|)iruinr £ciAsdjr GEourant Dagelijks verschijnend Nieuwsbiad voor Leiden en Omstreken De Kerk in China HOTEL-HAMDORFF N.V. HOTEL ITTMANN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6172 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1937 Hbbtrtmtieprijjen; Van I tot 5 regels Elke regel meer 0.22'fi Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels230 Elke regel meer045 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordf berekend i 0.10 18e Jaargang Haar Evangeliseerende en nationale beteekenis HET klinkt sommigen misschien wat vreemd in de ooren, dat wij als of het gansch natuurlijk is spraken over de Christelijke Kerk in Japan en nu over die in China en zulks aan de hand van de dubbele brochure van Dr. Ir. G. van Beusekom. Toch mag en moet dat. Want al behooren percents gewijze slechts weinige van de vele millioenen in China en Japan en ook in India, waarover later tot de Christelijke Kerken, die betrekkelijk weinigen oefenen groote invloed op het maatschappelijk leven in deze landen en wat China betreft ook op het politieke en nationale leven. Bij het groote onderscheid dat er tus- schen de Christelijke Kerken in Japan en China bestaat, treft deze belangrijke overeenkomst dat ze zich zelf willen zijn en eigen roeping kennen. Te veel, zoo luidt vaak hun redeneering, heeft men het Christendom als een potplant naar hier gebracht of in een broeikas gezet en te weinig besefte men dat het moet en kan aarden in de volle grond yan het nationale leven. Deze gezonde opvatting leidde tot meer dan één conclusie. De eerste trok Dr. Cheng Ching Yi reeds in 1910, aan wien het gelukte dat de Kerken der Presbyterianen, Congrègationalisten en Baptisten zich vereenigden tot de Chung Hwa Chi Tu Chiao Hwin, de Kerk van Christus in China. Deze Kerk „is een lichtend voorbeeld van eenheid te midden van een hopelooze verdeeld heid". Een andere conclusie trok de tegen woordige regeerder en nationale leider Tsjang Kai Tsjek, die reeds in 1927 begon China te zuiveren van sovjet intriganten en die evenals zijn vrouw tot de positieve Christenen behoort. De laatste stamt uit een predikanten familie. maar zijn zwager, de minister van Financiën, Dr. Koeng is een af stammeling van Confucius, doch even zeer een overtuigd Christen. Welnu, de Christelijke belijdenis en de afkeer van het communisme leidden Tsjang Kai Tsjek en Dr. Koeng tot de conclusie, dat China een inheemsche Christelijke Kerk noodig heeft, welke zich aansluit bij de nationale tradities en deugden yan het volk. En nu zien we in China dit merk waardige verschijnsel, dat daar „natio naal" soms synoniem schijnt met „anti- Christelijk", „als reactie tegen de hou ding van de Christelijke mogendheden van het Westen, voor wie gedurende tientallen van jaren het Christendom een dekmantel van het imperialisme is geweest". En ook de Zending zelf was niet zonder schuld, want zij belette de, Chineesche Christenen om waarlijk „nationaal" te leven. Volgt hieruit dat de zuivere Evange- lie-prediking naar de achtergrond ge schoven wordt? In geenen deele. In 1929 werd op een centrale conferentie te Hangtsjou een kerkelijk vijfjaren plan vastgesteld met als naaste doel: verdubbeling van het aantal Christenen in vijf jaar (Kagawa sprak op soort gelijke wijze in Japan van een mil- lioenplan). Zoo werd het Christendom weer revolutionair in die zin, dat het een boodschap had voor armen en ver drukten. Ook verkreeg de naastenliefde weer een „persoonlijk adres"; d.w.z. iedere