ttollandsch Koopman De Legeroefeningen in Gelderland en Overijsel CHR. WERKGEVERS VERGADEREN WOENSDAG 32 SEPTEMBER 1937 DERDE BLAD PAG. g 16.000 man in het veld De opmarsch begonnen IJselovertocht bij Olst Luchtverdediging Deventer, 21 September. Terwijl in de Residentie met het ge bruikelijke ceremonieel vertoon de ope ning van de zitting der Staten-Generaal plaats had in „de Malle Jan" te Vier houten konden we de openingsrede beluis teren kwamen zonder enkele ceremonie in Gelre's Noordoosthoelk en het Zuid westelijk deel van Overijssel in de vroege morgenuren 16.000 Nederlandsohe solda ten tegen elkaar in beweging. Dat was het begin van de groote leger oefeningen. Verondersteld wordt, dat een oorlogstoe- Stand is ingetreden. In ons blad van 9 Sep tember is die uitvoeriger omschreven, zoodat we er nu kort over kunnen zijn. Vanaf het Westen, dus over de Veluwe, trekt een Blauwe legermacht op. Tegen over haar staat in het Oosten de Roode partij. Blauw staat onder leiding van generaal W. B e s t, commandant van de IVe divisie ite Amersfoort, Rood dat hoofdzakelijk be staat uit de Lichte Brigade vensterkt met het 25e Regiment infanterie, wordt aangevoerd ■door kolonel H. F. M. Baron v. Voorst it o t Voorst, commandant van de Lichte Brigade. De Blauwe troepen hebben gisteravond den IJssel bereikt over leen frontbreedte van 20 k 25 K.M. in het vak DeventerVorchten, welk plaatsje iets noor delijk van Wij he gelegen is. maar aan den iGelderschen kant van den IJssel. Blauw bestaat, zoo wordt aangenomen. Slit twee divisiegroepen, waarvan er één actief optreedt, terwijl van de andere alleen <de staven deelnemen en zoo geoefend worden. De troepen van Blauw hebben de opdracht 5n oostelijke richting den IJssel te over schrijden en op te marcheeren in de richting van het Twente-kanaal. Bood trekt in hoofdzaak" op met de Lichte Brigade. Deze is op den rechter(noordelijken) vleugel geplaatst. Het gros ervan bevindt zich in de omgeving van Riissen, Nijverdal en Raai te. [Verkenners zijn tot aan den IJssel uitge- prwermd om de bewegingen van Blauw in het vizier te houden Maar ook de Brigade zelf moet IJssol- waarts. ten einde daar den vijand zoo lang mogelijk op te houden. Zij mag zich echter -•niet aan vernietiging bloot stellen, maar Wijkende voor de overmacht, moet in ver tragend gevecht worden teruggetrokken op .verschillende lijnen, die zich voor tijdelijke .verdediging leenen. Sterkte der partijen Ruw geschat nemen 16000 man met 2000 paarden aan de oefening deel. Wie zich de cijfers omtrent de Lichte Brigade her innert. kan gemakkelijk uitrekenen dat de verhouding der partijen ongeveer w: Blauw 12000 man. voornamelijk infan terie, en 1000 paarden en Lichte troepen 4000 man en ook 1000 paarden, De genoemde cijfers zijn voor den uitslag Van een oefening echter allerminst beslis send, indien men al aan een zeker resultaat, dat samenhangt met de woorden: verloren ion gewonnen, zou willen denken. Rood beschikt ditmaal over: de Lichte Brigade, zijnde hot regiment wielrijders, waarvan 3 hataillnns gevormd zijn. de 2 re gimenten huzaren (waarvan 2 escadrons Za terdag jl. naar den Haag zijn vertrokken er vanavond weer terugkeeren), de Rijdendi 'Artillerie (1 batterij met paardentractie en 2 motorbatterijen 7 Veld, benevens 1 motor- batterij van 6 Veld). Voorts het 25e reg. in fanterie, dat gevormd is uit het le en 9e regiment uit Assen. Blauw bestaat uit het 29e. 31e en 42e regiment infanterie. Deze nummers zijn die van de mobilisatieregimenten, welke behon- ren hij de regimenten, waaruit voor deze oefening de regimenten gevormd zijn. Bij mobilisatie worden onze regimenten verdub beld. Zoo behoort, dus het 25ste regiment, Idat we reeds noemden, bij het le regiment Én vredestijd, het 29e bij het 5e enz. Het genoemde drietal legerde resp. in de fomgevïng van Epe, Vierhouten