Üf'X Chên sbih miao po k'o yen. De a.s. Middellandsche Zee-conferentie MÉ tiollandscji koopman VRIJDAG io SEPTEMBER 1937 EERSTE BT7AD PAG. 3 zeggen ze in Singapore. Het beteekent„Won derbaarlijk heerlijk". Ze zeggen dat in Sin gapore van een mooi meisje, van een heer lijken maannacht, van een bloem, een sterren hemel, muziek Degenen, diè in Singa pore IBIS SHAG kennen, zeggen daarvan dan ook: „Chên shih miao p u ko yen!" Dobbelmann lekker... man! Rome en Berlijn weigeren medewerking Zal het convooistelsel worden uitgebreid? ZOOWEL Rome als Berlijn hebben op de uitnoodiging, deel te nemen aan de Mid dellandsche Zee-conferentie een afwijzend antwoord verstrekt. De Italiaansche rezeering meldde, dat zij aanvankelijk het initiatief tot het bijeen roepen van een conferentie in gunstige over weging had genomen. Niettegenstaande een dergelijk initiatief niet genomen werd. toen de aanvailen op de „Leipzig" plaats had den, maakte de fascistische regeering zich gereed, om een bevestigend' antwoord te geven op het formeele voorstel tot bijecn- roeoing van deze conferentie. Naar de Britse lie en Fransche regeeringen xveten, heeft zich intusschen een nieuw feit voorgedaan. De sovjet-ambassade te Rome heeft den 6en dezer aan den minister van Buitenlandsche Zaken een nota overhan digd, waarin de regeering der Sovjet-Unie op de basis van een kroniek van geheel en al willekeurige feiten op Italië de verant woordelijkheid zou willen werpen voor zekere duikbootaanvallen, die onlangs in de Middellandsche Zee hebben plaats gehad Deze acte van beschuldiging, welke door Italië reeds krachtig van de hand gewezen is, heeft op het laatste moment een nieuw en ernstig element in de situatie gebracht. Het is duidelijk, dat de fascistische recee ring ieder besluit in affirmatieven zin moet de Sovjet-Russische nota is veroorzaakt, niet opschorten, zoolang het incident, dat door op bevredigende wijze is opgelost. In het verdere gedeelte van haar ant woord wijst de fascistische regeering er op. dat zij, bezield door het verlangen om den bestaanden toestand te verhelpen zich de vraag heeft gesteld, hoe tegelijkertijd toch een gedachtenwisseling tusschen de betrok ken mogendheden zou kunnen plaats heb ben. Gezien het aantal uitgenoodigde mogend heden en 't karakter van de conferentie, is de fascistische regeering tot de conclusie gekomen, dat de kwesties, die behandeld moeten worden, onderzocht en besproken zouden kunnen worden door de Londensche niet-inmengingscommissie. Dit internatio nale orgaan houdt zich ook bezig met vloot- aangelegenheden, waaromtrent het zich er varing heeft verworven, zoodat 't volkomen geschikt is, om de in de Britsch-Fransche nota aangeduide problemen onder het oog te zien. Een dergelijke procedure, die de bijeen roeping van een nieuwe conferentie zou ver mijden, heeft ook het voordeel, dat geen van de groote en andere mogendheden, die meer rechtstreeks bij deze aangelegenheden be trokken zijn, worden buitengesloten, zoodat in het bijzonder ook Polen en Portugal er aan kunnen deelnemen. Het Duitsche antwoord De Duitsche regeering herinnert er aan, 'dat zij, toen zij enkele maanden geleden harerzijds met een soortgelijk initiatief voor den dag kwam, bij de Britsche en de Fran sche regeering een houding heeft ontmoet, welke voor haar weinig bemoedigend is. vertrouwen te stellen in nieuwe collectieve afspraken op dit gebied. GARANTIE. STANDGROEN GARANTIE - STAND BRUIN GARANTIE-STAND ROOD GARANTIE.STANDZWART GARANTIE - STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD I Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lalt- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 Hoewel het toentertijd na den in zijn ge volgen ernstigen overval op den Duitschen pantserkruiser ..Deutschland" tot een bin dende overeenkomst inzake de behandeling van dergelijke kwesties is gekomen, hebben de Britsche en de Fransche regeering na den kort hierna geschieden torpedo-aanval