Koninginnedag in Leiden eving en Omg< WOENSDAG i SEPTEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Kinderspelen en sport- demonstraties Feestavond in de Stadsgehoorzaal Nadat gistermiddag de burgemeester op liet sportterrein aan den Zoeterwoudsche Singel het middagfeest van de Vereeniging „Koninginnedag"' met een korte toespraak geopend had tot zoover waren wij giste ren met ons verslag gekomen namens de kinderspelen, waaraan werd deelgenomen .door pijn. 800 schoolkinderen, een aanvang. Voor de meisjes waren deze spelen eier- .wedloop, wedloop op klompen, turfrapen en .waschophangen, voor de jongens hoepelwed strijd, stelvemvedloop, zakloonen en hinder niswedstrijd. Dank zij de medewerking van Graal-meisjes en padvinders liepen al deze wedstrijden, die gelijktijdig over het ge- heele terrein gehouden werden, vlot van stapel. Er deden zich aljerlei aardige too- neeltjes voor, die de aandacht gaande hiel den, zoodav het publiek, dat in grooten ge tale het terrein omzoomde, zich goed ver maakte. Een aardige attractie was de bal lonnenwedstrijd, waarvoor groote belang stelling bestond bij de kinderen. Telkens bij ongeveer honderd tegelijk werden de balon nen losgelaven, nadat de kinderen zich in het midden van het terrein in W-vorm had den opgesteld. Toen do kinderspelen beëindigd waren, werden door de Kath. Jeugdbeweging „De Kruisvaart" Romeinsche wagen-rennen ver toond, een bijzonder origineel en aardig nummer. Een zestal kruisvaarders stelden gezamenlijk paarden wagen en menner voor, .waarbij de menner op twee jongensruggen stond, welke „wagen" door drie paarden .werd voortgetrokken. Een aantal van deze wagens, die moeite hadden hun evenwicht te bewaren, hielden een wedloop tegen el kaar, waarbij de spannen nogal eens in el kaar rolden, maar waarbij ook mooie staal tjes van behendigheid te zien werden gege- Jven. De Voorzitter van „Koninginnedag' reikte aan den winnenden menner de stads- priflamme uiv. Vervolgens werden door leden van den Rijnlandschen turnkring, n.l. door de Chr. Gymnastiek-vereen. „Jahn" en door de Chr. Gymnastiek-vereen. „D.O.S.", alsmede door de R.-K. Sportvereen. „D.O.K.O.S. Gymnas tiek- en athletiek-demonstraties gegeven. Dit was voor het publiek het meest* attrac tieve gedeelte van het programma. De oefe ningen aan de rekstok, aan de brug, de knotsoefeningen, de vrije oefeningen, het veerplank-paardspringen, de 80 M. snelloop het vèrspringen en het polstokspringen, hef .waren alle nummers die de aandacht ge spannen hielden. De Vereenigingen gaven fraaie staaltjes van hun kunnen te zien en met applaus en toejuichingen gaf het pu bliek aan zijn dankbaarheid voor het ge- bodene uiting. Hei' middagfeest van de Vereeniging „Ko- hinginnedag"dat door talrijke gasten werd bijgewoond, w.o. behalve de burgemeester, de gemeente-secretaris Mr. Dr. C. E. van Strijen, de heer Baak, inspecteur van het L. O., overste van Mens, commandant van de Leidsche Burgerwacht en de heer W. v. d. Laan, voorziuter der 3 October-vereeniging. mag welgeslaagd worden genoemd. De orga nisatie, waarover de vorige maal geklaagd moest worden, was diimaal tot in de punt jes verzorgd, zoowel wat betreft den toe gang tot hef terrein, als wat aangaat het .verloop der feestelijkheden. Den heer C. A. de Bruin, die op 't terrein 'de hoofdleiding had en al zijn helpers in hoogere of mindere rang komt een -hartelijk woord van hulde toe, evenals aan het mu ziekgezelschap „Orpheus", dat voor vroolijke muziek zorgde. Hieronder volgen nog de uitslagen van de kinderspelen, waarvoor mooie prijzen wa ren beschikbaar gesteld. Jongens: Hindernisloop, le prijs A. Schaafslra en F v. d. Steen, 2e ipr. J. Ooyen- dijk en G. Winde 3e prijs J. Bosse en J. van de Stal. Zakloopen: le prijs M. van de Holst en J. Nagtegaal 2e prijs H. de Groot en H. !de Ligny, 3e prijs B. Mieloo en H. de Graaf. Hoepelen: le (prijs W. Schrijver Öen Outer, 2e prijs H. van de Reijden iBrussee, 3e prijs B. Brandt en Joh. Boelee. Steltenloo'pen: le prijs C. Bisschop len Th. den Daas, 2e iprijs P. Kikkert en VV. -van de Klauw, 3e prijs B. Filemon en R. •paulides. Meisjes: Turfrapen le prijs M. Vermeu len en S. de Visser, 2e prijs G. Meyers en D. Schoof, 3e prijs G. de la Ru en F. Brede- veld. E ierloop: le prijs Maria Theelen Beppie Asier, 2e pr. Annie Wassink en Ma ria Bleyenburg, 3e prijs Tini Tegelaar en lAnnetje de Ligny. Waschophangen: le prijs Ria- de Wilde en ,'Cath. Jansen, 2e prijs Tineke Nijenhuis en Geertje Boom, 3e prijs Bep de Gunst en Ria Schreuder. Klompenwedstrijd: le prijs Flora de Wit 'en M. van Dalen, 2e prijs Bertha Keijzer C. Groenendijk, 3e prijs M. Bink en Sofia Kraneveld. Feestavond ln de Stadsgehoorzaal Des avonds hield de Vereeniging „Koninginnedag" een feestavond in de Stadsgehoorzaal, die helaas slechts voor de helft was bezet. Onder de aan wezigen bevonden zioh o.a, de burge meester, mr. A. v. d. Sande Bakhuy- zen en overste Buurman, commandant van het 6e Reg. Veld. Art. De voorzitv'erder vereeniging, ir. P. C. Lin- 'denbergh, sprak een kort openingswoord. Het is thans 39 jaar geleden, aldus spr., dat H. M. de Knirigin den troon beklom en als wij terugzien op dit tijdperk is er alle reden tot dankbaarheid. Haar verantwoordelijke vaak heeft zij met groote plichtsgetrouw heid vervuld, waarbij zij zich wist gedragen door de trouw en de liefde van het Ned .Volk, welke zoowel in tijden van droefheid als van blijdschap duidelijk gebleken zijn. Spr. besloot met den wensch. dat onze Vorstin nog tal van jaren gespaard moge blijven voor Haar Huis en voor het Neder- Jandsrhe volk Nadat een driewerf hoera op de verjarende Landsmoeder was uitgebracht, werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Het programma, dat voor dezen avond was samengesteld, droeg een afwisselend karakter. Voor de pauze waren het vooral kinderen, die er een werkzaam aandeel in namen. Onder leiding van den heer en mevr. v. d. Neutv. d. Wolk voerden een aantal kinderen in de eerste plaats op een zeg- en zangspel ..De avonturen van den kleinen Hans", welk spel wat lang duurde en een tikje sentimenteel was. De „Poppen- bruiloft". onder dezelfde leiding, slaagde er beter in de groote-menschen-harten fp veroveren. In de derde plaats maakten de kleintjes zich verdienstelijk op deze avond door de opvoering van een kabouterspel on der leiding van den heer en mevr. Kuhler Kohlen. Dit zeer aardige spel had een meer gymnastische inslag. Het was grondig in gestudeerd en werd met bewonderenswaar dige vlotheid uitgevoerd. Na de pauze kwam vooral de vrouwelijke R.K. Jeugdbeweging daar „De Graal" op den voorgrond, die een aan- I te klassers wat meer enthousiasme hadden ge steld dan was de uitslag o.i. geen 61 ge worden. Nu was het veelal een lauwe ver tooning die door den heer v. d. Spek uit den Haag, goed werd geleid. Jammer was dat de A.R.C. speler Godthelp bij een val zijn sleu telbeen brak. Na afloop hiervan was de be^-t aan de dames en heeren van de landelijke Rij ver eeniging „De Venneper Ruiters" uit Nieuw- Vennep. Wij hebben alle lof voor de wijze waarop deze luidjes hun programma hebben uitgevoerd. Hier toch werd getoond wat door training en volharding ook met het boeren paard te bereiken is. Men vergete niet dat deze paarden in de Haarlemmermeerpolder het zware veldwerk helpen verrichten. Een vergelijking met het cavalerie paard of de kozakkenpaarden, gaat dus niet op. En herhalen we; hier werd goed werk gegeven. Het waren vooral de ko- Onder leiding van den heer H. Kühler werd voorts een Chineesche dans vertoond, die al evenzeer de aandacht boeide. De entre act muziek werd verzorgd door de mond aceordeonvereen. „Kunst en Genot", kranige corps onder leiding van den heer Roman, dat zeker niet het minste succes van den avond wegdroeg. Aan het eind van den avond werd gemeen schappelijk 't „Wien Neerlandsch bloed" ge zongen. De heer Lindemtergh sprak woorden van dank voor veler medewerking. In de stad In de stad heerschte 's avonds een opge wekte drukte, die zich vooral concentreerde om de Lammermarkt en Korenbeurs waar populaire concerten werden gegeven. Den dag in zijn geheel overziende, komt een gevoel van dankbaarheid op, dav de laatste jaren de viering van den Koningin nedag steeds beter is geworden. We zijn ei echter nog niet. De vereen. „Koninginne dag" slaagt er nog niet geheel in een pr< gramma samen te stellen dat attractief ge noeg is om het Koninginnefeest zoo diep de barten der burgerij te wortelen als i wel zouden wenschen. De schuld daarv ligt echter niet bij hev bestuur van „Koning innedag" alleen, maar in de eerste plaats bij de burgerij zelve. Een groot ledental kan hier veel verbetering brengen. Bovendien had „Koninginnedagde verzorging van de feestavond beter uitsluitend in handen kun nen laven der Leidsche Chr. Oranje-vereen. Twee avonden van dezen aard zijn waar schijnlijk te veel van het goede. Wanneer „Koninginnedag" al haar kracht be< had aan het dagfeest en aan de L.C.O.V. de avond laat, kan er door samenwerking prachtige feestviering tot stand worden ge bracht ORANJE GARDE Het vendel Leiden van de Oranje-Garde heeft gisteren op een terrein aan den Hoo- gen Rijndijk te Zoeterwoude onderlin, wedstrijden gehouden, welke uitstekend zijn geslaagd. De aangekondigde marsch door de binnenstad trok veel belangstelling de zijde van het publiek Het vendel maakte een keurige indruk. De zanguitvoering op die Kaasmarkt had een aandachtig gehoor. Alphen aan den