PRINSJESDAG IN DEN HAAG IMMANENT DUPLEX AKKERTJES «CHETS) cweutette'Rinso SPECIAAL VOOR I DINSDAG 2i SEPTEMBER 1937 Een ongewoon ka!me morgen De Residentie vertoont bijna 't gewone stadsbeeld We moetien wel heel wat jaren in onze herinneringen teruggrijpen om een Prinsjesdag te vinden, die qua soberheid en eenvoud met die van van daag kan worden vergeleken. Want ofschoon we op het oogenblik, dat we deze regels schrijven nog wel niet een volledig overzicht hebben van het ver loop der gebeurtenissen, wijst alles er op, dat deze dag nauwlijks den naam van feestdag dragen mag. Geen bijzondere drukte Toen we vanochtend op de verschillende toekende punten eens poolshoogte gingen nemen, waren daar wel wat meer men- schen, dan doorgaans in dezen tijd van het •jaar het geval is^ doch de drukte kon toch niet halen bij die, welke we gewend zijn op een drukteen vacantiedag, midden in den zomer. Noch aan het Station der Staatsspoor, noch aan de Hollandsche Spoor was er van eenige bijzondere drukte sprake. Af en toe, als er een trein binnenrolde, die enkel honderden Oranjeklanten aanbracht, gaf dat eenig vertier, doch de menschen waren zoo gauw in het dagelijksche stadsleven opgelost, dat de aankomst van deze treinen nauwlijks opviel. Met het vervoer langs den weg, zoowel uit Rotterdam, Amsterdam en Utrecht, was het al net eender gesteld. Er reden wel auto's af en aan, maar die aan blik deed geenszins vermoeden, dat over enkele uren de jaarlijksche grootsche plech tigheid zou plaats hebben. Bij en om het Palels lijk wel weer wat trouwe aanhangers van ons Vorstenhuis. We betwijfelen echter, of de nieuwe houten hekken, die sterk aan fietsrekken deden denken, wel eenige dienst ,van beteekenls zullen hebben te doen. De enkele inspecteurs en agenten, die hier wa ren gestationneerd, hadden dan ook volop gelegenheid een gezellig babbeltje met el kaar te maken. Tot tegen het middaguur was het ver keer geheel vrij, zoodat bijzondere maat regelen op dit gebied evenmin vermochten!, aan het karakter van de stad een beeld te gevten, dat een ingrijpende verandering kon .Worden genoemd. In het Lange Voorhout rondom het met touwen afgezette schelpenpad was er wat meer leven in de brouwerij, dank zij de Oranje-Garde, waarvan regelmatig afdee- lingcn met vliegende vanen icn slaande .trom aanrukten. Bovendien troffen we hier wat gelegen heids-musici aan, en handelaren in klap stoeltjes, oranjestrikjes, thocolade enz., dia vanzelfsprekend voor nog al wat luidruch tigheid zorgden. Dit trok uiteraard wat pu bliek onder de eeuwenoude allee, maar toch niet in die mate, dat men met zekere be zorgdheid een plaatsje reserveerde. Kisten en ladders, waarvan wij bij vorige gelegen heden zulke kostelijke tooneeltjes kregen te aanschouwen waren ditmaal in liet geheel niet voorhanden, zulks omdat strenge poli- tie-maatregelen den verkoop of het verhuren jervan onmogelijk baddert gemaakt. Wat ons wel heel sterk opviel was do spaarzame .wijze, waarop er gevlagd werd. In tal van straten viel onze driekleur zelfs in het geheel niet te bespeuren, ja officieele gebouwen als de beide stations prijkten slechts met een kale stok. Alleen in het Noordeinde en enkele andere straten rond om het Paleis kon men de vlag zien wap peren, doch het aantal vormde wellicht nog geen vijfde van wat we den laatsten tijd gewend waren. Waar het er wel aardig naar toeging was bp het Binnenhof en het Plein, voor de Witte Sociëteit. Onder de peristyle van de Eerste Kamer koesterden een vijf èt zes honderd menschen zich achter de hekken, behaaglijk in het Septemberzonnetje, ge duldig hun beurt afwachtend. Enkele har- -mcAcLi\^bxoJidkaai\d^ branden buitengewoon zuinig ^0^ (8 7 nuttige warmte). Sierlijke modellen In prijzen van IL 63.75 af. monicaspelers, fotografen en de