WECOTEX DE REGENJAS Ontgoocheld uit Spanje terug - Een overzicht tijdens de openings-bij eenkomst der Middel lands che Zee-conferentie in de raadszaal van Nyon, ter bespreking van de maatregelen voor de veiligheid in de Middellandsche Zee. Op den Rijswijkschen weg te Den Haag kwam Zaterdag een auto in botsing met de tram. Kapitein R. Bordewijk, die in de auto zat, werd gedood; zijn broer, die chauf feerde, zwaar gewond. Aan de Heysche haven, waar de elementen voor de Maastunnel te Rotterdam gedeeltelijk worden afgebouwd, is men bezig met het het bestaande sluishoofd gedeeltelijk wordt afgebroken, vergrooten van den toegang, waartoe Charley T oor op, een schilderij, dat toegevoegd werd aan de tentoonstelling van hedendaag- sche kunst in het Stedelijk Museum te Amsterdam DE IDEALE VLOER BEDEKKING LAND- EN TUINBOUW LUCHTCONDITIE VOOR FRUTTBE WARING Door den Rijkstuinbouwconsulent te Ben- nakom, ïr R. Mulder, zal op Donderdag 16 Sept,, in Ihet gebouw van het Kon. Instituut voor Ingieniieurs een lezing worden gehou- Iden over: Luchtcondities voor fruitbewa- ring en fruitkoelimg. Lette men voorheen bijna alleen op tem peratuur bij de fruitbewaring, er wordt 'thans veel aandacht geschonken aan vochtgehalte. In de toekomst zal waarschijn- lijk de gassamenstelling een groote rol gaan spelen. De A.R.J.A. De tijd, waarin vHj leven, is zwaar, maar daardoor ook rijk aan leering. Op het gebied van het staatsleven is juist in dezen tijd met zeldzame klaar heid aan het licht getreden, welk een onschatbare zegen voor land en volk ligt opgesloten in de heerlijke begin telen, die de Anti-revolutionaire partij op grond van Schrift en historie be lijdt. Onze tijd is zwaar, inzonderheid ook voor velen onder de jonge menschen. Maar daarom te meer is het voor hen een voorrecht, wanneer ze zichzelf en elkander sterken en ontwikkelen door de bestudeering dier beginselen, die in de duisternis en de verwarring onzer dagen zulk een helder licht verspreiden. Dat óók de A.RJ.A. zich tot deze studie heeft opgemaakt, en reeds een reeks van jaren zich daaraan heeft gewijd, geeft stof tot blijdschap en is een reden om haar arbeid aan te be velen en velen tot meedoen op te wekken. Prof. RIDDERBOS Geronselde vertelt zijn trieste ervaringen Doodsgevaar, honger, ellende en ontbering Voor goed genezen! Bij risjes komen momenteel de jonge lui die naar Spanje zijn geronseld in het vaderland terug. Zonder uitzonde ring zijn zij allen bitter ontgoocheld en van hun hooggestemde verwachtingen is letterlijk niets uitgekomen. Integen deel, het was een en al ontbering die zij hadden te ondergaan. Doodsgevaar, honger en ellende, dat zijn de droeve ervaringen die zij in het roode Spanje ondervonden en slechts door te ont snappen konden zij aan deze hel ont komen. Nu kan ter verontschuldiging van deze jongelui worden aangevoerd dat zij meestal het slachtoffer waren van sluwe bedriegers, die het deden voorkomen alsof zij in Spanje goedbetaald werk zouden kunnen vinden. Erger is het met hen gesteld die willens en wetens zich laten ronselen en er ook drom mels goed van op de hoogte zijn dat zij in Spanje wel „werk" zullen vinden, maar dan aan het front. Wanneer zulke jongelui ontgoocheld terugkeeren, dan moet het toch wel heel erg in de Westhoek van Europa gesteld zijn! Het was met zulk een ont goochelde dat wij heden een onderhoud hadden: de 22-jarige varensgezel J. H. uit Rotterdam, die op bittere wijze zijn trieste ervaringen vertelde. We laten hem verder aan het woord: Met z'n vijven op stap Het zal ongeveer een week of zeven gele den zijn, aldus ving onze zegsman aan, dat ik de onweerstaanbare lust in me voelde opkomen naar Spanje te gaan. Ik had hier wel werk, n.l. in den aardappelhandel, maar ik had zoo de gedachte dat het ginds moeilijk slechter kon zijn dan hier... Het kostte me niet veel moeite iemand te vin den die me op weg zou helpen en me 4\ beloofde er voor te zullen zorgen dat ik niet naar het front zou behoeven te gaan. Dat' laatste vertrouwde ik al niet erg, maar ik besloot het er op te wagen omdat me 10 francs per dag plus /rij kost en kleeding werd beloofd. Er hadden zich juist nog drie andere kornuiten aangemeld en de „leider" de man met wien ik eerst in contact kwam. zou ook mee gaan. Het was op ©en Maandagavond dat we den trein naar Antwerpen namen en hoe wel we geen van allen een pas hadden, ge lukte het ons toch ongemerkt bij Roosen daal over de grens te komen, want we stap ten aan de verkeerde kant uit de coupé en in het duister slaagden we er in onopge merkt te verdwijnen. Onze leider had ons in den trein ieder 35.