^ilEOJ Rnllandscli koopman mm 1895 DOOFP DE STRIJD IN NOORD-CHINA MAANDAG 23 AUGUSTUS 1937 EERSTE BUAD PAG. a oudeZWOLSCHE Hoofdkantoor. Den Hoac, Actiw Verf egenwoordtyeri Gemwgd Buitenland DE LUCHTRACE ISTRES- DAMASCUS-PARIJS Italianen veroveren de prijzen "T"OEN door verzet van Amerik. zijde 1 het Fransche plan, een traneatlan- tische oceaan-race te houden, ter her innering aan Lindberghs vermaarde vlucht in 1927, geen doorgang kon vin den, heeft men, gelijk men zich zal her inneren, een wedstrijd uitgeschreven over 't traject Istres (nabij Marseille)— Damascus—Parijs. Deze wedstrijd is thans gehouden en geëindigd met een algeheele overwin ning van de deelnemende Italianen. Dezen bezetten de eerste drie plaatsen en veroverden daarmede tevens de prij zen. die door de Fransche regeering waren uitgeloofd. In totaal sleepten zij daardoor een bedrag van drie millioen frank in do wachtl De snelste vlucht werd gemaakt door 'C u p i n i en P a r a d i s i. die den totalen afstand van 6190 K.M. aflegden in 17 uur 32 minuten 45 seconden, d.w.z. met een ge middelde van 352 K.M. 789 per uur. Op de heenreis naar Damascus hadden zij met een snelheid van 425 K.M. gevlogen, maar een sterke tegenwind vertraagde de vlucht naar Parijs en deed het gemiddelde flink wat- dalen. Slechts weinig minder snel waren de equipes Fiori-Lucchini en Biseo- F. runo Mussolini, wier gemiddelde resp. ruim 344 en ruim 342 KM. Der uur bedroeg. Na de drie Italianen kwamen vrijwel 'tegelijk het Engelsche door Clouston en het Fransche door C o d o s bestuurde toe stel binnen, en een tijd daarna het Fran sche militaire toestel van luit.-kolonei Frangois Als laatsten arriveerden de Italianen Tondi en Moscatelli. Het vliegtuig van den Italiaan Rovis moest wegens benzinegebrek dalen nabij Pola (Istrië) en kon wegens een hevigen storm de reis niet vervolgen. De Italiaan- sche overste R o 1 a n d i werd door dien zelfden storm gedwongen, te landen op het eiland Cherso in de Adriatische Zee. Ook Gaeta en Questa hebben op Italiaansch gebied een noodlanding gemaakt De Franschman Guillaumet is we gens een hevig onweer op 6 uur 15 bij Bel grado neergestreken. ONRUSTIG ZUID-SLAVIË! Sinds de kwestie van het concordaat met Rome en den doo£ van den metropoliet .Warnawa blijft het woelig in Zuid- Slavië. In de stad Kragoejevatsj trachtten Zondag aanhangers van de regeering te haren gunste een hetooging te houden. Dit werd door de orthodoxen echter verhinderd De minister van Boschwezen, Janko- vitsj. werd gedwongen naar zijn hotel terug te keeren en toen hij daar was aan gekomen, moest hij de stad verlaten omdat de betoogers er alle ruiten hadden inge gooid cn daarbinnen een groote verwoes ting hadden aangericht. Toen de aanhan gers van de regeering daarop een tegen- betooging hielden, kwam het tot een vecht partij. waarbij verscheiden personen ver wondingen opliepen. NIEUW-ZEELAND EN ZIJN DEFENSIE De minister van Defensie vna Nieuw-Zee- 3and, F. Jones, heeft bekend gemaakt, dat er omvangrijke maatregelen genomen zul len worden om het leger van Nieuw-Zeeland te reorganseeren. Bij de opleiding der recru- ten zal meer aandacht besteed worden aan de techniek van de moderne wapenen; ver der zullen er nieuwe troeipen^fdeelingen gevormd worden, die uitsluitend tot taak hebben, de kust te verdedigen. Ook zal er een raad van Defensie in het leven wo'rden geroepen, ten einde een nauwere samen werking te verkrijgen tusschen luchtmacht, .vloot en landleger. Het vrijwilligerssyeteem blijft ia Nieuw- Zeeland