DE LEGEROEFENINGEN IN GELDERLAND EN OVERIJSEL DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1937 DERDE BLAD PAG. 9 Brug over den IJssel bij Olst Olst en Wijhe door Rood ontruimd Blauw vordert slechts langzaam Deventer, 22 September. PRACHTWEER voor legeroefeningen is het vandaag geweest. 't Was of de natuur wilde doen ver geten de veelvuldige regenbuien van den vorigen dag. De zon vocht zich met kracht door de dikke ochtendnevelen heen en het is een dag geworden, zoo mooi als de herfst maar kan opleveren. De troepen waren weer compleet. De commandant van het Veldleger was uit Den Haag, waar hij zijn plicht vervuld had bij de opening van de zitting der Staten- Generaal. teruggekeerd in zijn hoofdkwar tier en ook de twee scadrons van het Ilde Regiment Huzaren hadden hun plaats in de roode gelederen weer ingenomen Voor velen van de aan de oefeningen deel nemende troopen was het reeds vroeg dag. De infanterie die in Epe overnacht had '(het 31e R. I.) moest reeds om 1 uur opstaan. Voor anderen kon de reveille wat later slaan. Voor allen zou de oefening duren tot 3 uur, om, na rust tot 's nachts 12 uur, weer te worden voortgezet tot Donderdagmiddag 12 uur. de IJssel-stellingen van Blauw bij Welsum, waar het slaan van de brug zou geschieden, die de verbinding met Olst, od den Overijsselschen oever moest tot stand brengen, hingen over de rivier en omgeving dichte nevelsluiers, die voor het tot stand, brengen van de brugverbinding stellig gun stig waren. Het zich voor de hoogvliegende verkenners van Rood werd daardoor zeer belemmerd, terwijl voorts door het branden van hexiet-kaarsen een groot deel van den dijk in dichte rookwolken werd gehuld. Het 42e R, I., dat gereed stond voor den over tocht was op deze wijze onzichtbaar. Overste V a i 11 a n t was met zijn mannen pontonniers van den rijdenden trein en torpedisten om 7 uur aan het leggen van de brug begonnen Het werk kon onder betrekkelijk gunstige omstandigheden worden uitgevoerd, al ge schiedde het door personeel, welks dage- •lijksch werk het niet is bruggen als deze te Blaan. Aan den Gelderschen oever waakte het •Ie bataillon van het 12e R I. nog steeds over 'een breed front voor de veiligheid. Het 29e 'R. I. was gisteren op vier plaatsen over den IJssel gekomen en was er in geslaagd in den noord -en den oostrand van Olst een groot bruggenhoofd in te richten, waar Rood niet veel beslissends tegen beginnen kon, al waren aanvallen met pantserwagens niet •uit gebleven. Die aanvallen, die zelfs tot nabij de rivier werden uitgestrekt, waren erg •lastig geweest, omdat de infanterie haar ge schut nog moest ontberen. Het was elders moodig. Hier bleek hoe noodig het Is over meer infantcrlegeschut te beschikken om dat dat het eenige afdoende verweermiddel legen pantserwagens vormt. Nu kon niet vol doende worden ingegrepen en kon het ge beuren, dat het 8e escadron wielrijders, dat .vooruit was gegaan, werd teruggeslagen. Niettemin heeft de Blauwe infanterie Stand gehouden zoodat hun vrienden aan de overzijde den houten weg over de rivier •konden banen, die aan de overige infanterie en de artillerie gelegenheid zou geven ver der op te rukken. De toestand bij Olst werd mede gered, doordat bij Wijhe enkele kilometers stroom afwaarts, het 12e R.I. kon optreden, gesteund 'door zijn 6 Veldkanonnetjes. De aanvallen van Rood konden daar worden afgeslagen. Dat gaf aan Olst lucht en maakte ook mo gelijk, dat met pontonvlotten van 2ton het overzetten van troepen kon voortgaan. Per vlot gaan 30 a 35 man over of een voer tuig met bespanning. Deze vlotten waren in 'den loop van Dinsdag gemaakt. Zooals gezegd kon vanmorgen met het slaan van de pontonbrug worden