Een tweetal bomaanslagen te Parijs MAANDAG 13 SEPTEMBER 1937 EERSTE BEAD PAG. a Gebouwen van werkgevers-bonden uiteengerukt Gelukkig slechts twee dooden L/'aterdagavond omstreeks tien uur hebben in Parijs, in de omgeving van de Place de l'Etoile, waar zich ook het graf van den onbekenden soldaat bevindt, twee zware explosies groote beroering verwekt. Meende men een oogenblik, dat het onheilspellende geluid van de terreinen der wereld- expositie kwam, en mèt een vuurwerk in verband stond, al spoedig maakte men uit het ijlings aanrukken van brand- en politie-auto's op, dat er iets zeer ernstigs had plaats gegrepen. 1 In het gebouw van de Centrale Fransche Werkgeversvereeniging, gelegen in de Rue de Presbourg, bleek een geweldige ravage te zijn aangericht. De rechtervleugel van dit groote pand was practisch gesproken geheel van zijn voorgevel beroofd, die in puinmassa's over het plaveisel gestort was. Later kwam aan den dag, dat daarbij twee politie-agenten waren bedolven, die hier op post stonden, en niet tijdig meer een goed heenkomen konden zoeken. Bij hun bevrijding haalde een hunner nog adem, doch spoedig bezweek ook hij aan zijn verwondingen. Dicht in de omgeving, in de Rue Boissière, heeft een tweede explosie het interieur van het gebouw van den patroonsbond in de metaalbedrijven aan stukken gereten. Groote gaten in de binnenmuren legden getuigenis af van de schrikwekkende kracht, waarmede de ontploffing geschiedde. Beide aanslagen schijnen uitgevoerd te Zijn met behulp van helsche machines, ver moedelijk tijdbommen. Dat zij geschiedden op bijna hetzelfde tijdstip en in gebouwen i\'an vrijwel gelijke bestemming, wettigt het [vermoeden, dat deze misdaden door perso nen uit eenzelfde milieu zijn uitgevoerd. Het ligt voor de hand, dat men daarbij aller eerst denkt aan uiterst links georiënteerde arbeidersgroepen, die bij de langdurige op hitsingen waaraan zij van de zijde der vak bonden hebben bloot gestaan, wel eens tot een dergelijk schrikkelijk exces hun toe vlucht zouden kunnen hebben genomen. Men aarzelt intusschen, deze gedachte uit t6 spreken, daar het plegen van zulk een for midabele misdaad, waarbij tal van men- schenlevens in gevaar werden gebracht het aantal slachtoffers is gelukkig als door een wonder zeer beperkt gebleven iets is, dat men niet zoo maar aan politieke tegen standers in de schoenen wenscht te schui ven. Anders gedragen zich de linksche bla- 'den, die openlijk van een rechtsche provo catie sreken, of het geval meenen te mogen wijten aan een terreur-actie van buiten- landsche fascisten. _De meening van een deskundige De directeur van het gemeentelijk labora torium te Parijs, de heer Kling, heeft over den bomaanslag van Zaterdagavond in de P.ué Presbourg te Parijs, het volgende aan de journalisten medegedeeld: „Door de onderzoekingen, die ik reeds eerder naar ontplofte en niet-ontplofte hel sche machines heb ingesteld, met name in de buurt van Perpignan, kan ik reeds eenige gevolgtrekkingen maken, ook al heeft men tot dusver nog geen enkele scherf van .de bom teruggevonden: le. Zonder twijfel is het een helsche machine met een speciaal uurwerk ge weest, zooals men die bij den tunnel van Cerbère gebruikte (waar onlangs een Italiaan poogde de spoorlijn tus- schen Frankrijk en Catalonië te ver nielen), 2e. De gebezigde springstoffen, meni- liet en toliet, die ook in de omgeving van Perpignan gebruikt werden, zijn niet gemakkelijk te krijgen; zij worden vervaardigd in de fabrieken der oorlogs industrie. Frankrijk vervaardigt er wei nig van, het buitenland veel. 3e. Bij sommige helsche machines, die. ik indertijd onderzocht, heb ik een ex plosief materiaal gevonden, dat zich tus- schen den slagdop en de tolietmassa be vond. Frankrijk maakt die niet. Derge lijke voortreffelijk ineengezette helsche machines kunnen niet