Jlkuiur #riltsdjr (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Voor velen een blijde tijding: Nieuwe abonnés, die zich vanaf heden abonneeren, ontvangen ons blad tot 1 October GRATIS! 3bonnemtntspnjs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending430 Bij dagelijksche zending53( Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» CL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6189 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 56936 DINSDAG 14 SEPTEMBER 1937 18e Jaargang Urtjertentieprtjjtn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meerf 0.22' 'gezonden Mededeelingen van 1-5 regels230 Bk® •wet 045 oof bet bevragen aan 't bureau v wordt berekend0.10 „NEUTRALE OPVOEDKUNDE" Het in veel opzichten lezenswaardige tijd schrift Hot Kind zal wel neutraal zijn. Immers, om het jongste nummer te nemen: op pag. 347 kan men lezen: „Wel een arm zalig materialistisch zoeken (naar de ge heimen der natuur, naar het geheimenis van de geboorte en het wezen van den mensch) was het, dat die lieden bezig hield: gelooven door zwarte-magieknoeierijen het wonder der schepping te kunnen naboot sen I" maar vier bladzijden verder zegt een medewerker: ik heb getracht „mij stellend op het standpunt van do neutrale kinderpsychologie (er bestaat im mers geen geloovige of ongeloovige psycho logie, zoomin als er ooit sprake kan zijn van een geloovige of ongeloovige genees kunde) eenige regels te geven voor een godsdienstige opvoeding, die volgens mij aan de strenge eischen van een dogmatisch geloof tegemoet komen, zonder dat 't kind al te veel geweld wordt aangedaan". Als we het wel begrijpen, denkt de schrij ver van het artikel dus neutraal onderwijs te kunnen geven, ja zelfs de Bijbel op de openbare school te kunnen brengen op een wijze, dat het Christelijke ouders bevredigt en anderen geen aanstoot geeft. Echter, zich verwerend tegen een ander medewerker, Iaat hij geen schijn van twijfel over, dat hij zelf niets van de Bijbel gelooft. De manier, waarop hij dit zegt, getuigt .van zooveel vijandschap tegen God en Zijn dienst, dat men huivert bij de lezing er van. Persoonlijk, zoo stelt hij nadrukkelijk vast. voelt hij er niets voor om kinderen over God te vertellen of met hen te bidden: „de vrijzinnig religieuse mensch heeft zich ontworsteld aan de onbegrijpelijke plicht, dat hij een Hoogere Macht zou hebben te danken of te loven en te prijzen". Hij zal echter niet over het geven van godsdienstonderwijs op school discussieeren, want al zou ik aankomen met honderd wetenschappe lijke bewijzen, dat het inplanten van po- paalde geloofsbegrippen in het jeugdige kind schadelijk is voor zijn geestelijk wel zijn en een belemmering vormt voor een harmonische ontwikkeling van zijn zielen leven, dan zou zulks mij toch niet baten, want ik zou steeds wper afstuiten op deze onwrikbare muur: God wil het! Op dit punt zijn velen nu eenmaal niet voor rede ■vatbaar en ik heb reeds lang geleerd hier in te berusten. Die berusting in de domiheid der geloo- yige menschen gaat zoover om fce erkennen, dat het Jammer genoeg nu eenmaal noodzakelijk is, dat belangrijke geloofs kwesties het kind als het ware met de paplepel worden ingegoten. Ik geloof wer kelijk dat hier het parool moet luiden (in) pompen of vergaan! Zonder deze pap lepel zouden reeds lange tijd verschillen de kerken in him huidige vorm geen be staansmogelijkheid meer hebben en ik ben er ook van overtuigd, dat diezelfde paplepel de oorzaak is. dat nog heden ten dage bij de bijbel wordt gezworen. Natuurlijk vindt hij dat absoluut verkeerd Voor de geestelijke ontwikkeling van t kind en hij is overtuigd, dat inprenten geen waarde