FR0SIA Nieuwe Leidsche Courant STADSNIEUWS Cue HaahdLackd tVahmehaktl WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 De vlag op de Stadhuistoren Hedenmorgen prijkte op de in steigerwerk verpakte nieuwe Stadhuistoren de vader- landsche driekleur ten teekcn dat de aan nemer van de betonconstructie he*, hoogste punt van zijn werk had bereikt. De beton constructie van den toren is hoog '45 M. en 13 c.M. Daarboven komt dan nog de spits, zoodat de toren uiteindelijk ongeveer 55 Al. hoog zal worden. Het plaatsen van de spits zal echter het werk van een anderen aan nemer zijn. iVereen. van taxi- en luxe auto- yerhuurinrichtingen voor Rijnland Bovengenoemde vereeniging hield een vergadering in „Rijnland", alhier, welke bij tijdelijke ontstentenis van den \oorzitter werd gepresideerd door 'den secretaris-advi seur, den heer Th. J. van der Heijden. In een kort openingswoord sprak deze namens het bestuur er zijn voldoening over uit, dat de exploitanten van automobielverhuur- inrichtingen uit Alphen aan den Rijn zeer sterk vertegenwoordigd waren en weet -de minder goede opkomst van de Leidsche leden der vereeniging aan de standig heid, dat vele van hen, die kleine bedrij ven exploiteeren, zich moeilijk altijd kun nen vrij maken. Spr. deelde metre, dat lie* de bedoeling van het bestuur was om in deze bijeenkomst nog eens nader kennis te maken met de verschillende vakgenooten in automobiel verhuurbedrijf, teneinde de bestaande banden te verstevigen en crva ringen uit te wissélen. Hierop volgde een aangename discussie tusschen verschillende ondernemers over de toestanden in het taxibedrijf in diverse plaatsen, waaruit wel bleek, dat men alge meen van oordeel is, dat men thans staat aan het begin van een bedrijfsregeling, die mogelijk goede vruchten zal kunnen af werpen, wanneer men elkander verstaat, samenwerkt en de algemeene bedrijfsbelan gen stelt vóór kleine persoonlijke wen schen. Het bestuur deelde nog mede, dat de heer D. W. van der Wal, Inspecteur van Politie te Leiden, zoo welwillend is geweest ue toezegging te doen om Maandag a.s. een causerie te houden voor de vereeniging over de wettelijke regeling van het taxi- en automobiel verhuurbedrijf. Chr. Vervolgonderwijs Door het Bestuur der Geref. Schoolvereen. alhier wordt een cursus gegeven voor Chr Vervolgonderwijs. Dit onderwijs is voor de jongens en meisjes, die de lagere school hebben verlaten. Vier avonden in de week komen de jon gens van 7—9 uur en de meisjes van 6.4o— 8 45 in de school aan de Hoogl. Kenkgracht, om hu.n verkregen kennis nog eens duchtig te repeteeren en uit te breiden. O.m. krijgen -de jongens eenvoudig handelsrekenen, boek houden en correspondentie-onderwijs en de meisjes vooral handwerken. Alles wordt zóó geregeld, dat niemand de catechisatie be hoeft te verzuimen. Iedere leerling, die ge durende twee jaar, telkens van 1 Oct.31 Mrt dezen cunsus trouw en met goed ge volg heel», doorloopen, ontvangt aan een diploma, dat steeds zeer op prijs wordt ge- steld. In den winter met zijn lange avonden biedt dit vervolgonderwijs een kostelijke gelegen heid voor onze vaders en moeders, om hun kinderen den tijd nuttig te ooen besteden. De kosten zijn al zeer gering: slechts 40 cents per maand- Wanneer u dus een zoon of dochter heeft, die deze lessen zal volgen, geef hiervan dan even kennis aan een der adressen, in de in dit nummer voorkomende advertentie ge noemd. Dan komt de zaak in orde. Ophaaldag van het Leidsche Brokkenhuis Na enkele wekep van rust is het werk in het Brokkenhuis, Middelweg 30, weer her vat. Vele aanvragen komen binnen, maar: de kasten met linnengoed zijn bijna leeg, de schoenenrekken vertoonen