WEK DE GAL IN UW LEVER OP Japanners bezetten Woesoeng Nieuwe lastercampagne in België Algemeen Burger-Ziekenfonds NV vb J. GILTAY8.Zn /jggnManM 'tjJlKlKoopman (15 WOENSDAG i SEPTEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland NA VERWOEDE .GEVECHTEN Kanton neemt aan den strijd deel .Groote uittocht uit Nanking f>E woordvoerder van de Japanscbe U marine deelde mede, dat de stad Woesoeng door de Japansche troepen is bezet De troepen werden op verschei- dene punten aan den linkeroever van de Wangpoe aan land gezet, zij rukken verder op in noordwestelijke richting. De forten van Woesoeng ten Noorden van de stad schijnen nog in handen van de Chineezen te zijn, doch hun militairs waarde is gering. In een Japansch communiqué betreffende Öe verovering van Woesoeng, wordt nader medegedeeld, dat de Japansche vloot en de Japansche luchtstrijdkrachten de aanval ider troepen op Woesoeng hebben gesteund. De kern der troepen zet zijn opmarsch [voort naar Lotien en laat eenige troepen- ïdeelen achter, om de genomen stellingen te zuiveren. Tot de borst door het water wadende, met geweren, mitrailleurs en munitie boven het hoofd gedragen, hebben !de Japansche soldaten achter een rookgor dijn optrekkende, de Woesoengkreck over gestoken en het dorp genomen na een ge vecht van man tegen man, dat ruim een uur 'duurde. Zonder rust trokken de troepen toen op naar de forten. Intusschen had een an- idere afdeeling zich meester gemaakt van 't station van Woesoeng, ondanks den verwoe den Chineeschen tegenstand. De Japansche .vliegtuigen wierpen tijdens den strijd groote Jioeveelheden bommen op de Chineesche stellingen van Kiangwan, Tasjang en "Dsja- pei. Kanton neemt deel aan den strijd De Japansche autoriteiten deelen mede, dat troepen van de Kanton-regeering deel nemen aan den strijd voor Shanghai. Een Chineesche onder-officier, die gevan gen werd genomen bij Lotiensjen behoorde itot de 153ste divisie van het Kantonleger. De opperbevelhebber van het Kanton- leger, generaal Joehamoe, heeft gelast, dat zijn leger op voet van oorlog moet worden gesteld. Gisterochtend om half zeven hebben zes Japansche vliegtuigen Kanton gebombar deerd. Zij lieten bommen vallen op het militaire vliegveld, waar zich Chineesch luchtdoelgeschut bevindt. Later ondernamen Japansche vliegtuigen opnieuw een luchtaanval op Kanton, doch (ditmaal werden zij door het vuur van de Chineesche luchtdoelbatterijen gedwongen terug te keeren, .voordat zij de stad hadden jbe reikt. Bij den eersten luchtaanval op Kanton hebben de Japanners verschillende bommen geworpen op het militaire vliegveld, als mede op vijf militaire kampen, waardoor .verscheidene mecaniciens en soldaten ge- 'dood en eenige officieren gewond zouden fcijn. Optreden van de luchtmacht De Japansche luchtmacht Heeft Kienau, fTsjangtsjau en Foekien gebombardeerd, .waarbij verscheidene Chineesche vliegvelden en vliegtuigen werden beschadigd en ver nield. In een luchtgevecht boven de Jangtse •hebben Japansche vliegtuigen twee Chinee sche toesteilen omlaag geschoten. Generaal Kiyoshi Katsuki rechtsde opperbevelhebber van alle Japansche strijd krachten in Chinain zijn hoofdkwartier te Tientsin De aanval op de R.K. Missiestatie Japansche troepen hebben vijftig Chinee sche studenten, die door de Chineesche ban dieten waren ontvoerd, bij den aanval op de R.K. missiestatie aan den voet van de Wans joeberg bevrijd. De uittocht uit Nanking Naar vernomen wordt is ongeveer zeventig procent van het millioen in woners van Nanking uit de stad weg getrokken. De uittocht duurt nog steeds voort. Gewonden-transport gebombardeerd Een tweehonderdtal vluchtelingen en ge wonde soldaten, die in autobussen wachtten voor het station Woesoeng om getranspor teerd te worden, is door vermoedelijk Japan sche vliegtuigen gebombardeerd. Velen werden gedood of gewond. De Amerikaansche staatssecretaris Huil heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat de Ver. Staten hoogeliik de snelheid op prijs stellen, waarmede China de verantwoordelijkheid aanvaard heeft voor het bombardement van de „Pre sident Hoover". Hij voegde hieraan toe dat het hoofd der Chineesche regeering bijzon der belang gesteld heeft in alle kwesties, die betrekking hebben op het incident en beloofd heeft, dat de piloot van het Chinee sche vliegtuig, dat de „President Hoover" heeft aangevallen, voor den krijgsraad zal komen en streng zal worden gestraft. Het bombardement, aldus Hull, was op- wettig, niet te verontschuldigen en nalatig. De Chineesche regeering heeft echter aan geboden alle soorten financieel herstel te geven. Toenemende onrust in Palestina Bij incidenten, welke zich in <fe laatste 24 uur in verschillende plaatsen in Palestina hebben voorgedaan, zijn in het geheel drie joden gedood en een gewond en twee Ara bieren gedood en drie gewond. Een Arabische citroenverkooper is gister avond te H a f a doodgeschoten, terwijl hij bij zijn stalletje in het midden van de stad, lag te slapen. VERSCHRIKKINGEN IN SHANGHAI Wat Nederlanders meemaakten Bombardementen zaaien dood en vernieling C"EN speciale correspondent van „De Javabode" te Hongkong, interview de de Nederlandsche vluchtelingen, die 20 dezer met de „Tasman" uit Shanghai arriveerden en seinde o.m. de volgende bijzonderheden omtrent hun weder varen. Onder de passagiers van de „Tasman", die uit Shanghai te Hongkong aankwamen, bevonden zich de volgende personen van Nederlandsche nationaliteit: de families Buys, Driesen en Zoek; de heeren Den Her tog, Van Gelderen, Mijsberg en De Vos; en de dames en kinderen: Aeyelts, Carrière, Faber, Gastmann. Van Gulik, Van Houten, Klein, De Lonsain, Mann, Riem, Semmelink, Van Sommeren, Van Senden, Tiernego en De Wilde. Voorts was onder de vluchtelingen, die aan boord van het K.P.M.-schip een wijk plaats vonden, een zestigtal Chineezen uit Java. Velen dergenen, die met de „Tasman" 't gevaar in Shanghai ontvluchtten, hadden practisch alles wat zij bezaten moeten ach terlaten en waren op het K.P.M.-schip, dat hen wjegvoerde uit de verschrikking der bombardementen, geëmbarkeerd zonder geld of bagage, zelfs met niet meer dan een klein valiesje bij zich. Volgens het onopgesmukte relaas van zijn wedervaren te Shanghai, dat de gezagvoer der van de „Tasman" -kapitein F. Prass, kort na de aankomst der Nederlandsche vluchtelingen te Hongkong den „Javabode"- vertegenwoordiger deed, had men een zwe ren tijd achter den rug, doch de gezagvoer der roemde de voortreffelijke medewerking bij de evacuatie en toen zijn schip bij het verlaten van Shanghai ernstig risico heeft geloopen door granaatvuur te worden getrof fen, van de zijde der passagiers ondervonden. Naar de gezagvoerder verder verhaaldel lag de „Tasman" op Zaterdag 14 Augustus 1.1. gemeerd aan het terrein van de .„Asiatic Petroleum Company" te Shanghai, om te bunkeren, toen een bombardement der olie tanks aanving. Echter geraakte slechts het asfalt der opslagplaats in brand, terwijl oen gunstige wind de vlammen in een andere richting dan die van het bedreigde schip dreef. Op een afstand van niet grooter dan 400 meter zag kapitein Prass de brandbommen vallen! Omtrent de inscheping van de pas sagiers deelde de gezagvoerder nog mede, dat deze een vlot verloop had. Toen de vluchtelingen zich aan boord begaven, lag het K.P.M.