Jlieuuir griïisrtjf Courant DE TROONREDE Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken GETEMPERD OPTIMISME abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending450 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» Ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 6195 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1937 18e Jaargang Rfoectctttitprijjen: Van 1 tot 5 regel» t.177» Elke regel meer0.22'/, .gezonden Mededeelingen van 1-5 regel» 230 EJke regel meer045 loot het bevragen aan 't bureau wordf berekend0.10 Met eenig vertrouwen toekomst tegen de De rede, waarmee de Koningin heden de komende parlementaire periode heeft geopend, concentreert zich voornamelijk op het vraagstuk der werklooshéid en wij achten dit een verdienste. Want hoe dankbaar wij zijn voor „de tot dus ver voortschrijdende verbetering van het economisch leven hier te lande" en hoe juist het is, dat voor alle dingen hiervan gewag gemaakt wordt; over onze maatschappij blijft tot heden de donkere schaduw van een ongewoon groote werkloosheid hangen. En wan neer de Regeering plechtig verklaart, dat zij daaraan vóór alles haar zorg wil wijden, dan vindt dat voornemen instemming bij heel de bevolking. Gelukkig kan op deze verklaring on middellijk volgen, dat de toestand in Indië reden geeft tot voldoening. Het is goed gezien, dat na de korte alge- I meene inleiding Indië voorop gaat. Ten eerste om tot uiting te brengen, dat j Nederland overzee de volle belangstel ling heeft; ten tweede, omdat daar een I nieuwe politiek kan ingeluid worden. Deze zal hierin bestaan, dat op ver schillend terrein dadelijk hulp geboden wordt, maar bovenal in het streven naar verbreeding der economische basis: de ontwikkeling van een eigen bedrijfsleven in Indië. Nu Indië, zoowel West als Oost, Voorop ging, moest de paragraaf over het algemeen regeeringsbeleid wat naar achteren geschoven worden. Dat daar- I bij een positiever toon gehoord zou i Worden dan vorige jaren, spreekt wel vanzelf en niet onopzettelijk is blijk baar gesproken van „de positief Chris telijke grondslagen onzer samenleving" gelukkig echter volgt er onmiddellijk op, dat „toespitsing van tegenstellingen vermeden zal worden". De linkerzijde moge deze wenk verstaan. Dat in dit verband niet alleen ge sproken wordt van bescherming, maar ook van „werkdadige zorg" (mooi is het woord „werkdadig", dat even later weer gebezigd wordt, niet) voor een gezonde ontplooiing van het huwelijks- en gezinsleven, geschiedt blijkbaar in verband met de belofte verderop, dat „bij het arbeidsinkomen rekening zal worden gehouden met de gezinslasten". Hierin wordt vrij zeker de stichting van een Kinderfonds aangekondigd; terwijl tevens aan verbetering der hu welijkswetgeving zal zijn gedacht. Wat het andere betreft, het tegen gaan van het ontheiligen van de weke lijksche rustdag, hopen wij dat de Re geering daarvoor de juiste middelen zal weten te vinden. De ervaring der laat ste weken heeft ons niet versterkt in de overtuiging, dat de meerderheid van ons volk weet te onderscheiden tusschen persoonlijke vrijheid en gebondenheid aan de Wet Gods. Dat wij van een positief Christelijk Kabinet niets te vreezen hebben ten aanzien van vrijheid van godsdienst en rechtmatige volksinvloed, spreekt voor ons vanzelf. 'Daaruit vloeit ook voort, dat excessen op vereenigingsgebied tegengegaan zullen worden ter bescher ming van de openbare orde en de goede zedennoch communisme noch fascisme krijgen hier een kans. De paragraaf over de internationale toestand is sober gehouden, maar de conclusie is niet vaag: versterking der weermiddelen is noodig. Hiervoor lig gen de voorstellen gereed en de gelden moeten er komen. Dit wordt later nog eens nadrukkelijk vastgelegd. Op economisch terrein denkt de Re geering er ook niet aan om op zien komen te spelenal zal deze paragraaf voor velen een teleurstelling zijn. Toenadering op dit gebied tusschen de deelen van het Koninkrijk binnen en buiten Europa wordt nagestre< d.w.z. de goederenruil zal bevorderd worden. Maar ook in Nederland zelf valt