op den Duitschen kruiser ..Leipzig" er, zoo als bekend is. niet toe kunnen besluiten, tegenover de rijksregeering ook slechts een minimum van solidariteit te betoonen. Bij de houding der Rijksregeering kon voorts 'het feit, dat de Sovjetregeerina het ju'st heeft geacht, in deze dagen wegens zekere voorvallen in de Middellandsche Zpe onbewezen beschuldigingen tegen de Ita liaansche regeering in te brengen en daar aan vérgaande eischen te verbinden, niet over het hoofd worden gezien. De Rijksregeering geeft de Italiaansche regeering gelijk, dat van haar niet gevergd Kan worden, deel te nemen aan een bijzon dere conferentie van dezen aard. zoolang 't door de nota der Sovjet-regeering veroor zaakte incident niet op bevredigende wij-o is afgewikkeld. Ondanks deze verzwarende omstandighe den heeft de Rijksregeering evenwel de poging, door gemeenschappelijk beraad tot een kalmeering van den toestand te komen niet willen vertragen. Zij heeft derhalve in overleg met de Ita liaansche regeering voorgesteld in plaats van een bijzondere conferentie bijeen te roepen, de Londensche niet-inmengingscom missie de aangelegenheid te laten behan delen. Londen zeer teleurgesteld Het Duitsch-ltaliaansche hpsluit. niet deel te nemen aan de conferentie te Nvon, wordt te Londen zeer betreurd De aanwezigheid der beide mogendheden zou naar Britsche meening de praetische taak der conferen tie zeer vergemakkelijkt hehben. Toch kar er geen sprake zijn van annuleering der conferentie. Men gelooft, dat de Britsche regcering bij de uitwerking der voorstellen, die ten doel hebben een einde te maken aan de onveiligheid in de Middellandsche Zee. steeds rekening heeft gehouden met de mogelijkheid, dat Duitschland en Italië zich van deelneming zouden ont houden. Andere plannen zijn dan ook naar men zegt, besproken en, hoewel 't aan de conferentie voor te leggen ont werp niet zoo doelmatig kan zijn, als de medewerking van Duitschland en Italië zou hebben veroorloofd, gelooft men toch in Britsche kringen, dat het toe reikend zal zijn om de aanvallende vliegtuigen en vliegbooten in een zeer onaangename situatie te brengen. Men meent verder, dat de Britsche regee ring thans het voorstel tot het voorleggen van het vraagstuk aan de Londensche com missie niet kan overwegen. Zooals reeds eerder is opgemerkt, hebben de omstandig heden in de Middellandsche Zee, naar de meening der Britsche regeering. een pro bieem doen rijzen, dat buiten het kader van het niet-inmengingsvraagstuk ligt en niet specifiek op Spanje betrekking heeft. Indien het, zooals men in sommige krin gen aanneemt, de bedoeling der Russische beschuldiging tegen Italië geweest is, het deelnemen van Duitschland en Italië aan de conferentie moeilijk te maken, bestaai het gevaar, dat men van de vergaderingen gebruik zal maken tot het doen van ideolo gische aanvallen tegen beide landen. In ieder geval is Engeland vastbesloten, alle politieke vraagstukken buiten de bespre kingen te houden, opdat men met de tech nische punten snel kan vorderen. Daar van Albanië geen antwoord is ont vangen, kan men aannemen, dat aan de conferentie, die behoudens onvoorziene om standigheden heden, namiddag om half vijf, in de raadszaal van het stadhuis van Nyor zal aanvangen, door de volgende landen worden deelgenomen: Engeland, Frankrijk, Rusland, Turkije, Zuid-Slavië, Roemenië, Griekenland en Egypte. De Britsch-Fransche plannen De regeeringien van Frankrijk en Fnge- land beschikken over een uitgewerkt plan, dat reeds was voorbereid voor het geval dat zooals inderdaad geschied is Duitschland en Italië niet aan de Middel landsche zeeconferentie zouden deelnemen. Durfde niet te bukken Voelde zich een oude man hoewel pas 31 jaar Fietst nu iederen dag 40 K.M. „Hoewel ik pas 31 ben, voelde ik mij eenigen tijd geleden als een ouden man, Als ik mij bukte verging ik van de pijn als ik weer opkwam. Op aanraden van ver schillende kennissen nam ik een proef met Kruschen