gehandhaafd. DE DEELING VAN PALESTINA Ook de Jewisch Ageney wordt het onderling eens Nadat het Zionisten-Congres was uit eengegaan heeft ook de Jewish Agency, het lichaam, dat in het Palestina-man- daat als de officieele vertegenwoordi ging van het wereld-Jodendom wordt erkend, beraadslaagd over de Palestina- deeling. Na zeer opgewonden besprekin gen, welke te Zürich werden gevoerd, heeft men een motie aangenomen, waar bij de executieve wordt gemachtigd, met de Britsclie regeering te onderhandelen, over de stichting van een Joodschen staat Slechts dertien gedelegeerden ont hielden zich, alle anderen stemden voor. Op speciaal verzoek van de niet-Zionisti- lische gedelegeerden, o.w. Felix Warburg, werd. aldus meldt United Press, een aan vullende motie aangenomen, volgens welke de executieve de Britsclie regeering zal vragen, een conferentie van Joden en Ara bieren bijeen te roepen, ten einde na te gaan, of het mogelijk is een accoord te be reiken tusschen beide bevolkingsgroepen op basis van een onverdeeld Palestina, vol gens de Balfour-declaratie. Wcizmann verklaarde, dat oprecht zal wor den gestreefd naar een accoord met de Ara bieren met handhaving van het mandaat. Voorts werd vastgesteld, dat de tegen woordige begrooting van 365.000 pond ster ling niet voldoende is voor de dringende behoeften en dat getracht zal worden een minimum-inkomen van 600 000 Dond te be reiken. Een commissie van Zionisten en niet-Zionisten zal de werking der Jewish Agency in de verschillende landen nagaan, ter verbetering van de organisatie. In verschillende resoluties werd gepro testeerd tegen de bewering van de commis sie van onderzoek, dat het mandaat niet uitvoerbaar was; de executieve kreeg de opdracht zich te verzetten tegen elke aan tasting der rechten van het Joodsche volk, welke door de Balfour-declaratie zijn ge waarborgd. Ook de raad van de Jewish Agency is van oordeel, dat de verdeeling, zooals door de Britscho commissie voorge steld, onaanvaardbaar is, doch hij zal, zoo als gezegd, nadere onderhandelingen met de Britsche regeering voeren, Frankrijks economisch herstel Minister Bonnet is optimistisch Tijdens een diner te Dinard, aangeboden naar aanleiding van de opening van een vacantiehuis voor beursbedienden, heeft de Fransche minister van Financiën Georges Bonnet o.a. verklaard: „Ik ben van plan, voortdurend in contact te blijven met de openbare meening van het land, op haar te steunen en haar oprecht te vertellen hoe onze toestand is. Op het oogen- blik zou niets gevaarlijker zijn dan een kunstmatig optimisme, doch ik heb wel het recht te wijzen op eenige gunstige factoren, die wij vaststellen. De portefeuille van Fransche Staatsfond sen is in enkele weken met ruim 20 procent gestegen, hetgeen een kapitaalstoeneming van verscheiden tientallen milliarden betee- kent. Ondanks de gebeurtenissen in het bui tenland heeft de beurs te Parijs de vorige week opmerkelijk weerstand geboden. De consolidatie der schatkistbons van 1934 is gisteren volkomen geslaagd; in enkele dagen werd drie milliard francs aan bons gecon solideerd. De schatkist is reeds ontlast van een deel der bedragen, die tot het einde van het jaar vervallen. Ik kan thans zeggen, dat wij aan alle an dere verplichtingen gemakkelijk zullen kun nen voldoen. En thans, nu de rust terug keert, nu er een toevloed van buitenlanders de wereldtentoonstelling bezoekt, moet het land begrijpen", aldus besloot Bonnet, „dat alleen door ordelijk werk de veiligheid der grenzen kan worden verzekerd en de