WOENSDAG i SEPTEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND De Geldersche verordening voor Natuurbescherming Lang niet allen zijn ingenomen met de Natuurbeschermingsverordening die Ged. Slaten van Gelderland hebben voorgesteld en die in de Zomerzitting der Geldersche Staten werd aangenomen. Vooral van de zijde der landgoederen- eigenaren wordt nogal eenige oppositie daar tegen gevoerd. Wij vernemen dat een aantal van hen een request aan H.M. de Koningin heeft gezonden, waarin zij verzoeken, aan deze verordening de goedkeuring te ont houden. Vrijwel alle particuliere eigenaren hebben aan dit request medewerking verleend. De rijksweg Den HaagAmsterdam Viaduct bij Warmond Op 21 Sept. a.s. zal, naar de K.N.A.C. verneemt, het laatste kunstwerk in het in 1938 in gebruik te nemen gedeelte van den specialen autoweg SassenheimAmsterdam van den rijksweg Den HaagAmsterdam worden aanbesteed nl. de overbrugging over den spoorweg AmsterdamRotterdam ten behoeve van de kruising met genoemden autoweg nabij Warmond. In verband met een opleveringstermijn van 7 maanden mag de voltooiing van de viaduct tegen Mei 1938 worden verwacht Nationale Fruittentoonstelling Van I 1 October te Amsterdam Voor de Nationale Fruittentoonstelling, welke van 69 October te Amsterdam wordt gehouden, blijkt groote belangstelling te be staan. Uit de belangrijke fruitcentra zullen collectieve i-nziendingen van fruit worden geoaan. Deze oollectieve inzendingen zullen een overzioht geven va«i de variëteiten, welke in die streken worden geteeld. Hier door zal een goed geheel worden verkregen en zullen de verbruikers kunnen zien, welko herfst- en wintervruchten in ons land wor den geteeld. Het fruit ontwikkelt zioh al gemeen goed en wanneer de September maand voor het verder uitgroeien der vruchten gunstig zal zijn, zullen de ver schillende inzendingen zonder twijfel een goed beeld geven van het peil, waarop de moderne fruitteelt in ons land staat. Naast de fruitinzendingen zullen tal van nevenbedrijven met inzendingen uitkomen: ziektebeetrijdingsmiddelen, meststoffen, mo- torsproeimachines, fruitplaatsoenen, ver pakkingsmateriaal. Ook uit fruit vervaardig de producten zullen aanwezig zijn. Deze tentoonstelling zal een volledig overzicht geven van de Nederlandsche fruitteelt Deze teelt heeft de laatste jaren sterk de belang stelling gehad en tal van. telers zullen te Amsterdam deze tentoonstelling bezoeken, te meer, daar naast hun eigen product en hun bedrijfebenoodigdheden ook de voor lichtingsdienst op deze tentoonstelling een zeer belangrijke plaats zal innemen. Aischeid burgemeester A. Verheul Van Moercapelle Maandagavond heeft burgemeester A. Verheul, aan wien op verzoek met in gang van 1 September eervol ontslag is .verleend in een buitengewone raadszitting afscheid genomen. Na opening van de openbare vergadering en afhandeling van enkele hamerstukken, las burgemeester Verheul het Kon. besluit voor waarbij hem ontslag wordt verleend. In een korte rede wees" hij er op, dat het afscheid nemen van deze gemeente hem zwaarder valt dan hij zich heeft voorge steld, dit temeer daar hij zijn kinderjaren ook in deze gemeente heeft doorgebracht en er is opgegroeid. Spr. dankte beide wethou ders en den gemeenteraad voor de aange name samenwerking. In een bijzonder woord richtte burgemeester Verheul, zich ïo» den gemeente-secretaris, den heer P. M. Jonker, voorts bracht hij dank aan de ge meente- en rijkspolitie, verschillende amb tenaren en de concierge voor de stiptheid waarmede steeds zijn bevelen werden opge volgd. Spr. besloot met den wensch, dat zijn op volger en de gemeente ook nog eens aan hem terug zullen denken. Hierna droeg bur gemeester Verheul de leiding van de vergadering over aan den oudsten wethou der, P. Zegwaard, die er aan herinner de, dat hij ruim dertig jaar als raadslid, waarvan 24 jaar als wethouder, met den