begonnen. •Het vervoer met vlotten ging onderwijl door Binnen 4 uur Men is er. in geslaagd in den tijd van 4 uur dat is met het gekozen personeel zeeit snel de ongeveer 120 M. lange brug leggen. Wel werd nog door een rood vliegtuig een aanval gedaan tijdens den bouw. De daardoor veroorzaakte stagnatie erd gesteld op een kwarttér, omdat aan genomen werd, dat binnen dien tijd het vernielde gedeelte door het invaren van be schikbare reservevakken was hersteld. De gebouwde brug was geschikt voor vrachten tot 7y2 ton. De zwaarste brug, die we kunnen leggen is een 10-tons-brug. Per divisiegroep is ISO M. bruglengte aanwezig. Voor dit werk be schikt ons leger over een grootendeels ge- motoriseerden rijdenden trein, die o.a. de kleine, lichte Atosbootjes we noemden ze ïteeds eerder vervoert, en een varenden trein, die de grootere pontons met bijbe hoorend materieel te water naar de plaats van bestemming brengt Het is duidelijk, dat ons leger, dat ope- reeren moet in een land met vele water wegen en groote rivieren, ook op dit gebied een tekort heeft Er zouden zeker twee bruggen op deze plaats mogelijk hebben moeten zijn. Rood bleef met zijn vliegtuigen voort durend in de buurt van de brug zwermen. De overmacht van Blauw in de lucht was echter zoo groot, dat zoowel de bouw van de brug als de overgang der troepen zon der veel moeite ten einde kon worden ge bracht. Dit werd ook bevorderd dooiidat de zware artillerie van Blauw 10 c.M. ge schut met 16.8 K.M. dracht, dat zijn pro jectielen tot 5 K.M. hoogte de lucht inslin- gert en houwitsers, die 8 K.M. ver hun gra naten werpen inmiddels was aangetrok ken en het aanvallen dor Rooden ten zeer ste bemoeilijkte. Dit zware geschut stond opgesteld te Nijbroek, achter Terwolde, en kele kilometers west van den IJssel. Ge vuurd werd op Wesepe, dat 10.8 K.M. ver der, oost van den IJssel, ligt en een be langrijk concentratiepunt van Rood was. Dat het den geheelen morgen bij Welsum en Olst een drukte van belang was, begrijpt men en het 42e R. I. had dan ook heel wat bekijks, toen het na 11 uur zijn marsch naar Roodland kon vervolgen. De „Piet Hein" lag op een paar honderd meter afstand. De Prinses kon aan boord het gebeuren dus goed volgen. H. M. de Ko ningin heeft te Olst den overtocht en do ontwikkeling van het gevecht tusschen de partijen gadegeslagen. Prins Bernhard was aanwezig in de uniform van kapitein der grenadiers, terwijl we hier ook den minis ter van Defensie en vele militaire autori teiten troffen. Onden hen natuurlijk de C.V.. generaal v. Voorst tot Voorst, algemeen lei der der oefeningen. Naar Rood Ons hart ging uit naar Rood, de Lichte Brigade, waar we den vorigen dag niet wa ren geweest. Het was er in geslaagd, naar we hadden vernomen, de IVe Verkenningsafdeeling van Blauw, die naar Raalte had willen dooitdringen, en ook het 8e escadron wiel rijders terug te slaan. Hoe de stand nu was, wilden we gaarne bezien. De brug bij Welsum was nog lang niet klaar. Om ln Olst te komen, waar Rood ge nesteld was geweest, keerden we den wa gen, reden terug naar Deventer en vandaar naar de roode linies. Eer we daar waren, kwamen wp de In fanterie van Blauw tegen. Langs de spoor baan DeventerZwolle schoof zij op naar het dorp, dat reeds door Blauwe troepen was bezet, die vanaf het plein rondom de kerk met twee stukjes van 6 c.M. den na- bijen spoorwegovergang en den naar het oosten leidenden weg, waarlangs Rood was teruggetrokken, beheerschten Omstreeks 12 uur was de situatie aldus, dat 31 R.I. naar Hechts zich bad ont wikkeld en 42 R.I. op den linkervleugel in de richting Wijhe, dat ook reeds door Rood was ontruimd. 