KERK EN ZENDING Theologische School te Kampen DINSDAG 31 AUGUSTUS 1937 TWEEDE BUAD PAG. 6 GENERALE SYNODE DER CHR. GEREF. KERK lieden te Hilversum aangevangen Heden is te Hilversum in het kerfcgebouw eer Chr. Geref. Gemeente de gewone drie jaarlijkse!» Generale Synode der Chr. Geref. Kerk aangevangen, saamgeroepen door de gemeente Hilversum. De bidstond De traditie getrouw ging gisteravond in ihet kerkgebouw te Hilversum een bidstond (vooraf, waarin pleegt voor te gaan de praeses van de vorige Generale Synode. Aangezien deze, Ds. A. H. Hilbers, te Groningen, is overleden, werd de dienst thans geleid dooi Ds. R. E. Sluiter van 's-Gravendeel, die yan de vorige Synode assessor was. Ds. Sluiter opende den dienst met het doen (zingen van Ps. 89 1, het doen lezen Hooglied 8 en gebed. In zijn voorafspraak herinnerde de voor ganger aan de kortstondigheid van het leven naar aanleiding van het woord van Mozes uit Ps. 90, zulks in verband met het plotseling overlijden van Ds. Hilbers, de praeses der Vorige Synode. De voorganger riep in de herinnering terug cla peroratie waarmede wijlen Ds. Hilbers de Synode van 1934 sloot, naar aanleiding van het woord uit Openb. 3 11 en 12: „Zie ik kom haastelijk" enz. Spr. wensebte voor deze ure de aandacht te bepalen bij het woord uit Hooglied 8 5a: „Wie is zij, die daar opklimt uit de woestijn en liefelijk leunt op haren Liefste?" Sprekende over de opklimmende Braids- kerk. werd de aandacht der aanwezigen ach tereenvolgens bepaald bij: le. waaruit zij op klimt; 2e. dat zij opklimt en 3e. hoe zij op klimt. Na de ontvouwing van dit Schriftwoord 'deed de voorganger zingen Ps. 119 3, w na hij de belangen van de Synode in den ge- bede aan God opdroeg. De openingszitting Hedenmorgen werd de Synode doqr Ds. M. Holtrop van Hilversum namens de roe pende gemeente geopend met het lezen Openb. 1 12—20, waarna hy deed zingen Ps. 89 7 en 8. Hij riep de afgevaardigden een hartelijk welkom toe en bad de genade den vrede van Christus Jezus toe. Spr. wees erop, dat de plaats waar de Synode thans vergadert, niet getuigen kan van een vooraanstaan in de geschiedenis der Ohr. Geref. Kerk. Wel wilde spr. met bliidschap memoreeren dat de Af scheiding van 1834 spoedig weerklank vond in veler hart en in 1836 in Hilversum wer kelijkheid werd. Ook in Hilversum is de ge meente vervolgd om der gerechtigheid wil. Spr. begroette de saamgekomenen als zonen van die kerk, die wel veel stormen moest trotseeren maar die kennelijk leeft onder de hoede des Almaohtigen. De Heilige Geest moge de Synode bekwamen tot veel en vruchtbaar werk. Zal dat zoo zijn dan moet aller oog ge licht zijn'op den Koning der Kerk van spr. zoo pas uit de H. Schrift heeft voorge lezen. Hij is de Alpha en Omega, de eerste en de laatste, Die tusschen de gouden kan delaren wandelt. Jezus in het midden der kandelaren, dat is Zijn plaats en nergens elders. Wanneer de Kerk Christus daar mocht verdringen, dan blijven de oordeelen niet uit. Moge Die Christus met Zijn heiligen geest de Synode leiden bij al haar beraadslagingen. De tijden zijn ernstig. Dreigende wolken h angen boven Christus' kerk. Dat zij dan dicht bij Hem moge strijden en werken. Werkt zoolang het dag is! Waakt, staat in het geloof, houdt u mannelijk, zijt srtark! En dat dan alle dingen in liefde geschieden. Spr. besloot met de bede dat God deze sy nodale vergadering bestralen mogen met liet licht van Zijn Heiligen Geest, opdat de ware liefde en eensgezindheid in het midden der kerk en d-er Synode moge blijven. Spr. g'ng hierna voor in gebed. De Synode verzond een telegram van hulde on gelukwensch aan H. M. de Koningin, waarna werd overgegaan tot de verkiezing van een moderamen. liet Moderamen Het moderamen werd als volgt samenge steld: praeses Ds. L. H. v. d. Meiden, Den Haag: assessor Ds. M. Holtrop te Hilver sum; le scriba Ds. J. H o v i u s te N. Pekela; -a scriba Ds. J. L. deVrieste Deventer. I-TED. ZENDINGSVEREENIGING Vertrek van Dr. C. L. van Doorn cn zuster G. van Arkel Op Vrijdag 10 September hoopt de Ned. Tendingsvereeniging des avonds in de Prin- f.snkerk te Rotterdam een bizondere sa menkomst te houden ter ordening en afvaar diging van Dr. C. L. van Doorn naar ,1'Vest- Ja va. Dr. Van Doorn is van 19221936 secreta ris van de Ned. Ohr. Stud. Vereen, in Ned.