— ter hand gesteld dat was vooraf beloofd om de reiskosten naar Spanje te vergoeden en dus konden we, ook al had ik nog wel wat eigen geld op zak. voor- loopig vooruit. Den volgenden dag werden we per tou ringcar naar Duinkerken gebracht en des avonds gelukte het ook daar in de duister nis van den nacht over de grens te komen. Wel hebben we daar nog enkele spannende oogenblikken beleefd want plotseling kre gen de kommiezen ons in de gaten en ze zetten ons achterna. Er zat niets anders op dan de beenen te nemen en na een achter volging van minstens anderhalf uur door weilanden en bosschen slaagden we er in te ontkomen. Den volgenden dag werden we per auto naar St. Denis gebracht van waar we op eigen gelegenheid naar Parijs trokken. De verzorging was daar uitstekend We werden ondergebracht in een woning dicht bij het Gare du Nord en vonden daar een heel internationaal gezelschap bijeen: Noren, Zweden, Finnen, Russen, etc. in totaal 32 man, allen bestemd voor Spanje. We kregen frs 15 per dag voor eten en drin ken en met onze eigen centjes erbij konden we goed rondkomen en... we namen het er van ook. Doch na drie dagen was dit goede leventje afgeloopen want toen werden we 's morgens met z'n vijven en twee Russen in een taxi gezet die ons buiten Parijs bracht, waar we moesten overstappen in een vrachtauto, die ons naar de Pyreneeën zou brengen. De narigheid begint Van nu af aan begon de ellende. We moesten in de vrachtauto slapen en hoe dichter we de Spaansche grens naderden hoe slechter de verzorging werd. De volgen de morgen vroeg wakker wordend, voelde ik instinctief dat er iets niet in orde was. Toen ik in mijn binnenzak greepbleek m'n geld gestolen te zijn. Geen cent had ik meer op zak! Een van m'n „kameraden" moet me dat hebben ontfutseld. Intusschen besloot ik in de consternatie het was nog zeer vroeg in de morgen eens een inspectietocht in en om de wagen te houden. Ik ontdekte dat onder de auto een paar groote kisten waren bracht. Toen ik deze met veel moeite open deed, bleken ze groote voorraden geweren, patronen, gasmaskers, kortom allerlei wa pentuig voor de Spanjaarden te bevatten. Dat maakte me al wat huiverig en voor het eerst rees de gedachte in me op om te ont vluchten. Ik sprak er met een anderen Rot terdammer over en deze had er wel ooren naar. Veertig K.M. van de grens kreeg m'n kameraad zijn kans. Op een gegeven mo ment liet hij zich van de wagen vallen en ging er vliegensvlug van door. Toen was iet mijn beurt...: maar inmiddels reden we met een vaartje van minstens vijftig Kilo meter en ik werd streng bewaakt. De kans vas verkekenl Den nacht daarop passeerden we de Py reneeën. Op 1500 Meter hoogte. 500 meter van de grens stopte onze auto en we moes ten te voet verder. Terwijl de grenswacht /an de non-interventie zat te knikkebollen, •lipten wij over de Spaansch-Fransche grens. We waren in het roode Spanje. Niets dan ellende en ontbering Niet ver daarvandaan stond een splin ternieuwe vrachtauto met een Russischen chauffeur eereed om ons verder te brengen. Het ging in Zuidelijke richting: naar Valen cia. Daar vlakbij werden we met 170 man in een legerkamp ondergebracht Het eten werd intusschen van dag tot dag slechter We kregen van dat echte zwarte Russische brood we noemden het zuurdeeg en vielen bij den dag &f. Het middageten be stond uit een grauw# dunne soep, die too slecht was. dat zestonk. Geen wonder. dat we ze lieten staan en ten langen laatste niets dan vel over been waren en ons te belabberd voelden om één stap te verzetten Dat hebben we ruim zes weken zoo volge houden! Vrijheid van beweging hadden we piet en zoo goed en zoo kwaad als het ging hebben we ons daar „vermaakt". We