A.R. GEMEENTEBESTUURDERS De Lichte Brigade in Overijssel 85 jarige ervaring DINSDAG 2i SEPTEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG 5 Erkenning van de minderheden hij wethouders- verkiezing Het advies van de commissie besproken IN 't Jaarbeursrestaurant te Utrecht werd gistermiddag de jaarvergadering gehouden van het Verband van Vereeni- gingen van Anti-Revolutionaire Gemeen- tebestuurdens, onder voorzitterschap van mr G. A. Diepenhorst uit Zeist Na de gebruikelijke opening, riep de voor zitter de aanwezigen een hartelijk welkom toe, inzonderheid aan de Tweede Kamer leden, de heeren Van Dijken, Botterweg en Wagenaar. Later op den middag verscheen ook de heer Schouten ter vergadering. De .voorzitter hield hierna een Gisteren herdacht onder enorme belangstelling de „Ritmeester"-Sigarenfabrieken N.V. Gebr. Van Schuppen te Veenendaal haar vijftig-jarig bestaan. Door het personeel werd aan de directie een gedenkplaat aangeboden. Tijdens de onthul ling van deze gedenkplaat. Ds. Van Duyl uit de N.S.B. Naar h«t hoofdkwartier van de N.S.B. mededeelt heeft Ds. G. van Duyl aan Ir. A. A. Mnssert bericht,, dat hij zich genoodzaakt ziet zich nit de N.S.B. terug te trekken. Ds. G. van Duyl heeft, naar het Nat. Dagblad meldt, den volgenden brief gericht aan den leider van de Nationaal-Socialisti- sche Beweging: Utrecht, 18 September 1937 Leider, Hiermede verklaar ik, dat ik mij tot mijn leedwezen genoodzaakt zie mij terug te trekken uit de Naticnaal-Socia- Hatiftohe Beweging, hoezeer ik haar be^- ginselen, haar strijd en haar leider ben toegedaan De redenen van dit terugtrekken zijn van volstrekt persoonlijken aard en staan met de beweging in geen enkel verband. Tk verzoek u dus hierbij onitslag uit mijn functies en tevens als lid der be weging. w.g. G. G. VAN DUYL Tevens werd ons medegedeeld, dat Ds. van Duyl den voorzitter van het Cen traal Stembureau heeft medegedeeld, dat hij zijn benoeming tot lid van de Eerst- Kamer niet aanneemt. Tot opvolger van Ds. vam Duyl in de Eerste Kamer is aangewezen Mr. W. R ij k e uit Haarlem. Ook Mr. D. F. Pont gaat heen Mr D. F. Pont, lid der Eerste Kamer, verzoekt ons mede te deelen, dat hij gister het volgende telegram heeft verzonden aan Ir A. A. M u s s e r t, leider der N.S.B. in Nederland: „Kan wegens geschokt vertrou wen in uw leiding niet langer deel uitma ken der N.S.B. Stel mijn Kamerzetel ter schikking". Borstbeeld Dr. J. Th. de Visser Onthulling 25 Sept. <jm 11 uur Omtrent de onthulling van het borst beeld van wijlen Dr. J. T h. d e V i s s e r aan het Bezuidenhout, tegenover de J. P. Ccenstraat te Den Haag, ver nemen we nader, dat deze plechtigheid zal plaats hebben op Zaterdagochtend a.s. om 11 uur openingsrede. De omstandigheden, aldus spr., zijn ook in het achter ons liggende jaar voor onze ge meenten en haar bestuurders noe uiterst zorgvol geweest. Ieder, die zijn verantwoordelijkheid als bestuurder van Rijk, Provincie en Gemeente beseft en waartoe een A.R. toch in de eerste plaats gerekend mag worden zag zich voor de noodzakelijkheid gesteld om te spreken en te handelen met inachtneming van de nuchtere werkelijkheid, dat eenerzijds de reserves en inkomsten wegsmolten als sneeuw voor de zon en anderzijds de uitgaven tot leniging van cri sisnood tot onge kende hoogte ste gen. Het verheugt ons echter, dat de. A.R. gemeente-be stuurders in het algemeen gespro- ipen, niet beneden hun taak zijn ge bleven. De harde werke liikheid heeft de regeering genoopt in 't zelfbeschik- Mr G. A. Diepenhorst kingsrecht der ge meenten dieper in te grijpen dan haar lief was en riep een centrale voogdij in het leven, welke in gewone omstandig heden