veel te doen. Het blijkt tamelijk duidelijk, dat verschillende crisismaat regelen onhoudbaar zijn: prijssteun in de landbouw blijft noodig; reglemen teering wordt geleidelijk afgeschaft. Het bedrijf zelf moet zich met hulp der overheid oprichten. Daarbij zal ook gelet worden op de belangen der landarbeiders, wat al te lang verzuimd isals onderling overleg geen behoorlijk resultaat oplevert i ciaal wat de werkt ij d betreft, dan zal de overheid moeten ingrijpen. Het zelfde geldt ook van de arbeid der gehuwde vrouw. Voorts zal het algemeene voldoening schenken, dat wettelijke regelingen be treffende werkloosheid en steunverlee- ning in voorbereiding zijn. Het regee- ren met circulaires heeft al heel wat kwaad gedaan en kwaad bloed gezet. Uitvoering van openbare werken blijft op het program staan; 't is te hopen, dat de gemeenten ook de kleine hiervan in de toekomst wat meer merken dan tot heden. slechtst bezoldigden der rijksambtena ren vragen, wanneer zal de inwendige positie van het budget zóó voldoende zijn versterkt, dat er iets voor ons Wordt gedaan? Wij kunnen die klacht verstaan en billijken. Elke roekeloosheid op het ter rein der financiën ware in deze tijden misdadig tegenover het land; maar op dit oogenblik is ons nog niet duidelijk, dat geen zeven millioen te vinden zou den ziin voor de belangen van de school en de werklooze onderwijzers, die nu verkommeren; en dat niet enkele millioenen beschikbaar kunnen komen voor een lichte aanpassing vooral van de laagste salarissen aan het gestegen levenspeil. stelling op te heffen. Wij vergeten hierbij volstrekt niet, dat het soliede regeeringsbeleid, zooals dit te onzent is gevoerd, rijke zegenin gen heeft afgeworpen voor heel ons volk, niet het minst voor de grootste groep die weinig meer dan het dage- lijksch brood heeft; maar nu eenige stijging der kosten van levensonder houd en versteviging der financiën samengaan werd er als vanzelf hoop gewekt in menig hart. Vooral met het oog hierop herhalen we het slot der Troonrede in deze zin Moge de Almachtige God de Regeering kracht en wijsheid schenken om een oplossing te vinden, welke verantwoord en bevredigend is. Het liberalisme Door een fantast gezien Bij den uitgever B. Ruitenbeek te Doorn ia versohenen een zeer korte brochure van de hand van den heer M. Rooy aldaar, oud-administrateur ter secretarie te Rotter dam, getiteld: Hei' socialisme reserve van het liberalisme, met als ondertitel: De kapi talistische productiewijze zal het socialisme spoedig geheel overbodig maken. In zes bladzijden druks (groote letter) le vert de schrijver een fantasie over de onder gang van het socialisme en de „kerkelijke politieke partijen" binnen een kwarteeuw en de volkomen triumf van het libera- Als we in de „stijl" van het brochuretie blijven, komen we tot deze dwaze beeld spraak: Het is een luchtkasteel van zeer lichte constructie. En dan vleien we nog. H. M. de Koningin heeft heden de gewone zitting der Stalen- Generaal met de volgende Troonrede geopend: LEDEN DER STATEN-GENERAAL, Mij wederom in Uw midden bevindend gevoel Ik allereerst behoefte uiting te geven aan Mijn gevoelens van dankbaarheid voor de tot dusver voortschrijdende verbetering in het economische leven hier te lande. Deze verbetering in belangrijke deelen van het bedrijfs leven verlevendigt de hoop, dat de nog steeds omvangrijke werk loosheid geleidelijk verder zal kunnen worden ingeperkt. Alle maatregelen, die der Regeering doelmatig voorkomen om het proces van herstel uit de langdurige depressie te bevorderen, zullen harerzijds worden genomen of aan Uw goedkeuring onderworpen. De ontwikkeling van den economischen toestand in Nederlandsch- Indië geeft reden tot voldoening; in het gunstig verloop van de opbrengst der Landsmiddelen weerspiegelt zich de allerwegen ingetreden opleving in landbouw, handel, nijverheid en scheep vaart, waartoe mede bijdroegen de over het algemeen bevredigende oogsten van de voedselgewassen der inheemsche bevolking. Het stemt Mij tot verheugenis, dat als gevolg daarvan thans weder een stijging valt waar