Congres van het Internationaal Christelijk Vakverbond Nieuwe Indische Staatsleening WEK DE GAL IN UW LEVER OP WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1937 DERDE BLAD PAG. 9 Besproken wordt het vraag stuk van de menschelijke persoonlijkheid (Van onzen eigen verslaggever) PARIJS, 6 September 1937. EDENAVOND werd het 7de Congres van het Internationaal Christelijk Vakverbond door den heer H. P a u w e 1 s, voorzitter van de confederatie van Christelijke syn dicaten in België en vice-president van de Internationale Confederatie, geopend met een rede, waarin hij woorden van welkom tot de aanwe-. zigen richtte. De toestand is sinds het vorig congres voor het Christelijk Vakverbond verbeterd e zijn meer mogelijkheden voor uitbreiding, met name overzee. De heer Pauwels zegt, dat dan ook op dit congres voorstellen inzake de propaganda in andere landen besproken zullen worden. De vrijheid, de democratie en de vakbewe ging. de Christelijke in het bijzonder, moeten worden verdedigd. Tegenwoordig vergeet maar al te vaak de beteekenis van de r schelijke persoonlijkheid. Spr. herinnert de huidige twee ideologieën, welke op het cogenblik om den voorrang strijden. Het onderwerp van dit congres is kenmerkend voor de Christelijke vak beweging. Gesproken zal immers wor den over de menschelijke persoonlijk heid. Voor de toekomst wordt de hoop uitgesproken, dat deze Christelijke ge dachte weer zal domineeren. Daarop heeft de voorzitter van het Fran- sche Christelijk Vakverbond, de heer M. J. Zirnheld, de aanwezigen in Frankrijk en in Parijs een hartelijk welkom toegeroepen. Er zijn ongeveer 350 afgevaardigden, be- hoorend tot acht verschillende landen, waar onder verschillende Nederlanders. De heer J. Haas uit Zwitserland, voorzit ter van de Protestantsch-Christelijke Arbei- dersintennationale, toonde daarop in een korte rede aan, hoe thans, bij het luwen van de crisis, blijkt, dat de houding van de Christelijke arbeidersgemeenschap juist is geweest, doordat ze de waarde van den mensch steeds heeft erkend. Het Jaarverslag spreking van het jaarverslag, uitge bracht door den secretaris-generaal den heer P. J. Serrarens. Dit verslag en de daarop volgen de discussie, heb ben beide doel: de positie van het oogen- blik te bepalen. In dit verslag werd er om. gewezen, dat het P. I. S. Serrarens ^edexOal niet ai- maar toeneemt. En in Frankrijk, waar de commumistisch- socialistische golf zich over het land heeft uitgestort en dreigde alles te overstroomen, wat de arbeiders nog restte van de vriiheid. om den vorm en den grondslag van hun eigen vakvereenigingen te bepalen, zijn de christelijke vakbonden erim geslaagd, tegen den stroom op te roeien, zij hebben hun le dental kunnen vervijfvoudigen en hun positie is zoozeer versterkt in het land, dat zelfs de socialistische meerderheidsbeweging, die tot nu toe te verwaand is om ze aan te kijken, toch ten slotte bereid is, ze te erkennen. In België, Nederland, Zwitserland, Tsje- choslowakije, om deze landen te noemen, stijgt de invloed en het gezag van de christe lijke vakbeweging. Van den anderen kant is de economische opleving duidelijk genoeg geworden, om de angst, die in sommige landen de massa begon te beheerschen en die tot de dictatuur kan leiden, te doen verdwijnen; de werkloosheid vermindert en de hoop herleeft. Dat alles schept een atmospheer, die gunstig is voor de vakbeweging in het algemeen en daarmee ook voor de christelijke vakbeweging. Morgenmiddag wordt het congres ontvan gen door het Parijsche gemeentebestuur; morgens bezoekt kardinaal Verdier, aartsbisschop van Parijs, de vergadering, ter wijl Woensdag het Fransche Vakverbond tocht