Hollandscfa koopman Vergissing van Chineesche vliegers Insianïine DINSDAG 3x AUGUSTUS 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland DE LEIPZIGER NAJAARSMESSE Sterke toeneming van het buitenlandsch bezoek 'De stand van Nederland (Van onzen Duitschen correspondent) Bedriegen de teckenen ons niet al te zeer, mede wellicht onder den invloed fraaie weer dan beleven wij sedert rond tien jaar eindelijk weer eens een herfstmesse van internationale beteekenis Volgens, de offi- cieele berichten, welke wij uit Leipzig ont vingen, is de deelname van het buiten'and ditmaal zeer sterk. Men schrijft dezen „Um- schwung" voor een belangrijk deel toe aan de bewapeningsconjunctuur, aan de strate gische voorraadsdekking en aan een opmer kelijke stijging van den internationalen han del. Alleen reeds het feit, dat zich voor deze herfstmesse niet minder dan 350 buitenland- sche deelnemers hebben aangemeld, is hier van een sprekend bewijs, want toen wij be gin Maart de voorjaarsmesse bezochten, kon den wij vaststellen, dat het aantal buiten- landsche deelnemers op deze toch steeds veel drukker bezochte wereldmarkt nog maar 233 bedroeg. Men kan hier dus van een stij ging van rond 50 pCt. spreken, hetgeen na tuurlijk tevens een opmerkelijke toename van het buitenlandsch bezoek met zich mee brengt. Wij lieten ons dan ook door het Messe-Amt vertellen, dat het aantal schrif telijk aangevraagde messe-insigne6 voor bui- tenlandsche koopers en belangstellenden sterk gestegen is. Wanneer men beden Kt, dat het aantal bezoekers in de voorjaar; messe van dit jaar 283.136 bedroeg, dan kan men ditmaal op de herfstmesse op een be zoek van rond 150.000 bezoekers rekenen Twintig buitenlandsche staten zijn dit jaar öp de herfstmesse vertegenwoordigd en met bijzonder veel genoegen stelden wij al dade lijk vast, dat ook Nederland ditmaal weer eens meedoet en wel met een collec tieve expositie. Men brengt deze activiteit onzerzijds in verband met den vooruitgang van den algemeenen toestand speciaal Ncderlandsoh-Indic en vooral van Duitsehe zijde is de belangstelling voor onze expo santen opvallend groot. Ook de Scandinavische landen zijn ditmaal veel talrijker vertegenwoordigd dan tot dus ver en de zakelijke leider van Stockholm deelde ons mede dat er in zijn land tot in de uiterste hoekjes weer hoogconjunctuur kan •worden vastgesteld. De inkoopers uit den Zweedschen groothandel en de vertegenwoor digers der warenhuizen lieten zich reeds van tevoren informaties toezenden omtrent de aanbiedingen, welke voor hun bedrijf van belang zijn. Nederlandis ditmaal met een monster- Collectie verschenen, welke do internationale beteekenis van onzen handel uitnemend ty peert. Niet 6lechts de algemeen gunstig be kend staande producten van het moederland worden tentoongesteld, ook de koloniale voortbrengselen uit Oost en West, koffie, thee, cacao, tabak en gummi, daarnaast dan nog onz« kostelijke specerijen wekken de algemeene belangstelling en in bepaalde kringen misschien ook wel een gevoel van nijd, want het koloniale vraagstuk is vooral in het tegenwoordige Duitschland een teer punt geworden! Deze Nederlandsche collectieve tentoon stelling staat onder de bescherming der re geering hetgeen kan worden afgeleid uit het feit, dat zij een onpersoonlijk karakter draagt, waarbij dus reclame voor firma's vrijwel uitblijft Kort Nieuws Van officieele zijde wordt medegedeeld, <iat de berichten over heropening van de Parijsche wereldtentoonstelling in 1938 op het oogenblik eiken grond missen. Nader verluidt, dat