te nemen van het welvaartspeil der bevolking van Nederlandsch-Indië en dat een begin kon worden gemaakt met de verlaging van de op haar rustende lasten. De ruimer vloeiende middelen geven gelegenheid in meerdere mate dan de laatste jaren het geval kon zijn, gelden beschikbaar te stellen voor de bevorde ring van de geestelijke en stoffelijke belangen der bevolking. Door toepassing van daartoe geëigende middelen zal ernstig wor den gestreefd naar verbetering en versterking van de economische basis, teneinde die voor de toekomst beter bestand te doen zijn tegen schokken, als welke in de laatste jaren werden ondervonden. Hoewel in Suriname een lichte verbetering, zoowel bij den in- en uitvoer als bij de voornaamste cultures viel op te merken, bleef de economische en financieele toestand van dat gewest nog weinig bevredigend, in tegenstelling met dien van Curagao, aan welk gebiedsdeel de wereldcrisis schier ongemerkt is voorbijgegaan. Te midden van de geestelijke verwarring in de wereld, waaraan ook ons volk niet geheel ontkomt, is steeds dringender de eisch, dat in wetgeving en bestuur vóór alles Gods wet tot opperste richt snoer worde genomen. In zijn algemeen karakter zal het Regee ringsbeleid het kenmerk dragen van een doelbewust streven naar beveiliging en versteviging van de positief Christelijke grondslagen onzer samenleving. Aldus zal een beleid kunnen worden gevoerd, dat met vermijding van toespitsing van tegenstellingen ook door zijn innerlijke redelijkheid instemming vordert. Het karakter van dit beleid zal tot uiting komen met name in werkdadige zorg voor een gezonde ontplooiing van het huwelijks- en gezinsleven, bescherming van de publieke eerbaarheid, onthou ding door de Overheid van aanmoediging van alles wat tot ontheili ging van den wekelijkschen rustdag aanleiding geeft, en krachtige handhaving van het gezag. Eerbiediging van de vrijheid van godsdienst en van geweten, en handhaving van den rechtmatigen volksinvloed op het landsbestuur blijven hechte pijlers van ons volksbestaan. De Regeering overweegt een nadere regeling van het verenigings recht, ter bevordering van een meer werkdadig repressief toezicht, naar de reeds thans in de wet neergelegde normen van openbare orde en goede zeden. Hoewel de Internationale omstandigheden veelszins aanleiding geven tot bezorgdheid, bleef het vriendschappelijk karakter, het welk onze verhouding tot andere mogendheden pleegt te dragen, ongerept bewaard. Niettemin zal, gelet op de spanningen in de verhouding tusschen de volken en het daarmee saamhangende gevaar van internationale verwikkelingen, zoowel hier te lande als in Indië, moeten worden voortgegaan met de versterking van onze weermacht. Belangrijke voorstellen daartoe zullen onverwijld aanhangig worden gemaakt. De Regeering zal zich beijveren de samenwerking in onderneming en bedrijf ten bate van de geheele volkshuishouding te bevorderen. Met handhaving van krachtige medewerking aan de bevordering van op wederkeerigbeid gegrond internationaal ruilverkeer, is noodig versterking van onze handelspolitieke weerbaarheid, ter beveiliging van den buitenlandschen en binnenlands chen afzet van onze producten, met inachtneming van nauwe samenwerking tus schen Nederland en de deelen van het Koninkrijk buiten Europa. De landbouwcrisismaatregelen zullen, met handhaving van den voor den landbouw nog noodzakelijken prijssteun, zooveel mogelijk beëindigd worden. Daarnaast zal bevorderd worden, dat nuttige regelingen door de bedrijfsgenooten zelf zullen worden overge nomen en voortgezet of opgebouwd. Verschillende wettelijke maatregelen tot verhooging van het peil van den landbouw zullen worden voorgesteld. In voorbereiding zijn wettelijke regelingen tot beperking van den arbeid der gehuwde vrouw en tot het rekening houden met gezins lasten bij het arbeidsinkomen. Ten aanzien van de landarbeiders zal de practische uitvoerbaarheid yan een wettelijke regeling van arbeidstijd, voor zoover misstanden niet door onderling overleg van de georganiseerde belanghebbenden uit den weg worden geruimd, worden