en Elburg. Het 29e was omdat het 't dichtst bij den IJssel zich bevond aangewezen om het ■eerst in actie te komen en bij het overschrij den van den IJssel vooraan te gaan. In dat (IJsselgobied bevond zich reeds, verdeeld over de lange frontlijn, het 12e Reg. infanterie. Blauw had bovendien de beschikking over 2 compagnieën wielrijders, 1 reserve-esca- "dron huzaren, 1 mitrailleurpeloton en 1 sectie pantserwagens. Dat is een macht, waarvan de gevechtskracht is gelijk te stel den met een bataillon infanterie Ingedeeld waren voorts de noodige veld artillerie en zware artillerie, 5 verkennings- en 3 verbindingsvliegtuigen en vandaag ■daarenboven 4 groepen van 3 jagens. Om practische overwegingen had men de ■Verkenningsafdeeling een soort lichte bri gade dus reeds voor het ingaan van den oorlogstoestand aan den Overijsselschen kant gebracht en bij Wijhe gelegerd. Dat spaarde tijd, maar ook met het oog op behoorlijke legering der troepen was deze maatregel ge- •wenscht. Verder was te Olst nog onderge bracht het 8e escadron wielrijders, dat bij Blauw dienst zou doen. Het transport Reeds op 20 September zijn alle regimen ten naar het oefengebied overgebracht. Het treinvervoer had een vlot verloop. De 20 extra-treinen zijn op tijd aangekomen. De Ned. Spoorwegen, maar ook de betrokken ■militaire instanties verdienen een woord van lof voor dezen gang van zaken. Deze mededeelingen kunnen we besluiten met vermelding van het feit, dat voor het verkrijgen van en beschikken over de in het oefeningsvak gelegen terreinen van alle be trokkenen gebeele medewerking is verkregen. Alleen zekere heer v Elden uit Zeist schijnt daarop een uitzondering te maken. Waarom is ons onbekend. Het geval is te meer on begrijpelijk, omdat bij het aanrichten van schade de Sohadevergoedingscommissie ter stond gereed staat om deze te taxccren en ie vergoeden. We vragen wel excuus voor het voorgaan de. Maar tot recht begrip van hetgeen vol gen zal, konden we aan het relaas niet ont komen. De opmarsch Te meer spijt ons dat, omdat op zoo'n eersten oefendag betrekkelijk weinig te be leven valt Men zal dat begrijpen. Beide partijen moeten hun macht gaan opstellen voor hetgeen volgen zal. Daar gaat, nu het over vele duizenden gaat. veel tijd in zitten. De infanterie kan natuurlijk niet zoo heel snel vooruit. Zoo'n regiment heeft heel wat mee te sjouwen en wordt op zijn marsch bovendien telkens verontrust door vijandelijke vlieger-aanvallen. Dan moet dekking worden gezocht totdat .het ge vaar voorbij is. Dat kost nogal wat tijd. Er is dus heel wat tijd mee gemoeid eer een betrekkelijk groote macht, ook de bijbehoo- rende artillerie, over een rivier is. Vandaag is alleen van de pontveren te Olst en Wijhe gebruik gemaakt en van kleine zgn. Atosbootjes van de ipöntonniers. Morgen zal het sneller gaan. Want in den vroegen morgen zullen de pontonniers twee bruggen slaan. Dan kan de opmarsch in tempo versneld worden. Eenmaal aan den overkant, moet de troepenmacht in het ter rein tot ontwikkeling worden gebracht. Daar gaan weer vele uren mee heen. Groote massa's hebben zelfs dagen noodig om zich op te stellen* OoiiUieA. „Reken maar! Ik ga graag naar 'n voetbalwedstrijdI" „Maar toch zeker alleen als het mooi weer is?" „Hoe kom je er bijl Of't regent of sneeuwt, ik moet er bij zijn" „En de koude voeten dan met de gebruikelijke verkoudheid?" „Waarom bestaat er dan Aspi rin? Bij de eerste verschijn selen neem ik direct een of twee tabletten, 't Is maar een weet!" 15 een- flayci --pro dm 64- Oranjebanden-öayc».