Mussolini op 25 September a.s. een ontmoeting zou hebben met Hitler in Berchtesgaden en vervolgens met den rijkskanselier naar Berlijn zou gaan. Mussolini zou slechts twee dagen in Duitsch land blijven. In Palestina wordt het weer onrustiger. Nadat reeds een Arabier op straat was ge dood en 's avonds een aanval was gepleegd op een Joodsche autobus zijn gister weer berichten ontvangen omtrent den gewelda- digen dood van twee Joodsche farmers van Karkoer in de vlakte van Sjaron. Een der beide lijken is gevonden op den bodem van een put, het tweede lag doorschoten in het veld. Deze nieuwe teekenen van geweld en onrust hebben in het geheele land ongerust heid gewekt Bommen op de President Hoover Zij meenden dat het een Japansch troepenschip was Een nota aan den Volkenbond CHINEESCHE vliegtuigen hebben gister bij vergissing een aantal bommen laten vallen op de „President Hoover", een Amerikaansch schip, dat aangezien werd voor een Japansch troe penschip. Zeven leden van de beman ning werden gewond, van wie twee ern stig. Het betreft hier een betreurenswaar dige vergissing, welke de Chineesche Regeering reeds aanleiding heeft gege ven te Washington baar leedwezen over het gebeurde te betuigen en schadever goeding toe te zeggen. De aanval op de „President Hoover'' werd gedaan om half acht in den namiddag op vijftig mijl van Woesoeng, 25 mijl uit de kust in volle zee. Het schip had 257 passa- giens en 302 leden der bemanning aan boord en was op weg van Hongkong naar Woe soeng, om daar vluchtelingen uit Shanghai aan boord te nemen. De „President Hoover" is boven de water lijn beschadigd en stoomt thans met volle kracht direct door naar Kobe. Er werden bij het bombardement 7 leden van de bemanning gewond, van wie twee ernstig. Een passagier wordt vermist. Staatssecretaris Huil heeft den Ameri kaanschen ambassadeur te Nanking op dracht gegeven een krachtig protest in te dienen bij de Chineesche regeering, naar aanleiding van het incident met den „Pre sident Hoover". De Cbineasche Regeering heeft inmiddels reeds verklaard de volle verantwoordelijk heid op zich te nemen van het bombarde ment en is bereid tot herstel van de schade. Daar de „President Hoover" dicht bij do Japansche troepentransporten gelegen was is het schip bij ongeluk door Chineesche vliegtuigen gebombardeerd. Admiraal Yarnell, de bevelhebber van do Amcrikaansehe vloot in de Aziatische wato ren, heeft den Anierikaanschen schepen bo vel gegeven, niet meer in Shanghai aan te leggen. Tsjang Kal Sjek bepleit interventie In een interview heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek de noodzakelijkheid bepleit van een internationale interventie in den niet verklaarden oorlog tusschen Japan en China zulks niet alleen ten behoeve van de veilig heid van China, maar van de veiligheid van den wereldvrede. De eenvoudige waarheid is. aldus zeido de Chineesche maarschalk, dat Japan een actie heeft ondernomen, met het doel een continentaal rijk te vestigen. Het conflict, aldus voegde Tsjang Kai Sjek hieraan toe. heeft reeds tot gevolg gehad d?