29 R.I., dat het eerst den IJssel was overgegaan en het spit had af gebeten, werd nu verzameld om wat op zijn verhaal te kunnen komen. Het batail lon van 12 R.I., dat het langst op den west oever was gehouden, was bezig over te gaan. Rood was reeds enkele kilometers oost van de spoorlijn teruggegaan met 1 batail lon van het toegevoegde 25 R.I. in voorste lijn en 2 andene bataillons daarachter in reserve. Steun werd hier gegeven door 3 afdeelingen van het 8e Reg. Veld Artillerie. Zijn wielrijders had de commandant van Rood noordelijker geplaatst, ten oosten van Wijhe. Daarmee hield hij de Blauwe Ver kenningsafdeeling, die zich bij Wijhe, on danks de nachtelijke aanvallen van Rood, had weten te handhaven, van het lijf. Van de roode wielrijders lagen twee ba taillons naast elkaar in voorste lijn, een bataillon er achter vormde de reserve. Twee motorbatterijen van 7 Veld van de Rijdende Artillerie steunden deze opstelling. Rood had dus een front, dat bestond uit een smal gedeelte bezet door infanterie en een breeder gedeelte bezet door wielrijders. Tusschen beide gedeelten was echter geen aansluiting. Een open vak waar onmiddel lijk door de reserves zou kunnen worden in gegrepen, bood gelegenheid voor binnen dringen van Blauw. De Roode cavalerie (2 regimenten) ge steund door een bereden batterij van 7 Veld was ten Noorden van dit alles opgesteld in de richting van Heino. Zij werd achter de hand gehouden om bij een eventueelen op- marsch van Blauw een aanval te doen op diens linkerflank. De opstelling was uit tactisch oogpunt voortreffelijk gekozen en bood uitmuntende gelegenheid om Blauw bij het oprukken de handen vol te geven. Wijhe ontruimd Dat bleek, toen we in Wijhe eens pools hoogte gingen nemen. Rood was uit het dorp verdwenen, maar hield in den oostrand nog stand in een stelling langs een wetering halverwege Wijhe—Heino en OlstRaalte. De opstelling was prachtig gedekt, terwijl de tegenpartij eerst open gedeelten terrein had over te trekken en de wegen behoorlijk afgesloten vond door mitrailleurnesten of 6 cm Veld. Op deze tusschenstelling, die dus als tijde lijk en middel tot vertraginc bedoeld was, trokken wielrijders en infanterie voorloopig terug. We passeeren in deze omgeving verschil lende tentenkampen, die opgeslagen zijn om troepen te huisvesten, die bij de burgerij der veelal kleine dorpen geen onderdak kunnen vinden. Deze kampen met accomodatie (wa terleiding o.a.) zijn werk van de genia. Het terugtrekken van Rood geschiedde in de grootste orde en zoo tac tisch, dat Blauw slechts op een afstand van 1 y2 km kon volgen. We waren van verschillende terugtocht momenten getuige. De artillerie ook bij deze oefeningen valt de groote zwakte van dit belangrijke wapen te constateeren slaagde er bij herhaling in het opdringende Blauw geruimen tijd tegen te houden. Toen we tegen 3 uur het uur, waarop de oefening geschorst zou worden op een viersprong, waar ook generaal Sillevis, de hoofdhulpleider bij deze oefeningen, aan wezig was. zulk een teruggaan van 25 R.I. gadesloegen, was Rood nog een heel eind af van zijn eigenlijke tweede terugtochtslijn. Wel een bewijs, dat het in het vertragend gevecht, dat bij den defensieven oorlog van zoo groote beteekenis is. geenszins onbe dreven is. We besloten den middag met een poging om ook de Roode cavalerie in actie te zien. Een aanval vanuit Heino op de noordflank van Blauw lag nl. in de bedoeling. Zij kon echter niet worden afgemaakt, omdat in middels de klok op 3 schoof. Het was toen uit. We hielden onze visite aan de Roode rui ters dus maar in petto. Misschien morgen. Of liever na vannacht 12 uur. Want. dan komt het geheele bedrijf weer in actie. Ook voor alle journalisten is nachtdienst bevolen. GEMENGD