bevoor rechte materieele toestand kan worden ge- gehandhaafd." FRANKRIJK ARRESTEERT SPIONNEN! De Fransche politie stelt in Noord-Afrika een uitgebreid onderzoek in naar de orga nisaties, die daar ten gunste van generaal Franco spionnagediensten verrichten en vrijwilligers voor hem aanwerven. Bij de huiszoekingen, die zij te Oran en te Sidi bel Abbes gehouden heeft, zijn zeven per sonen gearresteerd, die er een systeem voor het aanwerven van rocrutpn op na hielden, waarbij duizenden Fransche onderdanen betrokken zouden zijn. Gister zijn bij het IJzerkruis, in de omge ving van Dixmuiden, opnieuw, gelijk dit elk jaar Augustus pleegt te geschieden, om streeks 150.000 pelgrims samengestroomd om de Vlaamsche dooden uit den wereld oorlog te herdenken. Er werd betoogd voor een volledige am nestie, door het aanbrengen van een plaat, vervaardigd uit oorlogsinedailles. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De val van Torrelavega aanstaande Op het Noordelijk front in Spanje duurt de opmarsch der reclitschen nog steeds voort. D a v i 1 a's troepen bevinden zich thans op ongeveer 4 km afstand van het stadje Los Corrnles en op een afstand van 15 km van de stad Torrelavega, waarvan men vermoedt, dat de val aanstaande is. In een officieel communiqué van het na tionalistische hoofdkwartier te Salamanca, wordt gemeld, dat de Basken thans hevige tegenstand bieden. Tot tweemaal toe zijn zij tot een tegenoffensief overgegaan, doch zij werden met zware verliezen teruggeslagen. Vooral in de sector van Villacarriedo- was de strijd fel. Volgens een oorlogscommu niqué van Valencia hebben de Basken den troepen van Davila ernstige verliezen toe gebracht bij den strijd om Ontaneda dat inmiddels x^eerte door de rechterflank van het nationalistische leger bezet is. Van link- sche zijde wijst men er op, dat hier vier Italiaansche divisies en groote afdeelingen Mooren aan de strijd deelnemen. Deze medcdeeling berust op de verklaring van een Italiaanschen sergeant, die aan dit front gevangengenomen werd. Het succes schijnt, in weerwil van het roode tegenoffensief, aan de zijde van Da- vila's troepen gebleven te zijn. Radio-Salar manca deelt althans mede, dat de opmarsch ook die van de rechtervleugel, ongestoord verder gaat en met een handige manoeuvre 19 dorpen in deze sector door de witten be zet konden worden. Ook thans is weer een groot aantal Basken gevangengenomen en hebben de nationalisten zeer veel krijgs- materieel buitgemaakt. De autoriteiten van Santander hebben, naar United Press uit Madrid verneemt.de bevolking opgeroepen, alle krachten in to spannen om de nationalisten uit Santander te houden. De laatste strijdbare mannen, zelfs jongens van 16 jaar en grijsaards, die de 60 jaar reeds bereikt hebben, zijn in nieuwe vrijwilligersbataljons ingedeeld. Het Dardanellen-vraagstuk Naar Havas uit Istanboel verneemt, heeft' een onderzoek naar de omstandigheden, waarin het Spaansche vrachtschip „Ar mura" getorpedeerd werd, uitgewezen, dat het feit. in de Turksche territoriale wate ren gepleegd is De Turksche regeering overweegt strenge maatregelen en zal de bewaking van haai territoriale wateren verscherpen, Bescherming van Fransche schepen Het Fransche ministerie van marine deelt mede. dat reeds op 22 April j.l. het ministe rie aan de Fransche oorlogsschepen en marine-vliegtuigen opdracht heeft gegeven, de Fransche koopvaardijschepen, die moch ten worden aangevallen, zoowel in volle zee als in de Fransche territoriale wateren, te beschermen. Elk Fransch