door de stad aanbiedt PARIJS, 7 September 1937. De morgenvergadering, althans ten deele, werd bijgewoond niet slechts door kardinaal erdicr. aartsbisschop van Parijs, doch ..enzeer door den heer N. Buttler, direc teur van het internationaal arbeidsbureau te Genève. In zijn woord van welkom tot den aarts bisschop heeft de voorzitter de heer H. we 1 s, kardinaal Verdier dank ge bracht voor hetgeen hij deed voor de arbei ders. Steeds heeft hij blijk gegeven van zijn belangstelling voor het geestelijk en stoffe lijk welzijn der werknemers. In zijn antwoord heeft de kardinaal mede gedeeld, hoe hij kennis heeft gemaakt met de problemen van het sociale leven en hoe hij daardoor de arbeiders beter heeft leeren kennen. Steeds streeft spreker ernaar, menschen tot de christelijke vakbeweging te voeren. De zaal is stemmig versierd met de vlag gen der verschillende vertegenwoordigde naties. Van het Nederlandsch Christelijk Na tionaal Vakverbond zijn 28 leden aanwezis van den R.K. Bond 45, uit België 40, uit Frankrijk 85, uit Hongarije 3, uit Luxem burg 5, uit Oostenrijk 5, uit Tsjecho-Slowa- kije 7 en uit Zwitserland 17. Tezamen met een aantal leden van de Vakinternationale zijn 286 congresgangers. Hierna kwam in bespreking het referaat m Professor J. Maritain, hoogleer aar aan het Institut Catholique van Parijs, getiteld „De menschelijke persoonlijkheid in het algemeen". In dit referaat toont Prof. Maritain aan, dat de materialistische wereld- en levensbe schouwingen den mensah bij het vormen van gemeenschap niet tot gids kunnen dienen, omdat ze de eischen van den persoon niet tot hun recht kunnen laten komen en daardoor juist de natuur van de maatschappij niet kunnen begrijpen. Erkent men dit geestelijke en eeuwige element wel, dat erkent men tevens, dat er een drang in den persoon woont, om op grond van zijn verhevenste behoeften boven het leven en de eischen van alle gemeen schap te kunnen uitgaan. Dan echter kan de maatschappij tegelijkertijd worden opge bouwd in overeenstemming met de orde van haar eigen wezen; men heeft haar natuur Dr C. Beelcenkamp van maatschappij van personen begrepen eveneens ingezien, dat de mensch van nature tot maatschappelijkheid geneigd is. De menschelijke persoonlijkheid, met name de persoonlijkheid van den arbeider, in gezin en beroep. den mensch voorrang heeft voor het probleem der maatschappij en der cultuur. De moderne we reldbeschouwin gen, met name naal-socialisme ontkennen dat. Daarom is h< van groote betee kenis, dat de Chr. vakbeweging zich juist in dezen tijd nog weer eens bezint op de waarde van de mensóhëlijke persoonlijkheid. In Rusland van tegenwoordig heeft de per soonlijkheid slechts waarde, in zooverre zij haar nuttigheid bewijst bij de uitoefening van de maatschappelijke functie. Spr. schetst ii dit verband uitvoerig de beteekenis van het stachanovisme, waardoor de productie capaciteit van den Russischen arbeider wordt opgevoerd tot ongekende hoogte, door meteen de waarde van den enkelen mensch slechts materialistisch bepaald wordt. Het huwelijks- en gezinsleven is in de Sovjet-republieken weggerationaliseerd. De opvoeding gebeurt volkomen onpersoonlijk, buiten gezinsverband, van staatswege. Schijnbaar hecht het fascisme meer waar de aan het gezinsleven dan het communisme. Men denke aan de huwelijkspremies, aan het thans wettelijk geregelde gezinsloon e.d. Spr. meende echter te kunnen aantoonen, dat het fascisme de ideologie van groot-Italië prevaleert boven de erkenning van de waarde van den enkelen mensch. Men houdt het gezin in stand, niet om zich zelfs wil. maat als kweekplaats van de toekomstige genera tie. De maatregelen inzake gezinsloon