als ontoelaatbaar zou worden afge wezen. Spr. herinnerde aan de vele bepalingen, die de gemeenten geschokt hebben en de wijze, waarop van regeeringswege invloed op de financieele geste van de gemeentebe sturen is uitgeoefend. I Eenstemmig echter zijn de A.R. gemeente bestuurder ingegaan tegen de van zekere zij de in verschillende Raden gegeven voorstel ling, alsof de moeilijkheden van de gemeen ten aan het Rijk te wijten zijn. Men zag niet voorbij, dat bet Rijk in stee van de gemeenfe met de zwarigheden te laten tobben, krachtig steunde in de werk loosheidsvoorzieningen. Intusschen kan toch nief worden ontkend dat door de onderscheidene decreten, circu laires en maatregelen, het gemeentelijk be leid in een knellend keurslijf werd gewron gen en een enorme druk op de gemeente- financiën werd gelegd. I Ook aan het begrip gemeente-autonomie werd onder invloed der omstandigheden een zoo gewijzigde inhoud gegeven, dat menig A.R. gemeentebestuurder zich somwijlen be denkelijk achter de ooren krabde. Na zeven jaar economische depressie staan wij thans voor een opleving. De stand der Rijksmiddelen wijst over de afgeloopen acht maanden reeds ruim 54 millioen boven 1930 aan. Er zijn lichtpunten, zeker, maar daar- tegenover staat ook, dat de conjunctuurver betering ten deele haar oorzaak vindt in een in razend tempo voortrazende bewape ningswedstrijd, welke nooit duurzame wel vaart kan brengen. In de tweede planfs, dat heel duidelijk blijkt dat door de toenemende mechanisatie en andere oorzaken, met het herstel niet een evenredige vermindering van de werkloos heid gepaard gaat en daardoor de budge- taire positie zwaarder belast blijft dan men verwachten zou. En een derde reden tot getemperde vreugd Is, dat in de internationale verhouding een spanning is ingetreden, welke soms het ergste doet vreezen. Voor een hoera-stemming ls 'dus geen plaats. De werkelijkheid stelt ons tot eisch om in de toekomst nog de uiterste zuinig heid te betrachten. Het oogenblik voor het j verhoogen van bestaande en het voteeren Het kamerlid Mr. Frida C. Katz Treedt ln het huwelijk Mej. Mr. Frida C. Katz, lid van 'de Tweede Kamer en van den Gemeenteraad van Amsterdam, deelt ons mede haar voorgenomen huwelijk met den heer C. W. F. baron van Mackay, te Nun- speet, burgemeester van E r m e 1 o. Na haar huwelijk zal Mej. Katz, sedert j 1921 Raadslid, Amsterdam en daardoor het i Prinsenhoï verlaten. Haar opvolger is de I heer J. van Moerveld, in 1935 niet ais I Raadslid herkozen, van nieuwe uitgaven is nog niet gekomen Heel dit stoffelijk beweeg staat niet buiten den invloed van het A.R beginsel. Anti- Revolutionairen behooren vooraan te staan, wanneer het erom gaat te handelen overeen komstig de werkelijkheid. Ook hier is van beslissende beteekenis, dat wie zijn hoop voor de toekomst niet stelt op de schijn van het tijdelijke, maar op de werkelijkheid van het eeuwige, het best in staat is de zware moeilijkheden rustig te aanvaarden. De A R gemeentebestuurders moeten voorop gaan in de kamp tegen de gevaren, welke 't leven van alle kanten bedreigen. Het financieel verslag, hierna uitgebracht door den heer G. Baas, van Amsterdam, meldde een klein batig saldo. Het jaarver slag zal verschijnen in ,.De Magistratuur" en kwam nog niet in behandeling. Hierna kwam aan de orde het advies inzake de wethouders verkiezing. Dit advies was het resultaat van het on derzoek, ingesteld door een commissie, welke het vorige jaar benoemd was en waarvan de burgemeester van Delft, mr G. v. B a r e n het voorzitterschap bekleedt. Ter vergadering hield mr G. v. Baren een rede, waarin hij de verschillende hoofd punten van het uitgebreide advies