Scheepvaart heeft de leiding MAANDAG 23 AUGUSTUS 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 Wetenschap ERVARINGEN IN KOMKOMMERTIJD ;Wat met heete stoom te bereiken is VAN clon directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst en Gezondheids- clienst te Amsterda m, Dr. L. H e ij e r- mans, hadden wij de uitnoodiging ontvan gen om een demonstratie bij te wonen tot bestrijding vanwandluizen. Eerlijk gezegd, werd deze invitatie met ge mengde gevoelens bekeken, hetgeen ieder, die zich ook maar even de situatie kan in denken, begrijpen zal. Gedachten aan bij zondere voorzorgsmaatregelen onzerzijds, als daar zijn: het dichtsnoeren van broekspijpen en jasmouwen, het aantrekken van een over all, ontsmetting na de demonstratie, enz., begonnen begrijpelijkerwijze het brein van den redacteur, wien dc excursie te beurt viel. te bevolken. Spoedig evenwel zagen wij het nuttelooze van dit soort pogingen in en besloten wij ons maar toe te vertrouwen aan ren ervaren arts als Dr. Heijermans, die ons toch waarlijk niet in onhygiënische perike len zou brengen. Hoewel de heeren van de pers met lichte huivering en met iets van een eigenaardige hoewel fantastische kriebeling de beide nauwe trappen in het nerceel waar we moes ten wezen opliepen, besloten we toch ons ■V goed te houden en dit risico van het jouraa- listenberoen moedig on ons te nemen. Boven gekomen het was op een leege. kleine ouderwetsche woning in de Rozen straat viel het al dadelijk erg mee. Dr. Heijermans met nog een meneer en een dame stonden in dit gevaarlijk oord zóó ge moedelijk te keuvelen, dat alle vrees week. Ze zagen er ook heel gewoonjuit, in de klee ding van elke dag. Dr. H. bleek achteraf goed voor ons te hebben gezorgd, want de woning was van „gewoon" ongedierte, ver geleken bii wandluizen van uiterst onschul- digen aard (vlooien en zoo) radikaal gezui verd., zoodat we met een gerust hart een be scheiden plek met onze zooien en hakken konden innemen. We begonnen met kennismaking, met de ."wandluis nl. Keurig netjes opgeborgen in een glazen buisje, zagen we eenige der ge vreesde beestjes zich koesteren in de wat tenEn de toch al reeds zachte stem van den directeur-geneesheer van Amsterdam nam een nog milder klank aan. toen hit ons vertelde dat vooral de jongeren zulke mooie oogjes hebben. Met de loupe hebben we ons hiervan niet zonder weerzin kunnen overtuigen. In de tweede plaats werden we gerust gesteld door de verzekering van Dr. II., dat de dieren in kwestie zich overdag beschei den terugtrekken en in het bijzonder *s nachts in hun element, zijn. Het bezoek Vond dezer dagen plaats! Daarna begon Dr. Heijermans aan zijn mededeelingen over het typische armeluis- ongedierte, de schrik van alle nette en hel dere huisvrouwen. Wandluizen komen, begon de spreker, on- 'danks alle zorg voor openbare zindelijkheid en gezondheid, meer voor dan men denkt en de strijd er tegen is buitengewoon lastig, veel hardnekkiger dan tegen kleer- on hoofd luizen, die babies blijven in vergelijking met wandluizen, welke vier jaar oud kunnen worden en maanden achtereen, soms wel 1V2 jaar, kunnen vasten. De dieren leven van het bloed van muizen, duiven en kippen, van jonge spreeuwen en zwaluwen. En in bewoonde huizen plagen zij de menschen 's nachts in bed. Overdag schuilen zij achter behangsel, gas- of elcetrischo geleidingen, verwarmingsbuizen, in spleten, oude meube len enz. Hoe warmer het is hoe meer zij zich vermenigvuldigen. In oude, door de bewo ners min of meer vervuilde huizen, waar veel houtwerk aanwezig is, komt dit ge vreesde ontuig spoediger voor dan in mo derne geheel van steen opgetrokken huizen. Behalve sommige uiteret onreine men schen, heeft iedereen er oen