groote gapingen en aan de rekken voor de jurken, mantels, jassen en pakken, hangt niet veel bruik baars meer. Het bestuur weet niet, hoe aan alle aan vragen te voldoen, want niet alleen de voor raad van bovengenoemde artikelen, doch alles roept om aanvulling. Aanstaande Zaterdagmiddag 25 Septem ber zullen, evenals vorige jaren, de Pad vinders huis aan huis goederen afhalen, zoowel in Leiden als in Oegstgeest. Het bestuui* doet daarom weer een be roep op allen om de goederen, die men aan het Brokkenhuis wil afstaan, tijdig ge reed te zetten, opdat alle wijtoen vlug afge werkt kunnen worden. F. H. SOBELS. Voorzitter S. KOERT—BOUMAN, Secr.esse Jubilea bij de N.Z.H.T.M. Op 29 dezer hopen de heeren J. Leemans te Oegstgeest, controleur. W'. C. de Wekker te Leiden en W. Sloos te Leiden, conduc teurs, allen den dag te herdenken, waarop zij vóór 25 jaar in dienst traden bij de N.Z.H.T.M. Op 30 dezer hoopt de heer H. Karreman, te Rijnsburg, voorm. werkpl., eenzelfde jubileum te vieren GOUDEN DOCTORAAT Donderdag 30 Sept zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat Mr. J. W. C Carter te Apel doorn, oud-directeur van het departement van Justitie in Ned.-Indiê, aan de Leidsche Universiteit, slaagde tot doctor in de Rechts geleerdheid. BEEN GEBROKEN Hedenmorgen is op de hoek Beestenmarlct- Oude Singel de 46-jarige mej. N. v. d. M., uit Zoeteimeer, aangereden door een auto. Ze brak het linkerbeen en is door den G.G.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: M Habrakcn—Offei Luursen—Leget z W Deviree- C M W VerverAerts d J 1 Laatste zomerconcert in de Pieterskerk Gisteravond vond het derde en laat ste der door Leo Mens georganiseerde zomerconcerten in de Pieterskerk plaats. Ditmaal had de concertgever zich van velerlei medewerking verze kerd, wat natuurlijk een zeer geva rieerd programma len gevolge had. W ij noemen van de medewerkenden in de eerste plaats het „Zangkoor van de Vereeni ging voor Protestantsche Kerkmuziek" uit den Haag. Dat betrekkelijk kleine koor be staat uiv eenige goed geschoolde krachten, voor het meerendeel beschikkend over mooi stemmateriaal. Onder een zeer muzikale lei ding van mr. Harm Smedes heeft dit koor reeds mooie resultaten bereikt. De koor- klank is meestal nobel en levend; er is af wisseling van koloriev; er is zin voor voor dracht. Alen voelt aan alles dat een man van cultuur met fijne intenties de zaak in han den heeft. Het wil ons echter toeschijnen, dat' het koor op het zingen in een groote ruimte als de Pieterskerk nog niet voldoen de is ingesteld. Of was misschien de plaats waar men zich had opgesteld niet volkomen juist gekozen'? Het luistert met die accoustiek soms zoo nauw. Daardoor klonk, althans op de plaats waar wij zaten, de zang soms wat iel en schraal. We zijn gaarne geneigd, dat verschijnsel uitsluitend le wij ten aan onbekendheid met de gedragingen der groote ruimte en de plaats waar men stond. Het koor leidde in met Psalm 90 van Swee- linck. Daarna volgde een bizonder mooi zes- 'temmig motet van Clemens non Papa, dat de kooruitvoeringen het meest heeft Het is de FRISIA K XIV, die door de buizencirculatie en heete luchtcirculatie Uw geheele kamer aangenaam verwarmt. De Frisia K X V kan gestookt worc/en mef goedkoope anthraciet industrienootjes 4 of5), waar door U jaarlijks TIENTALLEN GULDENS op brandstof BESPAART I De Frisia K XIV is daardoor de voordeeligste haardkachel! Onzichtbare scharnieren, ingesloten sluiting, veerende klep, draaibaar deksel. EEN SIERAAD IN UW WONING! Laat Uw winkelier U de Frisia-modellen toonen of vraagt catalogus aan VU LH A AR DEN FABRIEK DEN HAAG „Fremuit Spiritus Jesus", behandelt de opwekking van