iü: Jhrow iit$rJj* wrttmitt HOTEL-HAMDORFF N,V. HOTEL ITTMANN r Treinbotsing te Amsterdam SCHAEPKENS° VAN'„ST, FIJT" abonnementsprijs: d A Voor het Buitenland bij wekelijksche Bij dageiijksche zending. 5.50 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Alles bij vooruitbetaling Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 - Postgiro 58936 N°- 6166 WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1937 SBttrttntitprifctn: Van I tot 5 regels L171/» Elke regel meer f 0.22'A ftigezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Vöpr net bevragen aan 'I bureaa V wordt bereken^ 0.10 18e Jaargang OOK EEN KUYPERHERDENKING Het gedenkjaar van de geboorte van Dr. Kuyper heeft in verschillende kringen reeds aanleiding gegeven om stil te staan bij de beteekenis, die deze persoonlijkheid op onderscheiden gebied heeft gehad. Velen stemt deze herdenking tot oprech to dankbaarheid voor hetgeen God aan Nederland in dezen man schonk, bij ande ren schijnt de herinnering aan Kuyper do oude tegenzin en vijandschap te doen her leven. Men zal zich herinneren hoe een deftig liberaal blad zich na het verscheiden van Dr. Kuyper niet ontzag om te vertellen, dat ide. buitenlandsche pers weinig nota had ge nomen van het overlijden van dezen staats man, een krantenbericht, dat dan blijkbaar moest suggereeren, dat de beteekenis van dezen veelzijdige niet bijzonder groot was Dit gebrek aan piëteit in het aangezicht ,van den dood heeft zich herhaald, toen en kele dagen geleden een ingezetene van Maassluis werd begraven en Ds. Westmijse, voorganger der Vrijzinnig Hervormden te Rotterdam, aan de groeve sprak. De predikant zeide te herhalen, wat hij in het sterfhuis gesproken had, en voerde o.a. aan het feit, dat honderd jaar geleden te Maassluis Dr. Kuyper geboren was: degene die toen geboren werd, was een groot man maar hij, die nu heenging, was een „goed" man; en gerekend naar eeuwig heidswaarden en die alleen geven den doorslag heeft het laatste heel wat meer beteekenis! Men merkt de duidelijke tegenstelling Wel op in het simpele woordje „maar": Kuyper een groot man, maar de andere een goed man; het laatste alleen heeft waarde en Kuyper, omtrent wien de tegen stelling niet zegt, doch wel suggereert, dat hij geen goed man was, blijft verre ten achter. Wij hebben weinig bewondering voor der gelijke graf polemiek, die haar gebrek aan piëteit toch wel duidelijk demonstreert aan .vrienden en verwanten van den overledene, die haar al evenmin op prijs zullen stellen. De spreker, die bij zijn redevoeringen ter verdediging van de openbare school gaarne gewag maakt van de verdraagzaamheid, die daar wordt aangeleerd, had met zijn groeve van verdraagzaamheid althans in deze omgeving gelukkiger kunnen zijn. Wat te denken van het pacifisme van 'dezen redenaar, die met velerlei verve den oorlog bestrijdt, wanneer dit zoeken van den vrede zelfs op het kerkhof nog zoo .weinig wordt betracht? Intusschen: niet Kuyper wordt getrof fen door een dergelijke uitspraak, maar hij, die aldus spreekt, schaadt zich zelf. Zijn woord moge misschien vr ij zinnig zijn, f ij n z i n n i g is het niet. TOESPITSING DER TEGENSTELLINGEN Twee stroomingen openbaren zich ter lin kerzijde tegenover het nieuwe kabinet: een gedeelte der vrijzinnigen blijft een zeer on welwillende, indien niet vijandige, houding aannemen; een ander en o.i. wassend deel gaat de weg der verzoening op. Daarbij doet zdch een eigenaardigheid voor, waar op we todh even de aandacht willen ves tigen. Oppervlakkig gezien zou het logisch zijn, dat zij, die bij de stembyspropaganda van toenadering tot de rechtsche partijen blijk gaven, thans