afschuw van. Doodsbenauwd zijn de menschen als ze een wandje" ontdekken. Een gevoel van wal ging bekruipt elk behoorlijk merssch bij het gewaarworden van dit afschuwelijke onge dierte. Hoe bestrijdt men de wandluis? Dr. Heijermans noemde eerst bestrijding met gassen (cvaangas en T-gas). Het eerste wordt bij voorkeur aangewend in schepen. Wil men een huis, met wandluizen behept, zooals de term luidt, ontgassen, dan moeten ook de belendende perceelen worden ont ruimd. want het cvaangas is vluchtig, ver spreidt zicli snel en is dus niet zonder ge- ^Ylet T-gas (in Rotterdam gebruikelijk, zei ons de heer Heijermans) werkt niet bij koude en kan spoedig ontploffen, hetgeen voor de werklieden, die het karwei moeten onaernemen, gevaarlijk kan worden. En ook wel eens aanleiding tot ongelukken ge- .vveest is. Deze wijze van bestrijding beeft verder rdit bezwaar, dat er zooveel drukte bij ge maakt moet worden. De omgeving raakt in 'de war, het geval wordt druk besproken, tontlui6de huizen worden met afschuw ge meden. En de smeerpoetsen, die woning en huisraad schandelijk lieten vervuilen, wor den bedolven onder hoon en smaad. De strijd tegen de wandluizen ei6cht dis cretie. zei Dr. H., en daarom heeft de biologe van de G.G.D., mevrouw Dr. Wibauc— Isebree Mo ens, die nu verder aan het woord kwam, eer* zachtaardig middel be dacht om dc dieren te verdelgen. Zij is nl. op het idéé gekomen het eens met heete stoom te probeeren, cn dat lukte. Op deze manier kan de zuivering van een woning om zoo te zeggen geruischloos gebeuren. Vergif denut mevrouw hierbij niet noodig te hebben. De heete stoomstraal van maxi maal 85 graden Celsius lijkt baar voldoende. En de nieuwe methode is verbluffend een voudig en goedkoop. Om te beginnen: de omgeving heeft er geen erg in, want een kleine stoommachine van een halve met.-r hoog ongeveer verricht wonderen. In één dag is de zuiveraar met zijn autoclave zoo heet het ding gereed. En men moet na afloop de kamer alleen maar behangpn. zei mevrouw, w ant het be hangsel is vochtig geworden. Of meubelen mei goed gevolg de proef doorstaan, moet worden afgewacht. In het aangrenzende vertrek hebben we daarop de demonstratie bijgewoond. Hoewel alle aarzeling na de rustige betoogen der ?p.irhtp sprekers verdwenen was. voelden we niet de minste lust om in te gaan op de vriendelijke uitnoodiging: of de hee ren ook nog iets te vragen hadden! Ieder onzer was hartgrondig overtuigd van het doeltreffende der nieuwe heete- stoom-methode. We waren toch' maar blij, even later goed en wel in de Rozenstraat t( staan. intusschen heeft de excursie geen onge wensohte gevolgen nagelaten! GEVAREN VAN HET ONWEER Hoe beveiligen we ons tegen blikseminslag? Schuil nooit onder een denneboom of eik VAN ouds weet men, dat het zeer gevaarlijk is tijdens een hevig onweer onder hooge boomen te schuilen. Ook is er een veel voor komend volksgeloof, dat dé eene boomsoort meer gevaar voor blikseminslag oplevert dan de andere. Een oud rijmje zegt: „Voor de eiken zult ge wijken. ook wilg en sparrtboom mijden zonder schroom; 'maar de boeken moogt ge zoeken". Uit onderzoekingen der laatste jaren is met vrij groote zekerheid gebleken, dat het geleidend vermogen van de electrische stroom afhankelijk is van 't oliegehalte der betreffende houtsoorten. Hoe grooter het oliegehalte van het hout is. des te meer be veiliging biedt de boom tegen blikseminslag, terwijl daarentegen oliearme, doch rijk aan zevmeel zijnde boomen veel meer trefkans bieden. Boomen, welker hout rijk aan olie is, zijn noteboom en beuk Daarentegen zijn eik. wilg, populier, hazelaar, sering, ahorn, meidoorn en esch arm aan olie. doch rijk aan zetmeel. Bii het schuilen onder boomen tijdens een