heeft, wanneer het geen feiten maar begrippen betreft, doch hij kan verzekeren, dat vele geloovigen hier anders over den ken al komen ze er niet altijd openlijk voor uit. Indien iets voldoende is om duidelijk te maken, dat dezeGodloochenaar onge schikt is om den Christelijken onderwijzer met zijn persoonlijk geloof te vervangen, dan is het wel deze beschuldiging aan het adres der geloovige ouders. Want zij weten bij ervaring, dat het psalmvers „Wie heeft lust den Heer te vreezen", boe weinig ook begrepen door het kinderverstand, nooit in houdloos was voor het kinderhart; maar ook, dat de rijkdom daarvan van jaar tot Jaar toenam. ook onder de studenten, zal onder ons niet worden betwist Aan de Vrije Universiteit en de verschillende kerkelijke Hoogescholen sloten de studenten zich aaneen, doch ook aan de openbare inrichtingen, ja misschien juist daar, bestond behoefte aan een nauwe- ren band, dan die, welke hierin bestaat, dat allen gezamenlijk de collegebanken bezetten. Naast deze organisaties kent ons land nog de Calvinistische Studentenbeweging, welke vorige weekt als voortzetting van de Gere formeerde Studentenbeweging, haar 20ste congres mocht organiseeren. Dit jubileum is niet gevierd. Eerder zelfs had men dit jaar te klagen over geringere belangstelling dan de vorige keeren aan den dag was ge legd en dan het zoo geslaagde congres van 1936 mocht doen verwachten. Deze gerin gere belangstelling behoeft op zichzelf niet te verontrusten, aangezien de jeugdorgani saties in al haar geledingen een zekeren ach teruitgang vertoont. Doch zulks mag niet verhinderen, dat aan het feit zelf ruime aandacht worde besteed. Aan het eind der dagen zullen de jonge lingen moede en mat worden, maar hier tegenover staat, dat zij, die ook in hun organisatieleven den Heere durven verwach ten, hun krachten zullen vernieuwen. Voor wanhoop aan de toekomst van de Calvinistische Studentenbeweging bestaat niet de minste reden, doch meer dan anders geeft haar jubileum ons aanleiding, haar toe te wenschen, dat zij zich in 't komende jaar mag verheugen in de daadwerkelijke belangstelling van alle Calvinistische stu denten, waarop zij naast de meer plaatse lijke vereenigingen recht heeft ONZE CALVINISTISCHE STUDENTENVEREENIGINGEN Nu de zomer zijn einde nadert, breekt 'tevens het uur aan, waarop de Universitei ten en Hoogescholen in ons vaderland haar poorten openen voor de aankomende studen ten, hetzij dezen reeds een of meer jaren op de studentenlijst vermeld stonden, hetzij dezen voor de eerste maal den voet over den academischen drempel zetten. De studentenjaren kunnen zeer leerzame 'jaren zijn. En als we dat zeggen, denken wa niet uitsluitend aan de vorming, welke pleegt uit te gaan van de hoogleeraren, doch ook aan den invloed, welken de jon gere academieburgers op elkander kunnen uitoefenen. Deze invloed kan van groote be- teekenis zijn voor gansch het verdere leven .van den student. Het bestaansrecht van eigen organisaties, Korting Indische pensioenen Geen verlenging na 1 Januari a.s.? De laatste dagen hebben geruchten geloopen, dat het kortingspercentage op de Indische pensioenen na 1 Januari 1938 niet 'zou worden ver lengd. Thans verneemt Aneta dat hieromtrent bij de Indische olficieele kringen nog geenerlei zekerheid kan worden verkregen. Zooals bekend is in de Indische begrooting voor 1938 een algemeene resexvepost uitgetrok ken van f 15 millioen, om eventueele grootere uitgaven te kunnen opvan gen aan salarissen, pensioenen, ma teriaal enz., o.a. in verband met de mogelijke vermindering van het kor- tings-peroentage der pensioenen. Deze kwestie is echter nog steeds in hot stadium van overleg en een be