Rijn Een geslaagde feestdag van de C.O.V. Het waren ook nu weer de tamboers en hoornblazers van de Oranje-Garde die een begin maakten met de feestviering. Op ditf gebied heeft het vendel Alphen a.d. Rijn reeds een goede naam gekregen want spoe dig zag men uit tal van woningen de Vader- landsche driekleur verschijnen. Wat het vlaggen betreft gaav het in onze gemeente steeds heter worden. Er zijn nu werkelijk straten waar schier huis aan huis gevlagd wordt. En hierdoor heerschte er reeds vroeg een gezellige sfeer. Na de rondwandeling door verschillende straten werd de om 7 uur begonnen tocht beëindigd. Om 7.45 uur begonnen de klokken van de Ned. Herv. Kerk hun zwaar gebeier over onze plaats uit te gieten welk vroolijk spel om 8 uur werd gestaakt. Inmiddels was de Chr. Muziekvereen. „Arti et Religioni" op het kerkplein versche nen om daar een 8-tal Vaderlandsche- en koraalliederen te spelen. Meteen kunnen wij hieraan toevoegen dat „Arti" zich deze dag weer kranig heeft geweer^. „Arti" en de C.O.V., een feest van den een zonder den an der is bijiia niet mogelijk. Jammer was, dat in onze gemeente dit jaar weer twee feesten werden gevierd, daar de Wilhelminavereen. zelf weer een feestprogramma in elkaar had gezet. Uiteraard 'beperken wij ons overzicht tot de Ghr. Oranjevereen. Om 9.15 werden on het SL JorisDlein de leerlingen van de Ghr. Scholen opgesteld. Hier had men nu direct de scheiding daar de Openbare en R.K. scholen hier niet hij waren. Het doel van deze opstelling was een aubade te brengen aan den Edelachtb. heer burgemeester P. A. Colijn. Onder leiding van den heer H. A. v. d. Kamp. hoofd van de Chr. School aan de Jac. v. Nieuwenhuizen straat werden een drietal liederen gezongen Eerst sprak de heer Belgraver een wel komstwoordje speciaal tot den burgemees ter als drager van het gezag en vertegen woordiger van H. M. de Koningin. Achtereenvolgens werden gezongen 2 cou pletten van hev Wilhelmus, Hollands vlag en Dankt nu allen God. In deze drie lied- ren merkte de burgemeester, die vervolgeus de kinderen toesprak, op, zijn terug te vin den het God. Nederland en Oranje. Dat drie voudig snoer dat niet haast wordt verbro ken. Hij sprak de wensch uit dat de kinde ren groot geworden zijnde, zich trouw» Oranjeklanten zouden toonen en wenscht» ze verder een prettieen dag. Hierna werden de kinderen getracveerd waarna onder vroolijke muziektonen een rondgang door het dorp werd gemaakt. Het middagfees» Voor de middagfeestelijk-heden had men dit jaar beslag gelegd op de voetbalterrei nen van de v.v. „Alphen" bij het Boschpark De terreinen op zichzelf waren uitstekend voor de feestelijkheden geschikt maar de weg er heen was nu niet zoo mooi. Dit nam echter niet weg dat de belangstelling buiten gewoon groot was. Reeds om half twee werd met verschillen de dingen begonnen. Wij willen eerst noe men de poppenkastvertooning, voor de kin deren van 510 jaar, onder leiding van den hofartist Henri Nollens. Drie kwartier heeft hij het kleine goed op een voor hen zoo aan gename wijze bezig gehouden en voor hen is dit vast het hoogtepunt van het feest ge weest. Op het bijterrein werd intusschen be gonnen met verschillende volksspelen als Eierdragcn en Draad- en Naaldspel voor meisjes, en Zakloopen en Hindernisloopcn Voor jong en oud was hierbij als deelnemer of toeschouwer veel te genieten. Tegen 3 uur kwamen 22 voetballers in hei veld. Het eene elftal werd gevormd door „Alphen I" 2e kl. K.N.V.B. en een combinatie lijk meeleefde. En zoo -kon de C.O.V. o.i. op een uitstekend geslaagde middag terug zien. Door het vergevorderde uur moesten de slot nummers vervallen. Tegen 7 uur liep het terrein leeg en reeds om half acht werd be gonnen met de afwerking van het avond programma. Het eerste punt was een herdenkings dienst in de Ned. Herv. Kerk Julianastraat. Herdenkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk Deze samenkomst stond onder leiding van den heer J. H. Belgraver. Na een woord van welkom aan de aanwezigen en de beide sprekers verkreeg Ds. Scheers het woord voor een korte toespraak. Aan de hand van Openbaring 19 7a: „Laat ons blijde zijn en vreugde bedrijven en Hem de heerlijk heid geven" bepaalde Spr. zijn gehoor bij de vraag waarom we blijde moeten zijn op een dag als deze. Op voortreffelijke wijze werden daarna door den organist een drietal vaderland sche liederen ten gehoore gebracht Het woord was daarna aan Ds. G. Mulder die zijn gehoor bepaalde bij 1 Petrus 2 17, Vrees God, eert den Koning. Alleen in de beleving van de Calvinisti sche beginselen door Vorstenhuis en Vader land, aldus spr. aan het eind van zijn rede, is er voor NederlandsCh volk op aller terrei nen zegen te verwachten. Dat leert Gods Woord, dat