oorlogsschip, dat kennis krijgt van een incident in zijn omgeving moet hulp verleenen aan het aangehouden af aangevallen koopvaardijschip en den aanvaller mededeelen. dat het koopvaardij schip onder zijn bescherming staat. Duurt de aanval voort en wordt op 't koopvaardij schip geschoten, dan moet het Fransche oorlogsschip onmiddellijk met al zijn wa pens antwoorden. Reeds duizenden slechthoorenden Vinden baat bij een Siemens „Phonophoor". Ook voor U hebben wij wellicht een passend hoortoestel met oor- of beengeleiding. Vraagt gratis brochure P 54 of demonstratie. 19 verschillende toestellen. Billijke prijzen. N.V. „ALMARA" Afdeeling „PHONO"* Rokin 86 AMSTERDAM (C.) Oostelijk-Shanghai geteisterd door zware branden Nog weinig teekening in de worsteling p\E Chineesche wijk Tsjapei en de Japansche wijk Hongkioe vormden het middelpunt ven de gevechten, welke Zaterdag tusschen de Chineezcn en de Japanners werden geleverd. Deze ge vechten waren nog aanzienlijk heviger dan die der voorgaande dagen. Aan beide zijden waren de verliezen dan ook zeer groot. De Japansche militaire autoriteiten geven zelf toe, dat zdj Zaterdag minstens honderd dooden en honderd twintig ge wonden hebben verloren, terwijl aan Chineesche zijde verscheidene honder den dooden en gewonden zouden zijn gevallen. In Shanghai en de voorsneden woeden nog steeds groote branden, die door de hevige bombardementen zijn veroorzaakt Het eene gebouw na het andere wor.iv een prooi der vlammen. Dit is de grootste brand waardoor Shanghai ooit geheisterd werd. Naar vernomen wordt, stond o.a. gister avond laart het depót der Asiatic Petroleum Company Jang-Tse-Poe in vlammen. Talrij ke bekende bars en dansgelegenheden, waar van de namen bij duizenden toeristen her inneringen oproepen, zijn door het vuur verwoest Het vuur woedt over een lang werpige oppervlakte van twee vierkante mijlen en daarboven verheft zich een rook kolom van anderhalve mijl hoogte. Aan den oever van de Wangpoe richt de Chineesche artillerie haar vuur vooral op de omgeving van het Japansche consulaat en de landingsplaatsen. Een granaat is te rechtgekomen op de dokken van de Britsche Kamer van Koophandel en ook elders in de internationale concessie is een granaat ont ploft, waarvan men echter de herkomst niet weet. Toch zijn de Japanners er in geslaagd bij Woesoeng, aan de monding van de Wangpoe, een divisie aan land te zetten, ter wijl twee divisies eich nog aan boord van transportschepen bevinden, die onder be scherming van oorlogsschepen naar een ge schikte landingsplaats zoeken. Volgens be richten van Chineesche zijde zouden infan terie en artillerie er in geslaagd zijn alle landingen te beletten en zou admiraal Hase gawa opdracht hebben gekregen het front in té korten en versterkingen af te wachten. De Reuter-correspondentte Sjanghai meldt dat de commandanten der Britsche, Fran sche en Amerikaansche oorlogsschepen hij de Japansche marine-autoriteiten energiek er tegen hebben geprotesteerd, dat de Japan sche oorlogsschepen, die in de nabijheid der buitenlandsche oorlogsschepen liggen, aan houdend schieten, Japans positie moeilijk? Omtrent de opvatting, die volgens Havas in deskundige kringen omtrernt den strijd te Sjanghai bestaat, wordt gemeld, dat de vijandelijkheden Japan in een zeer moei lijke positie plaatsen, ondanks het overwicht van marine en luchtmacht. Het schijnt, dat de Japanners de weerstandskracht der ChJ- neezen hebben onderschat, die door hun ge weldig numeriek overwicht hebben kunnen beletten, dat er