scheidenden burgemeester had mogen sa menwerken. Nadat wethouder Brouwer, de. ge meentesecretaris. het oudste raadslid, de heer v. d. S p e k en de gemeente-opzichter L. Dekker, het woord hadden gevoerd, werd overgegaan tot een huishoudelijke vergadering. Hier werd het woord gevoerd door burgemeester Gaarlandt uit Gouda cn den heer Dercksen, die namens de gewestelijke landstormcommissie Gouda sprak. Namens de uitgeverij Samsom, te Alphen, d. Rijn, werd als blijk van waardeering een tweedeelig boekwerk overhandigd: Het huiselijk en Maatschappelijk leven onzer Voorouders, van prof. Brugmans. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de burgemeesters: Troost, uit Wad dingsveen: Jas uit Nieuwerkerk a. d. IJs- B a a n, uit Bleiswijk; Van M e e t e- len, uit Bergschenhoek; Verkerk, uit Boskoop; mr. Van Mechelen en mr. Jonker uit Gouda. Van de Prov. Vereen, van Burgemeesters pn Secretarissen was e>en brief ingekomen, oneens van de Landstormcommissie Rot terdam en van de Burgenvachten te Rotter- Van de gelegenheid om persoonlijk af scheid van den burgemeester te nemen werd een zeer druk gebruik gemaakt. Te Benthuizen Gisteren had het afscheid van burgemees ter Verheul te Benthuizen plaats. Voor deze gelegenheid werd het Veiling gebouw, dat met groen en bloemen was •ersierd, gebruikt. Het gebouw was zeer ol. Na een korte openbare raadsvergadering beeft de scheidende burgemeester een kort afscheidswoord gesproken. Hierna herin nerde wethouder C. v. d. K n ij f f aan de langdurige en prettige samenwerking met den burgemeester. Vervolgens voerde het oudste raadslid e heer S. van Gaaien namens raad en gemeente het woord en bood, namens de gevormde commissie voor een huldeblijk een boekenkast en salontafel aan, waar was bijgevoegd een album met de handteeke- ningen van hen die bijdroegen. Het raadslid de heer W. C. Diephout sprak hierna nog een persoonlijk woord van afscheid tot den heer Verheul cn de heer R. C. Achterberg namens de ge meente-ambtenaren. Door wethouder v. d. K n ij f f werd ten slotte deze bijeenkomst met dankgebed ge- Nog enkele vooraanstaande ingezetenen, de predikanten, ds. W. Bieshaar Jr. en ds. A. v. Stuyvenberg. het hoofd der Christ. School, de heer M. Idema en de keurings- eearts hebben tenslotte nog waardeenende woorden gesproken. Nadat de koffie was geserveerd werd aan allen die samengekomen waren de gele genheid geboden persoonlijk van burge meester Verheul en familie met een hand druk afscheid te nemen. K. v. SEVENHOVEN f In den ouderdom van 55 jaar is te Bussum overleden de heer K. van Sevenhoven, oud-burgemeester van Onstwedde. De over ledene, die tot de anti-rev. partij behoorde, was te voren burgemeester van de gemeen ten Bedum en Stedum. Tijdens zijn verblijf in het noorden was hij vioe-voorz. vat Chr. H.B.S. te Groningen en lid van het da- gelijksch bestuur van de Coöp. Spaar- Voorschotbank „Eigen Haard" te Groningen. De brand op de Kota Agoeng Passagiers gaan over op de „Johan van Oldenbarnevelt" In aansluiting op het bericht op pag. 2 vernemen wij nader, dat tusschen de Rotterdamsche Lloyd en de Stoomvaart- Mij. „Nederland", in verband met den brand aan boord van de „Kota Agoeng", van eerstgenoemde reederij een regeling is getroffen, dat de 17 passagiers van de „Kota Agoeng", indien het schip tijdig te Colombo arriveert, zullen overgaan op de „Johan van Oldenbannevelt", om daarmede de reis naar Ned.