onweer moet men dus rekening houden met het volgende: Gevaar voor blikseminslag is gering bij: noteboom en beuk; grooter bij spar en la- nks; groot bij denneboomen en zeer groot bij eik. wilg, populier en andere zeimeel- rijko boomen. Re.veiliging tegen blikseminslag is vooral daar noodig, waar op grond van vroeger ge dane waarnemingen inslag meermalen voor komt. Men vindt deze plaatsen meestal in de naaste omgeving van meren, poelen, breede vaarten, groote rivieren, stuwdam men. Verder op plaatsen met hooge water stand, in de nabijheid van hooge bouwwer ken en heuvelachtige terreinen, over het al gemeen daar. waar een geleidende verbin ding tusschen laagdrijvende onweerswolken en grondwater aanwezig is. Populieren b.v. drijven hun paalwortels vaak 5. soms 10 me ter diep tot in het grondwater cn zijn zeer vatbaar voor blikseminslag. Vlakwortelende boomen kunnen bij zeer hooge waterstand evenzeer een gevaar opleveren, men denke Zoogenaamde onweershoeken vormen zich gaarne boven moerassen, poelen, bosschen en sterke,, hoog liggende grondwaverstroo- men, zelden daarentegen boven dichtbe volkte steden, waar de grondwaterstand door kanalen cn grachten meesval constant Dc vroeger vaak gevolgde methode om hooge iepen, esschen, eiken, populieren of dennen langs die zijde der boerenhoeve te planten, vanwaar de meeste stormen en onweersbuien komen aandrijven, had, be halve beschutting tegen stormgevaar, ook nog het doel om de aantrekkende onweers buien nog een laatsfe kans te geven de blik seminslag van de gebouwen af te leiden. AANLEG VAN DE WEG DEN HAAG—UTRECHT. Aan plassen en meren heeft Holland niet bepaald gebrek. Aan goede, doorgaande verkeersbanen voor- loopig nog wel. Voor de aanleg van die banen, die de laatste tijd overal met kracht ter hand genomen is. heeft men zand noodig. veel zand en een gevolg daarvan is soms, dat tegelijk met een nieuwe weg ook een nieuw meer ontstaat. Zoo bij Bode graven. Daar worden groote hoeveelheden zand uitgegraven ten behoeve van den nieuwen verkeersweg Den Haag—Utrecht en daardoor ontstaat een steeds grootere waterplas. Men is thans zoover dat het graven zal worden voortgezet met een zandzuiger. Om dit gevaarte in de reeds ontstane waterplas te kunnen bren gen. moet evenwel een heel oude dijk doorgraven worden: de dijk, die volgens de overlevering door Claudius Civilus zou zijn aangelegd. De hierbij staande foto geeft een overzicht van de werkzaamheden. SCHAAKRUBRIEK De resultaten der Nederlandsche ploeg te Stockholm nader bezien De heer H. J. J. Slavekoorde te Den Haag schrijft ons: Nederland is als 6de geëindigd in den landenwedstrijd te Stockholm. Hoe moet oin6 oordeel over dit resultaat luiden? Is het gunstig, ongunstig of middelmatig? Laat ik er' alvorens op deze vraag nader in te gaan, eerst aan mogen herinneren, dat wij ver in de geschiedenis der landenwed- strijden moeten teruggaan om een beter resultaat der Nederlandsche vertegenwoor digers te vii.iden. Dit geschiedde in 1925 te Londen, toen ons Tand met de spelers Euwe. te Kolstè, Ivroone, Weenink en Schelfhout de 4de plaats bezette uit 15 deelnemende ploegen. Te Den Haag bezette onze ploeg de 9—10de plaats, te Hamburg de 7de, te Praag de 11de. Aan de wedstrijden te Folkestone en Warschau deed ons land niet mede en in den verleden jaar te Müinchen gehouden wedstrijd eindigde een niet-officieele Ne derlandsche ploeg als 13de. Indien wij met deze feiten uit het verleden rekening hou den, dan moeten wij het thans bereikte resultaat zeer zeker als gunstig aanmerken. Is de 6de plaats door geluk verkregen? Naar mijn mccning is eerder het tegenover gestelde het geval. Onze ploeg heeft getoon 1 volkomen gelijkwaardig te zijm met de beste Furopeesche