slissing daaromtrent zal eerst tegen het einde van het Jaar verwacht kun nen worden. Jubileum burgemeester Keyzer Feestelijkheden te Leidschendam Gisteravond is burgemeester W. J. H. J. M. Keyzer van Stompwijk en Veur ge huldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambvsjubileum. In een gecombineerde ver gadering der twee raden spraken de wethou ders Van Wijk (Stompwijk) en de Ko ning (Veur), benevens de fractievoorzit ters Willemse (r.k.) en Vink (a.r.) den burgemeester toe, terwijl een geschenk on der enveloppe werd aangeboden. Nog enkele andere raadsleden voerden het woord, waarna toespraken volgden van verschillen de sprekers, o.a. de heer Bielefeld na mens hel' secretarie-personeel (de secretaris was door ziekte afwezig), de heer Tol na mens de werklieden, de heer Van der Ven namens de Brandweer; jhr. Stern, burgemeester van Voorburg, namens de col lega's en vele anderen namens allerlei cor poraties. Verschillende geschenken werden aangeboden. Na afloop defileerden de ver- eenigingen met vaandels en muziek en kwa men velen den Burgemeester hartelijk geluk wenschen. Heden wordt in de buurtschap Stompwijk ter gelegenheid van dit' feest een concours- hippigue gehouden. Ch. Jelinger t In dienst der non-interventie-commissie overleden De Maastrichtenaar, de heer C h. Jelin ger, die als officier in dienst was der non interventie-commissie aan de Fransch- Spaansche grens, is tengevolge van typhus in het militaire ziekenhuis te Perpignan overleden. Ch. Jelinger werd 27 Jan. 1894 te Maas tricht geboren en was achtereenvolgens commandant te Turbes, Plats de Mollo en Port Vendees, waarna hij toegevoegd werd als adjudant aan den Zweedschen generaal te Perpignan, toen de ziekte hem overviel. Het stoffelijk overschot zal naar Maas tricht worden overgebracht en aldaar ter aarde besteld worden. HET VEER TE RAVESTEIN Het veer te Ravestein, dat een maand buiten dienst is geweest, is vanaf heden weer opengesteld voor auto's en andere voertuigen. DE PORTEFEUILLE VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN Mr. J. A. N. Patijn andermaal aangezocht Benoeming per I October a.s. verwacht Algemeen wordt thans in bevoegde kringen aangenomen, dat met ingang van 1 October as. zal worden benoemd tot Minister van Buitenlandsohe Zaken, Mr J. A. N. P a t ij n, onze tegenwoordige gezant te Brussel. Zooals men weet is de Minister-President Dr H. Colijn thans Minister van Buitenlandsche Za ken ad interim. Men zal zióh nog wel herinneren, dat Mr Patijn reeds in Junj jl. door Minis ter Colijn was aan gezocht voor de por tefeuille van Buiten landsche Zaken. Mr Patijn weigerde, waarna de forma teur enkele andere personen polste. Thans heeft Dr Colijn blijkbaar Mr Patijn andermaal «ie portefeuille van Bui tenlandsohe Zaken aangeboden. Naar het zich laat aanzien, zal deze thans de benoe ming aanvaarden en dus als tweede „partij- looze" in het vierde kabinet-Colijn zitting nemen. De a.s. Minister van Buitenlandsche Za ken werd 9 Februari 1873 te Rotterdam ge boren. Hij studeerde te Leiden en promo veerde in de rechtswetenschap over „Zon- dagswetgeving'". Daarna trad hij in diplo- matieken dienst. Achtereenvolgens was üij geplaatst in Siam en Parijs, terwijl hij ook Oost-Indië, Japan en Amerika bezocht. Na zijn terugkeer was hij werkzaam als chef van de afd. Gepieentebedrijven te 'sGraveu- hage en vervolgens als referendaris aan de afd. Arbeid van het departement van Land bouw, Nijverheid en Handel, onder minister Talma. In 1911 werd hij benoemd tot bur gemeester van Leeuwarden en in September 1918 tot burgemeester van Den Haag, welke functie hij tot Februari 1931 bekleedde. Eenige maanden daarna