JHroarr geitedit (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Hooge opbrengst Rijksmiddelen SCHAEPKENS0 VAN l„ST. FIJT" BOUWKUNDIG OPZICHTER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2S Franco per post 2.35 portokosten Per weekO.K Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4S Bij dagelijksche zending5üi Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 71/» cl. Zondagsblad niet afzonderlijk verkriigbaar No- 6165 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 DINSDAG 17 AUGUSTUS 1937 18e Jaargang HbbtrtMtfitprijgn: Vm I W 5 ttgtl» t MTVt Elke regel meerf 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2-30 Dke regel meer0-45 Voor Tiet bevragen aan T bureau V wordt berekend 0.10 HONDERD JAAR KEURKAMER Driekwart eeuw Nijverheidsvereeniging Een dubbel feest te Schoonhoven Het is vandaag 17 Aug. honderd jaar geleden, dat in Schoonhoven, het bekende oude centruim van goud en zilversmeedlkunst, het kantoor vam den waarborg van gouden en zilveren werken, de „Keoirkamor", werd inge steld. De beteekenis van dat feit wordt duidelijk, als men bedenkt, dat nog al tijd op een groot deel der goud- en zil verwerken, maar vooral van de laat ste, waar men die in ons land ook koopt, het teeken van de Schoonhoven- sche Keurkamer als kwitantie voor den betaalden accijins, voorkomt, want nog steeds levert het kleine plaatsje een be langrijk aandeel in de productie in dezen tak van kunstnijverheid. Met deze herdenking valt samen die van 'de oprichting, vóór 75 jaar van de Nijver- heidsvereeniging voor goud- en zilversme den, de bekende patrooinsverceniging, dr de belangen der werkgevers in deze speci fiek Schoo-nhovensche bedrijven behartigt. Ter viering van deze beide jubilea, waar voor in den goud- en zilverhandel in ons geheele land veel belangstelling bestaat organiseert de Nijveriieidsvereenigiirig één herdenking en wel op 16 Sept. a.s. De Fede ratie ter behartiging van de belangen van den handel in gouden en zilveren werken en do Bond van EdelmetaalvereenigingeD houden in de morgenuren in Solioonihoven vergaderingen en des middags heeft een feestelijke bijeenkomst van de Nijverheids vereeniging en haar genoodigden plaats. Dan volgt een receptie en vervolgens zullen de inspecteur van den waarborg de burgemeester van Schoonhoven, de heer A. M. Nieuw enhuise n, het woord vo? ren, welke laatste verder het gezelschap op het oude, gerestaureerde stadhuis zal orat vangen. Daar zal ook de oude zilversrnido- werkplaat6 die als museum dezer karakte ristiek Schoonhovensche industrie, boven in het stadhuis is ingericht, worden bezich tigd. Na een gemeienséliappelijken maaltijd volgt een fakkeloptocht met muziek door het stadje als typisch plaatselijk, gebruik, en tenslotte een feestavond, die dé patroons Aan de werknemers aanbieden. Gezien de groote belangstel ling ïin de vak kringen in den lande,-belooft 16 September voer Schoonhoven een zeer bijzondere her denkingsdag te worden^ Keuring autokoplampen Langere overgangstermijn in voorbereiding Naar de „Tel." van bevoegde zijde ver neemt, wordt momenteel een wijziging vj het motor- en rijwielreglement voorbereid, aangezien het in de practijk niet mogelijk zal zijn alle autokoplampen voor 1 Januari 1938 te keuren. De in de Staatscourant ge publiceerde keuringseischen gelden name lijk alleen voor nieuwe koplampen. In be voegde kringen staat men uiterst sceptisch tegenover de