en kin dertoeslag zijn derhalve slechts elementen van demografische politiek. Wat het beroepsleven betreft, daar is de vrijheid tot het uiterste ingeperkt; ja zelfs illusoir geworden. Overeenkomstige verschijnselen kan men in het Derde Rijk aantreffen. Als Hitier het over persoonlijkheid heeft, denkt hij aan den Uebermensch. Het nationaal-socialisme moet principieel de vrije ontwikkeling der men schelijke persoonlijkheid in gezins- en be roepsleven tegengaan, en doet dat door tal van maatregelen dan ook metterdaad. Welke houding moet nu de Chr. vakbewe ging aannemen tegenover deze symptomen? Door het probleem van de mensche lijke persoonlijkheid aan de orde te stellen, wil dit congres niet vervallen in de fout van het humanisme, dat den mensch ten troon verheft. Het ver werpt echter evenzeer het alternatief: individualisme óf socialisme. Bavinck heeft ergens gezegd, dat het Rijk Gods de verzoening is van individualisme en socialisme, de vervulling van beider waar heid. Onze taak is, dat Rijk te zoeken. De H. Schrift geeft daaromtrent richtlijnen. Zoowel in gezin als beroep dient de erkenning van de goddelijke souverei- niteit als basis genomen te worden. Dan alleen is er waarborg, dat de verhou dingen zuiver blijven en dat het even wicht tusschen individu en gemeen schap gehandhaafd kan worden. Od grond van onze levensbeschouwing eischen wij erkenning'van het recht der per soonlijkheid. De overheid onthoude zich van het nemen van zoodanige maatregelen, die de vrije ontplooiing der maatschappelijke krach ten in den weg staan, en wat het beróèps- leven betreft, worde door de overheid sanctie verleend aan de vrije rechtsvorming door organische verbanden. Erkenning van de be roepsgemeenschap is een van de beste waar borgen voor den opbloei der persoonlijkheid in het bedrijfsleven, gelijk het gezinsverband zulk een waarborg geeft voor de persoonlijk heid in het gezin. Spr. besloot met de beantwoording van de vraag, wat wij in de practijk van het derne leven aan de hierboven ontwikkelde christelijke beginselen hebben en hoe ze ge realiseerd kunnen worden. Dr. A. F r e n k 1 e r uit Reichenberg ii Tsjeeho-Slovakije, behandelde als derde re ferent de menschelijke persoonlijkheid en de groote collectieven (klasse, ras, natie) Er kan geen vrijheid in den totalitairen staat zijn. Totaliteit en vrijheid sluiten elkan der uit. Door de overdreven vrijheid van het liberalisme werd een reactie teweeggebracht; de totale vrijheid leidde tot een totale ge meenschap, tot een totale collectiviteit. De maatschappij verliest haar natuurlijke orde, alles wordt gericht op één gemeenschap, de hiërarchie der waarden gaat verloreni: plaats van een hiërarchische ordening dei- waarden, een hiërarchie van gemeenschap pen, komt een van boven opgelegde dwang, die de individuen aaneensluit: de totale col lectiviteit. En de wil van deze collectiviteit wordt religie. Tegenover dit alles staat de christelijke sociale orde. Deze ziet den mensch, zooais hij werkelijk is: een wezen uit ziel en lichaam, dat tegelijkertijd in het rijk G;ods en op deze wereld staat, een vrije persoonlijkheid, uit vrijen wil ingeschakeld in de gemeenschappen van gezin, beroep, volk, staat en Kerk, den mensch, die zelf werken moet, zelf verant woordelijkheid moet dragen, den door Gods wet gebonden, verlosten, vrijen mensch. Economie en Financiën Uitgifte van f 912.050.000. 