ploegen. Dit blijkt het beste, als wij eens nagaan, hoe de eerste 6 ploe gen onderling hebben gespeeld. Wij krijgen dan: Amerika 13, Hongarije lOVo, Nederland en Polen 10. Tsjecho-Slo- wakije 9 en Argentinië 8. Hieruit blijkt af doende, dat Nederland tegen alle concur renten, Amerika misschien uitgezonderd, volkomen opgewassen is. Hoe komt 't dan, dat wij niet hooger zijn geëindigd? Daarvoor zijn twee redenen aan aeren. De eerste is deze, dat bij het be- van den wedstrijd Prins niet in vorm Hierdoor breng ik de factor „vermoeid heid" niet in bet geding, want daarvan zul len alle ploegen en spelers wel ongeveer een gelijk aandeel hebben gekregen. In de tweede plaat6 had onze ploeg een gebrek, nl., dat zij tegen de zwakste ploegen haar verwicht niet voldoende tot uitdrukking ..ist te brengen; onze ploeg wón wel, doch met te klein verschil. Zoo scoorde Neder land tegen de 1 aagstge.plaatste 6 landen slechts 16i/2 punt, terwijl bijv. Engeland daar óók kans toe zag. Estland, dat ónder ons eindigde behaalde tegen d >ze landen 20 punten, Litaucn 201Zuid-Slavië 19. Onze ploeg heeft tegen deze zwakke landen kost bare punten laten 6ohieten, welke ons een hoogere plaats in den eindstand hebben ge kost Indien wij aannemen, dat Prins, in dien hij van meet af aan in vorm was ge weest, 2 punten meer zou hebben gescoord en wanneer wij tegen de 6 zwakke landen 3 punten meer hadden behaald, zouden wij in plaats van op de 6de op de 2de plaats zijn geëindigd. En tè fantastisch is deze veronJerstelling werkelijk niet. Voorts moeten wij er mede rekenen, dat ..e jhr. v. d. Bosch misten en dus naet op zijn sterkst uitkwam. Het meest hoopgevend is echter wel, dat ons land met deze ploeg niet uitgeput is. Wij hebben zeker nog wel een 2ü-tal spelers van de kracht van Prins, van Scheltinga en de Groot. Deze 3 spelers hebben echter een voorsprong in routine, welke goud waard is. Wat onze topklasse noodig heeft is: routine en hardheid. Rou tine krijgt men slechts door veel te spelen. Het is daarom verblijdend, dat gedurende de laatste jaren een aantal talentvolle spe lers vrij gervgeld aan de Engelsche wed strijden deelneemt. Daar kan men trouwens ook hardheid opdoen, want in deze tour- nooien wordt gewoonlijk in korten tijd voel eespeeld. Hardheid kan men ook opdoen in de Jaarlijkselie Bondswedstrijden van den K.N.S B., welke dit jaar te Hilversum wor den gehouden en op 23 Augustus beginnen Kan de Nederlandsche pioeg deze tekort komingen aanvullen, dan voorzie ik in d* toekomst nog betere resultaten. Overigens alle lof voor de 5 Nederlanders, die ondei aanvoering van dr. Euwe, ook ditmaal reeds een prachtig resultaat behaalden. In hot bijzonder geldt, dit voor Landau, die 5 maal aan het eerste bord moest spelen cn des ondanks in totaal 6lecbts 2 maal verloor. Ik zal binnenkort nog gelegenheid te over krijgen om over het epcl van den wereld gew. gel. verL pnt Dr. M. Euwe 8 3 2. 9V2 73 S. Landau 5 8 2 9 60 L. Prins 5 4 5 7 50 T. D. van Scheltinga 7 5 3 9V, 63 A. D. de Groot 6 6 3 9 60 Nederland 31 26 15 44 61 kampioen een. en ander te schrijven en zie er dus ditmaal van af. Tot besluit een kloip. staatje waaruit men de resultaten van de Nederlandsche verte genwoordigers kan zien. ,DE OUDE JANUSCHAUER" Een veteraan uit den keizerstijd heengegaan (Van onzen Duitschen correspondent) ERGENS in een bescheiden hoekje van een Berlijnsch blad lazen wij als een bijkom stigheid het volgende berichtje: „Kamerheer Elard von Oldenburg—Januschau is in de afgeloopen nacht in den ouderdom van 8? jaar ineen kliniek te Marienwerder overle- Voor jonge menschen, die als strijdlustige nationaal-socialisten hun leven in den strijd tegen de communisten verloren hebben, heeft men