vraag, wie de lantaarns zou moeten keuren van de bijna 200.000 auto's en motorrijwielen, die al in gebruik zijn. Ook zou het vaststellen van eischen voor die keuring in de practijk op schier onop losbare moeilijkheden stuiten. Daarom ligt het in de bedoeling om den overgangster mijn, welke thans nog slechts ruim 4 maan den bedraagt, voorloopig tot medio 1938 te verlengen. Het ls zeer waarschijnlijk, dat men bij deze gelegenheid tevens een lateren datum zal vaststellen voor de invoering .van het verplichte rijwielachterlicht, zoodat dit niet met ingang van 1 Jan. 1938 op onze fietsen zou moeten zijn aangebracht. NED. JONGELINGSVERBOND In plaats vap Dr. Chr. J. Maan, die als lid van het bondsbestuur van het Ned. Jon gelingsverbond is afgetreden, benoemde het bondsbestuur de heer J. Hoogeveen, lid van dit college, als vertegenwoordiger in de Bondscommissie voor drankbestrijding door geheelonthouding. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, P. H. y der Meer te Wieuwerd, gem. Baarderadcel. LEGER EN VLOOT Benoemd zün tot res.-le-luit. voor speciale diensten, de res.-2e-luit., dr H P Schaap en tot res.-2e-lulL voor spec, diensten, dr Lr J S A J M v Aken. Idem bi) het wapen der genie, tot res.rle-luit. Ir B den Besten. Idem tot res.-of- ficier van gezondh. 2e kl. H Grellnger, arts. Eervol ontslag is verleend aam den res.-ma- Joors J Lodder en .T Bergmans, en aan den res. kap. B A Hesselink. Benoemd zl)n bij het dienstvak der res.-off. voor alg. dienst, tot res.-le-luit. de heeren lr F Ottevangers en mr J A Hoek. Aan den dlrigeerend officier van gezondheid tweede klasse, C Hanedoes is eervol ontslag verleend. Benoemd zijn tot dlrigeerend officier van ge zondheid tweede klasse W. S. Göbel commandant van de school voor res.-officieren van den ge neeskundigen dienst: tot dlrigeerend officier van gezondheid derde klasse T. Nieuwenhuls en Dr C G J Dornickx. Benoemd is bij den staf van het wapen der artillerie tot res-tweede luitenant voor speciale diensten, de heer J. L. LIebert. Benoemd zijn bU het wapen der Infanterie, tot res.-eerste luitenant met bestemming voor den dienst van vlieger, de res.-tweede luitenants J. Vonk. K J T M F F M Rtlpplin von Kefflkon, P G Tldeman. A D Snitslaar, F L M Focquln de Grave en E M Hoekstra. DEPARTEMENT VAN SOCIALE ZAKEN BU het Dep. van Sociale Zaken ls benoemd tot commies Id vaste dienst, A Hartman. als notaris te Zaandijk, Luchtlijn Amsterdam-Batavia Naar wij vernemen zal de driemaal- wekelijksche dienst van de K.L.M. Amsterdam—Batavia v.v. met ingang van 1 October a.s. in werking treden. Het eerste vliegtuig zal dezen dienst in de richting AmsterdamBatavia op 2 October aanvangen. In de richting Batavia-Amster dam zal het eerste vliegtuig 9 October ver trekken. De vertrekdagen zijn bepaald op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag en wel in beide riohtingen. De sluiting voor de mail valt dus op Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, laatste lichting. Prins Bernhard te Aken Bij het intern, concours hippique Z.K.H. Prins Bernhard heeft gisteren het internationale concours hippique te Aken bezocht. Na afloop van den landenwedstrijd liet Z.K.H. zich de Nederlandsche ruiters, luit Greter en de heeren Pasman en Leeuwen burg, voorstellen en wenschte hun geluk met de schitterende wijze, waarop zij in de voorgaande dagen de Nederlandsche kleu ren hadden verdedigd. De vlootrevue op 