Jlieuure £Vi (isrljr (ümimnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden m Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zendiflg430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6177 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 31 AUGUSTUS 1937 18e Jaargang Van I tot 5 regels f I.I7Y» Elke regel meer 032*6 Ihgezonden Mededeelinger» van 1—5 regels 230 Elke regel meer (L45 Voor bet bevragen aas 1 bureau V wordt berekend /0.I0 DE VERLAAGDE HEFFING OP BOTER EN MARGARINE Zooals we gisteren mededeelden is de heffing op boter met ingang van 29 Augus tus verlaagd met 10 cent en teruggebracht op 55 cent per k.g. terwijl de heffing op margarine zoodanig is gesteld, dat de groot handel prijs met 5 cent verlaagd kan wor den. Ook de heffing op oliën en spijsvetten is verminderd met 5 cent. Dit besluit van den minister zal de ver bruikers welkom zijn, want in de laatste weken worden de levensmiddelen duurder en duurder. En vooral de zuivel in ons land was duur, wat te meer opviel als men de noteeringen op de wereldzuivelmarkt vernam of hoorde en las van de lage prijzen, waarvoor onze boter naar Engeland ging. Zoo was de prijs, die de Nederlandsche boter op 20 Augustus te Londen opbracht 105 A 107 sh. dat is ca. 48 cent. De prijs op de Nederlandsche markt was in de laatste weken ook gestadig omhoog gegaan. Deze bedroeg 27 Dec. 19.10 (de laatste noteering van 1990) 02 cent per k.g. De eerste week van 19:57, 3 Jan.. steeg deze reeds tot 65 deze stijging hield gedurig aan tot 21 Maart toen do prijs daalde van 69 op 66 cent Maar in de laatste maanden liep de prijs weer op tot om en de bij 70 cent. om in de laatste weken nog sneller te stijgen, zelfs tot 80 cent op te loopen. Daarna trad weer eenige verlaging in. Op 19 Augustus noteer de Leeuwarden 78 cent en was Donderdag 1.1. 75 cent Wanneer het boteretend publiek echter boven deze 75 cent, die al ver boven de Engelsche prijs ligt, ook nog 65 cent hef fing. dus belasting moet betalen, dan wringt dit wel bij de stijgende prijzen der levens middelen. Daar is al zoovele malen door ons en deren op gewezen, doch het baatte niet veel. Met Landbouwcrisisfonds had het geld noo- dig. En dat was het eind van alle critiek. Nu door de verlaagde heffing van 10 cent per k.g. (wat het Landbouwcrisisfonds S millioen gulden zal kosten) de prijs van oen der noodzakelijke voedingsbestanddee- len, het vet, een verlaging van eenige be- teekenis kan ondergaan, is dit besluit een .verblijdend teeken. Er komt weer eenige ontspanning. Men voelt er in de wil om de crisismaatregelen te verzachten. Daarvoor zijn we den minis ter dankbaar. Ook voor het feit, dat hij het menggebod van margarine met natuurboter niet meer verplichtend stelde en daardoor en door de verlaagde heffing op margarine het moge lijk maakte, dat dat spijsvet ook goedkoo- per kap worden (een bericht, dat ons be reikte als zouden de margarine-fabrikanten •geen verlaging van de prijs invoeren komt ons in dit verband wat vreemd voor, hou- wel men verrassingen venvachten kan). Het _boterverbn.uk nam dit jaar, na een inzinking in de laatste jaren, weer bedui dend toe. Een maatregel als deze zal het verbruik nog stimuleeren. En als de mar garine inderdaad ook goedkooper wordt, kan ook dit medewerken om het dreigend vet-tekort bij de mindcr-bedeelden in ons land, waarop we meerdere malen wezen, en waarvoor we .waarschuwden, te voor komen. Nationale rundvee- en paarden-tentoonstelling Te Utrecht op 8 en 9 Sept. a.s. De nationale vee- en paard