1Wf AKKERTJES EEN DAG BIJ PHILIPS DINSDAG 31 AUGUSTUS 1937 TWEEDE BUAD PAG. 5 Conferentie reünistenorganisatie S.S.R Individu en gemeenschap, theologisch-philosophisch en practisch beschouwd Een plan, om aan het uitgeven van wetenschappelijke boekjes mee te werken, werd gunstig ontvangen Men schrijft ons: Begunstigd door prachtig Donderdagmiddag op Woudschoten de vijfde conferentie begonnen van reünisten van S. S. R. Het bleek reeds den eersten avond, dat ook dit jaar zeer vele van deze unieke gelegen heid, om op ongedwongen wijze met elkaar eenige dagen door te brengen en over be langrijke vragen van gedachten te wisselen, gebruik wilden maken. Na een reünie en een gemeensehappelijken maaltijd werd des avonds omstreeks 8 uur de conferentie offi cieel geopend door den Voorzitter van het moderamen, Mr. P. B. Bouman. Na gezang en gebed las de voorzitter voor Psalm 8 en een gedeelte van Hebr. 2. In zijn openings woord ging Mr. Bouman nader op deze schriftgedeelten in en liet zien, dat de profe tie van de verheerlijking van den mensch door Christus gedeeltelijk reeds werkelijk heid is geworden, hetgeen ons echter de ver plichting oplegt onze krachten te besteden in Gods Koninkrijk. Ds K. A. Schipper, Ned. Herv. predi kant te Eterslieim-Oosthuizen, hield vervol gens een referaat over het onderwerp: Individu en gemeenschap. Spr. zou het onderwerp hoofdzakelijk van theologisch-filosophisohe zijde beschouwen. In zijn uitvoerig betoog kwam spr. tot de vol gende samenvattende conclusies: le. Individu en gemeenschap zijn correla te begrippen, die thans in de totaliseerings- fase van onze cultuur slechts totaal kunnen worden opgevat. 2e. Totaliteit staat tegenover pseudo-totali- teit. Niet de totaliteitsgedachte, d.w.z. de mo derne perfectie, moeten wij bestrijden, maar de valsche opvattingen hierover. 3. Pseudo-totaliteit berust op valsche iso leering en de foute meening, dat het individu, de mensch in zijn heilige overtuiging niet dwalen kan. Pseudo-individualisme vooral vertroebelt een exacte behandeling van de vraag van de verhouding van individu en gemeenschap, in kerk en staat beide. 4e. de Reformatie, het Calvinisme, dat alleen dit valsche individualisme afwijst, is echter zelf, dank zij dit individualisme, verdeeld. Deze verdeeldheid wordt in de gedachte van de belijdende volkskerk opgehev 5e. Zoo'n totaal Calvinisme sluit aan bij de vragen van het moderne leven in de totald- seeringsfase van onze cultuur. Daar wordt de valsche isoleering opgeheven door in criti- schen zin de begrippen (b.v. „individu en gemeenschap) restloos vloeibaar te maken. „Critisch" sluit in een even restlooze afba kening. 6e. Hoe valsche isoleering kan wor den verdrongen, is de belangrijkste vraag voor de Christelijke theologie van onze dagen en dan ook voor een Chris telijke philosophie. Valsche isoleering stelt ons voor de vraag van de vernie tiging van het kwaad. Dat wijst theo logisch op de totaliteit dier genade, op Jezus Christus, op het werk van de praedestinatie Gods in de herschepping. In het zeer levendig debat ging spr. naar aanleiding van de hem gestelde vragen nog nader op menig aangeroerd punt in, zooals de inhoud van het begrip totaliteit, de moge lijkheid van een normatieve belijdenis, de eenheidsreligie en vooral de schriftuurlijke basis van de totaliteitsgedachte. Mr. Bouman hield een kort slotwoord waarna allen het eerste en laatste vers van de Avondzang zongen. Vrijdag is de conferentie voortgezet. Na het ontbijt is een korte huishoudelijke vergade ring gehouden, welke onder leiding stond