mussolini's bezoek aan Duitschland DINSDAG 28 SEPTEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland DE DUITSCH-ITALIAANSCHE VRIENDSCHAP Wie kennis neemt van de feestelijke, zeer 'enthousiaste verslagen omtrent het bezoek Van Mussolini aan Duitschland, welke door !het Duitsche Nieuws-Bureau de wereld wor- <len ingezonden, zal eenige moeite hebben het hoofd daarbij koel te houden. Geestdrift, <lie zich in warme woorden uit, is nu een maal een licht aanstekelijk ding. In het onderhavige geval wordt zij verklaard door de manier, waarop Rome en Berlijn weder- ikcerig elkander hebben weten te bevoordee- len, door tijdens het verloop van den Abes- sijnschen oorlog wederkeerig in elkanders kaart te spelen. Duitschland nam, ten op zichte van de economische blokkade, waar aan Genève Italië onderwierp, een vriend schappelijke houding aan, en werkte er daar- door toe mede, dat het fascistische land zijn ibuit kon binnen halen. Op zijn beurt kon het Derde Rijk ongestoord het Rijnland herbe zetten, en zijn positie inzake het Locarno- pact handhaven, omdat het zich door Musso lini wist geruggesteund. De wederzijdsche vriendschap berustte derhalve op bevorde ring van elkanders belangen, hetgeen te ge- reeder ging, daar men practisoh beiden van het overig Europa geïsoleerd stond. Mussolini heeft thans een reis door Hitlcr- Duitschlanif ondernomen, een geweldige in spectietocht, en de gastheeren hebben niets ongedaan gelaten, om hem voor alle dingen van de nieuwe kracht en eenheid van dit land te overtuigen. Duitschland als natio naal eengeworden socialistische staat; Duitschland als militaire en economische factor en als politiek centrum passeerden achtereenvolgens de revue. Op verschillende tijdstippen hebben Mussolini en Hitler dit schouwspel onderbroken, om samen overleg te plegen. Omtrent de portee van deze be sprekingen is begrijpelijkerwijs niets uitge lekt, doch velen hebben reeds de verwach ting uitgesproken, dat een nauwere alliantie, een nog scherper geformuleerd samengaan, daarvan een eerste resultaat zou zijn. In de tafelspeechos, door beide dictatoren aan he» statie-banket te Berlijn gehouden, vindt men voor deze verwaohtingen niet den minsten grond. Welwillendheid, hoogachting voor elkanders prestaties, vriendschap, al deze uitingen kan men erin beluisteren; meer echter niet. Beide woordvoerders hebben er op den nadruk gelegd, dat zij onderlinge samenwerking op hoogen prijs stellen, doch dat een blokvorming, die anderen zoo uit sluiten, of elders in Europa als een bedrei ging zou kunnen worden gevoeld, geenszins in hun voornemen ligt. Wij meenen dan ook te mogen veronderstellen, dat heel spoe dig zal blijken, dat in de onderlinge verhou ding der beide autoritaire staten niets essen tieels gewijzigd is. Een militair verbond, om 'dit maar eens te noemen, zou bijvoorbeeld in het geheel geen gunstige uitwerking heb hen. Het zou beteekenen, dat spoedig zich een tegenfront zou vormen, hetwelk aan de Verdeeldheid, die nog dikwijls volkenhond en volkenbondsaanhangers kenmerkt, spoe dig een einde zou maken. Het eenheidesignaal, aan de eene zijde geigeven, zou vermoedelijk bijna onmiddellijk door gelijke klanken aan den overkant worden beantwoord. Liever zullen beide dictatoren het spel der wisselvalligheden, waaraan zij een belangrijk deel hunner huidige interna tionale successen hebben te danken, zoolang als in hun vermogen is, blijven voortzetten. Moge het Spaansahe vraagstuk zich voor 'deze handigheden steeds minder gaan lee- nen, de Britsch-Fransche gedecideerdheid dreigt daaraan een einde te maken, de Japansche kwestie blijft een inzet van de eerste orde, die ongetwijfeld zal worden uit gebuit. De naaste toekomst zal dit, naar wij Vreezen, vrij spoedig in het licht stellen. Een Zuidzee-conferentie te Londen? Amerika bereid tot deelname Naar te Genève verluidt zouden de Ver- eenigde Staten bereid zijn deel te ne men aan