28 Augustus De revue van zeil- en motorjachten, die op 28 Augustus op het Buiten-IJ zal wor den gehouden en waartoe het initiatief ge nomen werd door de Kon. Verbonden Ned. Watersportvereenigingen, met het doel een grootsche hulde te brengen aan het Prin selijk Paar op het moment, dat het motor jacht „Piet Hein" wordt overgedragen, be looft een bijzonder evenement te worden. Van alle zijden blijkt belangstelling. Over al in den lande maakt de watersport zich op dien middag haar hulde aan het Prin selijk Paar te brengen. Het zal dan ook een zeer bijzonder schouw spel zijn de honderden jachten te zien lig gen, getooid met de bekende internationale seinvlaggen, daarboven him clubvlag nationale vlag en boven alles uit de lange oranje-wimpels, die lustig zwieren boven 't bosch van masten. Groote en kleine jachten zullen vereenigingsgewijze bijeenliggen. Die kleine zijn wellicht niet te voorzien van be doelde seinvlaggen. Dit behoeft geen be zwaar te zijn en de eigenaren niet terug te houden hun groet te brengen. Het is voldoende wanneer kleine jachten de nationale vlag in de top van de mast hijschen. Voor f 7000 aan obligaties gestolen Onbekenden hebben zich toegang ver schaft tot de tweede verdieping van pand 222 aan den Goudschen Singel te Rotter dam, bewoond door de familie P. B. v. d. Z De bewoners, die 's avonds afwezig wa ren geweest, kwamen laat thuis en ontdek ten, dat een geldkistje, dat zij in een kast in de kamer hadden opgeborgen, geopend op tafel stond, terwijl de inhoud was ver dwenen. Deze bestond uit obligaties Nederlandscho Staatsleeningen van 100, 500 en 1000 gulden, tot een bedrag van 7000 gulden. Van de die ven was er geen spoor. Aangezien er in de kamer weinig overhoop was gehaald en er geen sloten waren verbroken, neemt de po litie aan, dat de inbraak is gepleegd door personen die goed met de situatie ter plaat se op de hoogte waren. Een nauwgezet on derzoek wordt ingesteld, IN TEIL KOKEND WATER GEVALLEN Zaterdagavond viel een Zy2-jarig zoontje vajn den smid H. Caimphens te Achthui zen (gem. Oolitgeneplaat) in een teil met kokend water. Met ernstige brandwonden over het lichaam werd het kind naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd, waar het ndagmiddag aan de bekomen brand wonden is overleden, HOTEL „JAN TABAK" BUS SUM TELEF. 3800 1687 1937 Ter herinnering aan dit Jubileum deden wij onze zalen een restauratie ondergaan. Komt in deze gezellige sfeer eens di nee- ren, of Uw aperatif gebruiken. DE DIRECTIE. VALKENBURG (L.) Hotel-Pens. „PRINS BERNHARD", Honth. Villaweg 9, Telefoon 179. Aangen. rustig en bill, verbl. In Hotel Prins Bernhard besteedt men aan de Gasten de uiterste zorgen. Prachtige Buitenplaats 0 UIN R E L L 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek Katwijkscheweg Hoog ste duin van Z.-H. met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosóh. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bus, vertrek staatsspoor Oen Haag stopt bi] den Ingang HOTEL „NAEFF" v E L p (Geld.) BEKEND RESTAURANT Modern Ingericht Auto-Garage TENNISBAAN Prachtige Tuin Matige Prijzen Telefoon 3152 en 3153 B. BEIJER. WAARNEMER G. J. BRUIN TERUGGEKEERD Slechte behandeling in het ziekenhuis te Algiers Blij weer in Holland te zijn Op het vliegveld Waalhaven te Rot terdam is gisteravond om elf uur met het lijntoestel uit Parijs aangekomen de heer G. J. Bruin, Nederlandsch waar nemer bij de