandi taire aandeelen. België krijgt een raadszetel België is tot lid van den Volkenbonds raad gekozen en wel met 47 van de 52 uitgebrachte stemmen. Nanking weer bestookt Dertig Japansche vliegtuigen hebben hedenmorgen een korte aanval onderno men op Nanking. De bommen vielen op het militaire vliegveld en op het arsenaal. Japansch vliegtuig neergehaald Nabij Ton ghs jan g, in de provincie Tsjekiang, is een Japansch vliegtuig neer gehaald, KERKNIEUWS GEREF. KERKEN Beroepen: Te Echten (Fr.) cand, J. Blauw, hulppred. te Papendrecht. NED. HERV. KERK SCHOOLNIEUWS UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde de heeren: J. P. van der Hoeven, Leiden; J. G. Stolk, Den Haag: H. W. Veen, Den Haag 9E AARDBEVING OP JAVA Een meer volledig overzicht van de schade Nieuwe lichte schokken gevoeld BATAVIA, 28 September. (Aneta). Om trent de aardbeving waarvan eerst thans een aenigszins volledig overzicht kan worden ge geven, is nog hst volgende te melden: Het Meteorologisch Observatorium te Ba tavia registreerde te 16.27 uur een vrij hevige aardschok, waardoor de pennen van twee seismografen in het ongereede raakten. De afstand was c.a. 600 K.M. van Batavia: de richting viel moeilijk vast te stellen, doch was waarschijnlijk Oost-Zuid-Oost. Diverse cultuur-maatschappijen vergewis ten zich onmiddellijk omtrent eventueele schade aan aanplantingen toegebracht. Deze is echter tot dusver nergens geconstateerd. In de buurt van Solo schijnt veel schade te zijn aangericht Behalve omtrent de reeds gemelde ongelukken kwamen berichten bin nen over nog enkele gewonden. In den loop van den afgeloopen nacht werd te 3.27 een nieuwe, doch lichtere schok geregistreerd. DJOCJA. 28 September, (Aneta). Ir. Neu mann van de Vuikanologischen Dienst deelt mede, dat in den afgeloopen nacht nog ver schillende lichtere schokken zijn gevoeld. Te 3.17 uur kwam een schok voor op dezelfde plaats en op den zelfden afstand als de groote schok die gisteren werd gevoeld. De woning van den resident te Banjoemas werd licht gescheurd. In de omgeving van Djocja zijn nog ver schillende fabrieksschoorsteenen neergeko men. In de dessa Kebonsroene zijn twee kin deren licht gewond. Enkele gewonden te Kediri KEDIRI, 2 SSeptember Van twee gebou wen zijn de inuren ingestort, terwijl andere, zooals dat van de A.N.I.E.M., de Sociëteit cn diverse toko's groove scheuren vertoonen. Enkele personen zijn licht gewond. Te Semarang is gedurende dertig se conden oen lichte aardschok ge.voeld, die echter geen schade aanrichtte, De naald van dc seismograaf op de Me- rapi is gesprongen. Dr. Neumann van den vulkanologisehen dienst begraf zich gisterenavond naar den top van de Merapi. Na zijn terugkeer ver klaarde hij, dat de werking van de Merapi niets met de bevingen uitstaande heeft TOELONGAGGOENG, 28 Sept. In de om geving van Toelongaggoeng zijn door de aardbeving diverse inlandsche woningen ingestort, terwijl in de plaats zelf verschil lende muren gescheurd zijn. BUITENZORG, 28 Sept. Te circa 16.30 uur zijn vrij krachtige aardschokken gevoeld, welke circa een minuut aanhielden. De richting der schokken was nnord-züid Dooden en gewonden te Wedi SOLO, 28 September. (Aneta.-A.N.P.) Te Wedi, ten zuid-oosten van Kehoomen is een persoon gedood en zijn vijf men- schcn gewond. Honderd stecnen huizen zijn ingestort. 10 galerijen, 48 goedangs, 22 keukens, 2 bedehuizen en 62 wonin gen zijn zwaar beschadigd. Te Bajat, in het district Klaten, zijn 60 woningen ingestort en 3 personen ge wond. Te Prabanan in de afdeoling Ke- boemen is de woning van den assistent Weóana beschadigd en zijn 35 huizen ingestort. Van de suikerfabriek Gondang is de schoorsteen neergestort. Van de suikerfabriek Tjokro in de residentie Soerakarta zijn de schoorsteen en de voorgevel van de fabriek gescheurd. Batig saldo exploitatie rekening f 19.673 975.— (v.j. f 4.063.910.-) Omzetten naar waarde en hoeveelheid sterk gestegen Nieuw boekjaar goed ingezet J—^E Philips Gloeilampen' fabrieken te Eindhoven zijn thans, na de meevallende divi denddeclaratie, met een fraai jaar verslag voor den dag gekomen. Het exploitatiesaldo over het boekjaar, geëindigd per 30 April 1937, be draagt 19.673.975.