10) E MEGEWJAS RIDDERORDEN Jaarvergadering Ned. Vereeniging „De Wichelroede" MAANDAG 16 AUGUSTUS 1937 TWEEDE BEAD PAG. 5 DE IDEALE VLOER BEDEKKING De Nederlanders in Shanghai Bij de directie van de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij te Amsterdam, is de vol gende telegrafische mededeeling ingekomen: Het stoomschip „Tasman" van de Kon. Paketvaart Maatschappij, dat Zaterdag of Zondag van Shanghai zal vertrekken, zal zoo noodig de vrouwen en kinderen van de Nederlandsche kolonie in Shanghai eva- jueeren. De moeilijkheden in het Slagersbedrijf De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het gebied Utrecht heeft met betrek king tot den toestand in het slagersbedrijf een adres aan den minister van Economi sche Zaken gericht, waariin er op wordt ge wezen, dat voor een opleving in het bedrijf slechts heil wordt venvacht van de afschaf fing der crisisheffing op rund- en kalfö vleesch en van afschaffing, resp. verminde ring, van de heffing op gesmolten vet, DOCXDEH ANDSBELASTING Het bestuur van de Ned. Vereen, voor [Armenzorg en Weldadigheid, stelt de leden dezer vereeniging, welke moeilijkheden heb ben met de toepassing van de Wet op de belasting van de Doode Hand, in de ge legenheid op de jaarvergadering dezer ver eeniging, welke 23 en 24 Sept. a.s. te Eind hoven gehouden wordt, deze zaken nader te bespreken, terwijl de redactie van het orgaan der vereeniging e.v. klachten en moeilijkheden ten opzichte van de toepas sing dezer wet eveneens zal bespreken. Dtficieele Berichten ra. VAN WIE LIK 0 NOOKDEINDE DEN HAAG Telefoon 112216 Een experimenteele excursie naar Gouda Veel overeenkomst met het onderzoek van Mevr. Klein- Sprokkelhorst Wichelroede, folklore en biologie DE bekende Ned. Vereeniging tot be studeering van het Wichelroede- vraagstuk „De Wichelroede" heeft Zaterdagmiddag in den Haagschen Dierentuin haar jaarvergadering gehouden. De Voorzitter, de heer J. C. Tengber- gen, herdacht in zijn openingswoord het overlijden van den eere-voorzitter der ver eeniging, baron van Nagell. Aan het jaarverslag van den secretaris is ontleend, dat in 1935/1936 geen excursie en geen algemeene vergadering gehouden werd, in verband met de tijdsomstandig heden. Wel kwam het bestuur eenige malen bijeen Het ledenaantal bedraagt thans 38, het kassaldo bedroeg einde 1936 196.44. Op voorstel van den voorzitter benoemde de vergadering mej. Th. Stein. oprichtster der vereeniging, tot eere lid De aftredende bestuursleden werden her kozen. Tot adviseerende leden van de vereeni ging werden benoemd J. Postma. arts (Leeuwarden), dr. Denier van der Gon (Den Haag) en drs. A. N. Borghouts (Bergen on Zoom). Naar Gouda De aanwezigien begaven zich. na het af handelen van dezo huishoudeliike zaken naar Gouda voor een onderzoek naar de onderaardse!)e gangen daar ter stede, waar over wij vorige week reeds uitvoerig heb ben bericht Bij aankomst wachtten de burgemeester van Gouda en mevrouw Gaarlandt. de wet houders mr. H. P. C. M. de Witt Wiinen en de heer E. A. Polet, een groot aantal omwonenden en andere belangstellenden het gezelschap op; ook was aanwezig mevr. N. Klein Sprokkelhorst, die van zich deed spreken door haar positieve uitlatingen om trent de ondergrondsche overblijfselen van het kasteel. Met de wichelroede in de hand ging het gezelschap onmiddellijk na aankomst aan het werk. Een veelvormigheid van wichel roeden kwam voor den dag: hoomtakjes in gaffelvorm, stalen spiraalveeren. een stuk gebogen koperdraad, een stuk stalen kabel, een zilveren staaf, terwijl een Haagsche notaris met een zeer afwijkend model ex perimenteerde. dat gemaakt was van zil verdraad, waarmee vier krullen gevormd waren. Na de naaste omgeving van den molen te hebben onderzocht, scheepte men zich in op twee schuiten