Salts en bemerkte dat de rheu- matische pijn inderdaad verdween, terwijl ik mij in ieder opzicht betei voelde. Nu fiets ik iederen dag 40 K.M. om van en naar mijn werk te komen, maar neem dan ook geregeld de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts." S. V. C. Wanneer Uw inwendige organen niet naar behooren functionneeren, kunnen rheumatische pijnen en een algeheel onwel voelen niet uitblijven. De dagelijksche dosis Kruschen zorgt voor geregelde werking Uwer inwendige organen. Binnen korten tijd zullen rheumatische pijnen e.d. ver dwenen zijn en voelt U zich weer jong en levenslustig. Kruschen Salts is verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten 0.40. 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op hef etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntrce Handels Mij., A'dam, voorkomt. (Adv.) it aanvankelijk aanvaarde ontwerp, dat door de afwezigheid der beide mogend heden is vervallen, voorzag in inschrijving van alle duikbooten in de Middellandsche Zee, afbakening van zones buiten de scheep vaartwegen en achtervolging van alle duik booten, die buiten de geoorloofde zones zouden worden gezien Deze maatregelen kunnen zonder Duitschland en Italië ni it worden toegepast. Daar ook het convooistelsel In beginsel veroordeeld wordt, schijnt de uitbreiding van het aantal oorlogsschepen, dat belast is met de verdediging der koopvaarders, de eenige praetische oplossing te zijn. Dit systeem wordt reeds toegepast, maar men gelooft, dat de conferentie de doelmatig heid ervan zal versterken: de oorlogsvloten zullen dan de koopvaardijschepen van elke nationaliteit beschermen, hetgeen niet al leen de taak van Frankrijk en Engeland maar die van alle onderteekenaars van de acte zal zijn. Engeland en Frankrijk zijn het er echter over eens, dat elke anti-fascistische oriën tatie door 't technisch karakter der bespre kingen moet worden weggenomen Het is dus mogelijk, dat het Fransch-Engelsche technische plan. wanneer het eenmaal door de conferentie zal zijn aangenomen voor werp van onmiddellijke onderhandeling Rome zal uitmaken. Rome's houding De Italiaansche regeering zal, naar In wel ingelichte kringen verluidt, niet antwoor- den op de tweede Sovjet-Russische nita Ook eventueele verdere Sovjet-Russische nota's over hetzelfde onderwerp zouden door Italië stilzwijgend repasseerd worden Tegelijkertijd wordt erop gewezen, dat Italië zich gedwongen zou kunnen zien. de mogelijkheid van zijn deelnemine aan de a.s. werkzaamheden der niet-inmengings commissie aan een nieuw onderzoek te on derwerpen. ingeval Sovjet Rusland voor 't bijeenkomen der commissie een soortgelijke manoeuvre zou ondernemen als voor het bijeenroepen van de conferentie van Nyon. De conferentie een mislukking? De „Giornale d'Italia" schrijft, dat de con ferentie van Nyon door de afwezigheid van Duitschland en Italië van tevoren tot mis lukking gedoemd is. Italië weigert echter zijn medewerking niet, want het is bereid tot bespreking der vraagstukken in de Lon densche commissie. Dit bewijs, aldus het blad. dat Italië geen gehniik hpeff eemaakt van het incident met Rusland om zich te onttrekken. De groote mogendheden behooren er zich evenwel rekenschap van te geven, dat samenwerking tusschen de politiek van het beschaafde Europa en de on verantwoordelijke Russische politiek on mogelijk is. Guido Schmidt te Berlijn Bezoek aan Goering De Oostenrijksche staatssecretaris voor buitenlandsche zaken Guido Schmidt, heeft twee dagen te Berlijn vertoefd en op diens uitnoodiging een bezoek aan Her mann Goering gebracht. Daarbij bestohd gelegenheid tot een vriendschappelijke gedachtenwisseling over den algemeenen toestand en de betrekkin gen tusschen de beide Duitsche staten, die in hartelijken geest verliep. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Onderhandelingen over Catalonië? Naar Havas uit Biarritz bericht, zouden aldaar drie Catalanen, wier namen niet be kend zijn geworden, besprekingen hebben gevoerd met vertegenwoordigers van Fran co over de capitulatie van Catalonië. De besprekingen hadden evenwel geen resul taat: naar verluidt zullen zij binnenkort .orden herval Britsch schip opgebracht Het Britsche s.s. „Stanwold" is In de Spaansche territoriale wateren door een na tionalistische torpedoboot aangehouden en opgebracht. De Britsche regeering zal hier tegen geen stappen ondernemen, daar het schip, door zich 111 de territoriale wateren te begeven, zich vrijwillig heeft blootgesteld aan het gevaar, waarvoor de Engelsehe re geering herhaaldelijk gewaarschuwd heeft Men deelt nog mede, dat een Engelsch oorlogsschip zasr, hoe de „Stanwold" werd opgebracht, zonder tusschen beiden te ko men. Het schip had overigens ook geen recht op assistentie. Het Britsche s.s. „Molton", dat door de nationalisten zal worden vrijgegeven, zal niet uit Spanje kunnen vertrekken, alvo rens zekere kosten, die sedert de aanhou ding werden gemaakt, betaald zijn. CHINEESCHE LUCHTRAIDS BOVEN SHANGHAI Zendt Rusland wapens en vliegtuigen De woordvoerder van de Japansche am bassade te Nanking heeft op een desbetref fende vraag verklaard, da*, het gebied in den driehoek ShanghaiHangtsjau—-Nau king voor het verkeer van eiken aard ge vaarlijk moet worden reschouwd, daar Je Japanners alle verkeersmiddelen zonder on derscheid zullen aanvallen De Japanscnc autoriteiten zijn echter bereid, verzoekon van buitenlanders, die door dit gebied moe ten reizen, in gunstige- overweging te nem >a en maatregelen voor hun veiligheid te no men. Hetzelfde geldt ook voor vluchtelin gentreinen, die echter slechts dan als zoo danig erkPnd kunnen worden, wanneer on omstootelijk vaststaat, dat de treinen uit sluitend vluchtelingen vervoeren. Internationale conoessle onder vuur Chineesche luchtraids hehben te Shanghai de internationale concessie in spanning ge houden tot laat in den nacht De Chineesche piloten daalden boven de Japansche oorlogs schepen, die in de Wangpoe liggen en bo s.ookten ze met bommen. Een der bommen vie' op een Britsche opslagplaats, waardoor een brand ontstond, die een schade van naar schatting een half millioen dollars aan richtte. De bloedigste strijd werd geleverd, toen de Chineezen en de Japanners in een han-1 gimeen raakten tusschen de Jnekongwe.rl en de renbaan „Het Verre Oosten". De Chineezen verklaren, dat zij de Japan nors aanvankelijk hadden teruggedrongen teen zij echter verder oprukten en ongedek kwamen de mnrch^'-on <rtw«n scire oorlogsschepen een reeks granaten al op de Chineesche gelederen, zoodat zij ge dwongen werden naar hun oorspronkelijke stellingen terug te keeren. Roode hulp voor China? Van Japansche zijde wordt gemeld, dal een trein, bestaande uit honderd Sovjet-Hus sische vrachtauto's, geladen met vliegtuigen eii ander oorlogsmateriaal, te Sian. de hoofd stad van de provincie Sjensi. is aangekomen waarheen de Nanking-regeering, naar het schijnt, het hoofdkwartier van de lucht macht heeft verplaatst. Volgens hetzelfde bericht zouden Sovjet- Russische instructeurs te Sian Chineesche vliegers opleiden. Amerika wenscht oorlog te vermijden In een officieele verklaring omtrent de bescherming van Amerikaansche staatson derdanen in het buitenland wordt o.m. ge zegd, dat de regeering der Vereen. Staten, alleen als het Amerikaansche volk bereid is efm groote oorlog te voeren, In staat is. de veiligheid van de Amerikaansche staats- onderdanen en eigendommen alsook van de Amerikaansche scheepvaart in de Middel landsche Zee en in China te garandeeren. De Amerikaansche regeering is evenwel DE RIJKSPARTIJDAG TE NEURENBERG Goebbels over het communisme Op het Neurenbergsche partij-congres heeft Goebbels een rede gehouden, waar in hij betoogde, dat in Spanje de beslissing moet vallen tusschen bolsjewisme, d.w z. vernietiging en anarchie eenerzijds en ge zag, d.w.z. orde en opbouw anderzijds. De Komintern, aldus Goebbels, wordt niet moede, de openbare