van Dr. N. van der Laan. De voorzitter opende de vergadering met het lezen Psalm 111 en een kort woord van welkom. Daarna kwam ter sprake het z.g. uitbouw plan, gebaseerd op eenige belangrijke be schouwingen, indertijd door Mr. Bouman ge publiceerd. S. S. R. zal haar taak niet langer uitsluitend als van interne beteekenis moeten opvatten. Zij moet haar invloed in wijder kring gaan uitoefenen. Verscheidene midde len kunnen daartoe dienst/baar gemaakt wor den. Teneinde de mogelijkheid van een deel dezer middelen nader onder de oogen te zien, heeft het Moderamen indertijd een Commis sie benoemd, welke speciaal zich had bezig te houden met het plan populair-wetenschap- pelijke brochures te gaan uitgeven. Deze Commissie bracht uitvoerig verslag uit van haar werkzaamheden. De Commissie heeft na bespreking intern en met uitgevers, het plan opgevat niet over te gaan tot het uitgeven van brochures, doch iets grootere werkjes en daarbij andere Christelijke wetenschappelijke organisaties in te schakelen. Met andere kringen is daarop een bespreking gevoerd, welke tot een bevre digend resultaat hebben geleid. Over het uit gebrachte rapport werd uitvoerig van ge dachten gewisseld en besloten werd op den ingeslagen weg voort te gaan. Na een koffie-pauze was het woord aan Dr J. C. F 1 a c h uit Indië, die een causerie hield over: Indië en de Indische reünisten. Daaraan ontleenen wij het volgende. Tot -erleden jaar bestond er tusschen de ongeveer 50 in Indië verblijvende reünisten van S.S.R. geen organisatorisch verband. Dit werd pas ?d in 1936 naar aanleiding van het toen gevoerde 10e lustrum. Onderling contact brengt echter in Indië groote moeilijkheden met zich door de groote afstanden. Men zal daarom decentraliseerend te werk moeten 1. Indien mogelijk, is men ook van plan. afzonderlijke kringen op te richten. Spr. wees olgens op het groote verschil tusschen het leven en werken van de reünisten hier _n de Oosit. De maatschappij is in onze Indische gewesten anders samengesteld. Er zijn in het algemeene drie kringen te onder scheiden: Een Europeesche, een inheerr.sche een Chineesche. De positie van de Euro peanen aldaar, die niet in een groot aantal klassen en standen zijn te onderscheiden, zoo- hier het geval is, is van enorme betee kenis voor den invloed, welke zij kunnen uit oefenen. Wil het Christendom blijvend vat krijgen op heel de bevolking, dan rust er een zware verplichting op allen, die Christus' Naam belijden. De perspectie ven zijn gunstig; mogen er vele posi tieve Christenen naar Indië gaan, om aldaar mede te arbeiden aan het groote doel. Een geanimeerde discussie volgde op deze interessante causerie, waarbij nog tal van problemen werden aangesneden. Na de lunch volgde een vrije middag, welke vanzelfsprekend in de vrije natuur werd doorgebracht. Des avonds verzamelden allen zich weer in de groote zaal, waar de voorzitter, Mr. Bouman, den avond opende met schrift lezing. Daarna was onmiddellijk het woord aan Dr. M. K r u y s w ij k uit Rotterdam, die sprak over Aan dit referaat ontleenen wij het volgende: De aantrekkelijkheid van het onderwerp schuilt voor Spr. in de noodzakelijkheid, het individu in zijn absolute verantwoordelijk heid naar alle zijden in het centrum der be schouwingen te plaatsen. Deze verantwoor delijkheid ligt in het begrip mensch-zijn opgesloten. Terwijl de gelijksoortigheid der individuen gemeenschap mogelijk maakt, zijn het de in- dividueele verschillen, welke zin geven aan die gemeenschap. Totale gelijkheid sluit zin volle gemeenschap uit. De bestaande toestand