-Indië voort te zetten. Volgens de laatste berichten wordt de „Kota Agoeng" vanavond om elf uur (plaatselijke tijd) te Colomibo verwacht» Een sleepboot van het gouvernement wordt in de haven gereed gehouden om onmiddellijk assistentie te verleenen. GEMENGD NIEUWS Brand in de Hoofdstad Schildersatelier uitgebrand Gistermiddag heeft een korte, uitslaande brand gewoed op de olderverdieping v perceel Marnixstraat 413 te Amsterda waar de kunstschilder Kromzigit zijn atelier heeft. De brand werd het eerst door voorbijgan gers opgemerkt, die onmiddellijk de brand weer alarmeerden. In het schildersatelier bleek niemand wezig te zijn, doch op de daaronder gelegen étage, waar een pension gevestigd is, bevon den zioh vele personen, die met hun hebben en houden zich ijlings via de trap in veilig heid stelden. Vanaf de geheel uitgeschoven Magiruslad- der werd de aanval op het vuur met straal geopend, terwijl een tweede straal het trappenhuis omhoog geleid werd. Na ruim een kwartier had men den brand be dwongen. Het atelier, waarin zich slechts enkele schilderstukken bevonden, is vrijwel geheel vervoest, terwijl het daarachter gelegen zol dergedeelte ernstige brand- en waterschade bekwam. Ook het trappenhuis had van vuur en water te lijden. Omtrent de oorzaak van den brand is niets komen vast te staan. BIJ HET BADEN VERDRONKEN De heer C. M. van Boven, procuratie houder bij de firma van Sleessink te Rotter dam en wonende te Hillegersberg, is gister bij het baden te Hoekvan Holland dronken. De heer van B. was vergezeld zijn vrouw en kind in zee geweest. Toen hij zich nogmaals in zee begaf zonk hij op een gegeven moment in de diepte. Het gelukte de reddingsbrigade, die spoedig ter plaatse was, den drenkeling op het droge te brengen, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Een geneesheer constateerde den dood door hart verlamming. Het slachtoffer was 33 jaar oud. De Britsche oorlogsschepen „Hardy" tn „Hyperion" zijn vannacht plotseling van Gibraltar uitgevaren in de richting van de Middellandsche Zee. Men heeft de redenen voor dit overhaaste vertrek niet opgegeven. Des avonds hadden patrouilles de officieren en manschappen, die aan wal waren er van in kennis gesteld, dat zij zich zoo spoedig mogelijk aan boora moesten begeven. Economie en Financiën DE KOMENDE STAATS SCHULDCONVERSIE Bezwaren tegen de gestaffelderente Goocheltoeren, die niets uithalen Vechtpartij te Oss Twee mannen slaags geraakt Toen gisteravond omstreeks negen uu Oss zekere J. G. en van der S., die gezamen lijk het Koninginnefeest hadden gevierd en onder den invloed van sterken drank huis waarts keerden, ontstond er voor de woning van Van der S. een woordenwisseling tus schen J. G. en een buurtbewoner, V. ge naamd, die wilde meehelpe:. Van der S. binnen te brengen. Dit bleek niet naar den /an G. te zijn, die meende, dat hij zelf dat zaakje wel kon opknappen. i een korte twist keerde G., die over zijn kameraad woont, toch naar huis. Doch toen hij even later V. uit de woning van Van der S. zag komen ontstak hij blijkbaar in woede vloog op V. aan, waarbij hij hem eenige steekwonden met een mes toebracht. Buurt bewoners riepen terstond geneeskundige hulp n waarschuwden de politie. Binnen kele oogenblikken waren rijks- en gemeente politie ter plaatse, die onmiddellijk de plek van het gebeurde afzetten. Het slachtoffer werd per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Hier bleek bij onderzoek, dat een long geraakt. Men kon echter nog niet zegge de wonde levensgevaarlijk was. De dader, de 35-jarige ongehuwde J. G., as intusschen gevlucht. Daar men hem nog niet heeft gevonden, wordt zijn woning be waakt. JONGETJE VERDRONKEN Gisteravond is in de Zilk, achter de R.K. pastorie onder de gemeente Noord wij- kerhout, het zesjarig zoontje van den heer L. van Schagen verdronken. De vader was met het kind op het land, aar hij aan het werk was. Hij zond den knaap vast naar huis en ging even later ook zelf huiswaarts. Toen hij thuis kwam bleek de knaap nog niet thuis gekomen te zijn, waarop de man terugkeerde. Hij vond het kind verdronken in de sloot liggen. Kunst matige ademhaling leverde geen resultaat meer op. UIT DE A.R. PARTIJ A.-R. RAADSLEDEN IN FRIESLAND De Friesche Vereeniging van A.-R. raads leden vergadert a.s. Vrijdag 3 September te 2 uur in het Gebouw voor Chr. Belangen te Leeuwarden. Mr. J. Al ge ra, lid der Tweede Kamer, hoopt als spreker op treden. A.