Chineesche Christen arbeidde in eigen omgeving aan de bekeering van een bepaald persoon en John A. Forster vertelt van een gemeentelid, die altijd met iemand bezig was. „Als hij na veel gebed en veel toewijding zijn man ge wonnen had was zijn eerste bede dat God hem toonen wilde wie de volgende moest z\jn." Naast deze persoonlijke Evangelisa- tie-prediking staat de groepsevangeli- satie. Samenkomsten voor niet-Chris- tenen trekken meestal veel bezoek. En dan voegt zich daarbij de Christelijk- sociale arbeid; waarbij niet vergeten mag worden het onderwijs en de be strijding van het analphabetisme waar aan nog 85 der bevolking lijdt. Geen wonder trouwens als men bedenkt dat men „ter vereenvoudiging" gebruik maakt van een „gemakkelijke" schrijf wijze, die der duizend letterteekens. Vermelding, om niet meer te noemen, verdient ook de door Chineesche Chris tenen te Sjanghai gestichte radiozender. Het een met het ander is echter vol doende om een. indruk te geven van de groote activiteit, welke de Chineesche Christenen aan de dag leggen om voor het Evangelie van Jezus Christus die plaats te vragen in het volksleven, waarop het recht heeft. En we mogen slechts hopen en bidden dat in de span ning van deze dagen voor China be waarheid wordt wat het- Chineesche volk te allen ty de onder rampen en woelingen met onverstoorbare gemoe delijkheid geloofde: Alles zal reg kom. Dit was van groote beteekenis in een land, waarin gedurende vijf en twintig eeuwen de zedeleer van Confucius het leven en denken van China beheerschte, Een zedeleer en in wezen geen gods dienst en daarom konden Tsang Kai Tsjek en zijn vrouw tot de conclusie komen, dat China door het bolsje wisme besprongen als een buffel door een tijger slechts te redden was door het Christendom en door terugkeer tot de door Confucius gepredikte zedelijke beginselen. Dit leidde tot de stichting .van de Nieuw-Leven-Beweging welke de vier groote Chineesche deugden weer op de voorgrond stelt: Li, I, Lien en Chih. Li: beleefdheid of hoffelijkheid, niet maar een uiterlijke wellevendheid in de omgang, maar een hoffelijkheid, die uit het hart voortkomt; I: de rechte manier van handelen, de juiste houding tegenover den naaste in alle levensomstandigheden; Lien: het gevoel van eer in het per- soonlijke en in het publieke leven, de volkomen eerlijkheid ook tegenover de overheid .Chih: zelfbewustzijn, dat zich paart aan waarachtig schaamtegevoel. De Christelijke Kerken stelden zich aanstonds achter deze beweging en .wonnen daardoor aan nationale invloed en beteekenis, terwijl zij anders geen toekomst gehad zouden hebben. De beweging beoefent praktisch 'Christendom. Zij streeft naar maat schappelijke hervormingen en leniging .van allerlei nooden. Zij bestrijdt het opiumkwaad en gaat het verminken .van vrouwenvoeten tegen. Zjj helpt verschillende ziekten bestrijden. Tijdelijk Personeel bij den Rijkswaterstaat Ontslag per 1 Jannari 19387 De Minister van Waterstaat heeft op de vragen van den heer Van Braambeek betreffende den gang van zaken t.a.v. vaste aanstelling, ontslag enz. van tijdelijk bij den Rijkswaterstaat in dienst zijnde inge- nieuren en opzichtei's geantwoord, dat hij zich omtrent de maatregelen, die met 1 Jan 1938 ten aanzien van het hierbedoeld tijde lijk personeel zullen worden getroffen, nog moet beraden. Daarbij zal met redelijke aanspraken van de betrokkenen, voor zoo ver met het dienstbelang vereenigbaar, rekening worden gehouden. DE TOESTAND VAN MINISTER