in de wereld is op geen enkel oogenblik te goed of te slecht als arbeidsterrein voor den Christen. De gewetensrust bij allen arbeid i6 gebaseerd op den inhoud van het begrip rechtvaardigmaking door het geloof. Het on derwijs aan het individu tot gemeenschap en niet omgekeerd is primair. Zoo wordt het ook gezien door Calvijn, door Bavinck en anderen. Na eenige beschouwingen over de beteeke nis der Wet voor den uit Christus levenden mensch komt Spr. tot het feit, dat in het practische leven de gemeenschappen in tiwee groepen te verdeelen zijn. De totaliteitsge dachte heeft voor het practische leven niet veel zin. De eerste groep der gemeenschappen volgt uit het werk Gods tot behoud der Scheppingsorde, de tweede groep volgt uit het werk Gods tot hei-schepping. Spr. gaat nu na, den eisch van Wet Evangelie voor den Christen voor beide groe pen van gemeenschappen en wijst op het zeer groote gevaar van de desorganiseerende werking van een organisatie, waar de orga nisatie in de practijk dikwijls het niet-in- verantwoordelijkheid-leven camoufleert. Een zeer uitvoerige, langdurige, maar toch levendige discussie volgde op deze helder voorgedragen beschouwingen, waarin van zelfsprekend het de vorigen avond gehoorde eveneens Werd betrokken. Zonder overdrij ving kunnen wé constateeren, dat de debat ten buitengewoon verhelderend op ieders inzicht hebben gewerkt. Zaterdag was de laatste dag der Conferen tie. De ochtenduren zoowel voor als na het ontbijt wei-den aan sport en ontspanning gewijd. Om half twaalf verzamelden allen zich in de kapel, alwaar Mr. A. Bouman eenige orgel-composities ten gehoore bracht. Al improviseer end wist de heer Bouman de aanwezigen in de juiste stemming te brengen, waarin zij in gedachten verzonken, na konden denken over het genotene en over het nade rend afscheid. Daarna was het woord aan Ds. H. A. d e Geus uit De Bilt, die met een korte toe spraak de Conferentie zou sluiten. Spr. uitte eerst als woordvoerder van allen zijn dank aan al diegenen die hun krachten hebben gegeven aan de voorbereiding en het goede verloop van de Conferentie. Daarna ontvouw de Spr. eenige beschouwingen naar aanlei ding van de voorgelezen schriftgedeelten uit Genesis, Jesaja en de Openbaringen, waarbij hij weer teruggreep op het onderwerp van de Conferentie: Individu en gemeenschap. Tus schen de gemeenschap, zooals God Zich die in den beginne had voorgesteld, en de ge meenschap, zooals die eenmaal zijn zal, ligt onze strijd op aarde. Laten wij allen daarin persoonlijk gehoorzaam zijn aan de roepstem van Christus: Gij zijt mijne getuigen! BRIEVENBESTELLER IN ARREST De politie te Amsterdam heeft een brievenbesteller gearresteerd, die op het post kantoor-zuid in de Gerard Terborgstraat aldaar een postpakket had gestolen, waarin zich een paar schoenen bevond Het Nederlandsche s.s. Willemspleindat onlangs voor de Portugeesche kust een aanvaring heeft gehad, arriveerde in de Rotterdamsche haven, waar het schip op de Maas ter hoogte van de R.D.M. ligplaats nam; op den achtergrond de in aan bouw zijnde Nieuw Amsterdam", NIEUW KORTEGOLFSTATION BIJ JAARSVELD 80 meter hooge zendermast bij plaatsing neergestort Een tegenvaller Onder de gemeente Jaarsveld, in een der vruchtbare kleivelden onder aan den dijk langs den Hollandschen IJssel, waar van dezen dijk de weg naar IJssel- stein afbuigt, staat een klein houten ge bouwtje, waarin de nieuwe kortegolfzender gebouwd wordt, welke de 415 meter golf van Kootwijk, die niet meer aan de gestel de eischen voldoet, zal vervangen. Proefnemingen hier ter plaatse