kwam zijn benoe ming tot gezant te Rome af, welken diplo- matieken post hij in Augustus 1936 voor dien van gezant te Brussel verwisselde. jr De Bewapening der Loodsbooten De kanonnen aan den Hoek aangekomen Gisteren is van de Artillerie-inrichting te Hembrug een vrachtauto te Hoek van Holland aangekomen met een zestal ka nonnen, waarmede de loodsbooten zullen worden bewapend. Het zijn stukken geschut van 3.7 m.M. waarvan er op elke loodsboot twee worden geplaatst De loodsboot 17, die met de 18 in dienst is, was tijdelijk naar den Hoek gekomen om een viertal kanonnen, twee voor de loods boot 17 en twee voor de loodsboot 18 in ont vangst te nemen. De loodsboot 19, die laatst in aanvaring is geweest met het Engelsche stoomschip Flim- ston en op de werf Wilton is gerepareerd is naar Nieuwediep vertrokken. Ze zal ver vangen worden door de loodsboot 16, die van Nieuwediep naar den Hoek zal komen. De beide kanonnen voor deze boot zijn tij delijk te Hoek van Holland opgeslagen en zullen, zoo spoedig de 16 is gearriveerd, op aeze boot worden geplaatst. Onverdedigbare propaganda De Sovjet-staat een paradijs? Om de reislust aan te wakkeren ver spreidt de Java-China-Japanlijn een smaak vol reclamegeschrift: „Bezoekt de Sovjet- Op zich zelf is er niets tegen te zeggen dat men aanspoort tot bezoek aan Sovjet Rusland; schrijft de Banier, ons Chris telijk Weekblad voor Ned. Indië: Maar minder toelaatbaar is dat deze maatschappij een brochure verspreidt waarin op onbedekte wijze propaganda wordt gemaakt voor „de groote socialis tische October revolutie" die in het leven heeft geroepen: ..nieuwe verhoudingen tusschen de menschen, de socialistische democratie, die op schitterende wiize in de Constitutie van de Soviet-Unie is neergelegd, de bloei van alle kunsten en wetenschappen, de ongekend hoogstaan de volksvoorlichting, die voor tientallen millioenen werkers de weg tot de mtd- delbare scholen en universiteiten opent" Met tallooze citaten toont de Bani ei aan als men dit prospectus moet ge looven dan is er geen vuiltje aan de lucht Dan is Rusland een klein paradijs geworden: ..Het leven is vroolijker geworden, hot leven is beter geworden en wanneer men het goed heeft, gaat het werk vlot" Tenslotte vraagt het blad terecht of het op de weg van een Ned. Maatschappij, die in volle mat® de moreele steun van de Nederlandsche Regeering geniet ligt om dergelijke propaganda voor Sovjet-Rusland te voeren? DE UITBREIDING VAN HET MOND- EN KLAUWZEER Om de vier jaar een epidemie Zooals we reecis eeraer meldden heeft de gevreesde veeziekte, het mond- en klauwzeer, in den laatst en tijd alihans in enkele pro vincies van ons land een vrij sterke uitbrei ding gekregen. In verband hiermede had een redacteur van het Alg. Ned. Persbureau A.N.P. een qnderhoud met Prof. Dr. II. C. L. E. B e r- ge r, directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst, waarbij mede aanwezig was de in specteur van den Veeartsenijkundigen Dienst, de heer P. J. 't Hroft Prof. Berger vertelde o.m.. dat gebleken is, dat het mond- en klauwzeer periodiek om de vier jaren in grooten omvang terugkeert De heer 't Hooft toonde uil zijn cijfer materiaal aan. dat*bijv. in 1920 hier te lan de niet minder dan 53.000 bedrijven met mond- en klauwzeer waren besmet. Het voi gende jaar waren liet er slechts 684, hol jaar daarop 325, om verder in 1923 wed»r toe te nemen tot 9200 en in 1924 tot het re cordcijfer 88.930. Zoo is het mond- en klauw zeer op iyi neer gegaan en in 1936 zelfs k- daald tot een 40-tal "„beslagen". In de eerste helft van 1937 was het aantal nog buiten gewoon gering, dooh in de laatste week vau Augustus stijgt het tot 167 en