komst van dien reportagewagen der N.C.R.V. brachten hier wat afleiding. De stoeltjesverkoopers deden op dez eplaats ook wel zaken, maar voor de Witte stonden zooveel van deze meubelen, dat het haast niet anders kon, of de verwachitngen hieromtrent moeten te hoog gespannen zijn. Rondom de Groote Kerk cn op het Bui tenhof ging het leven gewoon zijn gang. Wie niet toevallig acht sloeg op de vlag van den St. Jakobstoren en de gepavoiseer- ae trambeugels zou nauwelijks hebben vermoed, wat er te wachten stond. Daartoe droeg ook al het geringe politievertoon bij en het feit, dat het Haagsch Comité voor Volksfeesten letterlijk niets had georgani seerd. Er was geen muziek, cr waren geen kinderspelen, en zelfs de beiaardier was werkloos gelaten. Het symbcal der Mecr- Werk Actie, het leuke molentje op het Bui tenhof, stond er ook al zoo troosteloos bij. Later werd het iets voller Naar mate het middaguur naderde, werd het langamerhand iets voller in de stad. hoofdzakelijk door provincialen, die gepakt en gezakt en met oranje op de borst uit de richting van de stations aanwandelden. De meeste Hagenaars echter bleven nog rustig thuis, om 6traks om vier hedenmiddag, wan neer H M. de zeven en een halve K M. lange tocht door de stad zal maken, zich langs deze route op te stellen. Zien wij het goed, dan moet het gebrek aan belangstelling, dat deze dag wel heel sterk kenmerkte, niet zoozeer worden toege schreven aan het minder gunstige weer van de laatste tijd, maar veel meer aan het feit, dat aller gedachten geconcentreerd zijn op de groote dag, die hét nieuwe jaar, naar wij hopen, brengen zal. TE ROTTERDAM Het was ook te Rotterdam te venvach ten, dat na den grooten uittocht van vorig jaar de opening der Staten-Generaal van daag minder volk zou trekken. Toen boven dien vanmorgen de weersomstandigheden niet al te gunstig leken, zijn velen, die nog aarzelden tot het besluit gekomen voor dit maal eens over te slaan, in de verwachting, dat hun volgend jaar een noe imposanter schouwsel zou wachten. Toch zijn vanmorgen nog duizenden uit Rotterdam en omgeving naar de Residentie vertrokken, vooral leden van organisaties zooals Oranje Garde en Princevlag. Op het station D. P. was de extra drukte zeer goed te bemerken en al was die niet te vergelijken met vorig jaar, toch moest men nog 6 extra treinen naar dc Residentie inleggen. Ook op het Hofplein was het extra druk, doch queue werd er niet gemaakt. Men ver wachtte, dat op het laatste nippertje nog heel wat Rotterdammers naar Den Haag zouden gaan. TE AMSTERDAM Al was de belangstelling voor de opening van de Kamers door H.M. de Koningin dit maal uiteraard belangrijk minder dan het vorige jaar, toch hebben vanmorgen nog vele Amsterdammers het reisje naar Den Haag ondernomen. De Christelijke Oranje vereniging „Amsterdam Oost" heeft zelfs kans gezien in het vroege morgenuur een oranjetrein te doen vertrekken van het Centraal Station. NIEUW EERSTE KAMERLID Het centraal stembureau heeft in de oude raadzaal te 's Grave nhage gistermid dag een vergadering gehouden ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door het niet aannemen door den heer H. W. va n M a r 1 e (A.R.) van zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer. Het stembureau verklaarde in de plaats van den heer Van Marle benoemd tot lid dier Kamer den heer S. S ij t s m a te D okkum. CONTACTCOMMISSIE VOOR HET MIJNBEDRIJF Geen overeenstemming bereikt De comitactcommissie voor het mijnbedrijf vergaderde gistenmidd'ag te HeerLen. De directies deden de volgende voor etellen: De tijdelijke toeslag van 5 op de loonen wordt vetriioogd tot 10 tot 1 April 1938. Op de pensioenen wordt een tijdelijke toe slag, geklïg voor een half jaar, verleend tot een bedrag van 5 van de loonen. Verder zijn de directies