hadden aangetoond, dat de plaats voor den bouw van een kortegolfstation hier zeer gunstig was en proofuitzendingen hiervandaan had den een veel beter resultaat opgeleverd dan de uitzendingen op de 415 meter golf van Kootwijk. Met den bouw van den zender schiet men flink op. De werkzaamheden zijn zoover ge vorderd, dat men gister de 80 meter hooge zendermast naast het zendstation zou op richten Voor deze belangrijke gebeurtenis waren de noodige maatregelen en voorzor gen genomen en een aantal autoriteiten waren ter plaatse verschenen om van het opzetten van de mast getuigen te zijn. De 80 meter hooge zendermast, die aan den voet een diameter heeft van circa 40 c.M. en zich naar den top versmalt tot een diameter van circa 15 c.M., was vervaardigd van tot naadlooze buis getrokken Mannes- mann staal. Zij lag op den grond naast het zendstation, de voet ter hoogte van het sta tion zelf, waar de mast in den grond zou komen te staan. Te kwart voor tien werd met het werk Als het soo drukkend is, zoo heet Koker met 12 sjuka 62 at. Zakdoosje, 3 stuks 20 et* begonnen. De eerste lieren weerden lang zaam opgedraaid. De kabels strakten zich en langzaam werd de top van de 80 meter lange mast van den grond gelicht Lang zaam maar zeker vorderde het werk. Te ruim tien uur hing de mast in de kabels onder een hoek van ruim 30 graden met den grond. Toen gebeurde het onverwachte. Mede tengevolge van den onvoldoenden weerstand van den kleibodem, waarir stond, hield een 30 meter hooge houten hulpmast niet. Ruim vijftien meter boven den grond knapte zij af. Dc kabels verloren hun steunpunt en de zendermast plofte, ge lukkig precies langs het zomerhuisje neer, weliswaar zonder te breken, doch zoodanig op een vijftal plaatsen ver wrongen, dat zij als zoodanig niet meer gebruikt zal kunnen worden en ten hoogste stukken buis er van nog bruik- De wonderen van het laboratorium Atomen worden gesplitst; diamanten doorboord en philite kunstig geperst JT\E ALCHIMISTEN, DE GOUDMAKERS, de zoekers naar de steen der wijzen krijgen gelijk. Toen men ons in onze jeugd geleerd had, dat alle lichamen uit atomen bestaan, beschouwden we dat als hoogste wetenschap. Een atoom was. zoo meenden wij, een volstrekt ondeelbaar lichamelijk be standdeeltje der stof. En de dwaze alchimis ten dachten, dat men zulke atomen nog ver der ontleden kon. Welnu, Dr. A. Bouwen, de groote geleerde van het Philips Röntgenlaboravorium, heeft ons met woord en apparaat duidelijk trach ten te maken dat een atoom eigenlijk weer een zonnestelsel qd zich zelf is: lichaam pjes, die om een middelpunt zweven en met heel veel luchtledig erbij. Maar waarbij gij dan bedenken moet dat een atoomkern zich in grootte verhoudt tot een zandkorrel als een zandkorx-el tot de aardbol. Hier staat ons verstand eerbiedig stil en we prijzen de wijsheid van onzen God, die het heelal zóó kunstig en logisdh opbouw de (denk aan de Schrift, die Hem opperste kunstenaar en bouwmeester noemt en aan de reien van Vondel); maar we brengen ook hulde aan de wetenschappelijke vor- schers, die Gods gedachten zóó nadenken, dat zij met hun uitvindingen het mensc.hdom niet alleen verbazen, maar ook dienen. In Philips-laboratorium leerden we nu, dat alle atoomkernen zijn opgebouwd uit Bil Het oprichten van een 80 meter hooge zehdermast voor den kortegotfzender te laarsveld is gisteren het gevaarte halverwege omlaag gestort, waardoor in enkele oogenblikken het resultaat van de voorbereidende werkzaamheden temet gingen. twee lbouws'teenen: potronen en neu- waarsohijnlijk in de geneeskunst