door particulieren vervaardigd worden, doch alleen in zeer groote speciaal uitgeruste inrichtingen." Volgens de „Paris Soir" liep reeds eenige maanden in buitenlandsche kringen te Parijs het gerucht, dat er een groote aanslag op handen zou zijn. In het paleis van Justitie weet men echter niet of deze geruchten ook met den aanslag van Zaterdagavond ver band houden. Zondagmorgen worden alle stations en wegen, evenals de grenzen, zorg vuldig bewaakt, doch men is van oordeel, dat de daders reeds naar het buitenland heb ben kunnen ontsnappen, of, zoo zij nog in Frankrijk mochten zijn zich zeer goed ver borgen hebben. Volgens de recherche houdt de bomaanslag mogelijk verband met een ontdekking van Mei j.l. toen de politie in de woning van een buitenlander een aantal bommen vond. Men heeft toen een Oestasji, die zich te Parijs schuil hield, gearresteerd. Een voorbarig oordeel Bij het lezen van het oordeel van den ex pert Kling vraagt men zich intusschen af, of dit niet op al te losse gronden berust, om van veel waarde te wezen. Daar van de ge bruikte helsche machines geen enkel onder deel is teruggevonden, kan het op geen an dere overweging berusten dan de aard en de kracht der uitwerking. Hieruit te beslui ten dat men met explosiemiddelen te doen heeft van analogen aard als bij de tunnel aanslagen in Zuid-Frankrijk werden benut, moet eenigszins voorbarig worden geacht Uit het onderzoek is tot nu toe gebleken, dat een besteller om half zeven in het ge bouw aan de Rue Presbourg een kistje aan den concierge ter hand heeft gesteld met het verzoek het te overhandigen aan den vice-president van het Verbond van Werk gevers. De concierge zette het kistje in zijn loge neer en ging kort daarna op den zich daar bevindenden divan slapen. Toen hij om tien uur door de ontploffing werd gewekt, had hij nog juist den tijd om zich in veilig heid te stellen. In de Rue Boissière moei het kistje door den besteller in het trapportaal zijn ge plaatst, daar dit perceel geen concierge heeft. JOURNALISTEN SPREKEN IVIET HITLER Nog steeds de koloniale kwestie „De rede zal het winnen'* Adolf Hitler heeft te .Neurenberg op ongedwongen wijze een morgen onder de buitenlandsche persvertegenwoordigers ver toefd, om hen in de gelegenheid te stellen, met hem van gedachten te wisselen. Op een vraag betreffende de beteekenis van 't a.s. bezoek van Mussolini, antwoord de Hitier: „Men schrijft ons allerlei be doelingen toe, maar wij willen niemand iets ontnemen; onze rassenleer moest alle on gerustheden wegnemen. Zonder twijfel, Duitschland is niet meer een leege ruimte in het midden van Europa, zooals veertien jaar lang. Door volledige rechtsgelijkheid te verwezenlijken, hebben wij deze leegte ge vuld en daarmede een element van onvei ligheid in Europa doen verdwijnen. Wij kunnen ons nü wijden aan de taken, die voor ons staan, o.m. het werk van Duitschlands voedselvoorziening. Trouwens, dit probleem zal slechts be vredigend kunnen worden opgelost, wan neer wij koloniën hebben. De koloniale kwestie zal worden oogelost, zooals de andere kwesties en zoolang zij dat niet zal zijn, komt er geen werkelijke kal meering in Europa. Dit is geen zaak van oorlog of vrede, maar van redelijkheid en ik ben er van overtuigd, dat de rede het zal winnen". Een Engelsch journalist vroeg daarop: „Zult gij u van uw koloniën bedieflen om steunpunten te vestigen voor uw vloot?" Hitier glimlachte en antwoordde: „Om dat te doen zouden wij eerst een vloot moeten hebben. Vóór den oorlog exploiteerde Duitschland eijn koloniën commercieel, zonder strategi sche overwegingen. Een leger, dat onder houden zou moeten worden voor de verde diging van verafgelegen koloniën, zou ruïneus zijn. Alle koloniale mogendheden moeten daartoe samenwerken". Op de tegenwerping, dat Duitschland een oplossing zou kunnen vinden in