-R. GEMEENTEBESTUURDERS De jaarvergadering van het Verband van Vereenigingen van A.-R. Gemeentebestuur ders in Nederland zal gehouden worden op Maandag 20 Sept. in het Jaarbeurs-restau rant te Utrecht. De agenda vermeldt o.m. behandeling Rapport inzake wethoudersverkiezing. In leider: mr. G. van Baren, te Delft. KUNST FRIESLAND DOOR DE EEUWEN HEEN Van „Friesland door de eeuwen heen" door Dr. H. G. W. van der Wielen zijn thans 10 afleveringen verschenen. Lang zaam maar zeker wordt dit standaardwerk over de geschiedenis van Friesland voort gezet, totdat het. compleet gebonden in 2 stempelbanden, een rijk bezit zal vor waarop iedere Fries met recht trotsch kan ziin. De afleveringen 1 tot en met 10 voi samen het eerste deel. bevattende de ge schiedenis vanaf her voorgesohiedkundig tijdvak tot de ondergang van de Friesche vrijheid, volgens bij de aankondiging ge geven belofte rijk geïllustreerd met zeldzame reDroducties. De band voor het eerste deel, gestempeld naar het ontwerp van Frit's Lensvelt motie ven. ontleend aan de Friesche vlag en het Friesche wapen, in zilver en rood op blauw linnen, is in October a.s. verkrijgbaar. Voor al de rugtitel van het boek, waar de rijke versiering in zilver en rood met het blauw van den band een schitterend geheel men, zal voor iedere boekenkast: een ware versiering ziin. Op het Binnenhol te Den Haag werd gisteren een openbare zanguitvoering gegeven, onder leiding van den heer Wierts. II onze vorige editie hebben wc er op ge- i.dat er momenteel heel wat stemmen opgaan voor een Staatsleening met z.g.n. gestaffelde rente. Tegen dgl. leeningen 'be staan echter ook weer heel wat bezwaren. Deze heeft de Dagl. Beurscourant nu in het kort samengevat. Zij komen op het volgen de neer; a). Men stelt zich 'n overdreven uitwer king voor van den invloed van de event, verhooging van de toekomstige rente op het koersverloop. Bii wijze van voorbeeld vermelden we, dat indien de rentestand binnen enkele jaren b.v. zou stijgen tot 6 pCt., de wiskundige koers voor een normale ""•jarige 3 pCt. ljening zou zijn 67 pCt. en or een leening met gestaffelde rente 74 pCt, of ongeveer even hoog als voor een nol-male 3V2 pCt. leening. b). Het eigenaardige feit doet zich voor. dat leeningen met gestaffelde rente, die gebaseerd heeten te zijn op de neiging van het publiek alleen genoegen te nemen met leeningen van laag rentetype. mits deze een niet te langen looptijd hebben, voor de toe komst juist omgekeerde verhoudingen scheppen. Hoe korter de looptijd hoe hooger de rentel c) Een leening met gestaffelde rente is in strijd met de principes van een gezonde Staatsfinanciering. daar men ter oplossing van momenteele moeilijkheden (die niet eens groot, noch dringend zijn) de toe komstige verplichtingen verzwaart. Dege nen, die in 1947 of in 1957 de zorg voor de financien van Nederland of Nederlandsch- Indië hebben te dragen, in welke jaren de begrootingsposities wellicht zeer krap zijn, zouden waarschijnlijk minder goed te spre ken zijn over de „succesvolle conversie- operatie van 1937" waardoor zij van het eene op het andere jaar dekking moeten vinden voor een verhoogde uitgave voor den dienst der leeningen van f 10 a 20.000.000 Zij zouden zich weliswaar kunnen troosten, met de gedachte dat zij de baanbrekers Zijn, die voor extra 'betalingen uit een der- gelijken grond hebben te zorgen, want lee ningen met „gestaffelde rente „naar boven" hebben nog nooit bestaan. Wel kent de his torie eenige voorbeelden, van leeningen met gestaffelde rente „naar beneden", doch hiervoor geldt het geopperde bezwaar tuurlijlk niet, daar deze juist tot een lichting van den druk in de toekomst leiden. d). De verhooging van de rente op de Staatsleeningen in 1947 of in 1957 kan der Regeering van die jaren nog op andere gronden dan