naast de Röntgenstralen toepassing zal vinden. En nen. Protonen zijn positieve waverstof- kernen, neutronen hebben dezelfde massa als deze kernen, echter geen electrisohe la ding. Atoomkernen kunnen door middel van 9nelle eleetriseh geladen deeltjes worden „stukgeschoten". Daarbij ontstaat uit de atoomkern een andere, die stabiel of labiel kan zijn. In het laatste geval treedt kunstmatige radio-activiteit op, die de kern in een stabiele doet overgaan. Dat splitsen van atomen geschiedt met een hoogspanningsgenerator van 4 millioen olt, welke'uit twee helften bestaat: de eene heeft positieve spanning tegen de aarde en de andere helft een negatieve. Ons werd getoond een spanning van 2 millioen volt tegen de aarde, waarbij zich bliksem en donder ontwikkelde en waarbij de toeschou wers in letterlijke zin de haren te berge rezen. Het doel van een en ander is om kunst matige radio-activiteit op te wekken, welke dat men bij Philips nimmer de economie uit het oog verliest, blijkt uit het. feit, dat on langs een speciale hoogspanningsgenerator oor V-A millioen Volt geleverd werd aan het laboratorium van Lord Rutherford te Cambridge. Het karakteristieke van Philips is de economische autarkie of eenvoudig gezegd het feit, dat men alle gereedschap pen en alle materiaal zelf maakt en voorts, dat men, wat niet voor eigen gebruik noo- dig is aan anderen levert. Dus treft men naast gloeilampen- en radio-industrie bij Philips aan: cartonnage-fabrieken, een diamantboorderii. philite-fabricage, glasin dustrie, ceramiek en een edelgasfabriek. Philite noemt men in Eindhoven het ma teriaal der toekomst, omdat het zooveel uit nemende eigenschappen heeft dat het eigen lijk overal voor gebruikt kan worden. Wis zou dit kunsthareproduct gezocht hebben in onze Dieseltreinen, in de Scheldctunnel en bij de raillasschen van onze snelste trein trajecten als lagers in wals/werken of als onderdeel van waterleidingspijpen? Verge ten wij daarbij het even aesthetische als practische bouwbeslgg niet! Verreweg het grootste gedeelte der „Phi- !ite"-productie is echter besteand voor de Philips-bedrijven zelf. Per week worden ervoor een honderdduizend lamphouder- Ij es, vijfmaal zooveel voeten voor radiolam pen en eenige duizenden radiokasten ge maakt. Door zijn bijzondere samenstelling uit synthetisch verkregen harsen, vulstoffen en kleurstoffen kan men aan het „Philite" practisch elke eigenschap geven, die voor een bepaald doel noodig is. Door deze mo gelijkheid laat het bestaande materialen, als porcelein, glas en staal, ver achter zich. Zoo worden in de Philips „Philite"-fabriek thans een vijftiental soorten van dit ma teriaal vervaardigd. PHILIPS DIAMANTBOORDERU De diamant als materiaal In de Philipsfabrieken treft men thans ook een complete diamantboorderij aan. Het doel van dit onderdeel is echter niet om sier- steenen op de markt te brengen; de gewel dige hardheid van de diamant' maakt hem geschikt als werktuig van ongewone betee kenis. Vandaar dat thans bij Philips 200 personen werkzaam zijn voor de vervaardi ging van treksteendiamanten, terwijl ieder van hen eenige machines bedient. De tréksteen-diamant' is noodig voor het maken van de wolfraamdraad, waarvan de gloeidraden der electrische lampen vervaar dipd worden. Heel eenvoudig gezegd: men trekt de wolfraamdraad zoo lang door de diamanten met steeds nauwer opening heen dat zij de vereischte dikte krijgt, welks zoo ongeveer 1/30 millimeter bedraagt. Het spreekt vanzelf, dat deze werkzaam heden niet met het ongewapend oog ver richt kunnen worden. Wat dan ook