nader uiteenzette. Erkenning van de minderheden In anti-revolutionaire kringen aldus spr., is het woord „wethoudersverkiezing" aan leiding tot het stellen van de vraag „is dat een principieel onderwerp of practisch be leid?". Spr. is ge neigd om de be ginselen tot wei nige te bepalen en meent, dat dit onderwerp bij de primordiale begin selen van de A.R. partij niet thuis hoort. Toch staat het beleid bij wethou dersverkiezing in nauw verband met de nrimor diale beginselen. Wij hebben ermee 'te maken ert daar om moeten wij ons periodiek be raden om een gedragslijn te vormen, die een universeel karakter draagt. Reeds vroeger is over de wethoudersver kiezing gesproken. Spr. herinnert aan het jaar 1919, toen een gemeenteraadscommis sie gevormd werd en een Bond van A.R Raadsleden werd gesticht, die eveneens dit onderwerp uitvoerig besproken hebben en die kwamen tot de evenredige vertegen woordiging. Afwijzing van de evenredigheid werd toen zelfs ..onredelijk" genoemd. DE LAATSTE DAG Strijd om de Markelerberg Rood over de Schipbeek Blauw handhaaft zich Deventer, 20 September. De kwartieren der „broederschap'* zijn verplaatst van Gelre's hoofdstad naar Sallands voornaamste handels plaats. De opschuiving van de beide strijdende partijen naar het noorden en ook de opzet van de groote oefeningen van het Veldleger, die morgen beginnen, maakten deze verhui- znig noodig, al zitten we nog altijd 25 h 30 K.M. van het strijdtooneel af. Maar afstan den worden door vroeg opstaan overwonnen. En onze voortreffelijke bus verslindt eenvou dig de kilometers. Het zou op dezen laatsten oefendag van de Liohte Brigade om den Markelerberg gaan. Deze hoogte ligt iets ten zuiden van het plaatsje Markelo, oost van Deventer, tussohen Holten en Goor. Het Twen te-kanaal, dat ter plaatse in noordoostelijke richting loopt, vormde de grens tusschen de beide partijen. Ten Z.O. er van zat Rood, aan de andere zijde had Blauw, gecommandeerd door overste v. d Mandele, posities ingenomen op den Mar kelerberg. Met de beschikbare macht moet de opmarsch van Rood in de richting van Markelo worden belet. Met het Ie Reg. Huzaren werd de Markeier berg bezet, terwijl de IVe Verkenningsafdee ling Oost daarvan geplaatst werd. Achter waarts is een sectie Rijdende Artillerie in stelling gebracht. Vooruitgeschoven zit het 8ste escadron wielrijders, dat contact met den vijand heeft aan het kanaal. Rood beschikt over het le bataillon wiel rijders, dat de bruggen over het, voor onzen indruk, aan scheepvaart arme Twente-kanaal bij verrassing heeft weten te vermeesteren. Om zijn opdracht: de verovering van den Markelerberg te kunnen volbrengen, heeft de commandant van Rood1, kolonel Baron Creutz, op zijn rechtervleugel voorts nog onder zich het He Reg. Huzaren waarvan 2 escadrons in verband met de opening der Staten-Generaal naar den Haag zijn vertrok ken verder het 2e bataillon wielrijders, dat recht op Markelo zal aanrukken, terwiil 1 compagnie wielrijders als westelijke dekking dienst doet. Het derde bataillon wielrijders blijft ln reserve; terwijl de pantserwagens een omvattenden aanval zullen ondernemen over Lochem en Laren. Kanonnenloop om den hoek Onze bus huppelt in dan neveligen morgen in snelle jacht den met statige boomen om zoomden weg naar Markelo langs. Bij den ingang van het plaatsje heeft Blauw zich in den rug gedekt tegen overvallen. Aan den uitgang van het dorp komt een 6 c.M. stuk dreigend om den hoek van den weg gluren. *t Is echt koud dezen morgen, al belooft de dag wel goed te worden. Een zware dauw trekt zich op het veld in groote schitterende Hoe ver, zoo vroeg spr., staan wij tegen woordig van dit evenredigheidsbeginsel