leert-de Historie. Na het zingen van de Avondzang deze mooie avond door Ds. G. Mulder met dankzegging gesloten. Voorzoover het de C.O.V. betrof is de feest viering besloten met een keurige Gondel vaart vanaf de betonfahriek van de fa, van Dijk tot Hotel 's-Molenaarsbrug. De stoet was niet groot, maar wel keurig mooi. Wij vermelden hier met name de keurige schuit van de Chr. Sportvereen. D.O.S. en de Oranje Garde. Vooral deze laatste was mooi. En hiermede was het einde gekomen van een feestviering waarvan het bestuur der C.O.V. tevreden kon zijn. Christelijk Alphen heeft het Koninginnefeest ook dit jaar op waardige wijze gevierd. Hazerswoude Aan den avond van Koninginnedag door de Chr. Oranjevereeniging een her denkingssamenkomst gehouden in het g>' nastieklokaal der Chr. School. Het ruime lokaal was goed bezet toen de voorzitter, de heer B. Offringa de vergadering opende. In zijn openingswoord, wees de. Voorzitter op het groote voorrecht door God aan land en volk geschonken in het Huis van Oranje. Hierop deelde de voorzitter mede, dat drachten zouden worden gedaan, een wedstrijd was uitgeschreven, waaraan door een 12tal personen werd deelgenomen, Door de jury werd de eerste prijs toegekend aan den heer D. Hassefras, de 2e aan Jac. Hassefras, de 3e aan den heer Stephan, de 4e aan den heer J. W. Slootweg, de 5e aan den heer K. Matse Azn., en de 6e pr. aan A. Sikma. Door het dameskoor werd onder leiding van den heer A. Bol opgevoerd het zangspel ,,'t Is feest in Hazerswoude" waarin de blijde dagen van verloving en het huwelijk van onze geliefde Prinses Ju liana met Prins Bernard die in onze go meente feestelijk werden gevierd, in proza en poëzie in herinnering werden gebracht, waarbij de deelnemers zich uitnemend kw«- van hun taak. Ter afwisseling werd ge meenschappelijk vele malen een lied uit volle borst gezongen. Aan het einde bracht de voorzitter een woord van dank tot allen die tot het welsla- van dezen avond hadden medegewerkt, waarop Burgemeester A. Warnaar, nadat gezongen was ,,'k Wil U, o God! mijn dank betalen", het samenzijn sloot met dank aan den Heere. Katwijk aan Zee Begunstigd door fraai zomerweer werden gisteren de Oranjefeesten gehouden. Reeds roeg in den morgen speelde de U.N.I. ko- raalmuziek vanaf de torentrans. De burgerij wist door de vlaggen uit te steken en zich met Oranje te tooien het gehecle dorp een feestelijk aanzien te geven. De schoolkinde aren ook reeds vroeg op het appM Om 9 uur vond in de verschillende scholen de bekende it-ractatie plaats. Volkspelen Eerst om 10 uur werd de drukte meer go concentreerd om en nabij de muziektent waar de volksspelen zouden plaats hebben In dichte drommen schaarde men zich rond om het wedstrijd-terrein, waar de poli'.l) voor een keurige afzetting zorg droeg Als nummer één stond op het program hardrijden met hindernissen op het losse paard aan het strand; ondèr groote belang stelling van het publiek werd dit nummer afgewerkt. Tegenover de Voorstraat vond 't tobbetjesteken plaats, hetwelk bij 't publiek nog altijd zeer in den smaak valt Dan vond ringsteken voor meisjes plaats op versierd* fietsen. Van deze versiering is buitengewoon veel werk gemaakt, 's Middags werd weer als vanouds ringrijden gehouden met sje» zen. Hier werd do eerste prijs gewonnen door mej. H. Verdoes en K. Haasnoot. Dan erd onder begeleiding van de muziek een stoelendans gehouden, waarna men naar het wandveld trok, om getuige te zijn van de gecostumeerde voetbalwedstrijd, waar om hartelijk is gelachen, daar de scheids rechter soms zeer „vreemde" beslissingen nam. Voordat de aivondoptocht begon con certeerde de U.N.I. in de muziektent en ver gastte de vele aanwezigen op vroolijke marschmuziek, waarbij flink werd gehost. Om negen uur vond de lampionop'ocht plaats. De stoet werd geformeerd in de Ko ningin Wilhelminastraat, om dan weer door het dorp te trekken, zonals steeds begeleid door het versterkte muziekcorps. De belang stelling was in den avond nog groo'er dan middag. Het weer was prachtig Alles werkte mee om het feest te laten sla gen. Na door de belangrijkste gedeelten van ons dorp te zijn getrokken, werd tenslotte loet, waarin veel flambouwen werde-. meegedragen, ontbonden op de Boulevarl De stoet was kleiner dan vorige jaren, toch Alphia (4de kl. K.N.V.B.) en A.R.C. de reden er enkele leuke groepen in inee. Ook Zaterdagmiddagvereen. uit de le kl. L.V.B hep het mondorgelorkest, onder leiding van Zooals te verwachten was won Alphen. den heer Van Wouw, in de optocht mee. Maar als de heeren van de z.g. „Rest van Te ruim 11 uur werd een aanvang ge- Alphen" tegenover de techniek der tweede 1 maakt met het aansteken van het vuurwerk, dat ten Noorden van de muziektent was