VAN BOEIJEN Bij informatie werd gisteravond medege deeld, dat de toestand van minister Van Boeijen reden tot tevredenheid blijft geven. VOGELWETCOMMISSIE INGESTELD Wie tot leden benoemd zijn Groot aantal vergunningen vastgesteld Thans is ter uitvoering van de Vogel- wet 1936 bij Kon. besluit een Commissie van Bijstand ingesteld, welke den naam zal dragen van Vogel wet commissie. Deze heeft tot taak den Minister van Econo mische Zaken te adviseeren omtrent maatregelen, welke met betrekking tot de Vogelwet 1936 zullen moeten worden genomen. Als organisaties of instellingen, waarmede de Minister omtrent iedere voordracht tot. benoeming van leden van deze Vogelwet- commissie overleg moet plegen, zijn aange wezen: van de centrale landbouworganisaties: 't Kon. Ned. Landbouwcomité, de R.K. Boe ren- en Tuiniiersbond en de Chr. Boeren-en Tuindersbond in Nederland; van de andere centrale organisaties of in stellingen, die uit haar aard bij de bescher ming en bestudeering van den vogelstand en de uitvoering van de Vogelwet 1936 bij zonder betrokken zijn: de Ned. Ver. tot be scherming van vogels, de Ned. Ornitholo gische vereeniging, de Club van Nederl. Vogelkundigen, het Federatief Comité voor Vogelbescherming in Nederland (Covaco), de Vereen, tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland, de Kon. Ned. Jachtvereen. Nimrod, de Ned. Bond van Vereenigingen van Vogelliefhebbers en de Vereen, van Be langhebbenden bij den handel in vogels, vogelvoeders en aanverwante artikelen. Voor het tiidvak van 1 October 1937 tot eu met 30 September 1940 zijn tot leden van do Vogelwetcommissie benoemd: W. F. P. Bc houwers, te Arnhem; L. F. B r i t z e 1 Usqert; G. A. Brouwer, te Groningen; J. D r ij v e r. te Santpoort; P. A. Hens. Valkenburg; L. Hans ma, te Weesp; J Haverkamp te Kampen; Dr. G. J. var O o r d t, te Bilthoven; C. Pass chi er, ta Nijkerk: E. F.. L baron van Tuyll van Serooskerkp.n, te Heemskerk Tot voorzitter is voor hetzelfde tijdvak be noemd Mr. J. J. Wintermans. inspec teur van den landbouw; te 's-Gravenhaee: tot secretaris Mr. W. B. J. B u v e, hoofd commies ter directie van den landbouw en tot plv. voorzitter P. A. Hens, te Valki burg. Het Kon. besluit, waahhu een en ander ia bepaald, treedt 1 October in werking. De Minister van Economische Zaken heeft voor het tijdvak van 1 October 1937 tot en met. 30 September 1940 toegevoegd aan de Vogelwetcommissie als adviseerende leden- Prof. Dr. H. Bosch ma, directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden en Dr. H. N. Kluyvp.r. ornitholoog bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. De Minister van Economische Zaken heeft voorts een groot aantal vergunningen betreffende de Vogelwet 1936 vastgesteld. Als ambtenaren belast met de controle op de naleving van de Vogelwet 1936 zijn aan gewezen Mr. J. J. Wintermans en Dr. K1 u ij v e r te Wageningen. DeStadt-Schanke Leidachepleio 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER DINER I DINER 1.15 1.40 ELK DINER EEN TOPPRESTATIE! LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Zomertuin Badhotel BAD B0EKEL0 (De Zee op de Heide) Temidden van bosch, heide zee en strand VRAAGT PROSPECTUS ZONGETOVER ONDER T LOVER OP WEELDRIG MOS IN HET BEEKHUIZEN BOS Breng Uw vacantia door in HOTEL BEEKHUIZEN VELP Telefoon 3713 Fraai Prospectus op aanvrage Zelfde directie als Hotel Stameren Te Maarn Hotel Ziiven Te Loenen Minister-president Dr. H. Colijn is gis teren van zijn vacantie in de Residentie