af? Spr ziet er niet veel meer van gehandhaafd en meent, dat het de hoogste tijd is. dat deze zaken principieel gefundeerd worden. Evenredige vertegenwoordiging is nu niet meer te motiveeren en de stellingen van 1919 kunnen nu niet meer worden aan vaard. Immers de Raad is Overheid en is wat anders dan de burgerij. De gemeente raad is geen verlengstuk van de verkiezin gen. De Drincipieele basis ontvalt aan de stellingen van 1919. De hoofdzaak is de samenstelling van het college zelf en niet de wijze van samenstelling. Nog een be zwaar tegen het steLsel van 1919 noemt spr. het moeilijke hanteeren van dit stelsel. Komende tot het advies, dat thans door de commissie uitgebracht is, wijst spr. er op dat deze commissie het stelsel van de even redige vertegenwoordiging heeft afgewezen en dat het standpunt van de erkenning der minderheden is ingenomen. Trouwens, dat is reeds het standpunt van Groen van Prinsterer geweeet en hiermede is de commissie dus teruggekeerd tot de oude praktijk. Noch juridisch, noch moreel ls er goed keuring te hpchten aan de evenredige ver tegenwoordiging. In 1919 vergaderde men op grond van de veranderde kieswet en ver schillende veranderingen. Maar ook nu ls er alle aanleiding om zich van dit vraag stuk rekenschap te geven en bijzondere ernst is ook nu vereischt Op dit voetspoor heeft de commissie gewandeld. Tenslotte behandelde spr. de moeilijke omstandig heden welke de commissie ertoe brachten om deze materie weder ter hand te nemen. In de eerste plaats noemde mr van Baren de hoogere noteering van de staatkundige waarden; daarnaast de grooter geworden vaderlandsliefde en liefde voor ons Vor stenhuis. Concludeerende zeide spr.. dat de A.R. terugkeert tot de erkenning van de minder heden, met afwijzing van de evenredige ver tegenwoordiging, maar met enkele reserves, welke aangelegd mnptpn worden, w.o. deze reserve, dat, zoo zeide spr., wij niet meer aanvaarden iedere persoon, die ons uit een willekeurige fractie wordt toegewezen. Daar bij zal iedere kwestie weer apart bezien moeten worden. Als A.R. bestuurders hebben wij ons goed rekenschan te geven van het onderwerp ,.de wethoudersverkiezing". Een nieuwe taak wacht on». Op dit referaat volgde nog een breedvoe rige discussie, waaraan door een zevental personen werd deelgenomen. Tn hoofdzaak kon de vergadering zich met het standnunt van de commissie vereenigen en werd he sloten deze materie in eigen kring nader te bezien in woord en geschrift.. Periodieke herziening werd algemeen raadzaam geacht en meer zore hieraan besteden achtten de aanwezigen ook noodzakelijk. De Voorzitter van de Commissie beant woordde de sprekers nog uitvoerig en gaf toe. dat enkele redactiewijzigingen nog we! kunnen worden aangebracht. De Voorzitter sloot hierna de verga dering. druppels samen, zoodat bosch en weide zich in hooge mate door natheid kenmerken. Maar dat belet niet, dat onze jon gens dapper hun plicht doen. Aan weerszijden zitten ze tegen het Twente kanaal, weggedoken in het gras achter de dijken of in de nabije boschranden. Het Ls aardig om te zien hoe serieus zij hun werk uitvoeren. Een wachtmeester bij een 6 c.M. kanonnetje wil alsmaar schieten en jaagt telkens weer, ook als er niets te schieten valt, de toeschouwers van den weg. Dat is de actie, de spanning van het werk. In groepjes snellen wielrijders en huzaren, die hier te voet vechten, over de brug en zoeken dan gauw een veilig plaatsje, van waaruit ze scherp den tegenpartijder voor hen beloeren. In de verte is er reeds hoorbaar contact en hier zal het ook niet lang meer duren. Boeven! Als we enkele honderden meters de brug over en den weg opwandelen, stuiten