-schLp tusschen Engelsche oorlogs schepen. Bij het afvaren van de Whangpoo, naar Woosung, aan de monding van de rivier, bombardeerden de Japanners den overkant en vielen projectielen op een luttele paar honderd meter afstand van de „Tasman". Ook voerde de vertegenwoordiger van De Javab., die de Nederlandsche vluchtelingen naar hun ervaringen vroeg, een gesprek met den heer Mijsberg, een makelaar, die hem vertelde, hoe hij zich op Zaterdagmid dag 14 Augustus in het Telegraafkantoor aan de Nanking-road bevond, toen dichtbij bommen vielenEr ontstond een vreese- lijke paniek: de menschen bestormden het Telegraafkantoor, teneinde dekking te zoe ken en trapten ln hun angst en radeloos heid, om weg te vluchten voor het bombar dement, de deuren in Honderd-en-vijftig dooden, slachtoffers van den aanval, lagen op straat. De geneesheer van de „Tasman", dr J. P. de Bats, uit Batavia, kon tot zijn genoegen verklaren, dat de passagiers van het K.P.M- schij) in goede gezondheid verkeerden. De Nederlandsche vluchtelingen zijn te Hong kong ingekwartierd in hotels en bij kennis sen. terwijl de Chineesche passagiers groo- tendeels aan boord zijn gebleven. Waar schijnlijk zullen velen hunner zich naar Java DE BURGEROORLOG IN SPANJE Rechtschen doen een grooten sprong vooruit Zij naderen Asturië De nationalistische colonnes, die in de richting van Asturië opereeren en sinds de verovering van Santander slechts met groote voorzichtigheid voor waarts drongen, hebben gisteren plotse ling een geweldigen sprong vooruit ge daan. Zij bevonden zich 's morgens op een afstand van slechts zes kilometers van de grens der provincie Asturië. Het front volgt thans vrijwel het riviertje Nansa, dat in de zee mondt in de kleine haven Unquera Bostelo. Do rechtschen zijn San Vinoente de la Barquera reeds voorbij. Zonder tegenstand te bieden, trokken de rooden terug. Alloen leggen ze hier en daar mijnen. Dynamiet immers is het voornaam ste wapen van de bataljons uit Asturië. De groote weg langs de kust is over een af stand van 20 K.M. op elf plaatsen opgebla zen. Zelfs hebben de marxistische troepen ge tracht, de rotsen bij Serra del Escudo te doen springen, om aldus den oprukkenden nationalisten den weg te versperren, doch de steenlawine bleef halverwege steken. Ook hebben Franco's troepen het roode offensief aan het front van Aragon tot staan gebracht De marxisten zijn er niet in geslaagd, de roode afdeeling. welke bij Fuentes de Ebro en Belchite door de recht schen wordt omsingeld, te bevrijden, zoodat dus het doel van hun offensief niet is be reikt In de meeste sectoren van het Aragon- front zijn thans de rechtschen weer in den aanval. Sovjefschip getorpedeerd Gisteravond om acht uur is op vijf mijl uit de kust, tusschen Dellys en Tigzhart, het Russische schip „Timiryaysef" door een onbekende duikboot getorpedeerd. Het 1078 ton metende schip werd door twee torpedo's getroffen en is gezonken. De uit 29 personen bestaande bemanning, waaronder drie vrou wen, werd gered. De „Timiryaysef' was van Havre en Li verpool op weg naar Port Said, geladen met steenkool. Voortgaande „zuivering" De Leningradskaya Pravda bericht, dat 30 Augustus een groep van 9 rechtsche con trarevolutionairen, die getracht hebben de Kolchozen te saboteeren, teneinde het kapi talisme te herstellen te Nisjninovgorod ter dood is veroordeeld en terechtgesteld. ön U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dae moet uw lever een liter gal ln de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafacheiding onvoldoende ia. wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen ln Uw lichaam, U raakt verstopt Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Misstanden bij de Nat. Bank? Het Parlement bijeengeroepen Bij onze Zuiderburen is het de laatste reken niet erg richtig. Ondanks de vacan- ies en de mooie zomerdagen blijft de poli tieke agitatie aanhouden. Léon Degrelle, de leider van de fascisti sche Rex-beweging. die zijn nederlaag van het voorjaar nog maar niet kan verkrop pen, heeft thans andermaal een poging ge aagd om zijn tegenstander Van Zeeland, de Belgische premier, in het zand te doen bijten. De Rexisten hebben namelijk een vet kluifje gevonden in een schandaal in op tima forma bij de Nationale Bank, waar van de huidige premier indertijd vice-presi dent was. Deze Bank zou aldus stellen de Rexisten het althans voor door een