plotselinge verzwaring der Staatsfinanciën zeer ongelegen komen, in dien zij het b.v. dienstig acht goedkoopgeld- politiek te voeren. e) Jndien de Staat het voorbeeld zou ge ven, zouden alle andere publiekrechtelij ke lichamen moeten volgen, zoodat in de toekomst ook de begrootingsposities van Provinciën, Gemeenten etc. op wellicht zeer ongewenschte tijdstippen in gevaar zouden kunnen worden gébracht. f) Het enkele feit, dat er rekening mede zou moeten worden gehouden, dat over en kele jaren de rente van belangrijke Staats- of andere leeningen zou worden verhoogd, zou een funesten invloed uitoefenen op het koersverloop van vaste-rentedragende stuk ken. Het juiste inzicht in den feitelijk geldend rentevoet voor langen termijn zal hierdoor geheel worden versluierd. Tenslotte vestigen we de aandacht op hetgeen „De Verzekeringsbode'' schrijft. Helder en klaar stelt dit orgaan in het licht, dat men ook met een gestaffelde rentevoet weinig bereikt: „Meent men op deze wijze een verdere daling van den rentestand te kunnen tegen gaan of stelt men zich voor. langs dezen weg kapitaalverlies in de toekomst te voor komen? Wie nadenkt, zal tot de ontdek king komen, dat er langs dezen weg hoe genaamd niets te bereiken valt De alles o\erheerschende vraag blijft immers of de rentestand al dan niet verder zal dalen Het doet er dan weinig toe, welke voor waarden men in het algemeen aan een leening verbindt Bij een bepaalden rentestand zijn de loop tijd der leening, haar rentevoet en de koers van uitgifte of beurswaarde geen af zonderlijke grootheden. Zij worden door elkaar bepaald. Wil men dus de laatste op peil houden dan zal dit slechts kunnen ge schieden door een wijziging van de andere componenten. Om tot dat inzicht te komen behoeft men waarlijk geen wiskundig genie te zijn. Twee pips vier is zes en wil men van die twee een drie maken, dan zal men vier in een drie moeten veranderen. Met de gestaffelde rente is het niet anders. Daalt de rentestand, door welke oorzaken dan ook, en wenschen de overheidslichamen daarvan te profiteeren terecht of ten on rechte, dan moge het even aantrekkelijk schijnen om bij nieuwe leeningen dusda nige aflossingsvoorwaarden te stellen dat kapitaalverlies in de toekomst tot een mi nimum blijft beperkt, door den looptijd korter te nemen, dan wel overeen te ko men, diat na een beaalden tijd opnieuw on derhandeld wordt over de hoogte van den rentevoet, maar het is duidelijk, dat zulks dan hetzij in den rentevoet zelf of in den koers van uitgifte tot uitdrukking moet komen. Men kan niet den looptijd gunsti ger maken met behoud van dezelfde renten en denzelfden emissiekoers, want, zooals gezegd is, deze drie factoren samen vor men den algemeenen rentestand. Wil men dit met een beeld verduidelij ken dan zou men kunnen zeggen, dat de op pervlakte van een driehoek niet verandert wanneer men de hoogte daarvan halveert, maar de lengte van de basis daarentegen verdubbelt Wel krijgt men dan een andere figuur en deze verdient wellicht even nader bekeken te worden. Hoe men de kwestie van den gestaffelden rentevoet ook beschouwt een oplossing voor het probleem van de rentedaling biedt hij geenszins, hetgeen overigens ook logisch is Wil de overheid van de rentedaling ten volle profiteeren dan zal dit voor de beleg gers een nadeel beteekenen, want het is al te naïef om te veronderstellen, dat het mo gelijk zou zijn den één een voordeel toe te werpen, zonder dat de ander dit in zijn por- temonnaie zou merken. Aan dergelijke goo cheltoeren kan men zich een oogenblik ver lustigen, maar er zich niet blijvend door om den tuin laten leiden". Begunstigd door [raai zomerweer trok gisteren de lange stoet van deelnemers aan het jaarlijksche bloemencorso door Rotterdam. De fleurige stoet passeert de Rochussenstraat. DONDERDAG 2 SEPTEMBER HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Om roeporkest en gramofoonmuziek. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.15 Kovacs Lajos' orkest, en soliste. 2.00 Declamatie. 2.30 Jonny Kroons Ensemble en soliste. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gra mofoonmuziek. 4.50 Voor de kinderen. 5.35 Kovacs Lajos' orkest, en soliste. 6.30 Sportpraatje. 7.00 AVRO-Dansorkest. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen8.15 Omroeporkest en so listen. 9.30 Radiotooneel. 10.15 Renova- kwintet. 11.00 Berichten ANP. Hierna AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM n 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berich ten. 12.15 KRO-Orkest, en gramofoonmu ziek. 2.00 Handwerkles. 3.00 Gereformeerd Evangelisatiekoor. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Gramo- foonplaten. 5.35 Bas en piano. 6.45 CNV Kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Gramo foonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS-Beriohten. 8.15 Christ. Muziekvereeniging „Oranje". 9.00 Cause rie over de wereldconferentie van kerken te Edinburgh. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramo foonmuziek. Hierna schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 5.05 Gramofoon. 5.20 Lou Preager en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.40 Sportpraatje. 7.00 BBC-Orkest. 8.00 Radiotooneel. 9.00 Liedjes. 9.30 Zomerpro- gramma. 10.20 Kerkdienst. 10.40 Strijk kwartet. RADIO PARIS 1648 M. 7.10, 8.20, 10.35 en 11.20 Gramofoon. 12.50 Concert en zang. 4.05 Zang. 4.50 Gramofoon. 7.23 Gramo foon. 7.35 Pianovoordracht. 7.50 Zang. 8.05 Cembalovoordracht. 8.5011.20 Sympho- nieconcert. KEULEN 456 RL 4.30 Gitaar en cello. 4.50 Kamermuziek. 5.20 Omroeporkest. 7.05 Concert. 8.30 Orkest, solisten en instru mentaal kwartet. BRUSSEL 322 en 484 RI. 322 M.: 5.20 Om roeporkest. 6.50 en 7.23 Gramofoon. 8.2C Omroepsymphonie-orkest. 9.50 Zang. 484 M.: 5.20 Muzikale causerie. 6.35 Om roeporkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.2( Klemorkest en gramofoonmuziek. DFUTSCHLANDSENDER 1571 RI. 9.35 Po- Nieuwe Erres-radiotoestellen Rïeerdere doeltreffende verbeteringen publiek een buitengewoon goede >rten tijd verkregen en wat r gt behouden ook. Geen wonder! Want steeds weer wordt het allernieuwste, dat de radio wetenschap vindt at van practische beteekenis is, op deze toestellen toegepast. k nieuw radioseizoen brengt weer wigheden op de toestellen, die nieuw in handel komen. Zoo wordt een perfectie kregen, die het grootste radiogenot geeft voor den luisteraar, die geheel verwend wordt. Neem, om maar eens een voorbeeld te noemen, de afstemschaal. Die moet aan aller lei eischen van het verwende publiek vol doen. Men wil zoo gemakkelijk mogelijk een of ander station kunnen krijgen. Dat moet men kunnen, 't zij men zit of staat, of languit op de divan ligt. Men moet echter ook weer niet een te opvallende en toch weer duide lijke afstenuiaald hebben. Niet alleen wil men de stationsnamen, die duidelijk moeten zijn, doch ook aanwijzing van de golflengten. Ook de indicator moet op de schaal zijn aan gebracht. Alles moet met één oogopslag over zien kunnen worden. Aan al deze eischen voldoen de nieuwste Errestoestellen. Op waarlijk ingenieuze wijze is aan de meest veeleischende wenschen van den luisteraar voldaan. Ook aan de wensch om behalve de lange, de korte en de ultrakorte golf, ook nog de berichten tusschen visschersvloot en kuststa- tions te kunnen beluisteren wat voor velen van belang is, want dit „visscherijbereik" loopt van 70 tot 205 M. en daarbinnen valt o.a. een amateurzender terwijl ook de radio- posten van de luchtbeschermingsoefeningen op 80 M. werken. Zoo hebben drie nieuwe Errestoestellen, de K.Y. 166, K.Y. 168 en K.Y. 169 thans deze vier golfbereiken. De trek-druk-fijnregeling is een heel prac tische vinding. Ingedrukt draait men heel snel de afstemnaald over de schaal, uitgetrok ken kan men de stations haarfijn afstemmen. De Errestoestellen hebben alle een automa tische netantenne en werken dus zonder bui tenhuisantenne. Het lichtnet is dan antenne. De electro-dynamische luidsprekers dezer toestellen zijn van een geheel nieuw ontwerp. Ze zijn zeer gevoelig, de vervorming is gering en de geluidsweergave is dus natuurgetrouw. Hoogste stand te Stockholm 765.8. Laagste stand te Vestmanör 738.6. Stand vanmorgen halftwaalf 762.4. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige Z. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met toenemen de kans op regen of onweer, later opklarend en koeler. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT De depressie heeft zich vooral naar IJs land verplaatst en werd daar diep, zij breidt zich verder naar het O. uit, in het Z.W. stijgt de barometer weer. Een gordel van hooge drukgebieden boven 765 mm. loopt om de depressie van Spanje over midden-Europa tot bij Groenland. Op de Britsche eilanden zijn zware regens ge vallen, zoowel in Ierland als in Schotland viel plaatselijk 25 mm.; er waaien krachtige Z. tot W. winden en in Schotland duurt de regen voort Scandinavië heeft tijdelijke opklaring, waarbij in de nacht de temperatuur in het binnenland reeds onder het vriespunt daalde. Ook Duitschland, Zwitserland en Frankrijk zijn nog onder hooge druk-invloed met veel ochtendmist en windstilte, waarna overdag de temperatuur vrij hoog kan stijgen. De hooge toppen in Zwitserland zijn vrij van wolken. Ons land komt thans onder invloed van de depressie met veel kans op regen of on weer, waarna afkoeling en opklaring kan volgen. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 21.4 C. 2 SEPTEMBER Zonsopgang 6.13 uur, zonsondergang 7.45 uur Maan op vin. 3.11 uur, onder nam. 6.12 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 2 SEPTEMBER Van 's avonds 8.15 uur tot 's morgens 5.45 uur Prof. Dr. Willem Mengelberg schrijft: Het Hammond-orgel is een buitengewoon geperfectioneerd orgel-instrument een nieuw muziekinstru ment, hetwelk als Kerk orgel en huis orgel, maar tevens als Concert-orgel de volmaaktheid heeft bereikt. Willem Mengelberg De toestellen zijn in bijzonder fraaie kasten gebouwd met harmonische verhoudingen. Zelfs de goedkoopste zijn een sieraad in de salons. Als gewoonlijk heeft Erres de radiowereld aan zich verplicht met een viertal nieuwe toestellen. Behalve de drie genoemde, waar van de K.Y. 166 in drie uitvoeringen (voor aansluiting op het lichtnet, voor voeding uit batterijen en voor aansluiting op 220 volt wissel- en gelijkstroom) is ook nog K.Y. 165 verschenen. BOEKEN EN GESCHRIFTEN „WOELIG BELGIE" In de Pericoop serie van de „Nederlandsche Keurboekerij", Amsterdam, heeft de beken de Dr. M. v. Blank ens te in ons verrast met een boekje, hetwelk onder den ritel van „Woelig België", een inzicht tracht te ver schaffen in de politieke en andere kwalen waaraan het openbare leven onzer zuider buren laboreert. De auteur, die uit-hoofde van langjarige ervaring op het gebied der huivenlandsche politiek een bij uitstek des kundige mag worden geacht, verschaft den lezer hier in prettig leesbaren vorm 0 a een exposé van de Vlaatnsch-Waalsche tegenstellingen en geeft ons tevens een spectrum der Belgische politieke partijen, en van de crises, waaraan deze sinds eenige mate in vrij hevige mave hebben bloot ge staan. Natuurlijk worden Degrelle en Rc-x in dit verband allerminst verwaarloosd, terwij 1 eveneens het feit van don elfden April j.L, namelijk van de krachtmeting DegrelleVan Zeeland. bii gelegenheid van de tusschemijdsche verkiezingen te Brussel, ten volle, tot in zijn consekwen- ties wordt belicht Inderdaad een geschriftje dat zonder vpel te pretendeenen heel wai' aardige en wetens waardige gegevens verschaft, gevloeid uit de pen van een zeer vlot journalist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3