we op de blauwe vooruitgeschoven patrouilles. „Goed opletten op die auto's jongens, dai die „boeven" er njet achter komen", waar schuwt een brigadier zijn mannen. En een als versperring over den weg gelegde boom moet hoogerop gebracht. „Anders rijden ze er „vierkant" over heen". Dat is echt de stemming, waarin onze jon gens aan de oefeningen deelnemen. De tegen partij heet: boeven! Inmiddels sluipt Rood tusschen de heggen en de boerenerven door nader. „Daar zijn ze", roept 'n Blauwe voorposten meteen knallen de schoten en wordt een ver sperring duidelijk aangegeven. Blauw is hier echter maar zwak en als ook van den anderen kant de 7 c.M.'s een woordje gaan meespreken, is het duidelijk, dat de mannetjes van het 8e escadron goed doen terug te gaan. Langzaam trekken ze weer op Markelo aan. „Jammer van die versperring", lamenteert er een, „maar" zoo laat hij er berustend op volgen „we moeten terug". Hij had An wel willen meenemen. - Achter de terugtrekkende wielrijders aan komen drie pantserwagens van Rood uit de binnenweg. Maar er is voor hen niets te doen. „Vijand" is er niet meer en we begrij pen heusch niet, waarom een van het drietal op eigen partij begint te vuren. Maar dat is kennelijk een vergissing, een vergissing, die ons op de gedachte brengt, dat toch ook dit manoeuvrebeeld zeer reëel is. Meermalen toch is gezegd, dat er in den oorlog meer sneuvelen door vuur van eigen troepen dan door dat van den vijand. We nemen aan, dat zulk een uitspraak overdreven is, maar veel waars schuilt er toch wel in. Het gaat den commandant van Rood zeker te langzaam Om half elf geeft hij bevel aan de reserve, het 3e bataillon wielrijders, om over Lochem en T.aren een omtrekkende beweging uit te voeren tegen den westkant van Markelo. Bij Stokkum, iets ten zuiden er van, zagen we ze uit den boschrand komen. Maar Blauw had zich hier zoo doeltreffend opgesteld, dat er geen doorkomen aan was. We hadden hier gelegenheid voor ons mor genbabbeltje met den leider der oefeningen. Op een informeerende vraag onzer zijds verklaarde de kolonel v. Voorst, dat hij over den algemeen en loop der oefeningen zeer tevreden was en de prestaties onzer mannen niet achter staan bij wat andere legers, die hij uit ervaring kent, te zien geven. Ook van de zijde der buiten lands che militaire attaché'* schijnen prijzende woorden te zijn gesproken over hetgeen ze dezer dagen hebben kunnen aanschouwen. Het is wel jammer, maar we moeten het mooie manoeuvretafereel bij Stokkum verla ten. Op dat hooggelegen, golvende terrein hadden zaoh ook vele particuliere belangstel lenden verzameld, terwijl van de zijde der dorpsbevolking eveneens groote, vaak zwij gende aandacht aan het gebeuren wordt ge schonken. Maar dat ze intens meeleven be wijst menig kort gesprek. Heel fijn vinden ze het allemaal, dat ze bij deze gelegenheid den Prins, die ook vandaag weer van de partij was, zoo goed en zoo vaak kunnen zien. Hij was reeds om half 10 by Diepenheim te paard het terrein in gegaan, met het ITe Reg. Huzaren mee. Later zagen we hem lang durig met de auto bij de Schipbeek, die ten slotte ook onze aandacht vroeg. Want ook daar bood Blauw achter de hoo ge, dijkachtige oevers hardnekkige tegen stand. Rood moet er over, wil hy den aanval west véin Markelo kunnen volvoeren. Maar de brug by „de Woestenij" wordt taai en krachtig met hulp mede van de 6 c.M.'s en vanuit mitrailleurnesten, die op gunstige punten den toenaderingsweg bestrijken, ver dedigd. Overste v. d. Mandele is ter plaatse zelf aanwezig. Als Rood eindelijk een aanval moet hy dien spoedig opgeven en wachten op versterking. Hij is in de minder heid. We verlaten hier den