- Indië geweest. Als zoodanig heeft hij zijn aandacht inzonderheid gewijd aan de studee- rende jeugd. De N.C.S.V. was echter niet in staat dezen arbeid voort te zetten. Daarom gaat Dr. van Doorn thans als zendeling- leeraar over in dienst der Ned. Zend. Vereen., wier terrein en arbeid hij terdege heeft lee- ren kennen. Hy wordt thans de leider van het jeugdwerk op West-Java. Tegelijkertijd wordt Zr. G. van Arkel afgevaardigd als zendeling-diakones naar een der zend ingsziekenhuizen op West-Java. Zij was reeds 6 jaren werkzaam te Bandoeng, maar heeft zich thans definitief aan den ar beid der Medische Zending verbonden. Zij is (afkomstig uit het Diaconessenhuis te Utrecht. De samenkomst zal staan onder leiding van Ds. M. J. C. Vis se r te Rotterdam, den nieu- (wen voorzitter der Ned. Zend. Vereen. De zendingsrede wordt gehouden door Dr. F. J. Fokkema, rector der Ned. Zendingsschool. Na de ordening en afvaardiging wordt naar oud gebruik der Ned. Zend. Vereen, met de gemeente het H. Avondmaal gevierd. badgastenkerk te wijk aan zee i Men schrijft ons: Nu de laatste Zondag in Augustus voorbij is en hiermede het badseizoen is afgeloopen. mag de stichting der Geref. Badgastenkerk op een rijk gezegend seizoen terugzien. aantal badgasten dat de Geref. Kerkdiensten te Wijk aan Zee bijwoonden dit jaar over treft dat van 1936. Dank zij de door de gaa ien gebrachte offers, kon de stichting ruin» schoots aan haar verplichting voldoen -n de Geref. Evangelisatie in ruime mate steu NED. HERV. KERK Drietal: Te Wirdum, J. Oosterhuis te Gasselte, L. H. Ruitenberg te Surhuisterveen en P. v. Wijnen te Ureterp. Beroepen: Te Arnemuiden, cand. H. S J. Kalf te Amsterdam. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Papendrecht, cand. W Ruiter te Putten. BAPT. GEM. Beroepen: Te Emmer Erfscheiderveen. H. C. v. d. Fiier te Enschedé. OECUMENISCHE RAAD Samenkomst der Nederlandsche gedelegeerden te Oxford en Edinburgh en de besturen der verschillende oecumenische lichamen Het dagelijksch bestuur van den Oecume- mischen Raad in Nederland, voorzitter dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer van Dubbeldam, secretaris dr. J. C. Wis- sing te De Bilt, besloot zoo spoedig moge lijk na de thuiskomst der afgevaardigden van de Nederlandsche kerken uit Oxford en Edin burgh een samenkomst met deze den en met de leden der besturen schillende oecumenische lichamen in Neder land te beleggen, teneinde gezamenlijk te bespreken wat er met de door de conferen ties bereikte resultaten en de door deze ge opende perspectieven voor de oecumenische beweging in ons land kan en moet worden gedaan. Deze samenkomst is bepaald op 15 September as. MARANATHA-CONFERENTIE Te Utrecht zal van 1821 Sept. a.s. in „Tivoli" de 25e Maranatha-conferentie wor den gehouden onder leiding van den hoer Joh. de Heer van Driebergen. Het thema dezer conferentie is „Gods raadsbesluit in zake de verlossing van den gevallen mensch, neergelegd in den Feestkalender vaD Dev. 23." EEN ZENDINGS -WEEKEND Van 24 Oct as. wordt op de Ernst Sil- lemhoeve te Lage Vuursche vanwege de Zen dingscommissie van het Ned. Jongelingsver bond een zendings-weekend gehouden onder leiding van de heeren P. M. Legène E. Heenke en B. G. Polanen. GEESTELIJKE VERZORGING DER MILITAIREN Gebedsdag op 5 September Deputaten van de Gen. Synode der Geref. Kerken ter behartiging van de geestelijke belangen van onze militairen ontvingen een verzoek van den Raad van Leger- en Vloot- predikanten om de kerken te verzoeken bij oplxHTist van dienstplichtigen in werkelijken dienst en bij de herhalingsoefen in gen den Zondag daaraan voorafgaande de jonge man nen in het openbaar gebed der gemeente te gedenken. Deputaten hebben er nu op aangedrongen, dit inzonderheid op Zondag 5 September te doen, omdat enkele duizendtallen in die week voor herhalingsoefeningen zullen opkomen. MORGENLANDZENDING Zuster Kati Os terman n, leidster van de polikliniek der Morgenlandzending te Aleppo, zal gedurende de maand October in Nederland zijn. Inzake lezingen kan men zich wenden tot het secretariaat, W. Barentzstraat 103, Utrecht. Deze lezingen moeten uit het Fransch of Duitsch worden vertaald. EINFüHRUNG IN DIE DIFFEREN- TIALRECHNUNG ÜND INTEGRAL - RECHNUNG, door Prof. dr. Edmund Landau Prijs, ing. 12.