onvoorzichtige financieele politiek groote verliezen geleden hebben, terwijl de be stuursleden er bovendien van beschuldigd werden, zich op onrechtmatige wijze het ialaris van vice-president Van Zeeland, dat ia diens aftreden vrij kwam. te hebben toe geëigend. Degrelle heeft niets nagelaten om deze geruchten op te blazen en de laster week in week uit over het Belgische volk uit te storten. De gestadig drup holt de steen uit en zoo kreeg Degrelle langzaam maar ze ker succes. Het wantrouwen nam toe, de volksmassa kwam steeds meer in beweging sinds enkele dagen is het politieke leven in België weer heftig in beroering. President Van Zeeland besloot daarom bijeenroeping van het parlement niet af te wachten, maar reeds te voren inlichtingen over deze zaak te verstrekken. De minister raad heeft zich in een speciale zitting bezig gehouden met de incidenten en kennis ge nomen van een door den minister van Fi- anciën, De Man, opgesteld rapport Dit rapport concludeert de volkomen wet tigheid der door de Nationale Bank geno men maatregelen. De Man heeft eerst de kwestie van de venHuiging van Van Zee land als vice-gouverneur onderzocht Bij besluit van den algemeenen raad en bij besluit van de algemeene vergadering der Nationale Bank werd baron Hankar op 25 Augustus 1935 tijdelijk belast met de waar neming der tot op dien datum door Van Zeeland bekleede functie. De Man verklaarde, dat deze maatregel geenszins strijdig is met de wettelijke en statuaire voorschriften. In het tweede deel van zijn rapport be spreekt de minister het onderzoek in de kwestie der door den gouverneur en de di recteuren na het vertrek van Van Zeeland ontvangen emolumenten. Hij constateert, dat de verdeeling dezer emolumenten is ge- schied in overeenstemming met de vroeger gevolgde wijze en met de besluiten van deu algemeenen raad, welker terzake bevoegd is. De gouverneurs en de directeuren hebben slechts ontvangen, waar zij recht op hnd- den, zelfs geweigerd het grootste deel der bedragen, welke zij zouden hebben kunnen verdoelen in ontvangst te nemen, terwijl zij overigens verscheiden honderdduizenden franken voor weldadige doeleinden hebben besteed. De ministerraad was eenstemmig van oordeel, dat goen enkele sanctie behoefde te worden genomen. Aanvankelijk had men gedacht dat het' rapport-De Man de gemoederen wel wc tot bedaren zou brengen, doch dit bleek' niet het geval te zijn. Maandag L had der aandeelhoudersvergadering plaats van do Nationale Bank van België teneinde een door de directie voorgestelde staiutenwijz .- ging te behandelen. Deze vergadering had een zeer rumoerig verloop, zoodal de agen da niet kon worden afgehandeld. Ook than* trachtten de Rexisten van de situatie mis bruik te maken. Inmiddels heeft de Belgische KabI- netsraad besloten den koning voor te stellen het parlement in het begin van de volgende week bijeen te roepen. In deze bijeenkomst van het parlement zal de minister-president een verkla ring afleggen en zich verantwoorden in zake de lastercampagne, welke tegen hem op touw is gezet. De minister van financiën zal de po litiek van de regeering ten aanzien van de Nationale Bank uiteenzetten en de regeering zal het parlement vragen haar houding goed te keuren. De Tweede Kamer zal Dinsdag bijeen komen en de Senaat Donderdag daar-, aanvolgend. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Opgericht April 1902 Telefoon 117970 'e-Gravenhage, L. Copes v. Cattenburgh 80 Afd. Ziektekostenverzekering Nieuwe wijze van verzekering tegen de bosten van ziekte, ziekenbulsverpleging en operatie. Gebeele particuliere behan deling met vrije keuze van artsen, apothekers, specialisten en ziekenhuizen. PROESPECTIJS OP AANVRAGE Vertegeuwoordigers(ster8) gevraagd. Mussolini naar Duitschland Op 25 en 26 September? Het schijnt bevestigd te worden, dat de reis van Mussolini naar Duitschland geschie den zal op 25 en 26 September. Den 25eten September zou Mussolini doorbrengen in gezelschap van Hitier te Berchtesgaden, waar hij een langdurige politieke bespreking met hem zou hebben. Den volgenden dag zou gewijd worden aan betoogingen te München en omgeving. Waarschijnlijk zal graaf Ciano Mussolini begeleiden, terwijl zich voorts ge neraal Russo, chef van den Italiaanschen generalen staf en een hooge militaire per soonlijkheid Mussolini op zijn reis zouden vergezellen. BOERDERIJBRAND TE WILDERVANK Gister ontstond brand in de kapitale boer derij van den heer P. J. Doornbos, gelegen aan de landzijde van de 42ste laan te W i 1- d e r v a n k. De vlammen vonden in de groote schuur, waarin juist de geheele oogst binnengehaald was, gretig voedsel en zoo stond het gebouw dan ook in een oogwenk in lichter laaie. Met enorme snelheid breidde het vuur zich ver der uit naar het woongedeelte. Hoewel de brandweer zeer vlug ter plaatse was, kon zij niet verhinderen, dat de geheele boerderij een ruïne werd. De oorzaak van den brand moet waarschijnlijk worden gezocht in ha- verbroei. Boerderij, inboedel en oogst waren verze kerd. Brand aan boord van de „Kota Agoeng" Lading dynamiet overboord geworpen Het Nederlandsche motorvracht- en passagiersschip „Kota Agoeng" van de Rotterdamsche Lloyd heeft draadloos geseind, dat brand is uitgebroken ln ruim vier. Het schip, dat op weg is van Rotterdam naar Batavia en daar bij ook Makassar zal aandoen, bevond zich bfj Mine coy, een klein eiland tnsschen Aden en Colombo, op 600 mijl van laatstgenoemde stad verwijderd. Het brandende ruim is onder stoom gezet. Het schip spoedt zich naar Co lombo, waar het hedenavond wordt verwacht. Een lading van 8 ton dy namiet, welke zich in de kruitkamer van rnlm vijf bevond, is veiligheids halve over boord geworpen. De „Kota Aagoeng", dat een bruto- inhoud heeft van 7358 ton, is een van de nieuwe schepen van de Rotter damsche Lloyd. Het is in 1930 gebouwd op de scheepswerf van Wilton-Fjjen- oorcL Kapitein is de heer Hamersma. BOERDERIJBRAND TE BORCULO Gister is de boerderij van de weduwe Saarveld te Haarlo, gemeente B ore ulo, door brand vernield. Het vee kon worden gered, doch de hooioogst ging verloren. De oorzaak van den brand is Verzekering dekt de schade. BOEKBINDERIJ DORDRECHT TELEF. 4991 Vl^'^^agaHBffiMlliliiiillJlllllllilLltilllillll''Door K-NOREL I „Dit is de nasleep van de beeldenstorm zucht Andries 'Dirksz. „Dat kwaad moest zich wreken. „Maar de edelen!" roept Krommendijk. „De edelen, die jouden ons toch helpen!" Pieter Buiskes lacht schril. „De edelendie buigen zich yoor de rijzende zon. Ze zijn haast allemaal overgeloopen, 'Egmond voorop!" Een zware beklemming hangt in de kamer. De kaarsen be lichten verbleekte gezichten. „Oranje toch niet?" vraagt de predikant fluisterend, als was hij bang voor het antwoord, i „Oranje is gevlucht!" I Buiskes krijt de woorden uit, valt neer op een stoel, grauw, verplet„Op hem had ik al mijn hoop gevestigd...^, en nu vlucht hij, naar Duitschland, de lafaard!" In de haard knappert het hout; op de kronen branden stil 5de kaarsen. j „Hoe zal hef) nu hier gaan?" vraagt Blauhulck schor* Pieter Buiskes lacht dezelfde schrille lach van straks. »»D_e weerhanen pp het stadhuis zijn natuurlijk al om. Zou je niet eens gaan kijken of de schout er nog niet aan komt met zijn mannetjes?" Men huivert. De predikant herstelt zich het eerst. Hij bladert in zijn Bijbel. „Laat ik voor u mogen lezen Romeinen 8, het laatste gedeelte: „Want wie zal ons scheiden van de liefde van Christus? Verdrukking of benauwdheid, of vervolging, of honger of naaktheid of zwaard? (Gelijk geschreven is: Want om uwent wil worden wij de gansche dag gedood; wij zijn geacht als schapen ter slachting). Maar in dit alles zijn wij meer dan overwinnaars, door Hem, die ons liefgehad heeft. Want ik ben verzekerd, dat noch dood, noch leven, noch engelen, noch overheden, noch