enten toonstel ling te Utrecht komt ook dit jaar weer met een uitgebreid en veelzijdig programma. Ons wordt medegedeeld, dat op 8 Sept. de Bond voor de Nederlandsohe Warmbloed- fokkerij zal deimonstree ren, keuren en meeren 54 van de beste merries uit 9 pro vincies (uit iedere provincie zes uitgezochte paarden). Op den middag wordt gegeven een con- cours-hippique, waar deze merries in de ring worden oorgebraoht en de Burger Ruiter sport Vereeniging houdt dan haar Kampi oenschap-springconcours, waarbij men de beste heeren-ruiters uit ons land mag ver wachten. Voor de vee- en paardententoonstelling op Donderdag 9 September, welke tevens het karakter beeft van. Veebeurs, zijn in schrijvingen uit alle provincies van ons land. Meer dan andere jaren zal bijv. Fries land met geregistreerd vee uitkomen. In het rood-bonte fokvee zullen Gelderland en Overijssel het contingent leveren. De blaar koppen komen zoowel uit Groningen als uit de Rijnstreek. Deze inzendingen van fokvee zijn voorna melijk gebaseerd op de verkoopmogelijkhe den welke d>:ee nationale tentoonstelling, met zijn gewoonlijk duizenden bezoekers biedt. De 10e fokveedag van den Utrechtschen Bond van Fokvereenigingen, welike binnen het raam der tentoonstelling wordt gehou den, heeft een insohrijvimg van bijna 200 nummers. Het slot zal zijn hot nationale concours- hippique, waar ook de 54 top-paarden weer in den ring zullen verschijnen, maar tevens ue beste concours-paarden, 0ok uit het Noor den des lands, zulllen uitkomen en het springconcours de meest bekende ruiters in het veld zal brengen. Utrecht is in den re gel het sluitstuk van het concours-seizoen, daar zien we de „sterren" van dit jaar ten afscheid büeen, NIEUWE BURGEMEESTER VAN HELMOND Benoemd is tot burgemeester der gemeente Helmond, de heer A. J. W. M. Moons, met toekenning van gelijktijdig ontslag als burgemeester der gemeente Raamsdonk. MIJNENVEGERS NAAR NED.-INDIË Gistermiddag is de divisie mijnenvegers, bestaande uit Hr. Ms. Pieter de Bitter, de Jan van Amstel, de Eland Dubois en de Abraham Crijnssen uit Vlissingen naar Ned.-Tndië vertrokken. De ondercomman- d(int van dc Marine in Zeeland, kapt. ter zee H. J. v. d. Stad heeft kort voor het vertrek de manschappen toegesproken. Een duizendkoppige menigte heeft op indruk wekkende wijze afscheid van de oorlogs bodems genomen. HET STV1VERSPORT HERSTELD Ten overvloede herinneren we er nog even aan, dat met ingang van Woensdag 1 September de brief portverlaging ingaat. Het inter- locaal tarief voor brieven en brief kaarten wordt verlaagd resp. van 6 tot 5 cent (voor een brief van 20 gram) en van 5 tot 4 cent Jfvoor een briefkaart). Ook het brieftarief in de tweede gewichtstrap wordt verlaagd, nl. van 12 op 10 cent. Hoofdzaak is echter dat met ingang van morgen het stuiversport voor brieven in het binnenlandseh rr-- keer wordt hersteld. Afscheid L. H. van 't Sant Als voorzitter dor Verzekeringskamer Dezer dagen heeft de heer L. H. van 't Sant, die zooals bekend met 1 Sept. a.s. als voorzitter van de Verzekerings kamer aftreedt, afscheid genomen van het bestuur en het personeel der kamer. Allereerst werd de scheidende voorzitter toegesproken door het oudste lid, mr. dr. F. Sleutelaar, die in zijn rede de wor dingsgeschiedenis van de wet op het levens- verzekeringsbedrijf naging. Spr. wees op het werk. dat toen door den heer van 't Sant als bij uitstek deskundige op levens- verzekeringgebied, is verricht. Het sprak als het ware vanzelf, dat de regeering, toen zij een verzekeringskamer