3 pet. obligaties tegen 96lA Inschrijving staat 17 September a.s. open Geen „gestaffelde rente" Het gebouw, waarin de Intern. Chr. Vakbeweging in Parijs vergadert. CHR. JONGE BOEREN- EN TUINDERSBOND De algemeene vergadering Onder presidium van rar W. R i p, van Den Haag, werd heden in „Amicitia" te A mersfoort de jaarlijksche algemeene ,verga-Jering gehouden van den Bond van Chr. Jonge Boeren- en Tuindex-sorganisaties in Nederland. De voorzitter opende hedenmorgen om half elf de vergadering op gebruikelijke wijze en sprak een kort openingswoord. Daarin herinnerde spr. allereerst aan de oprichting van den hond in het najaar ,Van 1931. Toen be stonden, over het geheele land ver spreid, slechts en kele plaatselijke afdeelingen. En thans bezit dc hond meer dan honderd afdeelin gen en is in bijna elke provincie een provinciale afdee- ling gevestigd. Er bestaat echter nog al verschil in ac tiviteit tusschen de verschillende plaatsel. en iprov. afdeelingen. In de naaste toekomst zullen tengevolge van den verderen groei van den Jongerenbond de Prov. afdeelingen een be langrijke plaats moeten innemen. Er moet gestreefd worden naar goede werkverdee- ling en decentralisatie. Vooral naar binnen moet de organisatie versterkt en verdient worden. Doch ook dit zal gelukken, indien 'de Prot. Chr. boeren- en tuindersjeugd steeds meer den plicht gaat gevoelen de Chr. jongerenorganisatie te steunen. Het beginsel dat dc bestudeering en bespreking van do maatschappelijke en economische vraagstuk ken geschiedt bij het licht van Gods Woord. Steeds duidelijker blijkt het ook in de prac tijk. aldus spr., dat neutraliteit hier niet be staanbaar is. Met de opwekking ook in het komende jaar alle krachten in te spannen voor den verderen groei van den bond, naar binnen en naar buiten besloot Mr. Rip Mr IV. Rip zijn openingswoord en verklaarde de verga dering voor geopend. Hierna kwamen de jaarverslagen van secr en penningm., de heeren J. II. ten Ca te, van Haarlo (Gem. Borculo) en J. W. F. Scholten te Lintelo, aan de orde. Ze werden goedgekeurd en de penningmeester werd van zijn beheer gedechargeerd. Mr. Rip en'de heer Ten Ca te werden als voorzitter en secretaris herkozen. Namens de commissie voor het werk ten plattenlande, bracht Mej. C. G. Sondern, van Breedenhock verslag uit, 'twelk eveneens goedgekeurd werd. Aan het einde van de morgenvergadering hield de heer J. Ver- kuijl uit Argentinië een causerie over de Hollandsche kolonie aldaar, waarna gepau zeerd werd. De Middagvergadering Te 2 uur ving de middagvergadering Nadat de afgevaardigden van enkele be vriende corporaties woorden van sympathie en gelukwensch gesproken hadden was het woord aan Dr. Ir. B. d e H 0 0 g h, van Win terswijk, om te refereeren over „De toekomst van onze jonge boeren en tuinders". Referaat Dr. Ir. B. de Hoogh Spr. wees er in zijn referaat op, dat het al moeilijker worden voor jonge boeren en tuinders om zich zelfstandig te vestigen geen crisisverschijnsel is, maar wel door de crisis wordt verscherpt. Inleider stond nu eerst stil bij de moge lijkheden tot plaatsing van den bevolkings groei van het platteland, waarbij hij er op wees dat in verband met het gelijk erfrecht voor alle kinderen volgens Nederlandsch recht de gemiddelde grootte der bedx-ijven daalt. Spr. toonde nader aan dat het aan tal landbouwers wel grooter is geworden, maar het aantal landarbeiders is afgeno men. De sterke intensiveering had alleen betrekking op de kapitaalsaanwending. Van de vei-dere splitsing, die tevens in vele streken een daling beneden de economische minimum grootte zou veroorzaken, kan dus voor de plaatsing van den bevolkingsgroei weinig worden verwacht. Een snellere ontginning kan er toe bijai-a- gen den groei der boereixbevolking uit de zandstreken iplaats te verschaffen. Ook de vei-betering van minderwaardige cultuur gronden, bijv. door drooglegging en ruilver kaveling, de indijking van polders, speciaal