machten, noch tegenwoordige noch toekomende dingen, noch hoogte, noch diepte, noch eenig ander schepsel ons zal kunnen scheiden van de liefde Gods, welke is in Christus Jezus, onzen Heere!" De oogen van den predikant vonken onder het lezen, zijn wangen gloeien, zijn stem is van staal. Het verdofte gezel schap veert onder zijn woorden op, en als Andries Dirksz ge beden heeft, dan zingen ze voor het laatst misschien, want morgen kan het verboden zijn het Lutherlied: Delf vrouw en klnd'ren 't graf, Neem goed en bloed ons af, Het brengt u geen gewin, Wij gaan ten hemel in En erven Koninkrijken! Als burgemeester Reyniersz de brief op tafel legt is er een grimmige lach po zijn gelaat. Eindelijk, eindelijk! zal er een eind komen aan deze ellen dige toestand, dat de burgers baas zijn in de stad inplaats van de burgemeesters. Eindelijk zal de tijd voorbij zijn dat het grauw regeert inplaats van het wettig gezag. Eindelijk zal het over wezen, dat daar drie, vier jonge blagen in de ver gadering van burgemeesters verschijnen en er een toon voeren alsof zij de stadsregeerders zijn, die door de vroedschap ge hoorzaamd moeten worden. Hij gaat naar het vuur, dat opvlamt in de open haard, warmt zich de handen, schuift een eiken blok verder in de vlammen. De Landvoogdes zal aan hem geen ontrouwe dienaar hebben. Liever vandaag dan morgen zal hij de plak katen tegen de ketters in alle gestrengheid handhaven. Die bleeke zeloot, die Andries Dirksz, gaat het eerst van allen de stad uit. Het is een schande, zooals die man het volk heeft opgeruid met zijn schijnheilige praatjes. Zijn mond moet het eerst gestopt. Dan zwijgt de rest vanzelf wel De collega's burgemeesters komen de zaal binnen. „Goeden middag, koud!" groeten zij, hun handen wrijvend. „Ja koud", beaamt Reyniersz. „Maar hier is het goed en de berichten zijn ook goed!" „Wat is er voor nieuws?" „De landvoogdes beveelt scherpe handhaving der plakkaten", leest hij voor. „Verbanning van de kettersche leeraars, be straffing van de beeldenstormers „Zijn hier met!" werpt Frederik Symonsz er tusschea. Reyniersz leest verder: en voorbeeldige maatregelen tegen al degenen, die aan de kettersche predikers in eeniger- lei vorm hulp en bijstand hebben verschaft", „Die zijn hier bij hoopen", roept burgemeester Vester- man uit. uAls ive oproer willen hebben, moeten we maar haas'rg naar deze brief doen", oordeelt Symonsz. „Oproer?", de lippen van Reinièrsz trillen. „W ij zijn baas* wij alleen!" „Natuurlijk", stemt Vesterman in. „Krachtige gezags-» handhaving is het beste middel tegen rebellie". „Toen Buiskes, Blauhulck en Krommendijk hier waren: met hun verzoek oordeelde u er toch een beetje anders over", plaagt Symonsz. „Toen", werpt Vesterman tegen, „toen gaf hoogerhand het voorbeeld. Wij volgden toen de leiding van de Landvoogdes. I hans gebiedt de Landvoogdes dit. Wij, Koningsgetrouwe overheden, zullen ook nu haar gebod ten uitvoer leggen"* „En als het nu oproer wordt?" „Wat praat ge over oproer. Toen we dien Kooltuyn de poort uit zetten heeft er geen haan gekraaid. Ze zijn in de grond een serviel volk, die Calvinisten, al hebben ze soms veel praats Bovendien: de Hertog van Alva is met tien dui zend veteranen op weg naar de Nederlanden om 's Konings bevelen te doen eerbiedigen". ..Een Spaansch leger? Dat zullen de edelen nooit goed vin. den roept Symonsz uit ..De edelen?" Reiniersz- stem is verachtelijk. „Egmond en noorne zijn van plan om aan de Landvoogdes hun trouw te betuigen". „Ik doel op Oranje!" '•O-nje Is gevlucht!" roept Reyniersz met een hoonlach uit* Er heerscht nu een klamme stilte in de hooge zaal. Men,' hooit de vlammen van het haardvuur knetteren. „Al- dót zoo is", erkent Symonsz. „dan zullen wij goed doen de bevelen van de Landvoogdes op te volgen", „Ah! triumfeert de opperburgemeester. XWordt vervolgd.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2