bereid het mini mum aantal verlofdagen na één jaar van drie op zes te brengen; diet maximum aan tal verlofdagen blijft twaalf. Deze voorstelilien werdleni nader besproken, doch men kwam maet tot overeenstemming. De bonden verklaarden geen genoegen daarmede te nemen. De datum voor de volgende vergadering der contact commiseie werd nog niet vast gesteld, Volgende week wordt de 3300 meter lange Starströmbrug tusschen de Deensche eilanden Seeland en Falster geopend. De brug is uitgevoerd voor „De Danske Statsbaner" door de Engelsche firma Dor man Long Co. Ltd.. welke de staalcon structie heeft geleverd, in samenwerking met de firma Christiani Nielsen, welke alle overige werken heeft aangenomen. De totale kosten bedroegen ca. 16.000.000, waarvan ca. 11.000.000 voor de brug, terwijl de rest voor opritten, stations, aan- sluitwegen enz. is gebruikt. CHRISTELIJKE SCHILDERSPATROONS Algemeene vergadering te Utrecht Waken en arbeiden In een der zalen van het gebouw van de Nieuwe Utreohtsche Courant te Utrecht hield de Ned. Bond van Chr. Schilderspatroons zijn achttiende alge meene vergadering onder presidium van den heer C. Plomp van R ij s- w ij k (Z.H.) De heer Plomp opende de vergadering met het lezen van een gedeelte van Matth. 2b en gebed, waarna hij de openingsrede uit sprak getiteld: „Waken en arbeiden". In deze rede wees spr. er op dat de velden op maatschappelijk terrein wit zijn om te oogsten. Datgene waarna wij met spanning en ver langen hebben uitgezien, en waaraan met toewijding is gewerkt, ligt nu voor het grij pen. De Overheid heeft getoond ten volle te be grijpen. dat de Maatschappelijke organen steun behoeven, om het venkregene te be schermen. en de mogelijkheid te bieden tot verdere uitbouw en consolideering. Een trits varï wetten, die beoogen organi sche saambinding van het bedrijfsleven, lig gen ter invoering gereed, en worden toever trouwd aan het initiatief en de activiteit van de organisaties. De wet op de vestigingseischen, en die tot verbindend en ontbindend-verklaring van bepalingen der collectieve arbeidsovereen komsten, vragen allereerst directe aandacht. Zijn wij gereed deze taak ten uitvoer te leg gen? Zeer zeker zullen er vele moeilijkheden op deze weg liggen, maar alle moeilijkheden kunnen worden overwonnen, indien onder ons meer dan tot nu toe worde gezien krach tige medewerking, welke beireid is het offer te brengen. Er is nog te veel het zoeken van bekrompjen belangen en belangetjes, die onze kracht breken, en waardoor het voor de leiding buitengewoon moeilijk wordt, de actie voort te zetten, om het gestelde doel, de bedrijfsorganisatie te benaderen. Daarnaast bestaat nog steeds het betreurenswaardig feit dat zoovelen die krachtens hun levens- en wereldbeschouwing behooren in de Christe lijke organisatie, nog steeds de oplossing van de maatschappelijke vraagstukken ver wachten in de z.g. neutrale Bond, welke echter metterdaad leeft uit de liberale begin selen. In plaats dat deze de Chr. organisa tie versterken, vinden wij hen vaak tegen over ons, en zijn zich blijkbaar niet bewust dat zij door hun houding een rem vormen voor hen die in de legale weg de oplossing zoeken, tot baanbreking van een betere meer sociaal-rechtvaardige samenleving. Wij staan voor dit alternatief: dat uit eindelijk de Staat heel het Maatschappelijk leven zal gaan beheerschen, en buiten alle organisatie om de samenleving in een keurs lijf wringen (zie naar de coöperatieve sta ten) of, de maatschappelijke kringen zullen in samenwerking met wat bijeenhoort he el rijfsgewijze streven naar regelingen die het Bedrijf behoeft, waarbij de overheid zich zal kunnen beperken tot het steunen en eerbie digen van wat tot het wezenlijke welzijn van het Maatschappelijk leven kan worden ge rekend. De neutraliteitsidee