instelde, een be roep deed op den heer van 't Sant om als voorzitter van dat lichaam op te treden. Spr. gewaagde met groote waardeering van hetgeen de heer van 't Sant in zijn functie heeft verricht en tot stand gebracht, en van de aangename samenwerking, welke steeds tusschen hem en de leden der kamer heeft bestaan. Als aandenken aan die samenwer king bood hii hem een bronzen beeldje van Ketely. voorstellende een zaaier, aan, als zinnebeeld van den heilzamen arbeid, welke de kamer onder leiding van den heer 't Sant heeft verricht. De secretaris der kamer, de heer y Wickc voort Crommelin, schetste het groote verlies, dat het aftreden van den heer van 't Sant voor allen beteekent. De heer de Zwart, inspecteur der ka mer, bood met eenige toepasselijke woorden een album aan. waarin portretten van het bestuur en van tegenwoordig en vroeger personeel zijn bijeen gebracht. heer van 't Sant, zichtbaar ont roerd, dankte de spreker» voor hun bewij zen van vriendschap en toewijding. Gister werd het levensverzekeringbedrijf in de gelegenheid gesteld afscheid te nemen den heer van 't Sant Er werd een receptie gehouden, welke druk bezocht PRINSELIJK PAAR NAAR HET LOO Gistermiddag zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard in de Mavbach, met den Prins aan het stuur, van het paleis Soest- d ij k naar Het Loo vertrokken. PROEFTOCHT VAN DE „RODAS" In Augustus 1936 plaatste de Kon. Shell groep een order voor een tanker met een draagvermogen van ongeveer 4000 ton bij de Ned. Dokmaatschappij N.V. te Amster dam. Dit schip, de „Rodas" maakte gister sen geslaagde proeftocht op de Noordzee. Onmiddellijk nadat het schip haar be manning aangemonsterd, proviand en zoet water aan boord genomen heeft, zal het Curasao vertrekken, waar het in de geregelde dienst zal varen van de olie- oentra bij het meer van Maracaibo. RIJKSACCOUNTANTSDIENST noemd ifln tot adj.-accountant b|j den Rijks intantsdienst: te Den Haag, le bureau, J. P. Dondorp; te Eindhoven: J. W. Verwoerd. Kon. Instituut van Ingenieurs Bestaat vandaag negentig jaar Het Koninklijk Instituut van Ingenieurs bestaat vandaag negentig jaar. In eigen kring zal deze bijzondere gebeurtenis Woensdag 1 September in hotel Wittebrug te 's-Gravenhage worden gevierd met een eenvoudige bijeenkomst der leden, in welke vergadering de president van den raad van bestuur, prof. L. A. van Roy en, een her denkingsrede zal uitspreken. Kuipers- en Haringpakkersbedrijf EEN ACTIE TE VLAARDINGEN Werkgevers wijzen elke verbetering af De besturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders, den Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius", den Bond van Ned. Christelijke Kuipers enz. en den bond van Ned. Chr. Houtbewerkers enz. hebben in opdracht van de arbeiders, werk zaam in het kuipers- en haringpakkersbe drijf te Vlaar oingen, op 22 Juli per schrijven het verzoek gedaan om te komen tot een regeling, en vastlegging in een col lectief contract, van de arbeidsvoorwaarden op basis van den inhoud van 't contract 1934. Zou hiertoe worden gekomen dan zouden de nu geldende loonen dienen te worden ver hoogd met 10 procent. In een bespreking, door de besturen met óe vereeniging van haringhandelaren gehou den, stonden de \Jbrkgev.ers afwijzend tegen over deze verlangens en op 13 Augustus ontvingen de besturen een brief, waarin werkgevers elke verbetering afwijzen. Dit antwoord hebben de besturen met de arbei ders in een ledenvergadering op Vrijdag 27 Augustus behandeld: over deze afwijzing kwam groote