wer den streng bewaakt en voor ontsnapping be stond geen enkele kans. Trouwens, wie er van door ging en gesnaipt werd, wist voor ruit, dat hij den kogel zou krijgen. Dat alleen was reeds voldoende om bij ons de schrik er in te houden. Toch heeft één Rus het ge probeerd. We hebben nimmer meer iets van hem gehoord Toen kregen we op een zekeren morgen de boodsohap, dat we over enkele uren naar het front zouden vertrekken. Er zat niets anders op dan te gehoorza men en zoo werden we dan met z'n twin tigen als beesten op een vrachtwagen laden en onder geleide van twee militairen naar het front gebracht. Wat we op die tocht gezien en ondervon den hebben is niet te beschrijven. De weg was ontzettend slecht, met groote gaten, zoo dat we zonder ophouden op, tegen en door elkander werden geschokt. Ons weerstands vermogen had door het slechte voedsel toch al sterk geleden en van slapte zakten we meermalen door de knieën. Trouwens langs de wegen zagen we geregeld menschen, wie de honger op het gezicht lag en die niet verder konden Ontsnapt! We zullen op een afstand van ongeveer acht kilometer van het front zijn geweest het bulderen der kanonnen en het schieten was op deze afstand duidelijk hoorbaar toen ik de kans schoon zag er van door te gaan. Dat ging zóó: Onze begeleiders waren Russen, die de wagen op zeker oogenblik lieten stoppen, opdat we wat zouden kunnen eten. We werden „uitgeladen" en toen kwam er een moment, waarop de aandacht van de Russen even verslapte. In minder dan geen tijd had ik de beenen genomen en was ik in het gebergte verdwenen. Er werden me nog een paar schoten achterna gezonden, doch gelukkig waren deze niet raak. Tijd om me na te zetten hadden ze niet, want dan waren ook de anderen aan de haal ge- t. Ik was dus betrekkelijk spoedig in veiligheid, doch het ging er thans om goed en wel de Fransch—Spaansche grens goed en wel de Fransch-Spaansche grens te passeeren. Na veel moeite gelukte 't mij de zelfde weg terug te vinden, die we heen met de vrachtauto hadden gereden. Zoodoende kon ik 's nachts op dezelfde plek de Pyre neeën passeeren als op de heenreis. Eenmaal in Frankrijk vond ik een luxe auto, die me naar Parijs bracht. Daar werd ik eerst drie dagen op het politiebureau vastgehouden, omdat ze me niet vertrouwden. Geen won der: ik zag er uit als een vagebond. In geen zeven weken had ik mij kunnen scheren. Schoenen had ik niet meer en mijn sokken waren versleten. Kortom, ik verkeerde in een vreeselijke toestand van vervuiling Door bemiddeling van den Nederlandschen consul kreeg ik de beschikking over 120 frs. Ik sprong in de lucht van vreugde, want ik dacht me nu verschillende benoodigdheden te kunnen aanschaffen om m'n toilet in orde te brengen. Groot was mijn teleurstel ling en woede toen lk ereen spoor kaartje naar Rotterdam en tien losse francs voor in de plaats kreeg! Bekeerd! Eenmaal In Rotterdam kwam ik al spoe dig een paar communisten tegen. Ik raakte met hen in gesprek en toen ze me wezen op de heerlijkheden van het Sovjet Paradijs, werd ik dol Ik vertelde hun van Spanje. Ze scholden me uit voor leugenaar. Toen heb Ik er woedend links en rechts op loc geslagen, totdat de politie er een eind aan maakte Morgen aan den dag. zoo besloot onze zegsman het onderhoud, kan ik weer naar Spanje als ik wil. Maar wat mij be treft. ze zien mo er nooit weerl ROFFELRIJMEN DUIVELSWERK Bezit een Hollander een hart Dan is het kloek en krachtig. Maar ook: dan is zijn afschuw van De oorlog diep, waarachtig. Zoo'n mensch wil voor zijn dierbre Zijn bloed zoo Tioodig geven, grond Maar liever zal hij voor zijn land In volle vrijheid léven. Een Nederlander is een mènsch Met fouten en gebreken, O ja, maar wars van kuiperij En van geniepte streken. En als hij tevens koopman is. Hij levert alle waren. Maar met de slavenhandel zal Hij nooit z'n ziel bezwaren. TT'- ;?;ieer in Haarlem dan een man Een veertig jonge mannen Met idealen in hun hart En 't hoofd vol schoone plannen --- Voor Spanje ronselt, om aan 't front Van de Sovjetvazallen Te strijden, of als „deserteurs Van 't roode frontte vallen, Dan vraag je: heeft zoo'n man een En heeft hij een