de droogmaking der Zuiderzee, kan bijdra gen tot vermiming van het expansiegebied der boerenbevolking. De regeering zal door voorlichting en goede organisatie de emigra tie, die langen tijd stilstond, kunnen stimu- en V zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding - -Jw voedsel niet vertJ h gassen in Uw lie anlsme wordt verg loom. U ziet alle Idelen zijn slechts stoelgang neemt de geheel herstelt. Een plai troffen middel om de gal te doen vloeien. Elscht Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. leeren. Al zullen al deze middelen niet toe reikend zijn, het laat zich aanzien dat de overgang naar andere beroepen, door de crisis eenigszins geremd, naarmate de econo mische opleving vooi'tschx-ijdt, weer zal toe nemen. Di-. de Hoogh heeft voorts practische en iprincipieele bezwai-en ontwikkeld tegen de door Prof. Dr. G. Minderhoud voorgestelde vestigingseischen voor landbouwers. Het ma ken van den landbouw tot een gesloten be- di-ijf zou ten plattelande groote onrust ver oorzaken. Nadat over dit refei-aat van gedachten gewisseld was. sprak de heer W. P. Cnos- s e n van Woerden, voorzitter van de Prov afdeeüng Utrecht van den Bond een opwek kend slotwoord, waarna de vergadering op gebraikelijke wijze werd gesloten. Hedenavond zal een excursie worden ge maakt naar een Amersfoortschen proeftuin, gevolgd door een autotocht door de om geving. Monument op de nieuwe Moerdijkbrug Geschenk van twaalf Kamers van Koophandel Op 16 September a.s. zal op de nieuwe Moerdijkbnig een monument worden onthuld, aangeboden door twaalf Kamers van Koop handel in Zuid-Holland en Brabant, die voor de totstandkoming van de brug zeer hebben geyverd. Dit monument zal bestaan in een bronzen reliefstuk, vervaardigd door den beeldhouwer F. J. v. H a 11. Oorspronkelijk was het de bedoeling, het aan te bieden tegelijk met de opening dei- brug, maar omstandigheden in de vervaardi ging ervan, noodzaakten tot uitstel. Nadat de Kamers van Koophandel van Rot terdam, Den Haag, Dordrecht en Breda reeds afzonderlijk, vanaf 1928 op den bouw van de brug hadden aangedrongen, vereenigd,en zich in Januari 1931 nog acht Kamers met de ge noemde, tot het benoemen van een comité van Actie, dat gedurig bij de regeering zijn stem liet hooren, o.a. toen er stemmen opgingen om de nieuwe verbinding Nooi-dZuid over Willemstad te doen loopen, en toen tolheffing op de nieuwe brug werd overwogen. Oud-Mi nister Gelissen verklaarde nog onlangs te Breda bij de opening van het nieuwe gebouw van de Kanier van Koophandel, dat de actie der Kamers de bouw van de Moerdijkbrug Heeft bespoedigd. Hun dank en waardeering vóór het gereedkomen der brag, hebben dê Kamers van Koophandel door het aanbieden van genoemd monument willen betoonen. Het monument is ruim zeven meter hoog en zal aan de Noordzijde van de brug worden aangebracht. Het bestaat uit een meer dan levensgroote juichende vrouwenfiguur; onder haar voeten ziet men de golven van het Hol- landsch Diep; een school visschen schiet er doorheen. De winden en regenvlagen blazen boven haar hoofd onder het door zon en ster ren aangeduide uitspansel. De omlijsting be staat uit de wapens der twaalf Kamers. Esther de Boer-Van Rijk f Gisteravond is te Amsterdam in den ouderdom van ruim 84 jaar, na een ziekbed van enkele weken, overleden Mevrouw Esther de Boei—v. Rijk. Met haar is een van Nedei-lands gx*ootsto actrices heen gegaan. Mevrouw de Boer—van Rijk heeft ruim 60 jaar het Nederlandsche tooneel gediend en tot voor enkele maanden bleef zij aan het werk. Zij is het meest bekend geworden met haar creatie van Kniertje, de bekende tra gische figuur uit Heijex-mans „Op Hoop van zegen". Mevrouw de Boei-—van Rijk was rid der in de orde van Oranje Nassau en ridder in de kroonorde van België. Da Nederland sche tooneehvereld verliest in haar een actrice van zeldzame begaafdheid en bui tengewone wex-kkracht. Het lang verwachte prospectus prospectus van de nieuwe Indische Staatsleening is thans verschenen. Op Vrijdag 17 September a.s. zal de in schrijving openstaan op de 3 pet. Nederlandsch-Indische Leening 1937 A groot nominaal 912.050.000,—, waarvan reeds een bedrag van 340.846.900.