vergroote export, antwoordde H i 11 e r. dat de kolo niale kwestie voor Duitschland niet alleen een commercieele aangelegenheid, maar ook een eerezaak is: „Wij vragen onze vroegere koloniën en geen andere". Toen daarop iemand uit het gezelschap 't woord „nationale minderheid" liet vallen, ontkende Hitier imperialistische bedoelin gen te hebben en zeide hij t^ hopen, „dat men tot een billijke behandeling der min derheden zou komen". Er bevinden zich in Joego-Slavië zeven tot achthonderd duizend Duitschers, zoo vervolgde hij, die zich gelukkig prijzen lom het regime, dat jegens hen wordt toege past. A] deze kwesties zullen worden op gelost, maar laat men ons geen onwaar schijnlijke en gevaarlijke bedoelingen toe schrijven. Wij hebben te veel te doen in ons eigen land: de tentoonstelling te MOnchen in 1945, te Berlijn in 1950, de geweldige werken te Neurenberg, enz. Wanneer alle landen even als wij werk zouden hebben voor tien of twintig jaar. zou de wereld rustiger zijn". Bij zijn vertrek verklaarde Hitier nog, dat hij ongedwongen met de journalisten had willen spreken en hij verzocht hun aan dit gesprek niet de waarde te willen toekennen van met strenge nauwkeurigheid geformu leerde politieke verklaringen. DE DEUTSCHE POLITIE DEFILEERT Te Neurenberg heeft de Duitsche politie in haar nieuwe parade-uniform voor Adolf Hitler gedefileerd, die vanaf het balcon van zijn hotel het schouwspel gadesloeg. Himmler heeft namens zijn mannen de belofte van trouw aan den Führer herhaald, en 23 nieuwe vlaggen gewijd. HORTHY OPNIEUW NAAR WEENEN H o r t h y, de Hongaarsohe rijksbestuur der, die eenigen tijd geleden een bezoek aan Oostenrijk bracht, hoopt heden opnieuw in Weenen te arriveeren. Ofschoon het bezoek geen politiek karakter zou dragen wijst dit toch zeker op nieuwe Oostenrijksch-Hon- gaarsche toenadering. Accoord omtrent de veiligheid ter zee Elk land zal eigen wateren bewaken Fransch-Britsche vloten con. troleeren het midden-gebied Op de Conferentie van Nyon, welke maat regelen zou beramen voor de waarborging van veilige scheepvaart in de Middelland- sche Zee, is nog vrij plotseling een alge- meene overeenstemming bereikt op de vol gende grondslagen: Ieder land zal voor toezicht in zijn eigen territoriale wateren zorg dragen. Frankrijk en Groot-Brittannië zullen in de geheele Middellandsche Zee toezicht uitoefenen. Iedere duikboot, die zioh niet zal gedragen naar de regels, die vastge legd zijn in de verklaringen van looiden van 1936, zal als zeeroover behandeld worden, Indien een Spaansche duikboot, hetzij van de regeering of van de opstandelingen, koonvaardijschepen van andere landen aan valt, zal de positie als volgt rijn: Indien de duikboot boven waTcr komt, zijn vlag toont en hun, die zich aan boord van het aangevallen vaartuig bevin den, de gelegenheid geeft zich in veilig heid te stellen zooals voorzien in de l> palingen van de Maritieme Conventie van Londen en het schip vervolgens tot zin ken brengt zal het optreden van de duik boot nationale, doch geen internationale ge volgen hebben. Het zal een oorlogsdaad' zij tegen het land, waartoe het tot zinken ge brachte schip behoort, doch da patrouillee rende torpedojagers zullen niet optreden. Indien de duikboot daarentegen de hier voor genoemde regels niet in acht neemt zal haar daad internationale gevolgen me debrengen en zal de duikboot als een zee roover tot zinken gebracht kunnen worden Fïavas meldt nog. dat in een aanhangsel aan het accoord de scheepvaartroutes zullen worden vastgesteld, die de koopvaardijschi pen moeten volgen om op internationale be scherming aanspraak te kunnen maken Geen bescherming voor Spaansche koopvaarders De schepen der beide partijen in Spanje vallen buiten de bepalingen van het te Nyon bereikte accoord; hun zal geen bescherming worden verleend. ,t Krachtens het