op gesteld. Toen do eerste vuurpijlen werden afgeschoten zag de Boulevard reeds zwail van menschen Er was spoedig geen door komen meer aan. Het vuurwerk was ze*»»- mooi. Prachtig kwam het laatste stuk, mei de woorden: „Leve de Koningin' tot zijn recht. Besloten werd, nadat de lichten weer waren ontstoken, mot twee coupletten van ons Volkslied. Over de organisatie van deze festiviteiten kan niet dan met de grootste lof worden ge sproken. Hiertoe hebben niet weinig bijge- dlagen de heeren Boekhoven. De-n Duik Haasnoot, Pronk, y. d. Horst en Dijk- drenth. Leiderdorp Zaterdag Het Oranje-feest ter eere van den ver jaardag van H. M. de Koningin werd reeds Zaterdag j.l. ingezet. De Leiderdorpsche voetbalvereeniging „Ons Clubje" organi seerde 's middags een gecostumeerde voet balwedstrijd en daarna vond een hard rijderij op rijwielen plaats, 's Avonds even eens op het voetbalveld hebben velen een prettigen avond gehad, doordat verschil lende films werden vertoond. Maandag Aan den vooravond van den verjaardag van onze. Koningin heeft de heer J. d- Groot, te Leidien, in do Geref. Kerk eon feestrede uitgesproken, getiteld: „Oranje door God gegeven". De belangstelling voor dezen avond had wel grooter kunnen zijn, waarover de voorzitter der Chr. Oranjever. de heer G. Los, dan ook zijn spijt uitdrukte in zijn openingswoord. Op zeer verdienstelijke wijze verleende do. Chr. Zangverccniging „Excelsior" haar medewerking. Dinsdag De groote feestdag werd met koraalmu ziek van de Chr. Muziekvereen. „Devote" ingeluid; wier leden waren opgesteld in het plantsoen bij de Kerklaan. Vandaar gingen de talrijke schoolkinderen, welke opgesteld waren op het plein der Ned. Herv school, met „Devote" aan het hoofd, naar de Berkenkade; vóór het huis van den bur gemeester werd halt gehouden. De voorzit ter der Chr. Oranje.vereen. en burgemeester Brug hielden achtereenvolgens toespraken, waarna de kinderen het Wilhelmus zon gen en na de tractatie in ontvangst geno men te hebben gingen ze in lange optocht verder, als einddoel het sportveld, alwaar een poppenkast werd vertoond. Gezeten i.. het gras, beschenen door de stralende zon. volgden de kleinen (en ook groote) toe schouwers de lotgevallen van Jan Klaas sen met klimmende belangstelling. 's Middags op het veld achter de Bijz. School was er ringrijderij met paard en til bury, tandems en fietsen, waarvoor, zooals altijd, veel belangstelling bestond, evenals voor de gvmnastiekvereen. „Sparta", daarna met muziek van Devote, een optocht door het dorp hield Een zeer glorieus slot van dezen dag was de gondelvaart, die al onze verwachtingen overtrof. Een tien-tal booten en bootjes, feestelijk en smaakvol verlicht en versierd, gleden door den Rijn; voorop voer de boot, waarop het muziekgezelschap Devote had plaats genomen, wier vroolijke klanken over het water een ieder in de juiste feest stemming wist te brengen. Het is een in elk opzicht go Koninginne-feest geworden! Leidschendam Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin wapperde van talrijke hui zen en alle openbare gebouwen de driekleur. Des ochtends om half tien uur kwamen, be gunstigd door buitengewoon prachtig weer, de leerlingen van de school met den Bijbel hijeen om onder leiding van het schoolbe- tuur en onderwijzend personeel gezamen lijk te trekken naai* een terrein aan den Achterweg, waar het bestuur van de Chr. Oranjevereeniging Prinses Juliana voor hen verschillende spelen had georganiseerd, en en waar zij op royale wijze werden onthaald Lisse Ook Lisse is bij de viering van Koningin- neverjaardag niet achter gebleven, hoewel van een algeheele feeststemming niet ge sproken kan worden, aangezien wegens de eroote drukte in de bloembollenbedrijven door dc patroons geen vrijaf kon worden gegeven (men zit immers thans in het drukst van de export-verpakking der bloembollen) Toch,,voor zoover mogelijk heeft men feest gevierd en een woord van hulde aan het adres van het Oranje-Comité is zeer zeker niet misplaatst voor haar ac tiviteit. De kinderen van de verschillende scholen hadden zioh onder leiding van het perso neel tegen tien uur op het H.B.G.