een Stille Zuidzee-conferentie, waarop vertegenwoordigd zouden zijn alle mogendheden, welke belangen in dit gebied hebben. Het denkbeeld Is geopperd, in October aa. zulk een conferentie te Londen bij een te roepen. De onrust in Palestina Talijrke arrestaties te Nazareth Onder de Arabieren te Nazarebh heerscht groote bezorgdheid voor de maatregelen, welke de regeering wellicht zal nemen in verband met den moord op twee Britsche ambtenaren. Er zijn reeds 108 personen gearresteerd, onder wie een groot aantal Araibische nota- helen. De meeste winkels te Nazareth zijn we gens den gespannen toestand' gesloten. Er is een detachement Britsche troepen aange komen. Nieuwe bomaanslag te Parijs Gelukkig geen onheil aangericht Te Parijs is voor de woning van generaal P r e t e 1 a t, lid van de opperste oorlogs raad. een bom aangetroffen, waarvan de lont gedoofd was. Een politieagent had de<n moed hem weg te dragen, voordat daarmede ongelukken gebeurde. Op het gemeentelijk laboratorium zal een onderzoek naar de sa menstelling van het ding worden ingesteld Generaal P r e t e 1 a t bevond zich, n>en men het op zijn leven gemunt had, niet in de stad. DE HAAIENPLAAG OP DE SCHOTSCHE HUST Op de Schotsche kust heeft men last van een zeer groot aantal haaien, die in het bij zonder voor de kleine vischvangst gevaar opleveren. Een visscherspink uit Campbell- lown, die terugkeerde van Aran, heeft be richt dat er nog honderden van deze mon sters in de baai vertoeven. Een van de haaien was verward geraakt in de netten van het schip en had bijna een ongeluk veroorzaakt, maar het net was juist op tijd afgeknapt en het dier had zich kunnen be vrijden. Kapitein Davies heeft 2 haaien ge harpoeneerd in de Firth of Clyde, maar ook daar is het aantal zeemonsters nog zeer groot. Inspectie van de Krupp-fabrieken te Essen Triumphale intocht te Berlijn Hitler en Mussolini hebben giste ren te Essen een bezoek gebracht aan de Krupp-fabrieken en een rondgang gemaakt door het immense bedrijfscomple.w Overal hecrschte het druk beweeg van den arbeid en Mussolini onderhield zich op tal van plaatsen hartelijk met de arbeiders. Bij den rondgang langs de uitgestrekte werven vormden duizenden werklieden in hun blauwe werklenue een eerehaag en groetten Führer en duce op enthousiaste wijze. Toen de hooge gasten de fabriek ver lieten, werden zij door de arbeiders spon taan toegezongen. Om half twaalf heeft Mussolini Essen per specialen trein verlaten op weg naar Ber lijn. Kort daarna aanvaardde ook Hitier de reis naar de hoofdstad. De aankomst in de hoofdstad Overal langs de spoorlijn, van Essen af tot Berlijn toe. stonden duizenden en dui zenden toeschouwers, die den beiden heer- schers met donderende ovaties hulde brach ten. In de steden en dorpen, waarlangs de treinen passeerden, dromden ontzaglijke menschenmassa's rond de stations samen, of zij stonden op daken en balkons, om de dictatoren te zien en hun een heil toe te roepen. Feestelijk waren overal de huizen nabij de stations versierd en met vlaggen getooid. In Hannover waar de beide treinen een kort oponthoud hadden, leken het stations plein en de omliggende straten één deinen de menschenzee en het jubelend geluid, dat uit die massa opsteeg, daverde als een ge weldige orkaan over de stad. Namens de Neder-Saksische bevolking werd hier den duce een kostbaar renpaard ten geschenke gegeven en een herinnerings oorkonde aangeboden. Onbeschrijfelijk was de jubel rond het Heerstrasse-station te Berlijn, waar, om 17 uur 39, de beide speciale treinen, die van Mussolini en die van H i 11 e r, tegelij kertijd aankwamen. Toen Mussolini het Heerstrasse-station verliet, werd hij met een daverend „Viva il duce" met Duitsch accent begroet Het „Heii Hitier" hoorde men veel minder. De menigte om het station trachtte de cordons te doorbreken. Verschillende toe schouwers werden onder den voet geloopen en door S.S.