-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid Kapitein v. d. Kloet had zijn satellieten thans aangegroeid tot enkele tientallen vroeg uit hun behagelijke rust doen wek ken. Toen de maan nog stond te bleeken aan den wolkigen, buiig weer voorspellenden ochtendhemel en vredige rust gespreid lag over de dreven, snorde onze auto reeds in volle vaart langs den westelijken, bochtigcn IJsseldijk deze heeft veel van een serpen tine in de richting van Welsum, tegen over Olst. Rechts droomden de breede uiter waarden, links de groene weilanden en boomgaarden, waarin het rijpend ooft aan volbeladen takken zwaar neerhing. Op den achtergrond s-loot hoog opgaand geboomte de horizon af. Een enkele eenzame wiel rijder spoedde zich naar zijn arbeid en de woudduiven vlogen verschrikt op uit hun bladerenschuiïplaatsen. Spoedig hebben we onze blauwe vrienden bereikt. Het zijn de mannen van het 12de. Zij houden de oeverstrook bezet, totdat het 29sie zal zijn aangekomen, dat aangewezen is om het eerst naar den anderen oever te gaan en wel op ©en viertal plaatsen bij Olst. Deze liggen een kilometer uit elkaar. Op vlieger-aanvallen wordt gerekend. Bij de overgangen steken zware mitrailleurs drei gend hun loop omhoog, terwijl elders een sectie mortieren (model kachelpijp met bri- santgranaten) staat opgesteld. Ilct 29ste laat lang op zich wachten. De pontonniers hebben hun bootjes klaar, maar de passagiers blijven uit. Eén uur, twee uren en nog langer. Onderwijl doen de roode verkenningsvliegtuigen hun werk Ze worden echter telkens ver dreven door de bezetting van de brugge- hoofd-stellingen aan den Welsumschen oever. Tusschen de bedrijven door komt 't race bootje van de „Piet Hein", die enkele hon derden meters stroomafwaarts ligplaats ge kozen heeft de Prins was er om 7 uur al weer op uit gegaan eens naar den wal: correspondentie brengen en levensmiddelen halen. Kamerdienaar Rotteveel zal er zijn zorgen aan wijden. Als het 29ste als maar niet komt, gaan we het zoeken. In Oene vinden we de keukenwagens, die maagopwekkende geuren uitstralen. Het warme maal zal vanmiddag smaken! We gaan verder: Epe, Ernst en Gorfcel wor den gepasseerd. Geen 29ste. Het is langs andere wegen gegaan. In de bosschen bij Vierhouten ontmoeten we in keurige marschorde het 31ste. Het eerste bataillon met de jongens uit Harder wijk voorop. Het afweermateriaal voor luchtaanvallen rijdt midden in den troep op kleine wagen tjes gemonteerd, tot vuren gereed. Overbodig is de maatregel niet „Vliegtuig" wordt er geroepen. „Dekken" klinkt het commando en met een verdwijnen allen snel in den boschrand, terwijl de zware mitrailleure zoowe] als de lichte, die eenvoudig op een van een steun voorzien geweer worden gelegd, den belager in de lucht zoeken en een warme begroe ting bereiden, zoodat de verkenner, die zelf -ongewapend is, zich haast te verdwijnen. Nauwelijks is de compagnie weer od marsch of één der soldaten roept:,, Hij komt weer terug". Weer alles weg van het pad in het hout en binnen een halve minuut tikken en ratelen de mitrailleurs op ener- veerende wijze. Na dit aardige marschbeeld te hebben op gevangen, is de dae voor ons verder rustig verloopen. Het 42ste uit Elburg bleek met zijn marsch tot Epe genaderd. Een in actie gekomen batterij luchtdoelartillerie hield ons gezel schap eenigen tijd op. De explicatie van de ingewikkelde en kostbare instrumenten voor het meten van richting, hoogte en snelheid en voor vuurleiding werden duidelijk uitge legd. Eén commando en drie kanonnen gaan vrijwel gelijk af, terwijl hun vuur verder ondersteund wordt door twee zware mitrail leurs. We hebben over dit onderdeel onzer defensie reeds vroeger uitvoerie geschreven en zullen dat ditmaal niet herhalen. De poging om na het rondzwerven bij Blauw ook Rood te bereiken, mislukte. De pont te Olst had het te druk om te wachten tot we aan de beurt kwamen en toen we daarna naar Wijhe reden bleek daar de pont om manoeuvre-redenen buiten dienst gesteld. Met dat al was het zoo laat geworden, dat we Rood maar bovenaan schreven op de agenda voor morgen. In de,,Parel van de Veluwe" Industrie en Landbouw in bespreking Het