opvalt zijn niet de duizenden (boorwieltjes, met bo ren vaak dunner dan een menschenhaar, maar welde vele microscopen, welke wij overal op de werktafels aantreffen. Het spreekt ook vanzelf, dat het hier niet alleen op preciesheid, maar ook op vol maakte orde en scherpe controle aankomt. Want men werkt met zeer kostbaar mate riaal. Gij moogt gerust naar eenige hoopjes ruwe diamanten ter waarde van circa een halve ton kijken, maaraankomen niet. Ze liggen onder een glazen plaat. En de magazijnmeester deelt ze niet slor dig rond, dóch iedere diamant komt in een genummerde enveloppe met bijibehoorende kaart, waarop de historie van de diamant van dag tot dag wordt bijgeschreven. De groote ordelijkheid en accuratesse heeft echter nog een ander doel dan om diefstal te voorkomen. Er mag van het af- slijpsel ook geen milligram verloren gaan. Men weet het: materialen kunnen slechts bewerkt wordén met materialen, welke har- dor of minstens even hard rijn. En daar diamant de hardste stof is kan men er geen boor doorheen krijgen als de diamant niet „soepel" wordt gemaakt met diamant-afval. Ook daarom wordt het slijpsel zuinig be- •aard. Is men met het boren gereed, dan wordt de diamant' in een hard metalen ring vast gezet, hetgeen tenslotte de treksteen als „juweel der techniek" voltooit. De Philips-diamantboorderij voorziet in de laatste jaren niet alleen in de omvang rijke behoefte van de eigen bedrijven, doch is, eenig in haar soort en outillage.^ een der voornaamste leveranciers van treksteen diamanten tot ver buiten de grenzen van Europa. Symphonie type nr. 750 A „THE PHILIPS BROADCAST 1938" Het programma in de cineac besluit meestal met een vermakelijkheidsfilm. Waarom zou Philips het niet heter doen dan anderen? Het verfilmde marionetten spel van Georges Pal is één groot succes. Meer dan 2000 poppen waren noodig om deze 150 meter lange film te vervaardigen, maar het zijn geen houten poppen meer zoo als vroeger het zijn levende figuren ren uit een levende wereld, figuren met eigen gevoelens en eigen denkbeelden. Niet alleen hun armen en beenen bewegen, maar hun oogen, hun oogleden en lippen. Stelt u zich eens voor een close-up van een rionetten-kop, die meters hoog op het doek verschijnt, tegen u lacht en lonkt en lied zingt met een volmaakte expressie! Dit alles wordt mogelijk door voor elke stand van een ooglid of een mond een apar te poppekop te vervaardigenHeel anders dus dan een teekenfilm. Voor deze film heeft Philips kosten noch moeiten gespaard en het resuluaat is: zeer goede film, een film die elke toets der buitenlandsche critiek doorstaat. En niemand neemt het de Eindhovensche firma kwalijk dat zij spreekt van „Philips Broadcast' 1938", want de reclame zit in de kwaliteiten van de film en slechts met en kele woorden aan het begin en het eind wordt zoo sober mogelijk gezegd, dat hei' programma wordt aangeboden door een be paalde firma, wier werkplaatsen en labora toria heel de wereld verwonderd doen staan. DE FOTOGRAAF. '(Historisch j Meester Sluiter hacl een huisje Waar hij met genot naar keek, Dat. wanneer je hem zoo hoordet Heel veel op een villa leek. Meester Slufter was er trotsch op, Doch er ivas ook hier een maar; Er een goede kiek van maken Dat kreeg hij niet voor elkaar. 