meening der wereld te doen gelooven, dat de nationale beweging in Spanje een militaire opstand Is van re- aciionnaire generaals, waartegen het Spaan sche volk als één man gekant is. De waai^ beid daarentegen is, dat deze beweging een uiting van noodweer is tegen den opstand der communistische partij in Spanje, die 'n Juni 1936 ontketend had moeten worden, doch tot' Augustus 1936 is uitgesteld. Na een historisch overzicht te hebben ge geven van de gebeurtenissen In Spanje van 1919 tot 1936. vervolgde Goebbels: Deze simpele data bewijzen, dat de plan nen der Komintern op het punt stonden te slagen, hetgeen op het laatste oogenblik door de activiteit van één man is verhin derd Daaruit moet de politieke conclusie orden getrokken, dat de commissie te Va lencia geen regeering. doch hel uitvoerend comité der bolsjewistische organisatie it, die nog een deel van Spanje bezet houdt. Spr. noemt het absurd. Duitschland ve verwijten, dat het van plan ls het nationaal- socialisme in Spanje in te voeren of deelen van het Spaansche grondgebied te annexee- ren Het kan echter niet dulden, dat de com munistische internationale zich in V" Europa een nieuwe operatiebasis verzekert. an waaruit de kiem der bolsjewistische wereldrevolutie des te doeltreffender en met les te meer gevaar in Europa kan worden erspreid. F.r behoeft, aldus Goebbels. niet aan ee- twijfeld te worden, dat de roode opstand in Spanje slechts een deel vormt van de door Moskou beoogde wereldrevolutie. Om dezelfde redenen heeft de Komintern in de jaren 1918 rot 1921 haar toevlucht genomen tot het middel der interventie-oorlogen te gen Armenië. Estland, Finland, Letland, Georgie. Mongolië en Polen, heeft zij sedert 1924 groote stukken van China ver overd en gaat zij in 1936 tor militaire inter ventie in Spanje over. Goebbels wees er vervolgens op, dat het nationaal-socialisme en het fascisme, die tegen het bolsjewistische gevaar strijden, betiteld worden als imperialistische expan- siepoeingen van Duitschland of Italië, en daarom, zoo zeide hij. zij er nog eens met allen nadruk op gewezen, dat wij nooit van plan geweest zijn. of het plan zouden kun nen opvatten, het nationaal-socialisme rot exportwaar te maken. Het banditisme op den Balkan Een groote belooning is uitgeloofd voor het dood of levend overleveren aan de auto riteiten van twee beruchte Joego-Slavische bandieten, die een boerenvrouw laaghartig hebben vermoord. De vrouw was het veer tiende Machtoffer van den moordlust der schurken. De leider der bandieten Is Jorgovan Mihailovitch. d9 schrik van het Donji Mila- novata-district van Oostelijk Joego-Slavië. De boerenvrouw, die zoo pas werd ver moord, heette Draga Trailovitch. De ban dieten waren haar huis binnengedrongen, toen zij daar alleen was met haar twee Heine jongens. Zij gelastten haar, een maal voor hen gereed te niaken. Omdat de vrouw het eten niet gauw ge noeg binnenbracht, trad één der bandieten de keuken binnen en schoot haar dood. Toen zij het huis verlieten ontmoetten zij den man van de vermoorde vrouw. Jorgo van had de onrnenschelijke brutaliteit, hem een foto van zichzelf te geven en hem te sommeeren. aan de politie te gaan vertellen wie de moordenaar van zijn vrouw was. ervan overtuigd, dat het volk geen oorlog wenscht. Wanneer de Amerikaansche marine en hfit Amerikaansche leger ter bescherming van de belangen der Vereen. Staten in genoemde gebieden zouden worden gemobiliseerd, zou den de uitgaven daarvoor meer dan de helft van de staatsinkomsten verslinden. De aanleiding tot deze verklaring vormt waarschijnlijk de critiek, welke in het gehee le land is uitgeoefend op Roosevelts eisch, dat alle Amerikaansche staatsonder danen China zullen verlaten. Treedt minister Schacht af? 4 In Berlijn gaan geruchten, dat dr. Schacht binnenkort zou aftreden als minister van economische zaken, doch dat hij president van de Rijksbank zou blijven. De samenvoeging van beide functies zou op den duur te