accoord zal geen Russisch oorlogsschip naar de Middellandsche Zee behoeven te\komen, daar de Sovjet-Unie w sluitend verantwoordelijk zal zijn voor haar eigen territoriale wateren ia de Zwarte Zee. De onderteekening De onderteekening van de zeeconventie zal niet voor Dinsdag kunnen geschieden daar de delegaties den tijd mo<*ten hebben zich in verbinding te stellen met haar re geeringen om de noodige volmachten te verkrijgen. Vijftig Brit6che en Fransche torpedojagers zullen voor de uitvoering der plannen wor den gebruikt. Doet Italië ook mee? Italië zal, naar te Rome verluidt, het voorstel tot deelneming aan het overeenge komen plan in gunstige overweging ne men, mits de uitnoodiging daartoe uitgaat van de commissie van niet-inmenging en niet van de conferentie te Nyon. Geen oorlogsrechten voor Spanje In een latere verklaring ten aanzien van het te Nyon bereikte accoord, wordt duide lijk te kennen gegeven, dat de deelnemende landen niet aan een der beide partijen in Spamje de bevoegdheid willen verleenen t'>t het uitoefenen van het recht van oorlog voerende mogendheid. Geen enkele duikboot der deelnemende regeeringen zal in zee steken, tenzij verge zeld van een aan de oppervlakte varend schip, behalve in bepaalde nader aan te wijzen zones voor 't houden van oefeningen. Genève los van Versailles De hervorming van den Volkenbond Zaterdag heeft de Commissie van 28 staten-leden, welke tot taak heeft voorstellen te doen tot reorganisatie van den Volkenbond, te Genève een belangrijke beslissing genomen. Zij heeft namelijk aan een commissie van juristen opgedragen voorstellen in te dienen, volgens welke het vol kenbondshandvest van het vredes verdrag van Versailles zal worden losgemaakt. De „geest van Versail les" zal dus vermoedelijk uit Genève verdwijnen, waarmede een van de voornaamste grieven van het Derde Rijk tegen het volkenbonds-instituut uit de wereld zal zijn geholpen. Naar verwacht wordt zal in het bizonder dat deel van het handvest, hetwelk op de mandaten betrekking heeft, aan een bizondere revisie worden onderworpen, Britsch vliegtuig verpletterd Vier militairen gedood In het Engelsche graafschap Yorkshire is een Engelsch militair vliegtuig door mist regen misleid tegen een heuvel gebotst te pletter gevallen. Het was bemand met een viertal militairen, die allen bij het on geluk het leven verloren. Dit is reeds het vijfde militaire vliegtuig van de Royal Air Force, hetwelk deze maand te gronde ging; in totaal verloren in den loop van dit jaar ruim honderd Britsche militaire vliegers het leven. Vermoedelijk is het geforceerde bewape ningstempo aan deze ongevallen niet yreemd! Is U reeds gebruiker ven Lunchkaas „DRIE TULPEN" Ze munt uit door fijne smaak, bijzonder hooge voedingswaar de en hoog vitamine gehalte CHINA BEROEPT ZICH OP GENEVE Officieele klacht tegen Japan ingediend De Na-niking-regeering heeft aan haar delegatie te Genève opdracht gegeven, bij het secretariaat-generaal van den Vol kenbond een aanklacht in te dienen te gen Japan, zulks op grond van art. 17 van het Volkenbondshandvest. Krachtens dit artikel kan een niet- Volkenbondslid, hetwelk met een lid van den bond in conflict is, worden uitgenoo- digd het geschil aan het oordeel van den Volkenbondsraad te onderwerpen, op straffe van bij weigering sancties, als gemeld in art, 1G, op zich te zien toege- pask Van de Chineesche actie hij den Volken bond kan men voorshands geen ander resul taat verwachten, dan een aantal redevoerin gen, welke in wezen aan den huidigen toe stand niets zullen veranderen. Artikel lö van het Volkenbondshandvest immers houdt óók de bepaling in. dat slechts tot sanc'ie- maatregelen kan worden overgegaan, zoo het niet-Volkenbondslid de uitnoodiging an de hand zou wijzen en tot oorlog zou overgaan. Nu is het een bekend feit, dat de gewoon te, een