versterkingen aankomen. Japan, aldus meent men, schijnt nog te aar zelen alvorens beslissend te handelen. Een groot opgezette actie tegen Sjanhai zou het Japansche economische leven zwaar treffen en beslissende operaties in Noord-China voor onbepaalden tijd vertragen. Van Japansche zijde wordt er daarentegen op gewezen, dat China enorme verliezen lijdt. De douane ontvangt niets meer, daar sedert het begin van het incident geen za ken meer zijn gedaan. Vóór het incident werd per halfjaar 250 millioen joean ontvan ge, hetgeen de helft is van het nationale inkomen van China. De strijd bij Nankan Omtrent de gevechten bij Nankau wordt van Chineesche zijde aan Havas medege deeld, dat na een krachtigen tegenaanval de Chineesche troepen de heuvels ten Westen van genoemde stad hebben heroverd, die zij den vorigen dag, na een hevige artillerie beschieting door de Japanners hadden ont ruimd. De Japanners zouden daarop in Zui delijke richting zijn afgetrokken. Een ander Havas-bericht maakt daaren tegen melding van een geleidelijken op marsch der Japanners in dat gebied, on danks de moeilijke terreingesteldheid en hit Chineesche verzet. In geheel Noord-China zouden de Japan ners thans reeds over 100.000 man beschik ken. Steun van Rusland Volgens te Tokio, circuleerende geruchten zou de Sovjet-Unie overwegen, aan China militairen steun te verleenen door het leve ren van munitie en piloten. Generaal B 1 h cher zou een geheim bezoek hebben ge bracht aan Oelanbator, de hoofdstad van Buiten-Mongolië. waar hij een besorekin» heeft gehad met generaal M a u T a.u n g, wien hij door bemiddeling der Chi neesche communisten militaire hulp be loofde. De Nanking-regeering zou verder den lei der der communistische partij in Kiangso* 'en T e-s j o e n hebben vrijgelaten dn» op 30 Juni 1933 tot acht jaar gevangenisstraf erd veroordeeld. Domei ziet in deze vrijlating een overtu'- eend bewijs, dat de Nanking-regeering, on der het voorwendsel het anti-Japansche volksfront te vesterken. zich oriënteert naar aanvaarding van het communisme au gelijktijdig van samenwerking met de sovjets. Aanzienlijke Japansche versterkingen Hedenochtend zijn te Woesoeng, volgens eeiv mededeeling van Japansche zijde 50.000 man Japansche troepen aangekomen. De ontscheping werd ten uitvoer gelegd terwijl de Chineesche batterijen probeerden haar te verhinderen. Er bevinden zioh in het geheel 50.000 man Chineesche troepen te Sjanghai, terwijl het aantal Japansche troepen tot nu toe 10.000 man bedroeg, De transatlantische proefvluchten Overtocht in llj^ uur volbracht De vliegboot „Caledonia" heeft een nieuw record gevestigd, door in 11 uur 33 minuten van Newfoundland naar Ierland te vliegen. Leeft Lewanefski nog? Men hoort weer seinen De hoop, dat men den Russischen poolvlie- ger Lewanefski en de zijnen nog in le ven zal aantreffen, is weer toegenomen. Luis teraars in Rusland hebben opnieuw zwakke radioseinen opgevangen. Het staat vast, dat er letters zijn geseind, al kon men de woorden niet ontcijferen. In verband met dit feit wor den geregeld oproepen aan Lewanefski uitgezonden, in de hoop, dat hij deze zal kun nen ontvangen. Het vliegtuig van Grazianski is te Kaap Kozhevnikof bij Nordvik aangekomen, dat van Golovi n te Karimkari aan de Ob. Laatstgenoemde is op weg naar Dickson. De „Krassin" heeft zich uit het ijs weten te bevrijden en vaart thans den ijsbreker „Mi- koian" tegemoet, die Zondag met een lading kolen de Bering-straat gepasseerd is. Drie vliegtuigen zullen naar de Pool ver trekken, via