teleurgesteld een onver zoenlijke houding zouden aannemen en dat de anderen, die zich bv. scherp keerden tegen het anti-revolutionaire beginsel „de overwinning van Colijn" zouden betreuren, doch het nu als feit zouden aanvaarden. Zoo is het echter juist niet. Zij, die van him standpunt terecht de vrijzin nige kiezers waarschuwden, om toch niet op Dr Colijn te stemmen, wijl dit zou moeten leiden tot de vorming van een „coalitie kabinet", zij zijn juist het meest gebeten op den anti-revolutionairen leider, omdat hij de logische consekwentie niet ontweek. Naar onze overtuiging bewijst dit klaar- lijk, dat de oude vijandige vrijzinnige geest weer over een deel der liberalen en vrijzin nig-democraten vaardig is geworden. En de antithese wordt door hen weer steeds scherper gesteld. Colijn had in hun lijn moeten komen. Een sprekend voorbeeld, dat wij niet uit voerig bespreken, maar slechts met korte trekken aanduiden zullen, leverde daarvan dezer dagen het min of meer officieuze weekblad van de Liberale Staatspartij. De redactie van DeVrijheid had, spre kend over Gezinsloon zich niet ongevoelig getoond voor de nooden van het groote ge zin, dat in deze tijden zoo vaak in het ge drang komt. Dit ging een „geavanceerde feministe" als Mevr. Wijnaendts Francken- Dijserinck echter al te ver en zij zond een critisch ingezonden stuk( waaraan de redac tie gaarne plaats verleende. De schrijfster betoogt daarin, dat zij ook voor gezinsloon is. wanneer dit uitsluitend bedoelt de po sitie van de vrouw als moeder te verbeteren, doch niet om het kinderen krijgen op een anders kosten in de hand te werken* In het vervolg zegt de schrijfster het nog platter en banaler, waarom wij van een let terlijk citeeren moeten afzien; maar hoezeer zij het groote gezin haat blijkt wel hieruit, dat zij geen bezwaar tegen kindertoeslagen heeft, mits deze niet verder gaan dan tot het vierde kind. De kinderfondapropaganda i: volgens haar in strijd met alle eugenese, anders gezegd: rasverbetering. Dit gepeperde stuk, door een vrouw ge schreven, leidde blijkbaar de liberale redac tie tot het zelfonderzoek of zij soms de vrij zinnige beginselen ook verloochend had. En met iets als schuldgevoel treedt zij de in zendster tegemoet met de erkenning: „niet elke gezinsvermeerdering beteekent verhoo ging van de volkskracht". In een volgend nummer over hetzelfde on derwerp gaat de redactie nog verder den weg der .rasverbetering" op en schrijft zij de „geavanceerde feministe" na: Het zou wenschelijk zijn, dat de bes-te en de meest ontwikkelde burgers op meer kinderen zouden kunnen bogen dan de zwakste en minst consciëntieuze burgers Volgens het bijbelwoord worden de zon den der ouders aan het nageslacht ge wroken, maar nergens staat in de Schrift te lezen, dat die straf op kunstmatige wijze tot een onbeperkt aantal personen moet worden uitgebreid. Het zal niet zoo grof bedoeld zijn als het klinkt, maar de conclusie van een en ander kan niet anders zijn dan deze: de antithese wordt doelbewust door een deel der linker zijde opnieuw toegespitst Met dit feit hebben we rekening te hou- dens hoezeer wij het ook betreuren. Prins Axel van Denemarken te Wageningen Prins Axel van Denemarken heeft een bezoek gebracht aan het Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen, ter bijwoning van modelproeven, welke aldaar in opdracht der „East Asiatic Steamsip Company", waar van hij directeur is. worden uitgevoerd. De prins, die vergezeld was van een der directeuren van de werf en een inspecteur van den technischen dienst zijner maat schappij, werd te Ede door den heer Ir. L. Troost, directeur van het Scheepsbouw kundig Proefstation, per