Lazarus. Wondermooi is hier het convrapuntisch vlechtwerk en de golving der stemmen in nobele klankkleu ren door de gewelven der kerk. Muziek uit het tijdperk der late Gothiek, die zich ge heel bij de ruimte, waarin zij werd voor gedragen, aansluit. Overigens kunnen wij het niet anders dan onverdeeld waardeeren, dat de Vereeniging bedoeli', door haar repertoire en veredeling can den kerkzang, het liturgisch karakter der Protestantsche godsdienstoefeningen te dienen. Er is in dit opzicht nog heel veel te doen en elk ondernemen in deze rich- ling verdient hartelijke toejuichting. In dat licht bezien is ook de uitvoering in de Cantate No. 4 van Bach een prij zenswaardig ondernemen. Het is liturgisch ook volkomen juist in dit geval geen na men van solisten te publiceeren. En even eens is hev juist ten behoeve van Holland- sche liturgische diensten de teksten niet het Duitsch te zingen. Toch zal aan de Nederlandsche vertaling nog wat meer zorg moeten worden besteed. Deze is hier en daar stug en niet .fraai. Tenslottte kan aan een duidelijke uitspraak nog meer aan dacht worden gewijd. Dit alles klinkt erg critisch, doch we willen er aan toevoegen, dat er overigens mooi en met groote toe wijding gezongen werd. We twijfelen er niet aan, of dit koor heeft een goede toekomst onder zoo kundige leiding en zal aan de culiiveering der Protestantsche kerkmuziek nog groote diensten kunnen bewijzen. Even onder leiding van Mr. Harm. Smedes staat het „Instrumentaal Ensemble", dat deel uitmaakt van de reeds genoemde ver eeniging. Het wordt' gevormd door een aan tal geroutineerde muzikanten, wier samen spel een uitermate voornamen indruk maakt. Daarvan kon men zich in de eerste plaats overtuigen bij de voordracht van de behoorlijke „Symphonia" van Stanitz, zoo als men weet een der groote voorgangers van Haydn en Mozart. En in de tweede plaats viel het op, hoe nobel de voor- en vus9chenspelen en de begeleiding van de Cantatve werden verzorgd. Op de Cello speelde de heer H. Berghout vervolgens met zeer mooie toongeving en voordracht „Arioso" van Bach, waarbij de harpachtige orgelbegeleiding van den heer Mens opviel. En verder speelde de heer Berghout het fraaie „Adagio cantabile" van Boccherini, dat eveneens prachtig door de kerk klonk. Een zware opgaaf had de heer R. Heering zich gesteld met „Prelude en fuga" in h- moll van Bach. Het werk'eischt veel, doch Reinood Heering bleek het geheel in de macht te hebben. Ons trof de rust en de grooi'e zekerheid waarmee de organist zich van zijn taak kweet. Het breed uitgewerkte preludium werd al dadelijk voortreffelijk ingezet en overtuigend vertolkt. Het strakke rhythme van de Fuga, strak en tegelijkertijd* overvol van leven, sloot zich daarbij prachtig aan. De heer Mens speelde het Concerto grosso in g-moll van Handel. Daarbij troffen in het eerste deel de prachtige tegenstellingen van volle breede melodieën en fijne echo werkingen. Daarbij trof in het tweede deel het plechtige schrijden der „basso ostinato", omspeeld door fijne figuraties, de prachtige variaties waarin Handels rijke geest onuit puttelijk scheen en eindelijk het feestelijke „Andante con moto". Het spel van den heer Mens werd weer gekenmerkt door ernst en waardigheid, waarbij hij tegelijker tijd weer liet' uitkomen, hoe bijzonder fraai het materiaal van het orgel is. Het publiek was helaas niet bijzonder talrijk. Leidsche Burgerwacht De voorloopige uitslag van de schietwed strijden der Leidsche Burgerwacht luidt als volgt: Afd. A: 1. Alphenaar met 47 punten Afd. B: 1. Haverkorn met 47 p.; 2. Scheffer met 37 p. Afd. C.: 1. Zwets met 41 p. Afd D: 1. Korswagen met 39 p.; 2. v. Ek met 37 p.; 