ontstemming naar voren. De besturen kregen opdracht in een brief den werkgevers te berichten, dat met dit afwij zend antwoord geen genoegen kon worden genomen. Verzocht wordt, dat de werkgevers nogmaals ernstig de verlangens, door de ar beiders gesteld, onder oogen zullen zien. opdat er, in het belang van de bedrijven en in dat der arbeiders, tot een bevredigend resultaat kan worden gekomen. In de eerste week van September vergade ren co besturen met hun leden. Zij vertrou wen, dan antwoord van de werkgevers te hebben ontvangen. IR. DE KOK NAAR ZUID-AFRIKA Naar wij vernemen zal de directeur-gene raal van de Koninklijke, Ir. J. E. F. de Kok, in de tweede helft van September per eigen vliegtuig een kort zakenbezoek' brengen aan Zuid-Afrika. De heer de Kok zal eerst naar Cafro vlie gen en vandaar de route der Imperial Air ways volgen. Hij zal, als gewoonlijk, ver gezeld zijn van den heer H. M. Schmidt Crans. De juiste datum van zijn vertrek is nog niet vastgesteld. De hoogbejaarde oud-hofprediker Ds. W. J. WELTER, em. predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Den Haag. hoopt morgen zijn 88sten verjaardag te vieren. Ook nu zal de grijze pastor uitstedig zijn en zich aan alle verjaardagdrukte ont trekken. VERBINDING DEN HAAG—UTRECHT BINNENKORT EEN BELANGRIJKE VERBETERING De A.N.W.B. schrijft ons: Wanneer binnenkort het wegvak Zegwaard—Kruisweg van den nieuwen Rijksweg Den Haag—Utrecht voor het verkeer zal zijn opengesteld en de provincies Zuid-Holland en Utrecht tevens de werkzaamheden aan den weg Gouda— de Meern beëindigd zullen hebben, hetgeen in November tegemoet kan worden gezien, zal door gebruik van deze verbinding het verkeer van Den Haag met het Oosten des lands vrij veel bespoedigd kunnen worden. Het wegvak Den Haagde Kruisweg laat dan immers een groote rijsnelheid toe, terwijl het verkeer op den weg Gouda—dc Meern, welke over zijn geheele lengte een verhardingsbreedte van 6 M. met vrijliggen- de en tevens verplichte rijwielpaden verkrijgt, veel sneller zal kunnen rijden dan o ?r de wegen LeidenBodegraven—de Meern, ol Gouda—Bodegravende Meern, welke slechts hier en daar 6 M. breed zijn en teng niet overal over vrijliggende en verplichte 'rijwielpaden beschikken Op den weg Gouda—Bodegraven bevinden zich bovendien twee toljen van 10 cent per auto. Daarbij komt. nog, dat de weg over Gouda dan enkele kilometers korter zal zijn dan die over Leiden, hetgeen velen het toloffer k 5 cent per auto te Gouda wel waard zal zijn. Slechts het 10 kilometer lange wegvak var. den Kruisweg tot den spoorwegovergang bij Moordrecht en de korte traverse door Gouda vormen dan nog een paar zwakke schakels in den weg en zullen mogelijk aan leiding tot eenige vertraging geven, doch alles tezamen beschouwd zal de tijdelijke verbinding over Gouda—Oudewater een verbetering blijken te zijn. Dit kostbare schilderij „Johannes op Patmos" van Roeland Koning, formaat 160 X 140 c.M., zal namens de oud- leerlingen op het lus trum van de eerste Chr. H.B.S. te Den Haag het bestuur worden aangeboden op de re ceptie van Woensdag middag in de aula der school. Jan Dankers onderscheiden Minister Van Buuren eert zijn leermeester Bij de Koninklijke onderscheidingen is er één, die wel even bijzondere aandacht vraagt. Het heeft H. M. de Koningin behaagd aan Jan Dankers, timmerman te Vughi, in dlen6t van de firnfa Jos. Peynenburg te 's-Hertogcnbosch, te verleenen de bronzen eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in verband met h>et 50-jarig arbeidsjubileum van