't Huis lag namelijk op 't noorden, En ofschoon hij kieken kon Als de beste, meester Sluiter Had hier steeds tekort aan zon. Nochtans was hij vast besloten Dat hij, zij 't voor dag en dauw, Van zijn home een extra fraaie Scherpe foto maken zou Op een schoone zomermorgen Is de wekker vroeg gezet. Ietwat suf stapt kwart voor vijven Meester Sluiter uit z'n bed. Huivrend in de frissche morgen Wrijft hij zich de oogen uit Niemand ziet het, dom de vogel Die zijn morgendeuntje fluit En den ijverig en meester Om z'n driepoot draaien ziet Tot de grootsche onderneming Met een klikje is geschied. Nog dezelfde dag gaat 't filmpje In de stads-ontwikkelaar, En de dag daaraan is 't mapje Met de prentjes kant en klaar. Even kijken?" „Nee, niet noodig! Wat ik maak is altijd goed!",- Zegt de meester, die toevallig In de straat een vriend ontmoest. „Kijk es, Kwekelaar, hiér woon ik!" Zeot-ie, maar z'n kleur verschiet, En terwijl z'n schrik ten top stijgt Zegt-ie: „Nee, daar woon ik niét!" 't Was een schitterende foto, Dat moet openlijk gezegd, Maarhij had z'n büürmans woning Op het prentje vastgelegd! r, LEO LENS. (Nadruk verboden) haar zullen zijn. De mannen, die de tuikabels hadden vast gehouden, stonden uiteraard terzijde en ge waarschuwd door het gekraak van de hou* ten hulpmast, konden enkele anderen, die meer in den weg stonden, zich tijdig uit do voeten maken, zoodat de mast, die precies weer neerkwam op de plaats waar zij ge legen had, geen schade aanrichtte en er gelukkig door haar val geen persoonlijke ongelukken werden veroorzaakt. De schade beperkt zich tot de mast zelf en het kan misschien een paar weken du ren voor men tc Kootwijk een nieuwe mast beschikbaar heeft. Het heele geval, dat be grijpelijkerwijze bij uitvoerders en arbei ders teleurstelling verwekte, aangezien de driekleur reeds gereed lag om ie worden geheschen als de mast overeind zou staan, veroorzaakte dus slechts een vrij geringe vertraging, temeer waar men inmiddels met de voltooiing van den zender zelf on gestoord kan voortgaan. OVERREDEN EN GEDOOD Gistermiddag omstreeks 12 uur is het vijf jarig zoontje van den heer Jansen te Oostrum (gem. Venray) spelenderwijs onder een vrachtauto geraakt. Het kind was op slag dootL te Amsterdam, dié onlangs door de recherche is gearresteerd omdat hij er van wordt verdacht een aan- geteekenden brief uit' Zutphen met een be drag van bijna f 1S.000 te hebben gestolen, is gisteren voor den officier van justitie geleid. Deze heeft de stukken in handen van den rechter-commissaris gesteld, die binnen korten tijd zal beslissen of hij in voorarrest zal worden gesteld. ROEIBOOTJE OVERVAREN. Op het nippertje gered Gistermiddag is op het Noordzeekanaal ter hoogte van de superfosfaatfabriek te Amsterdam een roeibootje, waarin twee mannen zich aan hun liefhebberij van het visschen wijdden, door een Urker- botter overvaren. De mannen, die met hun boot dicht bij de vaargeul lagen, bemerk ten te laat, verdiept als zij waren in hun liefhebberij, dat de botter recht op hen aanstevende. Aan boord van de botter scheen men niets in de gaten ve hebben, ook niet. nadat de roeiboot was overvaren en de beide mannen in het water spartel den. Mer onverminderde snelheid voer do botter verder. De visschers konden zich met groote moeite op hun omgeslagen boot in veilig heid stellen. Zoo werden zij opgemerkt door den veerman van de pont Tuindorp Oost- zaan-Spaarndaromerbuurt. Hij bracht de mannen, die vrijwel ongedeerd waren, doch. alleen eenige kleedingstukken hadden ver loren, naar den wal. Het nummer van de Urker botter is be kend. Het geraamte van den olifant Jenny van het circus Sarrasam, zal iri het gemi school-museum in Den Haag worden opgesteld. Vcorloopig is 't in een der vijvers van het Zuiderpark gedeponeerd om geweekt te worden voor de preparatiei

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6