bij wijze van spreken kolommen plaats ver beschikking, want zij zijn tot nationale helden verheven. Maar voor mannen uit den keizerlijken glanstijd, die zich sedert den tragisch verloooen oorlog op den achter grond gehouden hebben, koestert men klaar blijkelijk weinig of geen belangstelling meer. En toch was deze „Oude Januschau" ontelbaar vele jaren een der meest markan te figuren in het polivieke leven van voor den oorlog en ook nog nadien kon men hem in den thans vrijwel legendarisch geworden Rijksdag onder zijn Duitsch-nationale geest verwanten zien plaats nemen. Het laavst za gen wij hem tijdens de 'begrafenis van Riiks- president von Hindenburg, tot wiens oersoonlijke vrienden hij behoorde. Waar schijnlijk voor de laatste maal van zijn le ven droeg hij toen zijn lievelingsuniform van het Garde-Regiment der Ulanen, waar- voe hij tot 1S83 als ritmeester behoorde. Populair werd hij omstreeks 1902 in het Wallot.huis, toen hij de aanvallen der toen malige links staande partijen op de Rijks weer op geestige wiize weerlegde. Men be vocht ook in die dagen den Pruisisch en geest, die door en door militairisïisch was al net eender als in onzen tijd! maar Januschau nam daar een loopje mee en de: „Wanneer tegenwoordig een luitenant op straat hoest, dan kan hij ermee rekenen, dat zulks den volgenden dag in den Rijks dag besproken wordt!" Onder daverend ge lach zijner geestverwanten vervolgde hij: „Tn mijn tijd was dat heel anders: toen ik nog luitenant was, wisten wij niets van een parlement en zijn beteckenis. Wanneer toen de Koning tot mij gezegd zou hebben: „Neem tien nian onder uw commando en ontbind den Rijksdag!" dan zou ik dat ge daan hebben". Merkwaardig genoeg hebben wij nog met Januschau in onzen tijd iets dergelijks te Berlijn beleefd, toen namelijk tijdens het bewind van Von Papen het Pruisische kabinet onder Carl Severing door een luitenant met nog minder dan tien man schappen eenvoudig werd weggejaagd! Op zesfigjarigen leeftijd stelde hij zich hij het uitbreken van den oorlog ter beschik king cn als commandant van een infanterie- egiment maakte bij al de moeilijkheden an den veldtocht zonder aanzien van stand n leeftijd dapper mede. Na den oorlog bleef hij door banden van trouwe vriend schap met zijn tijdgenoot. Hindenburg, ver bonden en deze zag als Rijkspresident in Januschau den man, die de distantie tus schen de linksc.he en de conservatieve groe pen door zijn ervaring kon overbruggen. Zoo beleefden wij hem nog 1930 als „Spitzenkan- didat" der Duitsch-nationale volkspartij voor den Rijksdag. Door zijn bemoeiingen kreeg de grijze veldmaarschalk op zijn SOsten ge boortedag hei' oude familie-landhuis Neu- deck van de regeoring ten geschenke. Zoo blijft de Duitsche geschiedenis van voor en na den oorlog, speciaal die van Pruisen voor alle tijden nauw verbonden met den „ouden Januschaucr" Elard von Oldenburg—Januschau. Financieel Weekoverzicht Invloed van het krijgsrumoer in het Verre Oosten Gunstige najaars verwachtingen in de V.S. Aniem en Cult. Mij. der Vorsten landen doen van zich spreken Zaterdagavond. WEL zeer spoedig is de prognose, gegeven in ons vorig weekoverzicht aangaande de gunstige scheepvaartverwachtingen, in vervulling gegaan. Het krijgsgewoel in het Verre Oosten is daar voor een niet gering deel debet aan, want terwijl zoowel te Londen als te New- York een gedeprimeerde stemming te con- statecren viel, ontleenden juist de scheep vaartpapieren een goede stimulans aan de troebelen in Oost-Azië. De vrachtenmarkt heeft reeds den invloed ondervonden van de vijandelijkheden in China, want de tarieven voor de vaart op het verre Oosten zijn aan zienlijk gestegen. Men verwacht dat Japan voorloopig al zijn scheepsruimte