kruitdamp en onder nemen met moed een wandeling van IV2 K.M., om langs een landweg by de volgend» brug tc komen. Deze is echter vernield blii- kens een aangehecht papier. Toch wil Rood met zijn wielrijders naar den anderen oever, waar slechts zwakke af- deeiingen van Blauw schynen te zitten. Kunnen ze niet rijden, dan maar varen. De drijf zakken worden in orde gemaakt en met drieën tegelyk worden de mannen daarop naar den overkant getrokken. De rijwielen volgen later. Hun verschijning was voor Blauw het teeken om terug te gaan. De Prins en de militaire attaché's sloegen op de brug dit schouwspel met belangstel ling gade. Het was een inderdaad leerzame oefening, mede in dezen zin, dat zij ons dui- deiyk maakte, dat we hier te doen hebben met een zaak van groot militair belang, ten aanzien waarvan meer geoefendheid noodza kelijk mag heeten. Het duurde wel wat lang eer voldoende dryfzakken te water waren en het er mee omgaan had ook handiger kunnen geschieden. Alle dingen moeten echter ge leerd worden. We willen daarmee zeggen, dat zeer zeker ook voor dit onderdeel van de oefening van den Nederlandschen soldaat, meer tijd beschikbaar zal moeten worden gesteld, zoodra de omstandigheden dat mo gelijk maken. We keeren op onze schreden terug en te vens huiswaarts. Want het signaal: staken der manoeuvre wordt geblazen en langs de ge- heele linie overgenomen. Op den terugrit biykt ons, dat Blauw zich aan de andere brug heeft kunnen hand haven, dank zij het inzetten van zijn reser ves. al waren die niet groot in getal. Het 3e Bataillon van Rood kreeg daardoor geen ge legenheid de beek te naderen, al kon deze elders wel worden overgetrokken met eer zwakke afdeeling. Blauw had zich dus in zijn stellingen kun nen handhaven. De oefeningen der Lichte Brigade zUn ten einde. Morgen wordt zij weer één geheel en wordt Roode party by de groote leger- oefening. Het dorpje Markelo, dat' zich zoo aardig met zwerfkeien heeft gesierd, bleef nog ge- ruimen tijd van het militaire schouwspel ge nieten. Vrywel alle troepen moesten er door hen trekken om naar hun nieuwe kwartieren te komen. Dat gaf een levendigheid en afwis seling als hier zeker niet alledaagsch is. De be volking had büjkbaar volop tyd om dat alles gade te slaan. Jong en oud was op straat of stond aan de deur, toen de militaire colonnes het dorp passeerden. Vooral op het pleintje by het gemeentehuis vertoonde de drukte haar hoogtepunt. ROFFELRIJMEN PRINSJESDAG De Residentie op haar best. De Koningin, met pracht en praal, Begeeft zich 1 n de gouden koets Met groot gevolg ter Ridderzaal. Soldaten, stram, staan man aan man. Ze presenteeren het geweer En geven Hare Majesteit De Koningin de hoogste eer. De duizenden, tienduizenden Staan langs de weg: een hechte muur Van liefde, en daarbovenuit Laait blakend het Oranjevuur. Ze hebben uren lang gestaan De vaderlanders, die misschien Van hun geliefde Landsvorstin Een groet, een glimlach zullen zien De stoetmet ingehouden tred En uitgelaten f eestklaroen. Trekt blij en juichend toegeumifd Door hooge poorten bronzend groen. Dat geeft een wonderlijk gevoel, Dat diep in 't hart geboren wordt En als een golfstroom klaterend Zich over onze Hofstad stort. Zoo is de Hofstad op haar best: Vol vreugd, wanneer de Koningin Door hare majesteit verrukt Haar juichend volk, Haar blij gezin. (Nadruk verboden) LEO LENS WOENSDAG 22 SEPTEMBER HILVERSUM I 1875 M. VARA-üitzendlnr. 10.00—10.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Cau serie over arbeidersverzekeringsbanken en Orgelspel. 11.30 Causerie „De geschiedenis van het werkloosheidsvraagstuk". 12.QO Gramofoonmuziek. 12.30 VARA-orkest en Gramofoonmuziek (tot 1.46). 