geweten hart Kan zoo'n verharde communist Nog Nederlander heeten? Wanneer dit duivelswerk het werk Der C.P.H. mocht blijken, Zal dan het N ederlandsche Recht Hierover vonnis strijken f Ik wil mij met de zorgen van Den rechter niet bemoeien, Maar pleegt men niet een addersnest Afdoende uit te roeien (Nadruk verboden) LEO LENS Oefeningen der Lichte Brigade en de Legeroefeningen Buitenlandsche militaire attaché's aanwezig Zoowel tijdiens de oefeningen der Lichte Brigade als tijdens de legermanoeuvres zullen de volgende buitenlandsche militaire attaché's aanwezig zijn: luiL-kol. P. J. Di penrijkx (België), gen.majoor L. D. Freiherr Geyr von Schweppenhurg (die thans nog ongesteld is) en maj. Kitschmann (Duitaob- land), luit.-kol. D. K. Paris (Engeland), luit kol. C. E. H. Lespinasse Fonsegrive en ka pitein R. A. M. Trutat (Frankrijk) en luit- kol. G. Duca (Italië). Aan de buitenlandsche militaire attaché's toegevoegd de kapitein van den generalen staf, J. G. M. van der Plassche. Aan de oefeningen der Lichte Brigade (16 -20 Sept.) zullen deelnemen 4000 man, aaronder het 25ste regiment infanterie op auto's, en 1000 paarden en aan de leger- manoeuvres (21—23 SepL) 15 16.000 man met 2000 paarden, VERPLAATSING VAN SLAGERSBEDRIJF In tegenstelling met het bericht van ï3 Aug., blijkt thans, dat het noodzakelijk "s, dat voor een verplaatsing van een in rich ting, waarin het slagersbedrijf wordt uitgc oefenld. naar een ander perceel, binnen de zelfde gemeente, ook de toestemming van genoemden minister wordt gevraagd. Voor=Ki HASCO- olVlrrml RELIEF levensduur! MODERNE WANDBEKLEEOING. VERVANGT BEHANGSELPAPIER 11 Verlangt van uw schilder origineele verpakking N.V. HERMANN A.SCHftEUDER Co., Schoonhoven Afscheid Burgemeester Moons Op Dinsdag 14 Sept. as. om vijf uur nam* zal de burgemeester van Raamsdonks- v e e r, A J. W. M. M o o n s, die, zooals men weet, met ingang van 15 Sept. as. is be noemd tot burgemeester van Helmond, zijrt laatste vergadering voorzitten en daarin af scheid nemen van de leden. Na de plechtige raadszitting wordt op f Heereplein om circa half zeven o.m. een défilé gehouden van alle plaatselijke ver- eenigingen, zoowel van het dorp als vaa 't Veer, dat wordt opgeluisterd door de beide muziekgezelschappen en de zangvereniging N. C. R.(eis) V. Derde lustrum De Ned. Chr. Reisvereeniging herdenkt op Zaterdag 23 Oct. a-s. haar vijftienjarig be staan. Het ledental is gestegen tot ruim 12.000. Het deelnemerstal aan de reizen en excursies is gestegen tot ver over de 50.000* Hoewel de toestand der vereeniging alles zins bevredigend is, zal men dit derde lustrum ongemerkt GASMASKERS ONDER DE WARENWET Vensohenen is een K.B. waarbij de Waren wet van toepassing wordt verklaard op gas maskers. De vervaardiging, invoer en handel gasmaskers is dus voortaan aan een ver gunning verbonden. P. STAPEL f Te Oegstgeest is na een ongesteldheid van eenige weken in den ouderdom van 66 jaar overleden de heer P. Stapel, van 1917 tot 1927 commissaris van politie te Leiden. Voor zijn benoeming te Leiden was hij com missaris van politie te Hoorn en te Helle- voetsluis. De overleden was sinds tal van jaren redacteur van het Alg. Ned. Politieweekblad en tezamen met zijn ambtgenoot Koning sohreef hij een leerboek voor de politie opleiding. LUCHTVAART UITBREIDING OP SCHIPHOL Om gelijke tred te houden met de vliejg- havens in het buitenland worden op de vliegvelden in ons land vaak belangrijke verbeteringen aangebracht De luchthaven Schiphol tracht momenteel de vliegers in hun vrije üjd fit te houden en in dienst hen meer veiligheid te verschaffen. Zoo komt er naast de reeds aanwezige tennisbanen than® een sporthal, waar de piloten verschillende spelen kunnen beoefenen. Voor de veiligheid zal binnenkort het verkeei in de lucht over het geheele land geregeld worden door een algemeene luchtverkeersdienst, waarvoor de heer A. P. Dekker reeds als ci.ef /ot. /.jjn benoemd. De vele vliegtuigen zullen zich dus voortaan niet meer in verbinding snel len met de resp. luchthavens, doch met do verkeerspolitie te Schiphol. MAANDAG 13 SEPTEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5