— geb: 13.50 MATHEMATICAL TREATMENT OF THE RESULTS OF AGRICULTURAL AND OTHER EXPERIMENTS door Prof. dr. M. J. van Uven Prijs, ing. 9.50 geb. 10.50 Ook door de boekhandel verkrijgbaar. P. N00RDH0FF N.V., GRONINGEN ONDERWIJS EN OPVOEDING AFSCHEIDSCOLLEGE Prof. Dr. H. KUYPER Naar wij vernemen, zal dezer dagen bij den Uitgever J. H. Kok N.V. te Klampen het afscheidscollege van Prof. Dr. H. H. Kuyper verschijnen waarmede Z.Hooggel. zijn lang duriger! arbeid als Hoogleeraar aan de V. U. heeft beëindigd. Het belangrijke onderwerp, door den Hoog leeraar. op dit laatste college behandeld, na melijk: „De Katholiciteit der Gereformeerde Kerken", zal zeker in breeden kring de aandacht trekken. ONDER WIJSBENOEMINGEN Arnhem. Creutzbergsohool. Tot kw. m. a.: Mej. A. B. G. H. Luiting. N ij v e r d a 1. Geref. School. Tot krw. m. a.: Mej. J. H. Nij land te Wierden. Ambt-Volleahove. Herv. school. Tot onderwijzeres: Mej. Q. T. Kwast, kw. m. a. Chr. Nat. School te Stad-Vollenhove. IJsselmonde. Kon. WilhelminaschooL Tot kw. m. a.: de heer M. Paans te Dor drecht. installatie h. arends Te Vlaardingen is gisteravond als hoofd der Koningin Emmasohool voor Gerei. Onderwijs geïnstalleerd de heer H. A r e n d s, die benoemd was in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer E. Spit. De heer Arends was voorheen hoofd der Chr. school te Nieuw Lekkerland. Dc voorzitter van het Geref. Schoolbe stuur, de heer C. van Toor, rieip het nieu we hoofd een hartelijk welkom toe en sprak de hoop uit, dat hij in zijn nieuwe werk kring met veel zegen zou mogen arbeiden. Daarna werd het woord gevoerd door den burgemeester, den heer A. van Walsum, die met den wethouder van Onderwijs, den heer A. v. Rijn, aanwezig was; den hoer P. Drop pert, hoofd der Prinses Juliana- school; den heer Damsteeg, voorzitter van het Chr. Schoolbestuur te Nieuw Lek- Verschenen zijn de Handelingen van de buitengewone vergaderingen en de 97e ver gadering van de Curatoren van de Theol. School der Geref. Kerken. Hieraan ontleenen wij o.m., dat het Curatorium sedert de in Juli 1936 gehouden 96e vergadering niet minder dan zesmaal in buitengewone vergadering bijeen is geweest, wat in geen jaren is ge- Het curatorium besloot te voldoen aan het verzoek van Dr. J. A. Nederbragt te Danzig om voor een e.v. te Kampen studee renden Poolschen en voor een Oekraienschen student vrijstelling van collegegeld te geven gelet op het hoog belang dezer zaak nu er voor het Calvinisme in Polen en in de Oekraine een geopende deur blijkt te zijn. „Ongewenschte pers debatten" Het Curatorium heeft ook behandeld het rapport van de commissie benoemd in betrek king tot het verzoek van de kerkeraden van Den Haag-W., Harderwijk en Gramsbergen aangaande „ongewenschte persdebatten" in de kerkelijke organen. Het curatorium hield met de hoogleeraren een broederlijke samen- spreking. Eenparigheid van oordeel werd echter niet bereikt. Woonplaats Prof. Dijk De nieuwe hoogleeraar, prof. dr. K. Dijk, verzocht het curatorium zich metterwoon te Zwolle te mogen vestigen. Het moderamen heeft met dr. Dijk verschillende besprekingen gevoerd. Het college acht aan het wonen in Zwolle groote bezwaren verbonden èn om de zaak zelf èn om het praecedent dat het zou scheppen. Het curatorium besloot een com missie te benoemen om met dr. Dijk over deze zaak nader te spreken bestaande uit de heeren Prof. dr. J. Ridderbos, Prof. dr. K. Schilder en het moderamen van het curato rium: Ds. J. L. Schouten, Dr. G. Keizer, Ds F. C. Meijster en Dr. W. A. v. Es. In een der volgende buitengewone vergaderingen van het curatorium kwam deze zaak opnieuw aan