NIEUWS ERNSTIGE KINDERMIS. HANDELING TE HAARLEM Jongetje en meisje bont en blauw geslagen Politie grijpt in Reeds geruimen tijd had het gezin van zekeren S., in de Herculesstraat te H i lem, de aandacht van de kinderpolitie, naar aanleiding van mededeelingen van omwonen den over kindermishandelingen, welke zich daar voordeden. S., een weduwnaar, woont samen met de 38-jarige gehuwde vrouw K. wier man haar ongeveer drie jaar geleden heeft verlaten. Er zijn zeven kinderen huis, waarvan het jongste drie weken oud is Hoewel aangenomen kan worden dat de behandeling van de kinderen veel te wen- schen overliet, was het, ondanks herhaalde controle, tot dusver onmogelijk geweest straf bare feiten vast te stellen. Toen echter dezer dagen de aandacht opnieuw op het gezin werd gevestigd, heeft de kinderpolitie, niet tegenstaande hevig verzet van vrouw K., de kinderen aan den lijve onderzocht. Hierbij bleek, dat onverwijld ingrijpen geboden In het bijzonder hadden een vijfjarig jon getje en een zevenjarig meisje het moeten ontgelden. Zij waren door vtouw K. met een stuk hout bont en blauw geslagen. Speciaal het ventje bleek ernstig toe getakeld. Als gevolg van de mishandelin gen had de kleine o.a. een gat in het achterhoofd en een ernstige wonde bo ven de oogen. Het knaapje kwam nooit in de buitenlucht en moest meestentijds met vastgesnoerde handjes, in zijn bed je blijven. Bovendien kreeg het weinig Door bemiddeling van de kinderpolitie zijn dè beide kinderen elders ondergebracht. Het knaapje is, op advies van een dokter, in een ziekenhuis ter verpleging opgenomen en het meisje is in een kindertehuis geplaatst. Het onderzoek van de politie is nog in vollen gang. Vrouw K., dde momenteel ziek is, kon nog niet verhoord worden. Gebleken is echter, dat de andere kinderen vrijwel niet getuchtigd worden. Het jongetje van vijf jaar is een kind uit het vroegere huwe lijk van de vrouw. Het meisje is een doch tertje van S. OVERTREDING VAN DE LOTERIJWET In den laatsten tijd heeft de politie te Groningen herhaalde malen beslag ge legd op de bescheiden van z.g. „voetbal pools". Deze syndicaten zetten echter haar werkzaamheden, zij het dan ook in gewij- zigden vorm, toch voort. De politie is thans wederom opgetreden, aangezien de justitie op het standpunt s*aat dan een en ander in strijd is met de loterijwet. Gister ts proces verbaal opgemaakt tegen den hoofdagent eenige winkeliers, die de loten ter versprei ding in huis hadden is proces-verbaal opge maakt. GEMEENTE EDAM BENADEELD Incasseerder tot zes maanden veroordeeld. Een belastingdeurwaarder te E d am Is door de rechtbank te Amsterdam wegens verduistering tot zes maanden gevangenis straf met aftrek van de voorloopige hecli ten is veroordeeld. De man had als incasseerder van den ga meentelijken ophaaldienst der belastingen in de jaren 19311937 ruim f800 verduis terd ten nadeele der gemeente. Het O. M. had een gevangenisstraf vaD anderhalf jaar geëischt. Twee dooden bij aanrijding Een zwaargewonde Gisteravond om kwart voor negen bevon den zich op den Heerenweg, buiten Noord- wijk Binnen, de 45-jarige schilder Lu xemburg uit Noordwijk-Binnen en zijn beide zoons die op weg waren naar een aardappelenhandelaar om wintervoorraad op te slaan. Zij hadden daartoe een hand karretje bij zich, waarin de jongste, tien jarige, zoon was gezeten, terwijl de andere zoon, een jongen van zestien jaar. een fiets aan de hand met zich meevoerde. Plotseling werd het drietal door een hen achterop- rijdende vrachtauto gegrepen en tegen den grond geworpen. Na veertig of vijftig meter kwam de wagen tot stilstand. De vader en de oudste zoon waren deerlijk verminkt en moeten vrijwel op slag zijn