Dankers voornoemd. De onderscheiding heeft een bijzonderen achtergrond. Jan Dankers toch is de man die minister Van Buuren, minister van Waterstaat, destijds aan de werkbank he. timmermansvak practisch heeft onderwe zen. Samen stonden zij aan de schaafbank, .oen de minister gedurende de vacanties in zijn studenten/tijd practisch werk deed. Z.Exc. heeft zijn leermeester niet vergeten hem gehonoreerd door hem voor te dra gen voor een koninklijk onderscheidings- teeken. De minister heeft persoonlijk den burgemeester van Den Bosch verzocht, na- s hem die onderscheiding uit te reiken. In tegenwoordigheid van de wethouders, den secretaris en de boden in ambtsgewaad, werd Jan Dankers met echtgenoote en ge zin in de deftige raadszaal ontvangen en hartelijk door burgemeester Van Lan- schot toegesproken die hein daarna dc medaille op de borst hechtte. De burge meester deed voorlezing van een ministeri- eelen telegrafischen gelukwensch, luidende: „Wil Jan Dankers, wiens lessen in timme ren ik mij dankbaar herinner* mijn hart lijke gelukwenschen overbrengen met Ko mnkiijke onderscheiding. Van Buuren, Minister van Waterstaat." Men kan begrijpen, hoe de eenvoudige timmerman onder den indruk was van dit bijzondere oogenblik. Even was er stilte. Jan bedankt de Koningin, den minister en den burgemeester. Jan's vrouw uitte ook haar dankbaarheid, 't Plechtige oogenblik is dan voorbij. Er wordt een verversching gebruikt en de gemoedelijke Bossche geest trilt los. De burgemeester wijst op Jan en vraagt aan zijn vrouw: „Hedde altijd goed veur 'um gekot? (Heb je altijd goed voor hem gekookt). „Ja burgemister. da hê'k". „Nou hij-is-t-e-r-anders nie dik vam ge- worre", zegt de burgemeester weer. En dan Jan's vrouw: „Ut heet geen vat op um". C. P. van Ginkel Blijft voorzitter Capitulantenraad Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling, dat de heer C. P. van Ginkel, wiens aftreden als secretaris-generaal van het departement van defensie wij dezer da gen hebben gemeld, de functie van voor zitter van den Capitulantenraad zal blijven "ervullen. Ook zal de heer van Ginkel voorzitter blijven van de commissie van georganiseerd overleg landmacht (officieren en onder officieren). Krijgen we een regenachtige Herfst Het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt heeft de volgende seizoensverwachting voor den herfst opgemaakt: De berekeningen omtrent het karakter van den herfstneerslag leiden tot dusver tot de uitkomst, dat de maanden September, Octo ber en November gezamenlijk een neerslag merkbaar boven normaal zouden opleveren de berekende afwijking bedraagt ongeveer 25 procent. Een van de hulpmiddelen ter berekening komt eerst later ter beschikking, zoodat wellicht nog een nadere mededeeling zal volgen. Ook de neerslag over Augustus is beneden normaal gebleven, zoodat het geheele zomer seizoen ren neerslag eenigszins onder nor maal v ft opgeleverd, terwijl die volgens de berekening ongeveer normaal had moeien Trein ontspoord bij Saventhem Eén doode, vijftien gewonden. Uit Brussel wordt gemeld: De trein OostendeKeulen is hedenmor gen bij Saventhem ontspoord. Aanvan kelijk meende men dat slechts 2 passagiers lichte verwondingen hadden opgeloopen, doch later bleek, dat de gevolgen van de trein-ontsporing ernstiger zijn dan men dacht, Eén persoon is om het leven geko men .terwijl vijftien personen verwondingen opliepen. De vleeschkeuringswet in Zuid-Holland Uitvoering in stadie bij Ged. Staten Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat Ged. Staten