— bij openbare in stellingen is geplaatst. De koers van uitgifte bedraagt 96% pet. De lee ning is vrij van couponbelasting. De inschrijving geschiedt met recht van voorkeur voor houders van niet- uitgelote, per 18 October a.s. aflos baar gestelde schuldbewijzen der Ned.-Ind. Conversieleeningen 1934 en 1934 A, zoomede van de Ned.- Ind. leening 1934 (3e uitgifte). Be taaldag 18 October 1937. De nieuwe Indische Staatsleening wordt, evenals de vorige uitgiften voor Ned. Indie, gegarandeerd door Nederland. De schuld bewijzen aan toonder zijn grout ƒ1000, ouu en ƒ100. De leening is aflosbaar a pari, bi] uitloting, in ten hoogste 37 jaren, te begin nen 1 October 1938 tot een bedrag van ten minste ƒ24.650.000 's jaars. De inschrijving staat op 17 September open van des voor middags 9 tot des namiddags 4 uur, iv Nederland ten kantore van de N e d e r 1. Hand el-Mij N.V-, te Amsterdam, Rotter dam en 's-Gravenhage, de Ned. In d. Handelsbank N.V., te Amsterdam. Rótterdam en 's-Gravenhage, de Ne d. In d. Escompto-Mij N.V. te Amsterdam en 's-Gravenhage, de Amsterdamse he Bank N.V. te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gx*avenhage, het Bankierskantoor Van Lissa en Kan N.V. te 's-Graven hage, de Ban que de Paris et de" Pays-Bas te Amsterdam, De Twen. sche Bank N.V. te Amsterdam, Rotter dam en 's-Gravenhage, Heldring e" Pi er son te 's-Gravenhage, Hope C- te Amsterdam, de 1 n c a s s o-B ank N.V. te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, Li pp m an n, Rosenthal Co te Am- sterdam, R. Mees en Zoomen te Rotter dam en 's-Gravenhage, Pierson Co te Amsterdam, de Rotterdamsche Bank vereeniging N.V. te Amsterdam, Rot- tei'dam en 's-Gravenhage, Vermeer Co te Amsterdam, benevens bij den Agent van het Ministerie van Finan c i ën te Amsterdam, en in Nederlaimdsoh Indië ten kantore van: DeJavasche Bank te Batavia, de N d e r 1. H an d e 1-M ij N-V. te Batavia, de Ned. Ind, Handelsbank N.V. te Bata via, de Ned. Ind. Escompto-Mij N.V. te Batavia, en alle verdere vestigingen dier banken in Ned. Indië Het pielt beslecht Zoo is dan eindelijk het pleit beslecht en heeft de Minister van Financiën er de voor keur aan gegeven in de nieuwe Indische Staatsleening geen voorwaarden op te n9" men met betrekking tot de z.g.n- „gestaf felde rente". De nadeelen hiervan waren trouwens de laatste weken wel heed duide lijk in het licht gesteld en de conclusie was vrijwél algemeen deze, dat de belegger toch eventueel niet tegen kapitaalverlies met be hulp van „goocheltoeren" als deze kan den gevrijwaard. Het is dus een „doodgewone" 3 Staats leening geworden, welke met een niet on aanzienlijk disagio wordt uitgegeven. Intusschcn gaat het hier om de uitgifte van een der grootste conversieleeningen, welke Indië. en ook Nederland, heeft aan schouwd. Drie jaar geleden, in het voorjaar van 1934, werd de groote 4 Nederlandscne staatsleening uitgegeven ten bedrage van ƒ900 millioen. Deze ging er destijds met vlag en wimpel door: 84 van de houders der oude stukken stemde in renteverlaging en vertraagde aflossing toe. Daarnaast werd door vrije inschrijving ruim 155 millioen vei-kregen, zoodat ten slotte voor