gedood. De an dere knaap bleek een ernstige hersenschud ding te hebben opgeloopen. Hij is in zorg- wekkenden toestand naar het Academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. De chauffeur van de vrachtauto, welke toe behoorde aan een firma te Wassenaar, v klaarde door het gebeurde zoodanig schrokken te zijn, dat hij niet in staat w onmiddellijk te remmen. Hij schijnt door een tegenligger te zijn verblind, waardoor hij het groepje niet heeft opgemerkt. De snelheid van de auto moet niet groot zijn geweest, vermoedelijk een kilometer of veertig. De politie heeft het voertuig in beslag w nomen. Het stoffelijk overschot van de beide overleden slachtoffers is naar de algemeene begraafplaats overgebracht, ARBEIDER BEKNELD GERAAKT Gistermiddag is te Amsterdam op het terrein van de Seenkolenhandel-Mij. aan de Oostelijke handelskade een ongeluk ge beurd, waarbij de 50-jarige arbeider G. de W. het leven verloor. Hij geraakte bekneld tusschen twee draad- rollen van een drijvenden kraan. De man was onmiddellijk dood. Het lichaam ls ver voerd naar het Binnengasthuis VRIJDAG 24 SEPTEMBER HILVERSUM I 1875 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonmu- ziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Decla matie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Ver volg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Eddy Olivers Band. 1.00 Kovacs Lajos' Orkest en so liste. 1.40 Pianoduetten. 2.00 Het Kovacs Lajos-orkest. en soliste. 2.30 Pianoduet ten. 3.00 AVRO-Dansorkest. 4.00 Gramo foonmuziek. 5.05 Kinderuurtje. 5.30 Or gelspel. 6.00 „The Lucky Birds", en solist. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramo foonmuziek. 7.00 „Vakbewegingswerk in de crisis", causerie. 7.20 Gramofoonmu ziek. 7.25 Berichten ANP. 7.30 Berichten V.G.P. 7.35 „Lezen in den Bijbel", cause rie. 8.00 Viool en piano. 8.30 Causerie over de Frans Hals-tentoonstelling. 9.00 Gra mofoonmuziek. 9.30 VARA-Maandrevue, m.m.v. VARA-Orkest. en solisten. 10.00 -Fantasia". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n 301 M. Algem. Programma, verzorgd door de N.C.R.V. 8.00 Schriftle zing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwen- schen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Fluit en piano. 12.00 Be richten. 12.15 Ensemble v. d. Horst. 2.00 Vondel-herdenking. 3.45 Gramofoonmu ziek. 4.00 Orgelconcert. 5.00 Gramofoon muziek. 5.15 Alt, piano en cello. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Reportage. 8.00 Be richten ANP. Herhaling SOS-Berichten. 8.15 NCRV-Orkest. 9.00 ..Menschen met vacantie", causerie. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.45 Sport- praatje. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna schriftlezing DROITWICH 1500 M. 11.40—11.50 Piano. 12.10 Alt en orgel. 5.20 Zang. 5.40 Orkest. 6.45 Orkest. 7.50 Relais uit Amerika. 9-25 OrgeL RADIO PARIS 1648 M. 7.10. 8.20 en 10.35 Gramofoon. 12.50 Orkest en zang. 6.05 Zang. 7.20 Piano. 7.50 Viool en piano. 8.50 Zang. 9.20 Concert. 10.50 Gramofoon. KEULEN 456 M. 12.20 Concert. 1.35 Orkest. 2.35 Concert. 5.35 Zang en piano. 8.30 Ma- drigaalvereeniging Aken BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.50—2.20 Gramofoon. 5.20 Concert. 6.20 Orkest. 7.20 Viool. 8.20 Orkest. 484 M.: 1.50 Zang. 2.002.20 Gramofoon. 5.20 Orkest. 6.35 Gramofoon. 6.50 Con cert. 8.20 Voor oud-strijders. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Om roeporkest. 9.35 Pianoduo en solisten. 