3. v. Schaik met 34 punten. Afd. veteranen: 1. Jaspers, 50 punten; 2. Kooreman, 37 p.; 3. v. Leeuwen, 37 p. Vrije baan: 1. Jasperis; 2. Bergman; 3. Alphenaar. Instede van Vrijdag a.s. ral de wedstrijd zoo noodig Donderdag 23 September a.s worden voortgezet. Zaterdag 9 October a.s schieten om den wisselbeker, aangeboden door mr. F. J. J. Trapman, aanvangende 16 uur op de schietbanen te Katwijk. stgen d ling—Kou- l J A M v Noort—Neuteboom G LasschuIJtden H> OVERLEDEN; H y d Berg, UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN De steunverleening Het adres van de R.-K. fractie In de vergadering van 1 September was door den raad om prae-advies in handen ge steld van B. en ,W. een voorstel van de R.-K. raadsfractie om namens den raad dezer ge meente aan de Vereeniging van Nederland sche Gemeenten te verzoeken, zoo spoedig moge'J,; bij de Regeering aan te dringen op het treffen van maatregelen, waardoor de werkloozen in steun en werkverschaffing, althans ten deele geholpen kunnen worden de trijoa algemeence prijsstijging, ontstaan na 1 September 1936, het hoofd te bieden. Dit 'voorstel is doorkruist door een tweetal circulaires van den minister van Sociale Za ken, welke B. en W. ter inzage neerleggen. De een handelt over extra bijdrage aan inwonende kinderen, de tweede heeft betrok king op den z.g. B-steun. (In ons blad werd hiervan melding gemaakt). Uit de mededeelingen van den Regeerings- persdienst blijkt, dat de in deze circulaire vervatte maatregelen mogen worden be schouwd in te houden de beslissing van den Alinister van Sociale Zaken op de door .le drie vakccentrales ter zake van de werkloo- zenzorg kenbaar gemaakte wenschen, in het bijzonder beoogende een algemeene verhoo ging van steunnormen en wertoverschaffings- loonen. Hoewel dit niet uitdrukkelijk wordt ge zegd, is aan te nemen dat de Ministerieele beslissingen tevens het antwoord geven op een schrijven van de Vereen, van Nederland sche Gemeenten in Mei 1937 aan den Minis ter, betreffende de Werkloozenwjrg, waarin cok de vier door de R.-K. raadsfractie in haar voorstel geformuleerde wenschen wor den genoemd. Nu de Alinister na rijp beraad zijn stand punt ten opzichte van do in verschillende kringen naar voren gekomen verlangens heelt bepaald, heeft het volgens B. en W. geen zin onmiddellijk daarop te reageeren met een'herhaling van de nog niet ingewil ligde wenschen. Beter lijkt het hen af te wachten, welke verbeteringen in de praktijk der werklooeeti zorg 's Aiinisters maatregelen zullen bren gen. Ten slotte adviseeren B. en W. de R.-K, raadsfractie haar voorstel terug te nemen en anders dat de raad het voorstel niet aan neemt. De steun op 31 Augustus Door den heer Den Uijl was in dezelfde vergadering er op gewezen, dat de feest vreugde op 31 Augustus voor de werkloozen wel was vergald, voor zoover ze in de werk verschaffing waren, daar voor verschillen den de korting op het steunbedrag f 1 was. Ook B. en W. achten deze zienswijze ju:st en hebben tot den Alinister het verzoek ge richt, of in het vervolg bij nationale dagen de feestdagvergoeding met afwij king van den algemeen geldenden regel wel ke f 2 aangeeft, gesteld kan worden op een ag dat het basisuurloon tot grondslag beeft. ALPHENSCHE SCHAAKCLUB Door de Alphensche Schaakclub is met de wedstrijden in het IJsclubgebouw weer een aanvang gemaakt. De uitslagen van Maandag zijn; Groep I: VV. van der Roest—Jac. den Hoed 1—0 R. Postliuma—D. Brunt 1—1 (twee partijen) C Brunt—G. van der Horst 1—0 D. PosthumaA. Post Vz Groep II: A. H. BalkD. R. den Hoed 10 W. RietveldJ. van Wijk l-0 H. Verschuur—A. Breedijk afgebr. Groep III: G. PosthumaH. Pieneman 1*4 (twee