-mannen weggebracht. Langs den geheelen zes mijlen langen weg, tot in het midden der stad stond een een dichte menigte, hier en daar dertig rijen dik, op de trottoirs. Do manschappen der troepencordons moesten hand in hand staan, om te beletten, dat de opdringende menigte de afzetting verbrak. Vele toeschouwers hadden trapjes meege bracht en op verscheiden plaatsen vielen die trappen met hun kijklustigen om, mid den tusschen de menigte. Vele toeschouwers wuifden met papieren vlaggen in de Italiaansche kleuren, die overal tegen 5 pfg te koop geboden werden. Naar schatting hadden zich langs het tra ject honderdduizend toeschouwers verza meld. Meer dan 50.000 S.S.-mannen hielden de menigte, die overigens zeer welgemoed was, in bedwang. Hitlers tafelrede Aan het staatsbanket bracht de Führer de volgende toast uit: Als Führer en rijkskanselier van het Duit sche volk heb ik de groote eer en het ge noegen, Uw Excellentie vandaag in de hoofdstad van het rijk hartelijkst welkom te heeten. Het Duitsche volk begroet mét mij, in deze plechtige ure, in u den genialen schep per van het fascistisch Italië, den stichter van een nieuw imperium. Op Uw reis door Duitschland heeft Uwe Excellentie uit den jubel der bevolking kun nen opmaken, dat voor ons Uw bezoek meer beteekent dan een diplomatieke en dus zui ver conventioneele samenkomst In een tijdperk, dat de wereld vol span ningen is, vol onrust en verwarring en de .gevaarlijkste elementen der samenleving trachten, ce oude cultuur van Europa te ver nietigen, hebben Italië en Duitschland de handen tot politieke samenwerking ineen Wij zijn van meening, dat onze politieke arbeid tot beveiliging van oen vrede en den bloei der Europeesche cultuur niet kan worden opgevat als een tegen andere Euro peesche staten gerichte blokvorming. Integendeel, wij zijn overtuigd, dat wij door onzen gemeenschappelijken arbeid niet en kel óe belangen onzer beide landen dienen, maar daarbovenuit het ons beiden ter harte gaande doel der algemeene internationale overeenstemming, In dezen geest zullen Italië en Duitschland, zij aan zij. de politieke problemen onderzoe ken cn behandelen, ten einde aldus iedere eventueele poging te weren, om de beide na ties te scheiden of tegen elkaar uit te spelen. Ik hef mijn glas en drink op het welzijn van den koning van Italië, keizer van Ethio pië, Uw verheven souverein, alsmede op Uw persoonlijk welzijn en dat van het geheele Fascistische Italiaansche rijk. De duce toast Op de tafelrede van Hitier antwoordde Mussolini als volgt: Sinds ik den Duitschen bodem betrad, heb ik overal de geestelijke atmosfeer om mij heen gevoeld van een groot bevriend volk, het Duitschland in bruin hemd, het Duitsch land van Adolf Hitler. De Duitsch-Italiaansche solidariteit is een levende en actieve solidariteit. Zij is geen resultaat van politieke berekeningen of di plomatieke spitsvondigheden, doch de uit drukking en het resultaat van door de na tuur gegeven saamhorigheid en gemeen schappelijke belangen. Zij is niet en wil niet zijn een in zich gesloten bloc, dat zich wan trouwend en angstig tegen de overige wereld afsluit. Italië en Duitschland zijn berei.d, met alle andere volken samen te werken, die van goeden wil zijn. Wat zij verlangen is eerbiediging en be grip voor hun behoeften, hun nooden en hun gerechtvaardigde aanspraken. Als ik naar Italië terugkeer, neem ik met mij mede de herinnering aan uwe sterke troepen, aan uw volksdemonstraties, aan het geestelijke en technische opbouwende werk, dat het Duitsche volk onder zijn „Führer" heeft volbracht, de herinnering aan uw energie, aan de ontvangst, welke gij mij be reid hebt en waarvoor ik u uit het diepst van mijn hart dankbaar ben. Vooral neem ik echter met mij mede het onwankelbaar bewustzijn van onze vaste vriendschap". De duce hief hierna zijn glas op op het „welzijn van den „Führer" en rijkskanselier Adolf Hitler" en „op don voorspoed en di grootheid van