auto afgehaald. Na afloop van de sleepproeven, waarvoor de prins groote belangstel ling aan den dag legde, werd in hotel „De Wereld" de lunch gebruikt, waarna de beer Troost de hooge bezoekers per auto naar Arnhem bracht. CONSULATEN Do hoer G K R Specht is benoemd tot DeStadt-Schanke Leidscheplein 5-9 TcL 33072 Amsterdam DINER DINER DINER 4 gangen 3 gangen d,0Mwe°»nrlÉ 90 ct 1.15 1.40 ELK DINER EEN TOPPRESTATIE! LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Zomertuin Badhotel BAD B0EKEL0 (De Zee op de Heide Temidden van bosch. heide zee en strand VRAAGT PROSPECTUS ZONGETOVER ONDER T LOVER OP WEELDRIG MOS IN HET BEEKHUIZER BOS Breng Uw vacantia door In HOTEL BEEKHUIZEN VELP Telefoon 3713 Fraai Prospectus op aanvrage Zelfde directie als Hotel Stameren Te Maarn Hotel Zllven Te LoeneD VALKENBURG CL.) HOTEL VONCKEN BONDS HOTEL A.N.W.B. G.rage vrij. Pension prijs Hoofdseizoen Fl. 3.50. Voor en Na Fl. 3.00. Telefoon 72 Vraagt prospectus NUNSPEET niet meer aan dien drukken verkeersweg. PENSIONPRIJS5.per persoon DE INDUSTRIALISATIE IN NED.-INDIE Het is beter van nijverheids bevordering te spreken Snelle groei van kleine industrie den Volksraad heeft de Directeur van Econom. Zaken, Mr. Hart, ge sproken over de industrialisatie van Ned.-Indië en hierover eenlge opmerkin gen van beteekenis gemaakt. Mr. Hart merkte onder meer op, dat het beter ls niet te spreken van in dustrialisatie, doch van nijverheidsbevor dering. Nederlandsch-Indië is bij uitstek geschikt voor prodnctie van landbouw gewassen en daarom zal de opbouw van de industrie noodzakelijk een totaal an deren vorm moeten krijgen dan in het woord industrialisatie is opgesloten Zooals de onderzoekingen hebben geleerd, werd in het vorige jaar door de kleinnijver heid voor een waarde van naar schatting 72.000.000 geproduceerd. Bij dat onderzoek is tevens gebleken, dat de 1*4 millioen nij- veren, die in dit apparaat werkzaam zijn, slechts 110 dag-en per jaar kunnen werken. Door het invoeren van nieuwe productie, het gevgn van voorlichting op dat gebied, het verstrekken van grondstoffen, het coöpera tief organiseeren van deze Kleinbedrijven, kan het aantal productiedagen, zij het zeer geleidelijk, worden opgevoerd. In anderhalf jaar tijds is het totaal aantal handgetouwen op Java opgevoerd van ongeveer 4500 tot 18.000 en dat der machinale getouwen van 800 tot 4400 stuks. In verband met dezen snellen groei is in het begin van dit jaar een uitgebreid en minutieus onderzoek ingesteld naar den toestand van de kleine weverijen op Java, omdat was gebleken dat in verschillende weefcentra ongewenschte invloeden zich deden gelden. Het is, gelet op de groote uit breiding, die in 1936 tot stand is gekomen en die in 1937 in versneld tempo doorzette, ze ker niet noodig een nog snellere uitbreiding door financieelen steun te stimuleeren. Een te snelle groei toch bergt veel gevaren in zich. Bij het hierboven bedoelde onderzoek is gebleken, dat vooral bij de kleine wevers, zij 't op beperkte schaal, een bepaaldeiijK ongewenschte gebondenheid aan de grond- stoffenleverenciers dreigt te ontstaan, waar bij ook in sommige gevallen ten aanzien van de afzetproducties zich minder gunstige om standigheden voordoen. Door deze wevers tot samenwerking te brengen, ten aanzien waarvan de voor bereiding reeds is getroffen, zal worden getracht, de gesignaleerde euvelen te be strijden. Indien hiervoor credieten noo- dig zijn, zullen zij worden verleend. Verder is gevraagd om een locale regle- menteeringscommissie. De bedrijfsreglemen- teerings-ordonnantie 1934 lart deze construc tie niet toe. Bij de voorstellen tot verlenging en aan vulling dezer ordonnantie, welke naar spr. 