partijen) S. OveresB. Schmidt 1—0 C. GoudbergC. J. van Amsterdam 1—0 P. Schuurman—C. Roggeveen 2—0 (twee partijen) KATWIJK AAN ZEE CHR. ZANGVEREEN. „EXCELSIOR" De Chr. Zangvereeniging „Excelsior" geeft op 11 November a.s. in de Oude Kerk een uitvoering, welke door de N.C.R.V. zal worden uitgezonden. Uitgevoerd wordt o. het Oratorium „Josua" van G. F. Handel. Solisten zijn: Corry Bijster (sopraan); Agatha Rengers (alt); Mr. Harm. Smedes (tenor); Johan Lammen (bas); begeleiding Haarl. Ork. Vereeniging. Het geheel onder leiding van den heer Jan Couvée. GEVONDEN VOORWERPEN Rood gestreepte tent, een bruin kinder kousje, bruin ceintuur, een zwarte bouvier, een speelgoed Teddybeer, leeren riem, een ceintuur, portemonnaie inh. f 1.50, een rood ceintuur, een postduif, een halsketting, een portemonnaie met inh. vreemde mun ten. LEIDERDORP HERDENKINGSAVOND „De School met den Bijbel" Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van „De School met den Bijbel" zal Alaan- dag a.s. in de Geref. Kerk een feestelijke herdenkingssamenkomst worden gehouden. Deze samenkomst vangt aan te 7 uur. Alle oud-onderwijzers (essen), oud-leerlingen verdere belangstellenden zijn hartelijk wel kom. LEIDSCHENDAM JUBILEUM R. JUNGEUNG De heer R. Jungeling, bankwerker-el ectri- cien bjj de Nederlandsche Spoorwegen, depot Leidschendam-Voorburg, herdenkt op 6 Octo- r 25 jaar in. dienst LISSE PERSONEELE BELASTING BILJARTS en W. hebben den Raad afwijzend prae- advies uitgebracht inzake het verzoek van Biljarthouders voor afschaffing van de per- soneele belasting. AANSTELLING ADMINISTRATIEVE KRACHT SCHOOLARTSENDÏÉNST De schoolarts heeft thans 52 scholen met 100 kinderen te behandelen. Het district dat aan den schoolarts, Dr. Zijerveld. is toevertrouwd breidt zich de laatste jaren dusdanig uit, dat Dr. Zijerveld, dezen arbeid niet langer alleen kan beha»*- tigen. Voornamelijk breidt de administrtie zich zoo uit, dat de Schoolarts geen voldoen de tijd kan vinden om alles naar behooren te vervullen. Reeds eenigen tijd wordt hij geassisteerd door mej. A. Dankelman. die als volontaire werkzaam is. Volgens de Provinciale regeling mag het maximum aantal kinderen niet meer bedra gen dan 8000 en werd door Ged. Staten ont heffing verleend omtrent deze bepaling. Niet minder dan 52 scholen ressorteeren onder het rayon dat Dr. Zijerveld zich ziet toegewezen en met groote moeite kan een erkprogram worden samengesteld en tcl- kenjare is een zeer strenge werkindeeling noodzakelijk. Bo\endien is de schoolartsen- dienst een vraagbaak voor vele personen ge worden, zoodat de administratie zich zeer heeft uitgebreid. Door de Commissie voor den Schoolartsen- dienst wordt in verband hiermede voorge steld om over te gaan tot aanstelling van een administratieve kracht op een salarie van f 55.per maand. B. en W. stellen den Raad voor hiertoe te besluiten. PREDIKBEURT Donderdag 23 September hoopt voor de Oud Gereformeerde gemeente des avonds half acht voor te gaan Ds J. van 't Hoog van Utrecht. N OORD WIJK-BINNEN GEREF. VROUWENKRING De Geref. Vrouwenkring hoopt heden avond 8 uur in de consistorie haar eerste vergadering voor dezen winter re houden. Het onderwerp is: „Schuldgevoel en be kommering", dat ingeleid zal worden door Mej. Wijnbeek. Alle Geref. vrouwen zijn hartelijk welkom OEGSTGEEST BEGRAFENIS H. W. A. v. RIESSEN Hedenmiddag heeft o>p de begraafplaats bij het Groene Kerkje de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer H. W. A. van Riessen, die Zondag j.l. te Warmond door een trein is overreden tengevolge daarvan om het leven gekomen. Onder de aanwezigen bevonden zich 'o.a Zendeling H. Eggink, namens de Zendings school, de gem.