Christelijk Wergeversverbond is heden te Apeldoorn, in hotel „De Poort van Cleef" in jaarvergadering bij een gekomen. .Naar het getuigenis van het suggestief uitgevoerd programma heeft men thans, na de groote vergadering in Den Haag, die in het vorig jaar op twee volle dagen beslag legde, een meer rustige sfeer ge vonden in het prachtig gelegen Apel doorn, parel van de Veluwe genoemd. Voor een groep menschen als dece wern gevers, die eiken dag in het drukke bruisen de leven staan, is de Geldersche residentie ook wel een uitgezocht oord. Nu de Veluwe haar paarse bloei nog niet heeft afgeschud, is een tocht erover, die ook op het program ma vermeld staat, naar Radio-Kootwijk, on vergelijkelijk schoon. Zeker, men heeft hi»r voor eon dag van rustige bezinning op de vragen van den dag en voor het versterken van vriendenbanden, wel een ideaal pletcjc Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd la bb" bevordering:, tot commar In de Orde van Oranje-Nasau, de heer J. Wolf» VOOGDIJRADEN Benoemd Is tot lid van den Voogdijraad te Rotterdam, mr M. A. H. Snoek. CONSULATEN Zuld-Slavlfi to Rotterdam. Opening Allereerst werd hedenmorgen om 10 een korte huishoudelijke vergadering gehou- :n, waar ingekomen stukken, jaarverslag bestuursverkiezing aan de orde kwamen. In verband met de reorganisaties, die op de vorige jaarvergadering tot stand war ui gekomen, trad het geheele bestuur af en werd een nieuw gekozen. Candidaten hiervoor waren de heeren: W wartsenberg te Groningen, G Grondsmate Leeuwarden, J. W. O 1 d e n- hof te Apeldoorn, H. Botterweg 'o Utrecht, J. H. v. Lonkhuyzen te Amers foort, J. ter Haar te Amsterdam, J. A. aarden te Oegstgeest, W. Wage- Den Haag, A. Borst P z n. "e Rotterdam en W.'te Gussinklo te Aalccn Precies 11 uur opende de voorzitter van het demissionaire bestuur, de heer L. F. Bom te Amsterdam, die dus het Verbond voor het laa'st leidde, de openbare vergade ring en hield de openingsrede. Nadat spr. autoriteiten, gasten en leden heeft welkom geheeten. wijst hij op 't karak ter der vereeniging. Als werkgevers hebben wij in de verschil lende takken v bedrijfsleven leiding te geven. Om dit te kunnen verwezenlij ken, is het noodzake lijk, dat we een goed ingericht bureau heb ben en een vastt secretaris. Daarnaast, aldus spr., heeft het Ver bond ook een taak tegenover de R-egee- ring: het heeft te w-aken, dat het be drijfsleven niet knecht, 't particulier initiatief niet gedood, kapitaalvorming niet verhinderd wordt, hetgeen tot schade zou zijn voor ons geheele volksleven. Verder vestigt spr. er de aandacht op, dat het Verbond geen vakvereeniging is, maai bedoelt te zijn een centrum voor werk gevers om zich te beraden over hun roeping en taak, die zij als werkgevers hebben. Ten slotte staat spr. noe stil bij den naam Verbond van Prot. Chr. Werkgevers. De Christen-naam te dragen is een belijdenis, welke medebrengt, dat wij ook in 't maat schappelijk leven als Christen staan, óf, 700 als in onze beginselverklaring is gezegd „alle gaven en krachten hebben in te span nen tot openbaring van Gods heerlijkheid door de gaven in mensch en natuur gelegd tot volle ontplooiing te brengen". Dit deel der waarheid leeft, helaas, té weinier bij tal van Christus-belijders en daarom zijn wij verplicht hen op te wekken tot aansluiting daar toch onze vereeniging de eenige is, df in haar statuut als Verbond van Werkgevers en Vakvereenigingen schrijft, uit te gaan van de overtuiging, dat de Heilige Schrift L. F. v. d. Bom RUBRIEK^, Mr Br A. A. v. Rhijn Verhouding van Industrie en Landbouw Do secretaris-generaal van het Departe ment van Econ. Zaken, mr dr A. A. van R h ij n, refereerde vervolgens over: De ver houding van in dustrie en land bouw. Spr. wees dat het verschil in waardeering van industrie en landbouw reels van ouderen da tum is en ook in onzen tijd komt