'verwacht den Volksraad spoedig zullen be reiken, is deze aangelegenheid speciaal ou der de oogen gezien. Raad van bestuur der K.LM. Ir. J. E. F. de Kok voorzitter Als opvolger van wijlen Ir. A. Wurfbain is tot voorzitter van den raad van bestuur der Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën N.V. benoemd Ir. J. E. F. de Kok, directeur-generaal der Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Petroleum-bronnen in Ned.-Indië N.V. De Luchtlijn naar Indië Wielewaal en Torenvalk hebben vertraging Toen gistermiddag gezagvoerder Hulse- bos, die met de „Wielewaal" van Batavia naar Amsterdam vliegt, te D j a s k de ge bruikelijke landing verrichtte voor het in nemen van brandstof, bemerkte hij, dat de rechterwielrem haperde. Niettemin wist hij de machine op regelmatige wijze tot stil stand te brengen. In verband met het ge bleken euvel besloot hij niet verder te vlie gen, teneinde het defect eerst geheel te ver helpen. De „Wielewaal" had gister Basra moeten bereiken. De „Torenvalk" is op de uitreis wegens slecht weer niet verder gevlogen dan Calcutta. Burgemeester D. C. de Leeuw Afscheid van Schoonrewoerd De heer D. C. de Leeuw, benoemd burgemeester van Noordeloos, Hoornaar en Hoogblokland heeft gister van zijn tegenwoordige ge meente Schoonrewoerd afscheid geno men, waarvoor een speciale Raadsver gadering was belegd. Een groot aantal belangstellenden woonde de plechtig heid bij De Burgemeester zeide na opening der vergadering dat hij als inwoner van Schoonrewoerd een reeks van 17 jaar ter gemeente-secretarie is werkzaam geweest, waarna hij zijn vader als burgemeester op volgde. welk ambt door hem 22 jaar lang is bekleed. Spr. denkt met genoegen terug aan den aangename vertrouwelijke omgang die hij heeft ondervonden. Hiervoor brengt spr. hartelijk dank. Vervolgens sprak wethouder Heikoop woorden van waardeering tot den scheiden den Burgemeester en bood namens de Raad «en mooie bureaulamp aan. Daarna voerde nog het Raadslid G. F. de Leeuw het woord, alsmede dr. W e s t e n b u r g, Gem. geneesheer en de heer de Jong na mens het secretariepersoneel. Aan Mevr. de Leeuw werd een bloemen mand en een geschenk aangeboden. Tenslotte, spraken nog o.m. de heer Korevaar namens de Herv. Schoolver- eeniging, dc B.V.L., de ziekenhuisverpleging en de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Mej. de Klerk als oud-onderwijzeres, terwijl ook nog een woord van dank werd gebracht namens de A.R. Kiesvcreen. cn de School- vereeniging In welgekozen bewoordingen bracht de Burgemeester dank voor de tot hem ge richte woorden en de aangeboden geschen ken waarna de vergadering werd gesloten. Groote materieele schade, geen persoonlijke ongelukken Luchtremmen van electrische trein werkten niet Bestuurder aan groot gevaar ontsnapt Zooals we gister in een deel onzer editie nog konden melden, is gistermiddag op het Centraal Station te Amsterdam, 3e perron Oostzijde, een uit de richting Haarlem komende, ledige, electrische trein, waarvan de remmen blijkbaar weigerden, in botsing geko men met een stoomtrein uit Amers foort, die enkele minuten tevoren was gearriveerd. Over dit ongeluk, waarbij gelukkig geen persoonlijke ongelukken zich voordeden, kun- we thans nog de volgende bijzonderhe den mededeelen: De wagenbestuurder van den electrlschen trein heeft, toen hij bemerkte, dat de lucht- remmen niet werkten, onmiddellijk met het fluitsignaal noodseinen gegeven, teneinde de op het perron aanwezige personen te waar schuwen om uit den weg te gaan. De trein bevond zich toen al onder de kap van hel station. Aangezien het sein nog op veilig stond, waren