Archangel en Rudolf-eiland. Groote brand te Boulogne-sur-mer Casino in de asch gelegd Zondagnacht om tien minuten voor twaalf is brand uitgebroken in het casino van Boulogne-sur-mer. Het vuur vond zijn oorsprong in de dans zaal en greep snel om zich heen, zoodat in korten tijd de hall en het hoofdgebouw in vlammen stond. De kapelmeester spoorde de aanwezigen m, snel en kalm het gebouw te verlaten, waaraan gehoor werd gegeven, zoodat er geen persoonlijke ongelukken voorvielen tengevolge van paniek. Niettegenstaande het krachtig optreden van de brandweer laaide het vuur voort; eerst 's morgens om tien uur werd men het meester. De schouwburgzaal, het restaurant, de vestiaire en de groote tentoonstellingszaal waarin bijna vierhonderd doeken en beeld houwwerken waren opgesteld, zijn vernield. De schade wordt geraamd op millioenen francs. Volgens een ingesteld onderzoek zou de oorzaak in kortsluiting gezocht moeten worden. Acht personen, die door de rechtbank van Moskou van sabotage en contra-revolution- naire activiteit beschuldigd werden, zijn door een vuurpeloton terechtgesteld. De na men van deze veroordeelden, die o.a. sabo tage in munitiefabrieken gepleegd hebben, zijn onbekend gebleven. DINSDAG 24 AUGUSTUS HILVERSUM I 1875 M. AVRO - Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij- ding. 10.30 Viool en piano. 11.15 Octopho- nikers. 2.00 Declamatie. 3.00 Lyra-Trio, zang en orgel. 5.00 Kinderhalfuur. 7.30 „Dieren zien en leeren kennen", causerie. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Omroeporkest en solist. 9.45 Concert. 10.30 Actualiteitsflit- sen. 11.00 Berichten ANP. HILVERSUM H 301 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 1.15 KRO- Melodisten. 2.00 Voor de vrouw. 4.00 KRO- Orkest. 6.15 KRO-Melodisten. 7.15 Cause rie namens It Roomsk Frysk Boun. 8.00 I Berichten ANP. 8.15 KRO-Orkest. 9.10 I KRO-Melodisten. 10.30 Berichten A.NP. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 11.35 Orgelspel. 1.50 Sextet. 2.20 Orkest. 2.50 Muzikale cause rie. 3.20 Kwintet. 4.35 Zigeunerorkest. 5.00 „Politics in America", causerie. 5.40 Vo- I caal en Instrumentaal Ensemble". 6.45 Populair concert. 7.35 Orkest. 8.15 „Eccen- j tries", causerie. 8.35 BBC-Symphonie- orkest. 10.20 „I saw the start (The Labour Party)", causerie. 10.40 Kwintet. RADIO PARIS 1648 M. 12.20 Orkestconcert. 3.05 Pianovoordracht. 4.05 Zang. 4.20 Fluit, zang en piano. 7.20 en 7.50 Zang. 10.05 Zang. 10.20 Cellovoordracht. •KEULEN 456 M. 12.20 Verzoekconcert. 1.35 Omroep-Amusementsorkest en saxofoon- kwintet. 4.20 Omroeporkest. 8.30 Gevari eerd concert. 9.20 Orkest. 11.1012.20 Omroeporkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.r 12.50 Klein- orkest. 1.30 Salonorkest. 5.20 Omroep orkest en solisten. 6.50 Salonorkest. 8.20 Concert. 9.20 Omroeporkest. 484 M.: 12.50 Salonorkest. 5.20 Cellovoor dracht. 6.50 Reportage. 8.20 Kleinorkest en solisten. Een boerenstaking in Polen Reeds twintig dooden De Poosche boeren, die lid zijn van de volkspartij, zijn ongeveer een week geleden een politieke staking begonnen. Deze bewe- j ging, die een vrij algemeen karakter heeft aangenomen, en vermoedelijk nog tot Woens dag zal aanhouden, heeft thans reeds aan naar schatting twintig personen het leven gekost Vooral in de streek van Malapolska is de opwinding groot. Het dorp Charta in het district Brzozow is door de politie geheel ontruimd. Te Glazowa bij Rzeszow waren l'O.OOO boeren samengestroomd. De autoritei ten, die ongeregeldheden vreesden, hebben den