van Zuid-Holland, die reeds bij herhaling incidenteel regelend en bemid delend zijn opgetreden ten aanzien van de uitvoering van de vleeschkeuringswet, in het bijzonder wat betreft de samenwerking ter zake tusschen gemeentebesturen, het eenige maanden geleden wenschelijk hebben geoordeeld, een commissie in te stellen, wel ke hun van voorlichting zal dienen omtrent de wenschelijkheid van maatregelen ten aanzien van de uitvoering van die wet in het noorden en het centrum van de pro vincie. In deze commissie, waarvan een der leden van Ged Staten voorzitter is heeft ook de veterinair-inspecteur van de volksgezond heid zitting. Oude heer gemolesteerd Een tragisch voorval heeft zich in de stad Utrecht dezer dagen afgespeeld. Een ze ventig-jarige heer, wonende in de Zonstraat, die in de Burg. Reigerstraat liep te wande Ine, werd door een tweetal jongens van pl.m, 14 jaar lastig gevallen. Zij liepen hem na cu maakten aller'ei misplaatste grappen Ecd der belhamels ging zelfs zoover, dat hij i-m heer een klap op het hoofd gaf. Toen was de maat vol en de 70-jarige hierover begrii pelijkerwijze zeer ontstemd, wilde den jou gen pakken. Dat ging niet gemakkelijk, want deze zette het met zijn vriendjes op een loopen. Toen hij geen kans zag de bel hamel te grijpen, liep de driftig geworden heer dadelijk naar het politiebureau in de Gerard Doustraat om daar zijn ervaringen te vertellen en te verzoeken die jongens aan te houden. De bejaarde man deed het ver haal aan den dienstioenden agent Tijdens z relaas werd de man bleek, hetgeen den agent aanleiding gaf te vragen of hij sons eerst even een glaasje water wilde drinken. Hierop antwoordde de opgewonden neer vnn „ja". Toen de agent wegging om water te halen zakte de man in een en was op slat Het kostte aanvankelijk de politie henl wat moeite de beide jongens, die door hun schandelijk optreden oorzaak waren van dc dood van den ouden hfer, op te sporen, doen tenslotte gelukte het dan toen. Van één van hen, een 11-jarig knaapj».. kon worden bewezen, dat hij zich aan liet treiteren van den ouden man had schuli'g gemaakt en tegen hem zal vermoedelijk firoces-verbaal worden opgemaakt. Beide ongens hadden een stevige berisping ia ontvangst te nemen, waarna zij naar huis werden gezonden. De Haarlemsche rechtbank heeft gister middag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 40-jarigen B. van L. en den 22-jarigën J. P.. beiden uit Haarlem, die in Maart j.L een poging hebben gedaan om uit hei' Huis van Bewaring te Haarlem te ontvluch ten. Zij wierpen een bewaker creoline met keukenzout in de oogen en ontrukten hem zijn sleutelbos. Na een worsteling mev een anderen bewaker, die zijn collega te hulp snelde. werden beid© mannen over- Wegens mishandeling had het O.M. één jaar gevangenisstraf geëischt. Het vonnis luidde heden tegen ieder vier maanden. DOODELIJK MIJNONGELUK Op de domaniale mijn te Kerkrade heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Op de ondergrondsche werken werd de mijn werker S. uit Kerkrade onder plotseling af vallend gesteente bedolven. Hij werd dood opgenomen. Zijn mede-arbeider A. kon be vrijd worden en bleek ongedeerd te zij Het slachtoffer S. is 45 jaar, gehuwd, en vader van drie kinderen. GEZONKEN BAGGERMOLEN GELICHT De in de Maas te Maastricht op 13 Augustus gezonken grintbaggermolen „Pan- nerden 5" is gisteren door het te Rotterdam gevestigde bergingsbedrijf van de firma Van der Graaf en Koelman gelicht. Thans is men bezig de molen te demonteeren, ten einde het transport