mist ten eenen- male het saambindend karakter, en is daar om onbruikbaar voor de verdere opbouw van het leven. Ook het leven van het Maatschappelijk be drijf valt onder Gods wet, en is ter verscheu ring overgegeven wanneer het daarvan los gemaakt wordt. Op ons rust de plicht door getrouw arbeiden lien die op verkeerd stand punt staan te overtuigen, dat zij bij ons be hooren en vroeg of laat zullen de feiten hun de oogen doen open gaan. Spr. wekte op tot waakzaamheid en tot noesten arbeid, waarna hij de vergadering voor geopend verklaarde. Vervolgens werd overgegaan tot behande ling der agendapunten waarvan het verslag nog volgt. DE RIJKSWEG NLJVERDAL—WIERDEN De A.N.W.B. meldt, dat de Rijkswater staat te Zwolle, volgens bestek no. 247 op 8 October a.s. zal aanbesteden de ver betering van een gedeelte vami den Rijks weg no. 35 tusschen N ij v e r d a 1 en Wiel den nabij NijvercLal. Garnalenvisschers in nood Bijtijds gered Gister vertrok uit IJ mui den de motor- ga malen vlet SC H 105, met aan boord twsf Sohevennrngers, de 30-jarige W. Spaani en die 31-jarige P. S p a a n s. Gedurende de vaart had de bemanning voortdurend met ruw weer te kampen onophoudelijk moest water worden gehoosd. Toen bet scheepje ter hoogte van Sche ven i-ngen was gekomen, was de toestand hachelijk geworden, en moest de reddings boot „Zeemanshoop" ter assistentie uitva ren. Deze boot was bomand met den mon teur Huisman, den schipper M. J. Bruin en de havenbediendlen A. Dijkhuizen en J. Harteveld. Het was ongeveer kwart over vijf des middags, toen het aan de reddingsploeg mocht gelukken, op ongeveer 200 meter uit de kust, de beide in nood verkeerende gar nalenvisschers aan boord van de reddings boot over te brengen. Juist op tijd, want vrijwel onmiddellijk d'aarna sloeg de gar- nalenvlet op ongeveer 150 meter bezuiden het Zuiderhavcnlhoofd om, waarna het scheepje in de golven verdween. Zoons, die hun vader doodden Ieder twee jaar gevangenisstraf De rechtbank te Maastricht deed uit spraak in die zaak tegen de Gebr. H. B. en A. B., uit Kerkrad e, verdacht van dood' slag op hun vader, goploegd op 4 Juni van dit jaar. De rechtbank veroordeelde hen elk tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. De eisch luidde twee jaar en zes maan den voor eiken verdachte. De redhtbank was van oordeel, dat het beroep op noodweer niet op gaat en dat het hoogst ernstige karakter van het feit, de genoemde straf alleszins wettigt. Opvarei^en bereiken veilig'dejx waL Gistermiddag is een Scheveningsche vlet, tengevolge van een defect aan den motor aan den punt te Ouddorp omhoog ge varen. De twee opvarenden, dc visschers Van Vliet en Vierling, hebben zon der hulp van anderen veilig den wal we ten ïe bereiken. Jjfótzoo'- Tmar&OO'—i "AKKERTJES" dragen het AKKER-merk ln ruitvorm. Dan weet Ge wat Ge inneemt. Op den Inhoud komt het a misschien uiterlijk op lljket ergelljken ls met Apotheker Dumont, "AKKERTJES" Nederlandsch Product - Recept v. Koker met 12 etaks 52 ct. Zakdoosle. 3 stuka 20 ct BESTELAUTO GEKRAAKT Door de Haagsche Blauwe Tram Chauffeur op slag gedood Gistermiddag te circa half zes heeft op de Schenkkade hoek Adelheidstraat te 's-G ravenhage een ernstig ver keersongeluk plaats gehad, waarbij één persoon op slag werd gedood en een andere met zeer ernstige verwondingen naar het ziekenhuis moest worden ver- Op genoemd tijdstip reed op de Schenk kade een tramwagen van de zgn. „Blauwe Tram" bestuurd door den 37-jarigen A. te Voorburg in de richting den Haag. Dc tram had een matige vaart, want op de hock van de SchenkkadeAdelheidstraat is een halte, waar gestopt zou worden. Nu gaan bij de Adelheidstraat de rails dwars over de weg en juist toen de tram de rijweg overstak, naderde uit de richting den Haag een bestelauto, bestuurd