- eenwording cn aaneensluiting van het Chi neesche volk tegen den onverbiddelijken vijand, die alle regels van het internatio nale recht heeft geminacht, benevens de blijkbare aanvaarding door de mogendheden van de miskenning van het internationale recht en een daarvoor in de plaats stellen van een systeem van incidenten, welk systeem gebruikt wordt als een rechtvaar diging voor de annexatiepolitiek. Japan vernielt voortdurend zijn eigen be leggingen in China en zijn eigen commer- cieele belangen in een land, waar een ver standige, hoffelijke en waardige behandeling het ontegenzeggelijk bijna een commercieel monopolie zou geven. Op de vraag onder welke voorwaarden China er in zou toestemmen de vijandelijk heden te staken, antwoordde de maarschalk: Hierop kan slechts geantwoord worden, wanneer Japan zal besluiten zich terug te trekken uit den onmogelijken toestand, waar in het zich ten opzichte van China en de wereld bevindt In een ander deel van het interview zeide de maarschalk: Het is niet moeilijk te voor spellen, wat geschieden zal met den handel Wat doet ge liever DUUR WONEN In een huurhuis en Uw leven lang hunr betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch ln 20 jaar bet hnis geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA LEN of het RENTEBEDRAG GEBRUI KEN om nw schold af te lossen? Vraagt een prospectus aan bij de N.V. B 0 U W K A S „R 0 H Y P" SPUISTRAAT 219/221 AMSTERDAM (C.). van de vreemde landen, wanneer Japan de overheersching van China tot stand brengt en er is geen bijzondere kennis voor noodig om na te gaan wat er in politiek opzicht tra- beuren zal Chineesche nota aan den Volkenbond De permanente gedelegeerde van China bij den Volkenbond, dr K o o. heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond een nota overhandigd, waarin de feiten uiteen gezet worden die zich hebben voorgedaan in China sedert 7 Juli j.L In haar me/ledoelingen legt de Chinee sche regeering den nadruk op haar wil, te komen tot een vreedzame regeling van de incidenten, die haar in conflict brengen met de Jaoanscha regeering en wijst zij op den wil tot opzettelijke agressie van de züde der Japansche regeering, waarbij zij er o.m. aan herinnert, dat Japan alle internationale ac- coorden, die het beeft onderteekend. o.a. 't Kellogg-pact. het Volkenbondshandvest en het Negen Mogendhedenverdrag, heeft ge schonden. De Chineesche regeering bepaalt zic.h tot een eenvoudige uiteenzetting van de feiten met het doel. deze bekend te maken bij de leden van den Volkenbond en de leden van het consultatieve comité, dat in het loven is geroepen krachtens een resolutie, welke werd aangenomen op 24 Febr. 1934 door de buitengewone raadsvergadering van den Volkenbond, welke belast was met de bestu deering van het Chineesch-Japansr.he con flict. In dit comité hebben o.m. de Vereenig- de Staten zitting. De Chineasche nota doet geen enkel be roep op den Volkenbond en vraagt niet het geschil met Japan op de agenda te plaatsen van de eerstvolgende assemblee, Het wantrouwige Janan Uit Sjanghai wordt aan de Jomioeri ge seind, dat het Chineesch-Russische non agressiepact drie geheime bepalingen bevat betreffende onderlingen bijstand en mili taire samenwerking ingeval van een inval in binnen- of buiten-Mongolië, het zenden door Rusland van militaire raadslieden en wapenen, munitie, levensmiddelen en olie en de officieele erkenning van de Chinee sche communistische partij door de Nan- king-regeering, zoodat deze partij het recht zou hebben dee] te nemen aan de regeering. Bovendien zou China zich verplichten nooit een anti-communb?tisch verdrag te sluiten met een derde mogendheid. Chineesche dementi Van Chineesche officieele zijde wordt tegengesproken, dat het non agressie-pact met Rusland geheime clausules zou bevatten. De Amerikaansche matroos Shaskell, die tot de bemanning van de „President Hoover" behoort en gisteren bij het bombardement wonden opliep, is vanochtend overleden. In het Sovjet-Paradijs Eindelooze executies Het blad „De arbeider