hard noo dig zal hebben voor troepentransporten en alles wat met de legeruitrusting verbaud houdt, waardoor natuurlijk het tekort aan scheepsruimte elders in de wereld nog aan zienlijk wordt vergroot. In anticipatie hierop zijn de tarieven reeds naar boven geloopen en het spreekt wel vanzelf dat een en ander met betrekking tot het winstvermogen der scheepvaartmijen op voordeelige wijze wordt uitgelegd. Dit is dan ook de oorzaak, dat de vraag naar de aandeelen in deze ondor- nemingen zich aanhoudend doet gevoelen en wie het onderstaande, staatje raadpleegt, kan nagaan in welk een snel tempo de koersen der scheepvaartpapieren deze week naar boven zijn geloopen Het is overigens de internationale politiek geweest die in de "".fgeloopen dagen op de beurs een hartig woordje heeft meegesproken. Het kon niet anders of van den gang van zaken in het Verre Oosten ging een ongunstieen invloed uit en hieruit valt slechts te verklaren dat uitgezonderd dan in den scheepvaarthoek in vrijwel alle andere afdeelingen het koersniveau niet ten volle kon gehandhaafd worden, blijft nu eenmaal een feit. dat voor ecu duurzaam wereldherstel een rustige ontwik keling van de opgaande conjunctuur eerste vereischte is. Mocht China het tooneel van oorlogsrumoer worden, dan lijdt het geen twijfel of deze staat, die nog zulke ongeken de mogelijkheden biedt, zal geruimen tijd in een chaotischen toestand verkeeren. Vele landen hadden gehoopt in China een uitge strekt afzetgebied te vinden voor hun in dustrieproducten en bodemvoortbrengselen. Slaagt men er niet in den oorlog te voor komen dan wordt natuurlijk aan deze -er- wachtingen de bodem ingeslagen. Daar komt nog bii, dat de financieele nositie van Japan uitermate slecht is. zoodat men de vraag reeds heeft gesteld of het land wel een oorlog met China zou kunnen financie ren. Nu moet. er wel heel wat gebeuren voor het zoover met een land komt rlat heeft Italië wel getoond tijdens de verovering van Abessynië maar toch dringt zich de vraag naar voren of de Japnnsche volkshuishou ding geen lasten worden opgelegd, welke op den duur te zwaar worden om te dragen. Men is er dr» laatste maanden met groo»« krachtsinspanning in geslaagd de yen 1 sh. 2 d. te handhaven maar de groeiende economische moeilijkheden hebben de Regee ring er reeds toe gebracht een 5-jarenplan op te stellen dat ongeveer 9 tot 13 milliard yen zal kosten cn uitbreiding van de productie beoogt, benevens aanpassing van de betalin gen aan het buitenland, priiscontróle en regeling van vraag en aanbod. De knellende greep eenpr staatseconomie doet zich dus steeds sterker gevoelen, ge tuige ook de deze week aangekondigde Regeeringsbureaux we'ke het Janansche .»e- d rijf steven onder coptróle zullen stellen en de economische mobilisatie van het geheel? land heooeen. De helft van de Janansche begrootingsuitgnven gaat tegenwoordig heen aan militaire doeleinden. Het is nog niet gelukt de groeiende begrootingstekorten te lekken en zoo riist. dan de vraag nf trns'ntfp ook .lanan zich zal eaan onderwerpen aan een dwangsysteem, waarin alleen vadertje staat da tekens uitdeelt. Onder deze omstandigheden valt het te begrijpen, dat men in Londen en New-York eenigszins in een onbehaaglijke stemming verkeerde, niettegenstaande de hoopvolle vooruitzichten, die de wereldeconomie on danks de troebelen in het Verre Oosten blijft bieden. Om even bil de, V.S. te blijven. De oogst is dit jaar goed geweest en het inkomen: der farmers zal dit jaar naar schattint- minstens 2 milliard grooter zijn dan in 1936. toen de farmers niet alleen te lijden hadden van de groote droogte, maar ook ie prijzen lager waren dan dit jaar hpt geval is. September en October zijn meestal maan den