deze tegenstelling telkens weer In menig op zicht hebben in dustrie en land bouw een ver schillende econo mische structuur. Zoo Is de industrie bij het productieproces afhankelijk van de conjunctuur, doch de landbouw ook van de natuur. Ook is d« landbouw meer dan eenig industrieel be drijf afhankelijk van de wereldmarkt en '1 aanbod van landbouwproducten is minder elastisch dan dat van de industrieele pro ducten. Door deze verschilpunten is de landbouw economisch kwetsbaarder dan de industrie. Voor de steun aan de landbouw boven de industrie in de crisis zijn de volgende argu menten aan te voeren: le zou zonder deze steun aan den land •bouw het platteland van Nederland tot liet pauperisme zijn overgegeven; 2e. Is het financieele weerstandsvermo gen van di n landbouw zwak; 3e. Is het maken van prijsafspraken tus schen de ondernemers om groote prijsverla gingen te voorkomen, in den landbouw ntct mogelijk. Trouwens de industrie heeft getoond inde laatste jaren dat zij de noodzakelijkheid van deze landbouwsteun gevoelde beide zijden worden grieven geuit Van industrieele zijde betoogt men, dat de landbouw niet voldoende beseft, dal de prij zen der landbouwproducten in ons land laag moeten zijn, om zoodoende het niveau van het levensonderhoud te houden op een peil dat het de industrie mogelijk blijft haar fzetgebied op de binnen- en buitenlandscha markt te handhaven en uit te breiden De landbouw daarentegen maakt bezwaar tegen de te hooge belooning in de industi die betaald zou worden ten koste van den landbouw. Bij deze belooning wordt te weinig in het oog gehouden, dat de ruimer© technische ontwikkeling der industrie haar ineer tot het opvoeien der productie instaat stelt dan de landbouw Als conclusie bevoogde spr. dat industrie en landbouw in Nederland beide een belang rijke plaats innemen. Zij hebben belang bij elkanders welvaart De landbouw zal moeten erkennen dat dege nen die hun bestaan in de industrie vinden toenemen en die van den landbouw leven minder worden. Eenzijdige industrieele orienteering moet echter vermeden worden, omdat de in ternationale handelspolitiek zulks niet toe laat en omdat er bij de internationale span ningen gerekend mopv worden met de mo gelijkheid dat Nederland voor zijn voeding weer alleen op eigen bodem is aangewezen. De tegenstelling tusschen industrie en landbouw is te overbruggen door een soli daristische maatschappelijke visie. Zij is zeker niet scherper dan de andere economi sche tegenstellingen. DONDERDAG 23 SEPTEMBER HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Or gelconcert. U.OO Declamatie. 11.30 Het Omroeporkest. 12.30 AVRO-Damorkesi. 1.00 Kovacs Lajos" orkest en soliste. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Declamatie. 2.„0 Solistenconcert en Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gra mofoonmuziek. 5.05 Voor de kinderen. 5.35 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 6.39 Sportpraatje. 7.00 Boedap-est-Trio. 7.40 Engelsche toespraak. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Omroeporkest en solist. 9.30 Radiotooneel. 10.05 Reportage. 10.30 AVRO-Dansorkest. (Om U.OO Be richten ANP. en Gramofoonmuziek). 11.40 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10 00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmu ziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Be richten. 12.15 KRO-orkest en gramofoon muziek. 2.00 Handwerkles. 2.55 Gramo foonmuziek. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Eiibellezing. 4.45 Cursus voor de jeugd. 5.15 Viool en piano. 6.15 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Re portage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten. 8.15 Declamatie. 8.45 Chr. Radiokoor. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Pianovoordracht. 10.45 Gymnastdekles. 