de wissels automatisch afgeslo ten, zoodat het voor den treindienstgeleider, die van zijn hooge standplaats boven de per rons het verkeer regelt, niet mogelijk was den trein op een ander spoor te leiden. Toen de wagenbestuurder zag, dat een botsing onvermijdelijk was, heeft hij zijn plaats verlaten en is hij naar achteren geloopen. Dit was zijn be houd, daar hij anders zeker op slag zou zijn gedood. Het voorste motorrijtuig van den electrischen trein tornde tegen de zware locomotief van den trein uit Amersfoort op en kwam daartegen in schuinen opwaartschen stand te staan. Zoowel het motorrijtuig als de loco motief is ernstig beschadigd. De elec trische trein had gelukkig reeds veei vaart verminderd, zoodat de botsing niet „oo hevig is geweest. Het treinverkeer heeft door het ongeluk [geen stagnatie ondervonden. De electrische |trein, die om 16.20 uur naar Zandvoort moest vertrekken, is onmiddellijk door een anderen vervangen. De trein uit Amersfoort moest om 16.52 uur weer daarheen vertrekken. Er is dadelijk op dracht gegeven voor het samenstellen van een nieuw treinstel. Een groote ravage De voorste motorwagen van den electrl schen trein, welke gedeeltelijk op de locomo tief van den trein uit Amersfoort was ge schoven, is losgeraakt van het onderstel, zoo dat de wielen nog op de rails stonden. De stuurcabine was geheel verbrijzeld, terwijl ook de voorste zitplaatsen geheel waren ver nield. De overige rijtuigen van den electri schen trein bleven onbeschadigd. Van het voorstuk van de locomotief is alles ingedrukt en verbogen. Verder is het eerste passagiersrijti'ig van den Amersfoortschen trein, dat onmiddellijk op de locomotief volgde, omhoog geschoven en op den tweeden wagon terecht gekomen. Een aantal compar timenten van dit tweede rijtuig is hierdoor vernield. Het onderzoek, waarmede onmiddellijk een begin is gemaakt, stond onder leiding van den plaatsvervangenden stationschef, den heer Van Riet, den hoofdingenieur van tractie, ir. Nachenius en den inspecteur van het ver voer, den heer Rambonnet. Ook de subst. officier van justitie, mr. de Muynck Keizer, heeft zich dadelijk naar het Centraal Station begeven, om zich van het gebeurde op de hoogte te stellen. Nadat hij aanvankelijk op de beschadigde treinen beslag had laten leggen, zijn deze na korten tijd vrijgegeven. De rijtuigen van beide treinen, die onbe schadigd bleven, zijn inmiddels weggesleept. Tegen kwart over vier arriveerden twee on gevallenwagens met personeel, waarna een aanvang is gemaakt met het opruimingswerk. De sporen weer vrij Gisteravond om acht uur zijn de treinstellen weggereden. Het electrische stel is naar het Westelijk, het stoomstel naar het Oostelijk emplacement gerangeerd. Dit leverde voor enkele treinen een zeer geringe vertraging op, welke ten hoogste twee minuten bedroeg. Nadat de wagens waren weggereden, heeft men de rails geïnspecteerd, waarna om twintig minuten over acht het spoor voor het berijden werd vrijgegeven. GESLAAGDE NEDERLANDSCHE EVACUATIE „Tasman" neemt 170 menschen aan boord Het schip beschoten bij Shanghai DE directie van dc K.P.M. te Amster dam heeft gister volgend telegram van deu gezagvoerder van de zich in de nabijheid van Sjanghai bevindende „Tasman" ontvangen: „Evacuatie gelukt. 