(vorig jaar 4.063.910,Hiertoe hebben bij gedragen de verbetering in de alge- meene conjunctuur, de depreciatie van den gulden en de gunstige ont vangst van de belangrijkste artikelen van het concern als gevolg van den bereikten technischen vooruitgang. De personeelsbezetting te Eindhoven bedraagt thans 19.300 man (v.j. 15000). De depreciatiewinst be draagt ruim 10 millioen, welke op een speciale reserve is geboekt. Wij ontleeenen aan het jaarverslag de volgende bijzonderheden: Het waarde-accres in guldens, dat onze gemeente Schiedam, hebben recht van voor keur. De betaling der op de vrije inschrijvingen toegewezen obligatiën moet geschieden op 2 November. De loening is aflosbaar in 40 jaar. Ver sterkte of algeheole vervroegde aflossing is te allen tijdl? voorbehouden. De onderhavige leening strekt tot aflos sing van bestaande leening-en, investeeringen in Wat buitenland door de stijging van de vreemde valuta's als gevolg van de guldensdepreciatie verkregen, ver meerderd met het saldo der winsten en verliezen op beleggingen en verminderd melt eenige incidenteele verliezen, is aan de creditzijde van cDe balans afzonderlijk onder gebracht op de rekening: „Reserve Herwaardeer!ng". Voor zoover, hetzij gelijk met den gulden, hetzij daarna, ook buitenlandsche valuta's in waarde zijn ge daald, zijn de daaruit voortvloeiende ver liezen ten laste van bedoelde Reserve Hcr- waardeering gebracht. Het saldo dezer reserve bedroeg op 30 April 1937 10.107.156. W-j stellen voor deze reserve te bestemmen ter dekking van de verliezen door eventueele toekomstige ds preciatie van vreemde valuta's, door trans fermoeilijkheden, door koersdaling van be leggingen, zoomede ter dekking van die verliezen, welke kunnen ontstaan uit am- dere economische of politieke oorzaken. Door bovenstaande reservevorming en de in vorige jaren getroffen voorzieningen, achten wij hot valutarisico voor de naast» toekomst volledig gedekt De Algemeene Reserve ad 24.753.122, welke verkregen is uit agio op aandeelen-uitgifte behoeft dus voorloopig niet voor de doeleinden te wor den bestemd, welke in ons vorig jaarverslag werden genoemd. (In het vorig verslag werd opgemerkt, dat de benaming „algomeene reserve" ver band houdt met haar mogelijke bestemming, zooals voor valuta-verliezen door plotselinge devaluaties, waarvan dekking buiten de exploitatie-rekening gerechtvaardigd is), Geldomzet gestegen De geldomzet is gedurende het ver slagjaar aanzienlijk gestegen; voor een belangrijk deel is dit een gevolg van die depreciatie van den gulden. Daarnaast i6 echter een aanzienlijke stijging van den quantitatieven omzet te consta- teeren. De hoogere omzet en de uitbreiding van onze Tamren in everzeesche en andere gebieden (noodzaakten ons tot voorbereiding van nieuwe investeeringen. welke eerst in den loop van de volgende boekjaren gefinan cierd zullen moeten worden. Het lijkt ons echter gewenecht hiervoor reeds thans een exta reserve voor uitbreiding te vormen tot een bedrag van ƒ3.000.000. Verder stellen wij voor den post D e e I- nemingein en Voorschotten ie verminderen met ƒ1.000.000 voor extra- afschrijving op kantoorgebouwen der doch- termijen, terwijl wij voorstellen op den post Debiteuren ƒ500.000 extra af te schrij ven, ter vermindering vaa dv boekwaarde BRIESTRAAT 78-80 - LEIDEN onzer vorderingen op eenige woningstich tingen. De toeneming van den post Debi teuren in onze concernbalans van ƒ38.630.286 tot ƒ52.784.843 is voor een deel toe te schrijven aan een verdere uitbreiding van het huurkoopsysteem. Tot heden heeft onze vennootschap daarmede gunstige er varingen. Niettemin heeft de waardeering oip conservatieve wijze plaats gehad. De post „Liquide M i d d e 1 e i" in onze concernbalans is gedaald tot 55.624.777, tegenover 67.650.895 per 30 April 1936 .waarbij in aanmerking genomen moet worden, dat seder 30 April 1936 de geheele 5 obligatie- leening van 30.000.000 is afgelost. Gloeilampenverkoop sterk toegenomen Aan onderzoek en octrooien, o. a. op het gebi- d van radio- en gasontladingsbuizen werden wederom belangrijke bedragen be