11.0012.00 Gra mofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 7.35 Orkest en solist. 8.20 Symphonie-orkest. 10.20 Kerkdienst. RADIO PARIS 1348 M. 7.10, 8.20 en 11.20 Gramofoon. 12.50 Orkest en zang. 2.20 Gramofoon. 3.05 Zang. 7.23 Zang. 7.35 Viool- en piano. 8.05 Zang. 8.50 Het Char- ron-Trio. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.50—2 20 Gramofoon. 5.20 Omroeporkest. 6.50 Gra mofoon. 8.20 Omroeporkest en Gramofoon muziek. 484 M.: 1.302.20 en 5.20 Gramofoon. 6.35 Orkest. 7.35 Gramofoon. 8.20 Symphonie- orkest. 9.20 Gramofoon. 9.3ö Concert. De kwestie Kiès in de S.DA.P, Een commissie benoemd De Partijraad van de S.D.A.P. heeft zicK naar het „Volk" meldt, bezig gehouden, met de moeilijkheden, die in Friesland ziin gerezen rond de candidaatstelling van P. Kiès voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Met zeer groote meerderheid nam de Partijraad een voorstel aan van het Partij bestuur om een commissie te benoemen van drie pereonen, die tot taak heeft een oordeel te geven inzake het conflict in Friesland en de kwestie-Kiès en wel in een vorm, welko voor publikatie geschikt is. De vier tegenstemmers deden nadrukke lijk uitkomen, dat hun standpunt uitslui tend bepaald werd door teehnisch-organisa- torische overwegingen. Tot leden dezer com missie zijn aangezocht, prof. mr dr G. v. d, Bergh, mr M. J, A. Moltzer en B. J. Weykamp. Aan prof. J. v. G e 1 d e r e n en mr L. X\- Donker is gevraagd om als plaatsvervan ger op te treden. DE GEVOLGEN VAN EEN FIETSTOCHT door G. TH. BOTMAN (Nadruk verboden 15. De fiets komt met een bons tot staan Juist tegen 's beedlaars zitvlak aan: Vrouw Sneb verdwijnt in den meloen, Geen aap, die 't zoo gauw na zou doen! 16. De groenteboer heeft, dat is vast, Van watervrees beslist geen last: Hij neemt subiet in tfrissche nat Der dorpsfontein een heilzaam bad. (Wordt vervolgd). ililiillUilillll UI li M MH11111 '0 o 0 r K.NOREL. <32 „Dat zal me een nachtje worden', zegt de reeder tot zijn vrouw, als hij zijn natte mantel in de keuken neergooit. „Ik mag waarlijk lijden, dat de Watergeuzen maar binnen ge bleven zijn, want met dit weer moeten er ongelukken gebeu ren op zee". Anna reikt haar man droge hoozen uit de spinde. Samen Schuiven ze bij de snorrende haard. Buiten buldert de storm. I Te middernacht ontwaakt Buiskes met een schok. De storm giert om het huis; een luik slaat bonzend tegen 'de muur; er is gekletter van vallende dakpannen. Maar boven dat geweld uit galmt klokgelui. De zware stem van de St. Pancras dreunt over de stad. Buiskes vliegt verschrikt het bed uit. Zouden ze nu tóch 'gekomen zijn, de Geuzen? In dit noodweer? En roept de klok de burgers nu op om hen te weerstaan? Dan zou hij te laat komen. Dan staan de eedgenooten niet op hun post. Dan gal alles, nu het gewonnen scheen, tóch nog in duigen vallen. Hij ijlt naar buiten. De orkaan drukt hem tegen de muur. &ch, als nu de Geuzen kome^ hoeft er niet eens tegen hen gevochten te worden. In dit noodweer slaan ze op dijken en dammen te pletter. Er schuiven schimmen door de donkere straten; burgers, die komen op de roep van de klok. Buiskes schuift mee. Op de Havendijk plast hij door het water. Het staat tot aan de stoepen op de straat. Wat is het zeepeil vreeselijk hoog! Bij het Spui dromt het volk tezamen. De Wierdijk is in gevaar; hij dreigt te breken, hoort men hier. Het is voor Buiskes een opluchting en beklemming tegelijk. Gelukkig betreft het alarm de Geuzen niet Maar een bezwe ken Wierdijk is geen kleine ramp. Dan loopt de heele stad gevaar door het water bedolven te worden. Zand en zakken moeten er zijn. Alles werkt. De rijke reeder naast de werkman uit de zoutkeet; de stadsschrijver naast een bootsgezel. Het rossig licht van heftig flakkerende toortsen slaat schimmig over de mannen heen. Het zand plenst in de bressen van de muur. Het keert 't water. Maar nieuwe