het nationaal-socialistische Duitschland". DE MIDDELLANDSCHE ZEE BESPREKINGEN Expert-conferentie te Parijs Te Parijs zijn gistermiddag op het ministerie van marine de besprekingen begonnen tusschen de Fransche, Brit sche en Italiaansche vloot-experts, in zake de deelneming van Italië aan het accoord van Nyon. De Fransche minister van marine, Campinchi, die de openingsvergade ring leidde, legde den nadruk op het zuiver technische karakter van den ar beid der deskundigen en wenschte de vergadering namens de Fransche regee ring goed succes. Daarna trok hij zich terug en namen de onderhandelingen een aanvang. De besprekingen staan onder leiding van admiraal Godefroy, den eersten Franschen gedelegeerde. Het vrljwilllgers-vraanstuk Volgens bericht uit Londen worden daar thans, na de bezoeken, welke de Britsche en Fransche zaakgelastigde te Rome aan T Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken hebben gebracht, de bewoordingen be studeerd van de Britsch-Fransche nota, die binnenkort aan Italië zal worden gezonden. In bedoelde nota wordt het standpunt van Engeland en Frankrijk uiteengezet ten aan zien van het Spaansche vraagstuk, meer in het bijzonder wat de kwestie der Spaansche vrijwilligers betreft. Vermoedelijk zal de inhoud dezer nota Woensdag in den Britschen kabinetsraad be sproken worden. Dat de regeering van Valencia te Londen rqeds van haar bereidwilligheid zou hebben doen blijken, om de vrijwilligers, welke aan de zijde der rooden vechten, terug te zenden- indien ook de nationalisten de buitenlander» doen vertrekken, wordt van gezaghebbende Engelsche zijde tegengesproken. Wat er van zij, te Parijs zoowel als te Londen is men vastbesloten, thans een be slissende poging te ondernemen, om aan iedere inmenging in Spanje een einde te maken. De desbetreffende nota zal vermoedelijk aan het Chigi-paleis eerst worden overhan digd na de terugkeer van Mussolini en Ciano te Rome. De Parijsche Wereld tentoonstelling Gistermiddag om twee uur is de twintig- millioenste bezoeker van de Parijsche We reldtentoonstelling de contróle gepasseerd. Mussolini, vergezeld do or Hitler, legt te München een krans neer in den tempel van het monument voor de gevalleden der nat.-socialistische beweging. „Meyer Is ziek. Hij ligt mei jicht te bedl' „Dan neemt U zijn werk over en U laat hem zeggen, dat hij meermalen daags een of twee Aspirin-tabletten neemt,danzal hij wel weer gauw in orde zijn I" is een -Bos/cx--product Oranjebandenkruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid DE COMMISSIE VAN 23 TE GENEVE BIJEEN Engeland verontwaardigd over de luchtaanvallen Een volkenbondspact in voorbereiding De commissie van 23, die belast is met de behandeling va nhet Japansch-Chinee- sche conflict, is gisteravond onder leiding van den Let Munters bijeengekomen. Ook Australië nam, op uitnoodiging, aan de besprekingen deel; Duitschland en Japan hadden geen vertegenwoordigers gezonden; De Amerikaansche gezant te Bern fungeer de als waarnemer. Wellington Koo nam het woord om den nadruk te leggen op den ernst van den toestand in het Verre Oosten. Het Japan sche letter in China aldus spreker is thans 350.000 man sterk. De luchtmacht heeft haar onmenschelijke wiize van bom bardeeren nog geaccentueerd. Dit is 'n dui delijk geval van agressie, dat zich ontwik keld heeft, de verzoeningspogingen der Chineesche regeering ten spijt. Wellington Koo vroeg zich af, wat de volkenbond kan doen tegenover de schending van het hand vest, het Briand-Kellogg-pact en het ncgen- mogendheden-\erdrag. Als de bond den aanvaller niet kan bedwingen, kan hij in ieder geval hem aanwijzen en bekend ma ken, wat hij denkt van de Japansche wijze van oorlogvoeren. Het is in het belang van den bond, dat hij de schending van rechts- en menschelijk- heidsbeginselen veroordeelt Dat Japan tot een dergelijke strijdwijze zijn toevlucht neemt, is een uitdaging aan de beschaving. Als