door den 21-jarige» chauffeur J. Bisschop, wonende aan de Honsholredijkstraat te 's-Gravenhage. Nasrt hem zat de 33-jarige Frans Bolman, wonen de aan het Kortenbos te 's-Gravenhage, die mee was gegaan om hulp te verleenen bi' bet uitvoeren van een besteling, die ir Voorburg afgeleverd moest worden. Of de chauffeur de tramwagen niet opmerkte, dan wel, dat hij dacht er nog iuist voorlangs te kunnen, is moeilijk na te gaan, doch een feit was, dat de auto door de tram werd gegrepen. De wagen werd tusschen de tram en een ijzeren paal plat gedrukt en van voren geheel vernield. Direct werden politie en G.G.D. gewaar schuwd. Voor J. Bisschop haatte geen hulp meer. Hij was vrijwel op 6lag dood. Zijn borstkas werd ingedrukt. De medepassagier Bolman werd ernstig gewond, hoewel geen direct levensgevaar aanwezig is. Hij werd naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd en ter verpleging opeenomen. Het verkeer moest stopgezet worden. Met de opruimingswerkzaamheden was men ge ruimen tijd bezig. De groote kraanwage» van de brandweer, die de vernielde auto heeft weggesleept, reed op de weg naar de plaats van het ongeluk, op de hoek van de Van den Boschstraat nog een wagenmet groenten omver. Ongelukken gebeurden daarbij echter niet. In de Adelheidstraat was geen bijzonder groote ravage aangericht. De auto, die van het bekende kleine bestelmodel was, met groote laadruimte cn kleine cabine, zat ge deeltelijk tusschen tram en paal ingeklemd. De tram had eenige onbeteekenende schade aan koplampen en baanschuiver. Het verkeer was drie kwartier gestremd, de dienst van de N.Z.H.T.M. een uur ge stoord. De politie stel een nader onderzoek Nog enkele bijzonderheden Nader vernemen wij, dat de chauffeur Bis- schops, woonachtig Honsholredijkstaat 132, werkzaam was bij de Spoedbesteldienst Cor- nelis Jan Bisschops, aan het Kortenbosch. Toen zijn wagen gegrepen werd, werd deze eenst nog ettelijke meters meegesleurd, om vervolgens een halve slag om te keeren en aldus tusschen een mast van de bovenleiding der tram en de tramwagen bekneld te ra ken. De aanblik was uit de verte reeds ont zettend door de stukken hout en de glas- scherven, die alom verspreid lagen. Boven dien werd de naast den chauffeur gezeten Bolman, doordat een portier openvloog, uit de auto geslingerd, waarna hij hevig gillend zwaar bloedend op den weg bleef lig gen. Onmiddellijk schoten een aantal trampas sagiers en voorbijgangers te hulp om zien over de ongelukkigen te ontfermen. Voor Bisschops, die ernstig toegetakeld achter net stuur zat en al stervende was. werd in al lerijl geestelijke bijstand ontboden, om de laatste sacramenten toe te dienen. Spoedig daarop, overleed hij op de plaats van het on geluk. Det Geneesk. Dienst, die fntusscben ook gealarmeerd was, vervoerde zoowel het njic van Bisschops als de zwaar gewonde Bol man naar het ziekenhuis Zuidwal, waarrmt stoUMijk overschot in het lijkenhuisje werd opp ard. De politie, die> een ondeivoelc in stek,; naar de «orzaak, kwam tot dc voor- loopige conclusie dat don trambestuurder geen schuld treift. De vernielde auto is in be slag genomen cn per kraanwagen naar h t hoofdbureau overgebracht. De tramwagen was aan den voorkant zwaar beschadigd en veroorzaakte in het tramverkeer een s'ac- natie van ruim een half uur. Nadat het ongeluk gebeurd was, elschto het nog een doodelijk slachtoffer, te weten de 43 j. mevr. J. UphuiP, uit de van Heurne- straat te VoorbU"g. Toen deze n.l. van huren het ongeluk had vernomen, sloe? haar do schrik om het hart daar een van haar doch tertjes juist om een boodscap was gegaan Zij kon het in huis niet langer uithouden en spoedde zich met een ander dochtertje naar de Koningin Wilhelminalaan om te zien wat er precies gebeurd was. Toen zij deze laan was afgeloopen. en de