MAANDAG 23 AUGUSTUS 1937 TWEEDE BLAD PAG. S Te Parijs werd de koepel van de Döme des Invalides op- 1 verguld. De kosten bedroegen drie millioen francs. Zaterdag werd te Scheveningen de luchtverdedigingsdag gehouden. Z.Exc. Luit-Generaal J.J.G. Baron van Voorst tot Voorst spreekt de openingsrede uit. 'Aan de Botersloot te Rotterdam staat de bekende „hageloren" van da fa. Wed. G. Dooremans en Zn. waar de geweerhagel nog op de oude wijze vervaardigd ivordt. Deze hageltoren is geheel gerestaureerd. Zaterdag is bij het binnenvaren van de Nieuwe Waterweg het Grieksche stoomschip Possidonaangevaren door het motorschip IJsselHet schip is axm de grond gezet. Midscheeps waren over 15 M. de platen ingedrukt. De klokken van het carillon op het Kon. Paleis te Amsterdam worden grondig nagezien. Bij het blusschen van een boschbrand welke uitbrak op zijn landgoed Churt hielp de Engelsche oud-minister Lloyd George zélf een handje mee DE REGENJAS DE IDEALE VLOER BEDEKKING BINNENLAND Bank- en Effectenbedrijf Ten bureele van den directeur-generaal van den arbeid is een conferentie gehouden .van vertegenwoordigers van organisaties van werkgevers en werknemers in het bank- en effectenbedrijf ter bespreking van een verzoek tot soepeler toepassing van de bepalingen der arbeidswet, t a. v. bank hi effectenkantoren, zulks in verband met de noodzakelijkheid, welke hieraan voor den goeden gang van zaken in dat bedrijf, zou bestaan. Verzocht werd een verschuiving van den werktijd mogelijk te maken, waarbij deze in liet algemeen 10 uur per dag en 55 uur per week mag bedragen, met een maximum van 2350 uur per jaar, waarbij de werkgevers zich bereid verklaarden door het invoeren van staffelmethoden controle gemakkelijk !te doen plaats vinden. Van werkgeverszijde is met klem verzocht 3it verzoek te willen inwilligen, terwijl van werknemerszijde werd betoogd, dat inwil liging onnoodig was, aangezien de practijk heeft uitgewezen, dat dit bedrijf goed kan functionneeren binnen de tijdsruimte van 8Y2 uur per dag en 48 uur per week, vooral wanneer men daarbij in het oog vat, dat er nog bepaalde vormen van overwerkvergun ningen bestaan. Aan het einde van de bespreking, welke eenige uren vorderde, verklaarde de direc teur-generaal op korten termijn zijn advies aan den minister te zullen uitbrengen. 1 Reünie Instructie-Compagnie te Schoonhoven Een 300- tot 400-tal militairen en oud- militairen zal zich op 1 September te Schoonhoven, het oude vestingstadje aan de Lek, vereenigen op een reünie van de oud- volontairs der voormalige instructie-com pagnie. Van 1862 tot 1914 is de instructie-compag nie te Schoonhoven gevestigd geweest en tal van jongelieden ontvingen er een driejarige opleiding, als grondslag voor den onder officiersrang. Velen bereikten later zelfs den rang van officier en één werd zelfs minister van oorlog. Schoonhoven en de oud-volontairs hebben aan elkander de aangenaamste herinnerin gen en het is dan ook begrijpelijk, dat hef initiatief van den heer D. Visser te Voorburg tot 't houden van deze reünie dadelijk van beide zijden veel belangstel ling ondervond. In het aardige en keurig verzorgde pro gramma der reünie schreef de burgemeester van Schoonhoven, de heer A. M. N1 e u- wenhuis.en, een voorwoord, en de bur gerij van het stadje heeft aan haar wel komstgroet den vorm gegeven van een mu zikale ontvangst der gasten. Deze zullen om 12 uur te Schoonhoven aankomen, in twee zalen de lunch gebruiken en vervolgens met muziek naar de voor het stadhuis gelegen steenen brug marcheeren, waar de voorzit ter der reünisten, de heer L. deRidderte 's-Gravenhage, den burgemeester zal dan ken voor de ontvangst. Als de burgemeester een wederwoord heeft gesproken volgt een défilé en een marsch door de stad. Vervol gens hebben de gasten gelegenheid in het historische stadje verschillende beziens waardigheden te bezichtigen en wellicht nog eenige oude vrienden op te zoeken. De dag eindigt met een gemeenschappelijken maaltijd, waaraan de voorzitter der reunis- ten een slotwoord zal spreken. LAND- EN TUINBOUW Hulp aan den kleinen boer 1937—1938 