teruggekeerd. Dr. Colijn rekent af met den kruier, daarachter mevrColijn. HET EINDE VAN EEN CIRCUS-OLIFANT Dier kon van ouderdom niet langer staan AANGETEEKFNDE BRIEF GESTOLEN Vermist bedrag beloopt f 18.000. Toedracht een raadsel Op 21 Augustus j.l. is aan het postkantoor te Zutphen een aan- geteekende brief afgegeven inhou dende een bedrag van 18000. aan bankpapier en bestemd voor iemand in Amsterdam. Deze brief heeft den geadresseerde niet bereikt en is vermoedelijk gestolen. Voor zoover kan worden nagegaan is de brief wel in de hoofdstad gearri veerd. Hoe de brief is ontvreemd, heeft men nog niet kunnen vaststel len. De hoofdstedelijke politie en die te Zutfen stellen een uitgebreid on derzoek in. Het geld was bestemd voor de Associatie-cassa te Amster dam en verzonden door een kassier te Zutfen. De nummers van de bankbiljetten (15 biljetten van f 1000.24 vam f 100.4 van f 50.en 1 van f 25.zijn bekend. Door de politie van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam zijn de betrokken 'employé's van de posterijen gehoord. De politie te Zutfen heeft aldaar een onderzoek ingesteld en ook het personeel van den trein, waarmee het stuk is verzonden, is aan een verhoor onderworpen. De banken zijn gewaarschuwd. DE HEER VAN MARLE AANVAARDT BENOEMING NIET Als lid van de Eerste Kamer Het nieuwbenoemde Eerste Kamerlid H. van M a r 1 e te Amsterdam zal zijn be noeming niet aanvaarden. Opvolger op de A.R. lijst is de heer S. Sietsema, oud- Burgemeester van Oost-Dongeradeel. CHR. NAT. WERKMANSBOND Tot candidaat voor het hoofdbestuur van den Chr. Nat. Werkmansbond in de Vaca ture die zal ontstaan door het aftreden van het Tweede Kamerlid, den heer J. Bakker te Menaldum, is door de afd. Harlingen candidaat gesteld de heer W. A. Roersma Voorzitter van de afd. Menaldum. MINISTER COLIJN Weer aan den arbeid De ministerpresident Dr. H. Co lij n heeft vanochtend op het departement van Buiten- landsche zaken zijn werkzaamheden hervat Hr. Ms. „NAUTILUS" NAAR NEDERLAND. „DE EER EN HET GEWETEN DER NATIE* Hedenmorgen is op den vischafslag te IJ m u i d e n de visc.hlosser K. van Slooten. lid van Prov. Staten van Noord-Holland voor de N.S.B. op heeterdaad betrapt bij het stelen van visch van den stoomtreiler „Lim- burgia", IMM 54. Hij is naar het politie bureau te IJmuiden overgebracht Heel dorp gedupeerd Nauwelijks is omstreeks de 1ste Augustus het eerste nieuwe belastingplaatje aan een fiets bevestigd, of de dieven van deze blijkbaar goed verhandelbare koperen dingskes komen met vernieuwde energie in actie. Zoo bont echter als ze het nu in het Limburgsche dorpje K e 1 p e n-0 1 e r hebben gemaakt, zal wel nimmer zijn ver toond. Naar de „N. Koer" meldt, is nl. gedurende de vroegmis j.l. Zondag aan de St Liduina- kerk aldaar, door tot nu toe onbekende per sonen een aantal fietsplaatjes weggenomen tot een getal van ruim 50. Op de meest ge raffineerde wijze waren de plaatjes van de fietsen afgehaald, wat wel bewijst, dat er werkelijk „vakmenschen" aan het werk zijn VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Benoemingen van leden in de VogeL wetcommissie. De heer Van Marle heeft de benoeming tot lid der Eerste Kamer niet aangenomen. De conversieleening van Den Haag ist niet met succes bekroond. De bondswedstrijden Schaken te Hil-4 versum. Volgens een nog niet bevestigd berichf hebben de rechtschen op het front van! Santander de belangrijke stad Torrela-i vega ingenomen. De toestand te Shanghai is thans