voorzitter der afdeeling Krak au van de volkspartij, den afgevaardigde Gruszka, die gearresteerd was, weer vrijgelaten, met het verzoek, bij zijn aanhangers op handha ving der orde aan te dringen. Uit de fabrieken van Noël Pemberton Bil-* ling te Norbiton in Surrey (Eng.) zijn on- cierdeelen van een geheel nieuw soort mo tor gestolen. Men schijnt hier niet te doen te hebben met een gewonen diefstal, want alleen ge heel nieuwe deelen, waarmede proeven werden genomen, werden ontvreemd. De motor, waarvan hier sprake is, bezit een vermogen van 4S0 P.K en had geen bougies of kleppen. De politie heeft, een onderzoek ingesteld, dat groote moeilijkheden met zich mea blijkt te brengen. DE BRITSCHE VLOOTBOUW-CREDIETEN Naar de „People" meldt zal de Britsche regeering bij het begin van de nieuwe zit- ring van het parlement een crediet van vijftig millioen pond aanvragen, bestemd voor versterking van de vloot. Het bouwprogramma zou als volgt ver- deeld zijn: Vier slagschepen, elk kostende zeven en -.:n half millioen pond; zes onderzeeërs, elk kostende 300.000 pond; achttien torpedo jagers van 300.000 pond. Verder zouden 200 nieuwe vliegtuigen -nor de marineluchtvaart worden aangp- schaft. pn zou een groot aantal motor-tor- pedobooten in dienst worden gesteld. *3 /h:\- 'Door K. NOR EL (7 „Onrust kèn een goed teeken zijn" meent de priester. „Ik probeer op de gewetens te werken. God geve dat haar on rustig hart rust vindt in hem, zooals dat bij den Kerkvader Augustinus is gegaan", Kooltuyn staat op. „Gods zegen, vrouwe Buiskes. Bid voor de uwen... bid ook voor mij. Het valt niet altijd gemakkelijk van Christus te ge tuigen..." „De Heer zegene u, eerwaarde"* W HOOFDSTUK IV. In zijn sobere werkkamer zit Cornelis Kooltuyn met een brief in de hand. De roode zegels liggen verbroken op de tafel. Het perkament beeft tusschen zijn vingers. Hij moet voor Ruwaerdt Tapper verschijnen. Heer Ruwaerdt is de kettermeester, de opper-inquisiteur. En zijn meer priesters voor zijn rechtbank verschenen, en de afloop der processen is altijd geweest afzetting, verbanning, gevangenschap, marteling, de .dood. Heer Ruwaerdt blaast dreiging en moord tegen de be-: lijdenis van de nieuwe leer. Hij wil de ketterij uitroeien met wortel en tak. Dat eischt God en het welzijn der Kerk, meent hij. Dit wordt het eind van mijn werk In de parochie weet Kooltuyn. Het eind van mijn priesterschap, het eind van mijn vrijheid, van mijn leven misschien. Waarom gedoogt God deze dingen? Ternauwernood is zijn arbeid hier aangevangen. Het zaad begint pas te kiemen; hier en daar is een eerste kleine vrucht. Maar verreweg het meeste ligt nog in de aarde. Hij heeft wel volle kerken; hij heeft over belangstelling en genegenheid niet te klagen. Het geloof is echter bij zoo weinigen geworteld en gegrond. Vrouwe Buiskes is een oprecht geloovige, die zal niet wankelen, en er zijn nog enkele zoo. Maar het meeste zaad heeft nog hard den tuinman noodig, om het nat te maken, en te leiden, dagelijks. En nu moet de tuinman weg Er komt gerucht uit de benedenverdieping van het holle huis. Glasgerinkel, gezang en gebral... Arnoldus en Mamertus spreken de wijnkan aan, weet Kooltuyn. Zij brassen, zij rollen straks dronken in hun bed. Maar aan hen wordt niets in de weg gelegd. Heer Jan berispt hen; zij lachen den grijzen pastoor uit. en zij drinken door. Hij echter, moet voor den rechter verschijnen... omdat hij Jezus predikt! Heere Heere bidt Kooltuyn. Hoe ver is Het met Uw kerk gekomen. De klerk neemt zijn hoornen bril