inspannend blijken voor één persoon. Schacht was op 2 Augustus 1934 tot rijks minister voor economische zaken benoemd. Het desbetreffend benoemingsdecreet was het laatste, door president von Hindenburg op zijn sterfbed geteekend. Sinds de benoeming van Goering als com- missaris voor het vierjarenplan was de taak van Schacht aanzienlijk ingekrompen. Hij vertegenwoordigde in den boezem van het kabinet de gematigde richting en aar zelde nimmer tegen de radicale tendenzen van zekere nazi-kringen te waarschuwen. GEMENGD NIEUWS Vrachtauto's op elkaar gebotst Een doode, twee zwaar gewonden Gisteravond zijn tusschen de gemeenten Gooreind en Wuest wezel in België bij de Nederlandsche grens, twee Neder- landsche vrachtauto's met elkander in bot sing gekomen. De eene vrachtauto was in gericht voor vleeschtransport en kwam uit de richting Antwerpen; de ander had een lading haring en kwam uit Nederland naar Antwerpen toe. De gevolgen van de botsing waren vle selijk. De auto met de lading haring vloog in brand en werd door de vlammen vrijwel totaal vernield. De chauffeur bekwam vrij ernstige brandwonden. Nog erger was het gesteld met de inzitten den van de vleeschanto. De heer J. Bey- mans, die naast den chauffeur zat. werd vrijwel op slag gedood, terwijl de chauffeur ernstige verwondingen bekwam. Het slacht offer, de heer Beymans. was te Breu kelen woonachtig. Een onderzoek wordt ingesteld. g-ClU C^ncl— ^cJ^nclitScl q a <st.ei zij/ >°"9 Die kennen de kwaliteit, weten wat ze willen nabootsing en wat echte Goalpara is en laten beseffen hoe werkelijke thee wel smaken kan. en zijr als theekenners niet vatbaar voor I zich niet van de -Wijs brengen. Maar hoe vele j Tot hen zeggen wij, vraagt Uw winkelier eens de göedkooper en toch dezelfde, zij weten wat duizenden drinken dagelijks thee zonder te echte Goalpara in gesoldeerde loodverpakking. MELANGE 38 Cl> PER ONS. (^r3cn5 po.nd5/ kistje ca. 20 êtp. Gesel. Oranje-Pecco 34 cent per ons1.pondvoordeel.gèr Indien Uw winkelier geen echte Goalpara loodverp. heeft schrijve .U rechtstreeks aan de Imp. Sweers H. Mij, Heerengracht 451 - Amsterdam - Postgiro 18735 Door K. NO.REL (25 Toen Burgemeester Vesterman deze vrijbrief aan Buiskes overreikte, heeft hij hem op de laatste overweging gewezen, en met een honingzoet lachje gezegd: „Dat kunnen wij toch naar waarheid getuigen, nietwaar Buiskes?" „Jawel"', heeft Buiskes daarop geantwoord, maar zijn stem was schor, en bij heeft na deze ontmoeting niet hetzelfde triumfeerende gevoel gehad als na het bezoek dat .Vester man destijds in zijn woning had gebracht. Die avond beeft Buiskes nagedacht over de voorbijgegane jaren. Over het optreden van Kooltuyn; over de reis naar Den Haag, over de periode van omgang met Andries Dirksz. Dat waren betere tijden. Toen was hij vroolijk en rustig. Hij wist zich in alles in de hand van zijn hemelschen Vader. Nu zoekt hij maar het liefst rust in zijn werk. 's Morgens, nog eer er iemand aan de havens te vinden is. zwerft hij al langs de kaden om bij zijn schepen te zien, en 's avonds zit hij uren achtereen bij een stille kaarsvlam op zijn kantoor te werken. Als hij eindelijk heel laat naar huis terugkeert, zich voorlich tend met een kleine lantaarn, ontmoet hij zelden iemand anders dan de nachtwacht. Zijn vrouw klaagt, dat hij haar verwaarloost, dat hij zoo gejaagd is, en dat zijn gedachten alleen maar cirkelen om zijn zaken Nu staat hij hier in de grauwte van de wintermorgen, ter wijl de oostenwind zijn wangen snijdt en hij zijn voeten stampen moet om warm te blijven, het vertrek van de vluch telingen gade te slaan. Dit volk gaat. hij blijft. Zij gaan gevaren, ontberingen en armoede tegen. Hij zal veilig zijn en heeft aan niets gebrek. Een onbehaaglijk gevoel kruipt bij Buiskes omhoog. Hij voelt zich achterstaan bij deze vluchtelingen. Hun hart is zuiver, hun geweten onbevlekt. Zij strijden en lijden om Christus' wil. Hij voelt zichzelf een lafaard. Jan Derksz