van Minsk" meldt, dat de militaire rechtbank in Wit-Ruslond acht Trotzkistische spionnen „wegens v<* gifliging van soldaten en brandstichting in kazernes en militaire depots" ter dood \er oordeeld heeft. Het vonnis is reeds voltrok ken. Hetzelfde blad deelt mede, dat eenige dagen tevoren ook reeds zes executies zijn geschied wegens vergiftiging van soldaten. Voorts meldt de „Leningradskaje Prawda" dat zeven ambtenaren uit Leningrad wegens hoogverraad veroordeeld zij tot den kogel door het gerechtshof, dat zetelt te Orstrov nabij de Éstlandsche en Letlandsche grens De veroordeelden zijn hoofdzakelijk gewezen directeuren van landbouworganisaties. Elf boeren-contrarevolutionairen staan op bot oogenblik nog terecht. Poolsche boerenstaking mislukt Ruim 40 dcoden te betreuren Onderteekend door minister-president Skladkowski wordt thans te Warschau eon officieel communiqué gepubliceerd over de boerenstaking, waarin geconstateerd wordt, dat het mislukt is de s'aking over het geheele land te doen uitbreken en dat een reeks misdadige delicten is gepleegd, waartegen door de politie is opgetredc.'i, daar deze orde en rust moeit beschermen. Daarbij zijn -11 dooden en 34 gewonden g vallen, welk cijfer echter niet definitief is. De verantwoordelijken zdjn de bosschen in gevlucht. Het communiqué besluit als volgt: „Dergelijke ondernemingen, die nadeel toe brengen aan de eenheid en homogeniteit van de natie en slachtoffers eischen. kurinen geen invloed uitoefenen od de maatregelen, die door de regeering genomen moeten wor den. maatregelen, die strekken tot het ge'ei- delijk verbeteren van den materie-elen tnu- stand der boerenmassa en 1ot het verzekeren van rust en orde in den staat" Hoofdpijn en juisf nül Hoe moeilijk is het soms zich aoed te houden en niemand jets te laten merken. Het lukt nauwelijks. Instantine echter zal de pijn onmid dellijk doen verdwijnen 1 Onthoudt daarom Instanlfne JAPAN BEZET SPOORLIJN KALGAN-PEIPING Chineezen handhaven zich bij de Nankau-pas Overval op Fransch seminarium Uit elkaar tegensprekende berichten schijnt men wel als vaststaand te mogen aannemen dat de verbinding tot stand is gebracht tusschen het Japansche Kwantoeng-leger en het in Noord-China opereerende Japansche leger. Dit betee- kent, dat de spoorweg van Peiping naar Kalgan zich geheel in handen der Japan- neezen bevindt, behalve bij de Nangkau- ipas, waar de Chineezen krachtig tegen stand bieden. Volgens een bericht van het Japansche opper-commando rukken de Japansche troe pen langs den spoorweg Tientsin—Poekau langzaam in zuid-westelijke richting op. Na een verbitterden strijd hebben de Japannee- zen Ljoekwantoen ingenomen, gelegen op ongeveer veertig kilometer ten zuid-westen van Tientsin. Voorts wordt melding gemaakt van ge vechten in het gebied op ongeveer vier kilo meter ten westen van Peiping, waar de Japanneezen in het geheel kale bergland- schap met aanzienlijke twreinmoeilijkheden te kampen hebben. Tatoeng gebombardeerd Van Chineesche zijde wordt gemeld, dat zeventien Japansche vliegtuigen Tatoeng hebben gebombardeerd, waarbij ernstige schade werd aangericht aan het station. Nabij Liangwang, 25 km ten zuiden van Tientsin, zijn de Chineesche en Japansche troepen slaags geraakt. De Japansche troe pen hebben verder de Chineezen aangeval len bii Matsjang aan den spoorweg Tient sin—Poekau, doch zij werden met zware verliezen afgeslagen. Ook Thangtsjau gebombardeerd Japansche vliegtuigen hebben het aan den spoorweg TientsinPoekau, op 100 km ten zuiden van Tientsin gelegen