zoo* dat de Japanners zich er kunnen hand-, haven. Chineesche troepen houden nog steeds de Nankau-pas bezet; zij zouden echter reeds omsingeld zijn. De olifant „Jenny" van het circus Sar- rasani was bij het vertrek van den troep uit Scheveningen door z'n knieën gezakt en niet meer op de been te helpen. Hij werd daarna door deskundigen onderzocht. Bij 't onderzoek waarbij mevr. S 10 schS arrasani en de heer Van Bylandt, directeur van den Haagschen Dierentuin, aanwezig waren, bleek de oorzaak der kwaal niet zoo moei lijk vast te stellen. Jenny toch is een beestje van 108 jaar en al kunnen olifanten veel ouder worden, loch leed dit dier kennelijk aan ouderdoms zwakte. Ook het personeel van het circus wist dat heel goed en liet „Jenny" niet meer het circus werken', alleen aan het ver- sleepen van het zware materiaal nam ze af en toe deel. En ten slotte, Jenny wist zelf ook heel 0jed dat haar einde naderde. Wist heel goed, dat wanneer ze zou gaan liggen, ze nooit meer zou kunnen opstaan, want ook al lijken die zware pooten ijzersterk, de ouderdom zou deze massieve blokken ver hinderen het nog veel zwaardere, plompe lichaam op te tillen. Daarom ook had „Jenny" in 2 jaar niet geslapen,, had ze zich sinds twee jaar niet op het behaaglijke stroodek uitgestrekt De heer Van Bylandt adviseerde het dier af te maken. Nooit meer immers zou het dier weer kunnen staan. Zoo niet sterven de, dan was het beest toch in ieder geval schoon op Maar daar wilde mevr. Stosch-Sarrasani niet van weten. Zij telefoneerde naar haar man, die met een gedeelte van het circus in Brünn in Tsjecho-Slowakije voorstellin gen geeft. „Nicht tot machen", sprak deze aan de andere zijde van den draad, en daar mede was de vraag: al of niet afmaken, beslist. En dit sentiment was in zekeren zin te begrijpen. Want men weet hoe circusmen- schen aan hun beesten zijn gehecht. En vooral in dit geval. Was „Jenny" niet de olifant, die den tragischen circusbrand te Antwerpen had overleefd? Was „Jenny" niet de politie-agent van de andere olifan ten en had zij niet vele malen een oppasser het leven gered door hem voor de zware pooten van een anderen olifant weg te trekken om dan haar broer of zuster de afstraffing te geven? Lief en leed had Jenny met de familie Sarrasani doorgemaakt en 'doorleefd en daarom was het te begrijpen, dat men het dier geen gewelddadigen dood wilde laten sterven. De heer Van Bylandt bood ten slotte aan. het dier in zijn Dierentuin te verplegen. Maar nu stond men voor de groote moei lijkheid Jenny daar naartoe te krijgen. Een groote platte wagen werd naast het emplacement gereden, de hekken, die een afscheiding vormden, werden verwijderd en na heel veel moeite slaagde men er in den olifant op den wagen te leggen Twee for- sche paarden brachten het rustig liggende dier blijkbaar was het reeds versuft in snel tempo naar den Dierentuin. Dat dit transport groote belangstelling trok, behoeft nauwelijks te worden gezegd. Op een afgelegen plaats in den Dieren tuin, waar een stroodek was aangebracht, werd Jenny van den wagen gerold. Toen was het negen uur in den avond. Een uur later stierf de olifant „Jenny" aan ouderdomszwakte. NOG GOED AFGELOOPEN Men meldt ons uit Zuidland: Bij Wed. M. Blaak alhier had een ongeval plaats dat wonder goed is afgeloopen. Eenige personen hadden de graandorsch- machine van binnen schoongemaakt. De heer C. B.. in de meening verkeerende dat zich niemand meer in de machine bevond, maakte de machine aan de gang, teneinde