komt op hem toe. Het verdroogde appelen gezichtje van den klerk, anders rood, is nu grauw van de kou. Hij loopt moeilijk op zijn platvoeten. „Heer Buiskes, God zegene u'\ zegt hij, terwijl hij zijn baas de hand drukt. „Ik hoop dat het goed gaat met de zaak en met u en met den ouden heer en de vrouwen". Er staan tranen in de oogen van het mannetje. „Dag Jan, je hebt de zaak trouw gediend. Ik dank je". Buiskes drukt de smalle hand van het boekhoudertje stevig en lang. „Het wordt een zware reis voor Je, jongen", laat hij er op volgen. „God zal ons bijstaan. Heer Buiskes", antwoordt Jan Derksz rustig. „Dat we elkander nog maar eens weer mogen zien, Jan". „Dat hoop ik ook, hierof boven" antwoordt Jan Derksz ernstig. „Ja Jan!" Buiskes draait zich gehaast om. Niemand hoeft zijn ontroering te zien. Jan Derksz staart op zijn rug en mompelt: „Hij heelt het niet best tegenwoordig: hij heeft het misschien zwaarder dan wij. Maar wij zijn hem niet kwijt, want God laat hem niet los". Daar gaat de karavaan. Voorop de gidsen, mannen met stokken en touwen, die de tocht wel vaker ondernomen hebben. Daarachter de paardesleden en dan de heele tros der karavaan. Hij wordt gesloten door jongelui, die op moeten vangen wat uitvallen zou. Eén hoop ellende lijkt het. Jan Derksz strompelt in de achterhoede: hij kijkt nog om, steekt zijn stok op om te groeten. Daar struikelt hij over een puntig schotsje. Valt hij? Neen, hij weet zich nog te steunen op zijn sok. Nu loopt hij weer. gebogen, plomp zijn platte voeten plantend. Zoo moet hij twintig mijl loopen op glad en puntig ijs. Buiskes oogt hem lang na, met medelijden en bewondering tegelijk. Arme, dappere kerel; je bent gelukkiger dan ik. Jan Derksz is nu opgelost in de stoet. De vluchtelingen zijn een donkere vlek geworden op de witte zee. De zon Is boven de kim gekomen. Rond en blinkend staat de roode bal op de scherpe einder, en de ballingen gaan op haar toe. Nu zijn de vluchtelingen in een woestijn van ijs en sneeuw, maar ze gaan de zón tegemoet! Buiskes wendt zich. Met loome schreden wandelt hij naar zijn kantoor. Huiverend gaat hij voor de open haard staan, schopt een eiken blok verder in het vuur, zoodat de vlammen knetteren en de warmte hem tegenstraalt. Dan schudt hij zich alsof hij een last van zijn schouders af wil werpen, beklimt zijn kruk en buigt zich over de lessenaar. Werken maar, dat is het beste middel om het daarbinnen te doen zwijgen. HOOFDSTUK XIII Er zit tegenwoordig wel muziek in de handel al gaat niet alles van een leien dakje. In Antwerpen heeft de handel het heele jaar stil gelegen en scheepvaart is er bijgevolg bitter weinig op de Schelde. Er zijn in Vlaanderen. Holland en Zeeland heel wat be drijven stopgezet omdat hun eigenaars de wijk genomen heb ben naar Engeland of Duitschland. Maar dit heeft juist een levendiger scheepvaartverkeer op de Engelsehe. de Schotsche en de Duitsche havens tengevolge gehad, en een redelijk aan deel van het vrachtvervoer, dat anders Antwerpsche reeders hadden, valt nu aan Holland toe. Er is vrij veel molest-risico verbonden aan de vaart. In de havens van het Zuiden kan de schepen van alles overkomen. Niemand weet wat Alva in zijn hoofd haalt, en of het grauw niet weer aan het plunderen zal slaan. De Duinkerker kapers zitten ook voortdurend op de kust. Maar de vrachten zijn navenant gestegen. Men moet wat wagen, maar als zoo'n waagstuk slaagt, dan brengt het goed geld op. De ondernemingen van Buiskes zijn dit jaar allemaal ge slaagd. en als de reeder de uitkomsten van dit seizoen bekijkt dan kan hij roemen in zegeningen, die des te sterker uitkomen omdat zoovelen in de druk zijn geraakt. Zegeningen?Zijn dit zegeningen? vraagt Buiskes zfcK af als hij zijn grootboek voor zich heeft. Of is de winst, de ik gemaakt heb. gegaan ten koste van mijn overtuiging, van mijn geloof? Is het zoo'n soort verradersloon? [(Wordt vervolgd.)]

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2