gewapend conflict met een officieele oorlogsverklaring te beginnen, practisch tot het verleden behoort. Er wordt Abessinië was er een voorbeeld van gevochten en gemoord, ook in China, zonder dat men officieel den status van oorlogvoerenden be zit. China zou daarin kunnen verandering brengen, door aan Japan zelf den oorlog te verklaren, doch Nanking zal daartoe ver moedelijk niet overgaan. Immers, het auto matisch gevolg daarvan zou wezen, dat de Amerikaansche neutraliteitswet tegen Japan en China in werking zou treden, hetgeen be- teekent, dat de Vereenigde Staten allen uit voer van oorlogsbenoodigdheden in den meest algemeenen zin zouden verbieden. China, dat voor zijn bevoorrading juist groo tendeels op Amerika is aangewezen, Ja pan beschikt over veel ruimere hulpbron nen, zou daardoor dus het kind van Je rekening worden. De stappen, door Nanking te Genève on dernomen, Ifebben derhalve voorloopig geen andere dan een zuiver formeele beteekenis. DE JAPANSCH-CHINEESCHE VERWIKKELINGEN Vele kleine gevechten, zonder veel resultaat Over een grillig verloopend front van 35 K.M. lengte, dat zich van Sjanghai tot den Jangtse uitstrekt, hebben de Japanners hun aanvallen op de Chineesche stellingen her vat. Het is juist die onregelmatigheid der posities hunner tegenstanders, die het den Japanners zoo moeilijk maakt, door de linies heen te dringen en aldus het verzet rond Sjanghai definitief te breken. Er heb ben zich ten Noorden van Sjanghai, naar de correspondent van United Press opmerkt allerlei kleine slagvelden gevormd, waar den geheelen dag zwaar wordt gestreden, doch waar het succes van de eene of de andere partij niet tevens een beslissing be teeken t De Nanking-regeering heeft, naar Domei van gevangen genomen Chineesche officie ren verneemt, 50.000 joean uitgeloofd voor het vernietigen van een groot Japansch oorlogsschip, 10.000 joean voor een klein vaartuig, 1000 joean voor een vliegtuig, 500 joean voor een tank, 400 joean voor een kanon. Volgens opgave van Japansche zijde zou den de Chineezen reeds 200 vliegtuigen heb ben verloren, of 2/3 van hun luchtvloot Er moeten verder 30.000 Chineesche soldaten zijn gedood en 20.000 gewond. Rond Sjang hai liggen thans 300 000 Chineesche solda ten, die, evenals de Japanners, nog steeds versterking krijgen. Op drie plaatsen aan de Chineesche kust, waar wordt niet me degedeeld, zijn weer Japansche verster kingen aan land gezet Men is, naar uit een artikel in de „Tsjoe- gai" blijkt, ook in Japan van oordeel, dat de militaire waarde der Chineesche solda ten sedert 1932 sterk is vooruitgegaan. Zij zijn, aldus het blad,, niet minder moedig dan de Japanners en hebben in Sjanghai bewezen, zeer volhardend te zijn. Hebben zij een nederlaag geleden, dan ondernemen zij een tegenaanval. De Chi neesche soldaten, van wie vroeger werd ge zegd, dat zij des nachts nooit vochten, on- dèrscheiden zich juist thans in nachtelijke aanvallen. De jonge Chineesche soldaten zijn thans soms flinker dan de Japansche. MASARIJKS TOESTAND IS VERONTRUSTEND Zijn krachten niet toereikend In de gezondheidstoestand van oud-presi dent M a s a r ij k van Tsjecho6lowakije, wel ke reeds lang precair was, is de laatste dagen een zeer ongunstige wending gekomen. De patiënt heeft hooge koorts, lijdt aan hart zwakte en een begin van longontsteking, hetwelk hem het ademhalen bemoeilijkt. Een viertal geneesheeren vertoeft rond zijn ziek bed en doet al het mogelijke, den grijsaard verlichting te verschaffen. Reeds heeft men hem cafeïne- en kamfer-inspuitingen toege diend, ter stimuleering van het hart, en heeft men uit een ziekenhuis een toestel laten ko, men, om hem de ademhaling te vergemak kelijken. President Benesj heeft zijn vacantie onderbroken en is op het kasteel Lany, Masa- rijiks residentie gearriveerd, om iu de nabij heid van zijn ouden