men dit geval toelaat, bestaat er geen enkele waarborg, dat het zich niet in het westen zal herhalen. De Chineesche .regeering is van meening, dat de bond, ongeacht de ervaringen van het verleden, de regeerii gen maatregelen kan aanbevelen en dat de commissie zon der verwijl moet nagaan, welke maatrege len China het best kunnen helpen. Zij vraagt in het bijzonder dat zooveel moge lijk bemoediging en steun zullen worden verleend. Ik hoop aldus Wellington Koo dat de commissie zich niet zal verliez»en in het doolhof der procedure, doch snel en krach tig zal handelen. Het Britsche standpunt Na het bewogen exposé van den Chince- schen vertegenwoordiger verklaarde C r a n- borne, dat de commissie zich zonder om wegen moest uitspreken over de luchtbom bardementen in China. De Engelsche vertegenwoordiger zei- de: „Ik kan geen woorden vinden om uitdrukking te geven aan mijn afschuw van de luchtaanvallen op de non-com battanten in China. De Britsche regee ring heeft reeds geprotesteerd en de desbetreffende regeering verantwoorde lijk gesteld. De bombardementen in China beteekenen een bedreiging voor de beschaafde wereld. De Britsche regeering geeft hier uiting aan haar afschuw van de luchtbom bardementen in China en hoopt, dat de commissie die plechtig zal veroordcelen De openbare meening is een factor, waarmede de verantwoordelijke regee- ring goed zou doen rekening te hou den." Namens Frankrijk verklaarde D e 1 b o s met ontroering de mededeelingen van den vertegenwoordiger van China te hebben vernomen. Zij boezemen medelijden en ver ontwaardiging in. Indien men de oogen zou sluiten, zou men een schuld ten opzichte van China op zich laden. De wereld wordt bedreigd indien het geweten stom blijft. De resolutie Nadat de vergadering eenigen tijd was geschorst geweest, werd de volgende reso lutie aangenomen: u,De Volkenbondsvergadering, als drin gend beschouwend de kwestie van het bombardeeren van open steden in China door de Japansche luchtmacht, drukt de diepe ontroering uit, die deze bom bardementen, welke de dood van on schuldige burgerbevolking waaronder een groot aantal vrouwen en kinderen, hebben veroorzaakt, bij haar heeft ge wekt, en verklaart dat er goenerlei verontschuldiging voor dergelijke han delingen bestaat, die in de geheele we reld gevoelens van afschuw en veront waardiging hebben uitgelokt en veroor deelt deze bombardementen plechtig". De commissie gaf vervolgens haar voor zitter opdracht deze resolutie ter kennis te brengen van den voorzitter van de volken- bondsvergadering, teneinde deze door de vergadering te doen goedkeuren. De Spaansche burgeroorlog OP VERSCHILLENDE FRONTEN HERLEEFT DE STRIJD Valencia-schip loopt Napels binnen De Vol'ksfronttroepen hebben iin. het ge bied van Aragon een nieuw offensief uit gezet, op oe linies tusschen Jaca en Teruel. Een aanzienlijke strijdmacht moet operec- ren tusschen Jaca en Teruel. I-Iet ligt in het plan, naar drie richtingen op te rukken: naar de rivier de Gallego, tusschen de dor- ptn Seneque en Orna, in die richting van Sairagoesa langs den oever van de Ebro tus schen de dorpen Fuomtes Ebre en Osera, en in de richting van Teruel. Van het front van Toledo Havas meldt uit Madrid, dat de rechtsdhe troepen op het Tolodlo-front erin zijn ge slaagd, zich meester te maken van Casa de la Legua, gelegen 4 K M. ten zuiden de; stad. De hevigheid en het verrassende karak- tc.' van den aanval der tro:pen van Franco noodzaakte de volksfronttroepen hun linies dezen sector eeiuigszins te rectificeeren. De strijd om Santander De dirak der rechtsdhe troepen in de oos telijke sectoren bij Santander is.weder toe genomen. De a'doclingen, die langs die kust oplrekken, hebben Belmonte bezet. De- in het zuiden van den seotor Riano on rukken de troepen zijn ongeveer 8 K.M. gevorderd. Een Spaansch schip gelost ln Napels Het Spaansche vrachtschip „Gabi Saera- tis", dat van de Russische haven