-plein ver zameld om den burgemeester een aubade le gaan brengen. Te tien uur arriveerde de burgemeester, dr. S. baron van Wijnbergen, vergezeld van mevr. Van Wijnbergen. Een woord van welkom werd gesproken door den voorzitter van het Oranje-Comité, den heer dr. H. A. Marcus, waarna de schoolkinderen het Wilhelmus en eenige andere liederen zon gen. Hierna sprak de burgemeester de schoolkinderen toe. Hij vroeg of alle kinde ren er mede instemden, dat een telegram van eelulcwensch zou worden gezonden aan H. M. de Koningin, hetgeen met een enthousiast hoera werd beantwoord Met een driewerf hoera en lang zal zij leven, besloot de burgemeester zijn korte, doch kernachtige toespraak. De schoolkinderen zongen hierna nog eenige vaderlandsche liedenen, waarna zij wederom naar de scholen trokken, alwaar zij werden onthaald op tractatie, hetgeen -eer in den smaak viel. Bij de feestviering zijn de kinderen van de scholen in het buurtschap „De Engel" niet ten achter gebleven. Ook de schoolkin deren aldaar brachten den burgemeester op het plein aldaar een zanghulde, welke ook door mevr. Van Wijnbergen en den voor zitter van het Oranje-Comité werd bijge woond Zoowel in het dorp als in het buurtschap .,De Engel" was de belangstelling van de zijde der ouders groot. Het was een fleurig en vroolijk gezicht al deze juichende kinde- door de straten te zien trekken. -S middags werd een vliegerwedstrijd en bloemencorso gehouden. Jammer dat hot bijna bladstil was, zoodat de vliegerwed strijd niet tot zijn recht kwam. Het bloe mencorso was echter prachtig en dwong aller bewondering af Er was een lange stoet prachtig versierde fietsen, auto-peds en kinderwagens. Eenige straten werden doorgetrokken Des avonds gaf de harmonie „Trou moet Blycken" een concert in de Gemeentelijke muziektent. De belangstelling hiervoor was groot. Noordwijk aan Zee Ook ons dorp heeft op waardige wijze feest gevierd op Koninginnedag, ütn één uur 's middags werd begonnen met koraalmu- ziek van den toren, welke men»chun naar de Hoofdstraat bracht. Terstond hierna opende de Burgemeester de heer v. d. Mortel mei' een toespraak het feest. Spr. sprak zijn blijdsohap uit dat. de ver jaardag van H.M de Koningin te Noordwijk aan Zee feestelijk wordt herdacht. Daarom bracht sur. hulde aan de Oranje- Vereen. dat n» de feesten van dit voorjaar, en hef nog te verwachten feest dit najaar niet naliet de vei jaardag van onze vorstin ieestel.ijk te liai denken. Het volgende tele gram werd verzonden. De Oranje-vereen, te Noordwijk aan Zee namens haar bevolking feliciteert uwe Ma jesteit van harve met Hare verjaardag en bidden U ook ui de toekomst Gods zegen top". Hierna werd een aanvang gemaakt met de volksspelen, allereerst had de keuring plaats van de versierde rijwielen. Hiervan was de uitslag- Ie pr. Cath. de Vries; 2e pr. Marie van Rijn; 2e pr. Marie v. d. Putten; 3e pr. Marie v. J Nies; 4e pr. Truus v. d. Berg. Bij het ringsteken met de vorsierde fietsen waren de gelukkigen: lc pr. Jopic Schipper* 2e pr. Mien v. d. Nies; 3e pr. Morie v. Rijn; 4e pr. Cor v. d. Berg; 5e pr. Klaartje v. tl. Nies; 6e pr. Leni v. d. Nies; 7e Dr. Jan* Kranenburg Het touwtrekken voor groepen van vter personen had het volgende resultaat: le pr. groep J. P. Barnhoorn; 2e pr groep C. v. d Nies; 3e pr. groep „dennen"; 4e pr. groep J v. d. Haek; 5e pr. groep Voevbalvereen. Uitslag tobbesteken: le pr. Frans Roetman 2e pr. Piet Vink; 3e pr. Jan Duindam; 4e pr. H. Broekmeijer; 5e pr. Kees Bulk; 8p pr. Tom Broeders; 7e pr. Wim van Rijn; 8e pr. Keu# v. .d. Berg. Zakloonen: le pr. Cor v. d. Ligt; 2e pr. M v. Duivenbodc: 3e pr. M. Hazeuoot; 4e pr. Henny Schippers; 5e pr. An9 v. d. Nies; 6o pr. Wim v. Duin; 7e pr. Gerrit Schippers; 8e pr. Dirk Hazenoot, Blinddoekloopen voor meisjes: le pr. Go Faase; 2e pr. Ali v. Duin; 3e pr. G. Alke made; 4e Antje v. Duin; 5e or. Tina v. d. Weyden; 6e pr. Jaapje Ammeraal; 7e pr. Anni Faase; 8e Trientje Krüg; 9e Adri Spaanderman. Balloopen voor meisjes: le pr. Rie Mooye- kind; 2e pr. Cootje v. d. Liys; 3e pr. Leunvje Barnhoorn; 4e pr. Anni Koemans; 5e pr. Gré Barnhoorn; 6e pr. Klaartje Korbéé; 7e Joopie Sjhipners: 8e Willy Spaandennan. 's Avonds werd aan de Burgemeester als vertegenwoordiger der Koningin een serena de gebracht waarna de Echo der duinen een concert gaf op de Noord-Boulevard welk concert werd onderbroken door een lampion optocht Noordwijk aan Zee kan terugzien op een eenvoudig maar hartelijk feest, dank zij hef harde werken der Oranjevereeniging. De Koninginnefeesten werden alhier op de gebruikelijke wijze ingezet, n.l. met een aubade door 1200 schoolkinderen onder lei ding van den heer Van Til, hoofd der Chr. school aan de Hooge Morsch en met begelei ding van het muziekgezelschap van de N.Z.H. De burgemeester sprak daarop de kinde ren toe en wees op de bijzondere beteekenis van dezen dag, die in het teeken stond van ongestoorde blijdschap door de opbloei van het geliefde Vorstenhuis. Daarop werd door het «publiek het Wilhel mus gezongen, waarna men in optocht naar het A.S.C. terrein trok, alwaar de kinderen een tractatie wachtte en een vertooning van de Poppenkast. Wat dit laatste betreft, al spoedig bleek ons, dat de Oranje Vereeni ging ook hier niet de eerste de beste had genomen, maar iets buitengewoons had ge leverd. Wat leefden