2.00 Knip- les. 2.30 Voor de Vrouw. 3.00 Voor de kin deren. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 De Luckey Birds en solist. 6.30 Gramofoon muziek. 6.40 Landbouwpraatje. 7.00 Koor zang. 7.30 Causerie „De geestelijke crisis onzer dagen". 8.00 Herhaling SOS-Berich- ten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia.' 8.15 VARA-orkest. 9.00 Radiotooneel. 9.20 Accordeonsoli. 9.30 „Fantasia". 10.00 Be richten ANP. 10.05 Toespraak: „Ondanks de crisis groeide „Zonnestraal". 10.15 Gra mofoonmuziek. 10.30 Orgelspel. 11.00 Cyclus „Sexualiteit en Humaniteit". 11.20 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H 301 M. NCRV-Uitzendinr. 6-307.00 Onderwysfonds voor de Scheep vaart 8.00 Schriftlezing, meditatie, ge wijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoon muziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramo foonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Cello en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Kwintetconcert. 2.00 Gramofoon muziek. 2.30 Voor jeugdige postzegelver zamelaars. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Trio Beute-Zepparoni-Hemerik. 4.45 Feli citaties. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gra mofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouw- halfuur. 6.30 Causerie over het Binnen- aanvaringsreglement en het onderhoud van stoommachines en verbrandingsmoto ren. 7.00 Berichten. 7.16 Causerie over de Christ, sportbeweging. 7.30 Gramofoon muziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten. 8.15 Chr. Muziekvereniging „Crescendo". 8.55 Cau serie „Kerkelijk leven in Amerika". 9.25 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Sopraan en Orgel. 10.45 Gymnastiek les. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hier na: Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.06 Orgel. 11.35— 11.50 Gramofoon. 12.06 Orkest. 1.05 Orkest van het Leger des Heils. 3.50 Gramofoon. 5.10 Gramofoon. 6.40 Orkest. 9.20 Orkest RADIO PARIS 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoon. 12.20 Orkest en zang. 2.20 Gramofoon. 2.50 Zang. 3.35 Zang. 3.50 Gramofoon. 4.05 Zang. 5.20 Orkest. 7.35 Zang. 8.06 Viool voordracht. KEULEN 456 M. 4.50 Orkest. 6.35 Concert 7.20 Gramofoon. 8.30 Omroeporkest BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra mofoon. 1.502.20 en 6.20 Gramofoon. 7.20 Zang. 8.20 Symphonieorkest. 484 M.: 5.50 Piano. 6.50 Salon-orkest. 7.20 Gramofoon. 8.20 Kleinorkest en solisten. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Zang en piano. 10.50 Viola en piano. INSLUIPING TE TILBURG Terwijl de bewoners thuis waren heeft e n tot heden onbekend gebleven persoon zich via de niet-gesloten achterdeur toegang ver sohaft tot de voorkamer van den banket* bakker van E. op het Heuvelplein te Til burg. Even onopgemerkt als hij gekom>a was. wist de dief ook weer de woning te ver laten, met medeneming van een ijzeren geld* kistie, waarin een bedrag aan contanten van ongeveer zeshonderd gulden zat LIJK VAN BELG IN BESLAG GENOMEN De marechaussee te H u 1 s t heeft gister ln het R.-K. Ziekenhuis aldaar het lijk in be slag genomen von een 36-jarigen Belg, uil St Nicolaas. Zaterdag werd deze man in genoemd ziekenhuis opgenomen met een schotwond in het bovenbeen. In den daarop volgenden nacht is hij overleden. Vermoed wordt, dat de Belg bij een achter volging van een smokkelauto door douane» beambten nabij Sinaai (België) door een ko gel geraakt was. De smokkelauto is ontko men. Mr G. A. Diepenhorst op muziekgebied Dus ook voor RADIO: 1 RIJKENs.de lange «O BtWNtNBQTT» IS» BOTTBBQAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5