goed 903 millioen werd ingeschreven. De huidige Indische uitgifte is dus no; iets grooter. Dat deze leening tegen 3 kan worden geëmitteerd, bewijst hoe snel oe laatste jaren en vooral sinds de de preciatie het rentedalingsproces is voort geschreden. Van de nieuwe leening zal 340 millioen door de rijksfondsen worden over genomen, het overige bedTag, ca. ƒ570 mil lioen, wordt ter vrije inschrijving aan het publiek aangeboden, Het bedrag, dat door deze conversie-uit gifte jaarlijks als bezuiniging wordt ver kregen, beloopt oa. 9 millioen, een bedrag dat zeker niet te vei'smadlen is, ook al pro- UIT HET SOCIALE LEVEN Vacantie in de Textiel Wij lezen in de Chr. Textiel Arbet* Eindelijk is het zoover gekomen, dat ook de Twentsche textielarbeiders kunnen genie van eenige dagen vacantie met behoud loon. Reeds jaren is daarvoor door de vakorganisaties het pleit gevoerd, maar steeds bleek het niet mogelijk te zijn omtrent de vacantie met de werkgevers tot overeenstem ming te komen. In 1928 waren de werk gevers bereid betaalde vacantie te geven, echter onder voor-waarde, dat de daardoor verloren uren door overwerk moesten worden ingehaald. Deze voorwaarde was oorzaak, dat het voonstel der werkgevers door de ar beiders met meerderheid van 6temmen werd verworpen, met gevolg, dat daardoor voor- loopig de kans op vacantie verkeken was. Na voortdurende aandrang hebben thans de iër fabrikantenverenigingen in Twente zich bereid verklaard aan de arbeiders 2y2 dag vacantie met behoud van loon te geven. We zijn dankbaar, al is het maar 2% dag en geen week. zooals door ons gewenscht wordt, want met het toekennen van 2% dag is het principieele verzet, dat nog steeds by ver schillende werkgevesrs merkbaar was, gebro ken Er is thans een begin en de mogelijkheid bestaat voor verdere uitbouwing der regeling., fiteert Indië in ruime mate van de opleving die zich overal gelden doet Waarom Indië de voorkeur gekregen heeft bij deze convfersie-operatie is niet be kend. Ten gevolge van het disagio, waarmee de leening wordt uitgegeven, zal Indië een bedrag van ca. 30 millioen ter tafel moe ten brengen. Dit is geen bezwaar nu het' voordeel van de jaarlijksche rentebesparing zoo overwegend groot is. Bij de financiering zal in elk geval het moederland wel met' voorschotten bijspringen. Of het beleggend publiek d3ze uitgifte met vreugde zal ontvangen? Het valt tq betwijfelen, want een vermindering van ir»« komsten van om en nabij 25 „incasseert'* niemand gaarne. Daarom behoeft men ech*- ter aan het succes van de leening nog niet' te twijfelen- De macht van het getal zal do doorslag wel geven en er toe medewerken om de tegenzin tegen het 3 rentetype to doen overwinnen. In dit opzicht is het tee kenend, dat de beleggiogsmarkt allesbehalve flauw gestemd was, naarmate het tijdstip naderde van de officieel© aankondiging van deze uitgifte. Gister b.v. waren Staats fondsen vast gestemd, zoodat men zich naai-, het zidh laat aanzien wel in het onvermij delijke zal weten te schikken. Wat dit laatste betreft, heeft Indië da" wi'nid in de zeilen, nu de Laatste weken dp aandeelenmarkt gevoelige reacties onder gaat en het voor den serieuzen belegger Are! wat erg riskant wordt daar zijn geluk ta beproeven. Intusschen mag men met groote belangstelling het resultaat van deze emis sie tegemoet zien. Is zij een succes, dan zal een conversie van de 4 Nederlandsch© staatsschuld spoedig kunnen volgen. GROOTE BEDRIJVIGHEID IN ONZE INDUSTRIE Gegevens over tweede kwartaal 1937 De opleving in de scheepsbouw Groot aantal kustvaartuigen in bestelling De bedrijvigheid in onze industrie blijft zich als geheel genomen in op- waartsche richting