10.50—12.20 Orkest. VAN DORSCHMACHINE GEVALLEN Gisteren wilde te O v e r-A s s e 11 het 12- jarig zoontje van den heer L. KI abb er s, toen hij naar school ging, op een dorsch- machine, welke met een paard bespannen was, klimmen. Het knaapje viel er af en kreeg de wielen over het hoofd en de borst* kas, welke werd ingedrukt. De jongen is op slag gedood. DRIE TANDEMS VERDUISTERD Een jaar geëischt De opkomst van de tandem als vervoer middel heeft ook de diefstal en verduiste ring van deze tweepersoonsfietsen gw- bracht. Gister stond te Amsterdam een' liefhebber van deze moderne verkeersmid delen terecht. In een week had hij kans ge zien drie tandems te huren ensubiet te verkoopen. Voor de eerste maakte hij f 6ï, voor de tweede wist hij f 50 te krijgen en cle derde bracht hem f 47.50 op. De man, die reeds negen veroordeelingeiï achter den rug heeft, legde een bekentenis af. De Officier van Justitie requireerde we gens verduistering. meermalen gepleegd, een jaar gevangenisstraf. Deze man. aldus de officier, is reeds vele malen veroordeeld, Ook ditmaal liep hij met open oogen zijn; ongeluk tegemoet. Hij wilde ten koste van alles geld hebben om uit te gaan. De verdediger wees er op, dat op heS strafregister vier veroordeelingen wegens desertie voorkomen. Verdachte is nooit voorwaardelijk veroordeeld. Hij is nooit ge» hol pen. Ook zijn reeds zeer bejaarde ouders kunnen niets voor nem doen. PI dronk aan! op de uiterste clementie. Vonnis, 6 October, KENT U al HYGIDENT de nieuwe, zelfwerkende. Kunsft gebif-reiniger? Maakt ZONDER BORSTELEN Uw plaat en gebif ----- .....uw en verwijdert alle vlekken. Prijs normale fla- con 45 ets., extra groote flacon 85 ets. Koop nog heden HY GIDENT bij Uw Apoth. of Drog. HYGIDENT - SINGELÜ5 - A'DAM-C. (33 Neef Jacob Eriksz haalt de schouders op, als Buiskes hem dat laatste vertelt. „Laat die Geuzen maar blijven. Ze zouden ons nog maar meer ellende op de nek schuiven. We hebben op '.t oogenblik genoeg met de storm te maken", „Maar de tiende penning!" herinnert Buiskes. De ander luistert amper. Die tiende penning ls vergeten door deze catastrophe. „De moed is er weer heelemaal uit! moet Buiskes melden ïn zijn antwoord aan Sonoy Het duurt de menschen te lang. en zij zijn terneergeslagen door de watervloed. Velen willen zich nu maar liever schikken onder Alva, dan de strijd aan te binden. Zij durven het risico van een opstand niet aan. Nu de verontwaardiging over de tiende penning wat geluwd is, bedenken zij, dat er bij strijd gevaar voor hun hals kan dreigen, en daar vreezen zij voor. Alleen de Calvinisten heb ben de moed niet verloren. Zij gelooven, dat God uitkomst schenken zal, en zij houden hun eed aan Oranje". I Daarop antwoordt Sonoy: „De laatste regels van uw brief hebben mij zeer verkwikt. Dat de bijval dergenen, die onze medestanders zijn enkel om dat ze een aanval op hun geldzak duchten, niet stand zou houden, wisten we vooruit. De Calvinisten, die moeten het doen. Zoolang zij trouw zijn, zal onze moed niet zinken. Op aanvang December is thans de aanval op Enkhuizen vastge steld. Zorgt gij voor een richtige ontvangst?" „Ik zal op mijn post zijn!" luidt Buiskes' bescheid. HOOFDSTUK XVIII Een maand na de storm gaat er weer een man, diep in zijn mantel gedoken en turend over zee, langs de buitenkant. Hij loopt nu op het havenhoofd. De Wierdijk rijst geteisterd uit zee op. Het water spoelt door de sleuven, die hem scheiden van de vaste wal. De forsche dijk is een ruïne geworden. Buiskes doorleeft eenzelfde spanning als toen. Bezorgd gaan zijn oogen over zee en langs de lucht. Watersnood dreigt nu niet. Het zeepeil is integendeel onwezenlijk laag. Hier, onder de schoeiing van het hoofd, ligt de bodem droog; de evers in de visschershaven. die wat dicht aan de wal ge meerd zijn, hangen scheef omdat zij geen water onder de kiel hebben. Haast even hard als toen de Noordwester