In verband met den moeilijken toe stand, waarin het kleine boerenbedrijf, ondanks de gertroffen crisismaatregelen en de verschillende bijzondere regelin gen, die voor het kleinbedrijf golden, verkeert, heeft de regeering gemeend een bijzondere steunregeling voor de nood lijdende bedrijven in het leven te moe ten roepen. Van de<ze steunregeling kun nen alleen gebruik maken zij, die op een bepaalden datum als grondgebruiker be kend stonden. De nieuwe maatregelen beoogen vooral door een krachtige, zoo mogelijk individueele, voorlichting de rationalisatie van dit soort bedrijven zooveel mogelijk te bevorderen. Hef is gebleken, dat. hoe gaarne ook het bedrijf dit zelf zoude wenschen, deze ratio nalisatie als regel achterwege bleef, wijl de contante middelen ontbraken. Het ligt thans in de bedoeling om voor zooveel noodig met over heidshulp deze kleine boeren in het b ij zonder op het eigen bedrijf werkzaam te doen zijn, teneinde hen aldus in de gelegenhei l te stellen de noodige gelden te ver dienen, die noodzakelijk zijn voor de rationalisatie van het bedrijf. Als basis voor den te verleenen steun zal dienen de bestaande steunregeling en wel in dien zin, dat aan den kleinen boer voor zijn arbeid op het bedrijf zelf een be drag zal worden uitgekeerd, waabbij reke ning wordt gehouden met hetgeen een werk looze aan steun ontvangt in de gemeenie. waar hij woont, en het bedrag, dat hij vnj pens bepaalde normen uit zijn bedrijf ont vangt. Het uit te keeren bedrag zal als re gel niet m geld, doch in bedrijfsmiddelen worden verschaft, teneinde de zekerheid ie verhoogen, dat dit bedrag ook inderdaad hst bedrijf, dus indirect ook den boer, ten goede Voor zoover de noodige gelden bij de uit voering dezer regeling voortvloeien uit hot feit, dat de verminderde inkomsten het g»- volg zijn van het wegvallen van den arbeid, dien de kleine boer als regel vond bij d^* den, zullen deze gelden gevonden moeten worden door de gemeenten met subsidie uH het Werkloosheidssubsidietfonds. Voor zoo ver dit niet het geval is, zal het Landnouw crisisfonds bijstand moeten verleenen. De uitvoering van deze regeling komt, in samenwerking met het departement van Sociale Zaken, in handen van den dienst voor de kleine boerenbedrijven. Het ligt in de bedoeling, dat plaatselijk locale commis sies worden ingesteld, die met de ambtena ren van den Landbouwvoorlichtingsdienst en van den Rijkswerkverschaffingsdienst samenwerken. Zoo eenigzins mogelijk zal nog dit najaar deze regeling in werking treden. Restitutie verlaging van eieren Heden reeds ingegaan Gelijk bekend is, heeft de minister van landbouw en vissoherij, toen met ingang van 5 en 25 April 1937 de monopolieprijsverschil len bij den invoer van voedergranen werden verlaagd, de restitutie van deze prijsverschil len, welke bij den uitvoer van kippen- en eendeneieren wordt gegeven, niet met een overeenkomstig bedrag verlaagd, zulks we gens den zeer lagen eierprijs, waardoor de pluimveehouderij in een moeilijken toestand verkeerde. Daar de eierprijzen de laatste weken ge stegen zijn, heeft de minister van economi sche zaken thans aanleiding gevonden de desbetreffende verlaging toe te passen. Van daar dat de restitutie, welke bij den uitvoer van kippen- en eenden-eieren gegeven wordt, met ingang van 23 Augustus 1937 is vastge steld op 0.4214 per 100 stuks kippeneieren en 0.25 per 100 stuks eendeneieren. Voor eieren, welke in het tijdvak van 5 April 1937 tot 23 Augustus 1937 in de koel huizen zijn ingelegd of zijn ingekalkt, blijft de restitutie vastgesteld op 0.75 en 0.43 per 100 stuks. Het monopolieprijsverschil bij den invoer van kippen- en eendeneieren is verlaagd tot 0.421/s per 100 stuks. De restitutie bij den uitvoer van hoeveel heden van tenminste 25 Kg. niet meer in de schaal aanwezige bestanddeelen van kippen en-of eendeneieren is met ingang van den zelfden datum verlaagd tot 0.081/4 per kg. netto. Te Berlijn Is het elfde Internationale melkcongres geopend in tegenwoordigheid van meer dan 30.000 afgevaardigden van 53 landen. Op het congres zullen meer dan 400 wetenschappelijke rapporten