weer te gaan dorschen. Plotseling hoorde men een vreeselijk gegil. Onmiddellijk werd gestopt waarna bleek dat de heer A. v. d. B. zich nog in de machine had bevonden er door het draaien in de achter de machine staande stroopers was terecht gekomen. Hij Iwerü spoedig uit zijn benarde positie bevrijd waarna bleek dat hij er zonder verwondin gen was afgekomen. Vanzelfsprekend hij er;»- overstuur. Zonderling avontuur Noodlanding, die goed afliep! Een militair vliegtuig van Soester- berg, dat op weg naar Texel was, heeft gis termiddag bij het vliegkamp De Kooy een noodlanding gemaakt, welke nog goed is af geloopen. Door een fout in den benzine-toevoer wei gerde de motor. De bestuurder, luitenant P. Badings, wilde een noodlanding maken, doch op het mo ment, dat hij dit wilde doen, begon de motor weer te draaien. Het vliegtuig was echter reeds zoo laag bij den grond gekomen, dat het in aanraking kwam met de telegraafdra den. "Door de groote kracht, waarmee het toestel werd opgetrokken werden enkele te legraafdraden meegesleurd. Met enkele honderden meters draad aan het toestel zocht de vlieger het dichtstbijzijn de vliegveld, De Kooy op, waar hij een hoe wel lastige, doch vlotte landing maakte met de lange staart van draden wel 300 M. achter zich aan. Door personeel van De Kooy. werd het toestel er was nogal wat zeildoek bekleeding gescheurd gerepareerd, terwijl ook een nieuwe benzineleiding werd aange bracht. Daarna heeft h- t toestel het vliegveld Texel opgezocht, waar het in den avond aankwam. TRAP VAN PAARD GEKREGEN De 63-jarige aardenhandelaar F. Bolsens, wonende aan de GTavestraat te Cli (Z. VI.), is door zijn paard getrapt en zoo zwaar gewond, dat hij korten tijd later over leed. De heer Bolsens was bezig wonden, welke het paard had, uit te wasschen. DE ONBEWAAKTE OVERWEG Voerman levensgevaarlijk gewond Gisteravond omstreeks half zes is op den onbewaakten overweg bij Emmikhu' zen in de gem. Renswoude, een ernstig on geluk gebeurd. De 23-jarige ongehuwde D. van W., wilde met pa,ard en wagen, geladen met kolen den overweg passeeren, toen hef paard opeens op den overweg bleef stilstaan en door een trein werd aangereden. Met een hevige smak werd W. van den wagen geslingerd. Hij bleef be\vusteloos liggen. Uit den trein, die op korten afstand na de ov weg stilhield, stapte een ziekenzuster, die den man verbond. Hij was er hoogst ernstig aan toe en werd met dienzelfden trein naar Utrecht voerd, waar hij in een ziekenhuis is opge nomen. Het paard was op slag dood. EEN BRUTALE BEROOVING Gistermiddag had de heer P. te Gr on w e n zich naar het postkantoor begeven een som gelds te innen. Toen hij thuis kwam werd hij aangesproken door een jongmensch dat beweerde dat hij twintig gulden te wei nig had ontvangen tengevolge van een ver gissing aan het postkantoor. De heer H. legde zijn geld op tafel en telde het in tegenwoor digheid van genoemd jongmensch na. Deze deed plotseling een greep in het geld en ver dween met 200 gulden. Het is de recherche nog niet gelukt den brutalen dader te vinden. BIJ HET VISSCHEN VERDRONKEN In den Veepolder onder Broek-in-Water- land is de twintigjarige kappersbediende A. D. P.. uit Amsterdam, bij het visschen te water geraakt en verdronken. Zijn zwa ger zag het ongeluk gebeuren, doch toen hulp verleend was. was het reeds te laat OUD ZINK - OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvallen koopt tegen de allerhoogste prijzen: N.V. Metaalmaatschappij van S. A. VLES ZONEN