in de eerste week van September tot 408. Het 'merkwaardige is nu, dat ook in Frank rijk. België en zelfs in Turkije in de laatste weken ee«n sterke toeneming van het mond en klauwzeer valt te constateeren pn dat >- ven8 vaststaat, dat deze toeneming in de verschillende landen geschiedt zonder aan tobnbaar contact. Men zal dit negrijpen als men weet, dat de gevallen van mond- ?c klauwzeer in Frankrijk in de zuidelijke provincies van dat. land, in België in de noordelijke provincies en in Nederland voor namelijk in Zuid-Holland zijn geconsta teerd, terwijl bijv. in Zeenwsch Vlaanderen, in het zuidelijk dee] van Noord-Brabant en het verdere grensgebied met België geer en kel geval is voorgekomen in deze zelfde pe- Men veronderstelt dan ook, y.ei prof. Ber ger. dat hier kosmische, astrale of telluri sche invloeden zioh doen gelden. Men tracht tot een wetenschappelijke verklaring en op lossing van dit probleem te geraken. Men kan verzekerd zijn. dat al het mogelij ke wordt gedaan om de uitbreiding van het mond- en klauwzeer tegen te gaan, al is het, zoo besloot Prof. Berger, wel bijzonder moei lijk fe strijden tegen een vijand, die zelfs microscopisch onzichtbaar is. Bedenkt men intusschen, dat er 200.000 bedrijven in ons land zijn. waar vee wordt gebonden, dan -fe het wel duidelijk, hoezeer het van groote beteekenis is, te weten dat al het mogelijke wordt verricht om deze gevreesde veeziekte binnen de kleinste perken te houden De loonen bij de P.T.T. En de laatste salariskorting De laatste verlaging der salarissen van het Rijkspersoneel, rul. die van 5 ingaan de 1 Januari 1936, was een uitvloeisel van het door de Kamers aanvaarde ..wetsont werp ter verlaging der openbare uitgaven". In de hierbij behoorende Memorie van Toelichting achtte de Regeering zich ver plicht een verontschuldiging te plaatsen in de volgende vorm: ,~De Regeering. zich er van bewust, dat de laatste jaren reeds zeer belangrijke offers van 't Rijkspersoneel zijn gevraagd is niet dan zeer noode tot het besluit gekomen, dat de salarissen opnieuw moeten worden verminderd. De toestand vam 'sLand6 geldmiddelen maakt dit eohter onvermijdelijk." Vroeger in 1934 b.v. kwam de Re geering met een ander argument, n.l. „dat het offer niet in onredelijke verhouding staat tot hetgeen van de natie ia haar geheel wordt gevraagd." Op grond van deze verklaringen vooral voert het geheele Rijkspersoneel een stevi ge actie om nu de prijzien der levens middelen en de opbrengst der rijksmidde len stegen de 5 korting weer te doen vervallen. Dit verlangen, aldius het orgaan van de C.B.P.T.T. is ook dóarom redelijk, omdat het toch onmogelijk vol te houden is men schen van 25 jaar. ouder wie gehuwden met kinderen, voor een volle werkweek te „bs- joonen" met een zuiver week-inkomen van 16.32 in een le klasse standplaats 15.36 2e ƒ14.40 3e j, zonder eenige kans op iets beters. Dat Is u>oh een Moeiend Staatsbedrijf onwaardig temeer waar deze menschen bij hun in diensttreding mochten verwachten, dat zij nu reeds lang besteller zouden zijn. Die kans was im 1929 aanleiding om reeds bij voor baat hun loon te verlagen: de verwezenlij king van de kans bleef eohter tot heden uit. Begrijpelijk wordt ook in alle vakbladen gewezen op het officieele Jaarverslag der P.T.T. over 1936 aan de Koningin, waaruit blijkt, dat de geraamde 7.501.333 winst uitkeering over dat jaar aan 's Rijks Schat kist heeft plaats gevonden, maar óók. dat er bovendien nog 3 millioen extra winst is gemaakt, welke nog beschikbaar is en voor welker bestemming nog ,.een wette lijke regeling in overweging is'M Wordt er nu ook op bijzondere wijze aan het personeel gedacht en zal dit uit de a.