om naar den overkant- van dien IJsel geboomd te worden en het gras- en weideland, grenzende aan gene zijde van de rivier (gemeente Gouderak) te onderzoeken. Mevrouw Klein Sprokkelhorsts bevinding was n.l. dat er van het kasteel een gang onder de rivier door zou loopen tot aan het vroegere „Regthuis" in Gouderak, thans een tuinderswoning. Op vele punten bleek overeenstemming te bestaan tusschen het resultaat van mevr. Klein Sprokkelhorsts onderzoek en dat van Zaterdagmiddag. Verschillende wichelroeden sloegen op dezelfde plaatsen uit als verleden week bij Mevr. Sprokkelhorst. Op welke diepte de gangen wel zouden liggen kon men in te genstelling met mevr. Sprokkelhorst niet zeggen. Allen namen fundamenten waar, maar tot een aanwijzing van gimgen kon men niet altijd conciudeeren. De gangen kunnen ingestort zijn, maar dat ze er zijn, staat vast en is gebleken bij verschillende bouwerijen in de omgeving van den molen, naar ons iemand verzekerde, die daarbij ge werkt had en met anderen de gangen gevolgd had totdat de vochtigheidstoe stand een belemmering werd. De burgemeester van Gouda toonde groote belangstelling en verzocht den voor zitter der vereeniging hem een schriftelijk verslag over dit onderzoek toe te zenden. Wichelroede, folklore en biologie In de Zaterdagavond gehouden bijeen komst van De Wichelroede heeft kapitein H. J. Bellen uit Assen gesproken over: De wichelroede als hulp bij mijn folkloris tische onderzoekingen. Spr. zette uiteen, dat de folklore den wichelroedelooper aanwijzingen kan geven, die oogenschijnlijk in aanmerking komen voor een achteloos schouderophalen, maar die in veel gevallen tot belangrijke resul taten leiden. Spr. noemde eenige gevallen. Spr.'s eigen ervaringen hebben hem aan getoond, dat een samenwerking tusschen folklorist en wichelroedelooper alleen dan gewaarborgd is, wanneer de folklorist de materie volledig beheerscht en zijn vragen aan den wichelroedelooper zoodanig formu leert, dat deze niet voor tweeërlei beant woording vatbaar zijn. De wichelroedeloo per kan uitsluitend antwoorden met ja «n neen. De tweede spreker van dezen avond, Drs. - J. Postma, uit Leeuwarden, besprak dc invloed van stralingen op biologische pro cessen. Spr. hield een verhandeling over den in vloed van Röntgengolven, golven van ra- dium-actieve stoffen, magnetisme, zwaarte kracht ene. op levende cellen van menschen, dieren en planten. Hij betoogde daarbij dat het leven, zooals dat zich manifesteert in stoffelijke lichamen, gebouwd wordt door een drijvende energie, de stralen van den kosmos. In het vervolg van zijn rede betoogde spr. dat er nog andere golven zijn, waarvoor de mensch gevoelig is. dan alleen lichtgolven, wat dan bij het zoeken naar een oplossing ■voor het probleem van de wichelroede zou moeten leiden. Ten aanzien van de vraag, waarom een wichelroedelooper weet, dat zich op een De- paalde plek onder den grond iets bevindt, merkte spr. op dat er tusschen den looped en het. verborgene in den bodem e<m bin dingsmiddel moet zijn. De looper zal waar schiinliik gevoelig zijn voor-bepaalde golven welke naar boven worden uitgestraald. Met practische proeven op planten in den Dierentuin en op Ockenburg heeft men zich verder nog bezig gehouden In den Dierentuin b.v. zijn plaatsen, waar plantengroei niet of heel ongunstig wil ge dijen. De oorzaak daarvan is onbekend. D» ze aan de wiohelroedeloopens onbekende plaatsen werden opgespoord. Hun verkla ring is, dat hier „aards'ralen" werken, die op den plantengroei een hoogst ongunstigta: invloed hebben. Op Ockenburg zijn resten eener Romem- sehe nederzetting opgespoord. De plaats er van is bekend, maar de roedeloopers wisten ze niet en moesten ze zoeken. Hun resulta ten zouden met de gegevens van bestaand" kaarten worden