de orde en werd na een breedvoerige bespre king en het toetsen der bezwaren aan het wonen van Dr. Dijk te Zwolle verbonden, na praeadvies der hoogleeraren met meerder heid van stemmen het volgende voorstel aan vaard: „Gehoord de verklaring van dr. Dijk, dat deze terwille van zijn gezin zeer be zwaarlijk Kampen tot zijn woonplaats kan kiezen en dit wonen te Kampen voor hem zelfs een onoverkomelijke moeilijkheid is, ziet het Curatorium zich genoodzaakt in het voorstel van dr. Dijk om te Zwolle te gaan wonen, als uitzondering te berusten". Het curatorium heeft den heer H. Steen bergen te Kampen, lid van de commissie voor de gebouwen met het oog op zijn hoo- gen leeftijd eervol ontslag verleend, zulks op zyn verzoek. De naam der School De heeren Mr. Dr. J. Donner te den Haag, oud-min. van Justitie en Mr. G. H. A. G r o s- heide te Amsterdam hebben zich bereid verklaard het curatorium van advies te dienen inzake de e.v. gevolgen van finantiee- len aard, met het oog op erfstellingen en notarieele acten voortvloeiende uit de voor- :1de naamsverandering van de Theol. School in Theol. Hoogeschool. De finantieele commissie zal nader met deze heeren de zaak bespreken. Het comité dat zich in de Geref. Kerken heeft gevormd tot herdenking van de Af scheiding yan 1834 heeft den bibliothecaris der School ter hand gesteld een spaarbank boekje met een bedrag ad f 600.15, welk bedrag alsnog kan worden besteed in het belang van de bibliotheek der School. Zendingshoogleeraar Het moderamen van de Generale Zendings- deputaten, Ds. D. Pol te Rijsoord, Ds. W. Breukelaar te Santpoort en Ds. A. H. v. Minnen te 's-Gravenzande is in de vergade ring van het curatorium geweest tot het op nieuw voeren van besprekingen in verband met e.v. voorspellen tot het benoemen van een zendingshoogleeraar krachtens opdTacbt der Generale Synode. Tevens werden bespro ken een advies van het college van hoog leeraren en van een der boogleeraren afzon derlijk. Over de zaak zal nog nader gehan deld worden terwijl beraadslaagd werd over de vakken die de e.v. te benoemen hoog leeraar doceeren zal. De Bibliotheek Het verslag van den bibliothecaris, Dr K. J. Cremer, werd door het Curatorium goedgekeurd. Besloten werd de toelage voor de bibliotheek voorloopig te brengen op f 2000 per jaar en een assistent voorloopig voor een jaar te benoemen. Als zoodanig werd benoemd de heer J. Ver my, theol. cand. te Kampen. Dr. Kramer werd opnieuw voor een jaar benoemd. Het verslag van het Studiefonds van de hand van prof. dr. A. G. Honig, werd eveneens goedgekeurd. Aan 25 studenten werd steun verleend. Eveneens werd goedge keurd het verslag van het Pensioenfonds, uitgebracht door den heer J. H. Kok te Kampen. Het Fonds bezit thans f 2280.04 meer dan op 1 Juli 1936. Prof. dr. K. Schilder bracht het verslag van het college van hoogleeraren over den cursus '36'37 uit, dat eveneens goedgekeurd werd. De Bazuin Prof. dr. J. Ridderbos rapporteerde namens de commissie tot uitgave van de Bazuin. Het aantal abonné's is iets toegenomen maar het nadeelig saldo bedraagt toch nog I 1500. De financiën Het Curatorium droeg aan het moderamen op om inzake de opdracht van de Gen. Sy node om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid de gelden voor de Theol. School door middel van een „omslagsysteem" van de kerken te verkrijgen een praeadvies te ontwerpen uit te brengen aan de e. k. Gene rale Synode. Het Curatorrum sprak uit, dat bij lezingen voor het studentencorps alleen sprekers van Geref. gezindheid in het gebouw der School zullen optreden, zulks ter beoordeeling en onder goed keuring van het college van Hoog leeraren. Promotierecht Ten einde aan de opdracht der Generale Synode aangaande het promotierecht te vol doen werden door het Curatorium voorloo- pige besprekingen gevoerd die in een volgen de vergadering zullen worden voortgezet. De rekening van de Theol. School sluit in ontvangsten en uitgaven met een eindcijfer van f 63.707.59^. De balans heeft een nadee lig saldo van f 1191.41. Aan legaten werd ontvangen totaal f 8689.02, Hoogste stand te Ona 767.0. Laagste stand te Vestmanoer 755.3. Stand vanmorgen halftwaalf 765.2. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit O. richtingen, toenemende bewolking, aanvankelijk nog droog behoudens kan op onweer en iets warmer. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT De depressie op de oceaan werd dieper en breidde zich tot over Schotland uit; een secundaire bracht onweer bij Londen. De hooge drukking trekt gedeeltelijk naar Scandinavië, een ander deel ligt nog over ons land en trekt wellicht naar midden- Europa. In Engeland klaart de lucht weer tijdelijk op na mist in den morgen. Ierland heeft zwaar bewolkte lucht na weinig regen; in Schotland valt nog regen. In Noorwegen is vrij veel regen gevallen maar nu klaart het weer op; in Zweden viel plaatselijk on weer. Van het vaste land wordt geen regen van beteekenis gemeld. In Duitschland is de bewolking zwaar met ochtendmist in het Westen, Frankrijk heeft bijna overal wind stilte met fraai warm weer in het Z. en ochtendmist in het N. Ook in de Alpen was de ochtend mistig. Ook de hooge toppen wa ren in nevel gehuld met temperatuur om streeks 0 graden. Indien de hooge drukking uit onze om geving naar midden-Europa trekt, zal ue wind aanvankelijk nog uit O. tot Z. richting waaien, aanvankelijk zal het fraaie weer nog aanhouden, later volgt toenemende be wolking met kans op plaatselijk onweer. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 19.6 C. 1 SEPTEMBER Zonsopgang 6.12 uur, zonsondergang 7.48 uur Maan op vm. 1.52 uur, onder nam. 5.44 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 1 SEPTEMBER Van 's avonds 8.18 uur tot 's morgens 5.43 uur herland; den heer Po s t ra a als waarnemend hoofd tijdens de vacature en namens hol onderwijzend personeel en den heer K1 o o a terman, van Den Haag. die vroeger mat den heer Arends op de Rehobothschool ta Rotterdam heeft samengewerkt Daarna sprak de heer Arends woorden van dank voor 't in hem gestelde vertrou wen cn de vriendelijke ontvangst in de^eu nieuwen werkkring. Ten slotte heeft Ds. H. J. H e i d a namen» den Kerkeraad der Geref. Kerk een slot woord gesproken en de plechtige samen komst met dankgebed gesloten. Aan de Ohr. Lagere school op De Klok- kenberg te Nijmegen wordt met ingang van 1 SeDt. a.s. een klas voor varende schip perskinderen verbonden, waaraan ook een avondcursus (derde schooltijd) wordt toege voegd. Medewerking tot het tot standkomen dezer ligplaats-klas werd verleend door het bestuur van den Centralen Bond voor Chr. onderwijs aan schipperskinderen. Examens den Haag. J. van Wijk en J. Ypey. belden Hilversum; E. N. van Zutphen te Arnhei P. Zup te Hem en N. Corstanje te Was Geslaagrd voor de akte M. B..- dc dames M. a Dusseldorp te Amsterdam en H. Rienks tf Rotterdam, en de heeren K. J. van Beekum t<. Rotterdam, en C. van den Bosch te IJmul- Hoofdncte. Arnhem. Geslaagd mej. A. A. F. Baselaar te Ammerzoden. Na herexamei geslaagd de heer A. G. Zweers te Hulssen. h a g e. Geslaagd voo: ECONOMIE EN FINANCIEN Mij. voor Gemeentecrediet Uitg. van f 4 millioen 3% pCt. obl. pari Het bestuur van de Mij. voor Gemeento- Crediet bericht, dat op 9 September a.s. ten kantore der Mij. en der Associatie Cassa de inschrijving zal worden opengesteld op f 4 millioen 3i/t% obligatiën tegen den koei-a van 100%. Houders van de nog niet uitgelote i% oblig. genummerd 15001 t/m. 20000 (alle nog uitstaande oblig. der leeningen d.d. 10 Aug 1934 en 21 Sept. 1934) totaal per resto f 4.930.000, welke alle per 1 October 1937 af losbaar zijn gesteld, hebben recht van voor- keur. De obligatiën groot f 1000 zijn genum merd 290001 t/m. 33000. De coupons verval len 1 April en 1 October; de eerste coudou per 1 April 1938. Op 1 Januari 1939 zal van deee lecning pari aflosbaar gesteld worden f "2.000 eu verder op 1 Januari van elk jaar een zelfde bedrag, vermeerderd met de vrijgevallen ren te. De gehecle leening zal in uiterlijk 50 jaren zijn afgelost. De Mij. behoudt zich het recht voor te allen tijde geheel of gedeelte lijk af te lossen. Ned. Ind. Spoorweg Mij. Uitg. van f 4 millioen 3y2 pet. obl a pari De Nederlandsche Handel-Mij, Dudok van Heel Co. en H. Oyens Zonen berichten, dat zij f 4.000.000 3% pot. obligatiën, in stuk ken van nom. f 1000 aan toonder, ton laste van de Ned.