Thangtsjau, ge- hombardeerd, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht en talrijke personen ge dood werden. Andere vliegtuigen bombar deerden Sontsjau, het kruispunt der spoor lijnen van Tientsin naar Poekau en Long- hai, waarbij twintig personen werden ge dood. De strijd In het Noorden Van Japansche zijde wordt verklaard.dat de Japansche troepen alle belangrijke stra tegische punten in Tsjahar hebben bezet. De Japansche luchtmacht bestookt op het oogenblik de Chineesche stellingen in Sjensi. Te Foetsjau hebben zich anti-Japansche ongeregeldheden voorgedaan en de haven is versperd door schepen, welke de Chinee zen hebben laten zinken. De luchtmacht treedt op De Japansche luchtmacht heeft de Chi neesche vliegvelden bij Hantsjau en Kwang- te gebombardeerd. De Chineesche zware bommenwerpers op beide vliegvelden wer den ernstig beschadigd. Verder werden ver scheidene militaire objecten tusschen Kiang- wantsien en Tatsjangsjen gebombardeerd. Cholera te Sjanghai Onder de Chineesche vluchtelingen in de Fransche nederzetting is cholera uitge broken. Mobilisatie in China De Chineesche regeering heeft den uitvoe renden Joean opdracht gegeven de toepas sing te verzekeren van art. 3 der wet op de mobilisatie. Dit artikel voorziet in 't onder de wapenen roepen van alle mannen, die de wapenen kunnen dragen tusschen achttien en vijf en veertig jaar. Fransche seminarium geplunderd Een duizendtal ongeregelde Chineesche troepen hebben het Fransche R.K. Semina rium te Heisjankau. ten noordwesten van Peiping, geplunderd en 12 priesters en 12 Chineesche bekeerlingen ontvoerd. Hier onder bevinden zich o.a twee Nederland sche paters. De Spaansche burgeroorlog NA DEN VAL VAN SANTANDER Het Regeeringsoffensief op het Arragonfront Erkenning van Franco door Zuid-A merikaansche staten? Na den val van Santander hebben de Re- geeringstroepen een offensief ontketend ten Zuiden van Saragossa op het Arragonfront. Aan dit offensief hebben 50.000 man deelge nomen. HET ARAGON FRÓNT .PAMPLONA \r ,f KRUK guesa w-'54tV4T.*B'ESCAS «BIELSA ^*FALlSAp r V PI-AM'BEMASOUe «v'iAOAB* OOLTAHA «CAMPO V AyerbNL H U E S übELA HvE^0f,v; S CA LAPUTBLA/' J 6EKABJRBE.' •BARBASTÓ •1QNZON Bloedig werd er gestreden te Burgo, Villa Mayor, Quina en Fuentes, deze plaatsen be vinden zich aan den spoorweg Saragossa- Terucl. De regeeringstroepen probeerden eveneens den hoofdweg Saragossa-Hueeca in handen te krijgen, maar werden door de nationalen in hun stellingen teruggeslagen. Momenteel woedt de strijd om de stad Blechite gelegen ten Zuiden van Saragossa. De regeering meent wanneer het Noord front in elkander is gestort, de nationalen hier een groot offensief zullen beginnen om te trachten het regeeringsfront te deelen, door het front van Teruel uit te breiden tot aan de kust. Ook bij Madrid leeft de strijd weer op De troeen van Franco zijn gister ten noor den van Madrid tot den aanval overgegaan. Zij zetten den druk voort, dien zij sinds drie dagen uitoefenen in de provincie Gua dalajara, ten noorden van Madrid. Bij de brug der Franschen en in de Universiteits- wijk hebben de troepen van Franco eenige pogingen ondernomen, die echter geen suc ces opleverden. In Guadalajara hebben de rechtschen de regeeringsstellingen aange vallen bij Selena, ten westen van den weg naar Ar agon. Ook hier behaalden zij geen resultaten. De regeeringstroepen handhaafden zich in al hun stellingen. Aan het zuidelijk frout Ook op het zuidelijk front waren de Re geeringstroepen een eindweegs opgerukt Een nader bericht uit Valencia meldt