Non-Interventie-Commissie, die, zooals men weet, bij de bomaanval op het Italiaaaische s.s. „Mongoia" ge wond werd. Gezagvoerder Bruin is per mailboot van Algiers naar Marseille gevaren en vandaar heeft hij zijn reis yoorigezet per vliegtuig. Toen we den heer Bruin na zijn aankomst vroegen ons iets van zijn ervaringen te ver tellen, stelde hij voorop, dat hij niets zou zeggen over het werk van de Non-Interven- tie-Commissie en het eerste wat de heer Bruin daarna zeide, was, dat hij buitenge woon verheugd was weer in Holland terug te zijn, zoodat hij nu eindelijk eens een goe de doktersbehandeling zou krijgen. Waar zijn bovenarm in vieren is gebroken, kan het wel vier maanden duren eer hij her steld is. De Non-Interventie had den heer Bruin zeer correct behandeld. Zoodra hij den vvensch te kennen gaf om naar Holland te rug te keeren, had men hem daartoe in de gelegenheid gesteld. De aanleiding tot dat verzoek was evenwel van minder prettigen aard: de behandeling in het ziekenhuis te Algiers was dusdanig, dat het er niet uit te houden was Zeer gebelgd was de heer Bruin over het feit, dat de persvertegenwoordigers in Al giers, die hij geweigerd had inlichtingen te verstrekken over de Non-Interventie, zonder zijn toestemming vanaf een balcon een foto van hem hadden gemaakt. De verhalen, die zij gepubliceerd hebben, hadden ook heele- maal niet de instemming van den heer Bruin, die heel wat ongenoegen heeft onder vonden door deze verzinsels. Over de behandeling in het ziekenhui* vertelde hij: Toen een der drie mijn arm ondersteu nende kussens verschoven was, belde ik voor dc nachtzuster, 32 minuten, en toen ik niemand zag opdagen een ongediplo meerde verpleegster heeft de wacht over 3 étages (pl.m. 30 zieken) ben ik onder hevig lijden opgestaan en heb op de gang geroepen om assistentie. Twee nachten lekte de gaskraan in de badkamer van mijn verblijf, welk lek niet werd verholpen. Zoo zou ik tientallen geval len kunnen opgeven. Iemand, die niet ziek ls, moet daar ziek worden. Herhaaldelijk heb ik gedacht aan de heer lijke zekerheid die men heeft in een Hol- landsch ziekenhuis, waar de zusters ronden maken en regelmatig op de hoogte blijven van haar patiënten. De kapitein van de „Mongnia", die des avonds om 11 uur geopereerd was, overleed des morgens om zeven uur, zonder dokter. Een hulpverpleegster gaf hem Injecties als de pijn onverdraaglijk was. De eerste machi nist heeft den kapitein bijgestaan, maar toen had hij al tien uur bloed verloren Rusland blijft haring koopen Eerste contract vangst 1937 geteekend De reedersvereeniging voor de Neder landsche haringvisscherij heeft gisteren haar eerste contract met Rusland afge sloten voor de levering van haring vangst-1937. Het betreft hier een partij groot 26.000 Schotsche vaten. Hiervan moeten 13.000 vaten worden geleverd in de eerste helft van de maand September a.s., het restant moet in de tweede helft van september wor den geleverd. De levering geschiedt f.o.b. Rotterdam. Deze bestelling is vooral daarom van zooveel beteekenis, wijl de haringvang sten de laatste weken buitengewoon groot zijn geweest, zóó groot zelfs, dat de overeenkomstige periode van 1936, die al heel goed was, nog is overtroffen. Zij nog vermeld dat Rusland van de vangst 1936 niet minder dan 92.041 Schotsche vaten voor zijn rekening nam. Mocht het opnieuw dien kant uitgaan, dan behoeft voor een inzinking van de prijzen niet te worden