brekers beuken de wering. Nieuwe vloeden stormen op de dijk aan. Nieuwe zeeën nade ren uit het noorden. Het water is meters gestegen bij van middag De mannen staan tot hun knieën, tot hun middel ïn het water. De golven zwalpen over de straat. „Terug!" roept Buiskes. „De dijk is toch verloren. Als wij hier blijven, schieten we ons leven er bij in". Ze gaan. Het lijkt op de terugtocht van een verslagen leger. De zee neemt zegevierend bezit van de verlaten dijk. Brokken steen vallen rommelend in de vloed. De jonge boomen knakken. Het water stort over de Wierdijk heen in de Oos terhaven. De nieuwe dijk, die twintig jaar lang de trots van de stad is geweest, is weer verzwolgen door de zee. Het leger is geretireerd, maar het vluchtte niet. Op de tweede linie houdt het stand. En hier begint de strijd eerst recht, want nu gaat het er niet meer om een dijk, een haven te behouden, maar om de heele stad, om vrouw en kinderen voor verdrinken te bewaren. Woedend rukt het water aan. Beukend slaan de golven op de kaden. Ze slaan ook hier bressen. Maar aanstonds smoren ze in zand. Nog hooger stijgt de vloed. Nóg zwaarder brult de storm. Het is alsof het Oordeel over Holland komt. Zoo vreeselijk heeft de orkaan nog nooit geloeid, zoo hoog zijn de wateren nimmer geklommen. Tegen deze vloeden Is niets bestand. De golven rijten de zakken stuk; het water verzwelgt het uitloopende zand. De sleenen glooiing splintert. Het Oordeel zal zich voltrekken over de stad. „Heere behoud!" perst het uit Buiskes' ziel. „Behoud deze stad, behoud onze vrouwen en kinderen". Als de grauwe morgen van de nieuwe dag daagt houdt de vertwijfelde strijd nog aan. De mannen staan in de benar de stelling tot hun borst in het water. De golven loopen doot de bressen, zooals vannacht op de Wierdijk het geval was. Er schijnt geen redden aan Daar dringt een man naar voren. Hij is forsch en groot. „Breek open mijn pakhuis" schreeuwt hij. „Haal rijshout". Even vaart een schrik door Buiskes bij het hooren van die stem. Het is Evert Korvemaker, een verbannene, die op ver beurte van zijn leven niet in de stad vertoeven mag. Buiskes wist dat hij, verscholen in zijn pakhuis, altijd in de stad ge bleven was. Wat zullen burgemeesters zeggen als zij hem zien? Wie denkt aan verbannïngsbullen ïn deze nood? „Vooruit", beveelt Buiskes een paar maats. „Haal rijshout"* Het rijshout komt. Evert wordt voorwerker. Velen werken naar zijn voorbeeld. Het rijs beschut het zand en de muut; het legt een elastische wand voor de wering. De golven bre ken er op, en het water vloeit er krachteloos door! Evert Korvemaker redt de stad, en burgemeester Vester-* man gaat op hem toe en biedt hem zijn hand: „Welkom* Evert Cornelisz, gij goede burger". De banneling vat de hand van den burgemeester aan; hij ziet hem diep in de oogen, en zegt, ernstig en met nadruk: „Ik verwonder mij, burgemeester, dat God de kwade raad-< slagen zoo te niet, en mij. die gister nog een booze ketter was, tot een goede burger gemaakt heeft". De burgemeester slaat zijn oogen neer. Buiskes komt thuis, drijfnat en doodmoe, maar dankbaar. De stad is behouden, al is dan de Wierdijk, en bijgevolg een haven verloren gegaan. Aller leven is gered. Het is een wonder. Want, naar hij nader hoort, is de dijk van de Zijpe doorgebroken en zijn in Friesland overal do dijken stuk geslagen. Tot voor de poorten van Leeuwarden* Sneek en Franeker staat het water, heele dorpen zijn ver-i dronken en twintigduizend menschen omgekomen! De vloot van de Watergeuzen blijkt aan het noodweer onf-i komen te zijn. De schepen hebben in Engelsche havens en irï Embden de storm afgewacht. Geen schip is gezonken. Wel zijn er vele zwaar beschadigd, en zal de aanslag moeren wor den uitgesteld. „Houd moed! Wij komen!" eindigt de brief van Sonoy. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9