onderzocht. Het temperen van de gevolgen der werkloosheid voor hen, die daarvan slachtoffer blijven, beschouwt de Regeering als een harer voornaamste plichten. Wettelijke regelingen betreffende werkloos heidsverzekering en steunverleening zullen worden voorbereid. Voortgegaan zal worden met de uitvoering van openbare werken als middel tot werkverruiming, met de werkverschaffing en met het cultureels werk voor de werkloozen. Ondanks de ingetreden verbetering in den economischen toestand en de daarmede samenhangende stijging van de opbrengst der middelen, blijven, na de diepe depressie der laatste jaren, de openbare financiën nog in bijzondere mate zorg vereischen. Buiten hetgeen op economisch-sociaal terrein 2n op het gebied der defensie onvermijdelijk is tot behoud en versterking van de Nederlandsche volkskracht, zullen vele op zichzelf gewenschte of nuttige maatregelen, waaronder die op het gebied van het onder wijs, dan ook eerst ter hand genomen kunnen worden, wanneer de inwendige positie van het budget voldoende zal zijn versterkt. De verhooging der defensie-uitgaven zal enkele bijzondere finan cieele voorzieningen noodig maken. Naast de reeds genoemde voorzieningen stelt de Regeering zich voor een regeling tot coördinatie van het goederenverkeer te land en te water tot stand te brengen, terwijl een herziening van de woningwet in voorbereiding is en een wettelijke regeling van de opleiding der onderwijzers zal worden aanhangig gemaakt. De toewijding, waarmee Leger en Vloot, zoomede de ambtenaren in burgerlijken dienst in het geheele Koninkryk, hun taak vervullen, stemt Mij tot erkentelijkheid. In het komende zittingjaar zaï weer veel arbeid en toewijding in hartelijke samenwerking van Regeering en Staten-Generaal wor den gevraagd. Met de innige bede, dat ons allen door den Almachtigen God de kracht en de wijsheid geschonken worden, die Hij alleen geven kan, verklaar Ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Dat de coördinatie van het goederen-' verkeer zeer urgent is, behoeft geen betoog. Hier en ook elders is ordening noodzakelijk en de Regeering is daar voor niet blind, getuige de passage, dat „nuttige regelingen door de bedrijfs genooten zullen worden overgenomen, voortgezet en opgebouwd". Ongetwijfeld zal de paragraaf over de financiën menig woord van critiek uitlokken. Wel geeft men toe, dat deze nog veel zorg eischen, doch dat alle verlangens, welke in de laatste maan den in breede kringen leefden, in feite worden afgewezen of naar een verre toekomst verschoven, dat zullen niet velen gedacht hebben. Wanneer, zoo zullen de jonge en de werklooze onderwijzers en de aller- De Troonrede is over 't zeer in het vage gehouden en om een definitief oordeel uit te spreken moet minstens de millioenennota afgewacht worden. Maar dit neemt niet weg, dat de Regeering ons volk met zeer klare argumenten en cijfers de onmogelijk heid zal moeten aantoonen om thans aan eenige wenschen tegemoet te komen; te meer, omdat aan belasting verlaging niet wordt gedacht en van opheffing van indirecte heffingen geen Er zijn tallooze verlangens, welke verdedigbaar zijn; doch er zijn enkele, die zich met kracht naar voren drin gen: zü gelden de werkloozen, het on derwijs en de laatste salariskorting. Ongetwijfeld zal de Kamer daarover niet zwijgen; wij hopen, dat alsnog een weg gevonden worden om deze teleur- Een woord aan de Ouders De vier groote Geref. Jeugdbonden zijn voornemens in de laatste week van deze maand een nationale propaganda-actie ve voeren. Dan zal in alle Geref. gezinnen een boekje worden uitgereikt, waarin korte, pittige stukjes voorkomen van Dr. H. C o 1 ij n, Prof. Dr. K. D ij k. mej J. H. Kuyper, Prof. Dr. J. Waterink en mevr. M E. B ij 1 e v e 1 d- D a k e Dit is een woord aan de ouders over hun kinderen. 