bewegen, deelt het Centraal Bureau voor de Statistiek mecfe in haar rapport over den bedrijfs- toestand in het tweede kwartaal van 1937. Vooral in den scheepsbouw was rd© bedrijvigheid aanmerkelijk grooter dan een, jaar te voren. Volgens Lloyds register was op onze wer ven, wat zeeschelpen aangaat, eind Juni j.L in aanbouw plm. 188.000 bruto regieterton' (78 schepen), tegen op dat tijdstip een jaar, geleden plm. 148.000 ton (42) en eind Maarïi j.l. plm. 201.000 ton (75). Onder vorenbedoel de plm. 188.000 ton (78 schepen), waarvan plm. 35.600 (28) voor buitenlandsche- reke ning, zijn begrepen 51 motorschepen klei ner dan 2.000 ton, waarin zich afspiegelt het groote aantal kustvaartuigen dat voor Nederland en vooral ook voor buitenland sche rekening in bestelling is. Wat de werkgelegenheid betreft wordt aangestint, dat alleen reeds in li onderne mingen eind Juni 16.570 man werkten. d.ij plm. 6700 meer dan een jaar geleden. Wat de machinefabrikage betreft, ook dit bedrijf toont een beter beeld dan een jaar geleden. In de staalgieterijen heerschte een bevredigende bedrijvigheid. Volgens mede* deeling van het hoogovenbedrijf kwa men in het 2de kwartaal vraag en aanbod van raw Ijzer meer met elkander in even wicht, waardoor de markt een rustiger aan zien kreee. In het grootbedrijf der gloeilampen en radio-industrie steeg de pereo- neolsterkte van rond 13.900 eind Maart tot rond 15.000 eind Juni, tegen rond 12.400 eind Juni 1936. Ook in eenige fabrieken vani spoor- en tramwagens kon de per- soneelsterkte verder worden opgevoerd. In de katoenindustrie bleef d© werkgelegenheid op bevredigend peil. Intus- schen constateerde men bij verschillende weverijen, en ook wel voor enkele spinne rijen, dat de vraag verminderde. De wolindustrie had over het alge meen meer werk dan verleden jaar, wat niet wegneemt, dat de gang van zaken goed deels weinig bevredigend werd genoemd. In de schoenfabrieken was do' werkgelegenheid grooter dan een jaar gele den, doch in den loop van het kwartaal nam .deze niet onbelangrijk af, deels door 9eizoensinvloeden, deels als reactie op do groote productie na de depreciatie- In het bouwbedrijf was de werkge- legenheid minder ongunstig dan een jaar geleden, hetgeen o.m. het gevolg was van eenige gedeeltelijke opleving van den wo ningbouw (eind Jund plirn. 3.500 woningen' meer in uitvoering dan een jaar tevoren). In totaal vertoonde het bedrijf echter nog een weinig gunstig beeld. Anderdeels valt' te wijzen op de min of meer belangrijk© utiliteitswerken, waarvan er dit kwartaal weder een aantal in uitvoering kwam, ter wijl overigens het seizoen in sommige vak ken (zooals schilders) meer werkverruiming dan in het vorige jaar bracht Uiteraard miste de gedeeltelijke verbetering van den toestand in het bouwvak haar terugslag rui et op den gang van zaken in verschillen de andere industrieën (als steenfabri- cage, houtzagerijen. timmerfa brieken. enz.), al bleef de opleving oolc daar meestal nog van bescheiden omvangt CHR. KWEEKSCHOOL TE DORDRECHT 4 Emissie geslaagd De Rotterdamsche Boazbanüc N.V. en da Boazbank te Groningen, deelen mede, dat, wegens overteekening der leening, de gele genheid tot inschrijving op do 4 obliga- tieleening Vereeniging tot Stichting en In standhouding eener Christelijke Kweek school te Dordrecht, gesloten is. 3Va NED. IND. SPOORWEG-MIJ Belangrijke reductie op vrije inschrijvingen Naar wij van emittenten vernemen, werxf op de emissie van 3V- obligatiën Ned, Ind. Spoorweg-Mij zoodanig ingeschreven, dat bij do toewijzing op de vrije inschrijvin gen een belangrijke reductie moet worden' toegepast

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9