gevreesd. KINDJE VERDRONKEN Gisteravond 7 uur is hot bijna 2-jar'g dochtertje van den heer J. Obels, wonende te K r u i s h i 1, gem. Steenbergen, onder een roeibootje in de beek. naast de ouderlijke woning gevonden. Het kindje moet spelende in de beek gevallen zijn. De levensgeesten waren reeds geweken toen men de kleine vond. Juli gaf f 15% millioen meer dan vorig jaar Ruime baten van de dividend en tantièmebelasting Omzetbelasting g ton hooger dan verleden jaar r"\E opleving in Nederland zet doorl Dat is de taal, die van maand tot maand de Rijksmiddelenstaat spreekt. Rnim I5V2 millioen meer hebben in Juli j.l. de „Overige Middelen" geleverd dan in dezelfde maand van het vorige jaar. De totale opbrongst be draagt niet minder dan 43.717.162. (v. 28.146.986.terwijl de raming voor één maand is 31.143.750.—, De eerste zeven maanden van 1937 hebben thans opgebracht 252.832.561.—, d. L bijna 49 millioen meer dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar en ruim 34 millioen meer dan de raming voor 7 maanden. De zomermaanden van 1937 geven voor de Rijksmiddelen opbrengsten, welke we in jaren niet hebben gekend. Na Juni heeft thans ook de maand Juli een opbrengst vau 40 millioen overschreden. Tot dit gunstig resultaat hebben vrijwel alle middelen bij gedragen. Alleen de bieraccijns met 683.000.(v. j. 684.000.en de wijn accijns met 46.140.(v. j. 46.413.heb ben zich niet al te best gehouden. Voor het bier zijn de oorzaken bekend, voor de wijn vindt eens per kwartaal de afrekening plaats, zoodat de maandopbrengst weinig !gt. Bij verdere analyse van de afzonderlijke middelen blijkt, dat de dividend- en tan tièmebelasting niet minder dan 6,6 mil lioen meer heeft opgebracht dan in Juli '36, n.l. 8,3 millioen (v. j. 1,7 millioen). Deze belast'ing is een zeer wisselvallig middel, vaarvan het grootste gedeelte in de zomer maanden wordt ontvangen. Het vorig Jaar was Augustus de gunstigste maand; dit maal schijnt over Juni en Juli de grootste buit, binnen te zijn gehaald. Het zal in elk 1 noodig zijn om eerst de Augustus- opbrengst 1937 af te wachten alvorens kan orden uitgemaakt ln hoeverre van een erkelijke stijging kan worden gesproken. Over 7 maanden is intusschen de eerste in druk prachtig: er werd 15,7 millioen ont vangen tegen vorig Jaar 6.9 millioen, ter wijl geraamd was 8 millioen. Augustus zal het dus al heel bar moeten .maken, wil er tenslotte nog van een tegenvaller sprake zijn. De Invoerrechten vertoonen ditmaal een accres van 2,4 millioen tot 8,1 millioen De laatste maanden zijn de ontvangsten opvallend hoog, zulks in verband met de prijsstijging van verschillende goederen, die uit het buitenland worden betrokken. Ook het statistiek recht geeft ruime baten. Dit middel bracht in Juli 247.564.— op (v. j. 145.007.De in de reeds verstre ken maanden' van 1937 verkregen voor sprong op 1936 is thans opgeloopen tot bijna 6y2 ton, voor dit kleine middel een niet on aanzienlijk bedrag. Met de groep der accijnzen begint 't thans wel iets beter te gaan, al blijft naast 't bier ook het gedistilleerd teleurstellen. Wel is waar gaf Juli 2 ton meer dan vorig Jaar. doch over 7 maanden is er toch nog een kleine achterstand bij de raming. Dit geldt ook voor de suiker, welke in de verloopen 7 maanden 30.3 millioen leverde, terwijl geraamd was 30,9 millioen. De volgende maanden zullen moeten uitwijzen of er van definitieve vooruitgang sprake zal zijn. Het zout verschafte in Juli 26000.