worden be handeld. HEFFING OP BOTER De heffing op boter is voor de week van 22 tot en met 28 Augustus, behoudens tus- schentijdsche wijzigingen, vastgesteld op 70 cent per K.G GEMENGD NIEUWS HET S.S. „DYNAMO" VRIJGELATEN De beslaglegging op het Engelsche s.s. „Dynamo" van de Ellerman Wilson Line is wegens verstrekte cautie opgeheven. Het schip is vrijgelaten en is Zaterdagavond naar Londten vertrokken. BURGEM. VAN HARDERWIJK ERNSTIG BESCHULDIGD Werden er beloften gedaan en stukken verduisterd? Beschuldiging ontkend Te H a r d e r w ij k is een ingezonden stuk in één der plaatselijke bladen verschenen, waarin een lid van den gemeenteraad, de heer E. den H e r de r, ernstige beschuldi gingen uit tegen den burgemeester dier plaats, de heer J. de Jong Saakes. De beschuldiger merkt in dit stuk eerst op, dat hij zich, na het overlijden van burge meester Kempers, heeft laten overhalen een Christe 1 hk-Historische candidatuur voor de vervulling van de burgemeestersvacature te steunen. Hij had dit gedaan, nadat hij zich eerst had vergewist, dat de Candida at, de heer de J. S. de „plechtige verzekering had gegeven: je kunt op mij rekenen", aangaande de plannen van een comité van actie voor een stoomboot- en jachthaven te Harderwijk: bescherming van de HollandVeluwe-lijn (bootdienst op Amsterdam) en de bevorde ring van de industrie. In allerlei krachttermen betoogt hij verder, dat na de benoeming „het paard van Troje was ingehaald", want van alle beloften is niets terecht gekomen en de financieele mi sère van de H.V.L., die gevolgd is, het varen Zondag van deze booten en de moorden de concurrentie met andere ondernemers door den burgemeester ingehaald, worden alle aan hem verweten. Vervolgens zou de burgemeester zijn be loften ndet zijn nagekomen ten opzichte van de kalkzandsteenfabriek, van Gebr. de Her der, bij den verkoop van grond voor het zui gen van zand. Voor duizenden guldens on kosten werd een proef genomen, en toen deze slaagde werd de belofte, van den verkoop van 10 H.A. grond voor dit doel, niet nage komen. Na een langen weg dienden de gebr. den Herder een adres op zegel bij den raad in, op 15 Juni 1934, waarin ge vraagd werd om concessie voor 100 jaar met het recht op onbeperkte diep te zand te mogen zuigen, in elk geval op 20 meter, met eenige tegemoetko ming in de kosten. Dit adres hebben wethouders noch raadsleden, zelfs de gemeente-secreta ris niet gezien. De beschuldiger noemt dit het toppunt van alles. '3 Burgemeesters verweer In een uitvoerig schrijven, dat door den heer de Jong Saakes aan de raadsleden is toegezonden, en waarvan de inhoud eveneens in bedoeld plaatselijk blad is gepubliceerd, heeft de burgemeester deze ernstige beschul digingen, die hem, naar zijn eigen getuigenis, indien ze juist waren, onwaardig zouden doen zijn het ambt van burgemeester langer te doen verrichten, ten stelligste tegengesproken 1 ontkend. Tegenover de beschuldigingen van le. het doen van beloften voor zijn benoeming: 2e. woordbreuk;*3e. tegenwerking van plannen; 4e. tegenwerking van de H.V.L. en 5e. ver duistering van stukken, zegt hy den heer den Herder éénmaal, voor zijn benoeming, te hebben ontmoet in het bijzijn van anderen. Toen was hij nog geen sollicitant voor Har derwijk en daarbij is geen enkele belofte of toezegging gedaan. Betreffende de havenplannen was de zaak reeds door den raad beslist alvorens de be schuldigde op 3 Mei 1928 te Harderwijk werd geïnstalleerd. Ten opzichte van de H.VL. heeft hij nooit beloften behoeven te doen omdat die reeds lang bestond toen de heer J. S. te Harderwijk kwam. Enkele jaren later toen deze lijn in financieele moeilijkheden kwam, heeft de heer den H. g?vraagd of de gemeente niet voor een groot bedrag aan aandeelen van de H.V.L. zou kunnen nemen. De burgemeester heeft daarop geantwoord dat deze zaak ook de omliggende gemeenten aanging en dat deze dus eerst gepolst moesten worden. Har- .vijk kan alleen helpen als de buurge meenten dat ook doen. Als dus de aandeelhouders bezitters gewor den zijn van waardeloos papier, zal dit op een andere plaats gezocht moeten worden dan bij den burgemeester van Harderwijk. Ten aanzien van het verduisterde in gekomen stuk wordt opgemerkt, dat het stuk 15 Juni 1934 inkwam en door den secretaris der gemeente werd in geschreven. De wethouders vergadering heeft het 19 Juni d.a.v. behandeld, om advies aan den directeur van gemeen tewerken gezonden en daarna op 4 Juli opnieuw besproken. De directeur van gem.