Baikal met een lading graan op weg was naar Valencia, heeft zijn koers gewijzigd, en is te Napel.! binnengeloopen, alwaar het werd gelost Nader wordt gemeld, dat de bemanning vreesde, door oorlogsbodems der Franco- partij gepraaid te zullen wordien. Zij zocht daarom den kapibön, geen Spaansche haven aan te doen en niet naar Spaini terug te kceren. De kapitein, die heimelijk met Franco sympathiseerde, willigde dit verzoek onmid dellijk in. Het schip zette koers naar Malta. Daar ging de bemanning aan wal en mamen Italiaansche zeelieden het schip over. Het schip bereikte Syracuse en van daar, onder geleide van. een Italiaansch oorlogsschip, Napels. PARUS ONTDEKT EEN VERVALSCHERSBENDE Effecten- en paspoortenfabriek op groote schaal In nauwe samenwerking met de N e- derlandsche, de Engelsche, da Luxemburgsche en de Danzigsche po litie, heeft de „Sureté nationale" te Pa rijs een reeks arrestaties kunnen ver richten van leden eener bende falsaris sen. dieven, helers en handelaren in valsche paspoorten. In den zomer van 1936 werd vastge steld, dat er nauwe betrekkingen ne stonden tusschen een aantal verval schers en dieven of helers van effecten. Het was gebleken, dat een gewezen Fransche bankier, Lefebvre genaamd, valsche effecten leverde en hij werd op grond daarvan gearresteerd. Een nauw keurig ondevoek stelde de politie spoe dig in staat, ook de medeplichtigen van I.efebvre te ontdekken. Bij een huiszoeking bij den Italiaan Car lo Re gin a werd een groote hoeveelheid militaire zakboekjes, valsche paspoorten en identiteitskaarten uit de mééste Euro peesche landen gevonden. Tevens werd ma teriaal ontdekt, dat gediend had vooi namaken van zeeels van consulaten en tenlandsche politie-instnnties, alsmede effec ten voor een waarde van een millioen francs, Tijdens zijn verhoor noemde Regina dent naam van een geheimzinnig persoon Ex po si to, die leiding gaf aan de fraulu- leuze handelingen en de opbrengst der in braken incasseerde. Bijna gelijktijdig signaleerden de politie autoriteiten in Engeland, Luxemburg en Nederland, dat er in die landen buiten landers waren, die in het bezit waren van valsche Deensche en Zwcedsr.he paspoorten, hetgeen leidde tot de ontdekking van een organisatie van vervafschers en handelaars in valsche documenten. De leden van d'ie bende waren voorname lijk Polen, die hun laTdgenooten tegen be taling valsche paspoorten leverden. Een groo* aantal er betrokkenen kon worden ge arresteerd. In het district Parijs viel een soortge'ijke handel samen met de aankomst in Frank rijk van een zekeren ..Monsiieur Dai die epn groot aantal bemiddelaars tot zijn beschikking had', die bestellingen aanbrach ten van buitenlanders, die hun Identiteit wilden verbergen. „Monsieur David". Rus, wiens eigpnlijke naam „David Klein- k i e 1 is, werd gearresteerd te zamen met zes Poolsche en Russische medeplichtigen. De Duitsche avonturierster Pau'a S11- berstein, die langen tijd onvindbaar was. is thans eveneens gearresteerd. Door haar arrestatie zal de verdere enquête naar deze misdadigersbende waarschijnlijk ges kunnpn worden. In Danzig werden de chef den bende en arht zijner medeplichtigen gearresteerd. Zij hielden zich vooral bezig met clandestiene emigratie naar Frankrijk. Vijf andere mede plichtigcn. die al in Frankriik waren, zijn thans daar gevangen genomen. DE KINDERVERLAMMINGSEPIDEMIE Toestand verbeterd te Chicago. Aangezien te Chicago een aanzienlijke ver betering valt waar te nemen in de kindcr- verlammings-cpidemie het aantal geval len neemt sterk af zullen de scholeD thans weer geopend v/orden. De 'aatste 14 dagen had het onderwijs door middel van dagblad en radio plaats gehad DE TERREUR IN RUSLAND De „Toerkmenskaia Iskra" meldt, dat het hooggerechtshof van Turkmenistan zes tech nici weec-ns sabotage hij den bouw van ein groep chemische fabrieken tot den dood door den kogel veroordeeld heeft. Vier per sonen zijn tot tien