— meer dan vorig jaar; het geslacht zelfs 52000.— meer, gevolg van de hooge rundveeprijzen. De tabaksaccijns maakt rlen laatsten tijd geen slecht figuur. Juli gaf 4 ton meer dan vorig jaar, zoodat 3,1 millioen in de schat kist werd gebracht. Dit laatste bedrag is werkelijk gunstig, als men bedenkt dat de maandraming 2,7 millioen bedraagt. Over zeven maanden gaf de tabak reeds 1 mil lioen meer dan in 1936. zoodat de ontvang sten bevredigend zijn. De raming werd voor deze periode zelfs met IV. millioen over troffen. De belasting op gouden en zilveren wei- ken leverde f 6000.meer dan vorig jaar. De omzetbelasting kon de maandraming van 5,2 millioen niet halen doch bleef er 3 ton beneden. Toch was de opbrengst nog 9 ton hooger dan een jaar geleden. De prijsstijging voor veel artikelen zal hieraan niet vreemd zijn. De couponbelasting stelde in Juli met 783.000.— niet teleur (v. j. 63S.701.— evenmin als de z.g. conjunctuurheffingen, die ruim vloeiden. Aan zegelrechten kwam 3,5 millioen binnen (v. J. 1,4 millioen). Hiervan nam de beursbelasting 766.000.— voor haar rekening (v. j. 320.000.—). Ook de Registratierechten blijven 't goed doen: Juli gaf fl,4 millioen (v.j. 8 ton). De Sucessierechien gaven ditmaal een uitzon- derlqk hooge opbrengst: zij brachten f 4.7 °P 2 millioen meer dan in Juli 1936. De eerste zeven maanden gaven reeds bijna f6 mill, meer dan vorig jaar. De op centen, welke worden geheven en vorig •iaar J1.un invloed nog niet deden gevoelen, znn hieraan niet vreemd. De loodsgelden vermeerderden met f30.000 a ^-000. Over zeven maanden werd f479.000 ontvangen (v.j. f320.000) hetgeen de opleving in het scheepvaart en havenbe drijf duidelijk demonstreert. Directe Belastinqen Wat de Directe Belastingen betreft, steeg het netto-kohierbedrag voor den dienst 1937 van f57.7i5.374 tot f79.731.114 (voritr jaar f71.620.460). De stand van de grondbela-s ting is niet veel veranderd bij vorig jaar De inkomsten, vermogens- en verdedigings belasting bewegen zich boven het peil van vorig jaar. Vermoedelijk is dit voor het grootste gedeelte gevolg van een vlugger verloop der aanslagregeling 1937/38. De maand Juli is voor de rijwielbelasting altijd een belangrijke maand. Zij bracht f3,618,802 oD tegen f3.705.425 in 1936. De opbrengst van Augustus moet worden afgp- wacht, voor kan worden uitgemaakt, of de totale raming van f7^ millioen zal wor den gehaald. Wat de motorrijtuigenbelas ting betreft, gaf Juli f1950,378. Er is thans f 14.8 millioen ontvangen en eind Decem ber moet de geraamde f22y2 millioen bin nen zijn. Vermoedelijk zal dit bedrag wel worden gehaald! HARTJESDAG IN DE HOOFDSTAD Verschillende charges van de politie Groot aantal straatbranden gebluscht De derde Maandag van de maand Augus tus is sinds menschenheugenis de Hartjesdag voor den Amsterdammer. Wel is waar heeft deze dag in den loop der jaren veel teekenis ingeboet, maar gevierd wordt ze nog. De uitwassen hébben echter noodzakelijk gemaakt, dat de politie groote waakzaamheid aan den dag moest leggen om ergerlijke bal dadigheden te voorkomen. Zoodra de zon goed en wel weg is, komt de jeugd en vooral de opgeschoten jongeling schap te voorschijn met allerlei soorten werk. Een lucifer erbij maakt het feest. In breer r opzet worden er vuren in de open lucht aangelegd, waar allerlei brandbare rommel en onbruikbare huisraad aan de vlammen worden prijs gegeven. In de