steed. Onze gl o ei 1 a m p e n v e r k o o p is in het verslagjaar belangrijk toegenomen. Ook de verkoop van gasontla ding.? lampen heeft dit jaar onze ver wachtingen overtroffen. Ons inziens liggen voor dit artikel groote mogelijkheden in het verschiet. Wij verwaohten hiervan voor de rendementsverbetering nog belangrijke re sultaten. De omzet onzer radioapparaten en en radiobuizen is sterk toegenomen, evenals onze verkoop op xonder- en zend- buizengebied. Wij kregen belangrijke buiten landsche opdrachten. De levering van zendapparatuur voer marine- en luohtvaartdoeleinden ontwikkelt zich op bevredigende wijza Wat de te 1 e vi s i e betreft, worden de proefnemingen op dit gebied voortgezet Ons nieuwste televisie-apparaat wordt in internationale vakkundige kringen be schouwd als het beste, dat de wetenschap tot nu toe tot stand heeft gebracht De omzet van onze artikelen voor geluids- versterking, laschteebniek, P.T.T., strooui- gelijkrichting, enz., bewoog zich in sterk stijgende lijn. De omzetten van het Concern over de eerse vier maanden van het boek jaar 19371938 zijn, zoowel in aantal len als in geld na uitschakeling van den depreciatie-invloed wederom be langrijk hooger dan over de overeen komstige periode van het verslagjaar. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, mogen wij aannemen dat de omzetstijging zich ook verder zal voort- zetten. Van de exploitatiewinst wordt aadat bo venvermelde afschrijvingen hebben plaats gehad f 11.039.179 voor aandeelhouders be schikbaar gesteld, waaruit in totaal wordt uitgekeerd 18y2% op de gewone aandeelen en 8y2 op de cum pref. winstdeelende aandeelen, waarvan reeds tus6chentijds 6% op beide categorieën betaald werd (v. j. werd in totaal 6 dividend uitgekeerd, zoowel op de gew. als cum pref. aandeelen). De emissies Amsterdam en Rotterdam Waarom verschillend resultaat? De beide communiqué's over de emissies Amsterdam en Rotterdam vereischen eenige toelichting. Het is immers opvallend, waar eenerzijds de uitgifte Amsterdam zulk een groot succes werd, de uitslag van de Rot- terdamsclie- emissie bepaald teleurstellend was. Men heeft dit laatste in verband ge bracht met gebrek aan vertrouwen in de financieele positie van Rotterdam. Dit is on juist. Zeker valt niet te loochenen, dat de Rotterdamsche geme«ntebegrooting er ver-e van fraai uitziet. Kennelijk is met de publi catie gewacht tot de inschrijvingsdag voor bij was. Maar dat dit van invloed wa6 cp de mentaliteit der beleggers, wagen we te betwijfelen. Veel meer is de oorzaak van de zoo verschillende resultaten te zoeken in een technisc hverschil, dat verband houdt met de voorwaarden waaronder de leening werd uitgegeven De 3y2 leening Amsterdam was groot 44.64.00 en werd uitgegeven tegen 100 Zij is aflosbaar in 32 jaarlijksohe termijnen en diende ter aflossing van 4 obligatie- leeningen ter groote van 65.315.000. Hier staat tegenover dat het bij Rotterdam ging om een bedrag van ƒ90 millioen. tegen 993/t terwijl een evengroot bedrag voor aflossing van 4 obligatieleningen ter beschikking moet worden gesteld. Blij kens de practijk komt het zelden voor Jat van een leening die afgelost wordt, alles ter conversie wordt aangeboden. Bij de uit gifte Amsterdam was er dus alle aankidi'g voor de inschrijvers om te majoreeren, bij de leening Rotterdam juist niet. Bij de emissie Amsterdam kon men immers van te voren al nagaan, dat slschts een klein gedeelte voor vrije inschrijvingen zou wor den beschikbaar gesteld. Op beide emissies stond de inschrijving oen dag na elkaar o|xm. De uitslag van Amsterdam was rijdas no>; niet bekend. Verschillend? inschrijvers hebben daardoor niet op de Rotterdamsche emissie kunnen inschrijven. Waar voor de emissie Rotter dam ƒ70 millioen ter conversie werd aan gemeld, mag worden verondersteld, dnt de leening zou zijn geslaagd, wanneer Rolter- uam een paar dagen later aan bod zou zijn gekomen dan Amsterdam. Dit blijkt o.a. uit liet bedrag aan vrije insohrijvingen op de omissie Amsterdam, dat ƒ80 millioen moet hebben beloopen, terwijl slechts (II) een .paar ton xverd

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7