gecontroleerd. Generaal Snijders Uitgetreden uit Nationaal Herstel Generaal Smij ders, die eenige weken geleden heeft bedankt als eerelid van het Verbond voor Nationaal Herstel, is, naar wordt meegedeeld, thans ook als lid uit getreden. Generaal Snijders heeft er de voorkeur aan gegeven aan zijn uittreden geen verder commentaar te verbinden. De ramp met de „Van der Wijck" Naar Aneta udt Batavia meldt, verneemt het Bat. Nbl., dat tegen den eersten stuur man van de Van der Wijck een strafrechter lijke vervolging zal worden ingesteld, op grond van hetgeen tijdens het vooronderzoek door den Raad van Scheepvaart en tijdens die zitting van dien Raad is gebleken. De vervolging zal worden ingesteld wegens veroorzaken van dood door schuld. Aneta heeft hiervan geen bevestiging kunnen krijgen bij bevoegde instanties. Treinverkeer Amsterdam-Haarlem vertraagd Een rail gebroken Zaterdagmiddag is een rail gebroken van de spoorlijn AmsterdamHaarlem tusschen de Amsterdamsche gasfabriek en Sloterdijk. Hierdoor is het verkeer van Amsterdam in de richting Haarlem eenigszins gestagneerd. Het verkeer vond doorgang over enkel spoor De treinen uit de richting Haarlem kwa men vrij regelmatig binnen, doch eenige treinen in de richting Haarlem moesten uit vallen. De dienst van weg en werken ving ter stond met de herstelwerkzaamheden aan. De storing heeft ongeveer anderhalf uur geduurd. UITBREIDINGSPLAN VAN OEGSTGEEST Ged. Staten van Zuid-Holland hebben een beschikking genomen op het verzoek van B. en W. van Oegstgeest om goedkeuring van het door den raad dier gemeente vast gestelde plan tot herziening van het uit breidingsplan. Ged. Staten hebben de tegen dit plan aangevoerde bezwaren gedeeltelijk niet- ontvankelijk, gedeeltelijk ongegrond ver klaard en goedkeuring aan het plan ont houden, voor zoover het betrekking heeft op de ter weerszijden van den Haagschen straatweg gelegen gronden, welke in het plan hebben verkregen een „bestemming in hoofdzaak voor woningbouw, later te detail- leeren". Voor het overige hebben Ged. Staten het plan goedgekeurd. Uit de A.R.-Partij ACHTSTE JAARVERSLAG DER A.R.J.A. De taak van de ouderen tegenover de jeugd Verschenen is het achtste jaarverslag der A.R.J.A.. dat op de toogdag van 9 October a.s. te Delft zal worden uitgebracht. Clubleven De eerste en tweede secretaris, de heeren A. L. de Bruyne te Amsterdam en T. de Boer te Aalten melden daarin, dat het aan tal clubs per 1 Juli 1937 201 bedroeg. In dit cijfer zijn geen dubieuse clubs opgenomen. Over het algemeen kan gezegd worden dat de clubs regelmatig vergaderen. De oprichting van nieuwe clubs heeft uiter aard niet meer dien omvang als in den aanvang van het werk, doch naar hun meening kan het aantal zeker nog wor den opgevoerd. Jongeren en ouderen worden opgewekt hiertoe het initiatief te nemen. De kiesvereenigingen moeten met meer élan dan tot nu toe geschiedde dit werk steunen. Het gaat hier om het behoud van de jeugd. We verheugen ons met dit al, aldus het verslag, in een opgewekt en gezond club- leven en op het afgeloopen jaar kan met dankbaarheid worden teruggezien. Ook het werk der gouwen had geregelden voortgang. Partij, raadsleden en bestuur Het contact met de partij werd ook dit jaar weer onderhouden door de heeren Prof. Dr J. Severijn en Dr W. J. Kolkert Jr die namens het C.C. zitting hebben in het bestuur. De verhouding van P.C. en A.R.J.A. was onder de clubs steeds gunstig en in de sa menwerking tusschen de voorzitter der beide organisaties, die dit jaar werd verkregen, werd een goede stap gedaan. Enkele kies vereenigingen verleenen financieelen en moreelen steun aan de club. In het college van raadslieden kwam geen wijziging en in het bestuur werd wegens verplichte aftreding de heer E. van Ruller te Arnhem vervangen