even wel. dat alle veroverde punten weer moes ten worden prijsgegeven. Weinig vorderingen in het noorden Van het front van Santander valt thans weinig te melden. De krijgsverrichtingen in de provincie Asturië ondervinden vertraging. De nationalisten bezetten gisteren de hoog ten ten westen van Porti Vincente de la Borquera. In 't binnenland der provincio Ls de orde volkomen hersteld. Alle dorpen zijn door de rechtsche militaire autoriteiten thans bestuurd. Erkent Zuid-Amerika Franco/ De regeering van Uruguay heeft de regee ringen van Zuid-Amerika geraadpleegd over de opportuniteit van een erkenning der re geering te Salamanca. Naar verluidt, zal o.a.Chili ten aanzien van deze kwestie reeds morgen zijn stand punt bepalen. De directeur van het seminarium is ern stig gewond. Vijfduizend Chineesche vluchtelingen, die op het terrein van het seminarium een toe vlucht hadden gevonden, werden uitgeschud. WOENSDAG 1 SEPTEMBER HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 „Nieuws", cau serie (gr.pl.) en gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelspel. 1.15— 1.45 „Fantasia". 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoon muziek. 6.00 Orgelspel. 6.30 Gramofoon muziek. 6.40 Landbouwpraatje. 7.00 Zang. 7.30 „Vrijzinnige Protestanten in Zeeland", causerie. 8.00 Herhaling SOS-Beriohten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 VARA-Orkest. 9.00 Zaansch programma. 9.30 Vervolg conoert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Sportpraatje. 10.20 „Fantasia". Om 10.30 Berichten ANP. 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 301 M. NCRV-Uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheep vaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, ge wijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoon muziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramo foonmuziek. 1030 Morgendienst. 11.00 Ensemble Van der Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Vervolg concert. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 So praan en piano. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Solistenconcert. 4.45 Felicitaties. 5.00 Kin deruur. 5.45 Orgelconcert. 6.30 Causerie over het Binnenaanvaringsreglement en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 „Terug op de schoolbanken", causerie. 7.45 Re portage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Beriohten. 8.15 Russisch Kerkkoor en orgel. 9.45 Amsterdamsoh Salonorkest. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.45 Gym nastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.30 12.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schrift lezing. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgel. 11.35 Gra- mofoon. 12.20 Orkest. 2.05 Gramofoon. 5.10 Gramofoon. 5.20 Henry Hall en zijn Band. 7.20 BBC-Harmonie-orkest. 8.20 Orkest en solist. 10.40 Orkest, koor en solisten. RADIO PARIS 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoon. 12.20 Orkest. 2.20 Gramofoon. 4.05 Zang. 5.20 Concert. 7.50 Zang. 8.50 „L'amour-médecin", operette. 10.50 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra mofoon. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroep orkest. 1.50—2.20 Gramofoon. 6.20 Salon orkest en soliste. 7.20 Zang. 8.20 Omroep orkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Om roeporkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 6.00 Concert. 8.20 Du etten. 8.50 Symphonieconcert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.50 Ber- lijnsch Philharmonisoh Orkest. 