-Ind. Spoorweg-Mij. openstellen op 6 September 1937. Houders van de niet-uitgelote per 1 Octo ber 1937 aflosbaar gestelde 4 pot. oblig. van de seriën 9—13 der leening 1901 (uitgeg. dd. 31 Maart 1904), hebben recht van voorkeur. Inlevering en betaling op 1 October as. ten kantore van inschrijving. De leening is aflosbaar in uiterlijk 20 jaar volgens een vastgesteld schema. LAATSTE NIEUWS Koninklijk bezoek aan Zeeland 's GRAVENHAGE, 31 Augustus. H.M. de Koningin is voornemens op Maandag 6 Sep tember een bezoek te brengen aan de land bouwtentoonstelling te Ilulst. In den mid dag zal Hare Majesteit zich naar Middel burg begeven teneinoe het gedenkteeken wijlen de Koningin-Moeder te onthullen. Een dag bij Philips Rectificatie In het artikel „Een dag bij; Philips" op pag. 5 ontstond bij het opmaken een fout, welke herstelling behoeft. De tweede en derde regel van de tweede kolom (vlak onder de foto) moeten inge voegd worden drie alinea's verder. De zin wordt dan: „Het doel van een en ander is kunstmatige radio-activiteit op te wek ken, welke waarschijnlijk in de geneeskunst naast de Röntgenstralen toepassing zal vin den". UIT DEN OMTREK KATWIJK AAN ZEE TERECHT De reddingswagen van de K.R.B. welke voor enkele weken bij hoog waver is vlotgfr komen en daarna is weggedreven, is giste- op het strand te Scheveningen aange spoeld. Voor de K.R.B. beteekent dit een groote geruststelling, daar op aanschaffen an een nieuwe wagen niet was te rekenen VOORHOUT HET GEMEENTELIJK WATERBEDRIJF De toestand in 1936 De rekening van het waterbedrijf vermeldt e volgende baten en lasten: Baten: Waveropbrengst 19.279.34; Meter- huur 110.-40; Brandkraanrechten 5; Ver haal van pensioen-bijdragen 90; Werken voor derden 168.15: Uitkeering der ge meente wegens verlies 2.615.25. Maakt een totaal aan baten van 22.268.14. Lasten: Oppompkosten 1.732.99; Jaar wedden 1.866; Onderhoudskosten 413.21; Machine-behoefven 20.16; Algemeene on kosten /-7S.78; Belastingen Recognitiën en Verzekeringen 235.85; Kosten van controle 150; Pensioen-bijdragen 130.50; Rente in rekening-courant 80.50; Kosten van zeker heidsstelling 20.50; Rente van kapitaal 9.863.75; Oninbaar 985.98; Afschrijvingen 6.532.59; Rijwielroelage incasseerder 50; Bureaubehoeften, drukwerk enz. 50.97; Te lefoonkosten 56.36, maakt een totaal aan lasten van 22.208.14. De lcapitaalsreikeiiing geeft de volgende ontvangsten en uitgaven aan: Onwangsten: Afschrijving op bezittingen 6.532.59; Verkoop kantoormeubilair 30; Nadeelig saldo 4.103.75. Maakt totaal 10.666.34. Uitgaven: Nadeelig saldo vorige rekening 3.994.69; Uitbreidingskosten 196.65; Af lossing van geldleeningen 6.475. Maakt to taal 10.666.34. VOORSCHOTEN Zondagmiddag omstreeks vier uur heeft in de speelplaats „De Groote Vink" een stig ongeval plaats gehad. Een meisje van zeventien jaar was met broertjes en zusjes in den speeltuin aan het spelen, toen plot seling een zeven-jarig zusje, C. A. v. V., uit Leiden, wegliep en werd getroffen door een schommel, waarop zich twee personen be vonden. Het kind kreeg een ernstige sche delbreuk en is na voorloopig te zijn geholpen door dr. M. v. d. Stoel, naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. WARMOND RECTIFICATIE De optocht met de schoolkinderen op Maandag 8 Sept. keert, niet in de tuin Mr. Menten, maar na het bezoeken der bui- venplaats van Mr. Menten wordt verder trokken naar de buitenplaats van den heer Wickevoort-Crommeiin. RADIO-DISTRIBUTIE DINSDAG 31 AUGUSTUS Programma III: 8.Keulen. 11.20 Londen RefT.. 13.20 BrusesI VI.. 14.20 Londen Reg.. 16.50 Parüs R.. 17.20 Brussel VI.. 18.50 Keulen. 19.20 Brussel VI.. 19.50 Deutschl.s., 20.20 Keulen. 21.20 Parüs R.. 23.20 Weenen of diversen. Programma III: 8— Bdussel VI.. 9.20 dive 10.35 Droltwich. 17.— Londen Reg.. 17 20 Droit- wtch. 18.29 diversen. 1840 DroitwicJ. 