-secr. R. Reitsma, namens 't college van kerkvoogden der Ned. Hen'. Kerk, evenals de heer J. v d Voet, het be stuur der Ziekenhuisverplegingsvereeniging voor alle gezindten, w.o. mevr. KortHart- gerink, presidente, de heer Bosschieter, bur gemeester van Rijnsburg, de heer B. J. v d Meencn, oud-haofd der Chr. School, kerke- raadsleden der Ned. Herv. Kerk en vele anderen. In de stoet kwamen mee Ds Jan sen Schoonhoven en de heer J. Streefland, hulpprediker. Aan de groeve werd op verzoek der fami lie niet gesproken. Ds Jansen Schoonhoven las Ps. 90 en enkele verzen van Matth. 11 en bad het Onze Vader. RADIO-DISTRIBUTIE 12.20 Brussel VI.. 14.20 Parijs R.. 16.20 Droli- wich. 17.20 Parjjs R.. 18.20 Brussel V).. 19.20 20.05 Parijs R.. 20.20 K. 22.30 Brussel Fr.. 23.20 imma IV- 8 Brussel 10.35 Droitwich, 11.35 Londen Reg.. 13.50 Broit- ich. 14.20 Londen Reg.. 17.20 Droitwich, 18.20 iversen, 18.40 Londen Reg., 2 9.40 Droitwich, 3.20 Brussel Fr., 21.20 Droitwich, 22.20 Londen Reg., 23.10 Droitwich. el VI. 13.30 Brussel Fr; 14.20 Keulen: 15.20 Diversen: 15.35 Londen Reg; 16.35 Keulen: 17.20 Brussel Fr; 17.50 Deutschl-sender18.20 uien; 19.20 Deutschl-sender; 20.2o Brussel Fr 20 Brussel VI: 22.35 Boedapest of dlv. rrogranwna 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 33 London Reg; 12.20 Droitwich: 14.20 London Reg; 15.35 Dro.twlch: 18.20 Diversen: 18.40 Lon don Reg; 19.30 Rportpraatje door den heer J. G, (journalist); 20 Droitwich Agenda Woensdag, 22 Sept. Pieterskerk, 8 uur. Dank- en Bedestond voor 't Chr. Onderwijs. Spr. Ds. C. Veenhof, van Haarlem. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheek wordt van Zaterdag 18 tot en met Vrijdag 24 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telcf 552 e-n J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegst geest. telef 274. DIEFSTAL De kweeker D., alhier, deed aangifte van diefstal van bloemen van zijn tuin aan de Rijnzichtweg. De politie doet onderzoek. MOND- EN KLAUWZEER Het mond- en klauwzeer in onze gemeen te breidt zich steeds uit. Telkens komen bij de politie nieuwe aangiften binnen. RIJWIELCONTROLE Bij- de gisteren gehouden controle op de belastingmerken zijn tal van bekeuringen gemaakt. SASSENHEIM GEMEENTERAAD Afwezig met kennisgeving de heeren H. van Zonneveld en A. J. Verkleij. Debat over welstandseischen Onder de ingekomen stukken was een adres van de omwonenden van de Hoofd straat tegenover Ter Leede, waar twee woonhuizen en een kolenpakhuis gebouwd worden. Adressanten hebben bijtijds hun bezwaren bij B. en W. ingezonden en zijn van meening dat de welstandseischen over treden worden. Zij verzoeken naleving van deze eischen. Ingekomen is verder nog een telegram, waarin verwezen wordt naar de bouwver ordening art. 1 alinea d. De voorzitter zegt,*dat de Raad wel ver baasd zal zijn te vernemen, dat B. en W. zich schuldig zouden maken aan schending van de welstandseischen. Naar aanleiding van een klacht hebben B. en W. geant woord, dat de bouw volgens de verordening geoorloofd is. Op last van Ged. Staten heeft de inspec teur dor Volksgezondheid de zaak hier on derzocht. Hij verklaarde, dat het zeer be hoorlijke woonhuizen zijn, die hier gebouwd zijn. De voorzitter leest nu art. ld van de bouwverordening voor, waarin staat, dat aan de Hoofdstraat gebouwd mogen wor den woonhuizen voor één gezin en dat is hier het geval. Do heer Beekman geeft toe, dat de Zend deze coupon Aan het Bureau van de Nieuwe Leidsche Courant, Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schrijven als abonné op ons blad, met gratis toezending van de bladen tot 1 Oct. a.s. kwartaal week LAATSTE NIEUWS Prof. Aalberse voorzitter der