9.35 Orkest. de nieuwe toestellen worden gaarne gedemonstreerd 85 j. „in piano's". 13 j. „in radio's uitstekende service. OOK HUURKOOP pywya RIJKEN DE LANGE GED BINNENROTTE IS« BOTTBBQjmj Tegemoetkoming in de kosten voor visschersvaartuigen Van bevoegd© zijd© vernemen wU. dat het In men van de Regeering ligt dea van visschersvaartuigen. ten aanzien oor de Nederlandsche VlsschertJ- n uitvaarcertificaat voor de garna- kleine trawl- en snurrevaadvlssche- trekt, die. ter verkrijging van een van deugdelijkheid, hun vaartuig in ?«7 th?KKlt Vin 1 JaTuari 1936 tot 15 Sept. 1937 hebben doen onderzoeken op de door de het voc rij is v certific! desbetreffende in de Schepen per< in de door de scheepvat de koaten, noodig om net bedoeld© ït te kom eischen te li soheepvaart-lnapectle reeds voor dezen dienst zün opgegev Nederlandsche Visscherljcentrale, niet :elde i ni- tege- P.K. bedraagt: P.K.. doch minder dan 79 P.K. bedraagt; f 1200 voor vaartuigen, voorzien van een olie- motor. of andere inrichting vooi mechanisch© voortstuwing, waarvan de capaciteit meer dan 79 P.K. bedraagt. :tle ge- Indicn de door de s raamde kosten voor et gen dan het hierbovci de categorie, waaronde zal geen tegemoetkoml Belanghebbenden, dit irtuig i nelde I bedra en voor de bedoelde komen, kunnen dit aan de Nederlandsche VLa- scherlj-contrale. Juliana van Stolhergplein 3—4 te Den Haag. mededeelen In een schrijven, waarin nauwkeurig behoort te worden opge geven door welke werf de verplicht uit te voe den geleverd. (14 Maar Buiskes' vrees wordt beschaamd. Zijn zoon Pieter brengt berichten van een handelsvriend uit Antwerpen: De Landvoogdes zit te beven van vrees in haar paleis: de papen kruipen weg van angst. Oranje is de leider van de bewe ging, die aan de gereformeerden volle vrijheid zal schenken. Er is niets dat meer aan de reformatie in de weg staat. Nie mand durft ons aan te tasten. Modet en Dathenus preeken vrij in de van beelden gezuiverde kerken. De Brés en Lagrange zijn heerschers in Valenciennes. Het Pausdom is verdreven uit Vlaanderen. De roomsche kerk heeft het onder spit gedolven! Pieter Buiskes vertelt nog meer, met vlammende oogen en een kloppend hart. De plannen van Oranje en van de ede len zijn nóg grooter, nóg stouter. Zij willen de Nederlanden ook staatkundige vrijheid schenken. Niet langer zal het win gewest van Spanje zijn: Spaansche grandes zullen niet meer van Madrid uit hun bevelen zenden: voor Spanje's oorlogen zullen de Nederlanden geen schatting meer opbrengen;, een Spaansch vorst zal hier niet langer heerschen. De Nederlan den zullen vrij zijn. De voordeelen van de visscherij, den handel en de landbouw zullen aan het volk zélf ten goede komen. En de burgers uit de steden zullen mee het land be sturen op de manier als dat in Engeland gebeurt. Oranje zal Nederland maken tot een vrij gemeenebest, een protestantsche staat, waarin de Gereformeerde Kerk de heerschende zal zijn. Wij schrijven 1566. HOOFDSTUK VIII 3. TOENEMENDE DAGERAAD Een jonge vrouw ontsteekt de kaarsen aan de koperen kroon. Zacht flakkeren de vlammetjes. Ze zetten sterretjes in glanzend koper: ze maken licht en schaduw in de vakken tusschen de zware balken aan de hooge zolder: ze doen de diepe kleuren der portretten aan de eikenhouten wand warm gloeien. Onder de hooge schouw vlamt het houtvuur met een licht geknetterDe vrouw schikt de blokken rond de vlammen, schuift ze in de gloed. Het versche hout sist en een prettig-zure houtgeur zweeft van de schoorsteen de kamer in. De zware stoelen met de rechte ruggen