Indische buurt waren deze straat- branden veelvuldig. Zesmaal moest gister de brandweer hierheen, maar grove baldadighe den kwamen er niet voor. In de Dapperbuurt, een der klassieke brandpunten van de Hartjes dag, moest de politie voortdurend surveillee- ren en samenscholingen tot doorloopen manen. Het gejoel bleef natuurlijk niet uit. Een enkele maal werd in de Commelinstraat en de Wagenaarstraat met steenen naar de politie gegooid, hetgeen onmiddellijk met een charge werd beantwoord. Een andere buurt, welke de ononderbroken aandacht van de politie vorderde, de Kinker- buurt, leverde ook haar relletje. De „viering' van Hartjesdag werd hier geuit in het werpen van brandende voetzoekers naar de politie. Ter hoogte van de Nicolaas Beetsstraat werd er daarom met de gummistok omstreeks tien uur fiks op ingeslagen, zoodat de „pret" gauw af was. Ook aan de overzijde van het IJ had de po litie de handen vol. Hier concentreerden de baldadigheden zich rond het Mosveld en den Hagedoornweg. De opgeschoten jeugd be paalde zich hier niet tot het stoken van vuur- bjes. Herhaaldelijk werd met steenen naar de politie gegooid en een tweetal agenten liep dan ook verwondingen op. Eén kreeg een steen tegen hoofd en borst, een tweede liep by een charge een bloedende wonde aan de hand op. Bij een der vele charges kreeg een 16-jarige expeditieknecht uit de Piro- lastraat een hevigen slag met den gummistok 0p het voorhoofd. Nadat hem een voorloopig verband was ge legd op het bureau Adelaarsweg, werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd. Hierheen werd ook gebracht een 18-jarige bewoner van het tuindorp Oostzaan, die zich tusschen de menigte had begeven en op het Mosplein een sabelhouw over voor- terhoofd had ontvangen. Een 23-jarige bewo ner van de Malvastraat liep eveneens een bloedende wonde op. In het gewoel kwamen nog verschillende kleinere verwondingen voor. In de Binnen- hofbuurt had de politie bij een drietal winke liers den geheelen voorraad voetzoekers in beslag genomen, daar de verkoopers him goe deren ongesloten hadden opgesteld. In totaal heeft de brandweer 29 straat- branden, welke ter eere van Hartjesdag wa ren aangelegd, moeten blusschen. Behalve de zes in de Indische buurt, waren er o.a. drie benoorden het IJ, twee in de Blankenstraat, twee in de Baffinstraat, drie in de zijstraten van de Wee sper zijde, twee in de Wagenaar straat en een in de Commelinstraat, twee ii de J. M. Kosterstraat en twee in de Fannius Scholtenstraat. Een brandstapel, welke in de Kuipersstraat was opgericht, kon nog juist bijtijds door de stadsreiniging worden weg gevoerd. Waar schuilen de juweelen? Van de fa. J. van Willigen en Zn. "s-GRAVENHAGE, 17 Aug. In ver band met de brutale inbraak, die jl. Zondagnacht heeft plaats gehad bij de fa. J. van Willigen en Zn aan de Spui straat alhier, hadden we gisteravond nog een telefonisch onderhoud met de gedupeerde. In hoeverre de politie met haar op sporingswerk gevorderd is kon men ons nog niet meedeelen, evenmin als een juiste opgave van de verdwenen siera den. Vermoedelijk zal zulks morgen mo gelijk zijn. Intusschen wist men ons wel te vertellen, dat taJ van groote stukken tot de buit behooren t.w. een ring van platina, 4Vb karaats, ter waarde van 3500: een armband van hetzelfde metaal, bezet met 402 brillanten, ter waarde van 2475: een heel smal arm bandje, ook van platina, bezet met vier kant geslepen brillanten