-werken werd toen opdracht ver leend het stuk met Gebr. den Herder te gaan bespreken. Van een verduistering door den bur gemeester kan dus geen sprake zijn. Vragen van den oud-wethouder Naar aanleiding van deze schrijverij heeft het raadslid van Harderwijk, de heer G. J. Colder (ar.), die in de vorige periode, waarin het bovenstaande voorgevallen zou zijn, wethouder w:-, de volgende vragen ge steld: 1. Is het juist of in hoeverre is het juist, dat in Juni 1934 of omstreeks dien tijd ten stadhuize in handen van den gemeentebode een adres op zegel door de Gebr. den Her der of den heer E. den Herder aan den Raad van Harderwijk gericht is gedeponeerd en dat nog nimmer ter kennis van den raad is gebracht? 2. Indien deze vraag bevestigend beant woord moet worden, in hoeverre is zulks dan in overeenstemming met art. 15 van het R. v. O. voor de raadsvergaderingen te Harder wijk? Justitioneel onderzoek Wij vernemen dat in verband met boven staande de officier van Justitie van de Recht bank te Zwolle een onderzoek heeft gelast in hoeverre hier sprake is van laster of van on wettige handelingen van een burgemeester. Het laat zich verstaan dat de bevolking met groote belangstelling het verloop dezer geschiedenis volgt. DE BRUG OVER DE NOORD De Rijkswaterstaat "heeft het maken van den onderbouw voor de brug over de Noord bij Hendrik-ïdo-Ambacht, voor een bedrag van 372.840.— opgedragen aan Christian] en Nielsens Gewapend Beton Maatschappij N.V. te 's-Gravenhage, ROFFELRIJMEN WEERBERICHTEN 't Gaat met de weerberichten vaak Wat vreemd in de vacantietijd. Ze worden zorgzaam saamgesteld En ietwat aarzelend verspreid. Ze worden grif gelezen en Ze gaan terstond van hand tot hand. En wie ze door heeft heeft direct En ongemotiveerd het land Want even wankel als het weer Is 't inzicht van den weerprofeet Die toch, hoe wonderbaarlijk knap, Niet meer kan zeggen dan hij weet. Kan hij het helpen dat het klaart Als hij een dikke lucht verwacht, Of regent in het zuiden als Hij 't in het noorden had verwacht Draagt hij de schuld soms dat het stormt Nog vóór de stormbal gaat omhoog Hij constateert slechts: hiér is 't nat Daar waait het, en ginds is het droog Of je nu met vacantie bent Of dubbelop met werk bevracht Bedenk: De Bilt vermeldt alleen Welk weer waarschijnlijk wordt verwacht Vakantiegangers zijn zoo glad! Die eischen elke dag mooi weer, En als 't es één dag lekker saust Dan gaan ze voor een week tekeer. Ik zou dat zoo niet weten als Ik van die kioaal geen hinder had En niet temidden van een hoop Veel-eischende genieters zat. LEO LENG, (Nadruk verboden) Op den Bredaschen weg te Tilburg is de vijftienjarige G. de V. uit Eindhoven, die per rijwiel in de richting Tilburg reed. door een hem achteroprijdende personen» auto aangereden. De jongeman werd zé<S ernstig gewond, dat hij enkele oogenblikken na de aanrijding overleed. KIND DOOR MOLENWIEK GEDOOD Te Visvliet (Gr.) is het vierjarig doch tertje van de fam. S. Wobbes op onver klaarbare wijze in aanraking gekomen met een van de wieken van de watermolen. Het kind viel bewusteloos neer. Dr. T. A. Staal uit Grijpskerk kon slechts den dood constateeren ERNSTIG GEVOLG VAN „SNIJDEN" De 20-jarige motorrijder H. K. uit Mui- derberg wilde te Bussum voorbij do „Gooische Boer" een auto „snijden", terwijl een auto uit de tegenovergestelde richting naderde. De motorrijder werd aangereden door den tegenligger en botste in volle vaart tegen de andere auto, welke hem ecu eind meesleurde. De onvoorzichtige motor» rijder bekwam een schedelbasisfractuur ei\ een zware hersenschudding en werd in ern- stigen toestand naar de SL Gerardus Ma» jella-Stichting overgebracht. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5