staan rond de groote eiken tafel. Aan het hoofdeind ligt een bijbel. Anna BuiskesSemeyns ziet tevreden rond. Alles is ge reed voor de bijeenkomst. De vrienden zullen nu zoo komen... Daar dreunt de klopper al. Ha, Andries Dirksz is de eerste vanavond. „Welkom, Heer Andries!" De klopper valt al weer. Nu zijn het Krommendijk en Blauhulck jnet hun vrouwen, Jacob Florisz, Jan Eriks en dc Mandenmaker van het Noord. Daar treden ook Vader en Moeder Buiskes binnen. „Nog gekomen, moeder, met dit weer en door deze duis ternis?" vraagt de bezorgde schoondochter. „Als het om een bijbellezing gaat, kan het moeder niet te koud en te donker zijn", lacht de oude Buyskes. „Is Pieter er nog niet?" „Nog aan de haven", licht de jonge vrouw in. „De „Stad Enkhuizen" is vanmiddag op de ree gekomen, van Antwer pen. Hij zal wel spoedig komen. Als het te lang duurt, moes ten we maar beginnen", heeft hij gezegd. De ruime kamer is nu vol menschen. Anna gaat rond met gebak en met wijn. Heer Andries leest uit de Bijbel. Een hoofdstuk uit Richteren is deze avond aan de beurt. Het ver haalt van de uitredding die God door de hand van Gideon teweegbracht. De voorganger wijst op Gideons kleine kracht en op des Heeren hulp, waardoor verlossing kwam in om standigheden, die volslagen hopeloos leken. En hij past dat natuurlijk toe op de doorleefde jaren. Het Gereformeerde volk is onderdrukt geworden door de Midianieten van deze tijd. Kooltuyn heeft moeten vluchten: hijzelf is balling ge weest. Wie had een jaar geleden nog maar kunnen denken, dat zij hier in vrijheid en vrede bij elkander zouden kunnen zijn: dat zij het Woord des Heeren open voor zich mochten hebben; dat er wekelijks openbare godsdienstoefeningen ge houden konden worden, al was dat dan onder de bloote hemel of in een schamel pakhuis. G d heeft de harten der edelen geneigd, dat zij voor het verdrukte geloovige volk in de bres gesprongen zijn. Door hun hand heeft de Heere de vervolgingen doen ophouden De hoorders zeggen amen op deze woorden, en zij zingen de Psalm Datheens: De Heer zal opstaan tot den strijd Hij zal zijn haat'ren wijd en zijd Verjaagd, verstrooid doen zuchten. Hoe trots de vijand wezen moog, Hij zal voor Zijn ontzaglijk oog Al sidderende vluchten Terwijl men zingt komt Pieter Buiskes binnen. Anna let op haar man. Wat is hij bleek? Hoe ernstig staat zijn gezicht?Hij ziet haar niet eens; de gewone lach van begroeting blijft weg. Hij leunt tegen de houten lambrizee- ring en staart recht in het licht van de kroon. Hij zingt niet mee ook. Het is net of de psalm hem ergert of verdriet „Onze gastheer", begroet Andries Dirksz hem als het lied uit is. Hij schuift een armstoel naast zich naar voren. „Hier neem uw plaats". Buiskes blijft bij de wand staan. „De schipper uit Antwerpen had nieuws", zegt hij op zoo n toon. dat de blijde stemming in de kamer plotseling omi slaat in schrik. „Wat voor nieuws?" vraagt z'n vrouw ontsteld. „Datheens leger is verstrooid. Valenciennes wordt bele-. gerd. De landvoogdes heeft een feestelijke intocht in Ant-* werpen gehouden. Alle predikanten zijn gevlucht. Het paus-^ dom is in al zijn macht hersteld. Er is een nieuw plakkaat uit-4 gegeven tegen de aanhangers der nieuwe leer. Galg, rad en geeseling voor alle afvalligen der katholieke kerk Doodsche stilte! Men hoort de April-wind rukken aan de gesloten blinden. Vrouwen snikken onderdrukt. „Ik had het wel gevreesd", mompelt de oude Buiskes vooc zich heen. j (Wordt vervolgd.)' I ■Door K. NOR EL

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2