en met zeer fijne saffiertjes, ter waarde van 1500; een tak-broahe met 3 brillanten van 8 mM.. ter waarde van 1000; een pla tina ring met twee 1 karaats brillanten alsmede 20 kleinere brillanten, tor waarde van 1000; en een ring met een zgn. emeraude geslepen steen, eveneens ter waarde van 1000. Met nog een groot aantal andere sie raden vertegenwoordigt het gestolene, naar men weet, een waarde van 30 k 40 duizend gulden. Gelijk drie jaar geleden, toen inbrekers hun slag wisten te slaan bij deze firma in haar zaak in de Zout manstraat hoek Piet Heinstraat, wordt het bedrag door de verzekering vergoed. De politie heeft door cotitact te zoeken met die uit tal van andere steden, een net van speurders over het land uitge worpen, in de hoop zoo spoedig mogelijk succes te hebben. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De Rijksmiddelen hebben in Juli, wafi de niet-directe belastingen aangaat. 43.717.162 opgebracht, of 15.570.176 meer dan verleden jaar en 3.306.393 meer dan in Juni. De opbrengst sedert 1 Jan. was 252.832.562 of 48.705.070 meer dan verleden jaar. Hartjesdag in Amsterdam heeft gisteren verschillende straatbranden tengevolge gehad. De „Tasman" die te Shanghai vertoeft, zal Hollanders en Hongaren opnemen. De Chineezen hebben vijf Japansche luchtaanvallen op Nanking met succes af geslagen. Tusschen Shanghai en Woesoeng wordt langs de Wangpoe-oevers fel gestreden. Tegen 22 dezer heeft de Japansche re geering een brèede oorlogsraad belegd. Vermoedelijk zullen begin September te Rome Britsch-Italiaansche besprekingen plaats hebben. „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM Telet 43424 Telet 28300 OPSLAG - EXPEDITIE - CONTROLE HET ADRES voor: vakkundig vertrouwenswerk VRAAGT TABIEVENI en>s PAUIUSSEN N.W-OEN WAAS Vijf uur het uur voor BIJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede NED. BRANDWAARBORG GENOOTSCHAP Ao 1821 AMSTERDAM HOGESTIJN Ca. VRAGEN <- ACTIEVE AGENTEN Het GEZELLIGE en VOORTBEFFELIJKn FAMILIEHOTEL ln VALKENBURG (L.)) TELEFOON 3 Doodelijke val van een kind Uit een raam der derde verdieping Terwijl de ouders, tijdelijke bewoners van de villa „Golfback" aan de Noord- Boulevard te Noord wij k aan Zee afwezig waren, is hun 10-jarig zoontje uit de derde verdieping aan de achter zijde uit een raam gevallen. Het perso neel, dat hevig was geschrokken, haald» direct medische hulp. Het kind werd naar het ziekenhuis in Leiden vervoerd, waar het nog denzelfden avond is over leden Aanbestedingen Ged. Staten van Zuid-Hulland hebben aanbesteed het verbeteren van een gedeelte van den weg Leiderdorp—Aardam, bestaan de uit het verbreeden en gedeeltelijk om leggen van het bestaande weglichaam, het maken van klinkerbestrating, een vaste brug en een duiker, een en ander met bij- behoorende en bijkomende werken onder de gemeente Leiderdorp. Laagste inschrijver was H. Ee me laar te Zeist voor 49.985.—. Voorts is aanbesteed het omleggen van een bocht in- en het maken van een plaat selijke verbreeding aan den Westvlietweg onder de gemeente S t o mp w ij k. Laagste inschrijvers waren G. Hoeken i W. J. Monshouwer te Nieuwendiik i Zeist voor 7.490.—. AMeoe op hechte grondlij g.bww), lccor.1, leidt tot verbetering Uw pojiu,. Volg orue degelijke, schriftelijke opleiding tot C«Trtb hoip bg «oDhMUn* Vraeg ronder verplichting Inlichtingen hg O- Plein 31. Arnhem

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1