75 vrouwen, 57 kin deren, 50 mannen. Liggen momenteel ten anker zes mijl van Woosung, in afwach ting van voorbijtrekken typhoon". De directie deelt verder mede, dat de „Tasman", zoodra de typhoon voorbij is, naar Hongkong zal vertrekken. Een nader telegram meldt: Nadat de evacnatie geslaagd was, werd de „Tas man" beschoten. Het schip werd echter niet getroffen. Op een algemeen omroep- sein, waarin gewaarschuwd werd, dat de „Tasman" werd beschoten, is het vu ren gestaakt De taak van de „Van Galen" Ten aanzien van het zenden van den tor pedojager „Van Galen" naar Shanghai ver luidt, dat het niet de bedoeling is, dat deze oorlogsbodem zelf Nederlanders aan boord zal nemen. Het schip zal uitsluitend, indien dat noodig is, geleide verstrekken aan de booten, welke de vluchtelingen van den wal naar de schepen op de reede brengen, het geen ginds nogal een groote afstand betee kent, zeker in de huidige omstandigheden. Voor dit werk werd een torpedojager uiterst geschikt geacht en om die reden oordeelde men het niet noodig een kruiser te zenden naar de Chineesche wateren. De „Van Galen" Tarakan gepasseerd BATAVIA, 18 Aug. (Aneta). Het de partement van Marine deelde mede, dat de „Van Galen", op weg naar Shanghai, gisteravond te kwart voor negen te Ta rakan arriveerde. Drie uur later, n.l. te kwart voor twaalf 's nachts, vertrok de „Van Galen" naar Manilla. Brand in hotel te Dalen Een halve ton schade Hedennacht is het bekende hotel „Corne- les", eigenaar de heer W. Udema, te Dalen (Dr.), door brand vernield. De brand ontstond in het schuurgedeelte, dat nog met riet bedekt was. Van den in boedel is weinig gered. Een groote hoeveel heid koffie, thee, tabak en sigaren is mede een prooi der vlammen geworden. De heer Udema is nl. grossier voor „Landbouw en Maatschappij". Ook rijn machinerieën met toebehooren, noodig voor het vervaardigen van stroohul- zen, verbrand. Dit bedrijf was echter niet meer in werking. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De schade bedraagt on geveer 40.000 a 50.000. Hotel en inboedel waren verzekerd. De brandweer was met 'de motorspuit spoedig ter plaatse en wist de onder den wind liggende boerderij van den heer Van K. te behouden. In het hotel waren geen gasten aanwezig. De dienstbode, die op de benedenverdieping slaapt en reeds te bed was, ontdekte den brand toen deze zich reeds tot de keuken had uitgebreid. De eigenaar was op zijn kan. toor aan den anderen kant van het hotel Brand ïn magazijn van fotomaterialen Groote brand- en waterschade Vanochtend te half zeven ontdekten buren brand in het gebouw Plantage Middenlaan 22 te Amsterdam, waarin een magazijn van foto- en smalfilm van de maatschappij Uford-Selo gevestigd is. Het vuur. dat aan de achterzijde van het gebouw over vier ver diepingen woedde, nam, vooral aan den achterkant het karakter van een uitslaande brand aan. De brandweer liet de motorspui ten van de Honthorststraat, van de Nieuwe Achtergracht en van de Pe Ruyterkade uit rukken en bestreed, onder leiding van den adjunct-hoofdbrandmeester Van de Wijn gaard. het vuur met een straal aan de voor zijde, een straal aan de achterzijde en drie stralen binnendoor. Te zeven uur was het vuur onderdrukt De brand is door onbekende oorzaak ge lijkvloers ontstaan en heeft zich door den koker van een handlift naar alle boven ge legen verdiepingen verplaatst. Vooral op de tweede en derde verdieping heeft het vuur zich ernstig uitgebreid. Deze verdiepingen zijn dan ook geheel uitgebrand: de eerste verdieping deelde dit lot aan de achterzijde. De gelijkvloerschp verdieping bokw jn ern stige waterschade. EET PRINSELIJK JACHT Er zal een gedenkboek worden samenge steld van 't Prinselijk jacht de „Piet Hein". In dit gedenkboek zal de illustratie een "ooraanstaande plaats innemen. Wilt U vooruit komen in het winkelbedrijf? Volg dan onze degelijke en goedkope, schriftelijke cursus VERKOPER, VERKOOPSTER Speciale opleidino voor verschillende branches. Gratis hulp bij sollicitatie Vraag zonder verplichting inlichtingen bij AS.S.O, Nieuwe