verwoesting gadesloeg, werd zij door een beroerte ge troffen, en zakte in elkaar. Geheel ontdaan wist zij tenslotte toch. weer haar woning te bereiken, waar zij kort daarop overleed. Zij laat een man met zes kinderen achter. De zweefvlieger Ziller van de N.S.F.K., rijksschool van zeilvliegsport in Silezië heeft met zijn zweefvliegtuig Kranich met een passagier een hoogte van 4900 meter bereikt en daarmede het wereldrecord dat met 2276 M. op naam van Pilger stond, gebroken. De belangstelling voor viermotorige snelle vliegtuigen heeft ook Heinkel gedreven tot de vervaardiging van een nieuw viermoto rig I-Ieinkel-vliegtuig, type He 116, dat veel gelijkt op de snelle twee-motorige Heinkel 111, het Blitz-flugzeug. De nieuwe Heinkel heeft vier Duitsche Hirthmotoren, van 240 pk., die in den vleu gel zijn gemonteerd. De wielen zijn natuur lijk intrekbaar en worden gedurende do vlucht geborgen in motorengordels van de beide binnenste motoren. De vleugelspan ning bedraagt 21 meter, het gewicht 37 ton, de kruissnelheid is 300 K.M. per uur, de maximum-snelheid 328 K.M. ,per uur en do landingisnelheid 109 K.M. per uur. liddellijk DE WASMACHINE VRAAGT OM OVERVETTE RINSOI U heeft voor de was een modern hulpmiddel: de wasmachine, maar hierbij hoort een modern wasmiddel: Rinso. Rinso wordt speciaal be reid voor de mogelijkheden, die de wasmachine biedt En omdat Rinso „overvet" is, geeft het de volgende, grote voordelen. Ten eerste is het zo tijdrovende voorweken van de was met Rinso overbodig. Ten tweede behoeft Rinso niet te worden aangemaakt water op. Spec bestanddelen verwijderen al het vuil uit Uw goed, zonder dat het nodig is, het sop tot het kookpunt te verhitten. Tenslotte kan het uiterst werkzame sop verscheidene malen achtereen worden gebruikt. Zodoende wast U met een pakje Rinso voor slechts 12^- ets. in ander half uur de volledige gezinswas voor 5 personen prachtig helderwit! j Sonoy talm6 niet met het antwoord: i Hartelijk dank voor al de steun, die ge aan onze zaak hebt willen geven. Ik merk, dat ik mij niet heb vergist in de keus van een bemiddelaar,, en dat ik ook niet misgetast heb in mijn verwachting omtrent de uitwerking der belas tingplannen. De Prins zal gaarne ingaan op uw suggestie om een expeditie naar Holland te organiseeren. Hij meent, zoo als u bekend is, dat ze het best door de Watergeuzen kan worden ondernomen. Deze houden dan op Enkhuizen aan. Met de meeste spoed worden de voorbereidselen getroffen. 'Aangenaam zal het den Prins zijn, wanneer hij eenige erva ren schippers, met het vaarwater ter plaatse welbekend, op de vloot zal kunnen plaatsen. Nog voor het invallen van de winter hoopt Jonker Landslot van Brederode, aan wien het 'commando der vloot wordt toevertrouwd Enkhuizen te kun- ïien bereiken, om, na deze sleutel der Zuiderzee en van heel Holland bemachtigd te hebben, op Hoorn en Medemblik en later op Edam en Monnikendam af te kunnen gaan. De be tichten uit Ajnsterdam zijn piet zoo bemoedigend al^ die uit de andere Hollandsche watersteden. Men schijnt daar be vreesd te zijn om aan de beweging deel te nemen. Wij twijfelen niet of ook daar zal de goede geest vaardig wor den, wanneer de andere steden eerst zijn overgegaan." „Is Outjert Banckerts aan boord?" vraagt Buiskes aan den bootsman van de „Drie Haringen". „Hedenmorgen naar Westwoud afgereisd, heer. Niet voor de volgende week komt hij terug. Het duurt nog drie weken eer we gaan varen". „Jullie vaart morgen!" Verbazing bij het scheepsvolk. „We zijn pas drie dagen binnen, heer, na een reis van een half jaar. Het schip moet op de helling, en wij moeten naar onze gezinnen". „Jullie vaart morgen!" herhaalt Buiskes met groote nadruk. „En jij hij wendt zich tot een jongen matroos jij bent ook uit die buurt daar, niet? en je kunt