de kinderen mee in de vertooning van de gefopte bakker. Het par lando van den exploitant, den heer Devilé. uit Leiden was interessant en vrij van alle ruwheid en dubbelzinnigheden, die helaas dergeliike vp.rtooninzen zoo dikwjjls ontsie ren. Aan H. M. de Koningin werd het volgende telegram verzonden: 1200 schoolkinderen onder auspiciën van de Oranje Vereeniging te Oegstgeest bijeen, bieden Uwe Majesteit hunne eerbiedige ge- lukwenschen. Nu trokken we weer naar het gemeente huis om tegenwoordig te zijn bij de ont vangst van de Gorsselsehe boerendansers. Deze mannen en vrouwen in hun eigenaar dige kleeding trokken aller belangstelling. De burgemeester sprak zijn sympathie uit met de richting waarin in den laatsten tijd de Oranjefeesten zich ontwikkelen; de mo gelijkheid is er ze te verheffen boven het alledaagsche peil. Die mogelijkheid ligt in het vasthouden aan de woorden door de Ko ningin in het Stadion te Amsterdam gespro ken: „Wij moeten ons zelf blijven". Het streven in deze richting wordt niet weinig bevorderd door eon gezelschap als hij thans voor zich ziet. Deze menschen zullen een echt stukje Hollandsch folklore brengen. Als geboren Deventerman spreekt hij daarop het gezelschap in zijn landstaal toe, waarna koffie met Deventerkoek wordt geserveerd. De heer de Rooy, de „directeur" van het gezelschap bedankte voor de hartelijke ontvangst. De middagfeesten boden zulk een rijk ge varieerd programma, dat het moeilijk zal zijn hiervan een gedetailleerd verslag te geven. Het hoofdmoment vormden de Gors- seteche Boerendansers: dat was schitterend! Wat echt Hollandsch! Nu we met deze vroo lijke groep hebben kennis gemaakt, kunnen we ons indenken, dat ze tot in het buiten land beroemd is! Hier maakten we kennis met dansen, die ons alleen uit litteratuur bekend zijn, nl. „horlepiep", driekus-dans, zeuvensprong, enz. Ondertusschen hadden de kinderspelen plaats, waarvan we enkele uitslagen laten volgen. Bij het spelletje „Maak een vlag" ging Mieke Jansen met de eerste prijs strijken. Touwtrekken le prijs: de groep Jaap Glasbergen, Teunis Heeren, Piet Werkho ven, Thomas Riesena, Rertus Boom. Naar don trein: Joop Visser le iprijs. Kikkerspringen: Piet Jansen le prijs. Estafette loopon: 1e prijs de groep Jo de Groot, Jannie Heeren, Jo Prinsen, Annie van de Berg. Hardloopen met hindernissen: le prijs Nico Jansen. Het avondfeest werd geopend met een speech van den burgemeester, waarin hij verschillende momenten uit verloving en huwelijk van het Prinselijk Paar memoreer de. die getuigen van steeds innierer band tusschcn Vorstenhuis en Vaderland. Dan werd een klankfilm vertoond, waar in ongeveer hetzelfde thema werd behan deld als in de rede van den burgemeester. Ter afwisseling van een en ander hielden de leden van „Jong Oegstgeest" epn demon stratie van ziekenvervoer per fiets en kro- gen we een schitterende schermdemonstra- tie op floret en sabel onder de eminente leiding van den heer De Troye. We mogen tenslotte de Oranje Vereeni ging dank en hulde brengen, voor hetgeen ze ons dezen dag heeft bereid: het was een schitterend geslaagde feestdag, in gepastQ stemming gezet en rijk gevarieerd, Rijnsburg De verjaardag van H. M. de Koningin is dit jaar in ons dorp zeer sober herdacht. Maandagavond was het een gezellige drukte op en om het Raadhuisplein, waar de muziekvereen, onder leiding van haar directeur, den heer Smolders, een concert gaf. Verschillende vaderlandsche liederen en marschen werden ten gehoore gebracht. Ook de mondaccordeonclub „Advendo" ver leende hierbij haar medewerking onder lei ding van dien heer Polman. Te ruim 9 uur werd dan in de Hofstraat een lichtstoet gevormd. De muziek aan het hoofd, de tamboers van Advendo in 't mid den en verder de gvmnastiekvereen., zang- vereen., jongedochtersvereen.. Advendo. al lemaal met lampions of fakkels gewapend. Ook talrijke andere deelnemers hadden zich bij de stoet aangesloten, die zoodoende een prachtige, kleurrijke aanblik bood. Zoo werd door 't dorp gemarcheerd tot men weer Lij het Raadhuis terugkwam, waar burge meester Bosschieter nog een kort woord tot de talrijke deelnemers en belangstellenen richtte. Allen deelnemers werd hartelijk dank gezegd voor hun medewerking, waar na do stoet ontbonden werd. De eigenlijke dag is verder rustig verloo- pen. Des morgens werden de kinderen op de verschillende scholen getracteerd, waar bij gewezen werd op 't heuglijke feit dat herdacht werd. 