vriend te zijn. In de om geving staat een menigte mensohen, die in spanning het verloop der ziekte afwachten. Ma sa rijk, die in z'jn land de president bevrijder wordt genoemd, omdat aan zijn politieke en militaire bedrijvigheid Tsjecho- Slowakije zijn geboorte als zelfstandige staat dankt, is in breede kringen zeer geliefd. Het laatste communiqué der behande'de geneesheeren luidde: „over het algemeen blij ven de krachten onvoldoende, ondanks de verbetering in de longaandoening." In Praag zijn verschillende publieke ver makelijkheden in verband met den ernst van den toestand afgelast. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Nationalistische actie ter zee De reeders van het Britsohe S.s. „Stan- bridge", dat met een groot aantal Spaansche vluchtelingen te La Rochelle (Fr.) is aan gekomen, hebben medegedeeld, dat dit schip buiten de haven van Gyon door de recht- schen is gebombardeerd, zoodat het de hulp van patrouilleerende Britsche oorlogssche pen moest inroepen. De rechtsche kruiser „Canarias" heeft het Britsche tankschip „P.omford". dat op weg was naar een linksche Spaansche haven, naar Ceuta gevoerd. Volgens berichten uit Londen zou de „Romford" later weder zijn vrijgelaten en thans naar Engeland onderweg zijn. BRONBORINGEN IN DE WOESTIJN De Egyptische regeering heeft besloten tol boringen in de Libysche woestijn, om op deze wijze een zeer groot aantal oude bron nen terug te vinden, die in den loop der t"den verzand en verdwenen rijn. Deze bron nen zouden deels nog stammen uit den Ro- meinschen tijd. Hun weer-opsporlng heeft een dubbel doel. Vooreerst hoopt men nieu we oases te kunmen kweeken, en op deze wijze verblijfplaatsen voor de nomaden stammen te scheppen. Doch daarnaast ver wacht men van deze actie de mogelijkheid tot betere verzorging van de grensgarui- zoenen. Gisteren zijn op alle Fransche militaire vliegvelden herinnerftigsplechtigheden ge houden ter eere van den beroemden Fran- schen oorlogsvlieger Guynemer, die 20 jaar geleden om het leven is gekomen. Te St. Pol sur Mer, vanwaar Guynemer op 11 September 1917 voor het laatst was opgestegen, werd een gedenkplaat onthuld. Op Le Bourget namen o.a. 150 vliegtuigen aan de herdenkingsplechtigheid deel, wel ke door president Lebrun werd bijge woond. De minister van Luchtvaart, Pierre Cot, zeide in zijn rede o.a.: „Eens te meer ver klaren wij, dat alle Franschen, ondanks hun vérdeeldheid, twisten of rivaliteiten, deel blijven uitmaken van die nationale ge meenschap, die zoo rijk is aan glorie en die, als haar lot het noodig maakt, helden kan voortbrengen als Jeanne d'Arc en Guy nemer".- Steeds meer verwoestingen worden in Shanghai aangericht door het aanhoudende bombardement, waaraan deze stad is blootgesteld. Een opname van een vliegtuig hal der Chineezen, welke door een Japansch bombardement werd verwoest SkZWOlSCHE ma 1695 Hoofdkantoor. Der» Maat) aan von M «rd r voort 7* Actieve Vertegenwoordiger; Gcvrtwgd AMERIKA EN EET VERRE OOSTEN De Amerikaansche regeering heeft haar diplomatieken vertegenwoordiger in Zwit serland opgedragen heden aan de Volken- bondsassemblée een afschrift te doen toeko men van den vredesoproep, dien minister Huil 16 Juli j.l. in vedband inet het Chi« neesch-Japansche conflict heeft gepubli ceerd. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelde in verband hiermede nog mede, dan aangezien de Ver. Staten geen üd zijn var» den Volkenbond, zij niet op andere wijze aan de besprekingen der Assemblée ovoc de crisis in het Verre Oosten zullen deel- Men verwacht echter wel. dat de Ameri kaansche dipomatieke en consulaire ver tegenwoordigers zich nauwkeurig op de hoogte zullen houden van het verloop der besprekingen en daarover rapport aan Washington zullen uitbrengen. DE RUSSISCHE POOL-EXPEDITIE Maatregelen voor de overwintering De leden van de Russische pool-expeditie, die hun waarnemingsstation inrichtten op een drijvende ijsmassa, bereiden zich thans voor op den grooten poolnacht. Zij hebben hun tent van dikke donzen overtrekken voorzien en vervolgens met sneeuw bedekt, om zich tegen de koude te beschermen. De temperatuur in de tent bedraagt zeven' graden boven het vriespunt, terwijl zij bui ten acht graden beneden het vriespunt ligL Het pakijs drijft sdjöI af in zuidelijke richting. Twee Britsche piloten en een zakenman hebben pogingen gedaan, door middel van een geheime landing op een Engelsch vlieg veld, een ongewenschten vreemdeling, den Duitschen Jood Rosenthal, Engeland binnen te smokkelen. De drie smokkelaars zijn tot zware boeten veroordeeld. MOSKOU'S SPIONNENVREES In de afgeloopen tien jaren zijn, volgens het „Dagelijksch Nieuws" te Moskou, door de Sovjet-grens wachten ongoveer tien dui zend spionnen aangehouden, die Jacht ten de Sovje-Unie binnen te komen. De af- deelingen in het Verro osten alleen heb ben, zoo wordt gezegd, meer dan „150 ben den witte emigranten over de grens gezet." Voorts heeft men in dit tijdvak eenige dui zenden bandietenaanvallen bij de grens afgeslagen en honderden benden „sabo teurs" vernietigd^ DE ARABIEREN EN PALESTINA De internationale Arabische Conferentie, welke te Bloudan, in Syrië is bijeengekomen om het lot van Palestina te bespreken, heeft besloten met alle middelen de onafhanke lijkheid van Palestina als Arabisch gebied te handhaven. Voorts zal worden verlangd opheffing van de Balfourverklaring en van het mandaat over Palestina en vorming van een onaflian kelij ken Arabischen staat, welke, evenals Irak, met Engeland verbonden is. MIJNWERKERSSTAKING IN ZUID-WALES De bond van mijnwerkers in Zuid-Wales heeft medegedeeld, dat vandaag 13000 mijn werkers van de mijnbedrijven der Ocean United National Combine in staking zullen gaan. Het betreft hier een actie, die ten doel heeft, alle niet georganiseerde arbeiders tot aaneensluiting te nopen, of anders uit het bedrijf te stootcn! Kort Nieuws In het buitenland wonende Polen hebben gelden bijeengebracht om op 26 Sept. a.s. 130 militaire vliegtuigen aan hun vaderland te schenken. Bij het op circa 30 K.M. van Kowno gelegen Litausche dorp Volkija is een vracht auto, die een groot aantal personen vervoer de. verongelukt. Vier inzittenden werden ge dood en dertig ernstig gewond, terwijl de overige veertig lichte verwondingen opliepen. Volgens een te Point Barrow (Alaska) ontvangen bericht zou een Russisch vlieg tuig, bestuurd door Z a d h o f, in de Pool- zee zijn gevallen tijdens een vlucht bij het zoeken naar Lewanefski. Een Scheldemusch neergestort Pilote komt er goed af Gistermiddag omstreeks 1 uur heeft zich nabij Ypenburg een vlieg ongeval voorgedaan. Het vliegtuig „De Scheldemusch", bestuurd door Mevrouw K., stortte omlaag. Die ver moedelijke oorzaak is waarschijnlijk een motorstoring geweest. Het vlieg tuig is even buiten het vliegveld bo ven een sloot terecht gekomen en op den kant blijven hangen. De bestuur ster kwam er vrijwel ongedeerd af. Het vliegtuig werd tamelijk bescha digd. Auto in de flank aangereden Eén zwaar gewonde Gistermiddag omstreeks zes uur reed te Groningen een personenauto, bestuurd door den heer A. B. uit Groningen over den Heereweg. Toen de auto plotseling links uithaalde om een zijstraat in te slaan, werd het voertuig in de flank aangereden door een taxi. De 25-jarige H. P. ter Have. wo nende te Groningen, die achter in de perso nenauto zat, werd ernstig gewond. Met een re hersenschudding is de man naar bet R.K. ziekenhuis vervoerd. De beide chauf feurs kwamen met den sohrik vrij, de aulo's werden beschadigd. De chauffeur van de taxi beweerde, dat de bestuurder van de an dere wagen geen richf*\g had aangegeven»

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2