*. P.T.T.- begrooting blijken? zoo wordt van onderscheiden zijden gevraagd. Departement van Defensie Nieuwe administrator benoemd Naar wij vernemen is zeer binnenkort de benoeming te verwachten van den hoofd officier van administratie 2e klasse, den heer T. A.-Appels, tot opvolger van den heer C. Ringeling, als administrateur van het departement van defensie en hoofd van de afdeeling comptabiliteit. De heer C. Ringeling is. naar men weet. tot secretaris-generaal van dit depar tement benoemd. B. van Raamsdonk f Te Ridderkerk is gister plotseling overleden de hear B. van Raamedonk in leven chef-procuratiehouder van het bij kantoor Ridderkerk van de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. Dp overledene was juist mei verlof en is 51 jaar oud ge worden. In 1902 kwam hij bij de Uordtsche Bank. die later is overgenomen d«>or de Na tionale Bankvereeniging, welke in 1929 weer is gefusioneerd met de Rotterdaensche Bank vereeniging. In den loop der jaren fe de heer Van Raamsdonk in verschillenoe plaatsen van ons land werkzaam gewewt. Achtereenvol gens werd hij geplaatst fe Nijmegen, Utrecht. Leens (Gr.) en tenslotte te Ridderkerk, zoo dat hij weer in zijn oune omgeving terechl kwam. De overledene was in Ridderkerk en om geving algemeen geacht, en stond ook bij zijn superieuren in hoog aanzien. Hij ken merkte zich steeds door een goed beheer en groote activiteit. Vechtpartij te Rotterdam Boordje wijst spoor aan Een rechercheur wandelend op den Schie- damschesingel te Rotterdam werd ge tuige van een vechtpartij tusschen vier per sonen. Toen hij ais politieman een einde aan de vechtpartij wilde maken, keerden al len zich tegen den rechercheur. Hoewel de-zo. zich geducht weerde was hij tegen de overmacht niet opgewassen, vooral niet toen een der mannen hem zulk een klap op het hoofd gaf, dat hij een hoofdwond opliep, .welke hij in het ziekenhuis aan den Cool- singel moest laten verbinden. De vechtersbazen wisten intusschen te ontkomen, maar in de hitte van het gevecht, had de rechercheurs-van een der mannen het boordje afgerukt, waarin een naam bleek te staan. Dit boordje heeft den weg gewe zen om de vechtjassen op het spoor te ko- Uit een nader onderzoek kwam vast te staan, dat de eigenaar van het boordje, dit kleedingstuk had uitgeleend aan een van de mannen die op den Schiedarasohesingel was slaags geraakt. Door verdere nasporin gen kwam de politie namen en adressen van de vechtlustigen te weten, waarna pro ces verbaal tegen hen werd opgemaakt Voorts is nog gebleken, dat een hunner in het gevecht een arm heeft gebroken. Hij fe in het ziekenhuis aan den Bergweg be handeld. Bakkersknecht onder groenteauto Op slag gedood Gisteravond omstreeks half negen zijn op den Boschdijk te Best twee auto's met el kaar in botsing geweest, waardoor de 29- jarige G. Verhulst donk werd gedood. Op genoemd tijdstip stond ter hoogte van de Heidebloem de bakkersauto van de firma Liebrand uit Oirschot stil, terwijl de 29- jarige G. Verhulstdonk brood uit de auto nam. Op dat oogenblik kwam van de rich ting Eindhoven een groote vrachtauto der firma van Looy uit Boxtel, welkë geladen was met groente. De chauffeur bemerkte te laat de bakkersauto en botste met kracht tegen de wagen op. De auto werd aan den overkant van den weg in de sloot gewor pen. De knecht geraakte onder de wielen van de groenteanto en was op slag dood. Het stoffelijk overschot ls naar het zie kenhuis te Best vervoerd. De politie legde beslag op de beide auto's, die veel mate- rieele schade kregen. EEN 102-JARIGE TE WEESP Vandaag viert de weduwe J. A. de Smit- geb. Rog te W e e s p haar 102de<n geboorte dag. Zij heeft nagenoeg haar