't Zal ongetwijfeld met belangstelling wor den gelezen. Dr. Co lijn besluit zijn artikeltje aldus: „Ik wensr.h dit schrijven een goede ont vangst in alle Geref. gezinnen in Nederland. Meer nog: dat er naar zal worden gehan deld". Bij die wensch sluiten we ons volkomen aan. Officieele Berichten CONSULATEN De heer L. Bohlken ls erkend en toegelaten als consul van Uruguay te Amsterdam. De heer M. Parra Marquez ls erkend en toe gelaten^ als consul-generaal van Venezuela te NOTARIAAT Benoemd is tot notaris binnen het arrondisse ment Arnhem, ter standplaats de gemeente Wtjchen. W. van Lonckhuijzen, candidaat-nota- rls. te Nifmegen. Volg een degelijke goedkope, «cKrifteliJke opleiding tot ELECTRICIEN, STERKSTROOM-MONTEUR of ZWAKSTROOM-MONTEUR Tavr*d*nheldibttulglr.gen van g*ilugdin Grath Kuip bi: --"'-Krtl» Vraag xonder verplichting Inlichtingen bij A.S.S.O, Nieuwe Plein 31, Arnhem VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De opening van de Staten-GeneraaL Reorganisatierapport Ned. Herv. Kerk* Te Utrecht is gister de jaarvergadering gehouden van het Verband van Vereeni-, gingen van Antirev. Gemeentebestuurders. Ds. G. van Duyl en Mr. D. F. Pont' hebben te kennen gegeven, dat zij de N.S.B. verlaten en hun Kamerzetels ter beschikking stellen. De oefeningen van de Lichte Brigade* In Den Haag is een vrachtauto in bot sing gekomen met de blauwe tram; de' chauffeur werd op slag gedood, een voor bijganger stierf van de schrik. De rechtbank te Maastricht heeft de twee broers uit Kerkrade, die hebben te rechtgestaan wegens doodslag op hun vader, tot twee jaar gevangenisstraf ver-, oordeeld. Eden heeft te Genève het accent gelegd op Engelands nieuwe bewapening. De Amerikaansche ambassade heeft; Nanking verlaten en haar toevlucht op een kanonneerboot gezocht. Ernstig spoorwegongeluk nabij Angou-. lême (Fr.). Volgens Brusselsche geruchten zal Van Zeeland niet aftreden. „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK I VRAAGT TARIEVEN 1 Wij bezorgen Uwe verzekeringen niet alleen, doch verzorgen ze tevens. P. DE KEYZER ZONEN ROTTERDAM, MOSSELTRAP. 5 MAKELAARS IN ASSURANTIËN Telefoon 24294 (3 lijnen) CUefcP i et^VeiniA PAUlUSSETt N.VS DEN HAAG' Prachtige Buitenplaats DUINRELL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar^ Ingang nek KatwIJkscheweg Hoog ste duin van Z-H. met prachtig uitzicht over de ortig en de zee. Eeuwenoude eiken, Schitterende wande ling door duin en bosCh. Mooie waterparken. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bus, vertrek staatsspoor Oen Haag stopt b!| den Ingang Vijf uur het uur voor RIJNBENDE'S. Zeer Oude Zeer Goede HOTEL „JAN TABAK" BUS SUM TELEF. 3800 1687 1937 Ter horinneiing aan dit Jubileum deden wij onze zalen een restauratie ondergaan. Komt in deze gezellige sfeer eens dinoe- ren, of Uw aperatif gebruiken. DE DIRECTIE. M/Vleeschschotels met Soep ten Diverse Groenten als: <Soep - Biefstuk- Dop.- Aard, /Soep - Oester- Sperb.- Aard. cent (soep - Carb. - Snijb. - Aard. NA 3 UUR 10 CENT HOOGER COOP. RESTAURANT A'DAM, MOLENPAD 2 b.d. Leidschegracht ONDERSCHEIDINGEN Aan Jhr. A. F. K. Graswinckel te Breda is de eerepenning In ïllver toegekend. Toegekend ls de aan de Orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille, ln brons aan J. P. Nlericker te Den Haag. Toegekend ls de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medallle in zilver aan a. v. de Kraats. chef-sorteerder b|) de Ritmeester Si garenfabrieken te Veenendaal; en In brons aan A van Kruistum, wonende te Geldersch-Veen-»n daal, gem Ede, sigarenmaker b« de Ritmeester Sigarenfabrieken te Veenendaal. Benoemd is tot ridder In de orde van Oranje- Nassau Dr. Ir. J. P Dudok van Heel. te Naarden Benoemd is tot ridder In de orde van Oranje- Nassau J. van Schuppen Hz., directeur van do Ritme--'-- ~'<rarenfabrleken te Veenendaal. DE ACTIE BIJ VREDESTEIN Nieuwe besprekingen zullen volgen Omtrent de actie bij Vredestein kan worden gemeld dat de 3 samenwerkende vakorganisaties een bespreking hebben ge had met de afgevaardigden van de directie inzake de wenschen der fabrieksarbeiders. Deze afgevaardigden zullen verslag uitbren gen aan de directie, zoodra deze weer in bet land 'terug is, waarna een nieuwe bespre king tusschen werkgevers en werknemer-*' mag worden tegemoet gezien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1