Tweede Kamer Bij Kon. besluit van 22 September 1937 is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak oer tegen-" woordige zitting benoemd: Mr. P. J. M. Aal berse, Minister van Staat en lid van dio Kamer. TWEE MILITAIREN VALLEN VAN EEN VRACHTAUTO Een van hen doodelijk gewond Gisteravond reed op het Rapenburg een vrachtauto, bestuurd door C. A. M. die mili taire goederen moest ophalen aan do Morschpoort-kazerne. Op de achterklap van de vrachtauto waren twee militairen gezeten óie voor herhalingsoefeningen onder de wa penen waren. Op de brug over de Groen- hazengracht wipte de achterklap omhoog, waarbij ze uit de kettingen schoot, met het gevolg dat de militairen op straat terecht kwamen. Een van hen de 26-jarige J. J. Z. bekwam geen letsel, maar de 26-jarige C. do Wolff uit Schiedam werd zwaar gewond opgenomen. Hij had een gapende hoofd wonde en een ernstige hersenschudding. Do E.H.D. bracht hem naar het Acad. Zieken huis waar hij te 11 uur aan de bekomen verwondingen is overleden. Doodelijk ongeluk Bij het met een hijsch laten zakken van palen, ten behoeve van het leggen- van een i duiker bij den onbewaakten overweg in den Oosterboer nabij Meppel knapte een kabel en geraakte de 23-jarige arbeider E. Agterop uit Hattem met het hoofd tusschen twee omlaag vallende palen. De ongelukkige was terstond dood. Hij was sedert drie maanden gehuwd. Ken andere arbeider werd licht aan den voet gewond. AARDSCHOKKEN MENADO. 22 September. (Aneta.) Gister omstreeks 17.45 is hier een hevige aardschok geconstateerd, welke circa veertig seconden aanhield. De richting was Noord-Zuid. Japan niet in de commissie van 23 De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat Japan geen afgevaardigde zal zenden naar de bijeenkomst van de commissie van 23 te Genève. Hij voegde hieraan toe, dat de Japansche waarnemer te Genève gemachtigd is do houding van Japan nopens het Chineesch- Japansche conflict uiteen te zetten, wan neer dit in de commissie ter sprake zal komen. AANBESTEDING Door de directie der Nederlandsche Spoor wegen is aanbesteed het matoen van een overbrugging over de spoorweg Amsterdam- Rotterdam, bij K.M. 40.800, ten behoeve van de kruising van rijksweg no. 4 nabij War mond, volgens bestek no. 1558 H. S. Inge- I komen waren 42 biljetten. Hoogste inschrij ver was J. Dubbeldam te Voorburg voor 91.524.laagste inschrijver G. Wolfs te Eibergen voor 76.765.—. De raming be droeg 86.000. KERKNIEUWS GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Borssele, H. Ligtenberg te Lisse. pakhuizen achter de huizen staan, doch de omgeving gaat er door achteruit De heer Van Breda gelooft, dat er iets scheefs zit in deze zaak. Als de bouwver gunning aan de Raad verzocht was. zou zo niet ingewilligd zijn. Hij geeft B. en W. in overweging in het vervolg dergelijke exces sen te voorkomen. De Voorzitter zegt: B. en W. zullen in het vervolg rekening houden met de eischen van de nijvere inwoners en de al< gemcene toestand. De heer Bisschops geeft de mcening van de schoonheidscommissie weer. Deze had geen bezwaar tegen de bouw. ITet adres wordt, na nog eenige opmer kingen, voor kennisgeving aangenomen. Van Ged Staten ia een afschrift ontvan gen van hun besluit tot on1 houding van hun goedkeuring van het raadsbesluit be treffende reglementswijziging van het Bur gerlijk Armhcstuur (verhooging vergoeding administrateur). De Voorzitter leest ©en lang adres voor, waarbij do raad in beroep gaat bij de Kroon. Na voorlezing zegt de heer Vogelaar, dat er ontzaglijk veel drukte gemaakt wordt over die 50, Weth. Warnaar ontraadt het in be- De aanbrenger (ster)' Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6