Plein 31. Arnhem VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De evacuatie van de Nederlanders uit Shanghai: later is de „Tasman" be« schoten. De oecumenische wereldconferentie te Edinburgh. Te Amsterdam heeft een treinbotsing nogal schade veroorzaakt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De industrialisatie van Indië. Nanking zou hebben besloten tot alge- meene mobilisatie over te gaan. In Shanghai is de toestand vrijwel on gewijzigd; het Noorderstation en Tsjapei zijn heftig gebombardeerd. Franco's troepen maken nieuwe vor deringen in de Santand er-sector. N.V. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK HEERENGRACHT 2U AMSTERDAM-C. Verkrijgbaar: 8-jarige 31/2 Pandbrieven a 10O °/0, enkel groot 1000.- BOEKHOU DINGEN BELASTINGZAKEN i. M. VAN OSNABRUGGE KR00SWIJK (bij 0ud-Beijerland)j Telef. O.-B'land 108 Aan- en Verkoop van EFFECTEN Verzilveren van COUPONS FILMO-8 DUB 8 v/Kodak films ml. 8.5 lens 125. 8 „2.5 lens 187.50 Direct 8 V/Agfa 2.5 lens 172.50 Imp. SCHAAP Co. Spui 8 Amsterdam VALKENBURG (L.) TELEFOON 3 Sluis ingestort te De Cocksdorp Twee arbeiders gewond Vanmorgen omstreeks acht uur is te D e Cocksdorp (Texel) de sluis, welke, on der den Hollandschen weg door, de ver binding vormt met de .voortzetting van de Roggesloot, ingestort. Aan de sluis waren op dat oogenblik zes arbeiders van den polder Eierland werk zaam. De sluis, welke breeder en dieper moet worden gemaakt was bloot gelegd.; Het verkeer had men, in verband met deze werkzaamheden, tijdelijk omgelegd. Plotse ling is in het gemetselde gewelf beweging gekomen. Het stortte in waardoor de beide zijmuren buitenwaarts bogen en groote brokstukken steenen omlaag vielen. Twee der arbeiders, de ongeveer 50-jarige K. Kalis Jzn. en de 22-jarige A. van Hoorn, zoon van den opzichter van het waterschap Eierland, die het werk deed uitvoeren, wer den door de brokken steen bedolven. Een gelukkige omstandigheid was dat de hoofden van de beide mannen vrij bleven. Direct is men begonnen de steenen te verwijderen, doch het duurde nog twee uren voor men' er in slaagde de gewonden te bevrijden. De mannen hebben beide beenen gebróken. Zij zijn per ziekenauto en met een extra boot naar het ziekenhuis te Den Helder vervoerd. Zoowel Kalis als van Hoorn wonen in do Cocksdorp. De werkzaamheden zijn voorloonig stop gezet DE BRUG BIJ RAVESTEIN Het maken, leveren, stellen en verven, van vijf bruggen voor enkel sppor, ten behoeve van de overbrugging van de Maas bij R a v e n s t e i n is door de Nederl. Spoor wegen opgedragen aan de N. V. Pletterij' voorheen L. I. Enthoven te Delft, voor f 212.771. FRANS HALS-EXPOSITIE TE HAARLEM De buitenlandsche belangstelling voor de Frans Halstentoonstelling te Haarlem over treft alle verwachting. Nu deze tentoonstelling l1/» maand loöpl, hebben reeds meer dan 30.000 personen deze beziohtigd en nog steeds is er van geen te ruggang in den toeloop van belangstellenden te bespeuren. Meer dan 2000 padvinders hebben gedu- rendp de dagen der wereldjamboree het be wijs geleverd, dat ook de jongeren zich voor ewi niet onbelangrijk deel interessecreri vnnr beeldende kunst, door hun opwachting --- kleinere en groote groepjes te komen maken. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De Firma Ruys en Co., Hoofd-Agenfe van de N. V. Rotterdamsehe Llovd meldt, dat de boottrein rijdende in aansluiting op het 18 dezer te Marseille verwacht wordend m.s. „Indraporea" den 19en dezer om 11.40 te Roosendaal, om 12.37 te Rotterdam D P. en om. 13.02 te Den Haag H.S. zal aan-, komen. Aankomst te Amsterdam C.S. 11.11.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1