's Middags was er geen school, 's Avonds werd door den heer A. Coolen een orgelconcert gegeven in de Ned# Herv. Kerk. Zoo is dit jaar de verjaardag van H. M. de Koningin wel zeer sober herdacht. We ho pen, dat 't volgend jaar een grooter feest zal worden opgezet, vooral ook omdat dan het 40-jarig regeeringsjubileum gevierd zal worden. Sassenheim Reeds enkele jaren worden er door een Comité op 31 Aug. Oranje-avonden georga niseerd in het Geref. Kerkgebouw met klim mend succes. Ook de gisteren gehouden Oranje-avond was daarvan een duidelijk be wijs. De belangstelling die reeds dadelijk bestond is successievelijk toegenomen en gis veravond was het ruime Kerkgebouw vrij wel geheel gevuld. De talrij-ko aanwezigen is eon genotvolle avond bereid. Onder leiding van Ds. P. D. Kuiper werd een mooi gevarieerd programma afgewerkt, waarbij deze bovendien als spreker optrad, Spr. noemde het een goede gewoonte de ver jaardag van H.M. de Koningin te herden ken, om stil te staan bij den rijken zegen die God ons in de bestendiging van het Huis van Oranje geeft. Dat Nederland in zoo velerlei opzicht boven andere landen te ver kiezen is, hebben we niet aan eigen kracht en inspanning te danken, ook niet aan da toewijding van Regeering en Vorstenhuis, doch aan de zegen die God in en met de Oranje-regeering heeft willen schenken. Da vele Oranjes, niet het minst de Vader des Vaderlands, die met hun voorbeeld het No- derlandsche volk zijn voorgegaan in trouw en toewijding hebben niet alleen het volks peil mogen verhoogen, maar ook een een dracht en saamhoorigheidsbesef weten op te wekken, die als de teekenen niet bedriegen nog steeds groeiende is, en waardoor be waarheid wordt het: God, Nederland ca Oranje, een drievoudig snoer. Voor de afwisseling zorgde de heer H. M. Keuning, die op de van hem bekende kunst zinnige en frissche wijze op het orgel enkele bewerkingen van bekende Vaderlandsche liederen deed hooren, en daardoor nog eer»* weer van zijn groote talenten als organist blijk gaf. Iets rustiger had het onder het orgelspel wel kunnen ziin. Ook het Chr. Fanfarecorps „Crescendo'* dat bij ontstentenis van den directeur, onder leiding stond van den heer R. van Duin, zorgde voor afwisseling. Een zeer mooi en toepasselijk programma werd ten bate ge geven op de wijze zooals wij dav vaD „Cres cendo" gewoon zijn. Keurig verzorgd eu bij zonder beschaafd. Het slotwoord werd gesprokenn door D«\ P. le Grand die de dank der vergadering aan Comité en medewerkenden overbracht, en de wensch uitsprak dat het Comité nog dit jaar een extra oranje-avond zou organi- seeren, waartoe hev Comité bij monde van Ds. Kuiper reeds eenige toezegging gar. Met het zingen van enkele coupletten van! het Wilhelmus werd deze bijeenkomst ge sloten nadat Ds. Kuiper in dankgebed was voorgegaan. Voorschoten Dank zij het prachtige weer, is gisteren het feest ter eere van H. M. de Koningin, schitterend geslaagd. De kinderoptocht met versierde fietsen en wagentjes, waaraan door de kinderen van alle scholen werd deelgenomen, was dit jaar bijzonder mooi. De le -prijs werd toegekend aan Ali van Leeuwen met trekwagen; 2e prijs Joke Deroge met fiets en 3de prijs Marie van den Burg met fiets. Na de optocht verzamelden zich alle kin deren rondom de muziektent in de Voor straat, waar zij onder leiding van den heer, Lakeman twee coupletten van het Wilhel mus en nog een .paar vaderlandsche liede ren zongen. Burgemeester M. F. Berkhout hield een korte toespraak tot de kinderen waarop een driewerf hoera volgde. Er werd ook een gelukstelegram verzonden voor H. M. dq Koningin. Vervolgens werden verschillende kinder spelen gehouden. Bij de stoelendans voor meisjes van 1014 jaar werd de le prijs ge wonnen door Rietje Vonk 2e rijs Riek van. Geest en 3e prijs Hennie Pen. Vlaggetjes steken le -prijs Nel van der Ham: 2e prijs Cor van der Peet en 3e prijs Greta Verrips. Muiltje loopen voor meisjes van 10—11 jaar, le prijs Annie Warmendam; 2e r>rijs Nelly Ruijtenburg en 3e prijs Jo Zonneveld. Bij het leuke spel voor meisjes van 12—1G jaar „Naar den trein", werd de le prijs ge wonnen door G. van Santbrink: 2e prijs G. den Hollander en 3e -prijs H. Yperlaan. Het koekhappen werd wegens gebrek aari koek. omgezet in hard Joopen voor jongens. Do eerste prijs h'ervoor kreeg A. Verrips; 2e prijs Jac. de Boer en 3e prijs Nol van Beek. Bij het altijd aantrekkelijke spel, kuipjO steken voor jongens va-n 12—16 jaar behaal de Jan Teske le prijs. Leo Boonstra 2e pr.# en Louis Peters 3e -prijs en voor jongens bo ven de 16 jaar, Th. Versteegen le prijsj Hans Bekkor 2e prijs en A. J. Mens 3e prijs. Halterwedloon voor jongens: Henk van Veen 1p -priis, Gerrit 3rhe)levis 2e prijs en Bas Keijzer 3e prijs Touwtrekkon voor heeren hoven de 2Cl jaar: le prijs Speg1 er, 2e prijs W. Olshoorn' en 3e nrils H. van Eemond. Bij het ringrijden met paard en sjees waren 24 deelnemertde paren. De le prijs werd gewonnen dooi den heer W. Ruiter etl

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 4