jaar gevangenisstraf ver- oord'ee.d. Ou&iïollan&sche Pijptabak zooals Tromp en De Witt en De Ruyter ze rookten, geurig, mild cn lang van sneê. Zulke lekkere, frissche tabak, met de uiterste zorg gemêleerd, ge kerfd en geroosterd, kunt U nog altijd krijgen. Douwe Egberts maakt ze zool Oub-fiollan&sche TBf Pijptabak SCHOUT 15c». COOPVAERT 10c». De Japansch'Chineesche oorlog CHINA BESTELT ENGELSCHE KANONNEERBOOTEN Zullen Hitler en Mussolini Japan steunen De „Asahi" meldt uit Rome, dat Hit- Ier en Mussolini besloten hebben, Japaji in het conflict in het Verre Oos ten moreel te steunen. Volgens een bericht aan de „Nitsji- Nitsji" uit Berlijn, zou Mussolini het voornemen te kennen hebben gegeven, toe te treden tot' het Duitsch-Japanschc anti-communistisch pact. De Chineesche regeering heeft formeel tegengesproken het te Tokio gelanceerde be richt, volgens hetwelk reeds in de maand Augustus tusschen China en Rusland een geheim of- en defensief verbond zou zijn ge sloten. Het bestaan van zulk een verdrag wordt pertinent ontkend. De Britsche ambassadeur te Tokio heeft opnieuw een bezoek gebracht aan den Ja- panschen onder-minister van buitenlandsche zaken, om te protesteeren tegen de herha ling van de. lucht-aanvallen op Nanking. Te Hongkong zal de Engelsche scheeps werf Baily en Co. voor rekening van de Chineesche regeering onmiddellijk aanvan gen met den bouw van twee kanonneerboo- ten. bestemd voor de Chineesche vloot. De aanvallen op Kanton De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft het i van Chineesche zijde afkomstige bericht te- I gc-ngesproken, vo'igons hetwelk tijdens da bombardementen van Woensdag op Donder dag j.l. te Kanton 2000 Chineesche non-com battanten zouden zijn gedood. Hij verklaarde, dat een nauwkeurig onder zoek aan het licht had gebracht, dat niet meer dan een twintigtal personen bij do luchtraids op Kanton was gedood. De terugtocht In het noorden Volgens het Chineesche agentschap „Gen» 'tral News" verklaart men in militaire krin gen, dat de terugtocht der Chineesche troe pen langs de spoorlijnen Tientsin—Poekau en Peiping—Hankau deel uitmaakt van het strategische p'an der Chineezc-n, waarvan het doel is, de Japansche verbindingslijnen te verlengen en de Japansche troepen to vermoeien. Japansche marinevliegtuigen hebben, naar Domei meldt, een ijzeren brug bij Lienkong vernield en de vliegvelden van Boccatigris en Tsoengewas, 100 K.M. ten noordoosten van Kanton, gebombardeerd Uit Tientsin wordt gemeld, dat een Ja- pansch detachement Fengtsjakau aan de spoorlijn TientsinPoekau, 20 K.M. ten Zuidwesten van Tsjangtsjau, heeft bezet. Na den luchtaanval in den morgen heb ben Japansche vliegtuigen in den middag weer een aanval op Nanking en Poekau ge daan. Te Poekau werden het station en vele wagons onder vuur genomen. Chineesche vliegtuigen stegen niet op. Ook op Kanton zijn weer twee luchtaan vallen uitgevoerd. Tusschen 31 Aug. en 25 Sept. is Kanton vijftien maal uit de lucht aangevallen. Japansche vliegers uit Tee gered Op 30 nijl van Amoy heeft het tot een Chineesche scheepvaartlijn behoorende s.s. „Soetsjau" zes Japansche v'Megers uit zee opgehaald, die nabii hun verongelukte toe stel ronddreven. Vier hunner waren ge wond. Het blijkt een der vliegtuigen te zijn, welke hebhen deelgenomen aan den lucht aanval op Kanton. Vermoedelijk is het toe- r stel d"oor het Chineesche luchtafweergeschut geraakt en heeft het tijdens den terugtocht naar Formosa een nood'anding op zee moe ten verrichten. Wat doet ge liever? DUUR WONEN in een huurhuis en Uw leven lang huur betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch in 20 jaar het huis geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA- LEN of het RENTEBEDRAG GEBRUI KEN om uw schuld af te lossen? Vraagt een prospectus aan bij de N.V. B0UWKAS „R 0 H Y P" SPUISTRAAT 219,221 - AMSTERDAM (C.)>

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2