naar de Waal te vergemakkelijken. GESTIKT Het driejarig zoontje van den heer T. te Schinkveld kreeg aan den maaltijd een stukje aardappel in de luchtpijp. Op weg naar den geneesheer overleed de kleine door verstikking, VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Heden is te Hilversum de Generale Synode der Chr. Geref. Kerk aangevangen Nabij Jaarsveld is de 80 meter hooge zendermast neergestort. De vijfde zomerconferentie van Reünist ten van S.S.R. Chineesche vliegers hebben bij vergis sing bommen laten vallen op het Amerii kaansche schip „President Hoover", De Japanneezen maken vorderingen in het Noorden van China. De Chineezeif houden echter stand bij den Nankaupas. Nieuwe executies in Rusland. Vijf tmr het nor voor RIJNBENDE'S Zeer Oxide Zeer Goede etv%binlt> PAULUSSEN N.V-DEN HAAS' „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM TeleL 43424 TeleL 28300 OPSLAG - EXPEDITIE - CONTROLE HET ADRES voor: vakkundig vertrouwenswerk I VRAAGT TARIEVEN! HOTEL „JAN TABAK" BCSSOM TELEF. 3800 1 687 1 937 Ter herinnering aan dit Jubileum deden wij onze zalen een restauratie ondergaan. Komt in deze gezellige sfeer eons dine* ren, of Uw aperatif gebruiken. DE DIRECTIE. Prachtige Buitenplaats 0UINRELL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek KatwUkseheweg Hoog ste duin van Z.-H. met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bus, vertrek staatsspoor Oen Haag stopt bi] den ingang VENEZOLAANSCH GEZANT VERTREKT Naar wij vernemen, zal de gezant van Venezuela bij het Nederlandsche hof, de heer Gustavo Herrera, dezer dagen Den Haag verlaten in verband met zijn be noeming tot gezant te Berlijn. De tegenwoordige Venezolaansche gezant te Berlijn, dr. Silvestre Tovar-Lange, is be* noemd tot gezant in Den Haag en zal zich binnenkort daar ter stede vestigen. DE NEDERLANDERS IN SHANGHAI Blijkens bij het departement van defensie van den commandant Hr. Ms. „Van Galen" ingekomen bericht zullen op 31 Augustus 120 Nederlandsche onderdanen worden ge- evacueerd per s.s. „Tjisaroea". Het vervoer geschiedt per tender naar Woosung. DE BEEMSTER JUBILEERT De Beemster, de bekende polder In Noord- Holland, zal binnenkort het feit herdenken, dat hij voor 325 jaar werd drooggelegd. Op 9. 10, 11 en 12 September zal er een land- en tuinbouwtentoonstelling gehouden worden. Verder zullen er feestelijkheden plaats hebben, waarbij ook onthuld zal wor den een door oud-Beemstenaren aangeboden borstbeeld van Jan Adriaansz. Leeghwater, de groote waterbouwkundige, die de Beem ster droog wist te krijgen. MOND- EN KLAUWZEER Men meldt ons uit Gorinchein: Naar we vernemen moet onder het rund- ■ee in de Alblasserwaard het mond- en klauwzeer tamelijk veel heerschen. Een uit breiding van de ziekte wordt ten zeerste ge vreesd. ARME KLEINE Zaterdagovond had te Numansdorp een droevig ongeval plaats. De knecht van den landbouwer S. P. de Bruin, reed met een boerenwagen, vol geladen met bieten bladeren. Naast hem £at het 3-jarig dochter tje van De Bruin. In de bocht van de weg, nabij de woning van Joh. Hoek, gleed plot seling het kind van de wagen, miet het vree- selijke gevolg, dat het rechtervoorwiel over haar halsje ging. Het kind overleed bijua direct. VARKENSPEST Men meldt ons uit G o r i n c h e m: Onder de varkens van enige veehouders in de Alblasserwaard heerscht de pest. Voor al te Noordeloos moet de ziekte :'n erge mate voorkomen. Degelijke, goedkope, schriftelijke oplei ding voor JOURNALIST, JOURNALISTE

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1