geheele leven in eigen onderhoud moeten voorzien, doch se dert 21 September 1929 woont zij in het St. Bernardusgesticht te Weesp. Het krachtige oudje verricht nog tal van werkzaamheden met voldoenen, breit en leest nog zonder bril en weet zich nog veel belangrijke gebeurtenissen uit de geschiede nis van Weesp, waar zij ook geboren is, in bijzonderheden te herinneren. Zij heeft twee kinderen, 17 kleinkinderen en 32 achterkleinkinderen. Verruim Uw blik In Uw eigen belang. Volg onze degelijke, goedkope, schriftelijke cursus ALGEMENE ONTWIKKELING Vraag zonder verplichting inlichtingen bij AS.S.O, Nieuwe Plein 31, Arnhem VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De oefeningen van de Lichte Brigade vangen 16 September aan. Naar verluidt zal Mr. J. A. N. Patijn! benoemd worden tot Minister van Buiten landsche Zaken. Het Schaaktoernooi op de Semmering* Deze week is in Lunteren de achtste Christelijk-Sociale Cursus gehouden. Naar verluidt zou na 1 Januari a.s. de korting op de Indische pensioenen niet meer worden toegepast. Te Hoek van Holland zijn de kanonnen ter bewapening van de loodsbooten aan-* gekomen. De Chineesche troepen te Shanghai hebben zich op een versterkte linie terug getrokken. Abessinië zal ditmaal te Genève niet vertegenwoordigd zijn. Oud-president Masarijk van Tsjecho- slowakije is hedenmorgen vroeg over leden. De partijdag te Neurenberg is met een slotrede van Hitier beëindigd. Vijf uur het uur voor RIJNBENDE' Zeer Oude Zeer Goede Uefcfé etbUetntó PAULUSSEN N.V.» DEN HAAG „BLAUFRI ES" *m«TERDAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK I VRAAGT TARIEVEN! HOTEL „JAN TABAK" BUSSUM TELEF. 3800 1687 1937 Ter herinnering aan dit Jubileum deden wij onze zalen een restauratic ondergaan. Komt In deze gezellige sfeer eens dinee- ren, of Uw aperatif gebruiken. DE DIRECTIE. Prachtige Buitenplaats DUINRELL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek Katwljkscheweg Hoog ste duin van Z.-H, met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande* llng door duin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee* tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bus, vertrek staatsspoor Oen Haag stopt bij den Ingang TREINONTSPORING TE BEDUM Geen persoonlijke ongelukken Toen gistermiddag de trein, die om 15.07 uur uit G r o n i ng e n naar D e 1 f z ij 1 ver trekt, het station Bedum binnenreed, derail leerde een der wagons, zoodat deze dwars over de rails kwam te staan. Vermoedelijk, is de wissel teruggesprongen, toen de loco- motie en de eerste wagon reeds gepasseerd waren. De reizigers kregen geen letsel, alleen wie ren zij hevig geschrokken. De trein had twintig minuten vertraging. NA AANRIJDING OVERLEDEN De 18-jarige mej. M Achting, het slacht offer van de aanrijding op de Lange Li gte te Veendam. welke Vrijdagavond plaats vond, is, zonder tot bewustzijn te zijn geko men, in den afgeloopen nacht in het Arari. Ziekenhuis te Groningen overleden. Het meisje was van een vrachtauto gesprongen en was daarbij door een tegenligger aange reden. Er fe uit het. politieonderzoek geble ken. dat de aanrijdende personenauto bet meisje slechts aan den schouder geraakt heeft en dat de verwondingen zijn ontstaan door het afspringen van de vrachtauto OUDE MAN DOODGEREDEN Op den zuidelijken oprit van de Rijnbrug- te A r p he m is gistermiddag een 78-jange man uit Arnhem, die de rijweg wilde over* steken en daartoe niet voldoende od het vit» keer lette, door een auto gegrepen. De mant werd tegen de straat gewoipen en was ->q slag dood. Het stoffelijk overschot is na;ir het gemeente-ziekenhuis ovree' racht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1