Schiedamschesingel 98 Rotterdam Telefoon 20400 (4 lijnen) NUNSPEET niet meer aan dien drukken verkeersweg. PENSIONPRIJSƒ5.per persoon VALKENBURG CL.) HOTEL VONCKEN BONDSHOTEL A.N.W.B. Garage vrij. Pension prijs Hoofdseizoen Fl. 3.50. Voor en N. Fl. 3.00 Telefoon 72 Vraagt prospectus Studeer voor. een vak, dat flinke personen goede vooruitzichten biedt Volg onze degelijke, en goedkooe. schriftelijke opleiding tot Chauffeur-Monteur, Auto-Techniek of Auto-Dieselmonteur -Gratis hulp bij sollicitatie. Vermist meisje terecht Het 18-jarig meisje van de fam. v. V. te Haastrecht, dat sinds Vrijdag morgen spoorloos verdwenen was is uit eigen beweging weer in de ouderlijke woning teruggekeerd^ Men zal zich herinneren, dat eenige da- gen geleden enkele kleedingstukken ge vonden werden langs den oever van den Hollandschen IJssel onder Gouda. Ook! werd de fiets van de verdwenen jongedame uit het water opgehaald. Men vreesde dat het meisje verdronken was, doch al het dreggen gaf niet het minste resultaat. Ten slotte kwam men tot de ontdekking, dat het' meisje zich gekleed had in een bruine plusfour en dat zij een blauwe mantel had meegenomen. De gevonden kleedingstukken dienden slechts om de politie op een dwaaD spoor te brengen. Men vermoedde dan ook dat zij te eeniger, tijd wel weer „boven water" zou komen eni deze veronderstelling is uitgekomen. Met een cigaret in den mond stapte de „ver dronkene" welgemoed het dorp binnen en' begaf zich naar de woning harer ouders. De jongens-kleeren, welke ze onder de later bij den IJsel gevonden kleedingstukken droeg, had ze nog steeds aan. Waar de jonge dame tijdens haar vermissing gedurende 3Vo dag is geweest? Dat blijft voorloopig nog een raadsel, want hierover wenschte het avontuurlijke wicht tot op dit oogenblik! niets uit te laten. Op den langs het Noordzeekanaal loopen den Amsterdamschen weg is onder de gem. V e 1 s e n een ongeluk gebeurd, waarbij één doode moet worden betreurd. De ongeveer vijf tig-jarige D. van C., uit IJmuiden-Oost. kwam tussclien de zijkanalen B en C uit een polderweg per rijwiel den voorrangsweg op rijden en stak dezen over, juist toen een auto voorbij kwam. Hij werd aangereden en over een afstand van dertig meter meege sleurd. Zwaar verminkt bleef hij op de weg berm liggen. Een in allerijl ontboden ge* neesheer kon slechts den dood constateeren* Het slachtoffer was gehuwd, doch had geen kinderen. DOODELIJK ONGELUK TE GELEEN Te G e 1 e e n is de negenjarige zoon vari den heer D. te Lutterade door een vrachtauto met aanhangwagen van den kermisexploi- tant S. uit Heerlen overreden. De knaap zat bij een anderen jongen op den bagagedrager van de fiets. Toen hij de auto hoorde naderen, werd hij bang eö sprong van den bagagedrager af. Daarbij had hij het ongeluk te struikelen, waardoor hij onder den wagen raakte. De jongen was op slag dood. De politie heeft den wagen voor onderzoelf in beslag genomen. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR Op den hoek van den Nieuwen Weg en den Noorderweg in den IJ-polder nabij A m- sterdam is een motorrijwiel in botsing ge* komen met een auto. De motorrijder, een in* woner van Assendelft kwam zoo ernstig ta vallen, dat hij met een beenbreuk moest wor den opgenomen. Hij werd naar het zieken huis te Zaandam overgebracht. De bestuurder van de auto kwam door den schok in den langs den weg loopenden sloot terecht Hij wist zich echter tijdig in vei ligheid te ptAilep,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1