van groote bedrijvigheid. Het zijn de maanden waarin de oogsten worden omge zet in geld en de koopkracht toeneemt. Men verwacht dan ook algemeen in het najaar: verdere opleving in de V.S. en niettegenstaande het feit. dat WallstreeC aan koersreacties bloot staat, verwacht men in den herfst algemeen hoogere koersen* De U.S. Leather heeft thans weer S 7.75 ach terstallig dividend op de preferente aandee len gedeclareerd, een bewijs opnieuw dat het aan de overzijde van den Oceaan goed bjijft gaan en dat ook het derde kwartaal van 1937 straks niet zal teleurstellen. Op het Damrak doet zich uiteraard in Augustus een zekere vacantiestemming gel den. Toch heeft men over den beurshandel niet te klagen. In den aanvang van dc weelc was men zeer ontstemd over het gewijzigde reorganisatieplan van de Cultuur Mij der Vorstenlanden. Terecht merkt men op, dat deze voorstellen op een zeer ongunstig tijd stip zijn ingediend. In een tijdsverloop van 3Vi maand is immers de snikensitualie in zooverre verbeterd, dat de directie kans ziet aan gewone aandeelhouders ten koste van pref. aandeelhouders en houders van winst bewijzen, een waarde aan te bicden welke aanzienlijk grooter is dan destijds bij de in diening der eerste voorstellen. Men vraagt zich dan ook af wanneer de dorde reorga nisatie op komst is en geeft er liever do voorkeur aan de voorstellen voorloopig eens een jaar uit te stellen.Men kan dan verder zien. Intusschen had de beurs zich op do eerste voorstellen ingesteld en geen belang rijke wijziging hierin meer verwacht. Thans kreeg men natuurlijk heftige koersfluctua ties te zien. De gewone aandeelen stegen in een dag van 47 op 62—65, om later weer aan zienlijk terug te vallen, terwijl pref. aan deelen reeds dadelijk belangrijk lager wer den genoteerd. Een prettiger verrassing vormden de mede deelingen van het bestuur van de Aniem. Als men met de belastingautoriteiten «et overeenstemming kan komen over de vraag of vroeger gereserveerde agio's aan divi dend en tantième-belasting zijn onderwor pen. is de Mij voornemens aan do aandeel houders in de verhouding van 1 oo 3 1 een gratis aandeel uit te keeren! De rentabiliteit van de Mij wordt door deze aandeelenuitgifte niet hn- invloed, want er komen geen nieuwe mid delen binnen. Het totale kapitaal van de Mij zal door deze uitgifte stijgen tot f 22 niil- lioen. De laatste jaren beeft de Aniem gun stig gewerkt. Over 19,°.6 bedroeg de winst 1.6 millioen, terwijl 9 pet. dividend werd uitgekeerd. Men acht liet niet onmogelijk dat dit dividend over 1937 zal worden ge handhaafd, in welk geval de winst echter zal moeten stijgen tot ca. 2.25 millioen. Do Directie verklaarde dat de vooruitzichten zeer gunstig zijn. zoodat zich hier lioopvoi'e perspectieven openen. De overige fondsen leveren weinig stof tot' commentaar. Philips hielden zich goed. Ovfr een maand zal het jaarverslag verschijnen. Men verwacht dat de winst dubbel zoo hoog zal zijn als vorig jaar en het slotdividend wordt op 8 a 10 getaxeerd. De beleggingsmarkt had een stil voorko men. Met. groote belangstelling wacht men het resultaat af van de 3 pet. emterie s-Gravenhage. Voor de beleggers is het hui dig verloop van zaken minder pleizierig, doch hetziot er niet naar uit dat 'et etij op de kapitaalmarkt spoedig zal keeren. 12 Aug. 19 Aug* 214 pCt. Nederland go;v 3 pCt. Nederland 1936 lOJte ïov* 3 pCt. O. I. 1937 9SA «g i Koninklijke Olie 427 407 1 »:V.A. 55*14 5531VI Nlsu 175i/o 1751 Cl A.K.u. 771 r 7-sr Unilever 1 ƒ19:14 165tei Philips 3sj 3S0 j Amsterdam Rubber 399% 29D4 j Del i Mij. 339U 337 Ned. Scheepv. Unie 1 iS3/ ifiO II.A.L. 11014 .Tava-China-Japanlijn 121 112 K.N.S.M, 155 ÏG»

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3