van de oogen, droogt zijn ganzeveer aan de binnenkant van zijn wanbuis, en legt de pen dan voorzichtig op de schuine kant van de lessenaar. „Dat is toch ook een geval, meneer"* ,,Wat bedoel je, Jan Derksz?" „Heeft meneer het dan nog niet gehoord?" „Wat gehoord?" vraagt de koopman wat ongeduldig. „Och. meneer, de heele stad is er vol van. Heer Kooltuyn moet voor den kettermeester verschijnen vanwege zijn ketterij''. Luitgen Buiskes lijkt even geschrokken. Dan buigt hij zich weer over zijn werk. „Praatjes natuurlijk!" ,,'t Is heusch waar, meneer. Ik heb het van peet Vokeltje, en heer Kooltuyn heeft het zelf aan haar man verteldIk noem het een schande gaat 't klerkje verontwaardigd voort een groote schande, dat zoon'n man als heer Kooltuyn voor de kettermeester gedaagd wordt. De koopman trommelt met zijn vingers op de lessenaar, loopt naar het raam, zacht tusschen zijn tanden fluitend. De klerk strooit zand over een volgeschreven blad, vangt het zorgvuldig weer op in het tinnen kokertje, en kijkt naar de rug van zijn patroon. „Heer Buiskes neemt het zwaar op", mompelt hij. „Hij wou er nooit recht voor uit komen. Maar nu merk je wel, dat de sermoenen van Kooltuyn ook vat op hem gekregen hebben. Buiskes wendt zich driftig van het raam. „Die kettermees-. ter. Jan Derksz, is dat Ruwaerdt Tapper niet?" „Jazeker, heer, die vroeger hier woonde", .Moet Kooltuyn voor hèm verschijnen!" Derksz knikt. „Hm!" De koopman wendt zich weer naar het raam, en blijft lang naar buiten staren. Er glijdt een haast onmerkbare blijheid over het gerimpeld gezicht van den klerk. Hij kent zijn baas. Daar groeit een plan in diens hoofd. En als één wat voor Kooltuyn uitrichten kan bij Ruwaerdt Tapper, dan is het Buiskes. De kettermees ter is een jeugdvriend van hem. „Ik geloof dat de zaak in goede handen is"t vertelt hij zichzelf. „Och, ik wist het wel, Het lijkt wel eens of heer Buiskes alleen maar denkt aart haring, aan schepen en aan guldens. Maar hij heeft een best hart". „Ik moet een poos weg. Jan Derksz. Als er een dringende boodschap is. stuur dan naar het stadhuis". „Goed, meneer, goed!" knikt de klerk. De blijheid op zijn gezicht is nu beter merkbaar. Hij glimlacht onderwijl hij zijn patroon de deur uit ziet gaan. „Naar het stadhuis, goed zoo! Hij wil de burgemeester spreken over de dagvaarding van heer Kooltuyn. Ik zei het wel. dit zaakje komt in orde''. Dan krast de pen weer over het papier. Geduldig en secuur doet Jan Derksz zijn werk en uiterlijk is hij altijd dezelfde. Maar daarom gaat er in zoo'n perkamenten mannetje nog wel wat om! Deze morgen is hij met een zeer bezwaard gemoed op zijn kruk geklommen, doch als hij met de noen weer het zandkokertje over een volbeschreven blad heeft uitgestrooid, glijdt hij met een verruimd hart van zijn kruk. Bij zijn thuiskomst 's middags vindt Buiskes zijn vrouw over stuur, „Nu sleepen ze heer Kooltuyn naar de brandstapel snikt ze. „Tut. tut."' sust haar man. „Zoover is het nog niet!" „Je weet wel hoe boos de kettermeesters zijn". „Ik noem het een schandaal, een groot schandaal, wat de papen willen uithalen", valt Pieter in. „Je moet niet zoo hard roepen, jongen", wijst Luitgen Buis kes zijn zoon terecht. „Je moet handelen. Cornelis Kooltuyn kan op een schip van mij naar Den Haag gaan, als hij dat wil. Ik ga dan mee. Hier heb ik brieven van aanbeveling van de burgemeester". „Man!" Vrouwe Buiskes slaat haar handen van blijde ver4 rassing ineen, |(W_ord| vervolgd), j

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2