paard rijden. Als de drommel naar Westwoud, en beduid den schipper, dat hij morgenochtend vroeg aan boord is". „Als ik vragen mag heer Buiskes', vraagt de bootsman met zijn hand aan de muts. „Waar gaat de reis naar toe?" „Dat zul je op zee vernemen. Je vaart met verzegelde orders uit". De reeder gaat terwijl het scheepsvolk hem met verwon dering naziet. Anna is tegenwoordig voldaan over haar man. De onrust en de besluiteloosheid zijn totaal verdwenen. Hij is opgewekt en resoluut. Men kan zien, dat de innerlijke strijd volstreden is, en dat hij nu een vast doel voor oogen heeft. Men kan niwkejTdat de vrede ia zijp hart is teruggekeerd,- HOOFDSTUK XVII De jonge boomen op de Wierdijk zwiepen: achter de wering raast de zee. Diep gedoken in zijn mantel gaat Buiskes langs de muur, telkens .turend over de wilde golven, knipperend tegen de zoute droppels, die uit de branding omhoog spatten en In zijn oogen slaan. Een enkel zeil is slechts te zien. Het Is de smak, die de beurtdienst op Harlingen onderhoudt, weet Buiskes. Het schip heeft een dubbele reef in zijn zeil en de fok is gebor gen, maar nog stuift het over de golven; zoo hevig jaagt de Noorderstorm het voort. Verder niets dan grauw water met veel vlokkig schuim. Buiskes is onrustig. Waar blijft de vloot van de Water geuzen toch? Tweede helft van October zal de aanslag wezen, heeft mr. Basius geschreven. Veertien dagen lang heeft hij hier eiken dag geloopen, en uitgekeken of de vloot niet kwam. Eke nacht heeft een man op post gestaan. De vuurtoren wachter van de Geldersche hoek, ook een Geus, zou een ren bode sturen, zoodra hij de Watergeuzen gewaar werd, en bij Texel kruist een hoeker om de bevrijders op te wachten en hun komst te melden. Het is nu Allerheiligen. De hoeker ls nog niet terug; de vuurtorenwachter heeft geen bode gezonden; er is geen schip in zicht. Wat kan er toch tusschen gekomen zijn? kwelt Buiskes zich. Heeft AIva brieven onderschept? Heeft Koning Philips uit Spanje een vloot gezonden tegen de Watergeuzen? Is aan de Geuzenvloot een ongeluk overkomen? Bij de onrust over het wegblijven voegt zich thans onrust over het lo£ yaa de vloot in deze storm. De wind haalt nog gedurig aan; de zee wordt immer wilder. En Buiskes Iet er eensklaps met verbazing op wat is het water hoog! In het uur, dat hij hier loopt is het zeker een voet geklommen. En de eb moest eigenlijk nog loopen. Wat moet dat worden als straks de vloed doorbreekt? De storm giert al wilder. Groote vlokken schuim komen nu over de zeemuur. De smak uit Friesland vliegt voorbij. Hel, hei, wat een vaart! Zal dat goed gaan bij de havenmond? Kijk, de schipper hangt op de roerpen. Twee man scheuren het zwaard omhoog. De schuit zwenkt naar de pieren loopt rechtop het remmingswerk aanHij zal te pletter slaan op de schoeiing! Zie de schipper zich krammen tegen het roer. Het is alsof zijn pezig lijf zal breken. De kop buigt langzaam om. Maar de stroom zwiept het schip op de schoeiing aan. Een fel schurend geluidIs hij er? Een schok! Gekraak! De roeiboot achter het schip slaat aan splinters op lief havenhoofd, maar de smak stuift ongedeerd de haven in. Kranig, prijst Buiskes binensmonds. Dan zijn z'n gedachten weer bij de vloot, die komen moe?. Weer tuurt hij naar het noorden. De kim is leeg, en de schemer begint al te vallen. Er komt vandaag weer niets van de aanslag. De terugtocht langs de Wierdijk valt zwaar. Flappen water slaan nu over de muur. De storm verdubbelt met het uur in kracht. Het zeepeil schut met sprongen te stijgen. Als hij langs de havens gaat treft het Buiskes opnieuw hoe schrikbarend hoog het water is. Het staat gelijk met de kaden. De schepen liggen vreemd hoog te rijden aan de strak ge spannen meertouwen. [(Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7