de zee vol joeg. blaast nu de Zuidooster het water weg. Bijtend is de wind; hij snijdt den eenzamen wachter op het havenhoofd in neus en- ooren. Het vriest dat het kraakt en in zee zijn daarvan de gevolgen te zien. Het water golft zoo traag, net of het samen wordt gebonden. De droppels uit de golven opgejaagd, vallen bevroren in zee terug en vormen aan de spiegel een pap van geronnen ijs, dat bezig is dc Zuider zee te boeien. Als de Geuzenvloot nu binnen de Wadden eilanden is, kan zij gekneld worden in de greep van het ijs. En daarom weet Buiskes alweer niet wat hij hopen ot vreezen moet. Wat zou er gebeuren als hij nu aan de scherpe kim in het hooge noorden de schepen van Landslot van Brederode op zag doemen? Zouden ze dan nog open water vinden om hier binnen te vallen? Of zou hun vaart in het gezicht van de haven verstijven, zooals dat zooveel schepen bij het snel in vallen van een strenge winter overkomen is? Zulke schepen werden dan geholpen, maar de Geuzen zou men laten zitten. En ze zouden straks gekraakt worden door het ijs. Na een paar uur weet Buiskes het al zeker; deze aanslag moet opnieuw misloopen. In December sloeg de storm alles in duigen, nu doet de vorst het. Beide keeren zijn het geen menschen, die het kwaad aandoen. God zond toen zijn water vloeden en nu zijn ijs. Heeft dat niet wat .te zeggen? Rust er wel zegen op deze onderneming? Een regel uit de Schrift speelt door zijn lfoofd. „Laat ons niet bevonden worden als tegen God te strijden Hij verwerpt de gedachte aanstonds met kracht. Niet tégen God, maar vóór Gods zaak strijdt Willem van Oranje. Deze tegenslagen zijn de beproevingen, die God Zijn kinderen zendt. Hij zal het licht doen dagen op Zijn tijd! Een paar dagen later, als de Zuiderzee een witte woestenij van ijs geworden is, komt er over land een bode uit Nieuwe- diep. Hij heeft bericht voor Buiskes: „Op de eerste December lag onze vloot voor de zeegaten van Texel. De sterke Oostenwind belette ons naar binnen te gaan. Op de tweede December hebben we een poging gedaan en zijn tot de Texelstroom doorgedrongen. Daar heeft ons heÖ grondijs belaagd. Ternauwernood zijn we aan een beknel ling ontkomen. Heer Landslot van Brederode heeft daarop bevel gegeven om terug te keeren naar Embden. Wij gaan straks onder zeil. Wanneer God ons gelegener tijd zal doen geworden hopen wij onze poging om Enkhuizen te bereiken te hervatten. Wij blijven rekenen op Uw trouwe hulp'*. Als Buiskes de brief voorleest in de kleine kring va« Geuzen in Enkhuizen worden ze haast moedeloos. Twee keer zijn de plannen misgeloopen. De derde keer zul len ze ook wel niet slagen. Daar zal Alva wel voor zorgen. Het is toch a] onbegrijpelijk, dat hij nog geen bezetting in Enkhuizen gelegd heelt, want hij moet toch weten, welk een sleutelpositie deze stad vervult. Hij als ervaren veldheer, moet toch begrijpen, dat hier het zwaartepunt is der verdediging van Holland tegen alle aanvallen uit het noorden. En als hij dat tot dusver niet heeft ingezien, dan zal hem toch wel ter oore komen, dat tot tweemaal toe een Geuzenvloot voor de zeegaten van Texel verschenen is met het doel om naar Enkhuizen te zeilen. Deze beide door storm en ijsgang verijdelde aanslagen zijn even zooveel waarschuwingen voor Alva. Het wordt nu een kwestie van dagen of weken en de Landvoogd legt een Spaansche bezetting in Enkhuizen, en wanneer die er een maal is, wordt elke stormloop van de Geuzen tevergeefsch. Dan is de kans. dat Oranje van zee uit vaste voet in Holland krijgt, verkeken. De dagen verloopen, de weken, de maanden De winter wijkt weer en de zomer komt en gaat L(Wordt vervolgd.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9