20.20 Lon den Reg., 21.40 Droltwich. 22.20 Brussel \ÏL, 22.30 Boedapest of dlv.. 23.Londen Reg., 23.35 Droltwich. WOENSDAG 1 SEPTEMBER Programma III: 8.— Keulen, 9.50 diversen 19.35 Parüs R.. 11.35 Londen Reg.. 12.20 Brussel VI.. 13.30 Keulen. 15.20 diversen. 15 35 Deutschl. sender. 15.20 Londen Reg.. 17.30 Parüs R.. 18.20 Brussel VI.. 19.05 Brussel Fr.. 19.20 Keulen. 20.05 Parijs R.. 20.20 Londen Reg., 20.50 Brussel Fr., 23.05 Berlifn. Programma IV: 8— Brussel VI., 9.20 diversen 10.35 Droltwich. 12.20 Londen Reg., 14.35 Drolt wich. 18.20 diversen. 18.40 Droltwich. 22.20 Brus sel VI.. 23.35 Droltwich. Agenda Dinsdag, 31 Aug. Vereeniging Koninginne dag. Sportterrein Zoeterwoudsche Singel, 2.30 uur Kinderspelen en Sportfeest, Stads gehoorzaal 8.15 uur openbare feeslvergarie- ring. Woensdag, 1 Sept. Gebouw Prediker, 8 Geref Bond. Ds. A. J .P. Pop, van Monster. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 28 Augustus tot en met Vrijdag 3 SepL a.s. waargenomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 110, telef. 406; E. B. de Metz, Kamerl. Onnea- laan 28, telef. 3i.*o3 en J. Doedens, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest. telef. 274. De coupons vervallen 1 April en 1 October, de eerste 1 April 1938. Vervroegde geheele of gedeeltelijke aflos smg is te allen tijde voorbehouden. De aflosbaar gestelde 4 pet. leeningen zijn pro res te f 3.609.000 groot (na aftrek van f 74 000 nom., welke reeds door uitloting voor aflossing per 1 November a.s. zijn aan gewezen). Met de conversie van de 5 pet. en 4% pet leeningen zal die der 4 pot. oblig. den rente last. welke over 1936 nog f 1.7 millioen be droeg, met f 200.000 verminderen. Deze ver mindering werkt samen met den beteren gang van zaken in liet bedrijf. In de eerste zeven maanden van 1937 bedroegen de be- drijfsontvangsten f 4.305.000, de uitgaven f 2 483.000, het ovsrschot f 1.822.000 (v. i l 671.000), RECHTZAKEN Kantongerecht te Leiden Was de autobestuurder dronken of niet? De Leidsche koopman A. H. C. zou nabij de Vink onder de gemeente Voorschoten in kennelijken staat een auto bestuurd hebben. Aldus verklaarden de veldwachters Deege naar en Franken pertinent. Getuigen a dé- chage verklaarden eensgezind anders. Vol gens hen was de verdachte niet dronken, zij althans hadden niets aan hem bemerkt. En zoo staakte het geval want de veldwach ters bleven bij hun verklaring terwijl dc hotelhouder van de Vink. B, de picolo en de kelner ook hun verklaringen volhielden. Er was echter nog een taxibestuurder van do Eltax geweest, en die had verklaard dat de verdachte „dronken" was geweest, reden voor het O. M. om de zaak een week uit te stellen en deze getu'ge alsnog te hooren. Mr Trapman moest zich, als verdediger, daarbij neerleggen en zoo werd voor een week de zaak aangehouden. Verkeersovertredingen en aanrijdingen J. van E. te Rijnsburg was ten laste gelegd een aanrijding op 't kruispunt Nieuwsteeg Wassenaarschen Weg te Katwijk a. d. Rijn doordat hij de de bocht daar ter plaatse zonder noodzaak links had genomen. Ver dachte ontkende de bestuurder geweest to' zijn. Het was volgens hem zijn broer ge weest die naast hem had gezeten. Daar ook de getuigen niet met zekerheid konden ver klaren dat verdachte de bestuurder was ge weest moest er vrijspraak volgen wat dan' ook geschiedde. J. W. S. te Leiden had als bestuurder an een zware vrachtauto op de Kaasmarkt' te Leiden zijn wagen achteruit gereden zonder eerst behoorlijk uit te kijken of de achter hem liggende weg wel vrij was. Zulks was niet het geval geweest want een klein' personen-au to'tje, dat achter de wagen van verdachte stond, was door hem over 't hoofd gezien en aangereden. Eisch en utispraak f 15 subs. 5 dagen. A. N. te Rijnsburg was met zijn auto twee wielrijders voorbij gereden op de Lange Vaart daar ter plaatse en was toen ineens scherp naar rechts uitgeweken waardoor de wielrijders in het gedrang waren gekomen, maar door snel afstappen erger wisten te voorkomen. Nadat de betrokken wielrijders als getui gen gehoord waren was de eisch f 12 