door den heer T. de Boer te Aalten. Eerstgenoemde bleef admini strateur van het orgaan en hield als zoo danig zitting in het bestuur met advisee rende stem. Op den a.s. toogdag te Delft zal de heer A. L. de Bruyne vervangen worden door den heer A. Alblas te Den Haag. Het orgaan In het abonnementental van het or gaan weerspiegelde zich de schommeling in het politieke en sociale leven. Een lichte neergaande tendenz bracht op 1 Juli 1937 het totaal op 2044, verdeeld over 187 clubs. De administrateur wijst er op, dat Kiesvereenigingen het A.R.J.A. werk steunen kunnen door voor elk lid een abonnement op „Arja" te betalen en hun op deze wijze studiemateriaal te verstrekken. De K.V. kan daarvan in de toekomst nooit anders dan vruchten plukken. Dit jaar verschenen zes schetsen. Hef rpfp- ea.at van Frof. Doc'-^veerd ~r „r.,, Hiris v"'ïS3 HASCO- RELIEF l'llrmoderne wandbekleeding. VERVANGT BEHANGSELPAPIER II Verlangt van uw schilder origineele verpakking H.V. HERMANN A.SCHREUDER Co., Schoonhoven ROFFELRIJMEN HATELIJK DIER Ik ken geen hatelijker dier Dan onze Nederlandsche mug is. Die wegvliegt als je naar hem slaat En eer je 't weet alweer terug is. Hij noemt je in z'n nachtlied nééf, En vraagt niet of je soms een nicht Visites maakt hij op een tijd bent Als je er 't minste door gesticht bent Hij houdt je uit je eerste slaap En spietst je in de tweede ronde, Zoodat je zelfs jezelf niet kent Wanneer je oprijst van je sponde En als je met het avondblad Hem, plus een vijf tal makkers, doodslaats Bemerk je dat j' aan een attaque Van zeven hunner zonen bloot staat, Die op hun beurt, elk op hun ivijs, Het nevenlied der nachten zingen En door vitrage, hor en kier Vol vreugd je klamboe binnen dringen. Dies maak je licht en wekt alzoo Je amper sluimerende magen, Die wonderlijk eenstemmig naar Je geestelijke ivelstand vragen. Dus geef je aan de laatste mug De laatste slag en kruipt ter kooie En je vergeet je kussen niet Met citronella te bestrooien. Dat haat het mug gendom zoo zeer Dat het voor tien minuten schuil gaat. Doch 's morgens merk je dat je been En rechterschouder in de buil staat. Nochtans en desalniettemin Bemint de mensch het buitenleven Omdat hij in zijn overmoed De mug geen voet, geen kans wil geven (Nadruk verboden) LEO LENS. telijke Staatsidee" had bijzondere belang stelling. Een oplaag van 2000 ex. vond, op een honderdtal na. zijn weg door het land. In de andere uitgaven van de A.R.J.A. werd een verhoogde omzet geconstateerd. Het verslag eindigt met 'n afscheidswoord van den eersten secretaris, die na Delft op 9 October zijn functie neerlegt Zondagmiddag heeft het Fransehe sport- vliegtuig F.AF.Z. op een weiland nabij G or cum een noodlanding gemaakt. Het toestel, dat vroeg in den middag van: Schiphol was opgestegen, wa6 op weg naai Antwerpen. De bestuurder is door de laaghangende woli ken en slagregens de koers kwijt geraakt en na eenige keeren boven Gorcum te hebben gecirkeld gedaald. Nadat de bestuurder de juiste richting was. gewezen startte hij naar Antwerpen. Op het strand van de Engelsche badplaats St. Ives lag de vorige week op een ochtend het strand bezaaid met visschen, aangespoeld uit in volle zee gescheurde visschersnetten ,J?eter" de ïy^-jarige tijger uit Artis, is heel goede vriendjes met zijn oppasser, die hem van jongsaf heeft verzorgd en elke dag een poosje met hem stoeit. Doe het hem eens na. Op de muren van de Chineesche stad Tungchou, die door de Japaneezen Het Capitool te Washington van uit de lucht gezien is ingenomen hébben de Japansche soldaten o.a. met machinegeweren postgevat om de aanvallen der Chineezen af te slaan. De „Piet Hein" loopt van stapel, nadat Prinses Juliana de laatste verbinding had door gehakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5