subs. 6 dagen. Uitspraak f 10 subs. 4 dagen. L v. d. K. te Oegstgeest heeft op het kruis punt MandemakerssteegAalmarkt te Lei den als bestuurder van een auto geen voor rang verleend aan verkeer van rechts hier een bakfiets, met gevolg dat de bakfiets het loodjp moest leggen. De autobestuurder probeerde het geval nog om te draaien door tie bestuurder van de bakfiets aansprakelijk te stellen maar dit lukte niet zoodat zoowel de eisch als de uitspraak werden een geldboete van flö subs. 5 dagen. M. B. expediteur te Nijkerk heeft met een trawler een ernstige aanrijding veroorzaakt nabij het Haagsche Schouw te Voorschoten door als bestuurder geen voorrang te verlee- nen aan verkeer van rechts, een andere vrachtauto. De gevolgen waren nogal ernstig geweest want de aangereden auto had op zijn beurt weer een man aangereden dia ernstig gewond was. Eisch voor deze roeke- looze manier van rijden f 15 subs. 8 dagen* Uitspraak f 25 subs. 10 dagen. J. W. F. te Leiden heeft in de Geverstraat: te Oegstgeest met zijn auto getracht tus schen de vluchtheuvel en 't trottoir door te rijden terwijl er zich reeds een wielrijder bevond. De wielrijder was tegen den grond gesmakt en had ernstige schaafwonden op- geloopen. Ter zitting stelde hij zich civiele partij voor een bedrag van f 1.25, zijnde een nieuw stuur voor zijn fiets. Eisch f25 subs. 14 dagen met toewijzing der f 1.25. Uitspraak f20 subs. 8 dagen met toewij zing der schade-vordering. A. V. die verstek liet gaan heeft te Voor hout op het kruispunt een ernstige aanrij ding veroorzaakt door op het kruispyjit Jacoba van Beijerenweg—Tevlingerlaan geen voorrang te verleenen aan een meisje dat van rechts kwam cn dus voorrang had. Het meisje was ten val gekomen en had een hersenschudding opgeloopen. Bovendien was haar rijwiel vernield en waren haar kleeren gescheurd. Reden voor den vader, van meisje om een schadevergoeding te' eisrhen van f 45.40. Bij het getuigenverhoor dat nu volgde kwam vast te staan dat verdachte boven dien nog links gereden had. Bij het getuigenverhoor dat nu volgde, kwam vast te staan, dat verdachte boven dien nog links gereden had. Zeer roekeloos vond de ambtenaar dit rij den van de verdachte en daar ook de kan tonrechter dezelfde meening was toegedaan waren zoowel de eisch als de uitspraak f25 subs. 10 dagen met toewijzing van de gevor derde schade van f 45,40. A. B. te Leiden heeft ook al gezondigd tegen de voorrangsverkeersregelen, door op het kruispunt Haaiiemmerstraat-IIavenplein een wielrijder niet in de gelegenheid te stel len eerst voorbij te rijden. Dit kwam hem te staan op een eisch van f 15 subs. 8 dagen. Uitspraak f 15 subs. 5 dagen. C. A. G. te Den Haag heeft op de Haven te Leiden een driewielige bakfiets getorpe deerd door te trachten deze bakfiets te pas- seeren toen tegenliggend verkeer zulks niet' toeliet. De melk was op den grond terecht gekomen waardoor de melkboer een schade vergoeding vroeg van f 8.95. Getuigen toon den aan dat verdachte geen schuld had waardoor de ambtenaar tot de conclusie kwam dat hier vrijspraak moest volgen. Ook de kantonrechter was deze meening toegedaan en sprak verdachte dus vrij. Verder werden nog veroordeeld: J. C. F. te Warmond wegens visschen irt de Kagerplassen met een zen. reep. zonder vischvecgunning. F.isch f 10, subs. 5 dagen* Uitspraak f 6 subs. 2 dagen met verbeurd verklaring van het in beslag genomen visch- tuig. A. de V. te Leiden wegens het venten met* ijs zonder vergunning. Eisch en uitspraak f 2,— subs. 1 dag. J. W. V. slager te Leiden wegens het in voorraad hebben in de keuken achter de slagerij van een kleine hoeveelheid gesmol ten vet zonder dat het vet van de vereischte stempels was voorzien. Eisch en uitspraak f 5 subs. 3 dagen met verbeurdverklaring van het inbeslag genomen vet Burgerlijke Standen WARMOND. BevallenE H A B Walenkami>—i Iserief z: H C Tuönmanvan Egmond d. Overleden: M E J H van der He den vtouw: van H F G van Haaren 81 J. Ondertrouwd: Th N Duynhoren 21 en W R yan de* y< ort 22 i

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5